Recommended Posts

post-7048-0-58603800-1334408440_thumb.jpg


درود


راستش هرچقدر تو اینترنت گشتم تا یه تاپیک جامع در مورد خمیر سیلیکون(انواع،نحوه ی استفاده،کاربرد،اعداد و ارقام نوشته شده بر روی آن و...) پیدا کنم موفق نشدم و نتیجه گرفتم که تاپیکش رو ایجاد کنم و به یاری دوستان و اساتید لیونی یک تاپیک جامع و پر بار داشته باشیم.
در ادامه سعی داریم به موارد زیر بپردازیم :
1-خمیر سیلیکون و کاربرد آن
2-انواع خمیر حرارتی
3-نحوه ی استفاده صحیح
4-اصطلاحات و اعداد و ارقام نوشته شده بر روی خمیرهای حرارتی
5-بهترین نمونه های موجود در بازار


برای روشن شدن مطالب ودرک بهتر اون سعی میکنم با بیان ساده و از منابعی که ساده تر و خلاصه تر نوشته اند مطالب رو استخراج کنم.

1-خمیر سیلیکون و کاربرد آن

خمیر سیلیکون یک ترکیب با رسانایی بالا هست و بین دو سطحی قرار می گیره که نیاز هست انتقال حرارت بین این سطوح با کمترین افت صورت بگیره. مثلا بین سینک فن پردازنده و سطح بالایی پردازنده جایی هست که نیاز به بکارگیری این ترکیبات داریم.
ممکنه سطح زیرین سینک و سطح بالایی پردازنده به اندازه کافی صاف و صیقلی به نظر برسه ولی از دید میکروسکوپیک، این سطوح دارای پستی و بلندی هایی هستند که با قرار گرفتن روی هم لزوما این پستی و بلندی ها در دو سطح داخل هم نمی افتند و در نتیجه فضاهای خالی بین دو سطح به وجود میاد. نهایتا مقداری هوا بین سینک و سطح خارجی پردازنده باقی می مونه و هوا هم که می دونید عایق حرارتی خوبی هست. وظیفه خمیر سیلیکون پر کردن همین حفره های میکروسکوپی هست.

post-7048-0-19660700-1334409233_thumb.jpg


post-7048-0-61746500-1334409629_thumb.jpg
ترکیب پایه خمیر حرارتی هم عموما سیلیکون و اکسید روی هست ولی برای بالا بردن خاصیت رسانایی حرارتی از سرامیک و ترکیبات نقره هم در ساخت این مواد استفاده میشه

ویرایش شده در توسط سعید حسینی

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

2-انواع خمیر حرارتی

انواع مختلفی از خمیرهای حرارتی وجود دارد که کم و بیش با آنها آشنا هستید.مدلهای مختلف رو از نظر کیفیت، نوع بسته بندی ،مورد استفاده و اندازه مصرف میشه طبقه بندی کرد.عکس چند مدل از این محصول رو میتونید ببینید.

large_a2674b397911871ad50466964a420ef9.jpg

مدل بشکه ای(قوطی ای)

بیشتر برای اون دسته از افراد کاربرد داره که دائما به تعمیر و سرویس کامپیوتر ها می پردازند.داشتن قاشقک مخصوص برای استفاده از این مدل الزامیست.

073805740_073804815c6826db2a9d689bd7d802a8334d0cd36658f687e.jpg

مدل سافت پک(بسته بندی نرم)

همینطور که از ظاهرش پیداست دارای بسته بندی کوچک و به اندازه ی یکبار استفاده می باشد.این مدل دارای قیمت فوق العاده ارزان و بیشتر برای کسانی هست که فقط به یک نوبت استفاده از این ماده نیاز دارند و یا نگهداری باقیمانده این مواد براشون امکان پذیر نیست.همونطور که میدونید این ماده سمی بوده و حتی روی بعضی از بسته بندی توصیه شده که با سطح پوست تماس مستقیم نداشته باشد.

145150475_1447353157f2541703f8cdfb2a6afb55c564e8c65f75707ad.jpg

1277956917194_hz-myalibaba-web2_643.jpg

خمیر سیلیکون سرنگی بزرگ(30 گرمی) و کوچک

مدل سرنگی کوچک متداول ترین مدل هست.مسلما افرادی که سیستم های متعددی رو سرویس میکنند از مدل بزرگتر و کسانی که تصمیم دارند سالی چند نوبت فقط کامپیوتر شخصی خود را از نظر حرارتی مثل روزهای اولش بکنند استفاده از مدل کوچکتر منطقی به نظر میرسه.در زیر یه نمونه با کیفیت با قاشقک مخصوص پخش کردن خمیر بر روی پردازنده رو میبینید.

gel-gc-extreme-large.jpg

نمونه ای از فنهای اورجینال دو شرکت اینتل و AMD و خمیر هایی که این دو شرکت برای فنهای داخل باکس در نظر گرفتند

pad.jpg

amd-socket-am3-am2-939-heatsink-fan-athlon-ii-x4-29gh.jpg

خیلی ها معتقدند تا زمانی که فن اورجینال بعد از مدتها استفاده از جای خود برداشته نشده لزومی به زدن خمیر مجدد نیست و همون خمیری که خود شرکت زده کفایت میکنه و در صورتی که فن رو از روی پردازنده جدا کردید نیاز هست خمیر قبلی رو پاک کرده و خمیر نو جایگزین آن کنیم.

3091.png

خمیر های چسبی(نواری)و یا چسب سیلیکون

عمده مصرف این خمیرها برای چیپ ست ها و پردازنده های گرافیکی است.انتقال حرارت این مدل نسبت به مدهای دیگر کمتر می باشد ولی از مقاومت خوبی برخوردار بوده و به مرور زمان دچار تغییر حالت نمیشوند.این نمونه به هیچ وجه برای پردازنده ها توصیه نمیشود.

ویرایش شده در توسط HeX

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

3-نحوه ی استفاده صحیح

روشهای گوناگونی برای نحوه استفاده از خمیرها ارائه شده که هر کدام دارای نقاط ضعف وقوت مربوط به خود میباشد.پس نمی توان روش جامعی رو به عنوان بهترین نوع خمیر زدن معرفی کرد.بطور مثال برای خمیرهایی که سفت تر هستند توصیه میشه که با قاشق مخصوص یک لایه ی هموار و یکنواخت از خمیر را بر روی تمام سطح پردازنده پهن کرداین درحالی است که این روش برای خمیرهایی که بسیار نرم هستند و یا بعضا گرانروی کمی دارند(شل هستند)به نظر کاربردی نیست.چون با اضافه شدن فشار فن بر روی خمیر پهن شده در تمام نقاط و به دلیل گرانروی کم ماده از روی پردازنده بر روی مادربورد می ریزد.پس با توجه به خمیری که در دست دارید یکی از روشهای زیر را انتخاب کنید.

1-به اندازه ی یک نخود متوسط دقیقا در مرکزترین نقطه سطح پردازنده ریخته و سعی کنید با فشار هیت سینک آنرا به تمام نقاط برسانید.این روش متداول ترین و ساده ترین روش خمیر زدن می باشد.توصیه میشه نیرویی به حد معقول و منطقی وارد کنید تا جایی که پایه ها رو براحتی بتوانید در جای خود سفت کنید.توجه داشته باشید که فشار بیش از حد دراین مورد میتواند باعث خارج شدن خمیر ها از زیر هیت سینک و یا خش افتادن سطح پردازنده و یا کف هیت سینک شما شود.این مورد بیشتر برای خمیرهایی با گرانروی کم و یا متوسط پیشنهاد میشه.

wlp_02a.pngwlp_02b.png

2-در این روش سعی کنید برای کنید برای انتقال بهتر حرارت در خمیرهای سفت ابتدا آنرا در تمام نقاط سطح پردازنده و با قاشق مخصوص به صورت یکنواخت و هموار یک لایه ی متناسب رو پراکنده کنید.سپس با فشار اندک هیت سینک را بادقت زیاد سر جای خود قرار دهید(جابجایی هیت سینک باعث کنار رفتن خمیر و از بین رفتن توازن آن در سطح پردازنده میشه پس دقیقا آنرا در مکانی قرار دهید که در آنجا قرار میگیرد و نیاز به جابجایی زیاد نداشته باشد)

0391.jpg

3-در سومین روش سعی میشه مشابه روش دوم عمل بشه.البته ایندفعه بر روی سطح تماس سینک با پردازنده.این روش طرفدار بیشتری نسبت به روش دوم داره دلیلش هم میتونه تسلط بیشتر کاربر در خمیر زنی باشه.در داخل کیس به دلیل نبود جای کافی و نداشتن دید کافی جهت مشاهده سطح پردازنده از تمام جهات مسلما نمیتوان از میزان یکنواختی خمیر در تمام سطوح مطمئن بود.همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید سطح مطلوبتری نسبت به روش قبلی ایجاد شده.

0411.jpg

نمونه صحیح خمیر زدن در حالت سوم برای فنهای اینتل (775،1155،1156،1366):

thermal03_sm.jpgthermal04_sm.jpgthermal05_sm.jpg

همانطور که ملاحظه میکنید در مرحله اول خمیر موثر و باکیفیت Arctic silver 5 را بر سطح صاف و تمیز هیت سینک به صورت یکنواخت پراکنده کرده و در مرحله بعدی هیت سینک را بخوبی در جای خود محکم کرده است.

ویرایش شده در توسط HeX

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ادامه بخش 3...

روشهای ابتکاری یا بدست آمده با تجربه و امتحان :

همانطور که قبلتر هم اشاره شد روشهای مختلفی برای خمیر زدن وجود دارد که به سه نمونه از کاربردی ترین و اصلی ترین روشها اشاره کردیم.حالا سعی داریم چند روش که به صورت ابتکاری توسط اشخاص مختلف و یا با تجربه و آزمون بدست آمده را نمایش میدهیم.داشتن اطلاعات در مورد گرانروی(شلی و سفتی) خمیر مورد استفاده و یا نوع تماس دو سطح(پردازنده و هیت سینک) با یکدیگر در این روش برای بدست آوردن میزان دقیق مورد نیاز ناقل حرارتی امری ضروری است.به چند روش اشاره میکنیم.

در این روش سعی شده با علامتگذاری محدوده پردازنده و مشخص کرده سطح برخورد مقدار مورد نیاز خمیر را بدست بیاورد :

HDT_TIM_Application_Pipe_Fill.jpg

ابتدا چهار گوشه را علامتگذاری کرده و سپس به اندازه یک نخود متوسط خمیر را برسطح هیت سینک گذاشته است.

HDT_TIM_Application_Center_Drop.jpg

این میزان از خمیر بطور کامل نتوانسته بین دوسطح را پوشش دهد.

HDT_TIM_Application_Center_Drop_Spread.jpg

افزایش مقدار خمیر به دو برابرو بکار گیری آن در دو نقطه متقارن :

HDT_TIM_Application_Two_Drops.jpg

و باز هم نتیجه مطلوب حاصل نشده است .

HDT_TIM_Application_Two_Drops_Spread.jpg

در مرحله سوم خمیر را بصورت دو خط موازی در کف هیت سینک بکار گرفته.

HDT_TIM_Application_Two_Lines.jpg

و بالاخره نتیجه مطلوب در اثر بخورد دوسطح با یکدیگر حاصل شده است.

HDT_TIM_Application_Two_Lines_Spread.jpg

خمیر محدوده مورد نظر را کامل پوشش داده است.

همانطور که میدانید خمیرهایی با کیفیت بالا و ترکیبات اکسید نقره و ... قیمت بالایی دارند.نقطعه ضعف این روش از بین رفتن مقدار زیادی خمیر برای بدست آوردن اندازه و جای مناسب برای خمیر زدن است که میتوان از خمیر دندان با گرانروی مشابه خمیر مورد نظر استفاده کرد و پس از بدست اوردن روش و اندازه ی مناسب از خمیر اصلی استفاده کرد.

روشهای دیگر

xs1284_22.jpg

Square_TIM_Application_Cross.jpg

ویرایش شده در توسط HeX

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ادامه بخش 3...

چند مدل اشتباه خمیر زدن :

wlp_03a.png

کیک پنیری.(انباشته کردن مقدار زیادی خمیر سیلیکون)

wlp_03c.png

آقای خسیس(کم زدن خمیر)

wlp_03b.png

روشهای گفته شده در بالا در صورتی هست که شما برای اولین بار اقدام به خمیر زدن هیت سینک جدید خودتون میکنید.زمانی که برای تعویض خمیر هیت سینک برای نوبت های بعدی اقدام میکنید باید ابتدا دوسطح را بخوبی تمیز کنید.تمیز کردن روش و مراحلی دارد که به صورت خلاصه به آن میپردازیم.

تمیز کردن خمیرهای قبلی:

تمیز کردن دو سطح با استفاده از الکل و با استفاده از گوش پاک کن یا پارچه نخی تمیز انجام میشه.استفاده از الکل برای از بین بردن خمیرهای خشک شده ی قبلی ضروری است.از استفاده از وسایلی که باعث خش افتادن بر روی دوسطح میشود(مثل چاقو)اجتناب کنید.

thermal02_sm.jpgpost-7048-0-76264900-1334482046_thumb.jpgpost-7048-0-68781300-1334482063_thumb.jpg

استفاده از خمیر جدید :

با توجه به مطالب گفته شده در بالا میتوانید از یکی از روش های گفته شده استفاده کنید.

نکات :

رعایت نکات ذیل میتواند در افزایش موفقیت شما که کاهش دما در قطعه و دفع آن به صورت موثر هست نقش اساسی ایفا کند.

-میزان خمیر به کار برده شده میتونه در بین کولرها و پردازنده های مختلف متفاوت باشه و اصطلاح به اندازه ی یک نخود خمیر یک میزان نسبی میباشد.همانطور که میدانید اندازه و سطح پردازنده های مختلف با یکدیگر متفاوت است و در مشاهدات خودتون دیدید که سطح هیت سینکها نیز باعث تفاوت در حجم استفاده از خمیر میشه.برای مثال هیت سینکهایی که به صورت Core contact هستند اغلب دارای فرو رفتگی هایی در سطح خود هستند که خمیر بیشتری برای پر کردن این فرو رفتگی ها لازم است یا میزان خمیر برای پوشش سطح یک پردازنده با سوکت 775 با سوکت 2011 متفاوت هست.

-اگر احساس می کنید خمیر شما کمی سفت است دلیل بر نامرغوبی آن نیست و میتوانید با کمی حرارت غیر مستقیم آنرا کمی نرم تر کنید.نحوه ی انجام :ابتدا خمیر را به گونه ای در مقابل نفوذ آب مقاوم کنید(داخل پلاستیک انداختن و یا سفت بستن در آن که آب وارد آن نشود)سپس آنرا داخل آب گرم انداخته و منتظر بمانید تا کمی گرم شود.سپس خمیر خود را که کمی هم نرم شده نسبت به قبل میتونید استفاده کنید.

-دقت کنید زمانی که خمیر را برروی پردازنده ریخته و سینک را در جای خود محکم میکنید از برداشتن مجدد هیت سینک(جهت مشاهده میزان خمیر زده شده و یا کنترل اینکه خمیر به تمام نقاط رسیده باشد)خودداری کنید.چون اینکار باعث ایجاد حباب در خمیر و همینطور رفتن هوا بین دو سطح شده که خود عایق گرماست.

-در هنگام خریدن خمیر به رنگ آن توجه کنید.

خمیرهای نقره دار معمولاً خاکستری تر هستند .

کیفیت خمیر سیلیکون به میزان نقره بکاربرده شده در خمیر هست . هرچی نقره بیشتر انتقال دما نیز بیشتر و سفتی خمیر هم بیشتر و قیمت هم بیشتر می شود. این هم که گفته می شود با پوست تماس نداشته باشد به دلیل این است که نقره توسط پوست جذب می شود و ممکن هستش سرطان زا شود.پس احتیاط رو به هنگام استفاده از این خمیرها چاشنی کارتون کنید و یا از دست کش استفاده کنید.

-زمان تعویض خمیر سیلیکون یک فرآیند تجربی است و برای افراد مختلف با کاربردهای مختلف از کامپیوتر شخصی متفاوت است.مثلا کسی که به طور دائم از پردازنده در بیشترین سطح اورکلاک استفاده میکند(دمای بیشتر از حد معمول) در مقابل کسی که چندروز یکبار از کامپیوتر شخصی خود استفاده میکند .مسلما شخص اول باید حداقل دو ماه یکبار خمیر پردازنده خود را تعویض کند درحالی که شخص دوم نیازی به تعویض خمیر پردازنده تا یکسال یا بیشتر ندارد.دراصل زمان تعویض خمیر زمانیست که کاربر متوجه افزایش دما نسبت حالت اولیه به علت از بین رفتن کیفیت خمیر به مرور زمان میشود.

-دقت کنید که خمیر تمام نقاط بین هیت سینک و پردازنده رو پوشش دهد.

-اگر متوجه خط های زیادی در کف هیت سینک خود شده اید ما بشما پیشنهاد میدیم که از یک سمباده خیلی نرم برای سیقل دادن کف هیت سینک خود استفاده کنید.بر روی نمونه هایی از خمیر ها سمباده ای مناسب برای سیقل دادن کف هیت سینکها ارائه میشود.

-خمیر های بدون نقره معمولاً سفید رنگ هستند و به درد ایرکولینگ(خنک کننده گی از طریق هوا) نمی خورند و قیمت کمتری دارند.مانند خمیرهای چینی و ارزان قیمتی که به وفور در بازار ما یافت میشوند.

ویرایش شده در توسط HeX

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

4-اصطلاحات و اعداد و ارقام نوشته شده بر روی خمیرهای حرارتی

بذارید از روی خمیر موجود در بسته بندی کولر بوفالو به تشریح نوشته ها و اعداد بپردازیم.

خوب Thermal Conductivity که تقریبا روی تمامی خمیرهای سیلیکون نوشته شده به معنی رسانایی گرمایی و گذردهی و یا ضریب انتشار و هدایت نیز می باشد.واحد آن وات بر هر متر کلوین است.هر چقدر این عدد بزرگتر باشد نشانگر گذردهی حرارتی بهتر آن خمیر میباشد.درعناصر بهترین گذردهی حرارتی به ترتیب مربوط به سه فلز نقره ،مس و طلا میباشد و کمترین گذردهی حرارتی مربوط به عنصر رادون میباشد.پس تولید خمیرهایی با ترکیب اکسید نقره کاملا منطقی به نظر میرسد.

در خط سوم نیز به وضوح میتوان دید که با 10 درصد اکسید نقره ترکیب شده است.

Thermal Resistance یا مقاومت حرارتی که با واحد اینچ مربع بر وات اندازه گیری می شود.

99536471588094260732.jpg

البته به اعداد و ارقامی که برروی خیلی از این محصولات نوشته شده نمی توان اکتفا کرد و باید با آزمایش های دقیق صحت این نوشته ها رو تایید و یا رد کرد.

وجود اکسید نقره در خمیر های سیلیکون برای همه نمی تونه مطلوب باشه! برای اورکلاکر هایی که دماهای زیر 0 درجه رو برای اورکلاک انتخاب میکنند.باید از خمیرهایی مثل "سرامیک" استفاده کنند که نقره ندارد.چون خمیرهای نقره دار در دماهای پایین اصطلاحا کرک(تغییر حالت)میکنه و تبدیل به یک عایق میشه و تا دما رو به حدود 10 درجه بالای صفر نرسونی مشابه تکه ای سنگ سخت می ماند.

ویرایش شده در توسط HeX

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

5-بهترین نمونه های موجود در بازار

یکی از نمونه هایی که قبلتر در بازار ما موجود بوده و یه زمانی سر زبونها افتاده بود مدل ZM-STG 1 برای شرکت زالمان بود.

zmstg102.jpg

یکی از نمونه های خیلی مرغوب که خیلی از کاربرا اونو بهترین میدونستند arctic silver 5 بود.

1.jpg

مدل بعدی که تو بازار ما هم موجود هست مدل thermalright_cf2 هست که فکر نکنم کیفیت محصولات ترمال رایت نیاز به تعریف داشته باشه.

1.JPG

بدون شک tuniq_tx4 رو میشه جرو بهترینها دونست.البته به لطف شرکت گرین این محصول همیشه تو بازار ما به سهولت تمام قابل دسترسی هست.یکسری دوستان هم شکایت دارند نسبت به سفتی این خمیر ظاهرا در نمونه های جدید این مشکل تا حدی برطرف شده.

430_tuniq_tx4_pack_big.jpg

انواع خمیرهای با کیفیت و شناخته شده در یک نگاه :

Thermal_Interface_Roundup.jpg

ویرایش شده در توسط HeX

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

انجام آزمایش :

آزمایش زیر از سایت hardwaresecrets با کمی تغییر(فارسی سازی)برداشته شده است.

توجه : به دلیل محدودیت تعداد کمی از عکسها رو به نمایش میذارم.

تست بر روی پلتفورم اینتل و روی پردازنه 860 انجام شده است.

دمای اتاق 15 درجه سلسیوس بوده است.

یک قطره کوچک از خمیر سیلیکون در وسط :

post-7048-0-22560500-1334493636_thumb.jpg

آزمایش با قطره ای متوسط در وسط :

post-7048-0-75885200-1334493692_thumb.jpg

آزمایش با قطره ای بزرگ از خمیر در وسط :

post-7048-0-87998600-1334493741_thumb.jpg

بصورت خطی صاف از بالا تا پایین :

post-7048-0-67491500-1334493818_thumb.jpg

دو خط موازی :

post-7048-0-12654200-1334493844_thumb.jpg

پهن کردن خمیر در تمام سطح پردازنده :

post-7048-0-17788400-1334493914_thumb.jpg

انباشته کردن مقدار زیادی از خمیر سیلیکون روی هم :

post-7048-0-24916800-1334493963_thumb.jpg

و نتیجه ی نا مطلوب آن :

post-7048-0-81764700-1334493997_thumb.jpg

و در آخر نتیجه تست :

post-7048-0-76907000-1334494029_thumb.jpg

نتیجه گیری :

یادتون باشه که خوب خمیر زدن تنها نقش کوچکی از فرآیند انتقال دما رو ایفا میکنه و سایر عوامل نیز بر آن تاثیر گذار هست.یک هیت سینک از چند بخش تشکیل شده همگی در دفع گرما نقش اساسی ایفا میکند.پس زمانی که دمای پردازنده شما بالا میره فقط خمیر نیست که باید عوض بشه بلکه ابتدا سایر عوامل را کنترل کنید و سپس به تعویض خمیر مبادرت نمایید.سطح تماس هیت سینک با پردازنده،لوله های ناقل گرما(هیت پایپ)،پره هایی از جنس آلمینیوم،مس و یا نیکل و دمنده(فن) از اجزای دیگر یک خنک کننده ی بشمار می روند.

صاف و سیقلی بودن سطح تماس هیت سینک.استفاده از فناوری Core cantact(منظور تماس مستقیم هیت پایپ با سطح پردازنده میباشد).استفاده از کولرهایی با هیت پایپ های 8 میلیمتری به جای 6 میلیمتری.تعداد بیشتر پره ها و کیفیت اونها و دمندگی بالای فن و در نهایت نوع خمیر بکار گرفته شده همگی در کنار هم میتونن تاثیر خودشون رو بخوبی نشون بدن.یک خمیر با کیفیت عالی تفاوت دمایی کوچکتر از 10 درجه سانتیگراد نسبت به یک خمیر معمولی در شرایط ایده آل ایجاد میکند.

ویرایش شده در توسط HeX

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

درود به دوستان خوب لیونی.

تمام تاپیک ها ویرایش شده.

دیگه به بزرگی خودتون ببخشید اگر کمی کسری چیزی داره.

اکثر مطالب از سایتهای haedware secrets،tomshardware،forzencpu,techpowerup,benchmark reviews برداشته شده.همچنین مطالبی از فرومهای فارسی نقل شده.خیلی از مطالب به صورت تجربی بوده که تجربه ی افراد اهل فن برای من خیلی با ارزش بود و اینجا وارد کردم.

همچنین از دوستان خوبم آقا پوریا و آقا هرمز که در نوشتن این مطلب منو یاری کردند کمال تشکر و قدردانی را دارم. @};-

با تشکر و آرزوی موفقیت برای شما دوستان.

دوستدار شما

معین

ویرایش شده در توسط HeX

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

درود بر شما

آقا معین عزیز واقعا زحمت کشیدید و عالی بود سر فرصت باید دقیق مطالعه کنم ولی واقعا ترکیب متن و عکس عالیی داشتید!

مخصوصا قسمت نحوه خمیر زدن عالی بود مشکل خیلی از دوستان هستش!ما هم هنوز نیومده رفتنی شدیم فعلا :D

ایشاالله موفق باشید خیلی خوب پیشرفتید! ^_^

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خواهش میکنم نظر لطف دوستان هست.

من هم برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
ارسال شده در (ویرایش شده)

معین جان عجب نکاتی رو آوردی. :x

ممنون از محبتت @};-

ویرایش شده در توسط UP90

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

چه باحال

من همیشه فکر میکردم هرچی بیشتر خمیر بزنی بهتره اما حال فهمیدم اشتباه میکردم

مرسی معین جان کل مطلب رو خوندم وکلی چیز یاد گرفتم

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

درود

خواهش میکنم.

چند روز پیش داشتم امتحان میکردم خمیرهای یکبار مصرف شرکت استار رو که بصورت سافت پک هست با خمیر بشکه ای و خمیر سرنگی چینی.همگی کارایی مشابه هم داشتند ولی احساس کردم استار یکم بهتر عمل کرد.مشکل اینه که یکی دو درجه اختلاف نمیتونه معیاری برای انتخاب باشه چون دمای محیط بالاست و با روشن شدن کولر منزل و خنک کننده ها کمی اوضاع تغییر میکنه.البته خیلی سعی کردم شرایط محیطی رو ثابت نگه دارم .یکم از خمیر کولر بوفالو داشتم با یکم هم Z5 ویکم TX3 از دوره قاجارها.در اینکه TX3 یکی از بهترین خمیرهای دنیا هست شک ندارم.

یه نکته ای که هست در مورد پردازنده من هرچقدر کولر رو سفت تر میکردم(البته نه اون مقدار که به برد فشار وارد کنه)باعث میشد اون خمیر بین کولر و پردازنده پوسته ای تر بشه و جالبتر اینکه بهتر عمل میکرد.

یه نکته دیگه اینکه برای پردازنده هایی مثل 2500K خیلی مهم نیست که اطرافش خمیر خورده باشه و بیشتر تمرکز باید سمت وسط باشه.هرچقدر خمیر در وسط یکنواخت تر و درست زده شده باشه از طرفی فشار کولر هم بیشتر باشه باز بهتر عمل میکنه.بخاطر همین هست یکسری شرکت ها کف کولر هاشون رو یکم محدب میزنن و یا تمرکز هیت پایپ هاشون به سمت وسط هست.این تحدب باعث میشه وسط کولر بیشترین تماس رو با سطح میانی IHS داشته باشه.

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

معین جان،

به نظرت خمیر Noctua NT-H1 نسبتا چطوره؟

دو سه جا دیدم دارن حول و حوش 18 تومنه، اگه خوبه و به این قیمت ارزش داره که بگیرم.

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

TX4 بهتره.البته با توجه به نتایج تست ها میگم.قیمتش هم کمتر هست فکر کنم حدود 14-15 باشه.

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
ارسال شده در (ویرایش شده)

معین جان،

پیرو فرمایش شما، TX4 خریداری شد، و با تعویض آن با خمیر کولر مستر، حداقل 3 درجه دمای CPU پایین تر اومده. بسیار ازش راضی ام. نرم و راحت پخش شد. اندازه یه لوبیا وسط CPU و تمام. فکر کنم سرنگش راحت برای 3 تا 4 بار پاسخ میده.

الان هوا گرمه؛ ولی با این کیفیت TX4 بعید نیست تو زمستون دمای CPU تو بیکاری زیر 28 میاد.

ویرایش شده در توسط Armin2012

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

معین جان کار بسیار زیبایی هست و کاملا مشخصه که با حوصله و دقت بسیاری نوشته شده. موفق باشی @};-

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

با سلام خدمت معین جان عزیز :

مطالبتون در مورد خمیر و نحوه استفاده و نکات مربوطشون واقعا عالی بودن

خسته نباشید

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

با تشکر از حمایت و دلگرمی دوستان.

هنوز هم مطالب جدید و جالبی در مورد خمیرها جسته و گریخته در جاهای مختلف به چشمم میخوره که سعی دارم بهترین هاش رو سر فرصت وارد تاپیک کنم .

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آقا معین ممنون بابت این تاپیک جامع

فقط یک سوال اگر خمیر سیلیکون مثلا TX4 به زیر سی پی یو(جایی که روی زیف قرار میگیره)

بماله چطور باید پاک بشه؟

بعد اینکه آیا مشکلی ایجاد میکنه؟

ممنون

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
ارسال شده در (ویرایش شده)

آقا معین ممنون بابت این تاپیک جامع

فقط یک سوال اگر خمیر سیلیکون مثلا TX4 به زیر سی پی یو(جایی که روی زیف قرار میگیره)

بماله چطور باید پاک بشه؟

بعد اینکه آیا مشکلی ایجاد میکنه؟

ممنون

دوست عزیز من چون خودم ریختم و پاک کردم جسارتا جواب میدم که با مسواک خشک پاک کنید. اگه خیلی ریخته بود وبا مسواک خشک نشد نهایتا آغشته به الکل سفید که تو داروخانه میفروشن کنید و پاکش کنید.

ویرایش شده در توسط Armin2012

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

من هم به نوبه خودم تشکر میکنم از معین جان به خاطر مطالب مفید و با ارزششون.

 

یه انتقاد از سایت کنم که چرا یه تشکر زیر نوشته ها اضاف نمیکنه؟؟؟اینجوری از ایجاد پست های اضافی و جداگانه که باعث میشه تاپیک شلوغ بشه و خواندن کل تاپیک برا مخاطب سخت بشه و مخاطب در اکثر مواقع رغبتشو از خواندن کل تاپیک  از دست میده به خاطر شلوغی تاپیک و پراکندگی مطالب و از همه مهمتر وقتی که از مخاطب گرفته میشه ،که در آخرنتیجه ای جز گیج شدن بیشتر مخاطب نداره.امید به این که در این تاپیک و تاپیک های مشابه شاهد چنین مشکلی نباشیم.

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  Only 75 emoji are allowed.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جایگذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.