رفتن به مطلب

پروژه ساخت سیستم صوتی 5.3!

Mahdi D
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود ، وقت همگی به خیر :x

همه ماها دوست داریم که بهترین قطعات و لوازم جانبی رو واسه سیستم خونگیمون داشته باشیم ، شاید تنها چیزی که اجازه این تجربه رو نده ارزش اقتصادی خرید و یا عدم موجودی وسیله مورد نظر باشه. 

مدت ها بود که به دنبال خرید یک اسپیکر 5.1 خوب بودم ، متاسفانه یا خوشبختانه با عدم موجودی بازار و قیمت های بسیار غیر منطقی مواجه شدم . از طرفی هم اجناسی که موجود بودن اون امکاناتی که باید رو نداشتن مگر اسپیکر های چند میلیونی که برای من منطق اقتصادی خرید نداشتن ، بنابراین تصمیم گرفتم که خودم دست به کار بشم و یک سیستم صوتی بسازم.

اهداف

۱- سیستم حداقل دارای ۵ کانال صوتی باشه

۲- از اتصال بی سیم پشتیبانی کنه

۳- ظاهری نسبتا زیبا و نسبتا منحصر به فرد داشته باشه

۴- از قطعات ارزان و صد البته با کیفیت استفاده بشه

۵- تأمین قطعات کار نسبتا ساده ای باشه (درواقع هر کسی بتونه جمع کنه این سیستم رو )

قطعات لازم:

۱- آمپلی فایر:

کیت دای  TPA3116D2   

طبیعتا نیاز به یک امپلی فایر ۵.۱ کانال داشتم ، برای تهیه این قطعه میشه حوضه جست و جو رو به چند دسته تقسیم کرد :

۱- آمپلی فایر های خودرو 

۲- کیت های diy آمپلی فایر 

۳- استفاده از آمپلی فایر دستگاه های قدیمی (به دلیل ارزانی)

متاسفانه بعد از ماها جست و جو مورد مناسبی پیدا نشد و تصمیم گرفتم که از سه عدد آمپلی فایر 2.1 در کنار هم استفاده کنم ، البته این کار مزیت خودشو هم داره ، برای هر کانال خروجی میشه 1 عدد ساب در نظر گرفت که تفکیک بیس بالامیره ، در واقع هر ساب فقط وظیفه داره که صرفا فرکانس های پایین همون کانال خودشو پخش کنه .

بعد از جست و جوی فراوان متوجه شدم که بهترین گزینه موجود ، کیت TPA3116D2 هست ، قیمت مناسب ، کیفیت فوق العاده ، توان خروجی عالی ، تنظیم ولوم بیس و استریو به صورت مجزا ، همه ی چیزهایی که لازم هست!

IMG_20190315_105804_751.thumb.jpg.0134d358b9b08654e4ba283637f3dfae.jpg

۲- بلوتوث:

CSR8630 KRC-86B

بهترین کیت بلوتوث صوتی موجود ، چون نسخه 4 هست ، نزدیک به 30 متر برد داره که با آزادی تمام میتونین کل خونه رو بدون قطعی صدا بگردین ، و البته هیچ نویزی روی مدار نمیندازه .

IMG_20190315_105802_917.thumb.jpg.a8c3592c651f62d9fbad7379e056aa17.jpg

۳- منبع تغذیه:

برق مورد نیاز برای راه اندازی  کیت آمپلی فایر TPA3116D2   در دامنه ولتاژی  12 الی 24 ولت هست ، در اکثر آمپلی فایر ها ولتاژ بیشتر = حجم صدای بیشتر ، در نتیجه برای مثال سعی کنید به جای منبع تغذیه 12 ولت 4 آمپر ، 24 ولت 2 آمپر تهیه کنید!  این آمپلی فایر برای گرفتن حجم کامل صدای خروجی ، حدودا به 100 وات توان نیاز داره ، یعنی یک منبع تغذیه 24 ولت و 5 آمپر برای این برد کاملا مناسب هست. 

البته ما در این جا 3 عدد کیت داریم که مجموعا نیاز به یک منبع تغذیه 24 ولتی 15 آمپر هست. استفاده از پاور سوئیچینگ های صنعتی بهترین گزینه به نظر میرسه چون افت جریان بسیار کم و قیمت نسبتا خوبی دارن. این منبع تغذیه ای که در تصویر پایین میبینید ، سه عدد خروجی داره که مجموع توان هر سه خروجی 15 آمپر در 24 ولت است ، کاملا مناسب کیت ها !  البته به صورت ممتد ، این توان تا 13 آمپر کاهش پیدا میکنه.

IMG_20190315_110922_064.thumb.jpg.ef097b9106856477e5a0404c8f626566.jpgIMG_20190315_110920_054.thumb.jpg.128aaac4b749b5e194e48c5489528c74.jpg

۴- کابل ها و اتصالات:

۱- aux

سه عدد برای ورودی آمپلی فایر ، ( طول پیشنهادی 2 متر )

یک عدد برای خروجی کیت بلوتوث  ( طول پیشنهادی : 30 سانتی متر)

یک عدد تبدیل 2 به 1 aux برای اشتراک گیری از خروجی بلوتوث و ورودی aux چنل جلویی 

IMG_20190315_111514_357.thumb.jpg.f8fbd56ff5b2121535afa9dc7dcd0efc.jpg

۲- سوکت سه پین برق  

یک عدد سوکت ورودی برق ، مثل ورودی تمام وسایل الکتریکی که ماژولار هستند

۳-ترمینال خروجی اسپیکر 

یک عدد ترمینال 12 تایی  که مجموعا 6 خروجی اسپیکر میدهد

1795406017_12--.thumb.jpg.5c9ad92d40b5539d7f58a5f6d28f2c3a.jpg

۴- کلید خاموش و روشن دستگاه

یک عدد کلید ساده برای قطع و وصل کردن برق اصلی دستگاه

یک عدد کلید برای قطع و وصل کردن برق کیت بلوتوث

۵- سیم شیشه ای اسپیکر سایز ۰.۵ 

برای گرفتن خروجی اسپیکر ها ، رو کار بوده و ظاهرش اهمیت داره ، در این پروژه به 30 متر نیازه

1158853985_-.thumb.jpg.85fb0da4186973c7b00a1cc7e130841b.jpg

۶- سیم معمولی اسپیکر سایز ۰.۷۵ 

4 متر برای مصارف تو کار ، مانند اتصال ساب ووفر ها و ترمینال ها

1820646630_-075.thumb.jpg.0bf89c566a16ae564027348949b33ef6.jpg

۷- ترمینال ورودی ساب ووفر 

یک عدد برای ورودی ساب ووفر چنل عقب که در پشت سر یوزر قرار میگیره 

1889187208_2--.thumb.jpg.2e3f72b3df0a3095f53f574be3c294ec.jpg

۸- سیم برق سایز ۲ 

حدود 3 متر کافی هست

۵- درایو های صوتی (ساب ، ووفر ، مید بیس و ...)

ساب ووفر :

این قسمت ساده ماجرا هست ، تنوع بسیار بالا و قیمت های متنوع با توجه به بودجه شما ، من چون ارزان سازی واسم مهم بود دنبال دستگاه های قدیمی رفتم ، همون باند های بزرگی که دیگه معدود کسی طالب نگهداریشون هست و به دلیل اشغال فضای زیاد به قیمت های بسیار پایین فروخته میشن ، کم و بیش جفتی حدود ۱۰۰ هزار تومن

من برای این پروژه ۳ تا درایو برای هر کانال نیاز داشتم ، کانال جلویی که عمدتا برای موزیک استفاده میشه نیاز به  ساب داره که فرکانس های پایین بیس رو خوب بتونه اجرا کنه . کانال پشتی هم که عمدتا برای صدای افنجار در بازی ها استفاده میشه بازهم نیاز به درایوی داره که فرکانس های پایین رو خوب اجرا کنه اما نیاز به توان زیادی در این جا نیست . در نهایت کانال وسط که عمدتا برای پخش صدای بم انسان در دیالوگ ها استفاده میشه نیاز به یک ووفر یا میدبیس داره که بتونه فرکانس های میانی رو خوب پخش کنه. از اونجایی که دستگاه های قدیمی به صورت جفتی فروخته میشن و توانشون تقریبا پایین هست ، تصمیم گرفتم به جای یک درایو ، در هر کانال از دو درایو استفاده کنم که به حجم مورد نظر برسم 

نتیجه خرید ۶ عدد درایو  با توان های مختلف و مهارت های مختلف در فرکانس های معین  شد که میبینید:

IMG_20190315_120023_091__01.thumb.jpg.ae7f56113d37fbd23e4dc465f63768d1.jpg

اسپیکر های اصلی:

برای صرفه جویی در هزینه ها و البته عدم نیاز به ارتقا ، از اسپیکر های قدیمی خودم استفاده کردم که در واقع creative sbs a520 هست ، تنها کاری که کردم تعویض سیم هاش با سیم های  با کیفیت تر و بلند تر بود.

تا به این جای کار تمامی قطعات مورد نیاز تهیه شدن و تنها چیزی که مونده طراحی باکس اصلی هست

طراحی:

احتمالا در جریان باشین که ساخت باکس ساب ووفر به سه حالت کلی  سیلد ، پورتد و بندپس تقسیم میشه که هر کدوم چندین زیرمجموعه دارن . من تصمیم داشتم که باکس بند پس و به صورت 6 order باشه که متاسفانه به دلیل اشغال فضای بسیار زیاد ، محاسبات سخت که نیاز به جزییات زیادی از درایو ها داره و البته  و نبوداین جزییات دقیق از درایو های خریداری شده ، تصمیم رو به ساخت باکس پورتد عوض کردم .

به صورت کلی تا این جا تصمیم بر این بود که یک باکس برای ۴ عدد ساب کانال جلویی و میانی ساخته بشه که البته تجهیزات الکترونیکی هم در همین باکس اصلی قرار بگیره

یک باکس هم برای دو عدد ساب کانال پشتی ساخته بشه و به صورت مجزا در پشت سر کاربر قرار بگیره که تجربه ای شگفت انگیز در تفکیک صدای بیس انفجار و موزیک در گیم و فیلم های ۵.۱ بده !

خلاصه شروع به کانسپت زدن کردم و تا این جا به یک طرح رسیدم که یک رندر ساده ازش گرفتم:

6.thumb.jpg.31145867f2b09fe1ba5f93b418d071d6.jpg7.thumb.jpg.5d18374daba086bb755ce280d0e2a099.jpg8.thumb.jpg.d4e5db16202d67a58c85648a2a6b8795.jpg

همین طوری که میبینید تمام درایو ها داخل باکس مخفی میشن و حتی کانال های پورت صدا هم مشخص نیستن و از میان شیار هایی که میبینین صدا به بیرون میاد که بر اساس تجربه ای که دارم ، مخفی شدن در بین لایه های چوب به تقویت بیس هم کمک میکنه ، از طرفی این شیار ها به نور پردازی rgb هم مجهز میشن که به دلخواه کاربر میتونه با مادربرد و یا درایور مجزا سینک بشه .

در صورت سینک شدن با مادربرد و استفاده از افکت نوری موزیک به نظرم میتونه جلوه خوبی بده ، نظر شما چیه؟  :)

البته لیتراژ تمامی باکس ها هم حساب شده که میتونین برای محاسبش از این سایت کمک بگیرید

https://rockfordfosgate.com/support/box-wizard/

این تاپیک تا پایان ساخت پروژه به صورت ممتد اپدیت خواهد شد ، منتظر پیشنهادات مفید شما هم هستم :)

ویرایش شده توسط Mahdi D
لینک به دیدگاه

• ارسال 135
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

سلام 

کار بسیار جالبی هست و امیدوارم همون چیزی بشه که انتظارشو دارید . منم خیلی علاقه دارم به این کار . شما بسازید شاید منم رفتم سمتش 😀

به نظرتون حدود چقدر در میاد ؟ البته شما 5.1 میخواید بسازید ولی من اگر بسازم 2.1 مخصوص موزیک برام کافیه 

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، babak_11 گفته است :

سلام 

کار بسیار جالبی هست و امیدوارم همون چیزی بشه که انتظارشو دارید . منم خیلی علاقه دارم به این کار . شما بسازید شاید منم رفتم سمتش 1f600.png

به نظرتون حدود چقدر در میاد ؟ البته شما 5.1 میخواید بسازید ولی من اگر بسازم 2.1 مخصوص موزیک برام کافیه 

ممنونم  :x لیست تمام هزینه ها رو در پایان کار میزارم که استفاده کنید ( البته کار تقریبا تموم شده فقط تاپیک کردنش مونده ) ، اگر 2.1 بسازید شاید حدود 400 500 با حساب استفاده از قطعات خوب بشه ، نتیجه پایانی با توجه به توان و کیفیت خروجی ارزش اقتصادی خوبی داره .

لینک به دیدگاه

سلام کار پیچیده ولی خوبیه،خسته نباشید،در مورد ظاهر اسپیکر چی مد نظرتونه؟

لینک به دیدگاه

در 21 دقیقه قبل، silvermanhhh گفته است :

سلام کار پیچیده ولی خوبیه،خسته نباشید،در مورد ظاهر اسپیکر چی مد نظرتونه؟

درود ، زنده باشید ⁦☺️⁩ تصاویر رندر قرار داده شد

لینک به دیدگاه

اینا پاتختی کنار سرویس خواب هستن 😁 . از نظر شیک بودن خوبه ولی به نظرتون صدای خروجی نباید فضای باز داشته باشه و بسته بودن به کیفیت و جزئیات  صدا صدمه نمیزنه ؟ ترکیب باندهای استفاده شده برای موزیک مناسب نیست و به درد فیلم و گیم میخوره . طراحی هم مختص قرار گرفتن کنار تی وی هست و یک منظوره . اشتباه میکنم ؟ 

لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، babak_11 گفته است :

اینا پاتختی کنار سرویس خواب هستن 1f601.png . از نظر شیک بودن خوبه ولی به نظرتون صدای خروجی نباید فضای باز داشته باشه و بسته بودن به کیفیت و جزئیات  صدا صدمه نمیزنه ؟ ترکیب باندهای استفاده شده برای موزیک مناسب نیست و به درد فیلم و گیم میخوره . طراحی هم مختص قرار گرفتن کنار تی وی هست و یک منظوره . اشتباه میکنم ؟ 

از نظر وضعیت قرار گیری ساب ها 

ساب های اصلی زیر باکس پیچ میشن ، و اگزوز پورت میتونه از بین اون شیار ها یا هر جای دیگه ای خارج بشه. بسته بودن برای صدای فرکانس بالا مضر هست و خفه میکنه صدا رو اما در فرکانس پایین و صداهای بم این طوری نیست ، اتفاقا هر چه قدر پورت صدا پیچ و تابش بیشتر باشه تلورانس حرکت ساب کمتر میشه و در نتیجه آستانه دیسترویت بالاتر رفته و میشه ولوم بیشتری گرفت ، اثبات این قضیه برمیگرده به باکس های T line  که در این زمینه خیلی مفیدن . 

برای حجم صدا هم ی آزمایش ساده هست ، باکس سابتون رو روی میز بزارین و ی موزیک پلی کنین ، حالا باکسو زیر میز چوبی بزارین ، بیس به طور چشم گیری افزایش پیدا میکنه 

در مورد ظاهر طراحی حقیقتا زیاد مطمئن نیستم و بیشتر مشتاقم نظرات کاربران رو بشنوم ، مصرف فعلا واسه داخل اتاق و pc هست. اره درست میگی 😁 دقیقا به خاطر شباهت به ادوات پاتختی و سرویس خاب سمتش رفتم 😂

لینک به دیدگاه

مهندس شما چجوری میخای صدای 5.1 دالبی ایجاد کنی؟

با 3تا امپ 2‌.1 اصلا میشه همچین چیزی ؟!

شما فیلم‌ با صداگذاری دالبی رو دقت کردی به چه شکل اصوات محیط ازش پخش میشه؟

یا فقط میخای دور تا دور خودت بلندگو بچینی صدای موزیک‌رو از 4 طرف بشنوی ؟!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

یکی از دوستان  قدیمی به اسم Varand Bodaghian بود که این کار رو انجام میداد.

تو انجمن ما هم باید باشه. اورهیروز هم میتونید سراغش رو بگیرید...

خیلی وقته ازش خبری ندارم.

لینک به دیدگاه

در 58 دقیقه قبل، Javadmpower گفته است :

مهندس شما چجوری میخای صدای 5.1 دالبی ایجاد کنی؟

با 3تا امپ 2‌.1 اصلا میشه همچین چیزی ؟!

شما فیلم‌ با صداگذاری دالبی رو دقت کردی به چه شکل اصوات محیط ازش پخش میشه؟

یا فقط میخای دور تا دور خودت بلندگو بچینی صدای موزیک‌رو از 4 طرف بشنوی ؟!

بله هدف هم ایجاد صدای فراگیر هست ، نه این که دور تا دور همون ۲.۱ باشه ، اون تفکیک صدای کانال ها و دالبی شدن مربوط به کارت صدا هست و هیچ کانالی در این اسپیکر دو بار تکرار نمیشه ، در عمل هیچ فرقی با اسپیکر ۵.۱ نخواهد داشت به جز تفکیک ساب ها 

برای اطلاعات بیشتر لینک زیر هم توضیحات خوبی داره 

https://www.instructables.com/id/DIY-300-Watt-51-Channel-Amplifier/

لینک به دیدگاه

در 52 دقیقه قبل، HeX گفته است :

درود

یکی از دوستان  قدیمی به اسم Varand Bodaghian بود که این کار رو انجام میداد.

تو انجمن ما هم باید باشه. اورهیروز هم میتونید سراغش رو بگیرید...

خیلی وقته ازش خبری ندارم.

اره واراند جان هم ماشاالله کاراش عالیه ،مقدار کمی در جریان پروژه هاش بودم ، البته ایشون فقط توی کار ساخت سیستم های hi fi هست که هزینه ساختش خیلی بالا میشه

لینک به دیدگاه

داداش من خیلی سر رشته ندارم تو این کار . شغلم mdf هست و بابت ساخت باکس هیچ مشکلی ندارم که با کمترین هزینه میتونم بسازم . یه اسپیکر میخوام برای موزیک و بلندی صدا اصلا برام مهم نیست کیفیت صدا برام مهمه که حالا با یه کارت کرتیو بتونم یه صدای خوب داشته باشم . در حد 200 تا 300 تومن میشه همچین کاری کرد ؟ چون نمیتونم زیادم هزینه کنم . اگر میشه ممنون میشم یه راهنمایی بکنید برای خرید قطعات . چه آمپلی . چه باندی و ....... 

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، babak_11 گفته است :

داداش من خیلی سر رشته ندارم تو این کار . شغلم mdf هست و بابت ساخت باکس هیچ مشکلی ندارم که با کمترین هزینه میتونم بسازم . یه اسپیکر میخوام برای موزیک و بلندی صدا اصلا برام مهم نیست کیفیت صدا برام مهمه که حالا با یه کارت کرتیو بتونم یه صدای خوب داشته باشم . در حد 200 تا 300 تومن میشه همچین کاری کرد ؟ چون نمیتونم زیادم هزینه کنم . اگر میشه ممنون میشم یه راهنمایی بکنید برای خرید قطعات . چه آمپلی . چه باندی و ....... 

دو تا گزینه کلی پیشنهاد میکنم 

سیستم استریو بدون ساب :  از آمپ TPA3116D2 میتونی استفاده کنی که کیفیت خیلی خوبی داره ، برای باند ها هم طبیعتا چیزی لازم داری که همه فرکانس ها رو بتونه پخش کنه ، به نظرم بهتره سایت دیوارو چک کنی و ی جفت اسپیکر قدیمی بگیری و صرفا ی باکس شکیل واسش درست کنی ، مثل این https://esam.ir/item/13678352/یک-جفت-باند-سامسونگ 

البته اون قدیما سونی این مدل اسپیکراش بهتر بود  ، ی اداپتور 12 ولت 4 آمپر هم کفایت میکنه که تا این جا فقط 200 ت هزینش میشه ، نهایتا با هزینه ساخت باکس و سیم و غیره به 300 برسه

سیستم استریو با ساب:  در این صورت بهتره از همین آمپ TPA3116D2 استفاده کنی ، برای اسپیکر های استریو  از https://echista.ir/اسپیکر/531-بلندگو-3-اینچ-4-اهم-فول-رنج.html  استفاده کن ، اینا مربوط به سینما خانگی های ال جی هستن که کیفیت hi fi هم دارن و بسیار ارزون ، اخرین قیمت موجودش 32 هزار تومن بود واسه همین دو هفته پیش ، 

برای ساب هم دوباره به سراغ باند های قدیمی برو ، اونم 50 الی 100 تومن هزینه داره ، تغذیه هم 12 ولت 6 آمپر بسشه که 60 تومنی میشه 

اینم کلا 300 نهایتا 400 ت میشه 

لینک به دیدگاه

در 54 دقیقه قبل، Mahdi D گفته است :

دو تا گزینه کلی پیشنهاد میکنم 

سیستم استریو بدون ساب :  از آمپ TPA3116D2 میتونی استفاده کنی که کیفیت خیلی خوبی داره ، برای باند ها هم طبیعتا چیزی لازم داری که همه فرکانس ها رو بتونه پخش کنه ، به نظرم بهتره سایت دیوارو چک کنی و ی جفت اسپیکر قدیمی بگیری و صرفا ی باکس شکیل واسش درست کنی ، مثل این https://esam.ir/item/13678352/یک-جفت-باند-سامسونگ 

البته اون قدیما سونی این مدل اسپیکراش بهتر بود  ، ی اداپتور 12 ولت 4 آمپر هم کفایت میکنه که تا این جا فقط 200 ت هزینش میشه ، نهایتا با هزینه ساخت باکس و سیم و غیره به 300 برسه

سیستم استریو با ساب:  در این صورت بهتره از همین آمپ TPA3116D2 استفاده کنی ، برای اسپیکر های استریو  از https://echista.ir/اسپیکر/531-بلندگو-3-اینچ-4-اهم-فول-رنج.html  استفاده کن ، اینا مربوط به سینما خانگی های ال جی هستن که کیفیت hi fi هم دارن و بسیار ارزون ، اخرین قیمت موجودش 32 هزار تومن بود واسه همین دو هفته پیش ، 

برای ساب هم دوباره به سراغ باند های قدیمی برو ، اونم 50 الی 100 تومن هزینه داره ، تغذیه هم 12 ولت 6 آمپر بسشه که 60 تومنی میشه 

اینم کلا 300 نهایتا 400 ت میشه 

سپاس فراوان از شما دوست گل 🌷🌷

لینک به دیدگاه

در در 24 اسفند 1397 در 10:27، Mahdi D گفته است :

درود ، وقت همگی به خیر :x

همه ماها دوست داریم که بهترین قطعات و لوازم جانبی رو واسه سیستم خونگیمون داشته باشیم ، شاید تنها چیزی که اجازه این تجربه رو نده ارزش اقتصادی خرید و یا عدم موجودی وسیله مورد نظر باشه. 

مدت ها بود که به دنبال خرید یک اسپیکر 5.1 خوب بودم ، متاسفانه یا خوشبختانه با عدم موجودی بازار و قیمت های بسیار غیر منطقی مواجه شدم . از طرفی هم اجناسی که موجود بودن اون امکاناتی که باید رو نداشتن مگر اسپیکر های چند میلیونی که برای من منطق اقتصادی خرید نداشتن ، بنابراین تصمیم گرفتم که خودم دست به کار بشم و یک سیستم صوتی بسازم.

قطعات لازم:

۱- آمپلی فایر:

کیت دای  TPA3116D2   

طبیعتا نیاز به یک امپلی فایر ۵.۱ کانال داشتم ، برای تهیه این قطعه میشه حوضه جست و جو رو به چند دسته تقسیم کرد :

۱- آمپلی فایر های خودرو 

۲- کیت های diy آمپلی فایر 

۳- استفاده از آمپلی فایر دستگاه های قدیمی (به دلیل ارزانی)

متاسفانه بعد از ماها جست و جو مورد مناسبی پیدا نشد و تصمیم گرفتم که از سه عدد آمپلی فایر 2.1 در کنار هم استفاده کنم ، البته این کار مزیت خودشو هم داره ، برای هر کانال خروجی میشه 1 عدد ساب در نظر گرفت که تفکیک بیس بالامیره ، در واقع هر ساب فقط وظیفه داره که صرفا فرکانس های پایین همون کانال خودشو پخش کنه .

بعد از جست و جوی فراوان متوجه شدم که بهترین گزینه موجود ، کیت TPA3116D2 هست ، قیمت مناسب ، کیفیت فوق العاده ، توان خروجی عالی ، تنظیم ولوم بیس و استریو به صورت مجزا ، همه ی چیزهایی که لازم هست!*****************

۵- درایو های صوتی (ساب ، ووفر ، مید بیس و ...)

ساب ووفر :

این قسمت ساده ماجرا هست ، تنوع بسیار بالا و قیمت های متنوع با توجه به بودجه شما ، من چون ارزان سازی واسم مهم بود دنبال دستگاه های قدیمی رفتم ، همون باند های بزرگی که دیگه معدود کسی طالب نگهداریشون هست و به دلیل اشغال فضای زیاد به قیمت های بسیار پایین فروخته میشن ، کم و بیش جفتی حدود ۱۰۰ هزار تومن

من برای این پروژه ۳ تا درایو برای هر کانال نیاز داشتم ، کانال جلویی که عمدتا برای موزیک استفاده میشه نیاز به  ساب داره که فرکانس های پایین بیس رو خوب بتونه اجرا کنه . کانال پشتی هم که عمدتا برای صدای افنجار در بازی ها استفاده میشه بازهم نیاز به درایوی داره که فرکانس های پایین رو خوب اجرا کنه اما نیاز به توان زیادی در این جا نیست . در نهایت کانال وسط که عمدتا برای پخش صدای بم انسان در دیالوگ ها استفاده میشه نیاز به یک ووفر یا میدبیس داره که بتونه فرکانس های میانی رو خوب پخش کنه. از اونجایی که دستگاه های قدیمی به صورت جفتی فروخته میشن و توانشون تقریبا پایین هست ، تصمیم گرفتم به جای یک درایو ، در هر کانال از دو درایو استفاده کنم که به حجم مورد نظر برسم 

نتیجه خرید ۶ عدد درایو  با توان های مختلف و مهارت های مختلف در فرکانس های معین  شد که میبینید:

IMG_20190315_120023_091__01.thumb.jpg.ae7f56113d37fbd23e4dc465f63768d1.jpg

اسپیکر های اصلی:

برای صرفه جویی در هزینه ها و البته عدم نیاز به ارتقا ، از اسپیکر های قدیمی خودم استفاده کردم که در واقع creative sbs a520 هست ، تنها کاری که کردم تعویض سیم هاش با سیم های  با کیفیت تر و بلند تر بود.

تا به این جای کار تمامی قطعات مورد نیاز تهیه شدن و تنها چیزی که مونده طراحی باکس اصلی هست

طراحی:

احتمالا در جریان باشین که ساخت باکس ساب ووفر به سه حالت کلی  سیلد ، پورتد و بندپس تقسیم میشه که هر کدوم چندین زیرمجموعه دارن . من تصمیم داشتم که باکس بند پس و به صورت 6 order باشه که متاسفانه به دلیل اشغال فضای بسیار زیاد ، محاسبات سخت که نیاز به جزییات زیادی از درایو ها داره و البته  و نبوداین جزییات دقیق از درایو های خریداری شده ، تصمیم رو به ساخت باکس پورتد عوض کردم .

به صورت کلی تا این جا تصمیم بر این بود که یک باکس برای ۴ عدد ساب کانال جلویی و میانی ساخته بشه که البته تجهیزات الکترونیکی هم در همین باکس اصلی قرار بگیره

یک باکس هم برای دو عدد ساب کانال پشتی ساخته بشه و به صورت مجزا در پشت سر کاربر قرار بگیره که تجربه ای شگفت انگیز در تفکیک صدای بیس انفجار و موزیک در گیم و فیلم های ۵.۱ بده !

خلاصه شروع به کانسپت زدن کردم و تا این جا به یک طرح رسیدم که یک رندر ساده ازش گرفتم:

همین طوری که میبینید تمام درایو ها داخل باکس مخفی میشن و حتی کانال های پورت صدا هم مشخص نیستن و از میان شیار هایی که میبینین صدا به بیرون میاد که بر اساس تجربه ای که دارم ، مخفی شدن در بین لایه های چوب به تقویت بیس هم کمک میکنه ، از طرفی این شیار ها به نور پردازی rgb هم مجهز میشن که به دلخواه کاربر میتونه با مادربرد و یا درایور مجزا سینک بشه .

در صورت سینک شدن با مادربرد و استفاده از افکت نوری موزیک به نظرم میتونه جلوه خوبی بده ، نظر شما چیه؟  :)

البته لیتراژ تمامی باکس ها هم حساب شده که میتونین برای محاسبش از این سایت کمک بگیرید

https://rockfordfosgate.com/support/box-wizard/

این تاپیک تا پایان ساخت پروژه به صورت ممتد اپدیت خواهد شد ، منتظر پیشنهادات مفید شما هم هستم :)

سلام
یه چند موردی به نظرم اچتبا زدی! :8_laughing::3_grin::4_joy:
بهتر بود برای قطعات لینک میدادی که حد اقل یه بیس لاین برای باقی دوستان ایجاد بشه:16_relieved:
ساب ووفر؟ بعد الان اینا کلا ووفر هایی هستن که به زحمت میدبیس و مید بهت میدن
به نظرم یکم ترکیبت باید تغییر کنه 2 تا توییتر(اگه صدا های های رو دوست نداری حذفشون کن یا های ووفر بگیر جاشون) و 2تا مید بیس(میتونه خالی مید هم باشه) + یه تک ساب بزرگ بذاری بهتره(باز این نظر منه)
طراحی هم من به شخصه یه چیز یکم فلشی تر میپسندم البته طرح شما درصورتی که کنار تخت خواب و در کنار یه تی وی با میز مشابه باشه واقعا شاهکار بینظیریه!

لینک به دیدگاه

امیدوارم ناراخت نشی

ولی ستاپی که داری واقعا مزخرفه

تغذیت حتما باید ترانس باشه و خوب فیلتر کنیش

ترانزیستوری ببندی ، TDA متاسفانه  TDH بالایی داره

اگه پولت میرسه یه PRE لامپی بزار صداش عااااااااااااالی میشه !

در کا اگه میخوای سرگرم شی کار خوب و جالبیه

ولی در کل ارزش هزینه و زحمت ندارد !

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، ealireza گفته است :

اگه پولت میرسه یه PRE لامپی بزار صداش عااااااااااااالی میشه!

پروفسور مگه میخاد گیتار بزنه بش که میگی لامپی،دوران لامپی ۳۰سال پیش تموم شد

بعدشم لامپ خطرناکه خطر بیمارستان و جراحی داره

خطرناکه حسن خطرناااااک

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، MojArch گفته است :

سلام
یه چند موردی به نظرم اچتبا زدی! :8_laughing::3_grin::4_joy:
بهتر بود برای قطعات لینک میدادی که حد اقل یه بیس لاین برای باقی دوستان ایجاد بشه:16_relieved:
ساب ووفر؟ بعد الان اینا کلا ووفر هایی هستن که به زحمت میدبیس و مید بهت میدن
به نظرم یکم ترکیبت باید تغییر کنه 2 تا توییتر(اگه صدا های های رو دوست نداری حذفشون کن یا های ووفر بگیر جاشون) و 2تا مید بیس(میتونه خالی مید هم باشه) + یه تک ساب بزرگ بذاری بهتره(باز این نظر منه)
طراحی هم من به شخصه یه چیز یکم فلشی تر میپسندم البته طرح شما درصورتی که کنار تخت خواب و در کنار یه تی وی با میز مشابه باشه واقعا شاهکار بینظیریه!

از همه دوستان واسه مشارکت در تاپیک ممنونم 

لینک تک تک قطعات رو حتما اضافه میکنم پیشنهاد خوبیه :x

این ووفر هایی که گذاشتم فقط واسه خروجی ساب هستن و تویتر و گرفتن صدا های مید به بالا وظیفه اسپیکر های کریتیوی هستن که دارم و اضافه میکنم به کار که عکسشون رو هم به تاپیک اد میکنم حتما ، اره یک تیکه ساب بزرگ و قوی هم کاملا جواب میده ، به نظرم تفکیک ساب هر چنل تفکیک صدای بیشتری میداد ، از طرفی هم مطممئن نبودم که اگر 3 خروجی ساب از آمپ های مختلف به یک ساب وصل شه ، وضعیتاعوجاج و تفکیک و دیسترویت به چه صورت میشه .

در مورد ظاهر هم کاملا حق با شماست و سلیقه ای هست ، من هم خطوط تیز رو خیلی دوست دارم و بیشتر به دلیل سادگی بیشتر ساخت سمت مکعب رفتم

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، ealireza گفته است :

امیدوارم ناراخت نشی

ولی ستاپی که داری واقعا مزخرفه

تغذیت حتما باید ترانس باشه و خوب فیلتر کنیش

ترانزیستوری ببندی ، TDA متاسفانه  TDH بالایی داره

اگه پولت میرسه یه PRE لامپی بزار صداش عااااااااااااالی میشه !

در کا اگه میخوای سرگرم شی کار خوب و جالبیه

ولی در کل ارزش هزینه و زحمت ندارد !

ممنونم واسه پیشنهادات ، من دانشم تو این مسائلی که مطرح کردین کمی پایینه ، در صورت خروجی یک سان چه فرقی بین ترانس و پاور سویپینگ هست؟ البته به قول شما ترانس نیاز به فیلتر هم داره که در منبع تغظیه جریان خروجی خودش فیلتر شدست ، بنابرین هیچ برتری در ترانس ندیدم مخصوصا به دلیل اندازه بزرگ و هدر دادن فضا

pre لامپی هم حقیقتا هیچ اشنایی باهاش ندارم و نمیدونم چیه ، اگه شد ی توضیح مختصری بدین

لینک به دیدگاه

دوستان ، با حساب ضخامت mdf و خلاصه نکات اجرایی ، طبق همون طرح رندر گرفته شده قطعات mdf رو برش زدم 

در مورد هزینه هم من نصف یک ورق mdf خام تهیه کردم به قیمت ۱۳۰ ت ، البته مقداری هم اضافی اومد که واسه پایه و بقیه چیزا استفاده میکنم ، الحمدلله تا این جای کار یک میلیمتر هم خطا ندارن قطعات

IMG_20190317_141459_228.thumb.jpg.d6e09b4acee42825b5fc93c6927a5276.jpgIMG_20190317_141454_976__01.thumb.jpg.9254f38bc26b44d2e0fa50801758d3de.jpg

ویرایش شده توسط Mahdi D
لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، Mahdi D گفته است :

ممنونم واسه پیشنهادات ، من دانشم تو این مسائلی که مطرح کردین کمی پایینه ، در صورت خروجی یک سان چه فرقی بین ترانس و پاور سویپینگ هست؟ البته به قول شما ترانس نیاز به فیلتر هم داره که در منبع تغظیه جریان خروجی خودش فیلتر شدست ، بنابرین هیچ برتری در ترانس ندیدم مخصوصا به دلیل اندازه بزرگ و هدر دادن فضا

pre لامپی هم حقیقتا هیچ اشنایی باهاش ندارم و نمیدونم چیه ، اگه شد ی توضیح مختصری بدین

نمیدونم این pre که ایشون میگن چیه اما از اولای قرن ۲۰میلادی از یه چیزی مثل لامپ که به انگلیسی بش مدل valve یا tube میگن در امپلیفایر ها استفاده میکردن که تقریبا بعد سال ۱۹۷۰ بدلیل گرونی و پیچیده بودن اون سیستم تکنولوژی solid state که الان استفاده میشه رو جایگزین کردن ،حالا برای امپلی فایر از قدیم گیتاریست ها و کلا موزیسین ها این تکنولوژی جدید رو قبول نداشتن و میگفتن که کیفیت صدا لامپی ها بهتره،اما الان هیچ ارزشی نداره از لامپ استفاده کنی،قیمتش سرسام اوره

لینک به دیدگاه

درود عزیز

کارتون واقعا جالب بود ولی یه سوال:

صدای میدرنج هاتون بین 3 کانال ساب گم نمیشه؟؟؟

توصیه میکنم تعدادی توییتر هم اضافه بکنید تا صداهای زیرتون مثل جیغ های گیتار برقی یا صداهای خواننده تو همهمه ووفرها و ساب ها گم نشن

نتیجتون در حال حاضر میشه مثل هندزفری هایی که یه تیکه بیس هستن مثل skullcandy ink'd

بیس، گوشتونو میلرزونه ولی صدای خواننده و بعضا گیتار برقی از ته چاه درمیاد

یه تعادلی بین بلندگوهای فرکانس پایین و فرکانس مدیوم و فرکانس بالاتون ایجاد بکنید بزارید مطلوب تر شه نتیجه

الان صدای کانالهای مدیوم سینما خانگی رو یک سوم بکنید و ساب رو تا ته زیاد بکنید از کارت صدا فرکانس بیس رو هم بوست کنید میشه حاصل تقریبی پروژه با وضعیت فعلی

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، silvermanhhh گفته است :

نمیدونم این pre که ایشون میگن چیه اما از اولای قرن ۲۰میلادی از یه چیزی مثل لامپ که به انگلیسی بش مدل valve یا tube میگن در امپلیفایر ها استفاده میکردن که تقریبا بعد سال ۱۹۷۰ بدلیل گرونی و پیچیده بودن اون سیستم تکنولوژی solid state که الان استفاده میشه رو جایگزین کردن ،حالا برای امپلی فایر از قدیم گیتاریست ها و کلا موزیسین ها این تکنولوژی جدید رو قبول نداشتن و میگفتن که کیفیت صدا لامپی ها بهتره،اما الان هیچ ارزشی نداره از لامپ استفاده کنی،قیمتش سرسام اوره

نقدا حرفشون درسته
ببینید الان امپلی ها از قابلیت سوییچینگ استفاده میکنن که رزونانس مناسب رو ایجاد کنن که هر چقدر هم دقتشون بالا باشه باز هم به لامپیها نمیرسن
اما از علل کنار گذاشتن لامپیها یکیش همون قضیه ای که گفتید یعنی خطرناک بودن برای سلامتی و البته قیمت بالاشون هست

در 1 ساعت قبل، Mahdi D گفته است :

از همه دوستان واسه مشارکت در تاپیک ممنونم 

لینک تک تک قطعات رو حتما اضافه میکنم پیشنهاد خوبیه :x

این ووفر هایی که گذاشتم فقط واسه خروجی ساب هستن و تویتر و گرفتن صدا های مید به بالا وظیفه اسپیکر های کریتیوی هستن که دارم و اضافه میکنم به کار که عکسشون رو هم به تاپیک اد میکنم حتما ، اره یک تیکه ساب بزرگ و قوی هم کاملا جواب میده ، به نظرم تفکیک ساب هر چنل تفکیک صدای بیشتری میداد ، از طرفی هم مطممئن نبودم که اگر 3 خروجی ساب از آمپ های مختلف به یک ساب وصل شه ، وضعیتاعوجاج و تفکیک و دیسترویت به چه صورت میشه .

در مورد ظاهر هم کاملا حق با شماست و سلیقه ای هست ، من هم خطوط تیز رو خیلی دوست دارم و بیشتر به دلیل سادگی بیشتر ساخت سمت مکعب رفتم

هوم
پس باید اکوستیک صداشون خیلی دقیق باشه وگرنه تو همدیگه تداخل ایجاد میکنن و کلا کیفیت رو به فنا میدن

برای سه خروجی ساب به یه ساب هم با فرض دقیقا یکسان بودن شکل سینوسی موجشون یکی از چند حالت زیر اتفاق میفته
تفاوتشون صفر فاز باشه همدیگه رو قویت میکنن و باز هم ممکنه شما دچار دستورشن بشید(اینم باید 3موجیشو دقیق حساب کرد)
تفاوتشون نیم فاز باشه که همدیگه رو خنثی میکنن و کلا صدایی نخواهی داشت و فقط صدا رو از یه امپ شاید داشته باشی(مدل 3 موجیشو باید بشینم حساب کنم ببینم چطور میشه)
تفاوتشون یک فاز کامل باشه که مثل اولی میشه

اگرم که شکل سینوسیشون متفاوت باشه که حتی دوست ندارم در موردش فکر کنم

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، ali_8114 گفته است :

درود عزیز

کارتون واقعا جالب بود ولی یه سوال:

صدای میدرنج هاتون بین 3 کانال ساب گم نمیشه؟؟؟

توصیه میکنم تعدادی توییتر هم اضافه بکنید تا صداهای زیرتون مثل جیغ های گیتار برقی یا صداهای خواننده تو همهمه ووفرها و ساب ها گم نشن

نتیجتون در حال حاضر میشه مثل هندزفری هایی که یه تیکه بیس هستن مثل skullcandy ink'd

بیس، گوشتونو میلرزونه ولی صدای خواننده و بعضا گیتار برقی از ته چاه درمیاد

یه تعادلی بین بلندگوهای فرکانس پایین و فرکانس مدیوم و فرکانس بالاتون ایجاد بکنید بزارید مطلوب تر شه نتیجه

الان صدای کانالهای مدیوم سینما خانگی رو یک سوم بکنید و ساب رو تا ته زیاد بکنید از کارت صدا فرکانس بیس رو هم بوست کنید میشه حاصل تقریبی پروژه با وضعیت فعلی

حتما در پایان کار اضافه خواهد شد ، مچکرم

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، MojArch گفته است :

نقدا حرفشون درسته
ببینید الان امپلی ها از قابلیت سوییچینگ استفاده میکنن که رزونانس مناسب رو ایجاد کنن که هر چقدر هم دقتشون بالا باشه باز هم به لامپیها نمیرسن
اما از علل کنار گذاشتن لامپیها یکیش همون قضیه ای که گفتید یعنی خطرناک بودن برای سلامتی و البته قیمت بالاشون هست

هوم
پس باید اکوستیک صداشون خیلی دقیق باشه وگرنه تو همدیگه تداخل ایجاد میکنن و کلا کیفیت رو به فنا میدن

برای سه خروجی ساب به یه ساب هم با فرض دقیقا یکسان بودن شکل سینوسی موجشون یکی از چند حالت زیر اتفاق میفته
تفاوتشون صفر فاز باشه همدیگه رو قویت میکنن و باز هم ممکنه شما دچار دستورشن بشید(اینم باید 3موجیشو دقیق حساب کرد)
تفاوتشون نیم فاز باشه که همدیگه رو خنثی میکنن و کلا صدایی نخواهی داشت و فقط صدا رو از یه امپ شاید داشته باشی(مدل 3 موجیشو باید بشینم حساب کنم ببینم چطور میشه)
تفاوتشون یک فاز کامل باشه که مثل اولی میشه

اگرم که شکل سینوسیشون متفاوت باشه که حتی دوست ندارم در موردش فکر کنم

نکات خیلی خوبی بود احسنت

من به این چشم به این قضیه نگاه کردم ، فرض کردم که یک سینمای خانگی 5.1 دارم که قدیمی هم هست ، و در واقع از اسپیکر های بزرگی تشکیل شده که در این سیستم اصلا سابی وجود نداره و هر اسپیکر خودش هم بیس میزنه و هم مید و هم های ، توی این سیستم که مشابهش رو قبلا داشتم هیچ مشکلی در موج و خنثی شدن و امثالش نداشت و فکر میکنم کارت صدای اصلی خودش درک و شعورش به این قضیه رسیده بود :دی

این سیستم هم دقیقا مثل همونه ، یعنی همون مقدار بیس از هر کنال مثل اون اسپیکر قدیمی پخش میشه صرفا از اسپیکر های اصلی ی تفکیک ریز ب ساب شده 

حالا الان هم امیدوارم که کارت صدای پی سی هم خودش فرکانس ها رو ی طوری تفکیک کنه ک مشکلی پیش نیاد وگرنه ک ب فنا رفتم :D

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...