رفتن به مطلب

پردازنده های Ivy Bridge

Recommended Posts

• کاربر ویژه

اخیرا شنیده بودیم که پردازنده های IVY Bridge در انتهای Q2 2012 عرضه خواهند شد، اما اخبار رسمی از طرف اینتل نشون میده که در اوایل Q2 2012 رونمایی خواهند شد. اسلایدهایی از نقشه راه و مشخصات و بنچمارک این سری منتشر شده که در ادامه آن ها رو بررسی خواهیم کرد.

W4SHzNuCaU.jpg

F4HS6s7jID.jpg

زمان عرضه :

در اولین مرحله در کوارتر دوم سال 2012 قرار هست 18 مدل عرضه بشن، که هدفشون قرار گرفتن در صدر پردازنده های High End هست،چون 17 مدل 4 هسته ای هستند. در مرحله بعد حداقل 5 پردازنده ی 2 هسته ای از خانواده Core i3 عرضه میشوند و در مرحله سوم تعدادی پردازنده ی Pentium dual-core در Q3 of 2012 رونمایی میشوند.

7-1.jpg

82eEZMqn7t.jpg

مشخصات این پردازندها:

bca817afo525b49ffcu.png

مشخصات پردازنده های اینتل:

ry2L0B8giJ.jpg

wrxZtP1J19.jpg

ادامه دارد...

لینک به دیدگاه

مرسی مجید جان عالی بود

ما هم متتظریم که بیا این سوکت ببینیم چهخ گلی به سر ما میزنه

لینک به دیدگاه

با تشکر از دوست خوبمون بابت این خبر

پردازنده های Ivy Bridge ازنظر عملکرد تنها 3-4 چهار درسد نسبت به نسل فعلی سندی بریج 1155 سریع تر هستند امادر بخش مصرف انرژی به لطف بهرگیری از ترازیستور های Tri-Gate(سه بعدی) و تکنولوژی ساخت 22 نانومتری مصرف پردازنده های Ivy Bridge حدود 18 وات کمتر نسبت به نمونه های فعلی است ویک بسیار خوب برای اورکلاکر های عزیز :همینطور که اطلاع دارید پردازنده های بولدزر AMD در بخش اورکلاک مموری بسیار قدرتمند ظاهر شدند در همین راستا اینتل هم از مموری کنترلر(IMC) قدرتمندتری بروی این پردازنده استفاده کرده تا به راحتی از فرکانس های بسیار بالا (UPto2800mhz)پشتیبانی نمایید @};-

ویرایش شده توسط Ultra Extreme
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

مدل های این سری بصورت واضحی نامگذاری شده اند، به این صورت که با اعداد 4 رقمی با رقم اولیه 3 که میشه سری 3000.

سری 3700 از نظر کش سطح سوم با سری 3500 متفاوته. تقاوت دوم هم در هسته گرافیکی بعضی مدله ای این 2 سری با هم هست.

همانند نسل های قبل اینجا هم پسوند K در بعضی مدلها داریم که نشان دهنده unlocked multiplier هست.

پسوند S هم که نشان دهنده ی مدل های کم مصرف تر هست و TDP 65 وات به جای 75 وات دارند.

مدل های با پسوند T هم فوق العاده کم مصرف هستند که TDP بین 45W و 35W دارند.

یکی از تفاوت های عمده IVY Bridge با سندی بریج ، افزایش قدرت پردازنده ی گرافیکی و پشتیبانی از DirectX11 و Tessellation هست.

چیپست Panther Point که بزودی عرضه میشه، قابلیت های مفید و جدیدی رو برای هر دونسل سندی و آیوی بریج در پی داره که در ادامه خواهیم دید.

25.jpg

24-1.jpg

18.jpg

114-1.jpg

20.jpg

طبقه بندی سطوح مختلف این نسل برای کاربردهای مختلف:

41-1.jpg

48.jpg

چیپ های جدیدی که بزودی برای این سری عرضه خواهند شد:

15-1.jpg

5VnzwhlhiY.jpg

3Cd10XYTSe.jpg

ادامه دارد....

ویرایش شده توسط Dj_aghamajid
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بنچمارکها:

بر اساس گفته های اینتل، پردازنده های جدید آیوی بریج بین 7 تا 25% از سندی بریج ها در پردازش سریعتر عمل میکنند. یکی از دلایل افزایش کارایی رو میتوان به قابلیت Turbo Boost 2.0 و دیگری بهینه شدن معماری این پردازنده هاست.

مثلا مدل 2600 از سندی رو با 3770 از آیوی که از نظر مشخصات مشابه هم هستند، با هم مقایسه شده اند، که بطور میانگین آیوی بریج 14.8 % قویتر عمل میکنه.

26.jpg

اینجا مدل های 2600S و 3770S یا هم مقایسه شده اند که بین 9 تا 27% تفاوت دارند. که آیوی بطور میانگین 19.7% سریعتر عمل میکنه.

27.jpg

خب اینجا میرسیم به یکی از مهمترین پیشرفت های این سری، که افزایش قدرت هسته گرافیکی هست.

دوباره 2 پردازنده اول رو با هم مقایسه میکنیم، همانطور که میبینید تا 299% افزایش قدرت داریم که واقعا رشد بزرگی بحساب میاد.

28.jpg

29.jpg

برمیگردیم به ادامه مقایسه بین پردازنده های دو نسل:

پردازنده 2500 سندی بریج با 3550 از آیوی بریج:

که بین 5 تا 16% رشد رو نشون میده.

30.jpg

اینجا هم 2500S و 3550S با هم مقایسه شدن که بین 12 تا 24 % تفاوت وجود داره.

31.jpg

باقی بنچمارکها:

32.jpg

33.jpg

همانطور که دیدیم، این پردازنده ها از پردازنده های بسیار عالی سندی بریج هم کم مصرفتر و تا حدودی سریعتر ظاهر شدن. افزایش قدرت گرافیکی این پردازنده ها هم باعث خواهد شد که برای سیستم های متوسط به پایین نیازی به کارت گرافیک مجزا حس نشه. امیدوارم قیمت ها هم منطقی گذاشته بشه.

منبع: سایت های Intel , Lenzfire

ترجمه و تنظیم: Dj_aghamajid

از آقای حسینی و صابر جان هم تشکر میکنم. @};-

اخبار تکمیلی در این مورد هم در همین تاپیک قرار خواهد گرفت.

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
  • کاربر ویژه

بنچمارک های جدید از این سری:

3770 Core i7

39a.jpg

39b.jpg

39c.jpg

39d.jpg

39e.jpg

39f.jpg

39f.jpg

39g.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

توی hwbot بنچمارکی منتشر شده که نشون میده 3770K از 2700K سریعتره.

Comparison.png

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

قیمت پردازنده های IVY Bridge منتشر شد. قیمت ها بسیار مناسبن، خوشبختانه اینتل نامردی نکرده و همون قیمت های سندی بریج رو روی این سری گذاشته.

80a.jpg

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
  • کاربر ویژه

April 8th تاریخ رونمایی پلتفرم IVY Bridge

ivy13.jpg

البته 8 آوریل یکشنبه هست و باید در روز دوشنبه 9 هم این امر صورت بگیره.

سری اول که در این تاریخ رونمایی میشوند شامل:

17 مدل desktop و 8 مدل برای notebook/ultrabook و 8 نوع چیپست که مدلهای (Z77, H77, Z75 و B75برای desktops و مدلهای HM77 UM77, HM76 و HM75 برای mobile PC هاست.

سری دوم شامل :

پردازنده های بیشتر از جمله Core i5-3470T و چیپست های Q77, Q75, QS77 و QM77 گفته شده که در 2012 May عرضه خواهد شد.

قیمت گذاری عاقلانه ای که برای این پردازنده ها صورت گرفته، باعث شده که این سری بخوبی نسل سندی بریج رو پوشش بده و الانم خیلی از افراد برای تهیه قطعات به این امر توجه نموده و با خریذ سندی بریج به آیوی بریج هم دسترسی خواهند داشت.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یک سوال

ایا اینتل بازم سوکت این نسل از پردازنده هاشو عوض کرده یا اونهایی که سوکت 1155 دارن میتونن از ایوی بریج استفاده کنن

لینک به دیدگاه

از همین سوکت 1155 استفاده میکنن . ولی چیپ های سری H ساپورتشون نمیکنن . فقط چیپهای P و Z از این پردازنده ها پشتیبانی میکنن .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

آقا حامد فکر کنم ، H61 , P67 , Z68 آیوی بریج رو ساپورت خواهند کرد.

Sandy Bridge chipsets, except Q65, Q67 and B65, support both Sandy Bridge and Ivy Bridge CPUs though a BIOS upgrade is required

لینک

لینک به دیدگاه

هم من اشتباه گفتم و هم شما . البته من با توجه به مطلبی که قبلا منتشر شده بود گفتم که سری H ساپورت نمیکنن . منتها مثل اینکه الان همه چبپها به جز H61 از IVY Bridge پشتیبانی میکنن .

http://www.anandtech.com/show/4830/intels-ivy-bridge-architecture-exposed

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من کوچیک شمام آقا حامد گل.

بله احتمالا من اشتباه میکنم.

اما تو این لینک ، من نمیبینم جایی نوشته باشه که H61 آیوی بریج رو ساپورت نمیکنه.

نوشته:

Ivy Bridge is backwards compatible with existing LGA-1155 motherboards

اگه واقعا H61 ساپورت نمیکنه آیوی بریج رو لطفا توضیح بدید تا در مشاوره خرید مادربرد دقت کنیم.

لینک به دیدگاه

خواهش میکنم عزیز . من گفتم که قبلا گفته شده بود که سری H از ivy پشتیبانی نمیکنن . 2-3 ماه پیش بود که این مطلب رو خوندم و تو همین فروم هم گفته شد . اما الان مثل اینکه اطلاعات کاملتر که اومده ، نشون داده که سری H رو پشتیبانی میکنن . برای این گفتم که H61 نیت ، چون تو جدولی که تو سایت آناندتک بود ، H61 رو نزده بود . برای همین گفتم H61 پشتیبانی نمیکنه . البته اون لینک ویکی پدیا که دادی H61 رو زده بود و H67 رو نزده بود . اما ویکی پدیا اشتباه زیاد داره . برای همین من سایتهای دیگه رو گشتم و دیدم که H61 هم پشتیبانی میشه . به عبارتی تمام چیپهای سری H , P , Z از ivy پشتیبانی میکنن . چیپهای سری Q و B از ivy پشتیبانی نمیکنن . من با توجه به اطلاعات قدیمی گفتم که سری H رو پشتیبانی نمیکه که اشتباه کرده بودم و عذر میخوام .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

راستش از زمانی که این تاپیک رو زدم ، یه سرچ کردم تا ببینم چیپست های سندی بریج با آیوی بریج هماهنگ هستن یا نه.

بعد همین لینک ویکیپدیا رو پیدا کردم. فکر میکنم مشکلی هم نداشته باشه.

دیشب حواسم نبود H67 تو لیستش بود یا نه ولی الان که هست. اگه هم نبود، تو متنش گفته بود که همه چیپ ها رو بجز اون 2-3 تا ساپورت میکنه.

qu2okyt3k6js1tp5xx3.png

خیالم راحت شد بابت H61

ممنونم @};-

لینک به دیدگاه

باور کن تا دیشب H67 نبود . همچین ما صحبتش رو کردیم آپدیتش کردن :blink:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نتایج بنچمارک کارت 7770 و پردازنده ی Core i5 3550K @ 3.3Ghzو Z77 Chipset

2011123012042369.jpg

2011123012044830.jpg

2011123012051475.jpg

2011123012053303.jpg

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...
  • کاربر ویژه

درود

اینتل همونطور که قول داده بود قصد داره در ابتدای اپریل 2012 چهارهسته ای های IVy Bridge رو به فروش برسونه و یک ماه بعداز اون نوبت دو هسته ای ها هست.بدنبال رقابت نکردن AMD با Intel تو رده ی پردازنده های Hight End گمانه زنیهایی مبنی بر اینکه اینتل تو ارائه محصولات خودش تاخیر بندازه وجود داشت که خوشبختانه اینچنین نشده.همچنین سری دوهسته ای قرار بود در کوارتر سوم منتشر بشه که اینتل زمان ارائه اونها رو هم ماه می اعلام کرده.

لینک خبر

لینک به دیدگاه

بچه ها کسی میتونه قیمت حدودی آی وی بریج رو تو مایه های 2500 کا یا کمی بیشتر بهم بده؟(هم دلار هم ریال)

البته در نظر بگیرید که مثلا سه ماه از انتشار آی وی بریج گذشته مثلا!

لینک به دیدگاه

قیمتهاش تقریبا برابره . مدلهای مشابه Ivy با Sandy تقریبا یک قیمت دارن . اما اینجا مطمئن باش قیمت بالایی خواهند داشت . احتمالا با دلار الان بخوای حساب کنی یه چیزی تو مایه های 380 تومان . البته بعد از اینکه تب نوبرانه اون تموم شد .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بچه ها کسی میتونه قیمت حدودی آی وی بریج رو تو مایه های 2500 کا یا کمی بیشتر بهم بده؟(هم دلار هم ریال)

البته در نظر بگیرید که مثلا سه ماه از انتشار آی وی بریج گذشته مثلا!

عزیزم اگر همین تاپیک رو کامل میخوندی متوجه قیمتها میشدی.معادل 2500K پردازنده 3570K میشه که البته فکر میکنم حدود 10تا 15درصد قویتر باشه که قیمتی حدود 220 دلار خواهد داشت و میشه 220*1700=374000تومان

لینک به دیدگاه

پس اگر مسافرت خارجی رفتم یا فامیل رفتن میگم بعدا (حوالی تابستون) بگیرند

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...
  • کاربر ویژه

بنچمارک های جدید از قویترین پردازنده آیوی بریج که فوقالعاده عمل کرده. حتی در خیلی از تست ها پردازنده های قدرتمند و گرانقیمت سندی بریج E رو پشت سر گذاشته. در عین حال بسیار کم مصرف هستن. قدرت هسته ی گرافیکی هم نسبت به سندی بریج ها، پیشرفت خوبی داشته، البته هنوز در حد APU های AMD نرسیده.

با این اوصاف نسل سندی بریج پشتوانه قدرتمندی رو خواهد داشت.

لینک

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...
  • کاربر ویژه

خوب بنچمارکهای پردازنده 3770K در سایت معروف و معتبر تامزهاردور به نمایش گذاشته شد.

افزایش 15 تا 30 درصدی قدرت گرافیک تعبیه شده در پردازنده HD4000 نسبت به HD3000 که به شخصه توقع بیشتری داشتم :

int%20batman%201920.png

int%20skyrim%201920.png

int%20wow%201920.png

افزایش عملکرد در برنامه و بازی نسبت به پردازنده مشابه نسل قبلی حدود 10 درصد میباشد.لازم بذکر هست پردازنده های مورد قیاس از فرکانس مشابه 3.5 گیگاهرتز در اکثر تست ها استفاده میکنند.

http://www.tomshardware.com/reviews/ivy-bridge-benchmark-core-i7-3770k,3181-19.html

اینم لینکش و کافیه صفحات رو کمی ورق بزنید تا نتایج رو خودتون مشاهد کنید.

و بریم سر اصل مطلب یعنی اورکلاک :

همونطور که قبل تر در سایت هایی همانند توئیک تون گفته شده بود دمای بالای این پردازنده ها مانع اورکلاک بهتر روی ایر نسبت به سندی بریج ها میشه.

cpuz%203770.jpg

به ولتاژ هسته ها دقت کنید !؟ 1.28 برای اورکلاک تا نزدیک 4.6 گیگاهرتز و اما دمای هسته ها در عکس پایین :

coretemp%203770.jpg

از 80 تا نزدیکی های نود !

و در مقایسه با 2700K که با ولتاژ 1.336 دمای هسته هاش از 78 درجه بالاتر نرفته اند.

cpuz%202700.jpg

coretemp%202700.jpg

افزایش ضریب از 57 در سندی بریج ها به 63 در آیوی بریج ها فقط برای اکستریم اورکلاکر ها میتونه مناسب باشه که از LN2 استفاده میکنند و میتونند ولتاژ مورد نیاز به پردازنده بدهند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...