رفتن به مطلب

مشاوره خرید سیستم 7 میلیون

اشتراک گذاری

Recommended Posts

کاربری گیمینگ و مالتی تسکینگ

Option 1 

6.6 میلیون

ASUS PRIME B350M-K AM4 B350 Mainboard

AMD Ryzen 5 2400G AM4 Processor

Gskill Ripjaws V 16GB 8GBx2 2400Mhz CL17 DDR4
GREEN GP550A-UK 80Plus Gold PSUGREEN

Z+ Grand Black Mid-Tower Case
WD Green SATA3 SSD - 120GB

Option 2

6.9 میلیون

ASUS PRIME A320M-K AM4 A320 Mainboard
AMD Ryzen 5 1400 AM4 Processor

ASUS ROG STRIX-GTX1050-O2G-GAMING

2x Kingston HyperX FURY 4GB 2400Mhz CL15 DDR4

Raidmax Scorpio RX-535AP-S 80Plus Bronze PSU
WD Green SATA3 SSD - 120GB
GREEN AVA Mid-Tower Case

Option 3

7.1 میلیون

ASUS PRIME B350M-K AM4 B350 Mainboard

AMD Ryzen 5 1400 AM4 Processor

ASUS ROG STRIX-GTX1050-O2G-GAMING

Crucial Ballistix Sport LT 8GB 2400Mhz CL16 Red DDR4

GREEN GP550A-UK 80Plus Gold PSU
GREEN AVA Mid-Tower Case

به طور کلی بین Ryzen 5 1400 + GTX 1050     و     Ryzen 5 2400G      .        و  همچنین بین ASUS RX 560-O4G-EVO  و    ASUS ROG STRIX-GTX1050-O2G-GAMING  کدوم رو پیشنهاد میدید ؟

ویرایش شده توسط majid021
لینک به دیدگاه

ببین دوست عزیز اگه قصد تهیه ی apu دارین که رم حداقل باید 16 گیگ باشه.

بین 1050و560 بنده 560 رو پیشنهاد میکنم.

به نظرم 1400 + 560 + 16 گیگ رم بگیر. فوقش بودجت کم بود یه ماژول 8 گیگی بگیر یه 8 هم بعدا اضاف کن.

اگه 2400 بگیری از همون اول باید 16 گیگ رم بگیری چون ای پی یو، وی رم نداره از رم سیستم استفاده میکنه و 8 گیگ رم کمه.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

ببین دوست عزیز اگه قصد تهیه ی apu دارین که رم حداقل باید 16 گیگ باشه.

بین 1050و560 بنده 560 رو پیشنهاد میکنم.

به نظرم 1400 + 560 + 16 گیگ رم بگیر. فوقش بودجت کم بود یه ماژول 8 گیگی بگیر یه 8 هم بعدا اضاف کن.

اگه 2400 بگیری از همون اول باید 16 گیگ رم بگیری چون ای پی یو، وی رم نداره از رم سیستم استفاده میکنه و 8 گیگ رم کمه.

خب Option 1 با 16 گیگ رم دوال چنله که حدود 2 میلیون فقط قیمت رم ها میشه !

من بیشتر دو دلی م واسه اینه که 2400G توانش در چه اندازس نسبت به gtx1050 یا rx560 و با توجه به قیمت نسبتا بالای گرافیک های فعلی خرید کارت گرافیک به صرفه هس یا نه ؟ با توجه به اینکه 1660 هم تو راهه ...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

از همه سیستمهای پیشنهادی بهتره توی گیمینگ میتونیدبیشتر بازیها فول اچ دی 60 فریم الترا بزنید 

برد میتونید با 100 تومن اضافه اینو بگیرید که قابلیت ارتقا به سری 9000 هم داره

https://....ir/internal-hardwares/motherboard/mb-asus-prime-b360m-k

یا این مدل که 340 تومن از برد توی عکس گرونتره اما هم قابلیت ارتقا به سری 9000 و هم 4 تا اسلات رم داره که در آینده براحتی میتونید به 16 یا 12 ارتقا بدید 

https://....ir/internal-hardwares/motherboard/mb-asus-prime-b360-plus

تصمیم با خودتونه

1.thumb.JPG.bd2e69f325856faeafa014550642924c.JPG

لینک به دیدگاه

در 16 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است :

سلام

از همه سیستمهای پیشنهادی بهتره توی گیمینگ میتونیدبیشتر بازیها فول اچ دی 60 فریم الترا بزنید 

برد میتونید با 100 تومن اضافه اینو بگیرید که قابلیت ارتقا به سری 9000 هم داره

https://....ir/internal-hardwares/motherboard/mb-asus-prime-b360m-k

یا این مدل که 340 تومن از برد توی عکس گرونتره اما هم قابلیت ارتقا به سری 9000 و هم 4 تا اسلات رم داره که در آینده براحتی میتونید به 16 یا 12 ارتقا بدید 

https://....ir/internal-hardwares/motherboard/mb-asus-prime-b360-plus

تصمیم با خودتونه

1.thumb.JPG.bd2e69f325856faeafa014550642924c.JPG

به نظر سیستم  بشدت قوی تری نسبت به ryzen میاد ! راستش من اصلا مبتنی به intel هیچ مقایسه ای انجام نداده بودم !!

با توجه به اینکه هارد هم دارم سیستمی که معرفی کردید کاملا مناسب بودجه منه.

mb هم همون b360 plus که معرفی کردید بهتر به نظر میاد .

فقط گرافیک رو متاسفانه لیون موجود نداره باید از جای دیگه تهیه کنم ...

لینک به دیدگاه

داداش اشتباه نزن. 1400 از 8100 قویتره. این سیستم معرفی شده توسط دوستمون سیستم خوبیه و منم اینتل رو پیشنهاد میدم ولی حداقل 8400 بردارین. اگه قرار به 8100 باشه 1400 انتخاب مناسب تریه به نظر من.

در مورد سوال قبلیتون هم با توجه به ورود سری 16 انویدیا سمت سری 10 نرین. شما یا 560 یا 570 با توجه به بودجتون خریداری کنین. اگه رم هشت گیگ هم در نظر داشتین حداقل یه ماژوله بگیرین دوتا 4 نگیرین تا بعدا بتونین ارتقا بدین.

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 33 دقیقه قبل، majid021 گفته است :

به نظر سیستم  بشدت قوی تری نسبت به ryzen میاد ! راستش من اصلا مبتنی به intel هیچ مقایسه ای انجام نداده بودم !!

با توجه به اینکه هارد هم دارم سیستمی که معرفی کردید کاملا مناسب بودجه منه.

mb هم همون b360 plus که معرفی کردید بهتر به نظر میاد .

فقط گرافیک رو متاسفانه لیون موجود نداره باید از جای دیگه تهیه کنم ...

گرافیکو آریا کامپیوتر داره البته مدل 580 4 گیگ حدود 300 تومن گرونتره و اونم انتخاب خوبی هستش

در 17 دقیقه قبل، ho3einsa گفته است :

داداش اشتباه نزن. 1400 از 8100 قویتره. این سیستم معرفی شده توسط دوستمون سیستم خوبیه و منم اینتل رو پیشنهاد میدم ولی حداقل 8400 بردارین. اگه قرار به 8100 باشه 1400 انتخاب مناسب تریه به نظر من.

در مورد سوال قبلیتون هم با توجه به ورود سری 16 انویدیا سمت سری 10 نرین. شما یا 560 یا 570 با توجه به بودجتون خریداری کنین. اگه رم هشت گیگ هم در نظر داشتین حداقل یه ماژوله بگیرین دوتا 4 نگیرین تا بعدا بتونین ارتقا بدین.

سلام حسین جان ، توی بحث گیمینگ اینتل همیشه بهتر از amd هستش و ایرادات کمتری داره حتی توی بحث گرافیک انویدیا و amd اینجوریه فقط گرافیکهای amd عمر بیشتری دارن و ساپورت بهتری ازشون توی طولانی مدت میشه اما توی حدود 1.5 سال انویدیا بهتره ، اینو کسی میگه که گراافیک 480 داره و قبلش انویدیا داشت 

image002

image002

image002

تو بحث رندرینگ توی تک هسته 8100 بهتره

توی مولتی کور هم در حالت عادی برابرن ، واسه رایزن هم باید رم با باس 3000 به بالا بگیره که خیلی گرون میشه

image001

https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i3-8100-cpu-review,5385-8.html

ویرایش شده توسط Hassan.SK
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پاور هم اگه میتونید مدل 600 وات همون مدل بگیرید که دیجی کالا داره با اختلاف 120 تومن حدودا 

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

راستش حرف شما هم قبول دارم ولی یه تفاوت قیمت ریزی هم این وسط هس (تقریبا 200-300 تومان)

و اینکه مادربورد هایی که برای سوکت am4 در حال حاضر موجوده خیلی تنوع کمی تو قیمت های پایین داره !

الان تو سیستمی که دوستمون معرفی کردن من راحت تر میتونم  ssd ارزون قیمت اضافه کنم با توجه به بودجه م و نیازم هم براورده بشه .

2.PNG

+2250 تومن VGA: Sapphire RX 570 OC Pulse 8GB

1.PNG

ویرایش شده توسط majid021
قیمت گرافیک
لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است :

پاور هم اگه میتونید مدل 600 وات همون مدل بگیرید که دیجی کالا داره با اختلاف 120 تومن حدودا 

تو این سایت های محاسبه power supply پیشنهاد 470 وات داده بود ، فکر کنم 500 یا 550 کافی باشه ! نظر شما برای RX 580 پاور 600 واته یا کلا ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 29 دقیقه قبل، majid021 گفته است :

تو این سایت های محاسبه power supply پیشنهاد 470 وات داده بود ، فکر کنم 500 یا 550 کافی باشه ! نظر شما برای RX 580 پاور 600 واته یا کلا ؟

برای سیستم پیشنهادی 500 وات کافیه حتی برای 580 اما بهتره 600 وات بگیرید که هم پاور کمتر بره زیر لود (جای نفس کشیدن داشته باشه)  و هم توی ارتقای آینده مشکلی نخواهید داشت و چندان اختلاف قیمتی ندارن واسه 580 ، پاور 500 وات واسه 570-580 حداقل هستش و به خاطر کمبود بودجه 500 وات گذاشتم و با حذف هارد یکمی دستتون باز میشه و توصیه میکنم 600 وات بگیرید 

لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است :

برای سیستم پیشنهادی 500 وات کافیه حتی برای 580 اما بهتره 600 وات بگیرید که هم پاور کمتر بره زیر لود (جای نفس کشیدن داشته باشه)  و هم توی ارتقای آینده مشکلی نخواهید داشت و چندان اختلاف قیمتی ندارن 

ممنون از پیشنهادتون واقعا اینطوری خیلی بهتره ولی راستش همین سیستم یه خرده از سقف بودجه من بالاتر رفت با این حال میتونم در این حد بیشتر رو هزینه کنم  😂😂

و اینکه تو یوتیوب دیدم تست ایم گرافیک و سی پی یو رو و راضی بودم !

https://www.youtube.com/watch?v=zgAe6yUChI0

2.PNG

بازم ممنون که وقت گذاشتید ❤️

ویرایش شده توسط majid021
لینک به دیدگاه

البته نکته ای فراموش کردم بپرسم اینه که مانیتور من BenQ GL2023A Monitor 19.5 Inch و فقط پورت VGA یا D-Sub رو ساپورت میکنه ، شما چه مبدلی پیشنهاد میدید ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 53 دقیقه قبل، majid021 گفته است :

ممنون از پیشنهادتون واقعا اینطوری خیلی بهتره ولی راستش همین سیستم یه خرده از سقف بودجه من بالاتر رفت با این حال میتونم در این حد بیشتر رو هزینه کنم  1f602.png1f602.png

و اینکه تو یوتیوب دیدم تست ایم گرافیک و سی پی یو رو و راضی بودم !

https://www.youtube.com/watch?v=zgAe6yUChI0

بازم ممنون که وقت گذاشتید 2764.png

خودم 480 با i5 4460 دارم و کامل میبره زیر لود (580 نسخه اورکلاک شده 480 هستش) ، اون فن اضافی هم جلوی کیس ببندید که ورودی هوای سرد باشه و فن عقب هوای گرم کیسو خارج کنه که در آینده بهتره تعداد فنها رو یکی دو تا افزایش بدید ، یکسال پیش با 12500 یه فن خوب گرین میشه گرفت الان همون فن نزدیک 100 تومن قیمتشه !

خواهش میکنم انجام وظیفست

در 47 دقیقه قبل، majid021 گفته است :

البته نکته ای فراموش کردم بپرسم اینه که مانیتور من BenQ GL2023A Monitor 19.5 Inch و فقط پورت VGA یا D-Sub رو ساپورت میکنه ، شما چه مبدلی پیشنهاد میدید ؟

والا تجربه استفاده از مبدل ندارم ولی یه مبدل معمولی hdmi به vga کارتون راه میندازه در آینده یه مانیتور فول اچ دی میگیرید و راحت میشید 

دوستان با تجربه در این زمینه نظر بدن 

لینک به دیدگاه

در 24 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است :

خودم 480 با i5 4460 دارم و کامل میبره زیر لود (580 نسخه اورکلاک شده 480 هستش) ، اون فن اضافی هم جلوی کیس ببندید که ورودی هوای سرد باشه و فن عقب هوای گرم کیسو خارج کنه که در آینده بهتره تعداد فنها رو یکی دو تا افزایش بدید ، یکسال پیش با 12500 یه فن خوب گرین میشه گرفت الان همون فن نزدیک 100 تومن قیمتشه !

خواهش میکنم انجام وظیفست

بله موافقم 150 تومن هزینه بیشتر برای پاور ارزشش رو داره به خصوص  این که م.ب هم نسبتا ظرفیت ارتقا سیستم در آینده رو داره !

والا پارسال با همین بودجه میشد کلا یه سیستم دیگه ای جمع کرد ...  الان من نگرانم که تا هفته دیگه که پولم داره آماده میشه یه وقت رو قیمت قطعات نیاد 😓😔😂

ویرایش شده توسط majid021
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱ ساعت قبل، majid021 گفته است :

بله موافقم 150 تومن هزینه بیشتر برای پاور ارزشش رو داره به خصوص  این که م.ب هم نسبتا ظرفیت ارتقا سیستم در آینده رو داره !

والا پارسال با همین بودجه میشد کلا یه سیستم دیگه ای جمع کرد ...  الان من نگرانم که تا هفته دیگه که پولم داره آماده میشه یه وقت رو قیمت قطعات نیاد 1f613.png1f614.png1f602.png

اگه میتونید قرض کنید و هفته بعد پس بدید 

پاور 600hp+ بهتره هم خازنهای ژاپنی داره و هم سایر مشخصات از جمله ماژولار بودن و ... و بهتر از سری uk هستش

خودم 600hp دارم که بهمن 93 ، 259 تومن خریدم اون زمان هم ارزون نبود ولی قیمتها خیلی بهتر از الان بود حالا مشتری قسمت سخت افزار کم شده و قیمتها اینه وای به حال زمانی که مشتری زیاد باشه و جنس کم !

لینک به دیدگاه

در 20 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است :

اگه میتونید قرض کنید و هفته بعد پس بدید 

پاور 600hp+ بهتره هم خازنهای ژاپنی داره و هم سایر مشخصات از جمله ماژولار بودن و ... و بهتر از سری uk هستش

خودم 600hp دارم که بهمن 93 ، 259 تومن خریدم اون زمان هم ارزون نبود ولی قیمتها خیلی بهتر از الان بود حالا مشتری قسمت سخت افزار کم شده و قیمتها اینه وای به حال زمانی که مشتری زیاد باشه و جنس کم !

نه خدا رو شکر نیازی به قرض کردن نیست :)))) ضمن اینکه ترجیح دادم از فن RGB استفاده نکنم فعلا !

کانفیگ نهایی  برای کسایی که شاید این تاپیک به کارشون اومد .

7.4 میلیون (بدون هارد دیسک و SSD (

CPU : Intel Core i3-8100 COFFEE LAKE
MB : PRIME B360-PLUS
RAM : Geil 8GB 2x Pristine DDR4 4GB 2400Mhz
VGA : Sapphire RX 570 OC Pulse 8GB
PowerSupply : Green 600b-hp-Plus Semi Modular Computer Power Supply
Case : Green Z+ Grand
CaseFans : DeepCool 2x  XFan 120U O-G

ویرایش شده توسط majid021
لینک به دیدگاه

گرافیک و رم کارکرده تو فوروم زیاد میگذارن اگه مشکل خاصی با جنس کارکرده ندارید تو هزینه تون صرفه جویی خوبی میشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 2 ساعت قبل، jetalpha گفته است :

گرافیک و رم کارکرده تو فوروم زیاد میگذارن اگه مشکل خاصی با جنس کارکرده ندارید تو هزینه تون صرفه جویی خوبی میشه.

گرافیک احتمال 90-95% ماین شده هستن و از نظر من بی ارزش مخصوصا گرافیکهای amd که مشکل دما دارن 

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

دوست عزیز هرکدوم از این پردازنده ها تو یه چیز خوبن!
اینتل تو گیم خیلی بهتر از ای ام دی هست ولی از اون ور ای ام دی به خاطر تعداد نخ های بیشتر ممکنه تو برنامه های مولتی تسک بهتر باشه پس حرفتون درست نیست!

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، majid021 گفته است :

نه خدا رو شکر نیازی به قرض کردن نیست :)))) ضمن اینکه ترجیح دادم از فن RGB استفاده نکنم فعلا !

کانفیگ نهایی  برای کسایی که شاید این تاپیک به کارشون اومد .

7.4 میلیون (بدون هارد دیسک و SSD (

CPU : Intel Core i3-8100 COFFEE LAKE
MB : PRIME B360-PLUS
RAM : Geil 8GB 2x Pristine DDR4 4GB 2400Mhz
VGA : Sapphire RX 570 OC Pulse 8GB
PowerSupply : Green 600b-hp-Plus Semi Modular Computer Power Supply
Case : Green Z+ Grand
CaseFans : DeepCool 2x  XFan 120U O-G

یه نکته کوچیک برای اینده هم بگم اونم اینکه بردتون رم را به صورت ۲ کاناله ساپورت میکنه(لینک ماژول های مورد ساپورت) و بهتره وقتی برای ۱۶ گیگ ارتقا میدید دوتا ۸ بگیرید و یا ۲ تا ۴ دیگه بگیردید که ۴ تا سوکت رم پر بشه(البته حالت ۲ تا ۸ برای ۱۶ گیگ پیشنهاد میشه) بردتونم تا ۶۴ گیگ رم رو ساپورت میکنه میتونید Core I9-9900K هم در اینده سوارش کنید(لینک)

به نظرم پاور رو هرچه بالاتر بگیرید ضرر نمیکنید خیلی از پاور ها وقتی تو ۵۰ درصد لود قرار میگیرند بهترین بهینگی رو دارند و خیلی تمیز ولتاژ ارائه میدن

امیدوارم لذت ببرید!

لینک به دیدگاه

در 16 ساعت قبل، jetalpha گفته است :

راستش من موقع خریدن جنس نو خدا خدا میکنم مشکلی نداشته باشه که کارم به گارانتی و دردسراش نیافته ! جنس کار کرده که دیگه یه ریسک خیلی بزرگه برام ...

در 11 ساعت قبل، MojArch گفته است :

یه نکته کوچیک برای اینده هم بگم اونم اینکه بردتون رم را به صورت ۲ کاناله ساپورت میکنه(لینک ماژول های مورد ساپورت) و بهتره وقتی برای ۱۶ گیگ ارتقا میدید دوتا ۸ بگیرید و یا ۲ تا ۴ دیگه بگیردید که ۴ تا سوکت رم پر بشه(البته حالت ۲ تا ۸ برای ۱۶ گیگ پیشنهاد میشه) بردتونم تا ۶۴ گیگ رم رو ساپورت میکنه میتونید Core I9-9900K هم در اینده سوارش کنید(لینک)

به نظرم پاور رو هرچه بالاتر بگیرید ضرر نمیکنید خیلی از پاور ها وقتی تو ۵۰ درصد لود قرار میگیرند بهترین بهینگی رو دارند و خیلی تمیز ولتاژ ارائه میدن

امیدوارم لذت ببرید!

احتمالا در آینده 2تا4 گیگ دیگه اضافه بشه ! هر چند که همین 8 گیگ جواب گو نیاز من هس .

الان من یه نکته ای رو متوجه نشدم ! رم هایی که انتخاب کردم با مادربورد به مشکل میخوره ؟؟؟! رم های دو کاناله خیلی هزینشون بیشتر میشه ...

لینک به دیدگاه

در 20 ساعت قبل، majid021 گفته است :

والا پارسال با همین بودجه میشد کلا یه سیستم دیگه ای جمع کرد ...  الان من نگرانم که تا هفته دیگه که پولم داره آماده میشه یه وقت رو قیمت قطعات نیاد 1f613.png1f614.png1f602.png

خب الان چک کردم از دیروز تا امروز تقریبا 200 هزار تومن اومد رو کارت گرافیک ... خدایا بسته دیگه ☹️

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 25 دقیقه قبل، majid021 گفته است :

خب الان چک کردم از دیروز تا امروز تقریبا 200 هزار تومن اومد رو کارت گرافیک ... خدایا بسته دیگه 2639.png

میتونی قطعاتو از جاهای مختلف تهیه کنی 

نمونه : https://emalls.ir/مشخصات_Geil-Pristine-DDR4-2400MHz-CL16-Single-Channel-Desktop-RAM--4GB~id~427305

البته اینجوری هزینه پستی زیاد میشه ولی حساب کن اگه اختلاف زیاد بود اینجوری بخر 

در ۱ ساعت قبل، majid021 گفته است :

راستش من موقع خریدن جنس نو خدا خدا میکنم مشکلی نداشته باشه که کارم به گارانتی و دردسراش نیافته ! جنس کار کرده که دیگه یه ریسک خیلی بزرگه برام ...

احتمالا در آینده 2تا4 گیگ دیگه اضافه بشه ! هر چند که همین 8 گیگ جواب گو نیاز من هس .

الان من یه نکته ای رو متوجه نشدم ! رم هایی که انتخاب کردم با مادربورد به مشکل میخوره ؟؟؟! رم های دو کاناله خیلی هزینشون بیشتر میشه ...

http://www.geil.com.tw/product/?id=16           طبق گفته سایت سازنده مشکلی با دوال چنل شدن ندارن و البته ارزونترین رم موجود بازار هستن وگرنه رمهای بهتری هم هست ولی در شرایط حال حاضر جوابگو نیازی شما هست و کافیه 

اینم لیست ساپورت رم برد شما ،  بردهای amd مشکل ناسازگاری با بعضی رمها رو دارن و خاطره خوبی از رمهای کینگستون ندارم و مشکل ناسازگاری دارن توی چندین مورد مشاهده کردم 

PRIME-B360-PLUS_Memory-QVL.pdf

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...