رفتن به مطلب

اتوماتیک نبودن فن سی پی یو

vaziri69
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان گل.

دوستان عزیز من به تازگی فن COOLER MASTER HYPER-TX3 خریدم و نصبش کردم ، مشکلی که باهاش دارم اینکه از همون اول فن رو دور 100%

می چرخه ، در صورتی که دمارو نگاه می کنم رو 22 درجه هست و به اون درصد نیازی نیست ، با برنامه speed fan سرعت

رو گذاشتم رو 10% تازه دما شد 26 درجه ، می خواستم بپرسم چیکار کنم این فن به صورت اتوماتیک و در صورت نیاز دور

چرخشش بره بالا ؟

مگه این وسطا سنسوری وجود نداره؟

خیلی ممنون @};-

ویرایش شده توسط vaziri69
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام دوست عزیز

از داخل بایوس باید روی اتوماتیک تنظیم بشه ...

لینک به دیدگاه

شما تو بایوس چک کن ببین که فن رو حالت دستیه یا اتومات . سوکت فن رو هم که به جای درستش وصل کردی دیگه .

لینک به دیدگاه

دوستان گلم این عکس از منو بایوس:

87005854261433557826.jpg

این هم عکس از قسمت H/W MONITOR

48100312428557379281.jpg

جالبه وقتی وارد بایوس شدم دوباره دور فن رفت روی 100%.

دوستن گل ارتباطی به آپدیت بایوس نداره؟

البته این رو هم خدممتون عرض کنم که سی پی یو و رم 20% اور شده.

لینک به دیدگاه

CPU Smart رو فعال کن . غیر فعاله . ببین چی میشه .

لینک به دیدگاه

دوستان گل به غیر از گزینه disabled بقیه گزینه هاش عدد هست : 40 - 45 - 50 - 55 - 60

لینک به دیدگاه

بعد از این که گزینه سوم را فعال کردی ، بررسی کن ببین مد های مختلف مثل performance و silent , فعال میشه یا نه. اگر فعال شده بود، بگذار رو silent که کمترین دور رو داشته باشه چون شما کولر قوی دارید و احتیاج به سرعت بالای فن نیست. اما اگر cpu را اور میکنید بهتره حالت performance را انتخاب کنید.

ویرایش شده توسط maxel134
لینک به دیدگاه

دوستان گل به غیر از گزینه disabled بقیه گزینه هاش عدد هست : 40 - 45 - 50 - 55 - 60

اگه می توانید یک عکس بندازید لطفا

لینک به دیدگاه

این عکس گزینه های smart fan:

77576553537522835506.jpg

این هم وقتی یکی از گزینه های smart fan رو انتخاب می کنم این گزینه ظاهر می شه:

81830655291055992273.jpg

راستی دوستان عزیز مدل مین بردم MSI 770-G45 هست

لینک به دیدگاه

والا من تا به حال این مدلی ندیده بودم ولی فکر کنم منظورش اینه که به فرض اگر cpu در دور 100 درصد ، دقیق ای 3000 دور بچرخه ، وقتی شما بگذاری روی 65 درصد ، به همین نصب از دور نهایی و همچنین دور فن در دماهای پایینتر کاسته میشه . به این ترتیب ماکزیمم دورش میشه 1950 دور در حالت حداکثر.

البته همانطور که گفتم این برداشت من هستش و شاید درست نباشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این عکس گزینه های smart fan:

77576553537522835506.jpg

این هم وقتی یکی از گزینه های smart fan رو انتخاب می کنم این گزینه ظاهر می شه:

81830655291055992273.jpg

راستی دوستان عزیز مدل مین بردم MSI 770-G45 هست

درود

دوست من فن پردازنده 4 سیمه هست و دور کنترل داره.حالا در هر صورت من هم مین بورد MSI دارم والان بهت میگم چیکار کنی.

گزینه SMART FAN TARGET رو بگذار رو 40 و گزینه بعدی (Sys Fan 1 Control)رو بگذار رو 50 درصد.

این یعنی اینکه تا دمای پردازنده شما به 40 درجه نرسه فن با 50 درصد از ماکسیمم دورش میچرخه یعنی وقتی پردازنده خنکه و به 40 درجه نرسیده دور فن رو 1000تا 1200 هست یعنی نصف!

موفق باشید

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

البته با آپدیت بایوس به آخرین نسخه مشکلتون فکر کنم حل بشه.

post-7048-0-88541800-1325411388_thumb.jpg

واینجا هم میتونید ببینید که فن شما 4 پین هست و دور کنترل هم داره.

اینقدر به بایوس این مدل ها من ور رفتم هرچی ازش بخوای میدونم کجاست.

اگر بازم سوالی بود در خدمتم.

لینک به دیدگاه

درست شد ، خیلی خیلی ممنون.

فقط آقای HEX عزیز وقتی سی پی رو انلاک می کنم هیچ کدوم از برنامه ها دمای سی پی یو رو نشون نمی دند ، اگر دمای سی یو بالای 40 درجه رفت اتوماتیک دور فن می ره بالا؟ یا با انلاک کردن سنسور های حرارتی از کار میوفته؟

من بایوس رو به ورژن 10.8 آپدیت کردم ، یک ورژن بالاتر از ورژنی که می فرمایید ، یعنی می فرمایید برگردونم به ورژن 10.7؟ آیا اون قابلیت رو ورژنی که ریختم نداره؟

آیا کلا برای بهبود سیستمم کاری هست که رو بایوس انجام بدم؟

از کلیه دوستان گلی هم که لطف کردند وقتشون رو برام گذاشتند و راهنمایی نمودند کمال تشکر رو دارم. @};-

ویرایش شده توسط vaziri69
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درست شد ، خیلی خیلی ممنون.

فقط آقای HEX عزیز وقتی سی پی رو انلاک می کنم هیچ کدوم از برنامه ها دمای سی پی یو رو نشون نمی دند ، اگر دمای سی یو بالای 40 درجه رفت اتوماتیک دور فن می ره بالا؟ یا با انلاک کردن سنسور های حرارتی از کار میوفته؟

من بایوس رو به ورژن 10.8 آپدیت کردم ، یک ورژن بالاتر از ورژنی که می فرمایید ، یعنی می فرمایید برگردونم به ورژن 10.7؟ آیا اون قابلیت رو ورژنی که ریختم نداره؟

از کلیه دوستان گلی هم که لطف کردند وقتشون رو برام گذاشتند و راهنمایی نمودند کمال تشکر رو دارم. @};-

1-بعداز آنلاک شما فقط دمای هسته ها رو ندارید و میتونید دمای کلی پردازنده رو ببینید با این برنامه:

Open Hardware Monitor

2-بعداز آپدیت بایوس به آخرین ورژن شما همه اصلاحات تو ورژنهای قبلی رو تو این ورژن دارید و نیاز نیست برگیردید به ورژن قبلی.

3-الان که بایوس رو آپدیت کردید تنظیمات فن رو توی بایوس رو حالت اولیه قرار بدید وببینید باز هم دور فن بالاست.اگر بالا بود میتونید تنظیمات رو به همون حالتی که تو پست قبلی گفتم بذارید.

الان تو فصل زمستان دمای پردازنده شما رو 22 هست رو حالت بیکار و تو تابستون شرایط خیلی فرق میکنه.الان من وقتی سیستمو روشن میکنم دما رو 23 درجه هست ولی تو تابستون رو 34درجه بود

با بالارفتن دما توی لود وگذشتن از مرز 40 درجه دور فن کم کم افزایش پیدا میکنه و وقتی به 50 وبالاتر میرسید این دور به ماکسیمم میرسه نزدیک به 3000 دور برای فن شما.

موفق باشید

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

1-بعداز آنلاک شما فقط دمای هسته ها رو ندارید و میتونید دمای کلی پردازنده رو ببینید با این برنامه:

Open Hardware Monitor

2-بعداز آپدیت بایوس به آخرین ورژن شما همه اصلاحات تو ورژنهای قبلی رو تو این ورژن دارید و نیاز نیست برگیردید به ورژن قبلی.

3-الان که بایوس رو آپدیت کردید تنظیمات فن رو توی بایوس رو حالت اولیه قرار بدید وببینید باز هم دور فن بالاست.اگر بالا بود میتونید تنظیمات رو به همون حالتی که تو پست قبلی گفتم بذارید.

الان تو فصل زمستان دمای پردازنده شما رو 22 هست رو حالت بیکار و تو تابستون شرایط خیلی فرق میکنه.الان من وقتی سیستمو روشن میکنم دما رو 23 درجه هست ولی تو تابستون رو 34درجه بود

با بالارفتن دما توی لود وگذشتن از مرز 40 درجه دور فن کم کم افزایش پیدا میکنه و وقتی به 50 وبالاتر میرسید این دور به ماکسیمم میرسه نزدیک به 3000 دور برای فن شما.

موفق باشید

با اون برنامه دمای کلی رو هم 0 درجه نشون می ده.

بله بازهم دور فن بالاست و برگردوندم به حالت اولیه که فرمودید.

می خواستم بدونم اگر دما بالاتر از 40 درجه رفت یهو سرعت سی پی یو می شه 100% یا به نسبت بالا می ره؟

مثلا 50 درجه 60% سرعت و 60 درجه 70% سرعت.

راستی در بایوس cpu min fan speed رو گذاشتم رو 12.5% ، مشکلی نداره؟

لینک به دیدگاه

برای تشخیص دما ازاین نرم افزار هم می توانید استفاده کنید . البته با توجه به اینکه open hardware monitore دما را نشان نداد، اینجا هم احتمالا نشان نمیده ولی بدنیست یک امتحان بکنید

coretemp

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با اون برنامه دمای کلی رو هم 0 درجه نشون می ده.

بله بازهم دور فن بالاست و برگردوندم به حالت اولیه که فرمودید.

می خواستم بدونم اگر دما بالاتر از 40 درجه رفت یهو سرعت سی پی یو می شه 100% یا به نسبت بالا می ره؟

مثلا 50 درجه 60% سرعت و 60 درجه 70% سرعت.

راستی در بایوس cpu min fan speed رو گذاشتم رو 12.5% ، مشکلی نداره؟

درود

ببینید یه شات از برنامه گذاشتم و دمای پردازنده رو مشخص کردم.درضمن شرایط سیستم من خیلی شبیه سیستم شماست.هم آنلاک کردم و هم اورکلاک!مین بورد هم MSI هست.

post-7048-0-27572300-1325421825_thumb.jpg

دما وقتی از 40 درجه بالا میره کم کم دور فن میاد بالا وبا یه نسیت منطقی و گفتم دما تا نزدیک 50 و یه خورده بیشتر که میره دور فن به 100درصد میرسه.

گفتم الان براتون مشکل پیش نمیاد گذاشتید رو 12.5درصد که میشه 350 تا 400 دور در دقیقه ولی با توجه به دمای اتاق و همچنین کولینگ کیستون این رقم رو برای فصل تابستون تغییر بدید.چون با کوچکترین لود توی اون زمان دماتون سریع به 50 درجه میرسه!

درضمن گزینه سیس فن مربوط به همون کانکتور فن 3 پینی که رو مادر بورد هست میشه.

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون ، متوجه شدم . @};-

الان دما روی 35 درجه هست.

فقط با توجه به 13% که گذاشتم دور فن روی 1110 هست.

لینک به دیدگاه

اتفاقا من هم همین فن رو دارم که دورش حدود 3000 - 3100 بود . فکر کردم این حداقل هست چون صدا خیلی نمی داد . پس من هم مشکل دارم ؟

لینک به دیدگاه

اتفاقا من هم همین فن رو دارم که دورش حدود 3000 - 3100 بود . فکر کردم این حداقل هست چون صدا خیلی نمی داد . پس من هم مشکل دارم ؟

بله دوست عزیز 3100 آخرین سرعتشه ، بابا خداییش با سرعت 100% صداش زیاده ، شما چجوری باهاش کنار امدی

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

این فن بخاطر شکل خاص پره هاش صدای کمی در دورهای بالا تولید میکنه ولی اگر میخواهید کاملا سایلنت باشه و هیچ صدایی به گوش نرسه باید دورش رو بیارید پاین.درضمن با پایین اوردن دور فن عمر فنتون هم بیشتر میشه.پارسال من یه دونه بوفالو گرین خریدم و یک عدد از این مدل.طبق تست های من بوفالو توی لود پرفورمنس بهتری داشت و حدود 2 درجه خنکتر بود ولی در حالت بیکار هایپر 1 درجه خنکتر بود.هایپر نویز خیلی کمی هم داره در مفابل بوفالو.سیم کنترل دور فن داره که بوفالو اونم نداره.ولی در کل نو رده ارزون قیمت ها این 2فن از همه بهتر هستند.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

الان دما روی 35 درجه هست.

فقط با توجه به 13% که گذاشتم دور فن روی 1110 هست.

دور فن 1110 دور حدود 35 درصد هست ولی من فکر میکنم ساختار فن یه جوری هست که پایینتر نمیاد.

لینک به دیدگاه

برای تشخیص دما ازاین نرم افزار هم می توانید استفاده کنید . البته با توجه به اینکه open hardware monitore دما را نشان نداد، اینجا هم احتمالا نشان نمیده ولی بدنیست یک امتحان بکنید

coretemp

خیلی ممنون دوست گلم ، ولی با این برنامه دمارو نشون نداد.

لینک به دیدگاه

چون قبلا از فن استوک استفاده می کردم از نظر صدا برای من کمتر بود . پس بر می گیرده به تنظیمات باویس ؟ در ضمن اون تنظیم گر دور فن رو من ندیدم تو جعبه اش چطوری هست ؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...