رفتن به مطلب

اخرین میخ بر تابوت اینتل : بررسی AMD Threadripper 3970X & 3960X

Recommended Posts

در 13 دقیقه قبل، MojArch گفته است :

اینکه AMD میره رو ۵ یا نه رو میتونید از روی اخبار TSMC متوجه بشید(الان طبق گفته خودشون تو فاز تحقیقاتی ۵ هستند و مراحل پیش تحقیق ۳ رو هم اغاز کردند)حتی یه سری شغل هم مربوط به توسعه لیتوگرافی ۳ نانومتری رو لیست کرده بودن که پوزیشن هاش باز هست و کسانی که دانش و میل به انجام این تحقیقات رو دارند میتونن رزومه کاریشونو بفرستن

من زیاد از این تکنولوژی ها سر در نمیارم بعد از 10 سال اگه شرکتها به 1 نانومتری برسند . بعدش چی میشه ؟ یعنی میخوام بگم بعد از نانومتر چیزی تعیین شده یا نه ؟

لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، MojArch گفته است :

اینکه AMD میره رو ۵ یا نه رو میتونید از روی اخبار TSMC متوجه بشید(الان طبق گفته خودشون تو فاز تحقیقاتی ۵ هستند و مراحل پیش تحقیق ۳ رو هم اغاز کردند)حتی یه سری شغل هم مربوط به توسعه لیتوگرافی ۳ نانومتری رو لیست کرده بودن که پوزیشن هاش باز هست و کسانی که دانش و میل به انجام این تحقیقات رو دارند میتونن رزومه کاریشونو بفرستن

اینجوری که amd داره پیش میره فکنم تا سال 2025  میرسه به لیتوی 0 یعنی روی هوا میسازه تحویلت میده .....  🤣😃

برسه به لیتوی 3 دیگه باید وقت بای بای اینتل هم میرسه ..... 

لینک به دیدگاه

من نمی دونم چه اصراری هست دوستان میان پردازنده 750 دلاری mainstream از شرکت amd رو با 10980xe مقایسه می کنن اخه اینا مادربرداشون هم قیمته خودشون هم قیمتن ردشون یکسان هست مقایسه می کنید رقیب 10980xe پردازنده 3960x هست که 40 درصد ازش گرونتر هست و به همون نسبتم داخل اکثر برنامه ها ازش جلوتر بوده amd پردازنده 1000 دلاری نداره هر چند من جاشون بودم 3960x رو 1250 دلار قیمت گذاری می کردم که حسابی 10980xe فروشش تحت شعاع قرار بگیره

لینک به دیدگاه

قیمت  3950x مابین 10940xe ,و 10920xe هست هر چند اونا هنوز بررسی هاشون منتشر نشده ولی رقیب اصلی 3950x اینها هستن

price.PNG

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، Naser.Morsali گفته است :

اینجوری که amd داره پیش میره فکنم تا سال 2025  میرسه به لیتوی 0 یعنی روی هوا میسازه تحویلت میده .....  🤣😃

اینتل خیلی مارمولک تر از این حرفهاست . amd برسه به 3 نانومتری وقت hi hi  اینتله با 1 نانومتر 🤣

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، Mantel گفته است :

من زیاد از این تکنولوژی ها سر در نمیارم بعد از 10 سال اگه شرکتها به 1 نانومتری برسند . بعدش چی میشه ؟ یعنی میخوام بگم بعد از نانومتر چیزی تعیین شده یا نه ؟

خب از نظر فیزیکی مقدار بعدی که کوچیکتر هست فک کنم پیکو متر خونده میشد(دقیق یادم نیست) سوییچ میکنن روی اون و شروع به کوچیک کردن اون میکنن مثلا پردازنده با 1000 پیکومتر میزنن بعد میرن مثلا 800 پیکو متر و الی آخر تا باز به 1 پیکو متر میرسن و باز میرن واحد کوچیکتر(انچه گفتم تئوری هست و در عمل نمیدونم تا کجا میتونن کوچیک کنن)

در 6 دقیقه قبل، Naser.Morsali گفته است :

خب هنوز خود شرکت TSMC به لیتو ۳ حتی تو ازمایشگاه نرسیده چه برسه AMD!

البته اینتل هم بیکار نیست حتما سعی در مقابله میکنه مگه وقتی AMD میومد FX های داغون میزد ملت گفتن بای بای AMD؟ تمام این مدت بود فقط همیشه اپشن دوم بود منظورم اینه با پیشرفت یکی نمیشه گفت اونیکی نابود میشه(نابود شدن هرکدومشون به ضرر مصرف کنندس یه نگاه به اینتل بنداز وقتی AMD توان رقابت نداشت چه سیاستی در پیش گرفت و الان هم داره چوب همون سیاستشو میخوره)

به قول خدابیامرز linus sebastion(اگه فامیلشو درست نوشته باشم) اینتل اون ذهنیت خوب رو از دست داده و الان ذهنیت خوب سمت AMD هست و از اونور هم بازار رقابتی رو تاحدودی به AMD باخته

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

من نمی دونم چه اصراری هست دوستان میان پردازنده 750 دلاری mainstream از شرکت amd رو با 10980xe مقایسه می کنن اخه اینا مادربرداشون هم قیمته خودشون هم قیمتن ردشون یکسان هست مقایسه می کنید رقیب 10980xe پردازنده 3960x هست که 40 درصد ازش گرونتر هست و به همون نسبتم داخل اکثر برنامه ها ازش جلوتر بوده amd پردازنده 1000 دلاری نداره هر چند من جاشون بودم 3960x رو 1250 دلار قیمت گذاری می کردم که حسابی 10980xe فروشش تحت شعاع قرار بگیره

بله داره 1000 دلاری نسل دوم TR4 مدل 2970wx ..... تازه نسل دوم 

اصلا مقایسه 10980 با سری سوم TRX40 اشتباه چون اصلا 10980 جایگاه و تکنولوژی حداقل 3 سال پیشه با لیتو گرافی 14  و  اینکه منظورم اینتل در HEDT  اصلا پردازنده  در حد نسل سوم TRX40  نداره که بخواد مقایسه بشه .... 

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، Mantel گفته است :

آقا نانو رو بیخیال من موندم تا 10 سال دیگه تعداد هسته ها چه شود....!  

قشنک تعداد هسته ها 3 رقمی بالاست  256 هسته .... 512 هسته .... ! 

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، Naser.Morsali گفته است :

بله داره 1000 دلاری نسل دوم TR4 مدل 2970wx ..... تازه نسل دوم 

اصلا مقایسه 10980 با سری سوم TRX40 اشتباه چون اصلا 10980 جایگاه و تکنولوژی حداقل 3 سال پیشه با لیتو گرافی 14  و  اینکه منظورم اینتل در HEDT  اصلا پردازنده  در حد نسل سوم TRX40  نداره که بخواد مقایسه بشه .... 

دوست عزیز قیمت گذاری های گذشته رو بریز دور اگر اینجوریه بیایم 3950x رو با 9980xe که قیمتش 2000 دلار هست مقایسه کنیم اینکه اینتل 2 نسل هست هی پردازنده قدیمی رو بزک می کنه و اسم جدید روش میگذاره که مردم مقصر نیستن در هر صورت 3950x اصلا پردازنده سری hedt نیست

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، MojArch گفته است :

نابود شدن هرکدومشون به ضرر مصرف کنندس یه نگاه به اینتل بنداز وقتی AMD توان رقابت نداشت چه سیاستی در پیش گرفت و الان هم داره چوب همون سیاستشو میخوره)

100درصد موافقم ..... 

ولی هر دوشون امیدوارم پیشرفت کنن که قیمت ها همیشه به نفع مصرف کننده باشه و هیچ وقت یکی از گردونه خارج نشه .... 

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، MojArch گفته است :

الان پردازنده های هر دو برند لحیم شده هستند!

خوبه یکم اینتل به خودش میاد و بلاخره یه دستی میجمبونه

من که هنوز رو7700K موندم چون به نظرم پیشرفت اونقدری نیست که بخوام اپگرید کنم + قیمت دلار هم اصلا به صرفه نیست!1f601.png

من که هنوز رو  4790k  موندم . ولی هر کار میکنم دلم نمیاد برم رو پلتفرم  ryzen  .البته هذینه بستن سیستم جدید هم بی تاثیر نیست 😅

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

دوست عزیز قیمت گذاری های گذشته رو بریز دور اگر اینجوریه بیایم 3950x رو با 9980xe که قیمتش 2000 دلار هست مقایسه کنیم اینکه اینتل 2 نسل هست هی پردازنده قدیمی رو بزک می کنه و اسم جدید روش میگذاره که مردم مقصر نیستن در هر صورت 3950x اصلا پردازنده سری hedt نیست

بله 3950x سوکت am4 هست بنده ام نگفتم  hedt هست ....شما گفتین 3960x با 10980 مقایسه بشه این مدل سوکت TRX40 هست بنده ام گفتم اصلا سری دهم اینتل با این سوکت قابل رقابت نیست  به دلیل همون بزکی که  اینتل داره روی 2 نسل core-x میکنه ....

سوال از شما:  الان نسل دهم اینتل چیه....!؟  اگه hedt هست که اصلا در حد نسل سوم trx40 نیست چون ساختار ساخت و تکنولوژی برای 3 سال پیشه  و نهایتن باید با نسل دوم TR4  چیپ X399 مقایسه بشه  که بازم در حد 2990 یا 2970 ام نیست اگر در حد mainstream  پس در حد سوکت AM4 رایزن نسل سوم هست باید با 3950 مقایسه بشه ...!؟ 

برای 40درصد گرونتر ام باید بگم amd داره یه سی پی یو  24 هسته ای با  مقدار کش بالا و تکنولوژی 7 نانو رو به شما میفروشه 1399 دلار در مقابل  ولی اینتل یه سی پی یو  18 هسته ای با کش 24.75 با تکنولوژی 3 سال پیش خودش که 14 نانو هست رو به شما میفروشه 1000 دلار اگر منطقی ببینید میبینید باز اینتل داره گرون میفروشه نه amd ....! 

پس نتیجه میگیریم اصلا اینتل نباید سری دهم رو معرفی میکرد باید همون سری نهم رو تولید و به نصف قیمت که نسل دهم رو کاهش داد میفروخت خودشم کوچیک نمیکرد با معرفی نسل دهم .... واقعیتش اینه دوست عزیز در حال حاضر اینل در بازار HEDT  هیچ پردانزده ای برای رقابت نداره ....! 

ویرایش شده توسط Naser.Morsali
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، MojArch گفته است :

صرفا این دو مورد نیست

بلکه بهبود هایی در ساختار خود پردازنده و هسته‌ها هم دلیل بر این موضوع شده

وگرنه صرفا کاهش سایز نمیتونه اینقدر تاثیر داشته باشه

لیتیو گرافی یعنی فقط ترانزیستور در ابعاد کوچک و در یه سطح یکسان یعنی ترانزیستور بیشتر

ولی چیزی که هست اینه با 12 نانومتر هم میشه سیپیو غولی ساخت اینکه اینتل نتونسته یه معماری جدید بعد اسکایلک طراحی کنه مشکل اینتله نه مشکل لیتوگرافی

از دید من کوچیک یا بزرگ بودن سایز زیاد مهم نیست هرچی کوچک تر باشه محدودیتشم بیشتره ولی اون حافظه کش و معماری و هسته  و فرکانس و ipc و ... خیلی اثر گذار تر از سایز ترانزیستور و مقادیر ترانزیستور هستن

لینک به دیدگاه

در 39 دقیقه قبل، Mantel گفته است :

امکان ساختش کمه

چون خرابی بسیار بالا میره محدودیت ولتاژ و فرکانس میگیره 

شما داری در ابعاد نانومتر حرف میزنی نه یه ترانزیستور چند سانتی

احتمالش هست تا اون موقع کامپیوتر های کوانتومی بیان یا اینکه چیز جدید تری بیاد وسط یا ابعاد حفظ بشه و سطح بزرگتر بشه 

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، Naser.Morsali گفته است :

بله 3950x سوکت am4 هست بنده ام نگفتم  hedt هست ....

شما گفتین 3960x با 10980 مقایسه بشه این مدل سوکت TRX40 هست بنده ام گفتم اصلا سری دهم اینتل با این سوکت قابل رقابت نیست  به دلیل همون بزکی که  اینتل داره روی 2 نسل core-x میکنه ....

سوال از شما:  الان نسل دهم اینتل چیه....!؟  اگه hedt هست که اصلا در حد نسل سوم trx40 نیست چون ساختار ساخت و تکنولوژی برای 3 سال پیشه  و نهایتن باید با نسل دوم TR4  چیپ X399 مقایسه بشه  که بازم در حد 2990 یا 2970 ام نیست اگر در حد mainstream  پس در حد سوکت AM4 رایزن نسل سوم هست باید با 3950 مقایسه بشه ...!؟ 

پس نتیجه میگیریم اصلا اینتل نباید سری دهم رو معرفی میکرد باید همون سری نهم رو تولید و به نصف قیمت که نسل دهم رو کاهش داد میفروخت خودشم کوچیک نمیکرد با معرفی نسل دهم .... واقعیتش اینه دوست عزیز در حال حاضر اینل در بازار HEDT  هیچ پردانزده ای برای رقابت نداره ....! 

بالاخره این دو سری پردازنده در یک روز لانچ شدن و هر 2 سری هم برچسب hedt خوردن بنده پیشنهاد بهتری دارم داداش اینتل 10980xe رو به عنوان پردازنده mainstream  معرفی می کرد اینطوری fanboy های اینتل در لیون بسی خوشحال میشدن از این پیروزی😁

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، ghost of sparta گفته است :

این همه هسته 😂

image.thumb.png.a87da66b7e444dc263d377c64bbef9c5.png

image.thumb.png.0f4ae1be8dbfc60eb33f6ec3a2dca471.pngimage.thumb.png.1070759067137af3488f804ef5234d8e.png

حالا ما اینقدر دعوا و بحث میکنیم ولی واقعا این همه هسته میخواییم چیکار ....! 

تازه یه مدل 48 و 64 دیگه ام مونده که معرفی بشه ....! 

لینک به دیدگاه

در 47 دقیقه قبل، Mantel گفته است :

بعد از نانو متر مقیاس پیکو متر مطرح میشه 

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، ghost of sparta گفته است :

این همه هسته 😂

image.thumb.png.a87da66b7e444dc263d377c64bbef9c5.png

image.thumb.png.0f4ae1be8dbfc60eb33f6ec3a2dca471.pngimage.thumb.png.1070759067137af3488f804ef5234d8e.png

یعنی تو MineCraft چند فریم میده ؟ 😂

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، Slasher گفته است :

خیلی میده ....! 😋

لینک به دیدگاه

در 51 دقیقه قبل، Mantel گفته است :

هیچی

کم کم دارن به مشکل بر میخورن برای رسیدن به فناوری ساخت ترانزیستورهای کوچک تر

به مرور مجبور میشن تعداد هسته هارو افزایش داده و ابعاد رو بزرگتر کنن مگر اینکه انقلابی در عرصه تولید پردازنده شکل بگیره و مواد جدیدی بکار برده بشه

شاید هم تغییر نحوه پردازش و خارج شدن از حالت صفر و یکی در اینده نزدیک موجب تاثیر چشمگیر در قدرت پردازنده ها بشه

لینک به دیدگاه

اینتل پردازنده 56 هسته ای در سری سرور داره amd این نسل سری hedt قبلیش رو کرد تا حدودی mainstream و سری سرورش رو کرد hedt قیمتای مدل 64 هسته ای ظاهرا فوق العاده رقابتیه بین 2500 تا 3000 دلار و اینتل در بازار سرور هم به دردسر بزرگی دچار خواهد شد اینتل حداقل 12 ماهی فقط  سهم بازار رو از دست میده تا ببینیم نسل بعدی کاری می تونه بکنه یا نه

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، mَd گفته است :

لیتیو گرافی یعنی فقط ترانزیستور در ابعاد کوچک و در یه سطح یکسان یعنی ترانزیستور بیشتر

ولی چیزی که هست اینه با 12 نانومتر هم میشه سیپیو غولی ساخت اینکه اینتل نتونسته یه معماری جدید بعد اسکایلک طراحی کنه مشکل اینتله نه مشکل لیتوگرافی

از دید من کوچیک یا بزرگ بودن سایز زیاد مهم نیست هرچی کوچک تر باشه محدودیتشم بیشتره ولی اون حافظه کش و معماری و هسته  و فرکانس و ipc و ... خیلی اثر گذار تر از سایز ترانزیستور و مقادیر ترانزیستور هستن

این مستقیم تعریف لیتوگرافی به تنهایی هست و منم گفتم به تنهایی کار راه انداز نیست.

معرفی لیتو جدید چه ربطی به اونچه من گفتم داشت؟ دوباره بخون نوشتمو 

اتفاقا تعداد ترانزیستور از اونچه که فکر میکنی تاثیر گذار تر هست

نمونش تعداد ترانزیستور های هر هسته از نسل های قبل رو با سانی کوو sunny cove اینتل رو نگاه کنی میبینی به علت افزایش انباشت ترانزیستور ها تونسته به IPC بیشتری دست پیدا کنه

شما اصلا ۱ گیگ حافظه کش داشته باش وقتی پردازنده نتونه از کل پهنای باند کش استفاده کنه اون مقدار کش عملا بیخود هست. معماری و هسته که فرمودی دقیقا به لیتوگرافی ربط داره. گفتم که صرفا لیتوگرافی رو کوچیک کنی سرعت بیشتر نمیشه و معماری رو هم هرچقدر پیشرفته کنی تا یه حدی سرعت افزایش پیدا میکنه و بعد از اون دیگه عملا افزایش سرعتی نداری تنها ترکیب معماری در کنار تغییر لیتوگرافی هست که میتونه سرعت رشد افزایش قدرت رو بیشتر کنه

حالا چطور میگی لیتو مهم نیست ولی طراحی مهمه؟ مگه طراحی جدا از لیتو هست؟ خیلی از طراحی ها با لیتو های بالاتر اصلا قابل ساخت نیست چه برسه افزایش توان بخواد بده

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، Slasher گفته است :

بازم تو ماینکرفت لگ داری!

چرا؟

چون ماینکرفت بیشعور فقط به پردازش یه هسته حساس هست و هرچه تک هسته بالاتری داشته باشی براش بهتره

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...