رفتن به مطلب

مشکل بوت بسیار کند سیستم با وجود SSD NVME ( حل شد)

Alirezatha
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

مشکل خیلی عجیبی دارم که هر چی باهاش ور رفتم به جایی نرسیدم

سیستم من بسیار کند بوت میشه به حدی از لحظه زدن دکمه پاور تا دیدن صحنه دسکتاپ بیشتر از 30 ثانیه قریب به 40 ثانیه طول میکشه و این در حالیه که ویندوز روی یکی از سریع ترین مدل های اس اس دی M2 نصب شده

شرح جزییات :

فست بوت ویندوز روشنه

فست بوت مادربرد روشنه

سرعت اس اس دی بیشتر 3000 مگ هست

اس اس دی قبلیم سرعتی نزدیک 500 مگ داشت که بعد از ارتقا به این اس اس دی جدید تنها تاثیری که داشت این بود که اون یکی دو ثانیه لودینگ ویندوز رو دیگه نمیبینم و مستقیم ویندوز در یک چشم بهم زدن لود میشه

ضمنا زمان نصب ویندوز تمام هارد ها و اس اس دی های دیگه سیستمم به جز اصلیه از سیستم جدا بوده

مشکل اصلی هم خود مادربرد حس میکنم هست در واقع بعد نشون دادن لوگوی مادربرد و شروع به کار ویندوز در جا سیستم اماده به کار هست ولی مشکل اینه که تقریبا 30 ثانیه طول میکشه تا مادربرد لوگوی خودش رو نشون بده و در اون مدت 4 تا چراغ عیب یابی سمت راست به ترتیب روشن میشن و در واقع نود درصد زمان بوت تو همین مرحله میگذره 

راه چیه ؟ چیکار کنم؟ من تا الان هیچ وقت دقت نکرده بودم که زمان اینقدر طولانی هست تا اینکه امروز لپ تاپ دوستم که اینقدر قدیمیه که اس اس دی که هیچ یه هارد درست و درمون هم نداره در ده ثانیه بوت میشه و سیستم من در 40 ثانیه

لطف راهنمایی کنید.

@ARMIN

به لطف عزیزان مشکل حل شد و اما راه حل برای استفاده سایر دوستان

1. خاموش کردن Xmp  اورکلاک کردن رم بدون کاهش پرفرومنس باعث بهبود 10 ثانیه ای سرعت بوت شد

2. خاموش کردن CSM هم تقریبا 15 ثانیه زمان رو بهتر کرد.

3. خاموش کردن نمایش لوگو مادربرد و چند تا مورد دیگه باعث شد زمان پرت  بوت حذف بشه و دو سه ثانیه ای اثر داشت.

ویرایش شده توسط Alirezatha
اضافه کردن راه حل
  • لایک 1
لینک به دیدگاه

یه بار همه ی USB ها، حتی موس و کیبرد رو هم دربیار، همچنین LAN و هر هارد یا درایو نوری که به SATA متصل هست، همه رو در بیار،  ببین سرعت بوت بهتر میشه یا نه.

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

ولی مشکل اینه که تقریبا 30 ثانیه طول میکشه تا مادربرد لوگوی خودش رو نشون بده و در اون مدت 4 تا چراغ عیب یابی سمت راست به ترتیب روشن میشن و در واقع نود درصد زمان بوت تو همین مرحله میگذره 

یه مشکل تو شناسایی قطعات سیستم در مرحله قبل بوت سیستم هست ربطی به سرعت ssd نداره دنبال عیبه باش

لینک به دیدگاه

سلام فست بوت رو روشن بکنی لوگو رو سریعتر رد میکنه روی ultra fast  بزاری اینقدر سریع رد میکنه که حتی لوگو هم نمیبینی ولی روی enable حد وسط هست کفایت میکنه 

من برای خودمم صبح روی enable گذاشتم با وجود اس اس دی سرعت لودینگ چند ثانیه ای کمتر شد 

لینک به دیدگاه

نهایت تایم شناسایی قطعات تا مرحله نشون دادن لوگو مادربرد زیر 5ثانیست

سیستم شما تو این مورد یه چیزیو به زور داره شناسایی میکنه نمیدونم شاید گزینه ای فعال باشه یا شایدم قطعه ای داره نیم سوز میشه

باید تست کنید 

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

csm تا الان روشن بود خاموشش که کردم دیگه کلا ویندوز بالا نیومد و همش اون صفحه ابی میاد که سه تا گزینه داره

ادامه به ویندوز : اینو میزنم سیستم ریست میشم

عیب یابی : اینو نزدم

خاموش کردن سیستم : سیستم خاموش میشه

جدا کردن تمام ساتا ها و usb ها هم تاثیر مثبت نداشت که هیچ دو ثانیه دیرتر لود میشد چون میگفت کیبورد شناسایی نشد

بایوس هم اپدیته

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، mَd گفته است :

نهایت تایم شناسایی قطعات تا مرحله نشون دادن لوگو مادربرد زیر 5ثانیست

سیستم شما تو این مورد یه چیزیو به زور داره شناسایی میکنه نمیدونم شاید گزینه ای فعال باشه یا شایدم قطعه ای داره نیم سوز میشه

باید تست کنید 

چطوری میتونم تشخیص بدم قطعه رو ؟!!

قابل ذکره این زمان بوت از زمانی که سیستم رو گرفتم و ویندوز رو اس اس دی ساتا نصب بوده همین وضع رو داشته و تو ارتقاهایی هم که دادم تعویض رم و هارد و اس اس دی هیچ تاثیری نداشته یا الان مشکل سی پی یو یا گرافیک هست؟

لینک به دیدگاه

در 13 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

چطوری میتونم تشخیص بدم قطعه رو ؟!!

قابل ذکره این زمان بوت از زمانی که سیستم رو گرفتم و ویندوز رو اس اس دی ساتا نصب بوده همین وضع رو داشته و تو ارتقاهایی هم که دادم تعویض رم و هارد و اس اس دی هیچ تاثیری نداشته یا الان مشکل سی پی یو یا گرافیک هست؟

اگه nvme داری برو از سایتش درایورشو دانلود کن

بایوس مادربرد رو اپ کن 

csm رو غیر فعال کن

ایشالا رفع میشه

شناسایی قَطعه کار سختیه باید تک تک تست بشه با بایوس دیفالت

فعلا راه های نرم افزاریو تست کن تا بعدش 

احتمالا با اپ بایوس و csm  رفع میشه

ویرایش شده توسط mَd
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، mَd گفته است :

اگه nvme داری برو از سایتش درایورشو دانلود کن

بایوس مادربرد رو اپ کن 

csm رو غیر فعال کن

ایشالا رفع میشه

با توجه به اینکه رو اس اس دی قبلیم هم همین مشکل بود و ضمن اینکه زمان لود خود ویندوز خیلی سریع هست یعنی ربطی به اس اس دی نداره

بایوس هم اپدیت هست

csm هم نمیدونم چرا خاموش میکنم اینطوری میشه:

در 16 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

csm  روشن  که کردم دیگه کلا ویندوز بالا نیومد و همش اون صفحه ابی میاد که سه تا گزینه داره

ادامه به ویندوز : اینو میزنم سیستم ریست میشم

عیب یابی : اینو نزدم

خاموش کردن سیستم : سیستم خاموش میشه

لینک به دیدگاه

خوب دیگه داستان همینه، باید بتونی CSM رو خاموش کنی،

ویندوزو به صورت GPT ریختی یا MBR؟

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

با توجه به اینکه رو اس اس دی قبلیم هم همین مشکل بود و ضمن اینکه زمان لود خود ویندوز خیلی سریع هست یعنی ربطی به اس اس دی نداره

بایوس هم اپدیت هست

csm هم نمیدونم چرا خاموش میکنم اینطوری میشه:

درایور یه قطعه uefi نیست احتمالا

csm فعال کن ولی گزینه های پایینشو بزار رو حالت legacy که اول اونارو چک کنه  اگه اوکی نشد دیگه راهی به ذهنم نمیرسه نرم افزاری باشه

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

تا جایی که یادمه 90 درصد gpt ریختم

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، ARMIN گفته است :

اگه uefi باشه قطعا باید gpt باشه دیگه mbr باشه که بالا نمیاد

تو بوت کردن فرقی بین uefi و legacy نیست تازه uefi اندکی کند تره براش شناسایی قطعه 

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

خوب دیگه داستان همینه، باید بتونی CSM رو خاموش کنی

در 5 دقیقه قبل، mَd گفته است :

csm فعال کن ولی گزینه های پایینشو بزار رو حالت legacy که اول اونارو چک کنه  اگه اوکی نشد دیگه راهی به ذهنم نمیرسه نرم افزاری باشه

به csm دست که میزنم دیگه ویندوز بالا نمیاد حالا هر تغییری هم توش بدم فرقی نداره

مشکل هم  نرم افزاری نیست چون تا حالا صد بار ویندوزو عوض کنم و همیشه وضع همین بود 

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

به csm دست که میزنم دیگه ویندوز بالا نمیاد حالا هر تغییری هم توش بدم فرقی نداره

مشکل هم  نرم افزاری نیست چون تا حالا صد بار ویندوزو عوض کنم و همیشه وضع همین بود 

csm تغیر میدی و ریستارت میکنی از لحظه ریست شدن تا نمایش لوگو مادربرد تغیری حس میشه؟ 

لینک به دیدگاه

داداش، یه ویندوز نسخه آخر بگیر، با RUFUS به به صورت UEFI و GPT بریز روی فلش، ، CSM بایوس رو به صورت اتوماتیک نگه دار که هم Legacy رو بشناسه و هم UEFI رو،

ست آپ ویندوزو که بالا آورد، همه ی پارتیشن های اس اس دی رو دلیت کن بزار خودش بسازه فقط Next  بزن، ویندوز که تموم شد برو توی بایوس CSM رو خاموش کن، باید بالا بیاد. اون CSM میره تک تک ساتا ها رو چک می کنه برای بوت، وقتی شما سیستمت روی درایو PCIe هست و GPT هست و UEFI هست، دیگه هیچ نیازی برای بررسی درایو های ساتا برای Legacy بایوس نیست.

• لایک 1
لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، mَd گفته است :

csm تغیر میدی و ریستارت میکنی از لحظه ریست شدن تا نمایش لوگو مادربرد تغیری حس میشه؟ 

رفتم که این موضوع رو تست کنم ایندفعه که خاموشش کردم ویندوز بالا اومد

به طور تقریبی ده ثانیه بوت سریع تر شده ولی حس میکنم بازم به نسبت کانفینگ سیستم من خیلی کنده

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

داداش، یه ویندوز نسخه آخر بگیر، با RUFUS به به صورت UEFI و GPT بریز روی فلش، ، بایوس رو به صورت اتوماتیک نگه دار که هم Legacy رو بشناسه و هم UEFI رو،

ست آپ ویندوزو که بالا آورد، همه ی پارتیشن های اس اس دی رو دلیت کن بزار خودش بسازه فقط Next  بزن، ویندوز که تموم شد برو توی بایوس CSM رو خاموش کن، باید بالا بیاد. اون CSM میره تک تک ساتا ها رو چک می کنه برای بوت، وقتی شما سیستمت روی درایو PCIe هست و GPT هست و UEFI هست، دیگه هیچ نیازی برای بررسی درایو های ساتا برای Legacy بایوس نیست.

csm ایندفعه که تست کردم خاموش شد و زمان بوت تقریبا به 20 ثانیه رسید

بهتره خیلی ولی به نظرم همچنان طبیعی نیست

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، mَd گفته است :

اگه uefi باشه قطعا باید gpt باشه دیگه mbr باشه که بالا نمیاد

تو بوت کردن فرقی بین uefi و legacy نیست تازه uefi اندکی کند تره براش شناسایی قطعه 

امکانش هست!

بالا هم میاد بدون مشکل

در 2 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

شما لیست قطعات سیستم رو بنویس

شما تو تایم بوت سیاهی صفحه داشتید و فقط کرسر موس رو نشون میداد؟

ویرایش شده توسط MojArch
لینک به دیدگاه

با اجازه دوستان بنده هم تجربه خودمو به اشتراک میزارم.

بنده یه سیستم 1150 داشتم که همه چی عالی کار میکرد و عرض شود که بعد از حدود 2 سالی به یکباره  زمان بوت سیستمم حدود به 40 ثانیه رسید(قبلش 5 ثانیه بوت تایم ویندوز 7) 

با بررسی هایی که انجام شد  اپتیک درایو پلکستور مدل px 880  نیم سوز شده بود و علت تاخیر و طولانی شدن بوت تایم سیستم من همین درایو پلکستور بود.(جالب اینه که  شاید حدود 50 تا رایت زده بودم  با درایو  پلکستور)

البته مشکل این دوستمون از درایو نیس چون  درایو odd جدا کردن و مشکل هنوز پابرجاست.

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

حاجی به 20 ثانیه رضایت بده دیگه

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، MojArch گفته است :

امکانش هست!

بالا هم میاد بدون مشکل

شما لیست قطعات سیستم رو بنویس

شما تو یه تایمی سیاهی صفحه داشتید و فقط کرسر موس رو نشون میداد تو برحه بوت؟

مشخصات دقیق سیستم تو پروفایلم هست

تو تایم سیاهی هم هیچ چیزی نشون داده نمیشه تو مانیتور

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، ARMIN گفته است :

باشه فقط به خاطر حرف شما😄

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

چرا اخه؟

ببین لپتاپ زفرتی سال ۹۰ من با SSD درحد ۸ ثانیه بوت میشه(سیستم core i7 2630QM با هارد SSD EVO 860 سامسونگ که به پیشنهاد خودت خریدم) 

PCم که بماند اون در حد ۵ ثانیس!

لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...