رفتن به مطلب

AMD Zen 4 با فناوری 5 نانومتری در سال 2021

Recommended Posts

در 19 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

اما در مورد داغ بودن پردازنده هم مدیون هستین اگر فک کنید 9900k ساخت اینتل هست1f602.png

Temp.png

دوست عزیز من خودم Core i9 9900k دارم و در دمای اتاق حدود 26 درجه با یه کم بالا پایین و کولر 360 AIO کولرمستر در حالت استاک بین 42 تا 50 درجست دماش که از دمای خوبی هست و این تست در اسکرینشات بیشتر شبیه جکه. الانم میخام نظر شخصیم رو بگم و باور کنید سهام دار هیچکدوم از این 3 غول برتر تکنولوژی نیستم.

در 7 ساعت قبل، Naser.Morsali گفته است :

بله تا حدودی با نظر موافقم .... مخصوصا اینکه amd زود به زود قیمت هاشو می شکونه ولی اینتل نه معمولا افت قیمت یا نداره یا داره خیلی به مراتب پایین تره  .....

من توی حوزه سی پی یو میگم نه گرافیک چون کارم رندر سی پی یو بیس و مولتی تسکین هست با گرافیک زیاد کاری ندارم ولی توی حوزه گرافیک 100درصد باید nvidia داشته باشم

چون نرم افزارهای معماری کاملا با کودا بهینه شدن .... 

در 7 ساعت قبل، Naser.Morsali گفته است :

بنظر شما وقتی تونسته توی cpu اینجوری بره جلو چرا نمیتونه تو ی گرافیک پیشتاز رقیب باشه !؟ 

مشکل معماری و فناوری ساخت هست یا توان رقابت نداره !؟ 

من به این دلایل تا به حال طرف AMD نرفتم که یکیش فنیه و اونیکیش صرفا مربوط به مدل فروششونه

در مورد فنی همونطور که اشاره کردید مشکل اصلی AMD اصلا مربوط به سخت افزارای تولیدیشون نیست بلکه بخاطر اینه که هنوز اهمیت هماهنگی سخت افزار و نرم افزار رو درک نکردن. مثلا تو اکثر غریب به اتفاق بازیا فریمی که سخت افزار یکسان انویدیا میده از AMD بالاتره چون انویدیا سرمایه گذاری زیادی در زمینه ی بهینه سازی و تکنولوژیهای مربوط بهش میکنه اونم برای تک تک بازیها و بنچمارک ها به صورت جداگانه و نه یه چیز کلی که جدید ترین نمونش هم  (Deep Learning Super Sampling (DLSS هست. وقتی من میرم و میبینم که رو هر تست 3D Mark که دست میزارم 100 رتبه برترش CPU اینتل و کارت گرافیک انویدیا دارن, با اینکه میدونم هر دوی این کمپانی ها درایورشون رو شدیدا برای این تست ها مخصوصا در زمینه SLI بهینه کردن, این سوال برام پیش میاد که کمپانی ای که نمیتونه درایورشو برای یه بنچمارک که مهمترین معیار تصمیم گیری مردمه بهینه کنه چطور میخاد برای یک به یک بازیای معروف به صورت جداگانه این وقت رو بزاره و بهینه سازی انجام بده؟ حالا انجین های رندر که شما اشاره کردید بماند!

در مورد مدل فروش هم به شخصه یادمه چند سال پیش رو که AMD تقریبا ورشکست شده بودو تو سایتای خبری معتبر خبر از احتمال خرید AMD توسط اینتل نوشته بودن و من یه شب خابم نبرد از فکر کردن به این که اینتل اگه تو بازار پردازنده ها انحصار 100 درصدی داشته باشه چه بلایی سر ما میاد.

وقتی که 2 روز قبل از معرفی سری 5700 بخاطر اینکه میدونستن با این قیمتای سری 20 سوپر انویدیا, ممکنه فروش خوبی نداشته باشن چه کار کردن؟ قیمتای از پیش اعلام شدشونو آوردن پایین و بدترین توهین رو به وجهه ی خودشون کردن و نشون دادن مدام چششون به رقباست به جای اینکه یه برنامه ی مدون داشته باشن ومطابق با اون پیش برن

تو قیمت گزاری 2700X هم با اینکه قیمتشون از 9900k خیلی پایینتر بود و مدام پز میدادن که ما فروشمون تو بازار آلمان 80 درصده و اینتل 20 درصد, ولی من هر سایتی رو که چک میکردم 9900k نا موجود بود یا با قیمتای خیلی بالاتر از قیمت پیشنهادی اینتل فروش میرفت ولی 2700X با وجود قیمت نصف تقریبا همه جا با قیمت اصلی فروش میرفت. ضمنا به نظرتون تو همون آلمان که انقد روش مانور میدادن (انگار دنیا همون یه کشوره و کشور مبدا برندشون یعنی آمریکا بوقه) سود خالص اینتل از فروشش بالاتر بود یا AMD؟ خوب این پول خرج تحقیق و توسعه و پیشرفتای بزرگ میشه مثل Intel Core i9-10980XE که با وجود اینکه نصف قیمت نسل قبله خیلی از قبل سر تره و این یعنی جهش در دراز مدت نه اینکه همش درجا زدن و دلخوش بودن به داشتن تکنولوژی ساخت ترانزیستورای کوچیکتر وقتی که حتی در مورد استفاده ازشون هیچ ایده ای ندارید

لینک به دیدگاه

در 31 دقیقه قبل، Persian Assassin گفته است :

دوست عزیز من خودم Core i9 9900k دارم و در دمای اتاق حدود 26 درجه با یه کم بالا پایین و کولر 360 AIO کولرمستر در حالت استاک بین 42 تا 50 درجست دماش که از دمای خوبی هست و این تست در اسکرینشات بیشتر شبیه جکه. الانم میخام نظر شخصیم رو بگم و باور کنید سهام دار هیچکدوم از این 3 غول برتر تکنولوژی نیستم.

من به این دلایل تا به حال طرف AMD نرفتم که یکیش فنیه و اونیکیش صرفا مربوط به مدل فروششونه

در مورد فنی همونطور که اشاره کردید مشکل اصلی AMD اصلا مربوط به سخت افزارای تولیدیشون نیست بلکه بخاطر اینه که هنوز اهمیت هماهنگی سخت افزار و نرم افزار رو درک نکردن. مثلا تو اکثر غریب به اتفاق بازیا فریمی که سخت افزار یکسان انویدیا میده از AMD بالاتره چون انویدیا سرمایه گذاری زیادی در زمینه ی بهینه سازی و تکنولوژیهای مربوط بهش میکنه اونم برای تک تک بازیها و بنچمارک ها به صورت جداگانه و نه یه چیز کلی که جدید ترین نمونش هم  (Deep Learning Super Sampling (DLSS هست. وقتی من میرم و میبینم که رو هر تست 3D Mark که دست میزارم 100 رتبه برترش CPU اینتل و کارت گرافیک انویدیا دارن, با اینکه میدونم هر دوی این کمپانی ها درایورشون رو شدیدا برای این تست ها مخصوصا در زمینه SLI بهینه کردن, این سوال برام پیش میاد که کمپانی ای که نمیتونه درایورشو برای یه بنچمارک که مهمترین معیار تصمیم گیری مردمه بهینه کنه چطور میخاد برای یک به یک بازیای معروف به صورت جداگانه این وقت رو بزاره و بهینه سازی انجام بده؟ حالا انجین های رندر که شما اشاره کردید بماند!

در مورد مدل فروش هم به شخصه یادمه چند سال پیش رو که AMD تقریبا ورشکست شده بودو تو سایتای خبری معتبر خبر از احتمال خرید AMD توسط اینتل نوشته بودن و من یه شب خابم نبرد از فکر کردن به این که اینتل اگه تو بازار پردازنده ها انحصار 100 درصدی داشته باشه چه بلایی سر ما میاد.

وقتی که 2 روز قبل از معرفی سری 5700 بخاطر اینکه میدونستن با این قیمتای سری 20 سوپر انویدیا, ممکنه فروش خوبی نداشته باشن چه کار کردن؟ قیمتای از پیش اعلام شدشونو آوردن پایین و بدترین توهین رو به وجهه ی خودشون کردن و نشون دادن مدام چششون به رقباست به جای اینکه یه برنامه ی مدون داشته باشن ومطابق با اون پیش برن

تو قیمت گزاری 2700X هم با اینکه قیمتشون از 9900k خیلی پایینتر بود و مدام پز میدادن که ما فروشمون تو بازار آلمان 80 درصده و اینتل 20 درصد, ولی من هر سایتی رو که چک میکردم 9900k نا موجود بود یا با قیمتای خیلی بالاتر از قیمت پیشنهادی اینتل فروش میرفت ولی 2700X با وجود قیمت نصف تقریبا همه جا با قیمت اصلی فروش میرفت. ضمنا به نظرتون تو همون آلمان که انقد روش مانور میدادن (انگار دنیا همون یه کشوره و کشور مبدا برندشون یعنی آمریکا بوقه) سود خالص اینتل از فروشش بالاتر بود یا AMD؟ خوب این پول خرج تحقیق و توسعه و پیشرفتای بزرگ میشه مثل Intel Core i9-10980XE که با وجود اینکه نصف قیمت نسل قبله خیلی از قبل سر تره و این یعنی جهش در دراز مدت نه اینکه همش درجا زدن و دلخوش بودن به داشتن تکنولوژی ساخت ترانزیستورای کوچیکتر وقتی که حتی در مورد استفاده ازشون هیچ ایده ای ندارید

دوست عزیز نظر شما حول فقط گیم بود دنیا کامپیوتر خیلی فراتر از گیم فکنم .... و فقط یه مدل 9900 که خیلی برای گیم طرفدار داره که انصافا توی گیم بی رقیب هست  رو مثال زدین  آیا در زمینه های دیگه ام همینه یا خیر !؟ 

یک مورد دیگه ام هست اگر amd و سری رایزن ها نبود الان اون 9900 رو  یا باید به قیمت 2-3 برابر میخریدین یا با 4 هسته و 8 ترد داشتبن حال میکردین .....

توی خواب هم نمیدیدن دوست  گیم باز سی پی یو 8 هسته ای از اینتل داشتین با همون 4 هسته البته با یه سوکت جدید و کلی هزینه که  ارتقا 100-200 مگاهتز هر هسته رو شاهد بودین .....

اینم بگم توی بازار آمریکا که مثالش رو  زدین  تقریبا بازارش توی انحصار شرکت های خودشون هست و  بر عکس اروپا که بازاری کاملا رقابتی پس بجث آلمان نیست بحث بازار اروپا که اینتل اونجا رو در رقابت واگذار کرده به تعداد هسته بر قیمت و البته عملکرد .....

ویرایش شده توسط Naser.Morsali
لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، Naser.Morsali گفته است :

یک مورد دیگه ام هست اگر amd و سری رایزن ها نبود الان اون 9900 رو  یا باید به قیمت 2-3 برابر میخریدین یا با 4 هسته و 8 ترد داشتبن حال میکردین .....

در این قسمت از کامنت قبلی دقیقا همینو گفتم. کاملا هم بی طرفانه نظر دادم (به نظر خودم) :

در 28 دقیقه قبل، Persian Assassin گفته است :

و در این مورد هم:

در 14 دقیقه قبل، Naser.Morsali گفته است :

اینم بگم توی بازار آمریکا که مثالش رو زدین  تقریبا  تولیدات خودشون  انحصار طلبی  و بیشتر علاقه مند خرید هست مردمش  و بر عکس اروپا که بازاری کاملا رقابتی پس بجث آلمان نیست بحث بازار اروپا که اینتل اونجا رو در رقابت واگذار کرده به تعداد هسته بر قیمت و البته عملکرد .....

بحث فقط آمریکا نیست تو ایران هم همه فروشنده ها میگن مردم هنوز خاستار اینتلن با اینکه یه عالمه براشون از مزیتای AMD میگیم و اینم چیز بدی نیست. این اعتباره که در طول زمان و با عملکرد خوب بدست میاد. من دارم میگم AMD برای فروش بیشتر و ساختن ذهنیت بدی از طرف مقابلش پردازنده هاش رو کمتر از اونی که باید قیمت گزاری کرد و اینم اصلا دلسوزی برای طرفداراشون نیست بلکه اعلان جنگ به اینتل و سعی بر در تنگنا قرار دادن اینتل هست (همون بلایی که الان اپیک گیمز داره سر استیم میاره). الان به نظرتو اگه بتونه اینتل رواز دور خارج کنه, بهتر از اینتل قیمت گزاری میکنه؟ مشکل اینه که مردم مخصوصا گیمرا فقط جلوی دماغشونو میبینن و شدیدا هایپ ایجاد میکنن برای چیزای نچندان مهم و AMD داره از این ویژگیشون برای تبلیغ محصولاتش استفاده میکنه

از اینا که بگزریم عمر پردازنده های اینتل و همینطور میزان اوورکلاک پزیری پرچمداراش واقعا مثال زدنیه و این یعنی متریال بهتر در ساخت قطعات و کنترل کیفیت عالی.اینم خودم تست نکردم. تو کانالای اورکلاکرای معتبر یوتیوب میگن

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، Persian Assassin گفته است :

(همون بلایی که الان اپیک گیمز داره سر استیم میاره)

اره دقیقا ..... 

شرکت مگا اسکن یا همون کوییسل که  هم خرید و بطور رایگان  عرضه اش کرد .... 

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، Naser.Morsali گفته است :

اره دقیقا ..... 

شرکت مگا اسکن یا همون کوییسل که  هم خرید و بطور رایگان  عرضه اش کرد .... 

باور کن منم طرفدار Open Source و رایگان بودن خیلی از برنامه هام ولی باور کن نیت شومی پشت این رایگان کردن یا دادن مزد بیشتر به بازی ساز ها توسط اپیک هست. امیدوارم یه روز به حرفم برسی.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Persian Assassin گفته است :

دوست عزیز این حالت استاک که شما فک می کنی نیستا!!! حالت استاک این چارت زیر لود blender هست  که همه هسته ها 100 درصد زیر لود هستن با فرکانس استاک از شما بعید بود این حرفو بزنی بعد اورکلاک شدش هم همین شرایط صادقه فقط ولتاژ بیشتری به پردازنده دادن و فرکانس رو بردن بالاتر که بیشتر داغ می کنه و طبیعیه نظر شخصی شما محترم ولی شما کلا به چارت توجه نکردین موفق باشید

ویرایش شده توسط matrix.trixx
لینک به دیدگاه

در 48 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

دوست عزیز این حالت استاک که شما فک می کنی نیستا!!! حالت استاک این چارت زیر لود blender هست  که همه هسته ها 100 درصد زیر لود هستن با فرکانس استاک از شما بعید بود این حرفو بزنی بعد اورکلاک شدش هم همین شرایط صادقه فقط ولتاژ بیشتری به پردازنده دادن و فرکانس رو بردن بالاتر که بیشتر داغ می کنه و طبیعیه نظر شخصی شما محترم ولی شما کلا به چارت توجه نکردین موفق باشید

بله الان چک کردم نوشته بود Load Blender. من فک کردم تو Cinebench 20 هست. ممنون بابت تذکر. البته فکر میکنم تو یه ویدیو دیدم که میشه لیمیت دمایی رو تا 115 هم بالا برد. برم دوباره چک کنم  :) 

طبق اطلاعات سایت ها اگه چیپ خوب گیرتون بیاد میشه با ولتاژ 1.32 ولت به صورت پایدار 5.2 GHz رو روی همه ی هسته ها داشت (silicon lottery). این یارو زیادی ولتاژ چپونده به این بدبخت

ویرایش شده توسط Persian Assassin
لینک به دیدگاه

در 25 دقیقه قبل، Persian Assassin گفته است :

بله الان چک کردم نوشته بود Load Blender. من فک کردم تو Cinebench 20 هست. ممنون بابت تذکر. البته فکر میکنم تو یه ویدیو دیدم که میشه لیمیت دمایی رو تا 115 هم بالا برد. برم دوباره چک کنم  :) 

طبق اطلاعات سایت ها اگه چیپ خوب گیرتون بیاد میشه با ولتاژ 1.32 ولت به صورت پایدار 5.2 GHz رو روی همه ی هسته ها داشت (silicon lottery). این یارو زیادی ولتاژ چپونده به این بدبخت

cinebench 20 اتفاقا برنامه ای هست که خودم استفاده می کنم برای تست اورکلاک یا اندرولت حالا فارغ از اینی که من با دوستمون کری خوندم و چارتی نشون دادم خودم پردازندم 5820k هست و فعلا اینتل یوزرم تا ببینم کی قسمت شه سوییچ کنم به amd  اما اگر پردازندتون رو اورکلاک نکردین و اهل اورکلاک نیستین توصیه می کنم مقداری رو اندرولتش کار کنید نتایجی که به دست میاد معمولا خیلی خوبه و مصرف و دما از اینی هم که هست به صورت مشهودی پایین تر میاد البته این مورد هم به silicon lottery مربوطه و هر چیپ متفاوت عمل می کنه اندرولت 5820k به 925 میلی ولت و رسیدن دما به 44 درجه و مصرف متوسط 64 وات زیر لود 100 درصد با فن rpm 616 

این تستا مال چند ماه پیش هست که کمی حوصله داشتم اینجا قرار دادم نگید یارو فن amd هست خیر بنده طرفدار مصرف کنندم و هر شرکتی بهتر عمل کرد و هوای مصرف کننده رو داشت میرم سراغش یک زمانی amd پردازنده سری fx میزد من رایگان حاضر نبودم استفاده کنم اما الان زمانه فرق کرده و باید با واقیعت کنار اومد

Screenshot (14).png

Screenshot (15).png

Screenshot (16).png

لینک به دیدگاه

Intel Cascade Lake-X 10980XE Review & Overclocking to 5.1GHz

https://www.youtube.com/watch?v=se0pJpJUhT0

لینک به دیدگاه

انشالله خدا مارا هدایت کند بتوانیم سیستم بعدیمان رو AMD ببندیم

هر چقدر کلنجار میرم انگار نمیشه

قیمت کمتر

پرفرمنس بهتر

سرعت رم بیشتر

سرعت اس اس دی بیشتر

مادربرد قوی تر

ولی بازم نمیدونم چرا نمیتونم

کسی میتونه کمکم کنه

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

انشالله خدا مارا هدایت کند بتوانیم سیستم بعدیمان رو AMD ببندیم

هر چقدر کلنجار میرم انگار نمیشه

قیمت کمتر

پرفرمنس بهتر

سرعت رم بیشتر

سرعت اس اس دی بیشتر

مادربرد قوی تر

ولی بازم نمیدونم چرا نمیتونم

کسی میتونه کمکم کنه

بیا من کمکت کنم  منم خیلی کلنجار رفتم ولی عالی هست ...  میتونی بیای دفتر ما باهاش کار کنی اگه راضی بودی برو بخر فقط بگم ما اصلا اهل گیم نیستیم و هیچ اطلاعی در زمینه گیم در مورد amd  هم ندارم  .... یه سیستم 1950 دارم یه 2950 برای رندر و کارهای سنگین فوق اعاده است پول این 2 تا سیستم میشد یه اینتل ... البته اینا سوکت tr4 هستن نه x570 نه x470

البته سری 10 اینتل ام خیلی خوش قیمت شده 

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، Naser.Morsali گفته است :

بیا من کمکت کنم  منم خیلی کلنجار رفتم عالی هست ...  میتونی بیای دفتر ما باهاش کار کنی اگه راضی بودی برو بخر فقط بگم ما اصلا اهل گیم نیستیم و هیچ اطلاعی در زیمنه گیم در مورد amd  هم ندارم 

یه سیستم 1950 دارم یه 2950 برای رندر و کارهای سنگین فوق اعاده است پول این 2 تا سیستم میشد یه اینتل ... الته اینا سوکت tr4 هستن نه x570

البته سری 10 اینتل ام خیلی خوش قیمت شده 

من از چیزای نرم افزاریش میترسم بیشتر

باگ داشته باشن

با همه نرم افزار ها بهینه نباشن

با بعضی قطعات ناسازگار باشن سر چیزای نرم افزاری

یه مشکلات این شکلی

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

باگ داشته باشن

یه مشکلات این شکلی

ما نداشتیم تا حالا این مورد رو با همه نرم افزار های مهندس کاملا سازگار دارن کار میکنن .....

حتی یه بار بلو اسکرین نداشتیم که با اینتل هایی مثل 5820-4790-6900 داشتیم که با اینا نداشتیم 

حتی بحث رم ام که میگفتن ما اصلا مشکلی نداشتیم چون همیشه بایوس اپدیت بود

بازم میگم من اطلاعی در مورد بحث گیم یا نرم افزار های مربوطه  ندارم 

لینک به دیدگاه

واقعیتش اینه من حتی میخواستم یه 2970wx 24 هسته بگیم جای 1950 بزارم ولی دیدم اینتل سری 10 رو نصف قیمت کرده منتظرم بیاد یه 10980 بگیرم فعلا از خرید یه amd جدید منصرف شدم 

یا شایدم یه نسل سه TR40 بگیرم ..... منتظرم توی بازار موجود شن 

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

باگ داشته باشن

یه مشکلات این شکلی

خیر هیچ مشکلی نیست.من سه سال 1500x داشتم الان هم 3600 دارم 2 ماهی میشه  تا حالا هیچ مشکلی توی هیچ نرم افزاری یا بازی نداشتم.رم هم اوایل Crucial بود الان هم G.Skill شده کاملا روی 3200 میاد بالا و DOCP فعاله.

نگران این چیزا نباشین.

لینک به دیدگاه

به نظر من ما باید به فکر جیب خودمون باشیم. من apu کاربر هستم و زمانی اینتل i3 6100 خریدم که بهترین انتخاب از میان پردازنده های هر دو شرکت بود توی نظرات بخونید متوجه میشید. اونو فروختم و الان اگه تو ایران apu جدید ۵۰ دلاری  amd یعنی 3000g بود میخریدم و اینو بهترین انتخاب میبینم. چون توانایی های بالایی نسبت به پول پرداختی نشون میده. و فکر نمیکنم اینتل در قسمت apu  در نسل بعدیش یعنی comet lake بتونه پیشرفت بالایی داشته باشه. بعد منتظر apu های بعدی میمونم و با ضرر کمتری سراغشون میرم. اگر اینتل ارايه بهتری در آینده داشت میرم سراغشون وگرنه نسل بعدی apu های amd طوفانی خواهد بود و مجهز به گرافیک داخلی خواهد بود که خیلی گرافیک های مجزا رو از رده خارج میکنه منظورم این نوع apu ها هست:

https://www.sakhtafzarmag.com/پردازنده-مرکزی/34158/ryzen-3-4200g-renoir

اینتل داره عقب میمونه وقتی دنیا داره سمت ۳ نانومتری میره چه معنی داره بعد از یک ماه  دیگه اینتل داره ۱۴ نانومتری میده بیرون؟

یکی از انتقاد های شدید به اینتل اینه هنوز داره از بیس پردازنده های اسکای لیک ۴-۵ سال پیش برای محصولات جدیدش استفاده میکنه. یه تغیر اساسی باید به نوع نگرش خود بده.

ویرایش شده توسط jj-191
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...