رفتن به مطلب

تفاوت رم های رم جی اسکیل در یک فرکانس و زمان تاخیر و حجم حافظه

Recommended Posts

سلام

تفاوت رم های رم جی اسکیل در یک فرکانس و زمان تاخیر و حجم حافظه (مثلا فرکانس 3200 تاخیر 15 و 4 گیگ) در چیست؟

آیا فرق آنچنانی دارند و در کل کدامیک بهتر هستند؟

با تشکر

ویرایش شده توسط дяэнжа
لینک به دیدگاه

توی پلتفرم Intel تفاوتی نخواهید داد(بین 1-3 درصد میانگین).اما توی AMD فرکانس و تاخیر خیلی تاثیر گذار خواهند بود(بین 10-15 درصد میانگین)

بخوام مثال ساده بهتون بگم ، فرکانس سرعت میشه و تاخیر مقداری که شما می تونی از اون سرعت استفاده کنی ! یعنی 3200 mhz با cl 16 تقسیم بشه 3200/16 میشه 200 خروجی شما در نتیجه با رمی که فرکانس 3000 داره و تاخیر 15 که تقسیم کنین بازم میشه 200 تفاوتی وجود نداره ! تفاوت اونجایی به وجود میاد که یک سری بازی ها و برنامه ها تاخیر پایین بیشتر به دردشون می خوره و یک سری فرکانس بالاتر بیشتر دوست دارن ...

اگر CPU اینتل دارین همون 2400 ارزونترین مدل بردارین.اگر ریزن دارین 3000 با تایمینگ 16 می تونه خوب باشه یا حتی بالاتر.

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، angel of death گفته است :

توی پلتفرم Intel تفاوتی نخواهید داد(بین 1-3 درصد میانگین).اما توی AMD فرکانس و تاخیر خیلی تاثیر گذار خواهند بود(بین 10-15 درصد میانگین)

بخوام مثال ساده بهتون بگم ، فرکانس سرعت میشه و تاخیر مقداری که شما می تونی از اون سرعت استفاده کنی ! یعنی 3200 mhz با cl 16 تقسیم بشه 3200/16 میشه 200 خروجی شما در نتیجه با رمی که فرکانس 3000 داره و تاخیر 15 که تقسیم کنین بازم میشه 200 تفاوتی وجود نداره ! تفاوت اونجایی به وجود میاد که یک سری بازی ها و برنامه ها تاخیر پایین بیشتر به دردشون می خوره و یک سری فرکانس بالاتر بیشتر دوست دارن ...

اگر CPU اینتل دارین همون 2400 ارزونترین مدل بردارین.اگر ریزن دارین 3000 با تایمینگ 16 می تونه خوب باشه یا حتی بالاتر.

این فرمولی که برای تقسیم گفتید یه دید کلی میتونه بده ولی به طور کلی هر چه قدر فرکانس بیشتر باشه رم سریع تر عمل میکنه

یعنی طبق فرمول شما فرقی بین رم 3000 15 و 3200 16 نیست در صورتی که در عمل 3200 به مراتب بهتره

تصیه بنده به استارتر فارغ از نوع سی پی یوتون رم با فرکانس مینیموم 3000 هست تا ماکسیموم 3400 هم اگر سیستم قدرتمندی دارید توصیه میکنم

لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

این فرمولی که برای تقسیم گفتید یه دید کلی میتونه بده ولی به طور کلی هر چه قدر فرکانس بیشتر باشه رم سریع تر عمل میکنه

یعنی طبق فرمول شما فرقی بین رم 3000 15 و 3200 16 نیست در صورتی که در عمل 3200 به مراتب بهتره

تصیه بنده به استارتر فارغ از نوع سی پی یوتون رم با فرکانس مینیموم 3000 هست تا ماکسیموم 3400 هم اگر سیستم قدرتمندی دارید توصیه میکنم

شما ماشین بگیر با 500 میلیون یکیم ماشین بگیره 50 میلیون ! بنداز تو خیابونای تهران با محدودیت سرعت 90 تا ! جفتتون مجبورین با 90 تا برین ! اون فرمول همینه.

حرفه شما تا حدودی درسته ، ولی دلیلش چیزی که شما گفتین نیست.دلیلش اینکه بیشتر برنامه ها سرعت فرکانس بالاتر رو دوست دارن تا تایمینگ پایینتر رو ! هرچند برنامه یا بازی هایم هستن که تایمینگ پایینترو دوست دارن.

راستش توی اینتل واقعا دلیلی نیست که شما بری رم بخری 2 میلیون تومن وقتی چیزی که بهت میده با 0.5 میلیون تومنی شاید 2-3% فرق داشته باشه ! مخصوصا توی بازی.

البته الان اکثر افرادیم که اینتل میبندن بازم رم با فرکانس بالاتر میندازن چون فکر می کنن خیلی تاثیر داره ! در صورتی که اینطوری نیست.به هر حال شما الان میدونی ! دیگه انتخاب با خودته چی دوست داری بندازی رو سیستمتون.

ویرایش شده توسط angel of death
لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، angel of death گفته است :

شما ماشین بگیر با 500 میلیون یکیم ماشین بگیره 50 میلیون ! بنداز تو خیابونای تهران با محدودیت سرعت 90 تا ! جفتتون مجبورین با 90 تا برین ! اون فرمول همینه.

حرفه شما تا حدودی درسته ، ولی دلیلش چیزی که شما گفتین نیست.دلیلش اینکه بیشتر برنامه ها سرعت فرکانس بالاتر رو دوست دارن تا تایمینگ پایینتر رو ! هرچند برنامه یا بازی هایم هستن که تایمینگ پایینترو دوست دارن.

راستش توی اینتل واقعا دلیلی نیست که شما بری رم بخری 2 میلیون تومن وقتی چیزی که بهت میده با 0.5 میلیون تومنی شاید 2-3% فرق داشته باشه ! مخصوصا توی بازی.

البته الان اکثر افرادیم که اینتل میبندن بازم رم با فرکانس بالاتر میندازن چون فکر می کنن خیلی تاثیر داره ! در صورتی که اینطوری نیست.به هر حال شما الان میدونی ! دیگه انتخاب با خودته چی دوست داری بندازی رو سیستمتون.

سرعت پشتیبانی شده توسط سی پی یو سرعت خودش هست و ربطی نداره هر چه قدر سرعت رم بالاتر باشه اطلاعات سریع تر انتقال پیدا میکنن 

این موضوع رو بنده با سی پی یو خودم که اینتل هست کاملا احساس کردم

اول یه رم 2666 داشتم که واقعا سیستم رو اذیت میکرد

بعد که 3000 گذاشتم بهینه شدن پرفرمنس سیستم رو کاملا احساس کردم

و حتی الان که رم رو به 3400 هم اورکلاک کردم باز هم  تفاوت کاملا مشهوده

لینک به دیدگاه

در 24 دقیقه قبل، angel of death گفته است :

دوست عزیز بنچمارک هارو چک کنید در اینتل هم 10 درصد افزایش کارایی وجود داره از 3400 نسبت ب 2666

ویرایش شده توسط Daniel Stark
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

سرعت پشتیبانی شده توسط سی پی یو سرعت خودش هست و ربطی نداره هر چه قدر سرعت رم بالاتر باشه اطلاعات سریع تر انتقال پیدا میکنن 

این موضوع رو بنده با سی پی یو خودم که اینتل هست کاملا احساس کردم

اول یه رم 2666 داشتم که واقعا سیستم رو اذیت میکرد

بعد که 3000 گذاشتم بهینه شدن پرفرمنس سیستم رو کاملا احساس کردم

و حتی الان که رم رو به 3400 هم اورکلاک کردم باز هم  تفاوت کاملا مشهوده

پلتفرمتون چیه ؟

یعنی الان شما رم بذاری با فرکانس 4200 و تایمینگ 25 به نظرتون از لحاض عملکرد مشکلی پیش نمیاد ؟!

من چه تجربه شخصی خودم با پلتفرم های 1150 و 1151 تقریبا هیچ تفاوتی وجود نداشت.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، дяэнжа گفته است :

سلام

تفاوت رم های رم جی اسکیل در یک فرکانس و زمان تاخیر و حجم حافظه (مثلا فرکانس 3200 تاخیر 15 و 4 گیگ) در چیست؟

با تشکر

درود سوالتون خیلی کلی هست اینکه رم ها به صورت پیش فرض استفاده بشن فرکانس 3200 با تاخیر 15 باشه از هر برندی بگیرید تقریبا عملکرد یکسان هست

اما در بحث دو دوست بالایی عرضم به حضورتون که فرکانس بالا به فرض 4133 با cl19 قطعا عملکرد بدتری داره در بازی نسبت به فرکانس 3600 با Cl3 الان اونایی که عاقل باشن میان یک رم 3600 با cl14 میخرن و حتی اونم خودشون تیونینگ می کنن

ramt.PNG

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، Daniel Stark گفته است :

دوست عزیز بنچمارک هارو چک کنید در اینتل هم 10 درصد افزایش کارایی وجود داره از 3400 نسبت ب 2666

بله ممکنه تا 10 درصد هم باشه ولی در نهایت میانگین چیزی بیشتر از5%-6% نخواهد بود بین اعدادی که گفتین.اتفاقا بنچمارک الان فرمودین نگاه کردم و فورتنایت 255 میداد روی 2666 و روی 3200 داشت 265 میداد ! روی بتلفیلد 5 هم تفاوت همینقدرا بود.

در هر صورت ، بازم میگم هرکی هر چیزی بخواد میتونه بندازه ولی به نظر من تفاوت قیمتی 1 تا 1.5 میلیون تومن پول برای میانگین 5%-6% تفاوت توی FPS که اصلا به قوله شما شاید تا بعضی جاها تا 10% هم برسه واقعا ارزشی نداره.شما همون 1 تا 1.5 میلیون تومنی می تونی بندازی روی سی پی یو یا گرافیک و خیلی تاثیر بیشتری ببینی ! یا هر کاری دیگه ای.البته این دیده منه شاید شما دیدت اینکه اون تفاوت ارزششو داره.البته اینجا منظورم اینتل فقط چون ریزن داستان فرق میکنه.

در 7 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

درود سوالتون خیلی کلی هست اینکه رم ها به صورت پیش فرض استفاده بشن فرکانس 3200 با تاخیر 15 باشه از هر برندی بگیرید تقریبا عملکرد یکسان هست

اما در بحث دو دوست بالایی عرضم به حضورتون که فرکانس بالا به فرض 4133 با cl19 قطعا عملکرد بدتری داره در بازی نسبت به فرکانس 3600 با Cl3 الان اونایی که عاقل باشن میان یک رم 3600 با cl14 میخرن و حتی اونم خودشون تیونینگ می کنن

ramt.PNG

درسته ، باید یک بالانسی بینشون باشه و فقط اینطوری نیست که بگین فرکانس بالاتر همیشه بهتره ، حرفی که من سعی کردم به دوستمون منتقل کنم دقیقا ! که شما با عکس نشون دادین.

لینک به دیدگاه

در 16 دقیقه قبل، angel of death گفته است :

پلتفرمتون چیه ؟

یعنی الان شما رم بذاری با فرکانس 4200 و تایمینگ 25 به نظرتون از لحاض عملکرد مشکلی پیش نمیاد ؟!

من چه تجربه شخصی خودم با پلتفرم های 1150 و 1151 تقریبا هیچ تفاوتی وجود نداشت.

I7 7700 - Z270

البته که 25 بیش از حد زیاده ولی در تایمینگ های نرمال مثل 18 یا 19 در ترکیب با فرکانس های بالا مثلا به قول خودتون 4000 یا 4200 یه سرعت عجیب غریبی میدن که البته این سرعت در اینتل ها به نسبت AMD خیلی محدود تر هست ولی ابدا اینطور نیست که تاثیرش نامحسوس باشه

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، angel of death گفته است :

در هر صورت ، بازم میگم هرکی هر چیزی بخواد میتونه بندازه ولی به نظر من تفاوت قیمتی 1 تا 1.5 میلیون تومن پول برای میانگین 5%-6% تفاوت توی FPS که اصلا به قوله شما تا 10% هم برسه واقعا ارزشی نداره.شما همون 1 تا 1.5 میلیون تومنی می تونی بندازی روی سی پی یو یا گرافیک و خیلی تاثیر بیشتری ببینی ! یا هر کاری دیگه ای.البته این دیده منه شاید شما دیدت اینکه اون تفاوت ارزششو داره.

.

بحث ارزش قیمتی موضوع دیگه ای هست که جداگانه باید دربارش بحث بشه که طبعا برای کسی که سی پی یو یا گرافیکش جای ارتقا داره ابدا رم بالای 3200 توصیه نمیکنیم 

وقتی میگیم رم فرکانس 3800 به طرز عجیب غریبی سریع هست طبعا برای کسی هست که تمام المان های دیگه سیستمش هم در همین حد های اند هست

لینک به دیدگاه

اما در مورد تاثیر رم در بازیها به صورت میانگین خبری از 10 درصد نیست! در پردازنده اینتل 2.5 درصد هست و در پردازنده amd هم 5.3 درصد هست نکته بعد 1% low یا همون کمترین فریم هم مقداری بالا اومده که اونم برای اینتل 5 درصد و برای amd حدود 6 درصد هست این میانگین از 18 بازی به دست اومده پس خیلی دقیقتر از اینه که بخوایم فقط روی یک بازی خاص بحث کنیم

avg.PNG

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

I7 7700 - Z270

البته که 25 بیش از حد زیاده ولی در تایمینگ های نرمال مثل 18 یا 19 در ترکیب با فرکانس های بالا مثلا به قول خودتون 4000 یا 4200 یه سرعت عجیب غریبی میدن که البته این سرعت در اینتل ها به نسبت AMD خیلی محدود تر هست ولی ابدا اینطور نیست که تاثیرش نامحسوس باشه

در 12 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

بحث ارزش قیمتی موضوع دیگه ای هست که جداگانه باید دربارش بحث بشه که طبعا برای کسی که سی پی یو یا گرافیکش جای ارتقا داره ابدا رم بالای 3200 توصیه نمیکنیم 

وقتی میگیم رم فرکانس 3800 به طرز عجیب غریبی سریع هست طبعا برای کسی هست که تمام المان های دیگه سیستمش هم در همین حد های اند هست

بله ، به نظر من اون تفاوت ارزششو نداره.الان با 800 تومن می تونن دوتا 8 بندازن که در مقابل رمی که گفتن اینجا آخرین بار قیمتشو 2450 یادمه میشه 1650 تفاوت توی قیمت که توی عمل نهایت چقدره برای اینتل تفاوت داره ؟ به قول دوستومون اصلا زیاد در نظر میگیریم و تا 10% هم میگم میره که خوب این تفاوت قیمت اصلا توجیهی نداره برای این پرفورمنس.

در 11 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

اما در مورد تاثیر رم در بازیها به صورت میانگین خبری از 10 درصد نیست! در پردازنده اینتل 2.5 درصد هست و در پردازنده amd هم 5.3 درصد هست نکته بعد 1% low یا همون کمترین فریم هم مقداری بالا اومده که اونم برای اینتل 5 درصد و برای amd حدود 6 درصد هست این میانگین از 18 بازی به دست اومده پس خیلی دقیقتر از اینه که بخوایم فقط روی یک بازی خاص بحث کنیم

avg.PNG

البته اینکه دوستمون گفت تا 10% هم میره منظور رسیدن تا اون مقدار بود وگرنه میانگین همون مقدار ناچیزیه که گفتین.توی عکس هم مشخصه که AMD خیلی باس و تایمینگ رو دوست داره در مقابل اینتل که تقریبا خنثی هستش.حالا این برای Zen2 هست که گذاشتین.برای Zen و Zen+ که قدیمی تر هست این اعداد خیلی بالاتر میشه و تا 20% هم ممکنه برسه بین 2400 و 3600 ... اما میانگین همون عددیه که گفتم در نهایت 10-15 درصد.

به هر حال مرسی که عکس گذاشتین و تایید کردین.چون من خودم حال گذاشتن رفرنس ندارم xD

لینک به دیدگاه

در 42 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

avg.PNG

دیدن این تست بهتون پیشنهاد میکنم

https://www.computerbase.de/2019-03/amd-ryzen-cpu-ddr4-ram/2/#diagramm-shadow-of-the-tomb-raider-1920-1080

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، Daniel Stark گفته است :

جسارت نشه کامپیوتر بیس المان از رمای اشغالی استفاده کرده اخه رم 3600 با cl16  اینو که یک کاربر سادم می تونه بخره اینا حرفه ای هستن باید برن سراغ شرایط اکسترم طبق تستی که شما گذاشتین همه باید برن فرکانس 3200 با cl 14 بخرن در حالی که تستی که من گذاشتم رم 3600 با cl14 هست و تیونینگ رم هم که کلا در تست کامپیوتر بیس انجام نشده شما باشی کدوم بررسی رو می پسندی خودت؟

fps.PNG

ویرایش شده توسط matrix.trixx
لینک به دیدگاه

دوستان بزرگوار سوال من کمی به حاشیه رفت. منظورم مقایسه مثلا موارد زیر بود:

Trident Z، VENGEANCE، Ripjaws V

لینک به دیدگاه

در 21 دقیقه قبل، дяэнжа گفته است :

دوستان بزرگوار سوال من کمی به حاشیه رفت. منظورم مقایسه مثلا موارد زیر بود:

Trident Z، VENGEANCE، Ripjaws V

سلام دوست من.

عزیز این ها رده بندی کیفیی رم های جی اسکیله.

سری تریدنت زد بالاترین سری جی اسکیل هست ک قطعات خیلی خوبی داره و به راحتی اور میشه و هیت سینک بهتری داره سری گیمینگ و های اند این برنده.

سری ریپجاوز بعد از تریدنت هست ک رم های معمولی و در اصطلاح دسکتاپه.

هر دوی این ها رم های کاملا خوب و عالی بازار هستن.

ونجنس از برند کورسیر هست ک جزو خوب ها قرار میگیره ولی گرونه فکر میکنم.

برای خرید رم همیشه اولویت حجم رمه. شما هر فرکانس و تایمی بخری رم 16 بهتر از 8 هست.

بعد از اون میشه تایم و فرکانس.

این دو پارامتر در کنار هم میتونن باعث افزایش پرفرمنس بشن.

در کل اولویت با cl یا تایم تاخیر کمتره. بعدش فرکانس.

ایده ال بازار ایران شده 3200 و تاخیر16 ک کاملا قابل قبول و مورد تاییده.

اگر میخایی بیشتر هزینه کنی 3200 با تاخیر 14 بخرید.

خرید 3600 با تاخیر 16 افزایش پرفرمنس کمتری نسبت به تاخیر پایینتر میده.

اگر هم برای گیم میخاید اصلا هزینه اضافی نکنید 2400 با تایم 16 هم کاملا جوابگو خاهد بود.

کسی ک میره سراغ فرکانس بالا و تایم پایین کارش چیز دیگست. مثل نرم افزارهای ساخت موسیقی یا ادیت ویدئو یا نرم افزارهای طراحی و رندرینگ ک هر 1 دونه تاخیر کمتر یا هر 100 تا فرکانسی ک جا به جا بشه یهو میبینی 40 دقیقه ی رندر 3 ساعته رو کم میکنه.

برای بازی رم بالا گرفتن هزینه اضافیه.

موفق باشید دوست من.

لینک به دیدگاه

باسلام و با اجازه استارتر یک سوال داشتم :

من میخوام 32 گیگ رم بگیرم. چهارتا 8 گیگ بهتره یا 2 تا 16 گیگ ؟ (پردازنده : Intel Core I9 9900K)

اگر بخوام چهارتا 8 گیگ بگیرم باید پک رم 4 عدد باشه ؟ ب طور مثال اگر دو تا 8 گیگ رم (2کانال) داشته باشم میتونم همین برند رو دوباره بگیرم نصب کنم ؟

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، ali20_20 گفته است :

من میخوام 32 گیگ رم بگیرم. چهارتا 8 گیگ بهتره یا 2 تا 16 گیگ ؟ (پردازنده : Intel Core I9 9900K)

اگر بخوام چهارتا 8 گیگ بگیرم باید پک رم 4 عدد باشه ؟ ب طور مثال اگر دو تا 8 گیگ رم (2کانال) داشته باشم میتونم همین برند رو دوباره بگیرم نصب کنم ؟

هر کدوم مزایا و معایب خودش رو داره ولی به طور کلی شخصا 4 تا 8 رو ترجیح میدم اگر مادربرد رده بالا دارید ولی اگر مادربرد ارزون قیمت دارید 2 تا 16

امکان استفاده از دو رم دو کاناله 8 کنار هم که بشه 32 وجود داره  به احتمال خیلی زیاد ولی قطعا بهتره یه کیت 4 رم بخرید

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، ali20_20 گفته است :

توی کارایی فرقی نداره بین 2 تا 16 یا 4 تا 8، اما در اورکلاک، 2 تا 16 بهتر اور میشن تا 4 تا 8 گیگ.

راحت تر هم فروش میرن بعدا.

لینک به دیدگاه

در در 16 آذر 1398 در 19:54، дяэнжа گفته است :

سلام

با تشکر

هر چی فرکانس بیشتر و تایمینگ کمتر = رم بهتر.

در مورد سینک خنک کننده، سری Trident Z بهترین سینک خنک کننده رو داره و رمها بهتر خنک میشن در نتیجه برای اورکلاک بهتر هستند، ولی سری های دیگه اش سینکشون به اون خوبی نیست اما ممکنه چیپ هاشون خوب باشه علیرغم سینک معمولی. این دیگه به شانس برمیگرده. تو بحث اورکلاک این مورد بیشتر مشهوده.

یک رم متوسط، فرکانس 3200 و تایمینگ 16 دارد. حالا اگر رمی پیدا کنید که فرکانس 3600 باشه و تایمینگ 16، رم High Performance محسوب میشه. اما یه رم تایمینگ 19 فرکانس 3600، یک رم متوسط حساب میشه.

رمهای فرکانس های پایین 3000 هم معمولا رمهای Low End مارکت هستند.

لینک به دیدگاه

از همه دوستانی که حضور داشتند و راهنمایی کردند تشکر می کنم.

همچنین متاسفانه دکمه لایک و vote خطا میداد، اجبارا پست جدید ارسال کردم. 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...