رفتن به مطلب

ریسک استفاده از مانیتور با رفرش ریت بالا

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

یه سوال:  استفاده از مانیتور با رفرش ریت بالا (144Hz) در رفرش ریت اصلی (Native) و نه اوورکلاک شده در بلند مدت برای طول عمر پنل مانیتور کاملا بدون تاثیره یا کوتاهش میکنه (چون در هر صورت بک لایت  ثابته و اکثر مشکلات مانیتوز هم مربوط به بک لایته). ضمنا استفاده از تکنولوژی های V-Sync مانند G-Sync و FreeSync در طول عمر مانیتور تاثیر دارن؟ نوع پنل Nano IPS مد نظرم هست ولی ممنون میشم اگه در مورد هر نوع پنلی اطلاعات دارید بهم توضیح بدید.

ویرایش شده توسط Persian Assassin
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Persian Assassin گفته است :

سلام

یه سوال:  استفاده از مانیتور با رفرش ریت بالا (144Hz) در رفرش ریت اصلی (Native) و نه اوورکلاک شده در بلند مدت برای طول عمر مانیتور کاملا بدون تاثیره یا کوتاهش میکنه (چون در هر صورت بک لایت با رفرش ریت اصلی عوض میشه و اکثر مشکلات مانیتوز هم مربوط به بک لایته). ضمنا استفاده از تکنولوژی های V-Sync مانند G-Sync و FreeSync در طول عمر مانیتور تاثیر دارن؟ نوع پنل Nano IPS مد نظرم هست ولی ممنون میشم اگه در مورد هر نوع پنلی اطلاعات دارید بهم توضیح بدید (با ذکر نوع پنل)

درود

بکلایت یک نور ثابت الیدی است. ربطی به رفرش مانیوتر ندارد.

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، ali-0098 گفته است :

درود

بکلایت یک نور ثابت الیدی است. ربطی به رفرش مانیوتر ندارد.

اشتباه نوشته بودم. تصحیح شد. منظورم اینه بود که با اینکه تاثیری نداره ولی تو مانیتورای عادی عمر مانیتور برابره با عمر بکلایتش. الان میخام بدونم در مورد رفرش ریت بالا هم این صدق میکنه یا یه بخش دیگه اول آسیب میبینه. الان 2 تا بحث هست. هم عمر بکلایت LED پنل و هم عمر خود پنل (IPS LCD)

لینک به دیدگاه

Back Light  ارتباطی با عمر مانیتور ندارد و جزو تکنولوژی پنل مانیتور هست و Back Light Bleeding هم که یه مشکل شایع در مانیتورهای بخصوص با پنل IPS هست به معنی نشت نور اضافی عمدتأ از لبه های خارجی پنل مانیتور هست ( توی یوتیوب میتونید سرچ کنید و کلیپ های نشان دهنده بکلایت بلیدینگ رو ببینید که حتی پیشرفته ترین مانیتورهای گیمینگ هم از این مشکل عمده رنج می برند )

در خصوص Refresh Rate بالا هم اگر مانیتوری بصورت Native  از یه ریفرش پشتیبانی کنه ، اونوقت استفاده دائم از اون ریفرش ریت هیچ آسیبی به مانیتور نخواهد زد بلکه استفاده از ریفرش خارج از توان مانیتور هست که میتونه آسیب بزنه به مانیتور

مثلأ الان من مانیتور Asus Rog pg279QZ  دارم که بصورت Native تا ریفرش 144 HZ رو پشتیبانی میکنه ولی اگر اورکلاک مانیتور رو فعال کنم میتونه تا 165 HZ هم بالا بره- من در حال حاضر ریفرش رو روی 120 هرتز تنظیم کردم چون فعلا بیشتر از این ریفرش رو در هیچ بازی نیاز ندارم

ضمنأ استفاده از G Sync و Free Sync هم جزو تکنولوژی های قابل پشتیبانی مانیتور هست که موجب تطابق فریم خروجی کارت گرافیک با ریفرش ریت مانیتور میشه و ارتباطی با عمر مانیتور نداره - فقط برای این هست که شما بتونی یه گیمینگ بدون لگ و نوسان فریم رو تجربه کنی و از بازی خودتون لذت ببرید

شما برای افزایش عمر مانیتور خودتون اولا نوسان برق رو مواظبت کنید - مواظب باشید تا به پنل مانیتورتون ضربه فیزیکی وارد نشه- برای تمیز کردن صفحه مانیتور از مواد شیمیایی استفاده نکنید و سایر نکات ایمنی که هم تو دفترچه مانیتور نوشته شده و هم با یه سرچ ساده توی گوگل قابل مطالعه هست

• لایک 2
لینک به دیدگاه

راه حل اصولی برای افزایش عمر بکلایت: نور بکلایت از تنظیمات کم کنید

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Hossein.9 گفته است :

دوست عزیز این مقاله برای بیش از 10 سال پیشه و مربوط به اینپوت لگ و گوستینگ هست نه سوال بنده! متاستفانه اکثر مقالات در نت قدیمی یا بی ربط هست و هیچ جایی صرفا در مورد طول عمر یا آرتیفکت هایی که ممکنه روی مانیتور ظاهر بشن مطلبی نیست

لینک به دیدگاه

عمر مانیتور رو نمیدونم ولی عمر چشمتون رو زیاد میکنه که ارزشش بیشتر از هر هزینه ایه

هرچه تعداد فریم در ثانیه بیشتر باشه چشم کمتر خسته میشه

البته سعی کنید مانیتور فلیکر فری هم بخرید و همچنین هرچه صفحش مات تر باشه بهتره

لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...