رفتن به مطلب

اورکلاک رم

Recommended Posts

با سلام می خواستم بدونم اورکلاک رم که یکی از قابلیتهای مادربرد است به مادربرد یا رم اسیب می زند؟

مادربرد من ایسوس z270a-prime

رم من دو تا ۱۶ گیگا با سرعت ۳۲۰۰ است که برای مدت طولانی اورکلاک کردم در یک برنامه با اجرای طولانی

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، abdossamad گفته است :

با سلام می خواستم بدونم اورکلاک رم که یکی از قابلیتهای مادربرد است به مادربرد یا رم اسیب می زند؟

رم من دو تا ۱۶ گیگا با سرعت ۳۲۰۰ است که برای مدت طولانی اورکلاک کردم در یک برنامه با اجرای طولانی

درود 

اگه رم ها و مادربوردتون از قابلیت XMP پشتیبانی میکنن همونو فعال کنید کفایت میکنه 

ولی در کل به نظرم به تنظیمات رم دست نزید بهتره 

رم بسیار حساس هست و در صورت بروز مشکل براش باعث بلو اسکرین میشه

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، abdossamad گفته است :

مشکلی ایجاد نمیکنه،من چون مادربردم دو کاناله نمیشه رم رو اورکلاک کردم البته از2400بیشتر نمیره

اورکلاک رم مثل CPUوGPUنیست که خطرناک باشه

Overclocking RAM isn't nearly as scary or unsafe as overclocking a CPU or GPU

With memory, they don't produce much heat at all, so it's quite safe

Why You Should Overclock Your RAM (It's Easy!) - How-To Geek

https://www.howtogeek.com/438671/why-you-should-overclock-your-ram-its-easy/

لینک به دیدگاه

درود

آسیبی به رم نمیرسه، بستگی به ولتاژ داده شده دارد

اگر xmp فعال کردید که مشکلی برای 24/7 نیست. 

اگر ولتاژ دستی بهش دادید نباید از یه حد استانداردی بگذره وگرنه در طولانی مدت مشکل ايجاد میکنه. 

برای مثال در رم های ddr3 تا ولتاژ 1.65 و برای رم های حرفه ای با هیتسینک خوب 1.7 برای 24/7 و استفاده امن توصیه شده و بیشتر از آن دیگر بستگی به شرایط دمایی که کاربر فراهم میکنه داره، تا در ولتاژ بالاتر لطمه ای به آن وارد نشه و به کاربر معمولی بیشتر از چنین ولتاژی توصیه نمیشود.

در رم های ddr4 فکر کنم تا 1.35 و 1.4 ولت امن باشد.

ویرایش شده توسط ShQringQn
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام. طبق تجربه ی شخصی بنده اورکلاک رم نه تنها مشکل نداره بلکه لازمم هست! به شرطی که ولتاژ safe رو رد نکنید. اگر اورکلاکر باشید به هیچ وجه به xmp راضی نمیشید برای مثال رم من Geil super luce rgb 3200mhz cl16 1.36v هست که الان ۵ ماهه دارم روی 4133mhz-cl18-23-23-41-1.45v بصورت کاملا stable برای 24/7 ازش استفاده میکنم که دارای چیپ samsung b die  هستش. روی سیستم دومم رم Adata xpg z1 2400mhz cl16-1.2v هست که تاحالا رم به این خوبی ندیدم دارای چیپ SK HYNIX و 10LayerPcb-2OZ هستش.این رم رو تونستم به تایمینگ فوق العاده ی cl10-12-12-28-cr1 روی 2400mhz برسونم(100٪stable) و همینطور این رم 2400 رو تا 3866 اور کردم که استیبل هم بود اما به ولتاژ نسبتا بالایی نیاز داشت و الان حدود 7ماه هست که روی 3733mhz-1.45v با تایمنگ CL16-19-19-39-cr2 روی سیستم گیمینگ ازش استفاده میکنم!! نکته دوم اینکه از خراب شدن رم نترسید چراکه واقعا سخته رم های امروزی رو خراب کرد( البته برندای پدرمادر دار) چون که از چند جای مختلف و بایوس دارای انواع protection هستن و اگر شما جایی اشتباه کرده باشید سیستم خود به خود از ادامه کار دست میکشه و به هیچ سخت افزاری هم آسیب وارد نمیشه! برای رم های DDR4 هم تا 1.5v ولتاژ Safe هست برای 24/7ADATA Z1 3733Geil super luce rgb sync 4133oc

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...