رفتن به مطلب

خرید سیستم حرفه ای (با قدرت پردازش بالا)

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام خدمت همه دوستان و اساتید انجمن
برای خرید یک سیستم حرفه ای (فقط کیس حدود 25 میلیون) نیاز به مشاوره دارم که تاکیدم روی سرعت و قدرت پردازش اون برا اجرای چندین (حدود 15 تا 20) برنامه پردازشگر همزمان هستش که همشون همزمان اجرا و در روز حدود 5 ساعت کار محاسبه و پردازش متن های سنگین (مانند دیتابیس) رو انجام میدند، برنامه ها توسط خودم نوشته شده و کاربری گرافیکی نداره و فقط هرکدوم محاسبات و پردازش های عادی اما نسبتا سنگین انجام میده. برای شرح دقیقتر شرایط عکس Task-manager سیستم فعلیم از این برنامه ها رو در زیر میزارم:

2e8d6619ff783a8ec441d39f99b80ff2.jpg

مشخصات سیستم فعلیم این هست:

(شش هسته) AMD Phenom(tm) II X6 1090T 3.20 GHz
NVIDIA GeForce GT 1030 (2 GB) (MSI Low Profile)
Apacer 16 GB DDR3-1600 (4 × 4GB)
Motherboard ASUS M5A97 PRO
HDD Western 1 GB (SATA)

همینطور که میبینید سیستم فعلیم جوابگوی این حجم پردازش نیست و باعث میشه همه چی حتی پردازش برنامه ها کند بشه که مجبورم از تعداد برنامه ها کم کنم. کارها انجام میشه اما همه چی مقداری کند هستش.

بنابراین نکات مهم برای سیستم پیشنهادی جدید:
سی پی یو : در صورت امکان اینتل، با قدرت پردازش بالا برای اجرای همزمان 15 برنامه پردازشگر برای روزی حدود 5 ساعت مداوم (که بعد این 5 ساعت برنامه ها بسته میشه و فقط کارهای روزمره عادی با سیستم انجام میشه یعنی فشار پردازش فقط برای چند ساعت هستش اما سیستم 18 ساعت از 24 ساعت هر روز روشن هستش)
مانیتور: مانیتور نیاز نیست، مانیتور فعلی سامسونگ 34 اینچ مدل C34F791
گرافیک: با سیستم بازی نمیکنم اما فیلم های فول اچ دی میبینم بنابراین اگر کارت گرافیک بهتر کمکی به پردازش نمیکنه و کارت فعلی جوابگو هستش اونرو تعویض نکنم
هارد دیسک: ترجیحا 2 ترا
SSD: ترجیحا 512GB پر سرعت، ایمن با عمر بالا باشه
کیس: ترجیحا شیک و با گردش هوای خوب باشه
  پر صدا نبودن سیستم: درصورت امکان سیستم پر صدا نباشه چون درون منزل استفاده میشه

پیشاپیش از وقتی که میگذارید سپاسگذارم

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، wolf33 گفته است :

سرعت و قدرت پردازش اون برا اجرای چندین (حدود 15 تا 20) برنامه پردازشگر همزمان هستش

این نیاز منده حداقل 16 هسته هستش  برای اینکه بتونید زمان بندی مناسب داشته باشید وبدون هنگ سیستم کار کنه

با 25 تومن به نظر من نمیتونید ببندید همچین چیزی

چجون نهایت بتونید یه 8 هسته و 16 ترد تهیه کنید 

هرچند که 8 هسته با قدرت پردازشی بالایی هست ولی برنامه های شما به صورت موازی اگه بخواد اجرا بشه باید 16 هسته داشته باشه 

وگرنه باید به صورت همروند اجرا بشه که اونم باید خودتون برنامتون رو همروند کنید فکر نمیکنم سیستم بتونه همروندی رو انجام بده ! و احتمال زیاد به 100 درصدی سیپیو و هنگ بخورید چون مدیریت 20تا برنامه با priority realtime در 8 هسته نشدنیه حالا هرجورم حساب کنید تو اینکه کدوم اجرا بشه کدوم نشه مشکل میخوره سیستم! چون هر برنامه میخواد خودش اجرا بشه و تعدادشم از ظرفیت سیپیو بیشتره در نتیجه تو یه صف نمیتونن درست مدیریت بشن و قطعا سیستم هنگ میکنه 

میتونید هم i9 9900k بگیرید ولی باید با برنامه های مثل process lasso برنامه های اجراییتون رو مدیریت کنید و نزارید دیگه بیشتر از 90 درصد از سیپیو مصرف کنن تا حداقل دچار مشکل فیریز نشید یا اینکه 1هسته رو ازاد بزارید و برنامه هاتون رو روی 7 هسته اجرا کنید (با ترد مجازی هم حساب کنیم یعن 15 ترد مشغول 1ترد ازاد یا اینکه 14ترد مشغول 2ترد ازاد)

شما الان اینکارو کن 

برو رو همین سیستم خودت 20 تا برنامتون جوری بچین که از 5 هسته سیپیوت استفاده کنه  ببین با اون 1هسته میتونی با سیستم کار کنی و دچار فیریز نشی؟

اگه تونستی همین i9 9900k رو مشاوره میدم بهت با بقیه اجزا بدون گرافیک مستقل چون خودش گرافیک داخلی داره و از پس همه چیز بر میاد و نیاز نیس برای فیلم دیدن گرافیک بخری

اگه نتونست با 1هسته دووم بیاره سیستمت پس باید دنبال یه رایزن باشی با هسته بیشتر یا بیشتر خرج کنی و یه سیپیو بهتر بگیری

ویرایش شده توسط mَd
لینک به دیدگاه

این سیستم مناسب کاربری شما بر پایه AMD

AMD Ryzen 9 3950X

Corsair Vengeance 16GB 3200Mhz Cl16

2TB HDD WD Blue

Samsung 970 EVO Plus SSD 512GB

ASUS TUF Gaming X570 Plus

Green Z5 SURENA

ویرایش شده توسط irajshop
لینک به دیدگاه

سلام

برای اجرای تعداد زیادی کار به صورت همزمان پردازنده با هسته و ترد بالا پیشنهاد میشه که در این حالت ای ام دی انتخاب بهتره .

الان قویترین پردازنده سری دکستاپ ای ام دی 3950 هستش که میتونید اینجا :

بنچمارک های این پردازنده رو مشاهده کنید .

صد البته برای شما سیستمهایی بر پایه TR بهتره و با داشتن رم 4 کاناله و تعداد بسیار زیاد هسته نتیجه بهتری هم میگیرد اما با توجه به بودجه ناممکنه .

در هر صورت شما میتونید بنچمارک این پردازنده ها رو اینجا مشاهده کنید :

یک سوال . شما میتونید از 2 یا چند سیستم همزمان استفاده کنید یا حتما باید از 1 سیستم برای این کارها استفاده کنید ؟

لینک به دیدگاه

نقل قول

هرچند که 8 هسته با قدرت پردازشی بالایی هست ولی برنامه های شما به صورت موازی اگه بخواد اجرا بشه باید 16 هسته داشته باشه 

خیلی ممنونم دوست من برای توضیحات کاملتون.

سوال اینجاست وقتی هر هسته قدرت پردازشی بالایی داره و برای هر برنامه من فک میکنم بیشتر هم باشه، آیا سیستم خودکار از ادامه قدرت هسته برای برنامه بعدی استفاده نمیکنه؟ منطقا باید این اتفاق بیفته و نباید هر هسته معطل یک برنامه باشه.

نقل قول

فکر نمیکنم سیستم بتونه همروندی رو انجام بده ! و احتمال زیاد به 100 درصدی سیپیو و هنگ بخورید چون مدیریت 20تا برنامه با priority realtime در 8 هسته نشدنیه حالا هرجورم حساب کنید تو اینکه کدوم اجرا بشه کدوم نشه مشکل میخوره سیستم! چون هر برنامه میخواد خودش اجرا بشه و تعدادشم از ظرفیت سیپیو بیشتره در نتیجه تو یه صف نمیتونن درست مدیریت بشن و قطعا سیستم هنگ میکنه 

موضوع اینجاست من الان با همین سیستم فعلیم که جزئیاتش رو نوشتم بدون استفاده از process lasso یا هر برنامه مدیریت برنامه دیگه ای هیچ مشکل حادی ندارم با این موضوع و سیستم اصلا هنگ نمیکنه ، مثلا زمانیکه همین عکس گرفته شده و  CPU 99%  زده شده میتونم  مرورگردی کنم یا با برنامه های دیگه کار کنم اما همه چی از جمله پردازش این برنامه ها  کندتر هستش اما مشکل حاد نیست. نکته قابل ذکر اینه این برنامه ها به صورت نرمال اجرا میشه و priority realtime نیستند که  سیستم هنگ کنه و نکته دیگه اینکه چون کدهاش رو خودم نوشتم جوری نوشتم که هر برنامه بعد یک پردازش سنگین 2 ثانیه صبر کنه تا پردازش بعدیش و این خودش در این تعداد برنامه یک فرصت به برنامه بعدی برای پردازش میده.

نقل قول

اگه تونستی همین i9 9900k رو مشاوره میدم بهت با بقیه اجزا بدون گرافیک مستقل چون خودش گرافیک داخلی داره و از پس همه چیز بر میاد و نیاز نیس برای فیلم دیدن گرافیک بخری

i9 9900k  کولرش چی میتونه باشه که صدای غیر عادی و زیادی تولید نکنه؟ آیا با کارتن بگیرم خودش کولر مفید و استانداردی داره؟

و سوال دیگه اینکه این CPU های جدید که خودش گرافیک داخلی داره یعنی مثلا میتونم کارت گرافیک نزارم برای سیستم؟ یعنی از کارت گرافیک فعلیم هم قویتره؟  پس کابل مانیتور به کجا وصل میشه؟

نقل قول

این سیستم مناسب کاربری شما بر پایه AMD

خیلی ممنونم دوست عزیز برای سیستم خوبی که پیشنهاد دادید.

نقل قول

الان قویترین پردازنده سری دکستاپ ای ام دی 3950 هستش که میتونید اینجا  بنچمارک های این پردازنده رو مشاهده کنید .

خیلی ممنونم دوست من برای توضیحات و لینک مقایسه جالبی که قرار دادید.

نقل قول

برای اجرای تعداد زیادی کار به صورت همزمان پردازنده با هسته و ترد بالا پیشنهاد میشه که در این حالت ای ام دی انتخاب بهتره .

سوالی که از اولین دوستمون پرسیدم از شما هم میپرسم:  وقتی هر هسته قدرت پردازشی بالایی داره و برای هر برنامه من فک میکنم بیشتر هم باشه، آیا سیستم خودکار از ادامه قدرت هسته برای برنامه بعدی استفاده نمیکنه؟

نقل قول

صد البته برای شما سیستمهایی بر پایه TR بهتره و با داشتن رم 4 کاناله و تعداد بسیار زیاد هسته نتیجه بهتری هم میگیرد

منظورتون از TR رو متوجه نشدم؟  آیا پس شما بجای دو رم 16GB 4 چهار رم 8GB رو پیشنهاد میدید؟ چون دیدم که بحث های زیادی در مورد دوال چنل و کواد چنل شده بود اما بیشترتاکید بر روی دوال داشتند

نقل قول

یک سوال . شما میتونید از 2 یا چند سیستم همزمان استفاده کنید یا حتما باید از 1 سیستم برای این کارها استفاده کنید ؟

بنا بر شرایط فقط از یک سیستم میتونم استفاده کنم.

نقل قول

همونطور که دوستان گفتن  ryzen9 3950x بگیرین

ممنونم دوست عزیز برای پیشنهادتون.

جالبه خیلی از دوستان تاکید روی AMD Ryzen 9 3950X دارند، اما من اصلا نتونستم با سرچ در گوگل هیچ فروشگاه ایرانی برای فروش این CPU و حتی قیمت روز اون بدست بیارم.

نکته جالبتر اینکه در همین بنچمارکی که دوستمون big VULTURE  لینکش رو قرار دادند در تست های Multi Thread و رندرینگ همیشه برترین ها CPU هایی با نام Threadripper هستند که حتی اختلاف فاحشی با Ryzen 9 3950X دارند.

CineBench 15 mc.png

ویرایش شده توسط wolf33
لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، wolf33 گفته است :

سوال اینجاست وقتی هر هسته قدرت پردازشی بالایی داره و برای هر برنامه من فک میکنم بیشتر هم باشه، آیا سیستم خودکار از ادامه قدرت هسته برای برنامه بعدی استفاده نمیکنه؟ منطقا باید این اتفاق بیفته و نباید هر هسته معطل یک برنامه باشه.

موضوع اینجاست من الان با همین سیستم فعلیم که جزئیاتش رو نوشتم بدون استفاده از process lasso یا هر برنامه مدیریت برنامه دیگه ای هیچ مشکل حادی ندارم با این موضوع و سیستم اصلا هنگ نمیکنه ، مثلا زمانیکه همین عکس گرفته شده و  CPU 99%  زده شده میتونم  مرورگردی کنم یا با برنامه های دیگه کار کنم اما همه چی از جمله پردازش این برنامه ها  کندتر هستش اما مشکل حاد نیست. نکته قابل ذکر اینه این برنامه ها به صورت نرمال اجرا میشه و priority realtime نیستند که  سیستم هنگ کنه و نکته دیگه اینکه چون کدهاش رو خودم نوشتم جوری نوشتم که هر برنامه بعد یک پردازش سنگین 2 ثانیه صبر کنه تا پردازش بعدیش و این خودش در این تعداد برنامه یک فرصت به برنامه بعدی برای پردازش میده.

i9 9900k  کولرش چی میتونه باشه که صدای غیر عادی و زیادی تولید نکنه؟ آیا با کارتن بگیرم خودش کولر مفید و استانداردی داره؟

و سوال دیگه اینکه این CPU های جدید که خودش گرافیک داخلی داره یعنی مثلا میتونم کارت گرافیک نزارم برای سیستم؟ یعنی از کارت گرافیک فعلیم هم قویتره؟  پس کابل مانیتور به کجا وصل میشه؟

سوالی که از اولین دوستمون پرسیدم از شما هم میپرسم:  وقتی هر هسته قدرت پردازشی بالایی داره و برای هر برنامه من فک میکنم بیشتر هم باشه، آیا سیستم خودکار از ادامه قدرت هسته برای برنامه بعدی استفاده نمیکنه؟

منظورتون از TR رو متوجه نشدم؟  آیا پس شما بجای دو رم 16GB 4 چهار رم 8GB رو پیشنهاد میدید؟ چون دیدم که بحث های زیادی در مورد دوال چنل و کواد چنل شده بود اما بیشترتاکید بر روی دوال داشتند

جالبه خیلی از دوستان تاکید روی AMD Ryzen 9 3950X دارند، اما من اصلا نتونستم با سرچ در گوگل هیچ فروشگاه ایرانی برای فروش این CPU و حتی قیمت روز اون بدست بیارم.

نکته جالبتر اینکه در همین بنچمارکی که دوستمون big VULTURE  لینکش رو قرار دادند در تست های Multi Thread و رندرینگ همیشه برترین ها CPU هایی با نام Threadripper هستند که حتی اختلاف فاحشی با Ryzen 9 3950X دارند.

سلام

منظور از TR همون Threadripper هستش که این پردازنده ها هم ساخت ای ام دی هستش و از رم 4 کاناله پشتیبانی می کنه .

اگر شما پردازنده های معمولی رایزن یا همون سوکت AM4 رو بخرید 2 تا رم 16 انتخاب خوبیه . اگر سراغ TR ها میرید به علت ساپورت رم 4 کاناله 4 تا رم 8 انتخاب بهتریه .

لینک دومی که برای شما قرار دادم تست پردازنده Threadripper 3990X بود که یه پردازنده 4000 دلاری با 64 هسته و 128 ترده که حدود 70 تومن قیمتشه . با مادربرد و رم و گرافیک و... میره به حدود 100 تومن که با توجه به بودجه شما کاملا غیر ممکنه . البته 3990 قویترین TR هستش و گزینه های ارزونتری هم وجود داره .

9900K پردازنده داغیه و کولر حرفه ای نیاز داره . به هیچ وجه نمیشه با یه کولر ضعیف ازش استفاده کرد .

نسل بعدی اینتل تحت سوکت 1200 عرضه میشه و سری 9000 و سوکتش به طور کامل از رده خارج میشه .

اگر 3950 رو پیدا نمی کنید 3900 با 12 هسته و 24 ترد هم انتخاب بدی نیست .

لینک به دیدگاه

این لینک 3900 هستش :

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-components/processor/amd/socket-am4/amd-ryzen-9-3900x-cpu-222071.html

این هم لینک دوتا مادربرد با سوکت AM4 که برای پردازنده های رایزن ساخته شدن و از رم 2 کاناله استفاده می کنن :

چیپست X570 که از PCIe4.0 پشتیبانی می کنه :

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-components/motherboard/amd/asus/socket-am4/asus-rog-strix-x570-f-am4-gaming-mainboard-222290.html

چیپست X470 :

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-components/motherboard/amd/asus/socket-am4/asus-prime-x470-pro-am4-x470-mainboard.html

این هم لینک 2 تا مادربرد که از پردازنده های سری TR پشتیبانی می کنند :

چیپست قدیمی X399 که با TR های سری 1000 و 2000 هماهنگه :

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-components/motherboard/amd/asus/socket-tr4/asus-rog-zenith-extreme-alpha-gaming-mainboard-222395.html

نوع جدید که با TR های سری 3000 هماهنگه :

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-components/motherboard/amd/asus/socket-strx4/asus-rog-strix-trx40-e-gaming-mainboard-223063.html

ویرایش شده توسط big VULTURE
لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، wolf33 گفته است :

CineBench 15 mc.png

سلام

9900k  کولر باکس نداره و تو فول لود خیلی پرمصرف و داغ هست و با بهترین واتر کولرها دماش میرسه به بالای 70 (در حالی که همون واترکولینگ ها روی 3950x با دو برابر تعداد هسته  کمتر 70 درجه میتونن نگه دارنش ! ) 9900k بیشتر بدرد بازی میخوره که تو نصف لود باشه نهایتاً .

3950x تو ایران تا جایی که میدونم موجود نیست و اگرم بشه قیمتش به تنهایی میره روی حدود 15 میلیون که با مادربرد و واترکولر میرسه به 25 میلیون .  نمیدونم چرا پیشنهادش میدن به شما .

بین رایزن های نسل 3 فقط اونایی که آخر اسمشون g/ge هست گرافیک داخلی دارن.

لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، wolf33 گفته است :

ببینید سیپیو نمیتونه زمان بندی کنه فقط پردازش میکنه

اون ویندوز یا به عبارت بهتر سیستم عامل هست که وظیفش زمانبندی هست  در بهترین حالت ویندوز فقط میتونه موازی سازی رو انجام بده 

پس زمانبندیش با سیستم عامله برای کارایی بهتر شما باید خودت همروندی رو رعایت کنی تا در نهایت بتونی بهترین شکل برنامتون رو مدیریت کنی

یا اینکه از برنامه های مثل همونی که نام بردم استفاده کنی تا کمک کنه پردازش ها  بهتر تقسیم بشن

خوب اینجوری برنامتون کند اجرا میشه 

اگه پرفورمنس مهمه نباید تایم استراحت بهش بدید

با این وجود پس یه i9 کارتو خیلی جلو میندازه! من فکر کردم برنامه هاتون در اولویت بالا هستن و اصلا وقفه و استراحت ندارن

پردازنده های i9 کولر ندارن چون کولر استوک از پسش برنمیاد جدا از اون سری k اصلا کولر نداره فقط باکس داره باید خنک کننده مایع تهیه کنید و بهتر هم هست 2فن باشه با رادیات بزرگتر

تو فروشگاها چک کنید هستش انواع خنک کننده مایع

اره میتونید گرافیک نندازید برای فیلم دیدن و تدوین ساده و فتوشاپ و اینا واقعا خوبه نیاز به گرافیک حس نمیشه این گرافیک داخلی سیپیو قدرت نمایش فیلم 4k هم داره 

پس اگه بخواید میتونید 1030 رو بفروشید مشکلی نیست ولی اگه تونستید نگهش دارید چ بهتر

در 16 ساعت قبل، wolf33 گفته است :

آیا پس شما بجای دو رم 16GB 4 چهار رم 8GB رو پیشنهاد میدید؟ چون دیدم که بحث های زیادی در مورد دوال چنل و کواد چنل شده بود اما بیشترتاکید بر روی دوال داشتند

فقط سری های ترید ریپر و xeon اینتل از کواد چنل بهره میبرند و خیلی هم پهنای باندتون بیشتره نسبت به سینگل

در اخر این نکته رو اضافه کنم زمان بندی ویندوز نمیدونم چرا با رایزن ها زیاد مچ نیست یکی ازدوستان که تو کار 3d هست تعریف میکرد میگفت در صورت اجرای چند برنامه در حال پردازش سیستمای رایزنشون به حالت فیریز میرفتن و انگار درست پردازش ها پخش نمیشد بینشون ولی با اینتل این مشکلات دیده نشده

من تایید یا تکذیب نمیکنم ولی این مورد در تمامی سیستماشون که رایزن بوده دیده شده

--------------------------------------------------------------------------------

cpu :CORE i9-9900K Coffee Lake       8.500t

board:ROG MAXIMUS XI HERO    6.100t

ram:Trident Z 16GB 8GBx2 3200MHz   1.900t

power:antec HCG850 Gold 1.850t

hdd:western blue 2t     950t

ssd:samsung 970 evo plus 512gb    1900t

case:green z5 surena 1250t

cooling:Hydro Series H115i RGB    4.750t

sum:27.200t

متاسفانه خنک کننده ها ناموجودن فعلا این مدل بهترینشونه 

قیمت ها تخمینی هستن و ممکنه پایین تر باشن

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، mَd گفته است :
در اخر این نکته رو اضافه کنم زمان بندی ویندوز نمیدونم چرا با رایزن ها زیاد مچ نیست یکی ازدوستان که تو کار 3d هست تعریف میکرد میگفت در صورت اجرای چند برنامه در حال پردازش سیستمای رایزنشون به حالت فیریز میرفتن و انگار درست پردازش ها پخش نمیشد بینشون ولی با اینتل این مشکلات دیده نشده

ویندوز همیشه با پردازنده های اینتل بیشتر مچ بوده!

حتی ماکروسافت چند بار ب این دلیل جریمه هم شده...

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، babak1388 گفته است :

ویندوز همیشه با پردازنده های اینتل بیشتر مچ بوده!

حتی ماکروسافت چند بار ب این دلیل جریمه هم شده...

پس درست بیان شده راجب بهینه نبودن زمان بندیش

ممنون 

امیدوارم استارتر سمت اینتل برن !

لینک به دیدگاه

در 20 ساعت قبل، wolf33 گفته است :

وقتی هر هسته قدرت پردازشی بالایی داره و برای هر برنامه من فک میکنم بیشتر هم باشه، آیا سیستم خودکار از ادامه قدرت هسته برای برنامه بعدی استفاده نمیکنه؟

در صورتی که برنامه مورد نظر برای مثلا 16 هسته بهینه شده باشه پردازنده اون تسک رو به 16 قسمت تبدیل میکنه  و اینجوری نیس ک هر برنامه از ی هسته استفاده کنه(البته  بعضی برنامه ها فقط برای پردازنده ها یا تعداد هسته های خاصی بهینه شدن) پس وقتی 16 برنامه همزمان باز میکنی (اگ همه برنامه ها بهینه باشن) هر کدوم به 16 تسک بین کور ها تقسیم میشه

9.6

3900X

CPU

3.75

PRIME X570-P

MB

2.9

G SKIL 3600 CL16

RAM

1.5

WD BLACK NVME 512GB

SSD

3.75

PRIME X570-P

MB

*

*

GPU

21.5

مجموع

FGd.thumb.jpg.546267b04008daa80e2a2280759e2d8b.jpg

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، αяιαиχ97 گفته است :

پردازنده اون تسک رو به 16 قسمت تبدیل میکنه

پردازنده اصلا کارش تقسیم و زمان بندی نیست.

وظیفه زمان بندی و مدیریت ارسال دستورات توسط سیستم عامل انجام میشه

هر تسک توسط سیستم عامل یا یوزر (برنامه نویسی سیستمی و سطح پایین) به ساب تسک تبدیل میشه و بقیه داستان هاش تا به صف درومدن و اجرا شدن و... 

پردازنده فقط دستورات رو انجام میده و فقط پردازش میکنه در حالت معمول قابلیت اولویت بندی بین دستورات رو نداره پس باید یه چیزی باشه به اسم سیستم عامل تا این مشکل رو برطرف کنه. 

مگه زمانی که شما 2 سیپیو در 1برد داشته باشید که اونجا سیپیو یه تصمیم گیری هایی انجام میده که من اطلاعی ازش ندارم

اون مواردی که گفتید اجرای موازی یا parallel هست 

حالا ایشون 2تا راه دارن

یا هر ترد رو به هر برنامه اختصاص بدن  که این ساده ترین راهه از طریق برنامه های مدیریتی مثل process lasso

یا برنامه نویسی parallel کنند و 16ترد رو به 1برنامه در مدت خیلی محدود مثلا 1ثانیه اختصاص بدن بعد سریع به یه ساب تسک دیگه از برنامه دیگشون به مدت 1ثانیه اختصاص بدن همینجور تا اتمام برنامه هاش

یعنی هر برنامش 1ثانیه میتونه از 16ترد استفاده کنه و بره ته صف تا دوباره نوبتش بشه

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، mَd گفته است :

پردازنده اصلا کارش تقسیم و زمان بندی نیست.

وظیفه زمان بندی و مدیریت ارسال دستورات توسط سیستم عامل انجام میشه و سیستم عامل توسط پردازنده ران میشه ( مدیریت منابع به عهده سیستم عامله)

بهرحال سوال ایشون چیز دیگه ای بود و توضیحات اضاقی از حوصله خارج

ویرایش شده توسط αяιαиχ97
لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

منظور از TR همون Threadripper هستش که این پردازنده ها هم ساخت ای ام دی هستش و از رم 4 کاناله پشتیبانی می کنه .

اگر شما پردازنده های معمولی رایزن یا همون سوکت AM4 رو بخرید 2 تا رم 16 انتخاب خوبیه . اگر سراغ TR ها میرید به علت ساپورت رم 4 کاناله 4 تا رم 8 انتخاب بهتریه .

لینک دومی که برای شما قرار دادم تست پردازنده Threadripper 3990X بود که یه پردازنده 4000 دلاری با 64 هسته و 128 ترده که حدود 70 تومن قیمتشه . با مادربرد و رم و گرافیک و... میره به حدود 100 تومن که با توجه به بودجه شما کاملا غیر ممکنه . البته 3990 قویترین TR هستش و گزینه های ارزونتری هم وجود داره .

9900K پردازنده داغیه و کولر حرفه ای نیاز داره . به هیچ وجه نمیشه با یه کولر ضعیف ازش استفاده کرد .

نسل بعدی اینتل تحت سوکت 1200 عرضه میشه و سری 9000 و سوکتش به طور کامل از رده خارج میشه .

اگر 3950 رو پیدا نمی کنید 3900 با 12 هسته و 24 ترد هم انتخاب بدی نیست .

ممنونم از توضیحات و نکات فنی خیلی خوبتون. مورد سوکت بعدی اینتل نکته خیلی مهمی بود، ممنونم.

اتفاقا در بنچمارکهایی که لطف کردید قرار دادید گزینه ای که بعد از 3950 توجهم رو جلب کرد 3900 بود که با 12 هسته حتی بیشتر از هسته های 9900K توجهم رو جلب کرد که به وفور هم در اینترنت یافت میشه و قیمتش هم برام خوبه.

بنظرتون از خانواده Threadripper در همین حدود رنج قیمت 3900  گزینه بهتر و قویتری که در بازار موجود باشه میتونم پیدا کنم؟ یا بعد از 3950 این بهترین گزینه برای من هستش؟ خانواده Threadripper نکته منفی یا محدودیتی نسبت به پردازنده های معمولی رایزن نداره؟

در 16 ساعت قبل، Aimbot گفته است :

سلام

9900k  کولر باکس نداره و تو فول لود خیلی پرمصرف و داغ هست و با بهترین واتر کولرها دماش میرسه به بالای 70 (در حالی که همون واترکولینگ ها روی 3950x با دو برابر تعداد هسته  کمتر 70 درجه میتونن نگه دارنش ! ) 9900k بیشتر بدرد بازی میخوره که تو نصف لود باشه نهایتاً .

3950x تو ایران تا جایی که میدونم موجود نیست و اگرم بشه قیمتش به تنهایی میره روی حدود 15 میلیون که با مادربرد و واترکولر میرسه به 25 میلیون .  نمیدونم چرا پیشنهادش میدن به شما .

بین رایزن های نسل 3 فقط اونایی که آخر اسمشون g/ge هست گرافیک داخلی دارن.

ممنونم دوست من، حرارت بیشتر9900k  هم متاسفانه یک نکته منفی دیگه از اینتل هست.مخصوصا که من اصلا بازی نمیکنم.

در 13 ساعت قبل، Soheil_vkh گفته است :

Ryzen 3900x

X570

Ram 32. 3000

Ssd 1tra

Green glc 240 evo

Green z5 surena

ممنونم دوست عزیز برای پیشنهاد خوبتون.

در 11 ساعت قبل، mَd گفته است :

ببینید سیپیو نمیتونه زمان بندی کنه فقط پردازش میکنه

اون ویندوز یا به عبارت بهتر سیستم عامل هست که وظیفش زمانبندی هست  در بهترین حالت ویندوز فقط میتونه موازی سازی رو انجام بده 

پس زمانبندیش با سیستم عامله برای کارایی بهتر شما باید خودت همروندی رو رعایت کنی تا در نهایت بتونی بهترین شکل برنامتون رو مدیریت کنی

یا اینکه از برنامه های مثل همونی که نام بردم استفاده کنی تا کمک کنه پردازش ها  بهتر تقسیم بشن

خوب اینجوری برنامتون کند اجرا میشه 

اگه پرفورمنس مهمه نباید تایم استراحت بهش بدید

با این وجود پس یه i9 کارتو خیلی جلو میندازه! من فکر کردم برنامه هاتون در اولویت بالا هستن و اصلا وقفه و استراحت ندارن

پردازنده های i9 کولر ندارن چون کولر استوک از پسش برنمیاد جدا از اون سری k اصلا کولر نداره فقط باکس داره باید خنک کننده مایع تهیه کنید و بهتر هم هست 2فن باشه با رادیات بزرگتر

تو فروشگاها چک کنید هستش انواع خنک کننده مایع

اره میتونید گرافیک نندازید برای فیلم دیدن و تدوین ساده و فتوشاپ و اینا واقعا خوبه نیاز به گرافیک حس نمیشه این گرافیک داخلی سیپیو قدرت نمایش فیلم 4k هم داره 

پس اگه بخواید میتونید 1030 رو بفروشید مشکلی نیست ولی اگه تونستید نگهش دارید چ بهتر

فقط سری های ترید ریپر و xeon اینتل از کواد چنل بهره میبرند و خیلی هم پهنای باندتون بیشتره نسبت به سینگل

خیلی ممنونم از توضیحات مفید و خوبتون، کمک خوبی برام بود.

در 11 ساعت قبل، mَd گفته است :

دوستان این موردظاهرا تنها مورد نگران کننده در مورد رایزن هستش، آیا دوستان دیگه که رایزن دارن یا کار کردن، با اجرای چند برنامه پردازشی  همچین مشکلی براشون پیش اومده!؟

در 9 ساعت قبل، mَd گفته است :

پس درست بیان شده راجب بهینه نبودن زمان بندیش

ممنون 

امیدوارم استارتر سمت اینتل برن !

حقیقتا من همونطور که در پست اول گفتم  به اینتل تمایل بیشتر داشتم، اما وقتی از همه جهات دارم بررسی میکنم میبینم واقعا رایزن برای کار من یک سرو گردن بهتره، تعداد هسته ها و ترید های بیشتر، ساپرت نسل های جدیدتر در سوکت فعلی، کولر باکس آماده، داغی کمتر، برتری بیشتر در بنچمارک های مولتی ترید و رندر و ......   هرچند شخصا برای اینتل ارزش زیادی قائلم اما ظاهرا برای این کار من رایزن بهتر جوابگو هستش.

در 7 ساعت قبل، αяιαиχ97 گفته است :

در صورتی که برنامه مورد نظر برای مثلا 16 هسته بهینه شده باشه پردازنده اون تسک رو به 16 قسمت تبدیل میکنه  و اینجوری نیس ک هر برنامه از ی هسته استفاده کنه(البته  بعضی برنامه ها فقط برای پردازنده ها یا تعداد هسته های خاصی بهینه شدن) پس وقتی 16 برنامه همزمان باز میکنی (اگ همه برنامه ها بهینه باشن) هر کدوم به 16 تسک بین کور ها تقسیم میشه

9.6

3900X

CPU

3.75

PRIME X570-P

MB

2.9

G SKIL 3600 CL16

RAM

1.5

WD BLACK NVME 512GB

SSD

3.75

PRIME X570-P

MB

*

*

GPU

21.5

مجموع

ممنونم دوست من برای توضیحات و سیستم پیشنهادی کاربردیتون.

دوستان در مورد 3900 آیا کولر باکس خود CPU  جوابگو و کولر خوبی هستش و نیاز به تعویض کولر ندارم؟ با توجه به اینکه فقط 5 ساعت در روز کار پردازشی  دارم.

در مورد SSD ها هم یک سوال دارم، اینکه مثلا میگن فلان مدل 150 ترابایت عمرش هستش، یعنی بعد از عبور از این 150 ترابایت چه اتفاقی برای اطلاعات میفته، آیا از دست میرن؟ میخوام بدونم اگر حواست نباشه و با نرم افزار هی عمر SSD رو چک نکنی و از حد مجاز فراتر بری چه اتفاقی میفته؟

ویرایش شده توسط wolf33
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، wolf33 گفته است :

در مورد SSD ها هم یک سوال دارم، اینکه مثلا میگن فلان مدل 150 ترابایت عمرش هستش، یعنی بعد از عبور از این 150 ترابایت چه اتفاقی برای اطلاعات میفته، آیا از دست میرن؟ میخوام بدونم اگر حواست نباشه و با نرم افزار هی عمر SSD رو چک نکنی و از حد مجاز فراتر بری چه اتفاقی میفته؟

اینطوری نیست که از اون مقدار عبور کرد، SSD از کار بیوفته یا منفجر بشه😬

بیشتر سازنده ها گارانتی رو اینطوری تعریف میکنن که مثلا 3 سال یا 150 ترابایت رایت!

مثل ماشین ها دیگه، سه سال یا 50 هزار کیلومتر!(هر کدوم زودتر برسه، بر اساس اون تصمیم گیری میشه)

یعنی مدت گارانتی اون مقدار هست و احتمال خیلی زیاد بعد اونم هیچ مشکلی براش پیش نمیاد...

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، wolf33 گفته است :

بیشتر در بنچمارک های مولتی ترید و رندر و ......   هرچند شخصا برای اینتل ارزش زیادی قائلم اما ظاهرا برای این کار من رایزن بهتر جوابگو هستش

هیچ وقت رو کاغذ چیزیو بررسی نکن نه از شرایط بنچمارک خبر داریم ن از الگوریتمش

اول باهاش کار کن حتی رو پلتفرم ضعیف تر 

بعد تصمیم بگیر

خوب رایزن بالارده مادربردشم گرونه 570 اینقد داغه که براش فن داخلی گذاشتن  و چیز خوب بخوای بخری باید پول بیشتری خرج کنی

میل خودتونه 

کلا اینتل استیبل تر هست 

ولی رایزن نسل 3 خوبه بهتر از 2 و 1 هست

اگه بتونم یوتوب چیزی پیدا کنم قرار میدم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...