رفتن به مطلب

حروم شدن cpu؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 2 ساعت قبل، acola گفته است :

سلام خدمت دوستان، بازی توضیحات عمومیشو دادن،  قبلا تحت داس بازی مینویشتم و چنتا هم تحت ویندوز! برای برنامه نویسی (اینی که میگم برای بازی ها هم صدق میکنه) اگر به بعضی 

instruction set

ها در پردازنده نیاز باشه و پردازنده شما اونها رو نداشته باشه، باید تعداد کلاک بیشتری پردازش کنه تا دستورات برنامه نویسی شده (یا بازی) رو اجرا کنه. حتی ممکنه پردازنده رو تا چهار گیگ اورکلاک کنید ولی اگر اون دستورات خاص رو نداشته باشه شاید از یه پردازنده جدید 500مگاهرتزی ضعیف تر عمل کنه. در مورد اون دستورات خاص باعث میشه برنامتون سریعتر اجرا بشه و معمولا پردازنده های رده پایین فاقد اون دستورات هستند چون در زمان طراحی برای صرفه جویی در پول و مسایل تجاری حذفش میکنن. پردازنده های رده بالا دارنش. اما چرا بازی سازها یا کسانی که موتور بازی رو طراحی میکنن همیشه از اون دستورات سریع استفاده نمیکنن؟ چون طیف وسیعی از پردازنده ها که کاربران و گیمرها دارن بدون استفاده میمونه و یا پردازنده هاشون گلوگاه شدیدی برای گرافیکاشون ایجاد میکنه اما در آینده اگر مجبور بشن میرن سمتش.

برای برنامه نویسی هم همه ی کامپایلرها پشتیبانی نمیکنن و معمولا زمانی طول میکشه تا کامپایلرهای آپدیت شده برای استفاده صحیح از پردازنده های جدید با دستورات جدید رو بیرون بدن مثل کاپایلرهای معروف سی پلاس پلاس.

IDE یا همون محیطهای برنامه نویسی

که بنده یکی از قویترین هاشو برای محیط اسمبلی 10 سال پیش طراحی کرده بودم، معمولا (بخاطر اینتلی سنس، اوتو ایندنت و خیلی امکانات دیگه ای که دارن..) سنگین هستن مخصوصا اگر پایتون یا جاوا کد میزنید (ویژوال استادیو سریعتر و بهینه تره نسبت به اینتلی جی یا ...)  بنابراین اگر میتونید از

SSDهای

سریعتر (غیر ساتا، ساتایی ها محدودیت سرعت انتقال دارن) استفاده کنید، معجزه میکنن! به همراه پردازند های میان رده کافیه (پایین رده نگیرید بعدا به مشکل میخورید).

چند هسته ای بودن برای محیط های برنامه نویسی جدیدا نیازه، اینم بحثش طولانیه ولی قطعا دو هسته ای ها رو پیشنهاد نمیکنم. خودتونم ممکنه برنامه هایی بنویسید که نیاز به چند نخ در پردازنده داشته باشن بنابراین تعداد نخ بیشتر برابر با سرعت بیشتر خواهد بود. مثل پروژهای پردازش تصویر و..

حتی برای هوش مصنوعی هم بخاید کد بزنیدو استفاده کنید، پردازنده های میان رده کافی بنظر میرسن، بعدا میتونید جای پردازنده سوییچ کنید رو گرافیک که بحثش مفصله (ضمن اینکه از سرورهای ابری هم میشه استفاده کرد)

اگرم علاقه دارید درس معماری کامپیوتر دوره مهندسی کامپیوتر یا در  ادامش تو دوره ارشد گرایش معماری کامپیوتر، طراحی یک پردازنده رو مفصل شرح میدن. که اونجام پروژ هایی برای طراحی پردازنده هایی خاص انجام دادم.

اینا نظر یه ارشد نرم افزار با 16 سال تجربه برنامه نویسی و طراحی مدارهای دیجیتال بود، امیدوارم سرتون رو درد نیاورده باشم، خیلی خلاصه و با حذفیات فراوان عرض کردم، امیدوارم بدرد خورده باشه

خیلی ممنون فوق العاده بودش توضضیحاتتون مهندس جان
فقط یه سوال این ssd بنده متاسفانه از نوع sata هستش درصد کار رو خیلی میاره پایین؟

لینک به دیدگاه

29 minutes ago, mohammadhosein80 said:

فقط یه سوال این ssd بنده متاسفانه از نوع sata هستش درصد کار رو خیلی میاره پایین؟

خواهش میکنم، نه اونقدی که نگران کننده باشه، یک از مهمترین فاکتورها که خیلی محسوسه تو سرعت حافظه های جانبی

Random Read/Write

هست. البته سرعت خوندن یا رایت ترتیبی بالا باشه عالیه، مخصوصا برای فایلهای بزرگ خودشو بیشتر نشون میده. همون اس اس دی که فرمودین نسبت به هارد عادی خیلی از لحاظ خوندن راندوم سر تره. خیلی بخاین سخت بگیرین اون فکره آزاد نیس که بشه کد زد!

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، mohammadhosein80 گفته است :

مهم ترین تفاوت SSD ها در مقایسه با HDD ها بحث IOPS هست که ضعیفترین SSD ساتا هم  زیر 30~40 هزار نیست!

ولی ی هارد معمولی نهایت 200~300 هست!

و این باعث میشه ضعیفترین SSD هم در مقایسه با HDD ها افزایش کارایی خیلی بالایی داشته باشند!

در مقابل PCIe ها IOPS بیشتری دارند، ولی تاثیر خیلی مشخصی تو کارایی ندارند مگر اینکه بنچمارک بگیرید یا خیلی ب سیستم فشار بیارید...

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، mohammadhosein80 گفته است :

نه پایین نمیاره تقریبا حس نمیشه مگه در حد چند ثانیه بیشتر این تفاوت ها تو سرعت خوندن نوشتن ترتیبی هست 

شما قبل از خرید باندل اول وسعت کارت رو مشخص کن 

ببین خود کد زنی سیپیو خاصی نمیخواد اون محیطش هم معمولا به علت داشتن پلاگین های مختلف نیاز به حافظه پرسرعت داره پس بازم سیپیو مصرف نمیکنه و حافظه محوره رم هم باید 16 کنی

مگه اینکه یه سری ابزار های دیباگ کردن و ... رو استفاده کنی که بازم مصرفش اونقدری نیست که نیاز به چند هسته ای باشه

اصل کار تو ران کردن برنامه نوشته شده هست

اگه ران کردن پروژه خیلی بزرگ هم داشته باشی در هر حوزه ای اصلا با سیپیو های i9 هم کارت راه نمیوفته باید حتما پردازش ابری داشته باشی یا گرافیک محور یا با سرور  های ارگان ها کار کنی 

از دید من کار شما با i3 9100 هم راه میوفته 4هسته و 4ترد با 4.2 گیگاهرتز و زیادم هست راحتم میتونید باهاش بازی کنید در حد عالی مگه اینکه گیمر 144 هرتزی باشید که برا اون i7 نیازه! 

درسته اسمش i3 شده ولی همین سیپیو در ریفرش قبلی با i5 عرضه شد 

گول اسم رو نخورید! که چون 3 هست کمه

با نیاز خودتون پیش برید

اگه i5 رو انتخاب کنید نیاز به مادربرد بهتر دارید وهزینتونم بالاتر میره

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، babak1388 گفته است :

مهم ترین تفاوت SSD ها در مقایسه با HDD ها بحث IOPS هست که ضعیفترین SSD ساتا هم  زیر 30~40 هزار نیست!

ولی ی هارد معمولی نهایت 200~300 هست!

و این باعث میشه ضعیفترین SSD هم در مقایسه با HDD ها افزایش کارایی خیلی بالایی داشته باشند!

در مقابل PCIe ها IOPS بیشتری دارند، ولی تاثیر خیلی مشخصی تو کارایی ندارند مگر اینکه بنچمارک بگیرید یا خیلی ب سیستم فشار بیارید...

در 9 ساعت قبل، acola گفته است :

خواهش میکنم، نه اونقدی که نگران کننده باشه، یک از مهمترین فاکتورها که خیلی محسوسه تو سرعت حافظه های جانبی

Random Read/Write

هست. البته سرعت خوندن یا رایت ترتیبی بالا باشه عالیه، مخصوصا برای فایلهای بزرگ خودشو بیشتر نشون میده. همون اس اس دی که فرمودین نسبت به هارد عادی خیلی از لحاظ خوندن راندوم سر تره. خیلی بخاین سخت بگیرین اون فکره آزاد نیس که بشه کد زد!

ممنون خیلی هم عالی بابت توضیحاتتون

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، mَd گفته است :

اگه ران کردن پروژه خیلی بزرگ هم داشته باشی در هر حوزه ای اصلا با سیپیو های i9 هم کارت راه نمیوفته باید حتما پردازش ابری داشته باشی یا گرافیک محور یا با سرور  های ارگان ها کار کنی 

از دید من کار شما با i3 9100 هم راه میوفته 4هسته و 4ترد با 4.2 گیگاهرتز و زیادم هست راحتم میتونید باهاش بازی کنید در حد عالی مگه اینکه گیمر 144 هرتزی باشید که برا اون i7 نیازه! 

درسته اسمش i3 شده ولی همین سیپیو در ریفرش قبلی با i5 عرضه شد 

گول اسم رو نخورید! که چون 3 هست کمه

با نیاز خودتون پیش برید

اگه i5 رو انتخاب کنید نیاز به مادربرد بهتر دارید وهزینتونم بالاتر میره

نه بابا 144 هرتزی کجا بود حاجی...من فقط میخوام سسیتم تا 4-5 سال جواب رو هم تو گیم جدید که میاد با fps ها متوسط جوابگو باشه  و هم تو کارم کم نیاره این چند سال اینقدر سیستم هنگ میکردم واقعا خونم به جوش اومده برای همین از i3 میترسم...بعد فکر میکنید با گرافیک خود cpu حداقل چه گیم هایی رو میشد زد چون من همونطور که گفتم تا 2ماه نمیتونم رو سیستم گرافیک بندازم اصلا گیمی ران میشه؟

ویرایش شده توسط mohammadhosein80
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 5 دقیقه قبل، mohammadhosein80 گفته است :

نه بابا 144 هرتزی کجا بود حاجی...من فقط میخوام سسیتم تا 4-5 سال جواب رو هم تو گیم جدید که میاد با fps ها متوسط جوابگو باشه  و هم تو کارم کم نیاره این چند سال اینقدر سیستم هنگ میکردم واقعا خونم به جوش اومده برای همین از i3 میترسم...بعد فکر میکنید با گرافیک خود cpu حداقل چه گیم هایی رو میشد زد چون من همونطور که گفتم تا 2ماه نمیتونم رو سیستم گرافیک بندازم اصلا گیمی ران میشه؟

سلام  شما   میخواید  خیالتون  راحت باشه   9400f  بگیرید   از همه  نظر  عالیه  

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...