رفتن به مطلب

مشاوره : بهترین مادر برد و CPU برای گیم

اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 10 دقیقه قبل، jj-191 گفته است :

دادا من به این موضوع دقت نکرده بودم به خاطر مقوله هرتز هست که که توی فروشگاه ها وقتی دو تلویزیون رو کنار هم با رزولیشن یکسان و پنل یگسان میبینیم کیفیت تصویر یکیشون رو بهتر میبینیم؟ این چقدر به چشم ربط داره؟ روی کاغذ دوبرابر فرق داره 60 هرتز و 120 هرتز. ولی مثلا چشم من متوجه بیست درصد تفاوت میشه و چشم یه شخص دیگه پنجاه درصد؟

کیفیت رنگ و غلظت به پنل ربط داره 

روان بودن به هرتز و رفرش ریت 

هر تصویر محرکی که روان تر باشه اون از ریفرش ریت بهتری برخورداره چه مانیتور چه tv

اون که کیفیت بهتر میده از لحاظ رنگ و سیاهیو و... مال پنلشه

لینک به دیدگاه

• ارسال 84
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

در 1 دقیقه قبل، jj-191 گفته است :

اوکی دادا ولی سرچ که میکنم تلویزیون 120 هرتزی هم هست. به نظر شما من هم برم سراغ تعویض تلویزیون و تلویزیون 120 هرتزی اوکی کنم؟

البته فعلا که سیستم ندارم و هدف منم بالای 60 فریمه یه جورایی

میدونم هست. ولی به عنوان تلویزیون کاربردی نیست. تنها کاربردش میتونه به عنوان مانیتور برای کنسول های نسل بعد باشه. پس اگه میخاید صرفا تلویزیون بخرید، خرج بیشتر برای رفرش ریت بالا بی مورده. 

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، jj-191 گفته است :

اوکی دادا ولی سرچ که میکنم تلویزیون 120 هرتزی هم هست. به نظر شما من هم برم سراغ تعویض تلویزیون و تلویزیون 120 هرتزی اوکی کنم؟

تلوزیون تکنولوژی های مانیتور برای تصویر رو نداره 

اگه ارزون تر درمیاد ارزش داره وگرنه نه!

لینک به دیدگاه

در 25 دقیقه قبل، Persian Assassin گفته است :

بسمه تعالی

تا اونجایی که من از کامنتاتون متوجه شدم شما مشکلتون بریدگی تصویر هست. دوستان بریده بریده مطالبی رو گفتن که من میخام کاملش رو بگم بعلاوه ی تجربه ی کاربریم. 

مانیتور مناسب برای کاربری شما 2K هست یا 2K Ultrawide و 144 هرتز. دقت کنید که منم همین گرافیک رو دارم با پردازنده ی i9-9900K و مانیتورم هم همون 2K Ultrawide و 144 هرتز هست و توی بازیای روز و تنظیمات مکس بهم 100 فریم میده. البته اگه فقط قصدتون بازیای Esport باشه میتونید روی 4K هم حساب کنید. در غیر این صورت ابدا. چون میانگین فریم روی تنظیمات مکس و رزولوشن 4K حدود 60 فریمه با گرافیکتون. 

در مورد بریدگی تصویر هم اولا مانیتور Free Sync مدل 2018 به بعد رو بخرید و نه G-Sync. مهم نیست که گرافیکتون کدوم برند باشه. مانیتورای G-Sync در صورت روشن بودن این قابلیت اینپوت لگشون بیشتره و ضمنا گرونترن و از اون مهمتر ماگزیمم استانداردش 100 هرتز قابل به اوورکلاک به 120 هرتز هست و نه 144 هرتز. توی تنظیمات هم باید برید تو کنترل پنل انویدیا و V-Sync و G-Sync Compatible رو روشن کنید و در گیم V-Sync رو خاموش کنید و برای فریم خروجی هم لیمیت بزارید. مثلا برای مانیتور 144 هرتز بزارید 140 فریم ماگزیمم (اکثر بازیا الان این تنظیمات رو دارن) تا دیگه نه تنها شاهد هیچ مشکلی نباشید، بلکه تصویر انقدر روون بشه که اگرم افت فریم اتفاق افتاد ابدا متوجهش نشید.

در مورد مانیتور خمیده برای طراحی هم باید بگم که بله مشکلاتی داره. اما بعد از مدت کمی عادت میکنید و مثلا دیگه چشمی میتونید تشخیص بدید که خط صافه یا نه. الان بالا رده ها همه خمیدن. حتی تو سری های مخصوص طراحی هم بیشتر مدلا خمیدن. پس زیاد نگران نباشید بابت این مورد.

در مورد پردازنده و مادربردتون، با اینکه تا بحال باهاشون کار نکردم ولی باید براتون کاملا جوابگو باشن. اما اگه یوقت خاستید مادربرد بخرید، با توجه به اینکه گفتید محدودیت مالی ندارید، یه توصیه براتون دارم:به جز سری Godlike برند MSI به چیزی فکر نکنید. این سری هیولاست. کاش میشد حسم رو از کار کردن با این بورد بیان کنم، ولی واقعا غیر قابل وصفه.

اوکی.

مادر برد Godlike بهترین است. اشتباه کردم که زمان x99 این نخریدم. 

الان 2K Ultrawide و 144 با این خصوصیاتی که فرمودید ،  چی پیشنهاد میدید ؟ (الجی نباشه بهتره) بعد اینکه الان تو بازار داخل پیدا بشه.

یه نکته مهم : سوال مبتدی : ایا در مانیتور های واید ، وقتی یه دایره رسم میکنیم ، مثل پانل 16.9 ایا دایره کاملا گرد دیده میشه؟

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، ali-0098 گفته است :

یه نکته مهم : سوال مبتدی : ایا در مانیتور های واید ، وقتی یه دایره رسم میکنیم ، مثل پانل 16.9 ایا دایره کاملا گرد دیده میشه؟

درسته واید هست ولی نسبت تصویر توش رعایت میشه 

یعنی کشیدگی تصویر ندارید بلکه زاویه دید بیشتری نسیبتون میشه

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، ali-0098 گفته است :

اوکی.

الان 2K Ultrawide و 144 با این خصوصیاتی که فرمودید ،  چی پیشنهاد میدید ؟ (الجی نباشه بهتره) بعد اینکه الان تو بازار داخل پیدا بشه.

https://www.msi.com/Monitor/Optix-MAG271C

یه نگاه به این بندازین

قیمتش حدود 7200 ایناست

2کی

144

پنل VA

فوق العادست ! من تست و بررسی کردم اینو حدود چند ساعتی گیم زدم واقعا عالی بود حرف نداشت

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، hosin گفته است :

https://www.msi.com/Monitor/Optix-MAG271C

یه نگاه به این بندازین

قیمتش حدود 7200 ایناست

2کی

144

پنل VA

فوق العادست ! من تست و بررسی کردم اینو حدود چند ساعتی گیم زدم واقعا عالی بود حرف نداشت

https://fafait.net/product/monitor/msi-gaming-optix-mag271cqr?id=18094#specs

این الان فافا داره.

دوستان این هم مد نظر داشته باشن. غیر از این هم اگه بهترش تو بازار داخل است و اینکه تجربه کاربری ازش دارین ، لطفا دریغ نفرمایید.

ویرایش شده توسط ali-0098
لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، ali-0098 گفته است :

اوکی.

هنوز هم تو مدل بالا های گیمینگ 2K Ultrawide هیچ مدلی تو بازار موجود نشده به جز ASUS ROG SWIFT PG348Q که مدل 2016 و 100 هرتز هست. الان تنها گزینه ی بروز و خوب بازار هم برای طراحی و هم گیم تو 2K Ultrawide ها اینه: ASUS ProArt PA34VC که قیمتش حتی اگه از خارج سفارش بدی چند میلیون ارزونتر میفته. تو مدل هایی که در داخل موجودن به نظرم این موارد خوبن ولی Ultrawide نیستن: BenQ EX3203R, MSI Optix MAG271CQR

در مورد سوال بعدیتون هم بستگی به قطر دایره داره ولی حتی بیشترین قطر هم اونقدی نیست که خطا بوجود بیاد و بعد یه مدت کار کردن باهاش راه میفتی. البته منظورم تو کرو ها بود ها. وگرنه مانیتور هر چقدر هم عریض باشه، باز دایره، دایرست. اینجور نیست که تصویر کش بیاد.

ویرایش شده توسط Persian Assassin
لینک به دیدگاه

در 36 دقیقه قبل، Persian Assassin گفته است :

توی بازیای روز و تنظیمات مکس بهم 100 فریم میده

دقیقا حرفتون درسته واقعا بازی ها خیلی سنگین شدن که 2080 هم توش میمونه 

برا همین زیاد سیپیو مهم نیس چون اصلا فریم به بیش از 100 نمیرسه یعنی زیاد الان رو پردازش های سیپیویی مانور نمیدن فعلا شده گرافیک گرافیک گرافیک

در 38 دقیقه قبل، Persian Assassin گفته است :

:به جز سری Godlike برند MSI به چیزی فکر نکنید

البته این تعصبه اندکی چون شبیه این موارد برای خرید (منظورم قدرت vrm و کیفیت قطعات هست) هر شرکتی برای فروشش میده بیرون چه گیگیا چ asus 

مثلا maximus apex xi

این دیگه سلیقه میشه یا خیلی ریز بینانه میشه اینکه کدومو برداری ولی  جفتشون جواب کار ادمو برای 24 ساعت پردازش در oc میدن چون همرده حساب میشن 

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، mَd گفته است :

البته این تعصبه اندکی چون شبیه این موارد برای خرید (منظورم قدرت vrm و کیفیت قطعات هست) هر شرکتی برای فروشش میده بیرون چه گیگیا چ asus 

مثلا maximus apex xi

کاملا از نظرم معلوم بود سلیقگی و با تعصبه 😉 ولی این دلیل بر غلط بودنش نیست. ضمنا تنها رقیب این سری، سری Aorus Xtreme از برند گیگابایت هست که دارن پا به پای هم، من رو شگفت زده میکنن. ایسوس با اون VRM هاش اصلا در حد و حدود این دو مورد نیست و واقعا نقطه ی قوتش فقط تبلیغاتشه. نمیگم برند بدیه. میگم تو پرچمداراش داره کم میزاره و این غیر قابل چشم پوشیه.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Persian Assassin گفته است :

ایسوس با اون VRM هاش اصلا در حد و حدود این دو مورد نیست

چرا؟🙃 رکورد داره که!(1 gold)

https://sakhtafzarmag.com/رکورد-خیره-کننده-اورکلاک-intel-core-i9-9900k-ثبت-شد/

aio https://hwbot.org/submission/3961446_fugger_superpi___32m_core_i9_9900k_5min_35sec_593ms

ln2:https://hwbot.org/submission/3961398_der8auer_cpu_frequency_core_i9_9900k_7613.19_mhz

video: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=UtXM71tw5fk&feature=emb_logo

نهایت میخوای با aio رو 5.3 ست کنیش پس فرقی نداره دیگه چقدر قوی تر ازین باشه 

ازین سیپیو بالاترم نیستش دیگه بخوای عوض کنی 

شاید برای ln2 و رکورد های 7گیگا و بیشتر نیاز باشه به همچین قدرتی ولی بعید بدونم نه شما اینکارو بکنی نه من نه بقیه 🙂

البته اگه قیمت یکسان باشن 100درصد می ارزه ولی اینکه بالاتر باشه دیگه همون سلیقست

ویرایش شده توسط mَd
لینک به دیدگاه

اگر قیمت براتون مهم نیست.....

Intel Core i9-9900KS Coffee Lake

ASUS ROG Maximus XI Formula

برای مانیتور هم هر کدوم تونستید بگیرید خوبه!

ASUS ROG SWIFT PG279QZ

ASUS ROG SWIFT PG278QR

ASUS ROG SWIFT PG27VQ

LG 27GL850 27" Ultragear Nano IPS (Recommended)

Acer Predator XB271HUbmiprz

Acer Predator XB271HUAbmiprz

شاد باشید

ویرایش شده توسط ℛ𝒪𝒩ℐ𝒩
لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، mَd گفته است :

رفرش ریت مانیتور وقتی 60 باشه پردازنده و گرافیک باهم 1ملیارد فریمم بدن فقط 60 فریمش برات نمایش داده میشه و الکی داری پول برق میدی پس مجبوری رو 60 قفل کنیش و چ دلیل داره i9 بندازی با 60 فریم تو 4k؟؟؟ یا هر رزولوشنی فرقی نداره

پردازنده با تعداد فریمی که میخوای بگیری باید انتخاب بشه 

گرافیک ایشون دیگه خیلی غوله فقط باید دید دنبال فریم بالا هستن یا ن 

اگه فریم بالا میخوان سیپیو باید بتونه هندلش کنه و مانیتورم باید بتونه نمایشش بده

اگه سیپیو بتونه هندل کنه و مانیتور نتونه نمایش بده جز بستن یه سیستم غیر حرفه ای و پول برق و توان مازاد مصرف کردن هیچ مزیتی برای کاربر نداره

اگه با 60 فریم قراره کار کنن  همون i5 9600 هم کافیه چون شما 60 فریم راحت هندل میکنی توان الکی استفاده نمیکنی و 60 فریمشم تحویل میگیری

بقیه پولتم میره تو جیبت خرج چیز دیگه میکنی

حالا این 60 فریم فرقی نداره تو fhd باشه یا 4k چون سیپیو به تعداد فریم کار داره نه اندازه پیکسل 

یعنی کارکرد سیپیودر 1بازی ثابت تو fhd 60fps و 4k 60fps یکسانه! 

همه این  موارد تئوری که گفتی خوبه! ولی ی نکته رو در نظر نمیگیری!

برای اینکه متوجه بشی، ی راهنمایی کنم:

گوش انسان نهایت صدا هایی با فرکانس 20Khz رو میشنوه!

اون وقت چرا فایل های صوتی با 44.1Khz یا 48Khz نمونه برداری میشن؟ (منظورم فایل های صوتی رایج هست، وگرنه از 8Khz تا 192KHz هم هست!)

شما اگه بخوای حداکثر کارایی رو از 60 فریم بگیری، یعنی نخوای هیچ فریمی رو از دست بدی، باید فرکانس مانیتور حداقل 1 فریم بیشتر از 2 برابر فریم ریت باشه! یعنی برای 60 فریم باید مانیتور +120 هرتز باشه!

اگه شما نمایشگر 60 هرتز داشته باشی، و بازی هم 60 فریم اجرا کنی، اتفاقی که میوفته اینه که مانیتور تا بخواد از اول تصویر شروع به نمایش دادن کنه و به اخر برسه، فریم عوض شده و عملا در در یک بخشی ار تصویر وقتی فریم x نمایش داده میشه، در بخش دیگه از تصویر فریم x+1 نمایش داده خواهد شد!(البته چون این اتفاق خیلی سریع میوفته و فریم ها اختلاف خیلی زیادی با هم ندارند ، کاربر خیلی سخت میتونه متوجه این موضوع بشه!

*خلاصه اینکه مانیتور باید بقدری سریع باشه که برای هر فریم حداقل یک بار یا بیشتر، بصورت کامل فرصت بروزرسانی تصویر رو داشته باشه...

درضمن این که برای CPU فرقی نمیکنه 60 فریم 1080p باشه یا 2160P هم زمانی هست که شما مطمعن باشی همیشه فیکس 60 فریم میگیری! که در عمل اینطوری نمیشه و فریم ریت نوسان داره.

و اتفاقا بر خلاف فکر های خیلی ها، رزلوشن پایین، CPU قویتری نیاز داره! یعنی اگه روی 1080p بازی میکنید، باید پردازنده قویتری نسبت به زمانی که روی رزلوشن 2160p بازی می کنید، داشته باشید.

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، babak1388 گفته است :

اگه بخوای حداکثر کارایی رو از 60 فریم بگیری، یعنی نخوای هیچ فریمی رو از دست بدی، باید فرکانس مانیتور حداقل 1 فریم بیشتر از 2 برابر فریم ریت باشه! یعنی برای 60 فریم باید مانیتور +120 هرتز باشه!

😕 متاسفانه متوجه نشدم منظورت رو

حداکثر کارایی از فریم یعنی چی؟ 

شما هیچ فریمی رو از دست نخواهید داد اگه نرخ فریم و رفرش ریت برابر بشن و عجله ای برای نمایش فریم بعدی نیست 

باز متاسفانه متوجه نشدم حداکثر کارایی فریم یعنی چی

اگه مانیتور 120 هرتز باشه و شما 60 فریم بگیری خوب اینجا فریم تکراری داری

اگه منظورت روان بودنه اون بحث دیگست 

من حرفم این بود باید توازنی بین گرافیک و رفرش ریت و رزولوشن و سیپیو باشه  نمیشه شما 40 ملیون خرج کنی بعد دنبال 60 فریم تو fhd باشی 

یا 60 فریم 4k بخوای و i9 بندازی! که چی اخه وقتی i5 میتونه تا بیش از 100 فریم از پس بازی های امروزی بر بیاد چرا باید بیشتر هزینه کرد اخرم 60 فریم گرفت؟ 

در 13 دقیقه قبل، babak1388 گفته است :

چرا فایل های صوتی با 44.1Khz یا 48Khz نمونه برداری میشن

من صدا ساز و اهنگ ساز نیستم اطلاعاتی ندارم پس نظری نمیدم راجب این مثال

در 15 دقیقه قبل، babak1388 گفته است :

عملا در در یک بخشی ار تصویر وقتی فریم x نمایش داده میشه، در بخش دیگه از تصویر فریم x+1 نمایش داده خواهد شد!

پارگی تصویر که هرکار کنی رخ میده یه نمونش همون ازدیاد فریم هست باید از free sync و یا g sync استفاده کنی تا همیشه از شرش خلاص شی ولی با نرم افزاریم میشه هرچند inputlag میندازه چون فریم ها حالت صف بندی میگیرن 

حرفتون منبع علمی داره؟ یا یه چیزی که ثابتش کنید؟ چون اینکه 120 هرتز بگیری و 60 فریم مستقل داشته باشی و بخوای 120 فریمش کنی و خروجی بگیری فرقی با 60 هرتز و 60 فریم نداره که

در 41 دقیقه قبل، babak1388 گفته است :

اتفاقا بر خلاف فکر های خیلی ها، رزلوشن پایین، CPU قویتری نیاز داره! یعنی اگه روی 1080p بازی میکنید، باید پردازنده قویتری نسبت به زمانی که روی رزلوشن 2160p بازی می کنید، داشته باشید

علتش مشخصه گرافیک درگیری کمتری داره برای رندر 1 فریم پس میتونه فریم بیشتری رندر کنه در نتیجه سیپیو باید محاسبات عددی برای هر فریم رو انجام بده و زیر لود بیشتری میره

این حرف فقط زمانی درست هست که

1-تغیر رزولوشن برای گرافیک تاثیر گذار باشه و میزان درگیریشو برای رندر 1 فریم تغییر بده یعنی ملموس باشه

2- فریم ازاد باشه یعنی شما فیکس نکنی مثلا رو 60 فریم. 

در این شرایط در رزولوشن پایین نسبت به رزولوشن بالاتر سیپیو درگیرتر میشه 

اتفاقا خیلیا اینو باور ندارن یعنی اصلا نمیدونن سیپیو وظیفش چیه

البته اینو بگم چون بازی یه محیط تعاملی هست سیپیو باید ظرفیتی برای پردازش وقفه های input یعنی دستورات شما و سرویس های دیگه داشته باشه وگرنه که رو 100درصد گیر کنه 2ثانیه بعد مثلا دستور شمارو اجرا کنه بدرد نمیخوره و اگه یهو محیط شلوغ بشه باید از پس پردازش اون شلوغی بر بیاد وگرنه دراپ فریم وحشتناک میگیره 

مثال بهتر بزنم اینه با اینکه پنتیوم های نسل حاضر از پس 60 فریم اکثر بازی های روز بر بیان ولی چون هسته پردازشی کمی دارن پردازش موازی به اون صورت  ندارن یعنی وقفه رخ بده دیگه باید منتظر باشی چند ثانیه بعد دستورتو اجرا کنه و اینکه دراپ فریم هم رخ میده تو صحنه های شلوغ پس مثلا برای 4k و 60 فریم مناسب نیست برا این رزولوشن دیگه حداقل i3 یا بهتر بگم یه 4تردی نیاز هست

این مثال با درنظر گرفتن بقیه قطعات مناسب هست مثلا 2080ti و رم دوال و... 

لینک به دیدگاه

به نظر بنده اورکلاک CPU تهیه خنک کننده مناسب و خرید مانیتور گیمینگ 144 هرتز‌ی کار رو راه میندازه.

این پردازنده در مقایسه با i9 9900K توی گیم نهایت ده درصد ضعیف تر هست. 

لینک به دیدگاه

ایا کسی تجربه کار با این مانیتور داره ؟؟ https://fafait.net/product/monitor/msi-gaming-optix-mag271cqr?id=18094

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، ali-0098 گفته است :

ایا کسی تجربه کار با این مانیتور داره ؟؟ https://fafait.net/product/monitor/msi-gaming-optix-mag271cqr?id=18094

بازم میگم با خیال راحت تهیه کنید

واقعا محشره !!

البته سایز 27 برای گیم های شوتر انلاین اوایل یه کم سخته بعد از مدتی عادت میکنید اما گیم های افلاین خداست

نکته بعدی کیفیت پنلشه که فوق العادست من چند تا کلیپ 4کی هم توش تست کردم واقعا خوب بود یعنی بیشتر از انتظاری بود که داشتم ازش

نرخ بازسازی 144 هرتز هم توی بازی سی اس گو کاملا مشهوده  البته من بیشتر پابجی باهاش بازی کردم که عالی بود !!!!

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، hosin گفته است :

بازم میگم با خیال راحت تهیه کنید

واقعا محشره !!

البته سایز 27 برای گیم های شوتر انلاین اوایل یه کم سخته بعد از مدتی عادت میکنید اما گیم های افلاین خداست

نکته بعدی کیفیت پنلشه که فوق العادست من چند تا کلیپ 4کی هم توش تست کردم واقعا خوب بود یعنی بیشتر از انتظاری بود که داشتم ازش

نرخ بازسازی 144 هرتز هم توی بازی سی اس گو کاملا مشهوده  البته من بیشتر پابجی باهاش بازی کردم که عالی بود !!!!

کیفیت رنگ مشکی و عمق رنگی مشکی در چه حد بود؟

ایا 100 فریم بدون نقص میشه روش حساب کرد؟

من افلاین بازی میکنم.ولی قصد دارم اگه از کرونا قسر در رفتم برم سمت انلاین.

فرق فری سینک با فری سینک2 چیه؟

لینک به دیدگاه

در ضمن بریدگی تصویر ، با Reset  مانیتور از تو تنظیماتش برطرف شد.

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، mَd گفته است :

نتیجه رو اعلام کنید

وی سینک روشن کردم. خیلی بهتر شد. همچنین با ریست مانیتور هم بهتر از قبل شد.

حالا یه کیفیت قابل قبولی داره. 

ولی در کل تصمیم به ارتقا به 144هرتز 2K دارم.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، ali-0098 گفته است :

وی سینک روشن کردم. خیلی بهتر شد. همچنین با ریست مانیتور هم بهتر از قبل شد.

حالا یه کیفیت قابل قبولی داره. 

ولی در کل تصمیم به ارتقا به 144هرتز 2K دارم.

کار درستی میکنی

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، ali-0098 گفته است :

ایا 100 فریم بدون نقص میشه روش حساب کرد؟

فرق فری سینک با فری سینک2 چیه؟

وقتی مانیتور Native میتونه 144 هرتز بهت بده، دیگه منظورتونو از 100 هرتز بدون نقص نمیفهمم.

مهمترینشون اینه که FreeSync 2 لازمش پشتیبانی پنل از HDR400 هست. (این هیچ ربطی به HDR واقعی نداره که لازمش پیک برایتنس حداقل 1000 و Local Dimming هست و عملا یه جور HDR اسمی هست)

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، mَd گفته است :

1f615.png متاسفانه متوجه نشدم منظورت رو

حداکثر کارایی از فریم یعنی چی؟ 

شما هیچ فریمی رو از دست نخواهید داد اگه نرخ فریم و رفرش ریت برابر بشن و عجله ای برای نمایش فریم بعدی نیست 

باز متاسفانه متوجه نشدم حداکثر کارایی فریم یعنی چی

اگه مانیتور 120 هرتز باشه و شما 60 فریم بگیری خوب اینجا فریم تکراری داری

اگه منظورت روان بودنه اون بحث دیگست 

من حرفم این بود باید توازنی بین گرافیک و رفرش ریت و رزولوشن و سیپیو باشه  نمیشه شما 40 ملیون خرج کنی بعد دنبال 60 فریم تو fhd باشی 

یا 60 فریم 4k بخوای و i9 بندازی! که چی اخه وقتی i5 میتونه تا بیش از 100 فریم از پس بازی های امروزی بر بیاد چرا باید بیشتر هزینه کرد اخرم 60 فریم گرفت؟ 

من صدا ساز و اهنگ ساز نیستم اطلاعاتی ندارم پس نظری نمیدم راجب این مثال

پارگی تصویر که هرکار کنی رخ میده یه نمونش همون ازدیاد فریم هست باید از free sync و یا g sync استفاده کنی تا همیشه از شرش خلاص شی ولی با نرم افزاریم میشه هرچند inputlag میندازه چون فریم ها حالت صف بندی میگیرن 

حرفتون منبع علمی داره؟ یا یه چیزی که ثابتش کنید؟ چون اینکه 120 هرتز بگیری و 60 فریم مستقل داشته باشی و بخوای 120 فریمش کنی و خروجی بگیری فرقی با 60 هرتز و 60 فریم نداره که

علتش مشخصه گرافیک درگیری کمتری داره برای رندر 1 فریم پس میتونه فریم بیشتری رندر کنه در نتیجه سیپیو باید محاسبات عددی برای هر فریم رو انجام بده و زیر لود بیشتری میره

این حرف فقط زمانی درست هست که

1-تغیر رزولوشن برای گرافیک تاثیر گذار باشه و میزان درگیریشو برای رندر 1 فریم تغییر بده یعنی ملموس باشه

2- فریم ازاد باشه یعنی شما فیکس نکنی مثلا رو 60 فریم. 

در این شرایط در رزولوشن پایین نسبت به رزولوشن بالاتر سیپیو درگیرتر میشه 

اتفاقا خیلیا اینو باور ندارن یعنی اصلا نمیدونن سیپیو وظیفش چیه

البته اینو بگم چون بازی یه محیط تعاملی هست سیپیو باید ظرفیتی برای پردازش وقفه های input یعنی دستورات شما و سرویس های دیگه داشته باشه وگرنه که رو 100درصد گیر کنه 2ثانیه بعد مثلا دستور شمارو اجرا کنه بدرد نمیخوره و اگه یهو محیط شلوغ بشه باید از پس پردازش اون شلوغی بر بیاد وگرنه دراپ فریم وحشتناک میگیره 

مثال بهتر بزنم اینه با اینکه پنتیوم های نسل حاضر از پس 60 فریم اکثر بازی های روز بر بیان ولی چون هسته پردازشی کمی دارن پردازش موازی به اون صورت  ندارن یعنی وقفه رخ بده دیگه باید منتظر باشی چند ثانیه بعد دستورتو اجرا کنه و اینکه دراپ فریم هم رخ میده تو صحنه های شلوغ پس مثلا برای 4k و 60 فریم مناسب نیست برا این رزولوشن دیگه حداقل i3 یا بهتر بگم یه 4تردی نیاز هست

این مثال با درنظر گرفتن بقیه قطعات مناسب هست مثلا 2080ti و رم دوال و... 

موضوع فری سینک و جی سینک فرق داره!

برای اینکه مانیتور تمام فریم های پردازش شده گرافیک رو بتونه نمایش بده، باید نرخ بروزرسانیش بیشتر از فریم ریت باشه! یعننی مانیتور در زمانی که داره فریم جدید رو ریفرش میکنه، بهتره که فریم جدیدی به مانیتور ارسال نشده باشه!

اگه ارسال بشه چی میشه؟ ساده هست، اولین مشکل همون کمی بهم ریختگی تصویر هست (که تشخیص دادنش خیلی سخته)، دومی هم اینکه گرافیک و پردازنده شما کلی زحمت میکشه و انرژی مصرف ممیکنه و فریم رو پردازش میکنه، ولی مانیتور فرصت نمیکنه کامل نشونش بده! یعنی بیهوده دارن کار میکنن!

این 4 تا عکس رو هم نگاه کن:

نرخ نمونه برداری تو همشون ثابته(تو مثال ما ریفرش ریت مانیتور هست این)!

ولی وقتی فرکانس منبع بالاتر میره(تو مثال ما فریم ریت هست)، رفته رفته کمتر میتونه تغیرات رو توضیح بده و در آخر ب جایی میرسه که کلا هیچ اطلاعاتی از نمونه برداری نمیتونیم بدست بیاریم چون فرکانس منبع خیلی بالا رفته:

1689992019_Wave_frequencycopy.thumb.JPG.86cf8b484664868759d0f91b46e47d66.JPG

همانطور که میبینی، تقریبا با استفاده از نمونه برداری ها میتونیم تغیرات رو بصورت کامل توضیح بدیم!

1598853433_Wave_frequencycopy2.thumb.JPG.1f92b91b82e3f50811e51d0f781123be.JPG

1700521623_Wave_frequencycopy3.thumb.JPG.a4ee2204a73c1b57511f7cf4b1b65532.JPG

61490515_Wave_frequencycopy4.thumb.JPG.9c0c665b5f5cea3190cd73f6da3ef671.JPG

ولی با بالا رفتن فرکانس ،  نمونه برداری ما نا کافی میشه و در آخر کلا بدرد خور هست و هیچ اطلاعاتی از نمونه ها نمیتونیم بدست بیاریم!

این مثال روی ی موج آنالوق بود! ولی داستان  ریفرش ریت مانیتور و فریم ریت گرافیک هم دقیقا مثل همین هست!

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، babak1388 گفته است :

ین مثال روی ی موج آنالوق بود! ولی داستان  ریفرش ریت مانیتور و فریم ریت گرافیک هم دقیقا مثل همین هست!

این بحث پیچیدست و ساده نیست به تئوری  بشه نظر داد

باید دید مانیتور 1فریم رو تحت چه مدت زمانی نمایش میده بعد میزان تاخیر نمایش و کل میزان نمایش های در ثانیه در نظر گرفت و بعد بتونی فریم هماهنگ بدی بهش که پارگی دریافت نکنی

یعنی هروقت کار نمایش یه فریم تموم شد(مانیتور خواست فریم تکراری تولید کنه) حالا سیستم باید بتونه فریم جدید (نه بافر شده رو) رو به مانیتور بده و پارگی از بین بره

اگه فریم زود بیاد که فریم رو فریم میشه و هیچی 

اگه فریم به صورت صف بندی بیاد یعن فریم بعدی مال 40میلی ثانیه قبل باشه باعث inputlag در ادامه کار میشه

درحقیقت بحث g sync و free sync هم همینه که این مبحث رو هماهنگ و درست کنن

مثلا شما گفتی باید 2برابر +1 باشه من اینو رو 60 هرتز تست کردم یعنی 30 فریم قفل کردم که بفرسته به مانیتور ولی بازم screen tearing شد قطعا اگه مانیتور 120 هم داشتم و فریمم 60 بود همین میشد!

کلا هرکار کنی این پارگی تصویر هست باید یا مانیتور مخصوص بخری یا اینکه نرم افزاری بافر کنیش

در حقیقت اصلا مهم نیست رفرش ریت چن برابر باشه یا نباشه یا فریم باز باشه یا قفل باشه اصلا مهم نیست

باید فریم درست ارسال بشه یعنی مانیتور باید در پایان نمایش فریمش ،فریم جدید رو دریافت کنه که لازمش یا همون بافرینگ هست که لگ میندازه یا اینکه مانیتور دارای تکنولوژی بالارو بخری که هزینه میندازه 

دیگه اون فرمول شما جواب گو نیست براش 

ویرایش شده توسط mَd
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...