رفتن به مطلب

سوال در مورد Intel® Optane™ Memory

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

یکی از دوستان سوال کرد که Intel® Optane™ Memory روی سیستمی که SSD داره هم تاثیر داره یا نه؟؟(مدل M10 16GB)

در اینکه روی سیستمی بدون SSD خیلی تاثیر داره، شکی نیست، ولی سوال اینجاست که روی سیستمی که SSD مدل XPG SX8200 256GB داره هم تاثیر مثبت داره ، یا نه!؟

*چون تو سایت اینتل زمان تاخیر "رید" رو در حد 6~10 میکرو ثانیه نوشته، در حالی که تو تست هایی که روی sx8200 کردیم و منم روی SSD های خودم کردم( sx6000 pro 512GB / S40G 256GB / King stone A400 256GB / corsair LS 120GB )، به زیر 100 میکر ثانیه هم نرسیدم!(در بهترین حالت حدودا 110 میکرو ثانیه میشه)

*مشخصات سیستم:

i5-9400f

32GB DDR4

SSD xpg sx8200 256GB

HDD 2TB seagate barracuda

مادربورد هم B360 هست (2 تا m.2 داره)

لینک به دیدگاه

سلام میشه بگید این اپتین چی هست من میخام ای نمادربورد رو بخرم Optane تاثیری داره روش هارد من توشیبا یک ترا هست ها یکم قدیمیه البته میخام اس اس دی هم بندازم

لینک به دیدگاه

در 50 دقیقه قبل، hosseingamer گفته است :

سلام میشه بگید این اپتین چی هست من میخام ای نمادربورد رو بخرم Optane تاثیری داره روش هارد من توشیبا یک ترا هست ها یکم قدیمیه البته میخام اس اس دی هم بندازم

Intel Optane Memory یک نوع SSD هست با شکل ssd های m.2 sata که اکثرا حجم کمی هم دارند مثلا من یکی گرفتم برای تست 16 گیگ هست.

این ssd کار کش رو انجام میده و فایل های کوچیک ولی پر کاربرد رو روی خودش ذخیره میکنه و اگه دوباره فراخوانی بشه، خیلی سریع اینارو تحیول پردازنده میده.

کاربرد اصلیش افزایش کارایی هارد دیسک های معمولی هست تا جایی که تقریبا مثل SSD ها عمل میکنند(البته نه در سرعت رید و رایت، منظور سرعت لود ویندوز و نرمافزار و ... هست)

ولی سوال من اینکه اگع روی سیستم یه SSD تقریبا رده بالایی مثل SX8200 pro باشه هم ، مفید خواهد بود یا نه!؟

چون حداقل در تئوری سرعت دسترسی Optane Memory حدود 10~15 سریعتر از sx8200 pro هست.

درضمن فکر کنم روی برد های سری 200 به بالا و پردازنده های سری 7000 به بالا میشه از این قابلیت استفاده کرد.

StorageReview-Intel-Optane-Memory1.jpg

intel-optane-memory-module-64gb.jpg

ویرایش شده توسط babak1388
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، babak1388 گفته است :

Intel Optane Memory یک نوع SSD هست با شکل ssd های m.2 sata که اکثرا حجم کمی هم دارند مثلا من یکی گرفتم برای تست 16 گیگ هست.

این ssd کار کش رو انجام میده و فایل های کوچیک ولی پر کاربرد رو روی خودش ذخیره میکنه و اگه دوباره فراخوانی بشه، خیلی سریع اینارو تحیول پردازنده میده.

کاربرد اصلیش افزایش کارایی هارد دیسک های معمولی هست تا جایی که تقریبا مثل SSD ها عمل میکنند(البته نه در سرعت رید و رایت، منظور سرعت لود ویندوز و نرمافزار و ... هست)

ولی سوال من اینکه اگع روی سیستم یه SSD تقریبا رده بالایی مثل SX8200 pro باشه هم ، مفید خواهد بود یا نه!؟

چون حداقل در تئوری سرعت دسترسی Optane Memory حدود 10~15 سریعتر از sx8200 pro هست.

درضمن فکر کنم روی برد های سری 200 به بالا و پردازنده های سری 7000 به بالا میشه از این قابلیت استفاده کرد.

StorageReview-Intel-Optane-Memory1.jpg

intel-optane-memory-module-64gb.jpg

داداش ممنون من سرچ کرده بودم و لی اصلا اینطوری دقیق توضیح نداده بود میخام بدونم الان این روی 9100 i3 نسل نهم انتل کار میکنه؟؟

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، hosseingamer گفته است :

داداش ممنون من سرچ کرده بودم و لی اصلا اینطوری دقیق توضیح نداده بود میخام بدونم الان این روی 9100 i3 نسل نهم انتل کار میکنه؟؟

احتمال زیاد باید کار کنه.

پردازنده خودم 9100f هست، روی سیستم خودمم تست میکنم و نتیجه رو میگم.

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، babak1388 گفته است :

مفید خواهد بود یا نه!؟

نه به چشم نمیاد!

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، babak1388 گفته است :

سلام

یکی از دوستان سوال کرد که Intel00ae.png Optane2122.png Memory روی سیستمی که SSD داره هم تاثیر داره یا نه؟؟(مدل M10 16GB)

در اینکه روی سیستمی بدون SSD خیلی تاثیر داره، شکی نیست، ولی سوال اینجاست که روی سیستمی که SSD مدل XPG SX8200 256GB داره هم تاثیر مثبت داره ، یا نه!؟

*چون تو سایت اینتل زمان تاخیر "رید" رو در حد 6~10 میکرو ثانیه نوشته، در حالی که تو تست هایی که روی sx8200 کردیم و منم روی SSD های خودم کردم( sx6000 pro 512GB / S40G 256GB / King stone A400 256GB / corsair LS 120GB )، به زیر 100 میکر ثانیه هم نرسیدم!(در بهترین حالت حدودا 110 میکرو ثانیه میشه)

*مشخصات سیستم:

i5-9400f

32GB DDR4

SSD xpg sx8200 256GB

HDD 2TB seagate barracuda

مادربورد هم B360 هست (2 تا m.2 داره)

سلام.

دوست عزیز تاثیر داره ولی نه اونقدری که آدم ازش انتظار داره دلیلش هم این هستش که وقتی ویندوز روی Ssd ریخته میشه پس سرعت بوت و اجرا رو اون تعیین میکنه و هرچه Ssd بهتر باشه پس سرعت هم بهتر میشه.

ولی وقتی که از  حافظه های  Intel00ae.png Optane2122.png Memory استفاده بشه در کنار Ssd تا حدودی به این کار سرعت میبخشه ولی خیلی زیاد و محسوس نیست. اما در رندر گرفتن این سرعت خودش رو بهتر میتونه نشون بده اما در گیم این تاثیر بسیار قابل محسوس نیستش.

لینک به دیدگاه

قیمتشون بالاست
32 گیگش توی آمازون 89 دلاره

خب چه کاریه یه SX8200 pro میگیرم 512 گیگ 69 دلاره

لینک به دیدگاه

در 32 دقیقه قبل، MIFans گفته است :

قیمتشون بالاست

اره دقیقا من رفتم تحقیق کردم فقط دیجی کالا داره اونم 700 به بالا 16 گیگش ادم 256 بگیره بهتره 

به نظرتون اس اس دی ساتا بگیرم بهتره یا از این m2 ها؟

لینک به دیدگاه

در 26 دقیقه قبل، MIFans گفته است :

قیمتشون بالاست

سوالی که برام پیش اومده دقیقا همینه دیگه!

همین الان روی سیستمی که دارم باهاش تایپ میکنم ی SSD مدل XPG S40G 256GB دارم که وقتی تست میکنم زمان دسترسی رو حدود 110 میکرو ثانیه نشون میده!

SSD دوم هم که روی سیستم دارم Corsair LS هست که اونم 270 میکرو ثانیه رو نشون میده.

*ی هارد معمولی هم حدود 15000 تا 20000 میکرو ثانیه خواهد بود.

ولی سایت intel تو توضیحاتش ، زمان دسترسی این optane هارو زیر 10 میکرو ثانیه نوشته!(حتی 6 میکرو ثانیه)

برام سواله که این تاثیری داره روی سیستم یا نه(در حد ی آزمایش، وگرنه همین الان سیستم حدود 6  ثانیه ای بالا میاد)!

و اینکه قرار نیست این Optane همیشه روی سیستم باشه چون میخوام ی nvme با ظرفیت 2 ترا بگیرم و کلا هارد معمولی رو از روی سیستم حذفش کنم.

فقط در مورد نتیجه کنجکاو هستم...

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، hosseingamer گفته است :

در عمل خیلی فرق نداره! ولی m.2 ها اگه از نوع PCIe باشه، سریعتر هستند!

در کل همیشه من ارزونترین SSD رو برند هیا معتبر انتخاب کردم و تا حالا هم مشکلی برام پیش نیومده(حدود 11 ساله از انواع SSD ها استفاده میکنم)

*اولین SSD که گرفتم ADATA بود که برای 64 گیگش 250 تومن پول دادم(اون زمان سکه 260 بود)😂

لینک به دیدگاه

در 24 دقیقه قبل، babak1388 گفته است :

(حدود 11 ساله از انواع SSD ها استفاده میکنم)

ohh

چن سالته مگه

لینک به دیدگاه

در 20 دقیقه قبل، M_R گفته است :

ohh

چن سالته مگه

😂😂😂😂

30

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، hosseingamer گفته است :

اره دقیقا من رفتم تحقیق کردم فقط دیجی کالا داره اونم 700 به بالا 16 گیگش ادم 256 بگیره بهتره 

قطعا M.2 از نوع NVME بگیرید٬ ساتا نسبت به قیمتش در مقابل nvme ارزش خرید نداره
تفاوت سرعت زیادی دارن
الان همین sx8200 pro بهترین قیمت رو داره و توی بررسی اکثر سایتای خارجی بهترین SSD سال شناخته شده

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، babak1388 گفته است :

1f602.png1f602.png1f602.png1f602.png

30

سرعت دسترسیش خوبه ولی رید ورایتش 1/10 اون ssd هست در نتیجه تو لود و بارگذاری پایین تر از اون حافظه تو هست

نسبت به هارد خیلی بهتره ولی وقتی ssd داری نیاز نیست دیگه 

اگه حس داری تست کن ولی به نظرم نتیجه خاصی شاید جز کاهش سرعت نداشته باشی چون رید ترتیبیش 900 تاس و رایتش 150 تا 

حتی رندومش به پای تو نمیرسه 

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، babak1388 گفته است :

با شکل ssd های m.2 sata

نه خود اینتل زده pci express nvme

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، M_R گفته است :

نه خود اینتل زده pci express nvme

شکلشون شبیه ساتا هست دیگه مثل اونا 2 تا شیار m key و b key داره.

اینطوری نیست؟

در 1 ساعت قبل، M_R گفته است :

سرعت دسترسیش خوبه ولی رید ورایتش 1/10 اون ssd هست در نتیجه تو لود و بارگذاری پایین تر از اون حافظه تو هست

نسبت به هارد خیلی بهتره ولی وقتی ssd داری نیاز نیست دیگه 

اگه حس داری تست کن ولی به نظرم نتیجه خاصی شاید جز کاهش سرعت نداشته باشی چون رید ترتیبیش 900 تاس و رایتش 150 تا 

حتی رندومش به پای تو نمیرسه 

سرعت رید و رایت کلا تو اینا مهم نیست.

دلیلش هم اینه که اینا فایل های حجیم رو ذخیره نمیکنن که.

فایل های زیر 1~2 کیلو بایت رو ذخیره میکنه که برای هارد دیسک های معمولی خیلی سخته خوندنش و زمان دسترسی خیلی خیلی مهمتر هست.

یعنی اگه 10 هزار تا فایل 2 کیلوبایتی هم ذخیره کنه، حجم کلش میشه 20 مگ! که با سرعت 900 مگ که داره، تو 2 صدم ثانیه میتونه بخونه.

در چنین شرایطی، فایل های حجیم مثلا 1 مگ به بالا، باید همچنان از روی هارد دیسک یا SSD اصلی فراخوانی بشه.

*چند سال پیش که بحث SSHD ها داغ بود، سیگیت ی تحقیقی کرده بود که چقدر کش برای HDD کافی هست!؟

نتیجه این بود که تقریبا بعد 2GB ، تاثیر خاصی نداره و یک هارد دیسک معمولی با 2 گیگ کش SSD تقریبا مشابه یک SSD عمل میکنه (البته بجز بنچمارک های بر پایه رید و رایت و ترانسفر فایل حجیم)

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، babak1388 گفته است :

فایل های زیر 1~2 کیلو بایت رو ذخیره میکنه که برای هارد دیسک های معمولی خیلی سخته خوندنش و زمان دسترسی خیلی خیلی مهمتر هست.

یعنی اگه 10 هزار تا فایل 2 کیلوبایتی هم ذخیره کنه، حجم کلش میشه 20 مگ! که با سرعت 900 مگ که داره، تو 2 صدم ثانیه میتونه بخونه.

خوب درسته 

پس تست کن 

ssd براش 1-2کیلوبایتا سخته خوندنش؟ چون از لحاز سرعت رندوم از اینا بالاترن!

در 2 ساعت قبل، babak1388 گفته است :

شکلشون شبیه ساتا هست دیگه مثل اونا 2 تا شیار m key و b key داره.

دیدم عکسشو ولی اینتل:

InterfacePCIe NVMe 3.0 x2

زده

لینک به دیدگاه

این تکنولوژی اینتلی از بدو ورودم انتقادهای زیادی روانه اینتل کرد و پیش بینی میکردن که تکنولوژی به درد نخوری میشه! چرا که به نظر میومد هزینه کردن برای یه کش کار جالبی نمیشه. تکنولوژی که میتونه به درد بخوره optane dimm هست که اونم اینتل باید دست از این همه تاخیرهای غیر قابل قبول در ارائه محصولاتش برداره بلکه راضی کنه ملت رو!

Op1.jpg

2_678x452.jpg

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، M_R گفته است :

خوب درسته 

پس تست کن 

ssd براش 1-2کیلوبایتا سخته خوندنش؟ چون از لحاز سرعت رندوم از اینا بالاترن!

دیدم عکسشو ولی اینتل:

InterfacePCIe NVMe 3.0 x2

زده

دقیقا دنبال جواب این هستم!

چیزی که تو فکرمه اینه که فایل های ریز با سرعت دسترسی ‌خیلی سریعتر از روی این optane خونده بشه ( که تو تئوری زمان دسترسی حدود ۱۵ برابر سریعتر داره ) فایل بزرگتر‌ از روی ssd اصلی که سرعت رید و رایتش بالاتره.

ی نمودار مقایسه زمان دسترسی هم تو نت دیده بودم که تا حدود ۳۰ هزار iops ، زمان دسترسی optane دو سه برابر سریعتر بود، ولی بعد اون بصورت نمایی زیادتر میشد و کارایی رو از دست میداد...

من فقط شکل ظاهریش رو میگفتم دیگه، خودش که میدونم pcie هست

لینک به دیدگاه

دوستان خواستم نتیجه تست رو براتون بگم.

INTEL Optane M10 16GB دیروز بدستم رسید و تست کردم.

همانطور که فکر میکردم این مموری ها خیلی سریعتر از SSD های معمولی حتی PCIe ها هستند.

روی سیستم خودم که SSD مدل XPG S40G 256GB دارم، تو تست Random Access نتیجه این شد:

15-March-2020_20-432.thumb.png.201fe0bef2a2bf645737b09ba28e22d6.png

SSD دومم که مدل ضعیفی هست هم این شد:

15-March-2020_20-44.thumb.png.c9117f3a297dca9bdcedec88017de492.png

ولی Optane مموری تو بعضی موارد تا 6~7 برابر سریعتر عمل کرد:

15-March-2020_20-43.thumb.png.c48181cdc10b315adb171396815b05ae.png

مثلا تو تست 512Bytes اس اس های من حدودا 4 و 8 هزار IOPS رو ثبت کردن، ولی Optane  رفت بالای 36 هزار!

سرعت ترانسفر هم باز SSD های من حدودا 2 و 4 مگابایت در ثانیه بود ولی Optane نزدیک 18 مگابایت!

زمان دسترسی با SSD های خودم، 250 و 125 میکرو ثانیه هست ولی این فقط 27 میکرو ثانیه!

خلاصه فلفل نبین چ ریزه و ...

*درضمن این مموری هارو با نرمافزار intel rapid storage technology میتونید کنترل کنید و هر مموری، برای یک درایو قابل استفاده هست! یعنی شما ی درایو fast انتخاب میکنید که اینجا این مموری 16 گیگ هست. یک درایو سازگار هم انتخاب میکنید که میتونید SSD یا HDD باشه.

**من تست نکردم، ولی تو توضیحات نوشته شده بود که تو ورژن های جدیدتر نرمافزار، از SSD های PCIe هم پشتیبانی میکنه (نسخه های قدیمی فقط SATA رو پشتیبانی میکرده)

درضمن من تستم رو کردم و اگهی فروشش رو هم زدم! کسی خواست در خدتم😁

*البته تو پرشین تولز اگهی کردم.

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

درود و عرض ادب🌹

دوست گرامی، ادغام کردن این مموری تنها با یک درایو ذخیره سازی امکان پذیره؟ یا میشه این مموری رو بین چندین هارد تقسیم کرد، برای مثال 4 گیگ برای کش هریک از هارد یا ssd ها.

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، ShQringQn گفته است :

درود و عرض ادب🌹

دوست گرامی، ادغام کردن این مموری تنها با یک درایو ذخیره سازی امکان پذیره؟ یا میشه این مموری رو بین چندین هارد تقسیم کرد، برای مثال 4 گیگ برای کش هریک از هارد یا ssd ها.

نه هر مموری optane فقط با یک هارد قابل ست کردن هست.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...