رفتن به مطلب

مشکل در کارت گرافیک GTX780 Lightning

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان، سال نو مبارک. :)

کارت گرافیکم gtx780 Lightning هست که الان مدتی هست به مشکل خورده، یعنی سه-چهار باری تا الان یه تعداد خطهای سفید رنگ  افقی روی مانیتور میندازه و بعد یهو کل سیستم فریز میشه و هنگ میکنه و باید ری استارت کنم تا بالا بیاد و قبلا با ری استارت کردن درست میشد و دوباره کارت به درستی کار میکرد ولی دیگه الان فقط این خطهای سفید رنگ افقی رو میندازه روی مانیتور و رزلوشن مانیتور هم تغییر کرده به 800*600 و اصلا هم قابل تنظیم نیست و حتی رفرش ریت مانیتور هم قفل شده روی 1 مگاهرتز و قابل کانفیگ نیست. و هر چی به ذهنم رسیده هم بررسی کردم و توو گوگل هم چندین روزه دارم میگردم و هرچی بوده رو بررسی کردم ولی نتیجه ای نگرفتم! یعنی هنوز متوجه نشدم که دقیقا مشکلش از کجاست! نمیدونم آیا خود جی پی یو از کار افتاده یا نه! کارهایی که انجام دادن اینا هستن که طبق راهنمایی هایی که در فروم های خارجی یا در یوتیوب یا در سایتهای فارسی گفته شده انجام دادم: (مطمعنا مشکل از کارت گرافیک هست چون به محض خارج کردنش از سیستم و استفاده از گرافیک مجتمع intel HD4600 که روی Corei5 4690 ام هست مشکل حل شده و تا الان اون مشکل قبلی رو ندارم) تمامی عکسهایی هم که گرفتم در پیوست قرار دادم.

1. کارت گرافیک رو از لحاظ ظاهری و سخت افزاری بررسی کردم و مشکلی اصلا نداره و من همیشه هر 6 ماه یکبار هم خیلی عالی خاک گیریش میکردم و همیشه تمیز نگهش میداشتم، یعنی بعد از بیرون آوردنش از کیس، بوسیله سشوار (باد خنک) با دقت کامل خاک گیری میکردم و فنهاشم با دستمال کاملا تمیز میکردم و نو نو میشد. و نه ضربه خورده نه خط خشی افتاده رووش. و در آخر بنابر راهنمایی که در فروم دیدم، گفته بودن که ممکنه کارتت خیلی کثیف شده باشه و اون خمیر حرارتی خشک شده باشه، که کارت رو با دقت کامل باز کردم (از یوتیوب بررسی کردم که چگونه کارت رو کاملا تمیز کنم) و اصلا دیگه اثری از خمیر سیلیکون نبود! یعنی هیچ چیزی وجود نداشت روی اون سینک خنک کننده کارت و همینطور روی خود جی پی یو! و کاملا با دقت، هم سینک خنک کننده رو تمیز کردم هم روی جی پی یو رو تمیز کردم، ولی موقع بستن دوباره کارت گرافیک خمیر حرارتی قرار ندادم چون نداشتم و الانم نمیتونم تهیه کنم! (کارت گرافیکم رو تابستان 93 خرید کردم از تهران. ساکن شیرازم.)

2. کابل تصویر اچ دی ام آی هم که از کارت گرافیک به مانیتور وصل هم چک کردم و مشکل از این نبوده.

3. از پورتهای خروجی دیگه ی کارت گرافیک هم استفاده کردم، بازم مشکل برقرار هست.

4. از اسلات pcieدیگه مادربورد هم استفاده کردم، بازم مشکل برقرار هست.

5. کابلهای برق وصل شده به کارت رو بررسی کردم مشکلی ندارن.

6. از لحاظ نرم افزاری هم، ویندوز هیچ گونه مشکلی نداره و کاملا آپدیت هست، (ویندوز 10، نسخه pro 64bit)، درایور کارت گرافیک آپدیت به آخرین ورژن هست، و با نرم افزار DDU هم بررسی کردم و یکبار درایور رو باهاش پاک کردم و دوباره نصب کردم ولی مشکل حل نشده، حتی ویندوزم در آخر دوباره نصب کردم ولی بازم مشکل پابرجاست.

7. در فروم ها گفته شده، ممکنه مشکل از بایوس کارت باشه ولی بعد از بررسی در سایتها اینکارو انجام ندادم، گفتم اول اینجا مطرح کنم بعد اگر به صلاح باشه انجام بدم.

8. بعد از بررسی نرم افزارهایی مثل gpuz , msi afterburner متوجه شدم که هر دو برنامه در قسمت core clock , memory clock عدد صفر رو نشون میدن! نمیدونم مشکل چیه، یعنی جی پی یو کاملا از کار افتاده یا مشکل از حافظه کارت هست؟!

ممنونم از دوستان راهنماییم کنند. 

با تشکر.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز.
به احتمال زیاد نیاز به ریبال. چیپ هست.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، hamed_crazy گفته است :

سلام دوست عزیز.
به احتمال زیاد نیاز به ریبال. چیپ هست.

سلام، اصلا متوجه نمیشم چی گفتید. ممنونم میشم بیشتر توضیح بدی.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، MAXAD گفته است :

کارت گرافیکم gtx780 Lightning هست که الان مدتی هست به مشکل خورده، یعنی سه-چهار باری تا الان یه تعداد خطهای سفید رنگ  افقی روی مانیتور میندازه و بعد یهو کل سیستم فریز میشه و هنگ میکنه و باید ری استارت کنم تا بالا بیاد و قبلا با ری استارت کردن درست میشد و دوباره کارت به درستی کار میکرد ولی دیگه الان فقط این خطهای سفید رنگ افقی رو میندازه روی مانیتور و رزلوشن مانیتور هم تغییر کرده به 800*600 و اصلا هم قابل تنظیم نیست و حتی رفرش ریت مانیتور هم قفل شده روی 1 مگاهرتز و قابل کانفیگ نیست. و هر چی به ذهنم رسیده هم بررسی کردم و توو گوگل هم چندین روزه دارم میگردم و هرچی بوده رو بررسی کردم ولی نتیجه ای نگرفتم! یعنی هنوز متوجه نشدم که دقیقا مشکلش از کجاست! نمیدونم آیا خود جی پی یو از کار افتاده یا نه! کارهایی که انجام دادن اینا هستن که طبق راهنمایی هایی که در فروم های خارجی یا در یوتیوب یا در سایتهای فارسی گفته شده انجام دادم: (مطمعنا مشکل از کارت گرافیک هست چون به محض خارج کردنش از سیستم و استفاده از گرافیک مجتمع intel HD4600 که روی Corei5 4690 ام هست مشکل حل شده و تا الان اون مشکل قبلی رو ندارم) تمامی عکسهایی هم که گرفتم در پیوست قرار دادم.

1. کارت گرافیک رو از لحاظ ظاهری و سخت افزاری بررسی کردم و مشکلی اصلا نداره و من همیشه هر 6 ماه یکبار هم خیلی عالی خاک گیریش میکردم و همیشه تمیز نگهش میداشتم، یعنی بعد از بیرون آوردنش از کیس، بوسیله سشوار (باد خنک) با دقت کامل خاک گیری میکردم و فنهاشم با دستمال کاملا تمیز میکردم و نو نو میشد. و نه ضربه خورده نه خط خشی افتاده رووش. و در آخر بنابر راهنمایی که در فروم دیدم، گفته بودن که ممکنه کارتت خیلی کثیف شده باشه و اون خمیر حرارتی خشک شده باشه، که کارت رو با دقت کامل باز کردم (از یوتیوب بررسی کردم که چگونه کارت رو کاملا تمیز کنم) و اصلا دیگه اثری از خمیر سیلیکون نبود! یعنی هیچ چیزی وجود نداشت روی اون سینک خنک کننده کارت و همینطور روی خود جی پی یو! و کاملا با دقت، هم سینک خنک کننده رو تمیز کردم هم روی جی پی یو رو تمیز کردم، ولی موقع بستن دوباره کارت گرافیک خمیر حرارتی قرار ندادم چون نداشتم و الانم نمیتونم تهیه کنم! (کارت گرافیکم رو تابستان 93 خرید کردم از تهران. ساکن شیرازم.)

2. کابل تصویر اچ دی ام آی هم که از کارت گرافیک به مانیتور وصل هم چک کردم و مشکل از این نبوده.

6. از لحاظ نرم افزاری هم، ویندوز هیچ گونه مشکلی نداره و کاملا آپدیت هست، (ویندوز 10، نسخه pro 64bit)، درایور کارت گرافیک آپدیت به آخرین ورژن هست، و با نرم افزار DDU هم بررسی کردم و یکبار درایور رو باهاش پاک کردم و دوباره نصب کردم ولی مشکل حل نشده، حتی ویندوزم در آخر دوباره نصب کردم ولی بازم مشکل پابرجاست.

7. در فروم ها گفته شده، ممکنه مشکل از بایوس کارت باشه ولی بعد از بررسی در سایتها اینکارو انجام ندادم، گفتم اول اینجا مطرح کنم بعد اگر به صلاح باشه انجام بدم.

8. بعد از بررسی نرم افزارهایی مثل gpuz , msi afterburner متوجه شدم که هر دو برنامه در قسمت core clock , memory clock عدد صفر رو نشون میدن! نمیدونم مشکل چیه، یعنی جی پی یو کاملا از کار افتاده یا مشکل از حافظه کارت هست؟!

با تشکر.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

سلام دوست عزیز

کارت شما جزو کالاهایی که مورد پشتیبانی ما هست قرار ندارد . چون برای پیش از 6 سال پیش است . متاسفانه اقدام به باز کردن غیر اصولی کردید و با عدم استفاده از خمیر حرارتی خودتان باعث خرابی کارت گرافیک شدید . باید کارت گرافیک را به تعمیرکار متخصص نشون بدید ولی به احتمال زیاد به دلیل آرتیفکت هایی که روی صفحه مشاهده میشه پردازنده گرافیکی کارت گرافیک شما خراب شده است .

لینک به دیدگاه

سلام، اصلا متوجه نمیشم چی گفتید. ممنونم میشم بیشتر توضیح بدی.

لحیم سردی چیپ هست.

باید چیپ رو با دستگاه بردارن و دوباره توپ قلع بزنن. و بزارن سرجاش(ریبال) . هزینه برداره. تعمیر کار حرفه ای خودش رو میخواد.

تعمیرش بستگی به خودتون داره که ایا میخوایید. هزینه کنید یا نه بفروشد و کوچ کنید به نسل بالا تر.

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، MAXAD گفته است :

با تشکر.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

سلام و سال نو شما هم مبارک 

اینکه خمیر حرارتی کارت را کامل پاک کردید مثل اینه که موتور خودرو را باز کنید خوب تمیزش کنید بعد بدون اینکه توش روغن بریزید اقدام به استارت و حرکت کنید 

برای یک ثانیه هم گرافیک کارت در این وضعیت نباید روشن بشه (حتی برای تست)

کارت را از روی سیستم بردارید و به تعمیرکار وارد بدهید 

امیدوارم به چیپست آسیب جدی نخورده باشه و همانطور که دوستمون توضیح فرمودند با یه ریبال به آغوش گرم سیستمتون باز گردد

پینوشت : تو این اوضا اهوال با این کرونا آخه چطو دلت اومد با ای عروسک همچی کنی 😂

ویرایش شده توسط nima_hl1
لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، nima_hl1 گفته است :

سلام و سال نو شما هم مبارک 

اینکه خمیر حرارتی کارت را کامل پاک کردید مثل اینه که موتور خودرو را باز کنید خوب تمیزش کنید بعد بدون اینکه توش روغن بریزید اقدام به استارت و حرکت کنید 

برای یک ثانیه هم گرافیک کارت در این وضعیت نباید روشن بشه (حتی برای تست)

کارت را از روی سیستم بردارید و به تعمیرکار وارد بدهید 

امیدوارم به چیپست آسیب جدی نخورده باشه و همانطور که دوستمون توضیح فرمودند با یه ریبال به آغوش گرم سیستمتون باز گردد

پینوشت : تو این اوضا اهوال با این کرونا آخه چطو دلت اومد با ای عروسک همچی کنی 1f602.png

سلام ممنونم بابت راهنماییت.

الان من باید چیکار کنم؟ یعنی چیپست باید تعویض بشه؟ 

بعد دوستمون در بالا گفتن که هزینه بر هست این کار و منم احتمالا اینکارو نکنم.

آیا میشه یه همچین کارتی رو فروخت؟؟!

لینک به دیدگاه

سلام.
چیپ گرافیکی تعویض نمیشه از همون چیپ استفاده میشه
بله به همین شکل میتونید بفروشید.
قیمت مد نظرتو برام پیام کن

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...