رفتن به مطلب

کمک برای انتخاب پردازنده آیوی بریج مناسب برای رم 2400 مگاهرتز

Recommended Posts

سلام دوستان عزیز، نیاز به راهنمایی شما عزیزان دارم، 

ابتدا یه توضیحی بدم. همانطور که می دونید پردازنده های سندی و آیوی بریج مموری کنترلری دارن که به صورت رسمی تا رم های 1600 مگاهرتز رو ساپورت میکنه. اما خیلی از این سی پی یو ها بدون مشکل فرکانس های بالا مثل 2000 یا 2133 و همچنین 2400 و در مواردی اندک 2700 مگاهرتز رو هم ساپورت میکنن. 3570 داشتیم که تا 2600 مگاهرتز رم رو هم هندل کرده اما از اون طرف 4770 هم داشتیم که نهایت تا 2133 مگاهرتز رم رو هندل میکنه و بالاتر اصلا سیستم بوت نمیشه.

این موضوع تا حد زیادی به سیلیکون لاتری ربط داره. دقیقا مثل همون شرایطی که بعضی ها از شانس خوبشون سی پی یو گیرشون میافته که تا 5.5 گیگاهرتز هم مثل هلو اورکلاک میکنن. مموری کنترلر هم همینه، اینکه شانست بزنه و یک پردازنده خوب گیرت بیافته رم های فرکانس بالا رو راحت هندل می کنه. 

حالا مشکل من، بنده سیستم 1155 دارم مادربرد ایسوس Z77 وی و رم های ترایدنت ایکس با فرکانس 2400 مگاهرتز،  مشکلی که من دارم اینه که پردازنده ام که در حال حاضر 3570 هست بخاطر مموری کنترلر ضعیف سی پی یو قادر به هندل کردن این سرعت بالای رم نیست، وقتی xmp رو فعال می کنم سیستم بوت نمیشه. نهایت فرکانسی که بدون مشکل سیستم لود میشه و تمام بازی ها و تست ها پایدار هست، فرکانس 2000 مگاهرتز با تایمینگ CL9 هست. بخاطر همین قصد دارم سی پی یو رو عوض کنم تا بتونم به فرکانس 2400 مگاهرتز رم برسم. اما همانطور که بالا گفتم تو اینترنت دیدم افرادی که با 3770K یا حتی 4770 هم نتونستن 2400 رو لود کنن.

من از لحاظ مالی در مضیقه هستم و نمیتونم هی سی پی یو بخرم و تست کنم اگر جواب نداد یکی دیگه رو سیستم بندازم و امتحان کنم. همچنین تو شهرستانی زندگی می کنم که امکانات بسیار ضعیف و کمی از لحاظ خدمات کامپیوتری داره. در نتیجه باید از همین لیون یا سایت های اینترنتی پردازنده استوک یا کارکرده بگیرم.

بنظرتون من باید چیکار کنم تا پردازنده ای که میخوام بخرم بدون مشکل این فرکانس رم رو هندل کنه؟ چجوری یه انتخاب مطمئن و هوشمندانه داشته باشم؟ 

هر نظری دارید لطفا درمیون بگذارید، مطمئنا برای من و افراد دیگه مفید واقع میشه. تشکر. 

لینک به دیدگاه

متاسفانه فکر میکنم شما اشتباه میکنید

فرکانس بالاتر از فرکانس رسمی سیپیو دیگه بهش xmp میگن و رسمی نیست ولی سیپیو مشکلی برای ساپورت کردنش نداره فقط توسط jedec تعریف نشده برای رم!

مادربرد شما مهمه نه سیپیو ، بایوس رو اپدیت کنید و تست کنید دوباره

2000 با 2400 تفاوتی نداره که بخواید حس کنیدش 

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، M_R گفته است :

متاسفانه فکر میکنم شما اشتباه میکنید

فرکانس بالاتر از فرکانس رسمی سیپیو دیگه بهش xmp میگن و رسمی نیست ولی سیپیو مشکلی برای ساپورت کردنش نداره فقط توسط jedec تعریف نشده برای رم!

مادربرد فرکانس رم 2400 رو پیشتبانی میکنه حتی تا 2600 هم تو توضیحات ایسوس نوشته ساپورت میشه. بایوس به آخرین ورژنی که ایسوس منتشر کرده بود آپدیت شده. 

والا اونجوری که من میخوندم خیلی ها با تعویض سی پی یو مشکلشون حل شده. مثلا یکی میگفت 3770 داشتم که همین مشکل رو داشت ایشون میگفت همه کار کردم حتی دو سه تا مادربرد عوض کردم اما فرکانس رم از 2133 بالاتر نمی رفت. تا اینکه تصمیم میگیره پردازنده رو عوض کنه و از شانسش پردازنده جدید فرکانس جدید رو هندل میکنه.

حقیقت برام مهمه که 2400 ساپورت بشه بالاخره وقتی بالای یه چیزی پول میدی دوست داری به همون مقداری که هزینه کردی هم استفاده ببری. البته در مورد رم هم درسته که فریم را بالاتر نمیبره اما روی افت فریم های ناگهانی یا 1% low بشدت تاثیرگذار هست. 

لینک به دیدگاه

اگه 1کانال رم استفاده کنه پهنای باند شما از 16گیگ میشه 19 گیگ

و 2کاناله باشه از 32 میشه 38 گیگ 

تفاوت اونقدری نیست که شما در بازی یا چیزی بخوای حتی در حد 1-2فریم هم بهره ببری 

اگه تک کاناله هست دوکاناله کنیدش

oc به کیفیت رم و پشتیبانی مادربرد مربوطه تا اونجا که اطلاع دارم سیپیو مشکلی با فرکانس رم نداره 

و اینکه xmp رو غیرفعال کنید و مقادیر مربوطه رو دستی وارد کنید و custom oc کنید شاید مشکلتون حل بشه چون ازین موارد زیاد بوده 

لینک به دیدگاه

دوست عزیز خودتون جواب خودتون رو دادین اینکه imc تا چه فرکانسی رو ساپورت کنه شانسی هست خودم هم تا فرکانس 2666 مگاهرتز بیشتر نمی تونم برم با پردازنده 5820k اونم روی مادربرد پرچمدار rampage v extreme در حالی که رمی که دارم در حالت اورکلاک تا 3866 مگاهرتز می تونه روی پلتفرم های جدید پایدار باشه  اگر از قدرت پردازنده راضی هستین دست بهش نزنید منتها اگر دوست دارید ارتقا بدید برید سراغ 3770 که الان ارزانترین هست و افزایش پرفورمنس رو هم حس کنید

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، M_R گفته است :

oc به کیفیت رم و پشتیبانی مادربرد مربوطه تا اونجا که اطلاع دارم سیپیو مشکلی با فرکانس رم نداره 

خیر کنترلر رم در پردازنده هست و اینجا شما اشتباه فکر می کنید imc ضعیف چیزی هست که خودم باهاش کلی کلنجار رفتم ولی محال بود بتونم فرکانس 3000 رو بوت کنم

لینک به دیدگاه

اگه 1کانال رم استفاده کنه پهنای باند شما از 16گیگ میشه 19 گیگ

و 2کاناله باشه از 32 میشه 38 گیگ 

تفاوت اونقدری نیست که شما در بازی یا چیزی بخوای حتی در حد 1-2فریم هم بهره ببری 

اگه تک کاناله هست دوکاناله کنیدش

و اینکه xmp رو غیرفعال کنید و مقادیر مربوطه رو دستی وارد کنید و custom oc کنید شاید مشکلتون حل بشه چون ازین موارد زیاد بوده 

خیلی ممنون. بله دو کاناله هست خوشبختانه. متاسفانه این کار هم جواب نمیده، فرکانس رو دستی وارد کردم، تایمینگ ها رو دستکاری کردم، حتی تایمینگ های ثانویه رو دستکاری کردم بلکه حداقل 2133 یا 2200 لود بشن اما هیچ فایده ای نداشته. 

در 1 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

دوست عزیز خودتون جواب خودتون رو دادین اینکه imc تا چه فرکانسی رو ساپورت کنه شانسی هست خودم هم تا فرکانس 2666 مگاهرتز بیشتر نمی تونم برم با پردازنده 5820k اونم روی مادربرد پرچمدار rampage v extreme در حالی که رمی که دارم در حالت اورکلاک تا 3866 مگاهرتز می تونه روی پلتفرم های جدید پایدار باشه  اگر از قدرت پردازنده راضی هستین دست بهش نزنید منتها اگر دوست دارید ارتقا بدید برید سراغ 3770 که الان ارزانترین هست و افزایش پرفورمنس رو هم حس کنید

خیلی ممنونم، بله دقیقا همینه، این مشکل imc واقعا شانسی هست و اگر نخواد راه بیاد دیگه به هیچ سراطی مستقیم نمیشه، حتی اگر بخواید با دستکاری تایم های سوم رم هم استرس رو از سی پی یو بردارید اصلا هیچ راهی جواب نمیده. 

دیگه وقتی شما با 5820k اعظم نتوستید بیشتر از 2666 برید من که جای خود دارم 😄 

بله در هر صورت ارتقا میدم ولی واقعا دلم میخواست که این سرعت رم رو داشته باشم. بخاطر همین گفتم شاید راهی باشه که بشه قبل از خرید ممطئن شد که پردازنده هندل میکنه فرکانس رو. شانس هم که کلا با ما غریبه هست. 

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

خیر کنترلر رم در پردازنده هست و اینجا شما اشتباه فکر می کنید imc ضعیف چیزی هست که خودم باهاش کلی کلنجار رفتم ولی محال بود بتونم فرکانس 3000 رو بوت کنم

راجبش میخونم

ممنون

بله درست بود منتهی تشخیص اینکه از رم یا کنترلر باشه ی خورده سخته

ولی درکل درست بود ضعف کنترلر 

درحقیقت میشه گفت اینتل کیفیت imc خودشو تا فرکانس و ولتاژ یاد شده تضمین میکنه که بالامیاره بدون مشکل و بالاتر از اون بخواید شانس شما بستگی داره

برا همین جدول تایمینگ رسمی تا فرکانسی هست که سیپیو ازش پشتیبانی میکنه

جالب بود خیلی 

ویرایش شده توسط M_R
لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، M_R گفته است :

دقیقا 👌

در 12 ساعت قبل، M_R گفته است :

این هم تا حدی درسته !

در واقع هم باس رم مهمه و هم زمان تاخیر اش ،، مثلا باس  2000-CL9 با 2400-CL11 تفاوتی در کارکرد نداره.

----

استارتر عزیز زیاد روی باس رم حساس نشین، به نظر بنده هم 2000C9 برای گیم (با توجه به پلتفرم قدیمی ۱۱۵۵ )  کاملا مطلوبه.

لینک به دیدگاه

سلام

پیشنهاد می کنم قبل از هر کاری با کم کردن تایمینگ و گرفتن تست از سرعت نهایی رم اطمینان پیدا کنید . اگر بتونید تاینگ رو کاهش بدید تقریبا مثل اینه که فرکانس رو افزایش بدید .

به عبارت دیگه همیشه فرکانس 2133 از فرکانس 2000 سریعتر نیست .

نکته دیگه هم این که برای سرعت رم خیلی وسواس به خرج ندید . همین فرکانس با پردازنده 3770 خیلی بهتر از فرکانس 2400 با پردازنده 3570 هستش .

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

اگر بتونید تاینگ رو کاهش بدید تقریبا مثل اینه که فرکانس رو افزایش بدید .

پهنای باند مگه تابعی از فرکانس و مسیر ارتباطی نیست؟

تایمینگ تاخیر زمان ارتباط رو نشون میده البته فقط تایمنیگ cl این cl خودش براساس فرکانس هست یعنی براساس فرکانس رم 

مثلا 2300 با cl9 یعنی 9تا نوسان از  1150*6^10نوسان (در اصل 1150 مگاهرتز هست و در هر کلاک 2بیت برداشت میشه) حالا اگه 1 تقسیم بر این مقدار بشه و ضرب در 9 بشه میشه زمان تاخیر به نانوثانیه چون برحسب گیگاهرتزه فرکانس

این زمان دسترسیه و بیشتر تو همون افت فریم اثرشو میزاره نه افزایش فریم

تو گیم جفتش مهمه ها ولی دلیل اینکه دوال چنل بودن فریم رو زیاد میکنه به علت پهنای بانده چون تاخیر ثابت میمونه تو دوال چنل و مسیر ارتباطی زیاد میشه 

ویرایش شده توسط M_R
لینک به دیدگاه

ممنونم از نظرات دوستان، 

در 2 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

سلام

پیشنهاد می کنم قبل از هر کاری با کم کردن تایمینگ و گرفتن تست از سرعت نهایی رم اطمینان پیدا کنید . اگر بتونید تاینگ رو کاهش بدید تقریبا مثل اینه که فرکانس رو افزایش بدید .

به عبارت دیگه همیشه فرکانس 2133 از فرکانس 2000 سریعتر نیست .

نکته دیگه هم این که برای سرعت رم خیلی وسواس به خرج ندید . همین فرکانس با پردازنده 3770 خیلی بهتر از فرکانس 2400 با پردازنده 3570 هستش .

درود، 

فرمایشتون درسته، اما نکته جالب اینه که رم های فرکانس بالا برای سی پی یو های ضعیف میتونه خیلی کمک حال باشه حتی بیشتر از تایمینگ، به عبارت دیگه وقتی با گلوگاه سی پی یو مثل تو بازی هایی مثل Red Dead 2 یا Assassin Odyssey روبرو میشم، در اینجا رم فرکانس بالا به داد سی پی یو میرسه و نمیگذاره خیلی افت محسوس فریم داشته باشیم. 

این یک مورد خیلی جالب که خیلی وقت پیش تو سایت یوروگیمر در مورد فرکانس رم خوندم. برای سی پی یو 2500k که با کارت گرافیک تایتان تست شده. واقعا نتایج شگفت انگیزه

0.thumb.jpg.86aa490281437d773e05a6e5600fd49e.jpg

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

عبارت دیگه همیشه فرکانس 2133 از فرکانس 2000 سریعتر نیست

سریعتر در چه حوزه ای؟ در پهنای باند که قطعا از لحاظ تئوری بهتره چه cl  بزرگ باشه چه  کوچیک باشه

ولی از لحاظ تاخیر  پاسخ دادن به درخواست دیتا از cpu بله ممکنه سریعتر نباشه و به نسبت تایمینگ cl روی فرکانس  بستگی داره هرچی کوچیک باشه ارتباط سریعتر برقرار میشه و اون رم کمتر کنترلر رو معطل نگه میداره

ویرایش شده توسط M_R
لینک به دیدگاه

در 26 دقیقه قبل، jetalpha گفته است :

سی پی یو های ضعیف میتونه خیلی کمک حال باشه حتی بیشتر از تایمینگ

زمان  پاسخ گویی بین کنترلر و رم به افزایش فریم کمکی نمیکنن چون اصلا به چشم نمیاد این تاخیر نانوثانیه ای ولی پهنای باند به چشم میاد مثلا اگه در نظر بگیریم رم میخواد 20مگابایت رو به کش انتقال بده جدا از تاخیر های دیگه، رم تو 1ثانیه بتونه 50 گیگابایت رو انتقال بده با مسیرهای ارتباطیش و فرکانسش پس رم این 20مگابایت رو در  0.0004 ثانیه میتونه انتقال بده پس اگه پهنای باند نصف بشه مثلا فرض کنید از دوکاناله بشه 1کاناله و سرعت انتقال 25 گیگابایت بشه حالا این 20 مگ در 0.0008 ثانیه انتقال میده یعنی تاخیر زیاد میشه و به چشم میادش حالا اون نانو ثانیه ی زمان پاسخ گویی با این جمع میشه ولی چون خیلی کوچیک تره اصلا به چشم نمیاد اصل همین پهنای بانده 

البته مستقل از فاکتور های دیگه سیستم

لینک به دیدگاه

پهنای باند مگه تابعی از فرکانس و مسیر ارتباطی نیست؟

تایمینگ تاخیر زمان ارتباط رو نشون میده البته فقط تایمنیگ cl این cl خودش براساس فرکانس هست یعنی براساس فرکانس رم 

مثلا 2300 با cl9 یعنی 9تا نوسان از  1150*6^10نوسان (در اصل 1150 مگاهرتز هست و در هر کلاک 2بیت برداشت میشه) حالا اگه 1 تقسیم بر این مقدار بشه و ضرب در 9 بشه میشه زمان تاخیر به نانوثانیه چون برحسب گیگاهرتزه فرکانس

این زمان دسترسیه و بیشتر تو همون افت فریم اثرشو میزاره نه افزایش فریم

تو گیم جفتش مهمه ها ولی دلیل اینکه دوال چنل بودن فریم رو زیاد میکنه به علت پهنای بانده چون تاخیر ثابت میمونه تو دوال چنل و مسیر ارتباطی زیاد میشه

تایمینگ بر مبنای فرکانس سنجیده میشه . به عبارت دیگه تامینگ 9 در فرکانس 1600 با همین تامینگ در فرکانس 2000 متفاوته و دومی بسیار بهتره .

صحبت من چیز دیگه بود . الان استارتر برای رسیدن به فرکانس نهایی مشکل داره . پس یا باید دست به جیب بشه و هزینه کنه یا از طریق تایمینگ تا اونجایی که میشه از پتانسیل رمشون بهره ببرن .

در 37 دقیقه قبل، jetalpha گفته است :

ممنونم از نظرات دوستان، 

درود، 

فرمایشتون درسته، اما نکته جالب اینه که رم های فرکانس بالا برای سی پی یو های ضعیف میتونه خیلی کمک حال باشه حتی بیشتر از تایمینگ، به عبارت دیگه وقتی با گلوگاه سی پی یو مثل تو بازی هایی مثل Red Dead 2 یا Assassin Odyssey روبرو میشم، در اینجا رم فرکانس بالا به داد سی پی یو میرسه و نمیگذاره خیلی افت محسوس فریم داشته باشیم. 

این یک مورد خیلی جالب که خیلی وقت پیش تو سایت یوروگیمر در مورد فرکانس رم خوندم. برای سی پی یو 2500k که با کارت گرافیک تایتان تست شده. واقعا نتایج شگفت انگیزه

بله سرعت مموری تاثیر داره و بسته به شرایط این تاثیر میتونه قابل توجه باشه اما این که ارزش هزینه داشته باشه چیز دیگه ای هستش . تحت همین تست اورکلاک CPU تاثیر بیشتری نسبت به فرکانس مموری داشته . نکته بعدی اینه که من به شخصه به جای خرید رم 2133 برای پردازنده 2500K ترجیه میدم رو رو همون 1600 نگه دارم و در عوض پردازنده قویتر بخرم . ضمن این که در گیمینگ هزینه برای گرافیک اولویت داره . توی این تست هم از کارت تایتان استفاده شده که در زمان خودش پرچمدار بوده . برای مقایسه فکر کن یه نفر 2080Ti خریده باشه ( تقریبا همرده تایتان در زمان خودش میشه ) . حالا این شخص میتونه برای سرعت مموری هم حساس باشه وگرنه کسی که مثلا GTX 950 داره بهتره به فکر کارت سریعتر باشه تا مموری سریعتر !

...............................

این لینک هم مطالب جالبی داره :

https://www.anandtech.com/show/8959/ddr4-haswell-e-scaling-review-2133-to-3200-with-gskill-corsair-adata-and-crucial/2

.

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، big VULTURE گفته است :

تایمینگ بر مبنای فرکانس سنجیده میشه . به عبارت دیگه تامینگ 9 در فرکانس 1600 با همین تامینگ در فرکانس 2000 متفاوته و دومی بسیار بهتره

درسته کاملا

در 1 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

از طریق تایمینگ تا اونجایی که میشه از پتانسیل رمشون بهره ببرن

کلا تغیر تایمینگ پاسخ گویی به اندازه تغیر پهنای باند رم اثرشو نشون نمیده مگه اینکه داده های ارسالی درحد کیلوبایت باشن

لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، jetalpha گفته است :

سلام دوستان عزیز، نیاز به راهنمایی شما عزیزان دارم، 

ابتدا یه توضیحی بدم. همانطور که می دونید پردازنده های سندی و آیوی بریج مموری کنترلری دارن که به صورت رسمی تا رم های 1600 مگاهرتز رو ساپورت میکنه. اما خیلی از این سی پی یو ها بدون مشکل فرکانس های بالا مثل 2000 یا 2133 و همچنین 2400 و در مواردی اندک 2700 مگاهرتز رو هم ساپورت میکنن. 3570 داشتیم که تا 2600 مگاهرتز رم رو هم هندل کرده اما از اون طرف 4770 هم داشتیم که نهایت تا 2133 مگاهرتز رم رو هندل میکنه و بالاتر اصلا سیستم بوت نمیشه.

این موضوع تا حد زیادی به سیلیکون لاتری ربط داره. دقیقا مثل همون شرایطی که بعضی ها از شانس خوبشون سی پی یو گیرشون میافته که تا 5.5 گیگاهرتز هم مثل هلو اورکلاک میکنن. مموری کنترلر هم همینه، اینکه شانست بزنه و یک پردازنده خوب گیرت بیافته رم های فرکانس بالا رو راحت هندل می کنه. 

حالا مشکل من، بنده سیستم 1155 دارم مادربرد ایسوس Z77 وی و رم های ترایدنت ایکس با فرکانس 2400 مگاهرتز،  مشکلی که من دارم اینه که پردازنده ام که در حال حاضر 3570 هست بخاطر مموری کنترلر ضعیف سی پی یو قادر به هندل کردن این سرعت بالای رم نیست، وقتی xmp رو فعال می کنم سیستم بوت نمیشه. نهایت فرکانسی که بدون مشکل سیستم لود میشه و تمام بازی ها و تست ها پایدار هست، فرکانس 2000 مگاهرتز با تایمینگ CL9 هست. بخاطر همین قصد دارم سی پی یو رو عوض کنم تا بتونم به فرکانس 2400 مگاهرتز رم برسم. اما همانطور که بالا گفتم تو اینترنت دیدم افرادی که با 3770K یا حتی 4770 هم نتونستن 2400 رو لود کنن.

من از لحاظ مالی در مضیقه هستم و نمیتونم هی سی پی یو بخرم و تست کنم اگر جواب نداد یکی دیگه رو سیستم بندازم و امتحان کنم. همچنین تو شهرستانی زندگی می کنم که امکانات بسیار ضعیف و کمی از لحاظ خدمات کامپیوتری داره. در نتیجه باید از همین لیون یا سایت های اینترنتی پردازنده استوک یا کارکرده بگیرم.

بنظرتون من باید چیکار کنم تا پردازنده ای که میخوام بخرم بدون مشکل این فرکانس رم رو هندل کنه؟ چجوری یه انتخاب مطمئن و هوشمندانه داشته باشم؟ 

هر نظری دارید لطفا درمیون بگذارید، مطمئنا برای من و افراد دیگه مفید واقع میشه. تشکر. 

سلام

vccio و vccsa رو هم تغییر دادید یا نه ؟

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، M_R گفته است :

درسته کاملا

کلا تغیر تایمینگ پاسخ گویی به اندازه تغیر پهنای باند رم اثرشو نشون نمیده مگه اینکه داده های ارسالی درحد کیلوبایت باشن

پس بخاطر همین موضوع هم هست که رم های ddr4 تایمینگ بالا رو بخاطر فرکانس بالاتر یجورایی قربانی کردن. واقعا دلم میخواست به فرکانس 2400 برسم، نسبت به هزینه ای که کردم ست آپ خیلی خوبی میشد.

در 1 ساعت قبل، Aimbot گفته است :

سلام

vccio و vccsa رو هم تغییر دادید یا نه ؟

بله انجام دادم و متاسفانه کوچکترین تاثیری نداشته.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...