رفتن به مطلب

کشش تغذیه مادربرد.

اشتراک گذاری

Recommended Posts

در در 5 اردیبهشت 1399 در 03:16، miladhaerian گفته است :

سلام دوستان. میخوام بدونم یه مادربرد با تغذیه 4 فازی مثل asus h310 m-k r2.0 تا چه سی پی یویی رو میتونه  راه بندازه بدون مشکل؟ الان روش g5400 دارم توی فول لود 25 وات مصرف میکنه وقتی به چک‌هاش دست میزنم اصلا هیچ حرارتی ندارن و داغ نیستن. میخوام بدونم میتونه مثلا با سی پی یو 9400f که توان مصرفیش 65 وات هست تا مدت ها و بدون مشکل کار کنه؟

من خودم گیگا h310 و 9100f گرفتم . از فروشگاه خود لیون. علا رقم اینکه من تقریبا کمترین سیپیو نسل 9 رو گرفتم بازم  تاکید میکردن برای حداکثر کارایی بهتره سراغ  چیپست 360 و 370 برم. اینکه  این مین شما بتونه 9400 روپشتیبانی میکنه که خب مسلمه. ولی خودتون ببینید اگر قرار 24 ساعته (مدت زیاد ) توی فول لود استفاده بشه خب ریسکه ولی اگر قرار استفاده معمول مولتی مدیا و گیم باشه خیلی حساس نشید. بالاخره طبق سخن دوستان مفام معظم ایسوز قطعا فکر این جاهاش رو کرده.

لینک به دیدگاه

• ارسال 95
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

در 1 دقیقه قبل، milad.azn گفته است :

من خودم گیگا h310 و 9100f گرفتم . از فروشگاه خود لیون. علا رقم اینکه من تقریبا کمترین سیپیو نسل 9 رو گرفتم بازم  تاکید میکردن برای حداکثر کارایی بهتره سراغ  چیپست 360 و 370 برم. اینکه  این مین شما بتونه 9400 روپشتیبانی میکنه که خب مسلمه. ولی خودتون ببینید اگر قرار 24 ساعته (مدت زیاد ) توی فول لود استفاده بشه خب ریسکه ولی اگر قرار استفاده معمول مولتی مدیا و گیم باشه خیلی حساس نشید. بالاخره طبق سخن دوستان مفام معظم ایسوز قطعا فکر این جاهاش رو کرده.

امکانش هست یه تست استرس بگیرید و از برنامه hwinfo اسکرین قرار بدید. این قسمت مدنظرمه بیشتر image.png.dbf03b603d563e90942908a11b0497f0.png

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، miladhaerian گفته است :

امکانش هست یه تست استرس بگیرید و از برنامه hwinfo اسکرین قرار بدید. این قسمت مدنظرمه بیشتر image.png.dbf03b603d563e90942908a11b0497f0.png

والا سیستم رو فروختم  رفت . :)

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، milad.azn گفته است :

والا سیستم رو فروختم  رفت . :)

موفق باشید.😁

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است :

Intel Core i3-9100 4-Core Processor Review - Page 10 of 11 - Legit ...

ترجیحا تست هایی که سیپیو مصرف میکنن رو گذاشتم 

یعنی اینا اشتباهه؟ اگه اشتباه هست خوب یه دلیلی مدرکی چیزی بدید

متوجه نشدم این دمای 100 چجوری حساب شد؟

🌹

سلام

این بنچمارکا مصرف کل پلتفرم رو نشون دادن. مصرف خود پردازنده که خیلی کمتره. مثلاً 3700x نهایتش 90وات و 3900x هم نهایتش 142وات . 

لینک به دیدگاه

سایتی سراغ ندارید که مصرف سی پی یو های نسل نه رو ببینم؟ مثلا 9100 9400 و اینا. فقط سی پی یو.

لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، Aimbot گفته است :

سلام

این بنچمارکا مصرف کل پلتفرم رو نشون دادن. مصرف خود پردازنده که خیلی کمتره. مثلاً 3700x نهایتش 90وات و 3900x هم نهایتش 142وات . 

درجریانم زیر تصویر هم گفتم، برنامه cinebench هست داخل تصویر نوشته شده و برنامه هایی که با cpu فعالیت میکنن اوردم اگه گرافیکی بود که بیشتر از این حرفا بود 

و اینکه مابقی مصرف برای رمه و گرافیکه ، رم مگه چقد مصرف داره و اصلا تو این تست ها رم تحت فشار نیست گرافیکم همینطور🙂

در نهایت این چیزی از ضعیف بودن و یا بهتره بگیم از رده کاربری که داره کم نمیکنه و همچنان این مادربرد نام برده شده با این سیپیو سر ریسک داشتن داره به خصوص اینکه بررسی دقیقی از مادربرد مطرح شده موجود نیست و شرکت هم از مشخصات دادن طفره رفت

اینو تعمیر کار فروم هم تایید کردن

نه من بیشتر از تعمیر کار میدونم و نه تجربه ور رفتن با vrm رو اندازه ایشون دارم پس میتونم به تاییدیه ایشون اعتماد کنم

اختیار و قضاوت با خریداره من فقط مشاورمو میدم 

لینک به دیدگاه

از تعمیر کار محترم ممنونم به خاطر زمانی که صرف کردن و در بحث شرکت کردن @zen

کار مشاوره و دلیل و استناد اوردن بنده به پایان رسید

موفق باشین🌹

لینک به دیدگاه

در 29 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است :

از تعمیر کار محترم ممنونم به خاطر زمانی که صرف کردن و در بحث شرکت کردن @zen

کار مشاوره و دلیل و استناد اوردن بنده به پایان رسید

موفق باشین🌹

تشکر فراوان.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است :

درجریانم زیر تصویر هم گفتم، برنامه cinebench هست داخل تصویر نوشته شده و برنامه هایی که با cpu فعالیت میکنن اوردم اگه گرافیکی بود که بیشتر از این حرفا بود 

و اینکه مابقی مصرف برای رمه و گرافیکه ، رم مگه چقد مصرف داره و اصلا تو این تست ها رم تحت فشار نیست گرافیکم همینطور🙂

در نهایت این چیزی از ضعیف بودن و یا بهتره بگیم از رده کاربری که داره کم نمیکنه و همچنان این مادربرد نام برده شده با این سیپیو سر ریسک داشتن داره به خصوص اینکه بررسی دقیقی از مادربرد مطرح شده موجود نیست و شرکت هم از مشخصات دادن طفره رفت

اینو تعمیر کار فروم هم تایید کردن

نه من بیشتر از تعمیر کار میدونم و نه تجربه ور رفتن با vrm رو اندازه ایشون دارم پس میتونم به تاییدیه ایشون اعتماد کنم

اختیار و قضاوت با خریداره من فقط مشاورمو میدم 

فقط رم و گرافیک ؟ تست legitreviews مثلاً با مادربورد غنی xi extreme بوده و مشخصاً مصرف چیپست , پمپ , فن , اس اس دی وای فای بلوتوث بقیه کنترلرها و ... هم حساب شده که ربطی به vcore vrm ندارن.

منم یادم نمیاد گفته باشم vrm این مادربورد قویه , فقط گفتم مصرف کل سیستم با پردازنده فرق داره خیلی.

در 1 ساعت قبل، miladhaerian گفته است :

سایتی سراغ ندارید که مصرف سی پی یو های نسل نه رو ببینم؟ مثلا 9100 9400 و اینا. فقط سی پی یو.

سلام

معمولاً مصرف کل سیستم رو میزنن ولی میدونم که i5 8400 حدود 50وات نهایتش مصرف داره تو گیم , 9400 هم که نباید تفاوت خاصی با 8400 داشته باشه.

پردازنده های non k اینتل وقتی مصرفشون به tdp ذکر شده میرسه خودشون رو down clock میکنن. 

مادربورد شما هم 3فاز هست با یک های ساید ماسفت به ازای هر فاز که اوضاع رو خراب تر کرده (چون ماسفت های ساید مسئول سوئیچ کردن ریل +12v عه و وقتی فقط از یکی استفاده میشه یعنی بهره وری پایین تر + اتلاف برق بیشتر روی یک ماسفت  ) ولی بازم بعید میدونم پردازنده کم مصرفی مثل 9400f خطری واسش ایجاد کنه. در ضمن میشه از هیت سینک هم استفاده کرد یا فنی که باد بزنه به vrm .

ویرایش شده توسط Aimbot
لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، Aimbot گفته است :

در ضمن میشه از هیت سینک هم استفاده کرد یا فنی که باد بزنه به vrm .

آره این هم فکر خوبیه. چند تا فیلم توی یوتیوب هم ازش دیدم.

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، Aimbot گفته است :

تست legitreviews مثلاً با مادربورد غنی xi extreme بوده و مشخصاً مصرف چیپست , پمپ , فن , اس اس دی وای فای بلوتوث بقیه کنترلرها و ... هم حساب شده

بله ولی معمولا نمیان فعال کنن اینارو

شایدم درست میگید شما ولی من تست از 3جا مختلف اوردم همشون مادربرد ذکر شده رو فکر نمیکنم داشته باشن.

در 10 ساعت قبل، Aimbot گفته است :

ینتل وقتی مصرفشون به tdp ذکر شده میرسه خودشون رو down clock میکنن

منبع یا سند؟ این حرف واقعیت نداره متاسفانه لینکی که در صفحه قبل دادم رو مطالعه کنید متوجه خواهید شد هم ترجمه شدش هست هم از anandtech زبان اصلی هست

در بدترین حالت به tdp میرسه (مگه اینکه دمای تارگت برسه و تروتل رخ بده )

اگه حوصله خوندن مقاله رو ندارید نمونه ای رو قرار میدم.

*این نمونه ای از متن ترجمه شده هست:

"پس از ظهور پردازند‌ه‌های شش‌هسته‌ای، در بررسی پردازنده‌ها تا وقتی دمای پردازنده در محدوده‌ی مجاز قرار دارد، معمولا مقادیر PL1 و PL2 نامحدود درنظر گرفته می‌شوند."

عدم محدودیت برای حداکثر توان مصرفی

"کاربران معمولا به‌اشتباه میزان TDP پردازنده را با حداکثر توان مصرفی آن برابر می‌دانند"

" درباره‌ی پردازنده Intel Core i7-8700 65W، اینتل فقط زمانی‌که پردازنده در فرکانس پایه ۳.۲ گیگاهرتز کار ‌کند، توان مصرفی ۶۵ وات یا کمتر را تضمین می‌کند و هیچ تضمینی درباره‌ی عملکرد این پردازنده در فرکانس‌های بالاتر از ۳.۲ گیگاهرتزو توان مصرفی بیشتر از ۶۵ وات ندارد."

"در گذشته، پردازنده‌های چهارهسته‌ای TDP با توان ۹۵ وات، حتی در حالت توربو به‌دلیل تعداد کم هسته‌ها و فرکانس پردازش به‌نسبت پایین‌تر، حداکثر توان مصرفی ۵۰ وات داشتند.باوجوداین، امروزه با افزایش تعداد هسته‌های پردازنده‌ها بدون افزایش TDP هسته‌های آن‌ها، بسیاری از پردازنده‌های شش و هشت‌هسته‌ای با فرکانس‌های توربو بیشتر از ۴ گیگاهرتز، در پردازش‌های سنگین توان مصرفی بالاتر از TDP خود دارند."

"تقریبا تمامی بررسی‌های انجام‌شده روی پردازنده‌های موجود در بازار با استفاده از تنظیمات محصول نهایی بوده و در آن‌ها از تنظیمات پیشنهادی تولیدکننده‌ی پردازنده استفاده نشده است."

https://www.zoomit.ir/2018/12/16/310510/why-processor-draw-more-power-than-expected/

لینک به دیدگاه

شایدم درست میگید شما ولی من تست از 3جا مختلف اوردم همشون مادربرد ذکر شده رو فکر نمیکنم داشته باشن.

شاید درست میگم ؟

bit tech : so the numbers below are of total system power draw from the mains, not the power consumption of a CPU itself

hexus : To emulate real-world usage scenarios, we record system-wide mains power draw when idle, when rendering via Blender and while playing Civilization VI

legitreviews : The entire platform topped out at just 113 Watts while running Cinebench R20, which was about 55 Watts higher than when the system was at idle

xi hero - ace -strix i که همشون مادربوردهای تاپی هستن.

منبع یا سند؟ این حرف واقعیت نداره متاسفانه لینکی که در صفحه قبل دادم رو مطالعه کنید متوجه خواهید شد هم ترجمه شدش هست هم از anandtech زبان اصلی هست

در بدترین حالت به tdp میرسه (مگه اینکه دمای تارگت برسه و تروتل رخ بده )

اگه حوصله خوندن مقاله رو ندارید نمونه ای رو قرار میدم.

*این نمونه ای از متن ترجمه شده هست:

"پس از ظهور پردازند‌ه‌های شش‌هسته‌ای، در بررسی پردازنده‌ها تا وقتی دمای پردازنده در محدوده‌ی مجاز قرار دارد، معمولا مقادیر PL1 و PL2 نامحدود درنظر گرفته می‌شوند."

"کاربران معمولا به‌اشتباه میزان TDP پردازنده را با حداکثر توان مصرفی آن برابر می‌دانند"

" درباره‌ی پردازنده Intel Core i7-8700 65W، اینتل فقط زمانی‌که پردازنده در فرکانس پایه ۳.۲ گیگاهرتز کار ‌کند، توان مصرفی ۶۵ وات یا کمتر را تضمین می‌کند و هیچ تضمینی درباره‌ی عملکرد این پردازنده در فرکانس‌های بالاتر از ۳.۲ گیگاهرتزو توان مصرفی بیشتر از ۶۵ وات ندارد."

"در گذشته، پردازنده‌های چهارهسته‌ای TDP با توان ۹۵ وات، حتی در حالت توربو به‌دلیل تعداد کم هسته‌ها و فرکانس پردازش به‌نسبت پایین‌تر، حداکثر توان مصرفی ۵۰ وات داشتند.باوجوداین، امروزه با افزایش تعداد هسته‌های پردازنده‌ها بدون افزایش TDP هسته‌های آن‌ها، بسیاری از پردازنده‌های شش و هشت‌هسته‌ای با فرکانس‌های توربو بیشتر از ۴ گیگاهرتز، در پردازش‌های سنگین توان مصرفی بالاتر از TDP خود دارند."

"تقریبا تمامی بررسی‌های انجام‌شده روی پردازنده‌های موجود در بازار با استفاده از تنظیمات محصول نهایی بوده و در آن‌ها از تنظیمات پیشنهادی تولیدکننده‌ی پردازنده استفاده نشده است."

https://www.zoomit.ir/2018/12/16/310510/why-processor-draw-more-power-than-expected/

منظورم با تنظیمات دیفالت بود . آره میشه پاور لیمیت رو برای 8700 non k برداشت که توربو کار خودش رو انجام میده و به 4.3ghz @ all core میرسه فکر کنم , ولی در حالت عادی چنین وضعی داره  :

cappp.thumb.PNG.33b01d35fddf7fefeccea30807a93d46.PNG

9400 هم که ذاتاً پردازنده کم مصرفیه , حتی با برداشتن پاور لیمیت هم بعید میدونم فرق خاصی بکنه.

مثلاً مصرفش تو پرایم :

i5.thumb.PNG.945b552bcc29b3dd1c2c05c728972d31.PNG

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، Aimbot گفته است :

منظورم با تنظیمات دیفالت بود

تنطیمات دیفالت هم باشه فقط مقادیر پیش فرض میشن یعنی شما برای مدت کوتاهی در توان بالایی از tdp هستید که حالا ثانیه یا هر واحد زمانی که سازنده لحاظ میکنه هستش بعد برمیگرده به tdp و ادامه فعالیت میده داخل دیتا شیت هست این موضوع

تو بازی و رندر فرکانس نوسانی جالب نیست تو گیم که قطعا جالب نیست تو رندر هم پرفورمنس پایین میاد 

در 10 دقیقه قبل، Aimbot گفته است :

ولی در حالت عادی چنین وضعی داره 

شما سیپیو که تهیه میکنی میزاری پاور لیمیتش فعال باشه و رو فرکانس پایه کارکنه؟ یه نگاه به ارقام فرکانس در همون تستی که دادین بندازید فرکانس 3.6 عه

ضریب تا4.6 بازه ولی 1گیگاهرتز پایینتره خوب قطعا منی که پول دادم دنبال لیمیتیشن نیستم

این دیتا شیت پردازندست:

image.png.9a6bb64820162682502eb658b266e25a.png

اما اینجا:

image.png.d23f8242683a9edad31b15b956e18350.png

در قسمت 6هسته ای مرتبط با پردازنده 9400، pl1 خورده 65وات که همون tdp هست

قسمت pl2 تو تنطیمات کارخونه سیپیو 1.25برابر tdp هست اما برای مکس و مین تعریف نشدست

حالا باید دید مادربرد h310 m k از مقادیر پایه تبعیت میکنه یا مقایر مرتبط به مهندسی خودش رو وارد میکنه

اگه وارد کنه میتونه همه این مقادیر کشک به حساب بیان و مصرف و تایم موندن در توربو unlimited بشه یا مقادیر دیگه ای میشه و این دیگه به تراشه بستگی داره چقدر امپر مصرف کنه چقدر گرما بشه هدر بره و....

اره اگه بخوای با تنطیمات لیمیت شده کارخونه پیش برید هیچ مشکلی نیست 

یه راه دیگم هست که از اندرولت استفاده کنن و یذره دست تو بایوس ببرن در اینصورت خیلی به نفعشون میشه البته اگه گزینه برای اندرولت داشته باشه

راجب بنچمارک هم درسته زیر تصویرم گفتم که تست هارو سعی کردم از برنامه هایی که به سیپیو فقط فشار میارن رو لحاظ کنم ولی میگم بقیه واحد های غیر مرتبط رو احتمالا غیرفعال میکنن چون تست تخصصی راجب سیپیو هست 

موفق باشید

لینک به دیدگاه

• 4 ماه بعد...

خدا بگم چه‌کارت نکنه ایسوس😐 واسه مادربرد h310m-k مدار تغذیه چهار فاز گذاشته. واسه همون مادربرد ولی با چیپست h410 یعنی PRIME H410M-K که پایین رده ترین مادربرد این سوکت هست مادر تغذیه هشت فاز گذاشته. میمرد واسه اون قبلی چندتا دیگه اضاف کنه☹️

image.thumb.png.5660063af496ecb7d4407bcb92dfd05b.png

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
در در 6 اردیبهشت 1399 در 07:16، babak1388 گفته است :

راستی من الان مادربورد خودم رو چک کردم که 10 تا هست و تو مشخصاتش با دمای نزدیک 100 درجه، حدودا هر کدوم 50 آمپر جریان میتونه تامین کنه!(دما 60 باشه 60 آمپر)

یعنی 50 آمپر ضرب در 10 که میشه 500 آمپر و اونم ضرب در ولتاژ پردازنده، حدودا 1.2 در نظر بگیریم، میشه 600 وات!

داشتم یه دور تاپیک رو میخوندم به این برخوردم.
مگه طرز کار مدار تغذیه چه جوریه؟ تا اونجایی که من میدونم مثلاً اگر چهار فاز باشه مثلاً توی زمان بیست ثانیه  هر کدوم پنج ثانیه تغذیه رو به عهده دارن. درسته؟ یعنی نوبتی کار میکنن.
پس شما نباید اونجا ضرب در ده میکردید چون ربطی نداره. چون فاز ها همزمان کار نمیکنن. پس در واقع 50*1.2 میشه 60 وات. یعنی واقعاً شصت وات یا چی؟☹️
البته باز هم میگم شاید من اشتباه میکنم.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، miladhaerian گفته است :

داشتم یه دور تاپیک رو میخوندم به این برخوردم.
مگه طرز کار مدار تغذیه چه جوریه؟ تا اونجایی که من میدونم مثلاً اگر چهار فاز باشه مثلاً توی زمان بیست ثانیه  هر کدوم پنج ثانیه تغذیه رو به عهده دارن. درسته؟ یعنی نوبتی کار میکنن.
پس شما نباید اونجا ضرب در ده میکردید چون ربطی نداره. چون فاز ها همزمان کار نمیکنن. پس در واقع 50*1.2 میشه 60 وات. یعنی واقعاً شصت وات یا چی؟☹️
البته باز هم میگم شاید من اشتباه میکنم.

تاپیک بسیار زیبا، از موضوعات مورد علاقه خودم و مهم برای دوستانی که قصد خرید مادربورد دارند. 

بعضا افرادی برای مثال برای پردازنده 9900 بورد H310 تهیه می‌کنند با نهایت 5 فاز. خب درسته پشتیبانی میکنه خوبم پشتیبانی میکنه، سی پی یو به بورد میخوره و مشکلی نیست اما در ظاهر! مادربوردهای رده متوسط که مدار تنظیم کننده ولتاژ نسبتا خوبی دارند، برای مثال دارای 12 فاز هستند که هر فاز یا شریان میتونه 60، 70 و حتی 90 آمپر مثل Maximus XII Extreme در اختیار پردازنده قرار بده. منتها اجزای هر فاز، تو یک میزان مشخصی از لودشون بیشترین بازده رو دارند و اگه نزدیک به حداکثر توانی که میتونن جریان تامین کنند، ازشون کار کشیده بشه و تحت لود سنگین قرار بگیرند، دما به صورت نامتعارف میره بالا و به مدار فشار میاد.

وقتی یک کمپانی میاد 12 فاز هر کدوم با قابلیت تامین 40 آمپر برای مثال طراحی میکنه، به این معنی که چوک و ماسفت (خازن معمولا ترکیبی هست)، اون فاز قابلیت عبور و ذخیره‌ی 40 آمپر جریان الکتریکی رو داره. این 12 فاز توانایی فراهم کردن 480 آمپر جریان رو دارند (12x40A) اما این مورد رو در نظر نمیگیرن که شما قراره از مدار این بورد 480 آمپر جریان بکشید که خب قطعا هم نمیتونید اینکارو کنید. دلیل اینکه تا این حد فاز یا شریان در بورد قرار دادند، اینه که جریان بین فازهای بیشتری تقسیم بشه و فشار زیاد رو یک فاز، بین چند فاز تقسیم بشه و سطح کاملا پایینی باشه. 100 آمپر بین 4 فاز 100 فازی، تنها از 25 درصد توان فراهم سازی جریان رو به چالش میکشه. نتیجه اینه که مدار بورد با لود کمتر، فشار کمتر، دمای کمتر، راندمان بالاتر و طول عمر به مراتب بیشتری به فعالیت می‌پردازه. به اگر تعداد فاز رو زیاد میکنند، هدفشون تقسیم فشار هست و ما باید بورد رو درست انتخاب کنیم.

من برای به تست یکی از بوردها که خیلی هم ادعا داشت قصد داشتم به چالش بکشمش. برای همین مادربورد گیگابایت z390 aorus xtreme رو کاملا لخت کردم و هیچ هیت‌سینکی روی بورد نذاشتم. در صورتیکه این بورد سیستم خنک کننده‌ی فوق العاده‌ای با چندین هیت‌سینک و لوله انتقال حرارت در قسمت رو و زیرش داره و با دیدن سیستم خنک کنندش ممکنه این فکر رو کنید که این هیت‌سینک‌ها حتما باید باشن! بعد از اون سی پی یو 9900K رو روی بورد گذاشتم، خنک کننده آبی استفاده کردم که هیچ جریان هوایی به اطراف پخش نشه و تست Prime95‌ رو به مدت 20 دقیقه اجرا کردم. بعد دمای مدار رگولاتور ولتاژ بورد رو اندازه گرفتم و دمای داغترین ماسفت که حیاتی ترین قطعه‌ی VRM هست و اگر قرار باشه حداقل رو یک بخش هیت‌سینک قرار بدن، اون ماسفت هست، دمای داغترین اون از 73 یا 72 درجه تجاوز نکرده بود! دلیلش خیلی مشخص بود. استفاده از یک VRM شانزده فازی با تقسیم دقیق جریان.

پس بهتره همیشه بورد رو درست انتخاب کنید. روی پلتفرم اینتل، تا پردازنده i5 (به غیر از سری K) یک مادربورد 6 فازی کافیه برای اینکه خیالتون راحت باشه که فکر کنم پردازنده‌ای که قصد خرید دارید i3 یا i5 بود.

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Mehdi_FXX گفته است :

تاپیک بسیار زیبا، از موضوعات مورد علاقه خودم و مهم برای دوستانی که قصد خرید مادربورد دارند. 

بعضا افرادی برای مثال برای پردازنده 9900 بورد H310 تهیه می‌کنند با نهایت 5 فاز. خب درسته پشتیبانی میکنه خوبم پشتیبانی میکنه، سی پی یو به بورد میخوره و مشکلی نیست اما در ظاهر! مادربوردهای رده متوسط که مدار تنظیم کننده ولتاژ نسبتا خوبی دارند، برای مثال دارای 12 فاز هستند که هر فاز یا شریان میتونه 60، 70 و حتی 90 آمپر مثل Maximus XII Extreme در اختیار پردازنده قرار بده. منتها اجزای هر فاز، تو یک میزان مشخصی از لودشون بیشترین بازده رو دارند و اگه نزدیک به حداکثر توانی که میتونن جریان تامین کنند، ازشون کار کشیده بشه و تحت لود سنگین قرار بگیرند، دما به صورت نامتعارف میره بالا و به مدار فشار میاد.

وقتی یک کمپانی میاد 12 فاز هر کدوم با قابلیت تامین 40 آمپر برای مثال طراحی میکنه، به این معنی که چوک و ماسفت (خازن معمولا ترکیبی هست)، اون فاز قابلیت عبور و ذخیره‌ی 40 آمپر جریان الکتریکی رو داره. این 12 فاز توانایی فراهم کردن 480 آمپر جریان رو دارند (12x40A) اما این مورد رو در نظر نمیگیرن که شما قراره از مدار این بورد 480 آمپر جریان بکشید که خب قطعا هم نمیتونید اینکارو کنید. دلیل اینکه تا این حد فاز یا شریان در بورد قرار دادند، اینه که جریان بین فازهای بیشتری تقسیم بشه و فشار زیاد رو یک فاز، بین چند فاز تقسیم بشه و سطح کاملا پایینی باشه. 100 آمپر بین 4 فاز 100 فازی، تنها از 25 درصد توان فراهم سازی جریان رو به چالش میکشه. نتیجه اینه که مدار بورد با لود کمتر، فشار کمتر، دمای کمتر، راندمان بالاتر و طول عمر به مراتب بیشتری به فعالیت می‌پردازه. به اگر تعداد فاز رو زیاد میکنند، هدفشون تقسیم فشار هست و ما باید بورد رو درست انتخاب کنیم.

من برای به تست یکی از بوردها که خیلی هم ادعا داشت قصد داشتم به چالش بکشمش. برای همین مادربورد گیگابایت z390 aorus xtreme رو کاملا لخت کردم و هیچ هیت‌سینکی روی بورد نذاشتم. در صورتیکه این بورد سیستم خنک کننده‌ی فوق العاده‌ای با چندین هیت‌سینک و لوله انتقال حرارت در قسمت رو و زیرش داره و با دیدن سیستم خنک کنندش ممکنه این فکر رو کنید که این هیت‌سینک‌ها حتما باید باشن! بعد از اون سی پی یو 9900K رو روی بورد گذاشتم، خنک کننده آبی استفاده کردم که هیچ جریان هوایی به اطراف پخش نشه و تست Prime95‌ رو به مدت 20 دقیقه اجرا کردم. بعد دمای مدار رگولاتور ولتاژ بورد رو اندازه گرفتم و دمای داغترین ماسفت که حیاتی ترین قطعه‌ی VRM هست و اگر قرار باشه حداقل رو یک بخش هیت‌سینک قرار بدن، اون ماسفت هست، دمای داغترین اون از 73 یا 72 درجه تجاوز نکرده بود! دلیلش خیلی مشخص بود. استفاده از یک VRM شانزده فازی با تقسیم دقیق جریان.

پس بهتره همیشه بورد رو درست انتخاب کنید. روی پلتفرم اینتل، تا پردازنده i5 (به غیر از سری K) یک مادربورد 6 فازی کافیه برای اینکه خیالتون راحت باشه که فکر کنم پردازنده‌ای که قصد خرید دارید i3 یا i5 بود.

من متوجه این قضه نشدم که بلاخره طرز کار مدار تغذیه چه جوریه. توی یکی از لینک هایی که توی صفحه اول همین تاپیک گذاشتن نوشته بود که فاز ها نوبتی تغذیه رو به عهده دارن یعنی این نیست که همزمان با هم سی پی یو رو تغذیه کنن که بینشون تقسیم بشه. یعنی اینکه اگر سی پی یو داره صد وات مصرف میکنه این صد وات بین ده تا تقسیم نمیشه که هر کدوم ده وات بدن. این صد وات رو یه دونشون میده ولی برای مدت زمان کمی و سریع سویچ میشه روی بعدی. درسته؟

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، miladhaerian گفته است :

من متوجه این قضه نشدم که بلاخره طرز کار مدار تغذیه چه جوریه. توی یکی از لینک هایی که توی صفحه اول همین تاپیک گذاشتن نوشته بود که فاز ها نوبتی تغذیه رو به عهده دارن یعنی این نیست که همزمان با هم سی پی یو رو تغذیه کنن که بینشون تقسیم بشه. یعنی اینکه اگر سی پی یو داره صد وات مصرف میکنه این صد وات بین ده تا تقسیم نمیشه که هر کدوم ده وات بدن. این صد وات رو یه دونشون میده ولی برای مدت زمان کمی و سریع سویچ میشه روی بعدی. درسته؟

بد نیست اول یکم vrm رو مرور کنیم. هر فاز یک مدار تنظیم کننده ولتاژ یا مدار رگولاتور ولتاژ یا همون vrm از یک ماسفت درایور، یک ماسفت low-side، یک ماسفت high-side و خازن های ورودی و خروجی تشکیل شده البته در حالت معمول یا کلی. قبل از همه ی اینها هم کنترلر قرار داره. کنترلر ماسفت درایورهارو کنترل میکنه و ماسفت درایورها هم ماسفت های لو و های ساید رو کنترل می‌کنند. ماسفت لو ساید جریان رو آماده به کار یا نگه میداره.

روال کار به این صورته که مثلا وقتی بایوس ولتاژ کور رو 1.3 ولت تعیین میکنه، وظیفش تامین این جریان مورد نیاز هم هست. حالا یک جریان از کانکتورهای برق وارد بورد میشه و میره به خازن های ورودی که معمولا پشت ماسفت ها قرار دارند(میگیم خازن ورودی چون جریان رو به مدار وارد میکنند). بعد از اون این جریان طبق تقسیم بندی کنترلر و دریافت سیگنال اون تقسیم بندی توسط ماسفت درایور، جریان تقسیم شده به ماسفت لو ساید هم فاز وارد میشه باشه. این جریان برای پاکسازی و نویز گیری و در حد امکان صاف بودن، وارد چوک هر فاز میشه و پس از پاکسازی و تمیز شدن وارد خازن خروجی میشه و از اونجا آماده ی ارسال به سی پی یو که این ارسال از طریق پین های سی پی یو و اونهایی که مسئول دریافت جریان هستند انجام میشه.

حالا میخوام به جواب سوال شما برسیم:

نکته ای که این وسط هست اینه که کنترلر در اکثر موارد یا سعی میکنه تقسیم برابر انجام بده یا سعی میکنه این تقسیم رو با کمی اختلاف انجام بده. تو لود های بالا صددرصد تقسیم رو نزدیک انجام میده اما ممکنه گاهی جریان مورد نیاز انقد کم باشه که نه تنها به نیمی یا حتی بیشتر فازها نیاز نباشه، بلکه فازهای باقی مونده هم تو لود کمی باشند! 

این مورد رو فقط میشه از اندازه گیری دمای چوک ها یا ماسفت ها فهمید. چیزی که من دیدم، تو اکثر موارد دمای چوک ها یا برابر بودن و یا بسیار نزدیک به هم. اما! مادربوردهای بودند که اختلاف دمای چوک ها یکم زیاد بود. مثلا یکیشون دمای 65 داشت و دیگری 55. خب مشخصه اونی که دماش 65 هست تحت لود بیشتری قرار گرفته. البته اختلاف بین دما رو من بیشتر تو حالت بیکاری دیدم که خب مشخصه دیگه چون لود چندانی انجام نمیشه. پس در حقیقت داره یه عملیات سوئیچینگ اتفاق میوفته اما نه به این صورت که یک فاز تحت لود شدید باشه و سایر فازها نباشن. 

لینک به دیدگاه

در مورد جریان پاک، جریان ناپاک نا صاف، نحوه ی کار و تشبیه به سیستم تصفیه بد نیست این تصاویر رو قرار بدم:

VRM-2.jpg

VRM-cycle.jpg

GPU-Current-2.jpg

GPU-Current.jpg

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، Mehdi_FXX گفته است :

حالا میخوام به جواب سوال شما برسیم:

آخه من فکر میکردم که حتی توی فول لود وظیفه تغذیه رو فقط یکی از فازها برعهده داره و سریع بین همشون سویچ میشه. نمیدونستم که درصورت نیاز همه با هم کار میکنن. خیلی عالی، ممنون.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...