رفتن به مطلب

کنترل حجم مصرفی کاربران متصل به wifi

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان ما به شدت با مصرف حجم اینترنت در محل کارمون روبرو شدیم و نمیدونیم این کاره کی هستش که چهار نفر آدمیم 130 گیگ نت داریم در ماه که از این 4 نفر دو نفرمون نصف روز رو اصلا از اینترنت استفاده نمیکنند بعد جالبیش اینجاست داره روزانه 8 گیگ از نتمون مصرف میشه میخوام بدونم این کار کیه

لطفا یک راه معرفی کنید بشه فهمید از دستگاه های متصل به وای فای، کدوم کاربر چقدر از اینترنت رو مصرف کرده 

اقلام سخت افزاری یه pc قوی هستش که تمام لحضات روشنه

و مدل مودم هم TP-LINK ADSL2 Plus TD-W8951ND_V1 Wireless N150 Modem Route هستش

لطفا نرم افزاری یا Custom Firmware  (فرم ور کاستوم) ویا هر روش دیگه ای که میشه یه مدت بتونیم چک کنم که کی چقدر مصرف کرده از اینترنت بگه

در ضمن pc به صورت lan به مودم وصل نیست و با کارت شبکه وای فای وصل شده

لینک به دیدگاه

سلام.

توی ویندوز سرچ کنین Data usage نشون میده چقدر حجم استفاده کرده در 30 روز گذشته.

توی گوشی هم برین توی ستینگ میتونین پیدا کنین چقدر استفاده کرده

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، ARMAN - H گفته است :

سلام.

امکان انجام این کار به خاطر مسائل اخلاقی نیست برای همین دنبال روش های دیگه هستم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

اکثر مودم ها امکان ایجاد شبکه مهمان تا 4 شبکه رو دارند.

اگه 4 نفر هستند که به مودم متصل میشن، میتونید هر 4 شبکه مهمان رو فعال کنید و به هر شخص یک ssid اختصاص بدید، تو صفحه ی مودم نمایش میده که از هر ssid چه حجمی مصرف میشه. اینطور میتونید متوجه بشید که کدوم فرد مصرف بیشتری داره.

image.thumb.png.8615af3d747244f13d61c1ed0380a7f5.png

ممکنه کاربر ناخواسته ای هم به مودم متصل باشه، از قسمت کلاینت ها افراد متصل به مودم رو ببرسی کنید و در صورتی که فرد اضافه ای متصل بود، از مک فیلتر استفاده کنید.

لینک به دیدگاه

سلام نمیشه از طریق مودم بفهمید که هر شخصی چقدر مصرف کرده.اینها مودم های ساده ای هستند.نهایت چیزی که میزنن مقدار مصرف کله.البته مک آدرس دستگاه های متصل به مودم رو هم نشون میدن ولی خب حجم مصرفی اون دستگاه رو نشون نمیده.

یا باید یک روتر برد بخرید مثل روتر برد میکروتیک یا برندهای دیگه اما میکروتیک قیمتش مناسبه و خیلی گرون نیست.اگر بخرید میتونید برای هر کسی اصلا حجم تعیین کنید تا هرچیزی دید دانلود نکنه.حالا شاید برند های ارزونتر مثل دی لینک یا تی پی لینک هم از این روتر بردها داشته باشند ولی من اطلاعی ندارم.

یه راه دیگه اینه که مثل کافی نت عمل کنید.کامپیوترتون رو توی حالت بریج بذارید و بقیه از طریق شما وصل به اینترنت بشن.با این حساب اگر کامپیوتر شما خاموش بشه دسترسی به اینترنتشون هم قطع میشه.یا هر مشکلی برای اینترنت کامپیوتر شما اتفاق بیفته برای بقیه هم همزمان اتفاق میفته.این راه ارزونتر از راه بالاییه.نهایت خرجش این باشه که یک نرم افزار کنترل حجم میخرید(دقیقا مثل کافی نت ها).البته کرکی هم در اینترنت دیدم

یه راه دیگه هم اینه که دوستمون بالا اشاره کردن.منم ازش بی اطلاع بودم.ارزونترین راه هم هست فقط باید مودمتون ساپورت کنه این قابلیت رو

ویرایش شده توسط mohammad7966
لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است :

درود

اکثر مودم ها امکان ایجاد شبکه مهمان تا 4 شبکه رو دارند.

اگه 4 نفر هستند که به مودم متصل میشن، میتونید هر 4 شبکه مهمان رو فعال کنید و به هر شخص یک ssid اختصاص بدید، تو صفحه ی مودم نمایش میده که از هر ssid چه حجمی مصرف میشه. اینطور میتونید متوجه بشید که کدوم فرد مصرف بیشتری داره.

image.thumb.png.8615af3d747244f13d61c1ed0380a7f5.png

ممکنه کاربر ناخواسته ای هم به مودم متصل باشه، از قسمت کلاینت ها افراد متصل به مودم رو ببرسی کنید و در صورتی که فرد اضافه ای متصل بود، از مک فیلتر استفاده کنید.

image.thumb.png.d0f3ddb59770efa2193d190c28cfd1ba.png

متاسفانه پنل من به این شکه و مثل مال شما نیست بی زحمت راهنمایی بیشتر کنید تا پیداش کنم ممنون

مک هارو و تعداد وصلی ها رو لحضه ای چک میکنم و فرد اضافه ای وصل نمیشه

ویرایش شده توسط hadi soleimanzadeh
لینک به دیدگاه

م

در 4 دقیقه قبل، mohammad7966 گفته است :

سلام نمیشه از طریق مودم بفهمید که هر شخصی چقدر مصرف کرده.اینها مودم های ساده ای هستند.نهایت چیزی که میزنن مقدار مصرف کله.البته مک آدرس دستگاه های متصل به مودم رو هم نشون میدن ولی خب حجم مصرفی اون دستگاه رو نشون نمیده.

یا باید یک روتر برد بخرید مثل روتر برد میکروتیک یا برندهای دیگه اما میکروتیک قیمتش مناسبه و خیلی گرون نیست.اگر بخرید میتونید برای هر کسی اصلا حجم تعیین کنید تا هرچیزی دید دانلود نکنه.حالا شاید برند های ارزونتر مثل دی لینک یا تی پی لینک هم از این روتر بردها داشته باشند ولی من اطلاعی ندارم.

یه راه دیگه اینه که مثل کافی نت عمل کنید.کامپیوترتون رو توی حالت بریج بذارید و بقیه از طریق شما وصل به اینترنت بشن.با این حساب اگر کامپیوتر شما خاموش بشه دسترسی به اینترنتشون هم قطع میشه.یا هر مشکلی برای اینترنت کامپیوتر شما اتفاق بیفته برای بقیه هم همزمان اتفاق میفته.این راه ارزونتر از راه بالاییه.نهایت خرجش این باشه که یک نرم افزار کنترل حجم میخرید(دقیقا مثل کافی نت ها).البته کرکی هم در اینترنت دیدم

بی زحمت دستگاهی که گفتید رو ممنون میشم لینک بدید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 14 دقیقه قبل، hadi soleimanzadeh گفته است :

ی

من تا حالا با tplink کار نکردم متاسفانه، ولی تو تب ادونس ستاپ باید گزینه ای تحت عنوان ادونس وایرلس یا ... باشه که بتونید شبکه مهمان رو فعال کنید

بعد از تب استاتوس->استاتیکس میزان مصرف هارو ببینید.

فقط حواستون باشه برای شبکه های مهمان هم رمز تعیین کنید، چون بدون رمز هستند.

لینک به دیدگاه

سلام

با نرم افزار NETCUT میتونید روی سیستم بریزین 

و افرادی که کانکت هستن رو ببینید 

با مک ادرس هاشون چک کنین اونی که پیدا کردید رو کات کنید 

لینک به دیدگاه

در 20 دقیقه قبل، hadi soleimanzadeh گفته است :

م

بی زحمت دستگاهی که گفتید رو ممنون میشم لینک بدید

تو مباحث شبکه هنوز به تخصص کافی نرسیدم.در حال آموزشم.توی دوره های میکروتیک این قابلیت رو دیدم اما نمیدونم کدوم روتربرد برای شما خوبه.بهتر از خود فروشگاه های شبکه بپرسد ولی این مدل رو دیدم که این قابلیت رو داره.

https://www.digikala.com/product/dkp-916395/روتر-میکروتیک-مدل-rb941-2nd-tc-hap-lite#/tab-params

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، hadi soleimanzadeh گفته است :

TP-LINK ADSL2 Plus TD-W8951ND_V1

سلام

این مدل همچین قابلیتی نداره،شما بایستی روتر میکروتیک تهیه کنید تا برای هر کاربر حجم و زمان  تعریف کنید و یوزر ها رو  مدیریت کنید.

لینک به دیدگاه

در 40 دقیقه قبل، hadi soleimanzadeh گفته است :

image.thumb.png.d0f3ddb59770efa2193d190c28cfd1ba.png

متاسفانه پنل من به این شکه و مثل مال شما نیست بی زحمت راهنمایی بیشتر کنید تا پیداش کنم ممنون

مک هارو و تعداد وصلی ها رو لحضه ای چک میکنم و فرد اضافه ای وصل نمیشه

من اطلاعات پی دی اف مودم شما رو از اینترنت گیر اوردم ولی ورژن 6 ولی مودم شما ورژن 1.با این حال بر اساس همون ورژن 6 میگم.توی قسمت advanced setup هست بخش vlan

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، mohammad7966 گفته است :

من اطلاعات پی دی اف مودم شما رو از اینترنت گیر اوردم ولی ورژن 6 ولی مودم شما ورژن 1.با این حال بر اساس همون ورژن 6 میگم.توی قسمت advanced setup هست بخش vlan

این صفحه اولش

1230623112_Annotation2020-05-04023447.thumb.png.bcb9f2be363f8da08635c01facb563dd.png

این صفحه Define VLAN Group

1489115985_Annotation2020-05-04023513.thumb.png.f96214ce9397bd3e1f3a3a1bc4c24672.png

و این هم صفحه Assign VLAN PVID for each Interface

1188122637_Annotation2020-05-04023527.thumb.png.bf3800a372d6f9e89e27942b3701226b.png

لینک به دیدگاه

خب تو همون vlan باید تعریف کنید.الان همه کاربرا رو توی یک vlan قرار داده.حالا یه vlan جدید تعریف کنید.مثلا کامپیوتر شماره 2 رو اختصاص بدید به vlan2.توی Define VLAN Group

بعد براش تعریف کنید که فقط از اترنت شماره 2 حق استفاده داره.این برای استفاده از کابل هست.برای بی سیم تنظیمات زیادی نداره.توی خود پی دی اف نوشته این برای چی هست.توی پی دی اف نوشته اگر تیک وایرلس زده نشده باشه یعنی اون شخص داده هاشو از طریق وایرلس نمیتونه انتقال بده در نتیجه اینترنت هم نداره.

اما شما میخوای ببینید هرکس چقدر حجم مصرف میکنه.معلوم نیست این vlan فعال باشه مقدار حجم رو نشون میده یا نه.قابلیت Qos هم برای این کار هست که سرعت دسترسی رو برای اشخاص کم و زیاد میکنه ولی اونم مقدار حجم مصرفی رو نمیزنه.

اون قابلیتی که مودم دوستمون داشت یعنی مودم 2750 دیلینک،اسمش vap هست.که فکر کنم مخفف virtual access point هست.

لینک به دیدگاه

سلام. اول از همه چک کنید ببینید مودم/روتر شما DD-WRT یا OpenWRT ساپورت میکنه یا نه. شاید ان ها کمکتون کنن

خیلی از مودم/روتر ها این قابلیت ها رو ندارن. من کاری که خودک انجام دادم این بود که یه کامپیوتر قدیمی رو برداشتم و روش یه پاور 80+ نصب کردم که بازدهش بره بالا. یک کارت شبکه دیکه هم بهش اضافخ کردم. بعد روش سیستم عامل PFsense را نصب کردم

PFsense سیستم عاملی هست بر پایه ی FreeBSD که تو سازمان ها کاربرد داره. این نرم افزار یک روتر و فایروال بسیار بسیار قوی هست. الان این کاری که شما میخواید انجام بدید رو من به راحتی تو PFsense دارم انجام میدم. برای وایفای هم من روتر قدیمی رو حالت اکسس پوینتشو فعال کردم.

البته این رو باید اضافه کنم که شما باید خیلی چیز هارا یاد بگیرید تا با PFsense اسوده کار کنید. اما به شما قول میدم PFsense و یک کامپیوتر ۱۰ ساله خییییلیی راحت هر روتری را-حتی اون ۲ میلیونی ها رو- میزاره تو جیبش.

برای کنترل حجم هم میشه از Captive Portal استفاده کرد. 

1226071267_.thumb.png.6bb3d54745d17fb30a982911a8293602.png

ویرایش شده توسط lordofpc734
لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، mohammad7966 گفته است :

خب تو همون vlan باید تعریف کنید.الان همه کاربرا رو توی یک vlan قرار داده.حالا یه vlan جدید تعریف کنید.مثلا کامپیوتر شماره 2 رو اختصاص بدید به vlan2.توی Define VLAN Group

بعد براش تعریف کنید که فقط از اترنت شماره 2 حق استفاده داره.این برای استفاده از کابل هست.برای بی سیم تنظیمات زیادی نداره.توی خود پی دی اف نوشته این برای چی هست.توی پی دی اف نوشته اگر تیک وایرلس زده نشده باشه یعنی اون شخص داده هاشو از طریق وایرلس نمیتونه انتقال بده در نتیجه اینترنت هم نداره.

اما شما میخوای ببینید هرکس چقدر حجم مصرف میکنه.معلوم نیست این vlan فعال باشه مقدار حجم رو نشون میده یا نه.قابلیت Qos هم برای این کار هست که سرعت دسترسی رو برای اشخاص کم و زیاد میکنه ولی اونم مقدار حجم مصرفی رو نمیزنه.

اون قابلیتی که مودم دوستمون داشت یعنی مودم 2750 دیلینک،اسمش vap هست.که فکر کنم مخفف virtual access point هست.

پس با این نتیجه قابلیت Qos به کار من میاد اونم اینکه اون کاربری که به وای فای وصله و بهش هممون شک داریم رو سرعتش رو بیارم پایین خب چطوری اینکارو کنم ؟

فقط من تو قابلیت  Qos وای فای نمیبینم 

645952137_Annotation2020-05-04154340.thumb.png.aab9b8bf6dedb1a719bc5d81397aaf0f.png

لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، mohammad7966 گفته است :

تونستم مودم رو از سایت گیر بیارم ادرسش

https://www.tp-link.com/us/support/download/td-w8951nd/v5/#FAQs

به آخرین فریم ور هم آپدیت ه

من سوادم قد نداد ببینید چیز بدرد بخور میشه از توش پیدا کرد

لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، hadi soleimanzadeh گفته است :

پس با این نتیجه قابلیت Qos به کار من میاد اونم اینکه اون کاربری که به وای فای وصله و بهش هممون شک داریم رو سرعتش رو بیارم پایین خب چطوری اینکارو کنم ؟

فقط من تو قابلیت  Qos وای فای نمیبینم 

645952137_Annotation2020-05-04154340.thumb.png.aab9b8bf6dedb1a719bc5d81397aaf0f.png

واقعیتش خیلی وارد نیستم توی تنظیمات qos.شاید دوستان دیگه وارد باشند.اگر جواب نگرفتید بهتره برید انجمن شبکه ها مثل پرشین نتورک هر چند اون هم خلوته

ویرایش شده توسط mohammad7966
لینک به دیدگاه

• 6 ماه بعد...
در در 15 اردیبهشت 1399 در 00:49، ARMAN - H گفته است :

سلام.

سلام.

من در چند ماه گذشته با یک مشکل روبه رو بودم من به طرز عجیبی حجم اینترنتم زود تمام میشود 40 گیگ از حجم اینترنت من زیر یک هفته تمام میشود!!

خیلی ازتون ممنونم چونکه فهمیدم من کسی نبودم که از اینترنت استفاده میکنه بلکه این خانوادم بودن که به خاطر ناآگاهیشون و بلد نبودن صرفه جویی باعث میشدن اینترنت تموم بشه و چون من زیادی سرم تو اینترنت بود فکر میکردن تقصیر منه 40 گیگابایت اینترنت زیر یه هفته تموم میشد ولی مقدار مصرفی من زیر 10 گیگ بود!!

لینک به دیدگاه

در در 23 آبان 1399 در 01:56، Behzad0211 گفته است :

سلام.

من در چند ماه گذشته با یک مشکل روبه رو بودم من به طرز عجیبی حجم اینترنتم زود تمام میشود 40 گیگ از حجم اینترنت من زیر یک هفته تمام میشود!!

خیلی ازتون ممنونم چونکه فهمیدم من کسی نبودم که از اینترنت استفاده میکنه بلکه این خانوادم بودن که به خاطر ناآگاهیشون و بلد نبودن صرفه جویی باعث میشدن اینترنت تموم بشه و چون من زیادی سرم تو اینترنت بود فکر میکردن تقصیر منه 40 گیگابایت اینترنت زیر یه هفته تموم میشد ولی مقدار مصرفی من زیر 10 گیگ بود!!

منم مثل توام کل اینترنت هستم کلی ویدیو و....

ولی کل ماه ده گیگ مصرف ندارم بعد 170 گیگ نت رو تو سه هفته به چوخ میدن تو خونه

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز،

شما Firmware مودم رو از طریق خود مودم دان و نصب کنید، احتمالا اون پنلی که نداشتید رو براتون بیاره.

اگر هم isp شما مخابرات باشه ممکنه دزدی حجم رو انجام بده.

حتما از مک آدرس فیلتر استفاده کنید، و کاربران متصل به نت رو بررسی کنید از 4 نفر بیشتر نشه، ممکنه یک دزد کثیف از نت شما استفاده کنه!

ویرایش شده توسط HosseinRF
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...