رفتن به مطلب

با 40-50 تومن چه سیستمی ببندم؟ (کیس کامل)

Recommended Posts

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت اساتید گرامی

انتظارات بنده از سیستم جدید :

اجرای روان => بازی های امروزی / ساخت تیزر و کلیپ های تصویری / ادیت حرفه ای تصاویر دیجیتالی / تبدیل و ریپ فایل های صوتی و ویدیویی / فشرده سازی فایل ها توسط 7ZIP و WINRAR / وب گردی سنگین (باز بودن تب های بی شمار در مرورگرها) کار با مجموعه آفیس و ...

پلتفرم سیستم از اینتل باشه یا amd زیاد برام فرقی نمیکنه فقط پردازنده پیشنهادی به روز، قوی، خنک و پرفورمنس خوبی داشته باشه و تا معرفی نسل بعدی سخت افزارها (استاندارد ddr5 و pcie5) کم نیاره / قطعات اصلی سیستم هم لطفا / ترجیحا از برندهای  ASUS / G.SKILL / COOLER MASTER / SAMSUNG / SEAGATE معرفی کنید (اهل اورکلاک نیستم و انتظار دارم گلوگاه سیستم پیشنهادی تا حد ممکن کم یا نزدیک به صفر باشه => https://pc-builds.com/)

با تشکر از وقتی که برای راهنمایی بنده میگذارید

در 2 ساعت قبل، ali_8114 گفته است :

عزیز نرم افزار های اصلی که قراره باهاشون کار کنید رو میفرمائید؟

از حیث CPU-Based بودن یا GPU-Based بودن عمده کار میپرسم.

بله، آخرین نسخه نرم افزارهای شرکت ADOBE => فتوشاپ / ایلاستریتر / افترافکت / پریمیر / ادوبی ادیشن و ... / بیشتر محصولات COREL / ACDSEE و CYBERLINK / اکثر محصولات  Topaz (محصولات این شرکت رم، CPU و گرافیک قوی میخواهد) / iZotope Ozone و بسیاری دیگر ...

ویرایش شده توسط Sepideh.t
افزایش بودجه به 50 میلیون تومان
لینک به دیدگاه

لینک به دیدگاه

3900x - x570 mb

2070super

32GB ram 3200mhz

سلام

بیس قطعاتتون اینا باشه جوابگوی هرکاری هستش

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

بله، آخرین نسخه نرم افزارهای شرکت ADOBE => فتوشاپ / ایلاستریتر / افترافکت / پریمیر / ادوبی ادیشن و ... / بیشتر محصولات COREL / ACDSEE و CYBERLINK / اکثر محصولات  Topaz (محصولات این شرکت رم، CPU و گرافیک قوی میخواهد) / iZotope Ozone و بسیاری دیگر ...

در 22 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

شامل مانیتور و موس و کیبرد؟

خیر این قطعات رو قبلا تهیه کردم

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، Sepideh.t گفته است :

خیر این قطعات رو قبلا تهیه کردم

پس بفرمایید دقت مانیتور شما FHD هست یا 2K یا 4K؟

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، hosin گفته است :

3900x - x570 mb

2070super

32GB ram 3200mhz

سلام

بیس قطعاتتون اینا باشه جوابگوی هرکاری هستش

بله خیلی ممنون از راهنمایی تون

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

پس بفرمایید دقت مانیتور شما FHD هست یا 2K یا 4K؟

بله مانیتورم FULLHD مدل 24MP68VQ IPS هستش

https://www.lg.com/au/it-monitors/lg-24MP68VQ

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، Sepideh.t گفته است :

بله مانیتورم FULLHD مدل 24MP68VQ IPS هستش

https://www.lg.com/au/it-monitors/lg-24MP68VQ

چند دقیقه دیگه لیست کامل میدم.

لینک به دیدگاه

بعضی قطعات رو میشه کمتر هم پیدا کرد تو فروشگاه های مختلف بگردید.

ردیف قطعه / هزینه - قیمت تومان
1 مادربرد Asus ROG Strix X570-F Gaming           6,400,000
2 پردازنده AMD Ryzen 9 3900X        11,450,000
3 رم G.SKILL Trident Z RGB 32GB 16GBx2 3200MHz CL15           4,800,000
4 کارت گرافیک ASUS ROG-STRIX-RTX2060S-O8G-GAMING        10,500,000
5 اس اس دی Samsung 970 EVO Plus 500GB           2,600,000
6 هارد دیسک WD BLUE 1TB               765,000
7 درایو نوری ASUS 24X DVD Writer               380,000
8 پاور Green GP700B-HP Plus            1,500,000
9 کیس GREEN Z4 ASTIAK           1,620,000
  جمع          40,015,000

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

3 رم G.SKILL Trident Z Royal Silver 2×16GB=32GB DDR4            4,790,000
6 هارد دیسک WD BLUE 1TB               765,000
8 پاور Green GP700B-HP Plus            1,500,000
9 کیس GREEN Z4 ASTIAK           1,620,000
  جمع          40,005,000

ببخشید اقا ارمین

خرید rx5700xt به صرفه تر نیست ؟

تاپ رایان با قیمت 8400 موجود داره msi evoke

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، hosin گفته است :

ببخشید اقا ارمین

خرید rx5700xt به صرفه تر نیست ؟

تاپ رایان با قیمت 8400 موجود داره msi evoke

نه کارتهای گرافیک نسل جدید انویدیا توانایی های خاصی دارند که در نرم افزار های رندرینگ عملکرد به مراتب بهتری از خودشون نشون میدن. از نظر فن آوری کارت گرافیک، شرکت AMD خیلی خیلی عقب افتاده، اگر بحث بازی بود، داستان فرق داشت، ولی اینجا بحث جدی مطرحه، کارتهای گرافیک AMD اون کارایی و توانایی خاصی که انودیا دارند رو ندارند.

لینک به دیدگاه

در 28 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

3 رم G.SKILL Trident Z Royal Silver 2×16GB=32GB DDR4            4,790,000
4 کارت گرافیک ASUS ROG-STRIX-GTX 1660OS-O6G-GAMING           6,650,000
5 اس اس دی 2 X Samsung 970 EVO Plus 500GB = 1TB RAID0           5,200,000
7 پاور Gren GP700B-HP Plus            1,500,000
8 کیس COOLER MASTER Trooper SE Case           3,650,000
  جمع          40,020,000

خیلی ممنون از راهنمایی تون

فقط من کیس و DVD رایتر هم از قبل تهیه کردم

مورد بعدی هم مربوط به گرافیک، هارد و SSD سیستم هستش

راستش من برای کارم واقعا نیازی به 1 ترا SSD ندارم و بیشتر از این قطعه برای نصب ویندوز، اجرای سریع تر برنامه ها و ... میخوام ازش استفاده کنم و ترجیحم اینه برای ارشیو اطلاعات از هاردی مثل ( SEAGATE EXOS 4TB 128 RAM) استفاده کنم، آیا شما هم در این مورد با من موافقید؟

برای گرافیک هم اگر ممکنه لطفا مدل بالاتری را معرفی کنید (ترجیحا نسل جدیدتر) برای اجرای روان بازی ها کمی نگرانم

برای کیس هم راستش یکی از آشناها قراره مدل 500P از کولر مستر رو برام تهیه کنه (آیا کیس خوبیه؟ و شما با خرید اون موافقید؟)

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، Sepideh.t گفته است :

خیلی ممنون از راهنمایی تون

فقط من کیس و DVD رایتر هم از قبل تهیه کردم

مورد بعدی هم مربوط به گرافیک، هارد، کیس و SSD سیستم هستش

راستش من برای کارم واقعا نیازی به 1 ترا SSD ندارم و بیشتر از این قطعه برای نصب ویندوز، اجرای سریع تر برنامه ها و ... میخوام ازش استفاده کنم و ترجیحم اینه برای ارشیو اطلاعات از هاردی مثل ( SEAGATE EXOS 4TB 128 RAM) استفاده کنم، آیا شما هم در این مورد با من موافقید؟

برای گرافیک هم اگر ممکنه لطفا مدل بالاتری را معرفی کنید (ترجیحا نسل جدیدتر)

برای کیس هم یکی از آشناها قراره مدل 500P از کولر مستر رو برام تهیه کنه (آیا کیس خوبیه؟)

خوب من کیس و رایتر رو هم حذف می کنم.

ببنید، شما این همه نرم افزار رو همه رو باهم نصب کنید چقدر فضا می بره؟ اگر مثلا 200 گیگابایت نرم افزار های شما فضا لازم داشته باشه، وقتی پروژه ها رو انجام میدین، هر پروژه چقدر حجم داره؟ اون پروژه باید روی SSD انجام بشه تا سرعت بالا باشه، در نتیجه شما باید فایل های پروژه رو روی SSD قرار بدین، از طرف دیگه اون همه نرم افزار رو اسم بردین باید روی SSD نصب کنید، از طرف دیگه حین انجام عملیات تبدیل ویدیویی، یه حجم کش نرم افزار لازم داره که اون هم روی اس اس دی هست.

حالا شما اگر به نظر خودتون 500 گیگابایت اس اس دی که عملا از 450 گیگش امکان استفاده دارید، جا برای همه ی این کارها هست، اوکی نیازی به دو تا اس اس دی نیست که بخواین RAID0 کنید. اما اگر این حجم پر میشه و مجبور به استفاده از هارد خواهید بود، من به نظرم این کار رو نکنید.

مطلب بعدی سرعته کاره، شما با RAID0 کردن دو تا اس اس دی NVMe سرعت کلی عملیات کاری خودتون رو 2 برابر می کنید، یعنی هم سرعت کلی سیستم و هم سرعت رندر شما در تبدیل ها بالاتر میره. پس فقط  بحث حجم نیست که من 2 تا اس اس دی پیشنهاد دادم.

در مورد کارت گرافیک، نسل جدید پیشنهاد دادم، (شما پیام خیلی قدیمی منو Reply کردین، مجدد جدول رو چک کنید من عوض کردم قطعات رو.) حالا مجدد یکسری تغییرات میدم اینو چک کنید. هارد رو هم دارید یا نه باید بخرید؟

5 اس اس دی  2X Samsung 970 EVO Plus 500GB = 1TB           5,200,000
6 پاور COOLER MASTER MWE Gold 750 Full Modular           2,000,000
  جمع          40,350,000

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

ببنید، شما این همه نرم افزار رو همه رو باهم نصب کنید چقدر فضا می بره؟ اگر مثلا 200 گیگابایت نرم افزار های شما فضا لازم داشته باشه، وقتی پروژه ها رو انجام میدین، هر پروژه چقدر حجم داره؟ اون پروژه باید روی SSD انجام بشه تا سرعت بالا باشه، در نتیجه شما باید فایل های پروژه رو روی SSD قرار بدین، از طرف دیگه اون همه نرم افزار رو اسم بردین باید روی SSD نصب کنید، از طرف دیگه حین انجام عملیات تبدیل ویدیویی، یه حجم کش نرم افزار لازم داره که اون هم روی اس اس دی هست.

حالا شما اگر به نظر خودتون 500 گیگابایت اس اس دی که عملا از 450 گیگش امکان استفاده دارید، جا برای همه ی این کارها هست، اوکی نیازی به دو تا اس اس دی نیست که بخواین RAID0 کنید. اما اگر این حجم پر میشه و مجبور به استفاده از هارد خواهید بود، من به نظرم این کار رو نکنید.

مطلب بعدی سرعته کاره، شما با RAID0 کردن دو تا اس اس دی NVMe سرعت کلی عملیات کاری خودتون رو 2 برابر می کنید، یعنی هم سرعت کلی سیستم و هم سرعت رندر شما در تبدیل ها بالاتر میره. پس فقط  بحث حجم نیست که من 2 تا اس اس دی پیشنهاد دادم.

در مورد کارت گرافیک، نسل جدید پیشنهاد دادم، (شما پیام خیلی قدیمی منو Reply کردین، مجدد جدول رو چک کنید من عوض کردم قطعات رو.) حالا مجدد یکسری تغییرات میدم اینو چک کنید. هارد رو هم دارید یا نه باید بخرید؟

5 اس اس دی  2X Samsung 970 EVO Plus 500GB = 1TB           5,200,000
6 پاور COOLER MASTER MWE Gold 750 Full Modular           2,000,000
  جمع          40,350,000

ولی انصافا رید۰ این دوتا آیتمی که شما معرفی کردین overkill هست بنظرم با این بودجه و این کاربرد یکم لیست بهینه تر بشه(مثلا کارت رو ایسوس نگیره که پول الکی نده یا رم رو rgb نبنده) که یه ۲۰۷۰ ای چیزی از توش دربیاد جالب تره.بنده خدا ۴۰ تومن می خواد پیاده شه ۲۰۶۰ زور داره یکم.

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، veteranomid گفته است :

ولی انصافا رید۰ این دوتا آیتمی که شما معرفی کردین overkill هست بنظرم با این بودجه و این کاربرد یکم لیست بهینه تر بشه(مثلا کارت رو ایسوس نگیره که پول الکی نده یا رم رو rgb نبنده) که یه ۲۰۷۰ ای چیزی از توش دربیاد جالب تره.بنده خدا ۴۰ تومن می خواد پیاده شه ۲۰۶۰ زور داره یکم.

اون نرم افزار TOPAZ تاکیدش روی گرافیک با رم 8 بود، که گرافیک پیشنهادی منم رم 8 داشت، حالا 2070 هم رمش 8 هست، چرا هزینه اضافه کنه روی گرافیک که از نظر رم با گرافیک 2060 سوپر پیشنهادی من یکیه؟

در مورد رم شما پیشنهاد بده ولی از 3200 کمتر نباشه، تایمینگش هم از اون رم پیشنهادی من بالاتر نباشه. تازه من تخفیف دادم وگرنه بهتر بود رم بهتری رو پیشنهاد می دادم.

اگر پروژه های تبدیل ویدیویی که انجام میدن سنگین باشه اون RAID0 دو تا اس اس دی NVMe خیلی سرعت کلی سیستم رو بالا می بره. ولی اگر پروژه ها کوچیک باشه درسته حق با شماست OVERKILL به حساب میاد. حالا باز این سیستم هایی که پیشنهاد میدیم نیاز به چکش کاری داره، باید استارتر تاپیک هم اطلاعات بیشتری بده تا ببینیم آخرش به چه فرمولی می رسیم.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

در 47 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

در مورد کارت گرافیک، نسل جدید پیشنهاد دادم، (شما پیام خیلی قدیمی منو Reply کردین، مجدد جدول رو چک کنید من عوض کردم قطعات رو.)

خیلی ممنون از راهنمایی تون، در مورد سرعت کار SSD ها در حالت RAID باهاتون موافقم ولی خب چون رزولوشن اغلب کارهای من در حد همین FULL HD هستش و به این زودی ها هم به 2K یا 4K سوئیچ نمیشه (حداقل تا چند سال آینده و خرید سیستم جدید بعدی) فکر نمیکنم رندر 1 کار 5 6 دقیقه ای توسط ( پریمیر، افتر، فتوشاپ و ادیشن و ... ) اینقدر حجم بگیره، میدونید واقعا مثل 4K انقدر حجم گیر نیست، ولی خب آرشیو کارای من معمولا زیاده (همین الان نزدیک 2 و نیم ترا سمپل و کار قدیمی و جدید دارم، برای همینم واقعا به 1 هارد 4 ترابایتی در کنار 1 SSD سریع احتیاج دارم ( از طرفی هم تمام پروژه ها در نهایت آرشیو میشه و قرار نیست برای همیشه روی SSD بمونه تا حجم زیادی رو از اون اشغال کنه، من بیشتر از برنامه ها از حجم بازی های امروزی نگرانم

نظرتون در مورد RAID دو مدل 250 گیگی چیه؟

هاردم تقریبا پر شده و باید 1 جدیدشو تهیه کنم (ترجیحا 4 ترا)

خیلی ممنون از وقتی که برای راهنمایی بنده گذاشتید، توضیحاتتون بسیار عالی و جامع بود

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، Sepideh.t گفته است :

خیلی ممنون از راهنمایی تون، در مورد سرعت کار SSD ها در حالت RAID باهاتون موافقم ولی خب چون رزولوشن اغلب کارهای من در حد همین FULL HD هستش و به این زودی ها هم به 2K یا 4K سوئیچ نمیشه (حداقل تا چند سال آینده و خرید سیستم جدید بعدی) فکر نمیکنم رندر 1 کار 5 6 دقیقه ای توسط ( پریمیر، افتر، فتوشاپ و ادیشن و ... ) اینقدر حجم بگیره، میدونید واقعا مثل 4K انقدر حجم گیر نیست، ولی خب آرشیو کارای من معمولا زیاده (همین الان نزدیک 2 و نیم ترا سمپل و کار قدیمی و جدید دارم، برای همینم واقعا به 1 هارد 4 ترابایتی در کنار 1 SSD سریع احتیاج دارم ( از طرفی هم تمام پروژه ها در نهایت آرشیو میشه و قرار نیست برای همیشه روی SSD بمونه تا حجم زیادی رو از اون اشغال کنه، من بیشتر از برنامه ها از حجم بازی های امروزی نگرانم

نظرتون در مورد RAID دو مدل 250 گیگی چیه؟

خیلی ممنون از وقتی که برای راهنمایی بنده گذاشتید، توضیحاتتون بسیار عالی و جامع بود

اوکی الان متوجه شدم پروژه ها کوچیک هستند، از این نظر می تونید با یک اس اس دی 500 کار رو جلو ببرید به خوبی (دو تا 250 رو برای RAID0 پیشنهاد نمیدم چون غیر منطقی گرون هستند اگر قیمتشون نزدیک بود با یه 500، اونوقت داستان متفاوت بود)

من هارد دیسک مورد نظر شما رو هم به لیست آوردم، البته قیمتش جاهای مختلف فرق داره، هارد خوبیه، هارد دیسک WD BLACK 4TB هم هارد خوبیه تقریبا توی همین رنج قیمته ولی انتخاب هارد رو من سخت نمی گیرم، همه اشون یه مدل هستند.

6 هارد دیسک Seagate Enterprise Exos 7E8 4TB           3,050,000
7 پاور COOLER MASTER MWE Gold 750 Full Modular           2,000,000
  جمع          40,800,000
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

اوکی الان متوجه شدم پروژه ها کوچیک هستند، از این نظر می تونید با یک اس اس دی 500 کار رو جلو ببرید به خوبی (دو تا 250 رو برای RAID0 پیشنهاد نمیدم چون غیر منطقی گرون هستند اگر قیمتشون نزدیک بود با یه 500، اونوقت داستان متفاوت بود)

من هارد دیسک مورد نظر شما رو هم به لیست آوردم، البته قیمتش جاهای مختلف فرق داره، هارد خوبیه، هارد دیسک WD BLACK 4TB هم هارد خوبیه تقریبا توی همین رنج قیمته ولی انتخاب هارد رو من سخت نمی گیرم، همه اشون یه مدل هستند.

6 هارد دیسک Seagate Enterprise Exos 7E8 4TB           3,050,000
7 پاور COOLER MASTER MWE Gold 750 Full Modular           2,000,000
  جمع          40,800,000

خیلی ممنونم

راستش من کلا از هاردهای شرکت وسترن (تمام مدلاش مخصوصا بلک و گرینش) خاطره خوشی ندارم و تا الان هر مدلی ازش داشتم یا بدسکتور گرفتن و تمام زحماتمو به باد دادن یا حین کار با سیستم صدای آزار دهنده ای داشتن و ...

ولی از تمام هاردهای سیگیتی که داشتم تا امروز راضی بودم و خداروشکر با هیچ کدوم (با وجود پر بودنشون) مشکلی نداشتم، نظرتون در مورد RAID دو هارد 2 ترابایتی چیه؟ مدل باراکدا سیگیت مثلا

میشه بفرمایید با افزایش 10 تومانی بودجه چه تغییرات مثبتی رو میشه در این لیست لحاظ کرد؟

+

فقط گرافیک و CPU پیشنهادی طبق اعلام سایت pc-builds گلوگاه زیادی رو در این سیستم ایجاد میکنن (100 درصدی) و باز بنا بر اعلام این سایت گرافیک نسبت به CPU خیلی ضعیف تر عمل میکنه و... میشه لطفا در این مورد کمی برای من توضیح بدید؟ آخه با 40 50 تومن نباید اینقدر گلوگاه تو 1 سیستم امروزی ایجاد بشه، اینجوری همش فکر آدم درگیر این قضیه میشه و آروم نمیشه... گلوگاه قطعات با هم دیگه خیلی آزار دهندس واقعا

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_9_3900X/GeForce_RTX_2060_SUPER/0Ul14p8A/8/

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Sepideh.t گفته است :

و باز بنا بر اعلام این سایت گرافیک نسبت به CPU خیلی ضعیف تر عمل میکنه و... میشه لطفا در این مورد کمی برای من توضیح بدید؟ آخه با 40 50 تومن نباید اینقدر گلوگاه تو 1 سیستم امروزی ایجاد بشه، اینجوری همش فکر آدم درگیر این قضیه میشه و آروم نمیشه... گلوگاه قطعات با هم دیگه خیلی آزار دهندس واقعا

درود

عزیز مشکلی براتون پیش نمیاره فقط چون پردازندتون ب شدت قوی تر از این هستش که بخواد قدرت کامل کارت شما رو هندل کنه اونطور زده.با خیال راحت استفاده کنید.ب طور معمول وقتی پردازنده گلوگاه سیستم میشه آدم آزار میبینه.صد البته که شما بیشتر کارهاتون با پردازندس و از این منظور اوکی هستین

لینک به دیدگاه

اگر دلتون خواست و بودجه محدود نیست میتونین از 2070 سوپر به عنوان جایگزین کارت 2060سوپر استفاده کنین.

لینک به دیدگاه

صد البته که یه کولر مناسب برای cpu تهیه کنین ب نظرم جاش خیلی خالیه تو لیستتون

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، lordinvo1380 گفته است :

اگر دلتون خواست و بودجه محدود نیست میتونین از 2070 سوپر به عنوان جایگزین کارت 2060سوپر استفاده کنین.

درسته، خیلی ممنون از راهنمایی تون، من دیگه بیشتر از 50 تومن نمیخوام برای این سیستم هزینه کنم، چون همینم زیاده واقعا، آیا با این بودجه هم شدنیه؟

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، lordinvo1380 گفته است :

صد البته که یه کولر مناسب برای cpu تهیه کنین ب نظرم جاش خیلی خالیه تو لیستتون

من چون اهل اورکلاک نیستم بازم لازمه به نظرتون؟

لینک به دیدگاه

در 29 دقیقه قبل، Sepideh.t گفته است :

من چون اهل اورکلاک نیستم بازم لازمه به نظرتون؟

عزیز، پردازنده قوی کولر قوی میخواد، حتی برای فرکانس پایه، قرار نیست حتما اهل اوورکلاک باشید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...