رفتن به مطلب

انتخاب ایر و یا واتر کولر برای دو مورد 3700X

Recommended Posts

دوستان برای دو سیستم با پردازنده ی 3700X نیاز به انتخاب واتر کولر و یا ایر کولر دارم، یک سیستم بصورت عمومی استفاده میشه و سیستم دیگر برای رندر استفاده میشه، توی یوتوب ویدئو های بسیاری دیدم در مورد مقایسه ی پرفورمنس ایر و یا واتر کولرها و حقیقتاً به نتیجه ای نرسیدم، از نزدیک هم ایر کولر Deep Cool Gammax GT روی 2600 دیدم که با 5 دقیقه استرس تست Aid64 دمای پردازنده بیش از 60 درجه نشد

لطفاً راهنمایی کنید.

لینک به دیدگاه

سلام عرض شد

برای سیستم عمومی، همون کولری که روی پردازنده هست (Wraith Prism) کافیه

برای سیستم رندر، بستگی به بودجتون داره. به نسبت قیمت، Thermaltight Macho Rev.A کارایی خیلی خوبی داره حدود 700 تومنم هست. برای بودجه بیشتر، هم واترکولرها هستن و هم ایرکولر های فول سایز مثل Thermalright Silver Arrow

لینک به دیدگاه

در 32 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

سلام عرض شد

برای سیستم عمومی، همون کولری که روی پردازنده هست (Wraith Prism) کافیه

برای سیستم رندر، بستگی به بودجتون داره. به نسبت قیمت، Thermaltight Macho Rev.A کارایی خیلی خوبی داره حدود 700 تومنم هست. برای بودجه بیشتر، هم واترکولرها هستن و هم ایرکولر های فول سایز مثل Thermalright Silver Arrow

والا برای استفاده های عمومی هم همچین بدرد بخور نیست این Wraith Prism با یه باز کردن ساده مرورگر حرارت گاهاً تا 10 درجه در کسری از ثانیه افزایش پیدا می کنه.

992793492_.thumb.png.ad75ffff57a324cda936d5127f1f65ef.png

یه بنچمارک یه دقیقه ای با AID64 نتیجه اش رو میتونید مشاهده کنید. 88 درجه زیر 1 دقیقه.

البته این نکته رو هم بگم من به خمیر PreApplied زیر کولر Wraith Prism به شدت مشکوکم.

یه خمیر Arctic MX-4 تهیه کردم برسه بزنم ببینم بدرد میخوره یا نه.

در 30 دقیقه قبل، Slasher گفته است :

برای رندر  یه کولر با کیفیت تهیه کنید 

همون دیگه، مشکل اینه که واقعاً نمیتونم انتخاب کنم که چه چیزی تهیه کنم.

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، Abraham گفته است :

البته این نکته رو هم بگم من به خمیر PreApplied زیر کولر Wraith Prism به شدت مشکوکم.

این کار رو حتما انجام بدید و تست کنید

طبق عقیده صاحب نظران، رایزن میتونه روی 80 درجه به صورت پایدار استفاده safe بشه یعنی کافی هست wraith prism برای استفاده عادی. دمای خوبیه 40 تا 50. اون aid64 هم خب استفاده عادی محسوب نمیشه اصلا و در کلاس رندر و محاسبات هست. منتهی اگه بازم راضیتون نمیکنه، میتونید یه thermalright true spirit 120 یا green notus 400 هم برای اون تهیه کنید

ولی برای رندر، خیلی چیز جالبی نیست که پردازنده بخواد دائم روی این دماهای 80 و خورده ای کار کنه، و به فکر کولر خوب باید باشید (هم عمر پردازنده بالاتر میره و هم مصرف انرژی کاهش پیدا میکنه و پردازنده بهینه تر فعالیت میکنه) . ممکنه بودجتون رو تعیین کنید ابتدا؟

ویرایش شده توسط ali_8114
لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، Abraham گفته است :

بهترین ایر کولر ها
    Thermalright -  NOCTUA - be quiet
بهترین واتر کولر :

Corsair

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، ali_8114 گفته است :

این کار رو حتما انجام بدید و تست کنید

طبق عقیده صاحب نظران، رایزن میتونه روی 80 درجه به صورت پایدار استفاده safe بشه یعنی کافی هست wraith prism برای استفاده عادی. دمای خوبیه 40 تا 50. اون aid64 هم خب استفاده عادی محسوب نمیشه اصلا و در کلاس رندر و محاسبات هست. منتهی اگه بازم راضیتون نمیکنه، میتونید یه thermalright true spirit 120 یا green notus 400 هم برای اون تهیه کنید

ولی برای رندر، خیلی چیز جالبی نیست که پردازنده بخواد دائم روی این دماهای 80 و خورده ای کار کنه، و به فکر کولر خوب باید باشید (هم عمر پردازنده بالاتر میره و هم مصرف انرژی کاهش پیدا میکنه و پردازنده بهینه تر فعالیت میکنه) . ممکنه بودجتون رو تعیین کنید ابتدا؟

والا بودجه برای یکی 2500 و یکی دیگر نهایتاً 1200

پ ن: البته 2500 که برای رندر هست اگر هر چه پایینتر بشه بهتره.

ویرایش شده توسط Abraham
لینک به دیدگاه

این گویا فوق العاده هست اما توی ایران گیر نمیاد

https://malltina.com/product/mlt-1291724/کولر-CPU-Scythe-Mugen-5-Rev.B-120mm-با-پشتیبانی-AM4

1286134472_51AcMTgwCcL1.thumb.jpg.2c0de8383039f1364f5cc37910e4fbb4.jpg

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، Abraham گفته است :

والا بودجه برای یکی 2500 و یکی دیگر نهایتاً 1200

پ ن: البته 2500 که برای رندر هست اگر هر چه پایینتر بشه بهتره.

توصیه بنده، thermalright silver arrow ib-e extreme برای رندر، و thermalright true spirit 120 برای سیستم عادی هست

قیمت اولی حدود 1300 و قیمت دومی حدود 550 هست

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

عزیز برای AM4 و بخصوص رندر من واتر پیشنهاد میدم. به تجربه با واتر نتایج بهتری گرفتم در مقایسه با ایرکولر حرفه ای و قدرتمند و  افزایش دما بسیار کنترل شده تر هست یا اصطلاحا aggressive نیست.

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Abraham گفته است :

والا برای استفاده های عمومی هم همچین بدرد بخور نیست این Wraith Prism با یه باز کردن ساده مرورگر حرارت گاهاً تا 10 درجه در کسری از ثانیه افزایش پیدا می کنه.

یه بنچمارک یه دقیقه ای با AID64 نتیجه اش رو میتونید مشاهده کنید. 88 درجه زیر 1 دقیقه.

سلام

استرس تست fpu aida بدترین حالت ممکن رو نشون میده , بهتره از cpu-z یا cinebench استفاده کنید.

این بالا اومدن ناگهانی دما عادی هست برای رایزن 3000 .تو لود پایین شما حتی اگر موس رو تکون بدید پردازنده سعی میکنه به فرکانس بالا با ولتاژ بالا برسه برای همین این اتفاق میوفته.

بنظرم برای سیستمی که قرار هست استفاده عمومی داشته باشه همین کولر استوک رو نگه دارید.

برای سیستم رندر میتونید peak core voltage رو پایین بیارید که دما رو هم پایین تر میاره (با استفاده از ryzen master) و فرکانس فول لود رو در عوض بالاتر ببرید (در حالت عادی تو فول لود فرکانس فکر میکنم تو رنج 3900-4000 هست ) . مثلاً :

ryzen.thumb.PNG.5448c84f2ed266f6cf499d3b98c5c170.PNG

یا اینکه undervolt کنید با negative offset یا ppt رو بیارید پایین تر از 88 .

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، Abraham گفته است :

این گویا فوق العاده هست اما توی ایران گیر نمیاد

https://malltina.com/product/mlt-1291724/کولر-CPU-Scythe-Mugen-5-Rev.B-120mm-با-پشتیبانی-AM4

1286134472_51AcMTgwCcL1.thumb.jpg.2c0de8383039f1364f5cc37910e4fbb4.jpg

سفارش از مالتینا اشتباهه...

لینک به دیدگاه

در 18 ساعت قبل، Abraham گفته است :

دوستان برای دو سیستم با پردازنده ی 3700X نیاز به انتخاب واتر کولر و یا ایر کولر دارم، یک سیستم بصورت عمومی استفاده میشه و سیستم دیگر برای رندر استفاده میشه، توی یوتوب ویدئو های بسیاری دیدم در مورد مقایسه ی پرفورمنس ایر و یا واتر کولرها و حقیقتاً به نتیجه ای نرسیدم، از نزدیک هم ایر کولر Deep Cool Gammax GT روی 2600 دیدم که با 5 دقیقه استرس تست Aid64 دمای پردازنده بیش از 60 درجه نشد

لطفاً راهنمایی کنید.

فکر کنم true spirit جواب شمارو بده با یه خمیر خوب

لینک به دیدگاه

در 19 ساعت قبل، Aimbot گفته است :

سلام

استرس تست fpu aida بدترین حالت ممکن رو نشون میده , بهتره از cpu-z یا cinebench استفاده کنید.

این بالا اومدن ناگهانی دما عادی هست برای رایزن 3000 .تو لود پایین شما حتی اگر موس رو تکون بدید پردازنده سعی میکنه به فرکانس بالا با ولتاژ بالا برسه برای همین این اتفاق میوفته.

بنظرم برای سیستمی که قرار هست استفاده عمومی داشته باشه همین کولر استوک رو نگه دارید.

برای سیستم رندر میتونید peak core voltage رو پایین بیارید که دما رو هم پایین تر میاره (با استفاده از ryzen master) و فرکانس فول لود رو در عوض بالاتر ببرید (در حالت عادی تو فول لود فرکانس فکر میکنم تو رنج 3900-4000 هست ) . مثلاً :

ryzen.thumb.PNG.5448c84f2ed266f6cf499d3b98c5c170.PNG

یا اینکه undervolt کنید با negative offset یا ppt رو بیارید پایین تر از 88 .

والا الان به یه نکته ای پی بردم، پردازنده ی خودم که برای کارهای عمومی و گیم هست امتیاز CineBench بسیار پایینی داره ( مادربرد: Gigabyte X570 Gaming X )

967964213_My3700XCineBenchScore.thumb.png.5d427921d6ccc4478ebfd8894514e47b.png

ولی سیستم رندر امتیاز CineBench بهتری داره ( مادربرد Gigabyte  B450 Aorus elite ) حدود 4975 هست، دمای پردازنده هم توی idle 35 هست ولی توی سیستم با استفاده ی معمولی معمولاً idle روی 45 هست.

هر دو هم کولر و خمیر اصلی روشون هست.

ویرایش شده توسط Abraham
لینک به دیدگاه

۳۶۰۰ با واتر هنوزم گرمه، به کسایی که میگند amd خنکه گوش نکنید(چه برسه به ۳۷۰۰x)

اگر مشکل پولی ندارید(خیلی بی مورد گرون شده)، حتما مایع بگیرید.

رندر هم توضیح بدید، چقدر در روز به چه میزان استفاده میشه( مایع کنار مزایا یه عیب هم داره و اینکه طولانی مدت بدون استراحت دمای مایع به مرور میره بالا).

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، surena گفته است :

۳۶۰۰ با واتر هنوزم گرمه، به کسایی که میگند amd خنکه گوش نکنید(چه برسه به ۳۷۰۰x)

اگر مشکل پولی ندارید(خیلی بی مورد گرون شده)، حتما مایع بگیرید.

رندر هم توضیح بدید، چقدر در روز به چه میزان استفاده میشه( مایع کنار مزایا یه عیب هم داره و اینکه طولانی مدت بدون استراحت دمای مایع به مرور میره بالا).

رندر با برنامه های 3DS و اتوکد و لومین مد نظر هست، بستگی به پروژه داره، ممکنه در یک پروژه نیاز به رندرینگ بیش از 24 ساعت هم نیاز باشه.

پ ن: البته کارت گرافیک هنوز تهیه نشده یه تاپیک دیگه برای راهنمایی خرید گرافیک هم ایجاد کردم که مشاوره در اون مورد رو اونجا پیگیری می کنم، اما الان مشکل رفع حرارت پردازنده هست.

ویرایش شده توسط Abraham
لینک به دیدگاه

در 32 دقیقه قبل، Abraham گفته است :

رندر با برنامه های 3DS و اتوکد و لومین مد نظر هست، بستگی به پروژه داره، ممکنه در یک پروژه نیاز به رندرینگ بیش از 24 ساعت هم نیاز باشه.

پ ن: البته کارت گرافیک هنوز تهیه نشده یه تاپیک دیگه برای راهنمایی خرید گرافیک هم ایجاد کردم که مشاوره در اون مورد رو اونجا پیگیری می کنم، اما الان مشکل رفع حرارت پردازنده هست.

برا اینقدر طولانی مایع مناسب نیست به نظرم، حالا دوستان بازم نظر بدند( مایع گرم میشه و به مرور دفع حرارت کم میشه ، من خودم بعده ۵ ساعت روشن بودن افت fps میگیرم).

حالا ۳۶۰ مارک مناسب و خنک بودن اتاق می‌تونه کمک ات کنه ولی ۲۴ ساعت دیگه خیلیه(هرچند اتوکد آنچنان سی پی یو مصرف نمیکنه).

لینک به دیدگاه

در 59 دقیقه قبل، surena گفته است :

برا اینقدر طولانی مایع مناسب نیست به نظرم، حالا دوستان بازم نظر بدند( مایع گرم میشه و به مرور دفع حرارت کم میشه ، من خودم بعده ۵ ساعت روشن بودن افت fps میگیرم).

حالا ۳۶۰ مارک مناسب و خنک بودن اتاق می‌تونه کمک ات کنه ولی ۲۴ ساعت دیگه خیلیه(هرچند اتوکد آنچنان سی پی یو مصرف نمیکنه).

بله قطعاً ولی 90 درصد رندر در 3DS و بعد هم برای انیمیشن کار در لومین خواهد بود، از اتوکد هم منظورم سایر محصولات اتودسک بود که اشتباهاً اتوکد ذکر کردم.

برای همینه که واقعاً نمیدونم چه کولری تهیه کنم، یکی از دوستان میگه کولر آبی خوبه، یکی طبق تجربش مثل شما میگه تداوم خوبی نداره، موندم چه کنم. 

لینک به دیدگاه

در در 23 اردیبهشت 1399 در 22:27، Abraham گفته است :

والا الان به یه نکته ای پی بردم، پردازنده ی خودم که برای کارهای عمومی و گیم هست امتیاز CineBench بسیار پایینی داره ( مادربرد: Gigabyte X570 Gaming X )

967964213_My3700XCineBenchScore.thumb.png.5d427921d6ccc4478ebfd8894514e47b.png

ولی سیستم رندر امتیاز CineBench بهتری داره ( مادربرد Gigabyte  B450 Aorus elite ) حدود 4975 هست، دمای پردازنده هم توی idle 35 هست ولی توی سیستم با استفاده ی معمولی معمولاً idle روی 45 هست.

هر دو هم کولر و خمیر اصلی روشون هست.

آره خیلی امتیاز پایینی گرفته .  با cpu-z یا wprime 1024m هم بنچمارک بگیرید شاید مشکل فقط با cinebench باشه.  بایوس آپدیت هست ؟ درایور چیپست amd رو هم نصب کنید .

دماش داخل عکس الان 37عه که خوبه اتفاقاً اونم با چنتا چیزی که باز هست. بهتره دما و فرکانس و .... رو فقط با ryzen master چک کنید البته .

بهتر نیست از x570 استفاده کنید برای رندر ؟ چون به غیر از vrm بهتر از ssd pcie4 هم پشتیبانی میکنه .

لینک به دیدگاه

در در 25 اردیبهشت 1399 در 22:36، Aimbot گفته است :

آره خیلی امتیاز پایینی گرفته .  با cpu-z یا wprime 1024m هم بنچمارک بگیرید شاید مشکل فقط با cinebench باشه.  بایوس آپدیت هست ؟ درایور چیپست amd رو هم نصب کنید .

دماش داخل عکس الان 37عه که خوبه اتفاقاً اونم با چنتا چیزی که باز هست. بهتره دما و فرکانس و .... رو فقط با ryzen master چک کنید البته .

بهتر نیست از x570 استفاده کنید برای رندر ؟ چون به غیر از vrm بهتر از ssd pcie4 هم پشتیبانی میکنه .

درایور ها آپدیت هست، بایوس آخرین آپدیت که خودم انجام دادم، AMD Chip-set Driver رو هم از سایت خود AMD دانلود کردم و نصب کردم.

از لحاظ چیپست فرقی نمی کنه چون مادربرد ها رو میتونم تعویض کنم هر لحظه که بخوام ولی جالبه که با کولر استوک روی هر دو سیستم X570 امتیاز بسیار کمتری گرفته همونطور که توی تصویر مشاهده کردید، امتیازی هم که بالاتر بود برای B450 بود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...