رفتن به مطلب

بحث در مورد رم بیشتر یا cpu قوی تر؟

Recommended Posts

خب بیاید شروع کنیم .

رم بیشتر چقدر بهتره ؟ 

آیا اگه ما حداقل cpu یه بازی رو نداریم اما در عوض بیشتر از رم پیشنهاد شده رم داریم کارایی بهتری میبینیم یا نه ؟

آیا واقعا cpu تاثیری نداره و بریم بایک cpu پنتیوم 16گیگ رم وصل کنیم بریم بازی های نسل هشت و هفت بازی کنیم ؟ یا نه ؟

چرا بعضی ها 12گیگ رم میبندن روی پنتیم میرن بازی های جدید و جدید تر رو راحت بازی میکنن ؟؟؟؟؟؟؟

بحث شروع شد . 

نظرتون رو بگید.

لینک به دیدگاه

بستگی داره داریم راجه چه نسلی از پردازنده ها صحبت می کنیم.

بستگی داره راجب چه پلتفرمی با چه حجمی از رم داریم صحبت می کنیم.

بستگی داره به بودجه ای که طرف برای پردازنده و رم و کارت گرافیک کنار گذاشته

حتی بستگی داره به نوع بازی

تا جواب اینا داده نشه نمیشه وارد بحث شد.

لینک به دیدگاه

در 36 دقیقه قبل، komeil.19 گفته است :

خب بیاید شروع کنیم .

رم بیشتر چقدر بهتره ؟ 

آیا اگه ما حداقل cpu یه بازی رو نداریم اما در عوض بیشتر از رم پیشنهاد شده رم داریم کارایی بهتری میبینیم یا نه ؟

آیا واقعا cpu تاثیری نداره و بریم بایک cpu پنتیوم 16گیگ رم وصل کنیم بریم بازی های نسل هشت و هفت بازی کنیم ؟ یا نه ؟

چرا بعضی ها 12گیگ رم میبندن روی پنتیم میرن بازی های جدید و جدید تر رو راحت بازی میکنن ؟؟؟؟؟؟؟

بحث شروع شد . 

نظرتون رو بگید.

عزیز جان اینکه بگیم پردازنده تاثیری نداره کلا غلطه.اکثر بازی ها پردازنده نقشش خیلی کمتر از گرافیک هست بعضی بازی ها هم کاملا عکس این موضوع هستش.

درمورد رم حتی تو بعضی بازی ها کمتر از مقدار مینیمم هم میشه بازی کرد اما پردازنده ضعیف تر از مدل پیشنهاد شده واقعا اذیت میکنه.

البته همونطور که اشاره کردند اینکه راجب چه نسلی صحبت میشه واقعا مهمه.در بازی های کنونی پردازنده ضعیف تر ولی رم بیشتر داشتن فکر نمیکنم باعث بهبود راندمان بشه

ویرایش شده توسط lordinvo1380
لینک به دیدگاه

در 50 دقیقه قبل، komeil.19 گفته است :

خب بیاید شروع کنیم .

من همینجا تموم میکنم بحثو

تناسب حرف اول رو میزنه

8 و 16 گیگ رم با یه پردازنده i3 نسل امروزی و یا i5 نسل قبلی حداقل لازمه بازی کردن برای 60 فریم در بازی های aaa هست تمام

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است :

من همینجا تموم میکنم بحثو

تناسب حرف اول رو میزنه

8 و 16 گیگ رم با یه پردازنده i3 نسل امروزی و یا i5 نسل قبلی حداقل لازمه بازی کردن برای 60 فریم در بازی های aaa هست تمام

محاله بدون دونستن جزییات بشه بحث رو شروع کرد

چه برسه به تموم

نوع بازی ، رزولوشن بازی ، بودجه باید معلوم بشه اول

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

محاله بدون دونستن جزییات بشه بحث رو شروع کرد

چه برسه به تموم

نوع بازی ، رزولوشن بازی ، بودجه باید معلوم بشه اول

کاملا واضح گفتم 

بازی aaa مشخصه که چجور بازی ای هست اصولا سنگینه و شما با پردازنده پنیتوم قطعا 60 فریم روان نداری در هر رزولونشی

چه با titan با 4k بازی کنی و 60 فریم بگیری چه با 1030 بازی کنی رو hd و 60 فریم بگیری کلا پنتیوم برای این بازی ها جواب گو نیست

رزولوشن ربطی به سیپیو نداره ولی اگه 4k باشه خوب حداقل 16 گیگ رم لازمه fhd هم باشه حداقل 8گیگه که اونم ذکر شده

نسل بازی هم که 7و8 عه 

برای نسل 7 که مشخصه سبک تر از نسل8 هست پس برای نسل 8 سیستم ببندی از پس 7 هم برمیاد 

قطعا بازی کانتر و esport بازی aaa به حساب نمیان

دیگه از بازی aaa شما بازی سنگین تر داری؟  😄

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است :

رزولوشن ربطی به سیپیو نداره

رزولوشن ارتباط مستقیمی با سی پی یو داره

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

رزولوشن ارتباط مستقیمی با سی پی یو داره

تعداد فریم با سیپیو ارتباط داره اینکه 1فریم شما در چه رزولونشی باشه مهم نیست چون پردازش پیکسلی دست گرافیکه سیپیو نقشی تو پردازش پیکسلی در ابعاد مختلف نداره چه 1x1 باشه چه ملیارد در ملیارد

وقتی شما 60 فریم تو 4k بگیری و سیپیوت کم بیاره تو همون fhd هم شما 60 میگیری و سیپیوت کم میاره یعنی نمیشه 90 فریم بگیری پس این قاعده رو شما نمیتونی بهم بزنی 

موفق باشید

لینک به دیدگاه

سوال من اینه که چرا واقعا بعضی ها به cpu اهمیتی نمیدن و فقط رم ارتقا میدن و میگن مشکلی هم ندارن من واقعا گیج شدم ...

لینک به دیدگاه

راستی آیا تناسب لازمه ؟ 

مثلا پنتیوم با 4 گیگ رم 

I3 با 4 یا 8 گیگ

I5 با 8 یا 12 گیگ 

I7 با 12تا 16 گیک و 

i9 و بالاتر هم بالاتر از 16 گیگ رم 

ولی خیلی ها هم اینو رعایت نمیکنن و روی پنتیوم یا i3 رم بالا تر از 10 گیگ نصب میکنند .

من که موندم کدوم بهتره 

لینک به دیدگاه

یعنی چند درصد بهتره . بیاید اینجوری بگیم 

مثلا سیستمی داریم با کارت گرافیک gtx 1060 ti

حالا چند تا بازی رو با چند مدل پردازنده و رم تست میکنیم 

اول با i3 7100 و رم 8 گیگ تست میکنیم 

بعد با i3 7100 و 16 گیگ رم تست میکنیم 

بعد مقایسه میکنیم 

بعد دوباره با i5 7400 و 8 گیگ رم تست میکنیم 

و با مورد اول مقایسه میکنیم 

شاید درصد خیلی کمی با پردازنده ضعیف بهبود داشته باشیم و یا شاید هم تا 30 الی 40 در صد بهبود سرعت و عمل کرد و فریم مواجه بشیم 

و همین طور مقایسه دوم 

این مقایسه هارو کسی کرده؟

اگه کرده بگه نتیجشو

لینک به دیدگاه

داداش رم مثل هر حافظه ای هست ،زیاد بودنش فرقی ایجاد نمیکنه ولی قطعا کم بودنش کارتو خراب میکنه

در عوض هر چی پردازندت بهتر باشه همه چی تو سیستم روون تر هست 

جفتشون نیازه،نمیتونی یکیو خوبشو بخری یکیو بد

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، komeil.19 گفته است :

راستی آیا تناسب لازمه ؟ 

مثلا پنتیوم با 4 گیگ رم 

I3 با 4 یا 8 گیگ

I5 با 8 یا 12 گیگ 

I7 با 12تا 16 گیک و 

ولی خیلی ها هم اینو رعایت نمیکنن و روی پنتیوم یا i3 رم بالا تر از 10 گیگ نصب میکنند .

من که موندم کدوم بهتره 

اینطور بهت بگم که 8 گیگ برای i7 نسل 1 زیاده ولی برای i3 نسل 10 حداقل 12 گیگ نیاز دارین !  اصولا هر i7 ای از ای 5 یا 3 قوی تر نیست این تفکر رو از بین ببرید!!!!

ویرایش شده توسط noname
لینک به دیدگاه

سلام

کاملا بستگی به بازی داره

اصلا نمیشه گفت که کدوم مهمتره

من با 6500، 1060، و 12 گیگ رم، forza horizon 4 رو روی 1600*900 با تنظیمات max بازی میکنم

ولی نمیتونم gta v رو با همین سیستم و رزولیشن، روی تنظیمات max بازی کنم، چون cpu نمیکشه و 1060 با 6500 توی بازیای cpu-based مثل gta v گلوگاهه

باید اول هدف مشخص بشه که اصلا چه بازی قراره محور باشه، ولی یه تناسب های کلی وجود داره بین پردازنده و رم و گرافیک

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، komeil.19 گفته است :

سوال من اینه که چرا واقعا بعضی ها به cpu اهمیتی نمیدن و فقط رم ارتقا میدن و میگن مشکلی هم ندارن من واقعا گیج شدم ...

من 2500k دارم یکی از دوستان 7100 داره چرا من fps بهتری دارم؟  از اون طرف 9100 از cpu من بهتر جواب میده

تعداد هسته  فرکانس و تکنولوژی همه تو قدرت سیستم دخیل هستن

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، komeil.19 گفته است :

راستی آیا تناسب لازمه ؟ 

مثلا پنتیوم با 4 گیگ رم 

I3 با 4 یا 8 گیگ

I5 با 8 یا 12 گیگ 

I7 با 12تا 16 گیک و 

من که موندم کدوم بهتره 

این مقدار رم هایی که گفتید، کلا خیلی کمه نسبت به پردازنده هایی که نوشتید ( منظور نسل های 9 به بعد هست)

بنظرم الان کف رم 8 گیگ هست!(الان روی سیستم های دفترم که همشون E8400 هستند، 4 گیگ رم دارم که بنظرم کمه حتی باهاشون افیس هم خیلی روان نیست!)

با i3 و i5  میتونه 16 مناسب باشه!

ولی وقتی شما دارید برای پردازنده هایی مثل 9700 و 9900 و ... هزینه های 10~15 میلیونی میکنید، باید بفکر رم حداقل 32 گیگ باشید!

در کل، رم کم باعث میشه سیستم روان کار نکنه و همیشه بهتره رم زیاد انتخاب بشه!(البته با در نظر گرفتن محدودیت بودجه)

و یک چیز هم بهتون بگم:

مشکل نداشتن، با متوجه مشکل نبودن متفاوت هست!

90% افرادی که میگن با فلان پردازنده مثلا پنتیوم و سلرون و ...دارند و مشکلی ندارند، متوجه داشتن مشکل نیستند!!!

مثلا من تا یک ماه پیش از نمایشگر 32 اینچ FULLHD استفاده میکردم  واقعا بخاطر رزلوشین پایینش مشکل داشتم باهاش و رفتم مانیتور 28 اینچ 4k گرفتم!

ولی یارو با مانیتور HD شب و روز داره گیم بازی میکنه و میگه مشکلی ندارم!

یا اینکه وقتی رم سیستم تک کاناله باشه، یک مکث های ریزی توی سیستم ایجاد میشه، حتی تو نسل 9 هم این هست! ولی شرط میبندم 99% افراد باتجربه هم متوجه نمیشن! این ب معنی نبود مشکل نیست و فقط متوجه وجودش نیستند!

یا اینکه یکی روی ی کیس معمولی با یک فن 12 سانتی اومده فلان گرافیک غول رو بسته و دما تو بازی و ... میره روی 80~90 و میگه مشکلی ندارم! خوب اینم متوجه مشکل نیست، نه اینکه کلا مشکلی نباشه!

و...

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، komeil.19 گفته است :

راستی آیا تناسب لازمه ؟ 

مثلا پنتیوم با 4 گیگ رم 

I3 با 4 یا 8 گیگ

I5 با 8 یا 12 گیگ 

I7 با 12تا 16 گیک و 

من که موندم کدوم بهتره 

بستگی به کاربرد داره. کسی که کارش تدوینه میتونه با یه سی پی یو دو هسته ای هم کار کنه اما حتماً به حداقل 32 گیگ رم لازم داره.

لینک به دیدگاه

کاربری گیم هست و  نوع بازی هم اینه که طرف ممکنه هر بازی رو بخاد بازی کنه و تجربه کنه و از قبل که نمیدونه چه جور بازی . ما باید بین دو نوع بازی رو مد نظر قرار بدیم یعنی cpu متوست و گرافیک متوست .

راستی یه سوال .

پردازنده i3 7100 با کارت گرافیک rx 470 گلوگاه داره ؟

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، komeil.19 گفته است :

به نظر من انتخاب کارت گرافیک راحت تر و ارزان تر از cpu هست نه ؟

یعنی چی؟🙃

در 11 دقیقه قبل، komeil.19 گفته است :

cpu و رم روی گرافیک و تنظیمات گرافیکی بازی تاثیر داره؟

سی پی یو تأثیرش روی گرافیک بازی خیلی کمه. اما رم چیزی نیست که تأثیری روی تنظیمات گرافیکی یا اف پی اس ربط داشته باشه. اگر بازی‌ای رم پیشنهادیش هشت باشه ممکنه روی چهار هم اجرا بشه اما با اف پی اس دراپ های مکرر مواجه میشیدو مواقعی هم کرش میخوره بازی.

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، miladhaerian گفته است :

یعنی چی؟🙃

یعنی کارت گرافیک ارزون تر از cpu و انتخاب مدلش هم راحت تره ....

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، komeil.19 گفته است :

یعنی کارت گرافیک ارزون تر از cpu و انتخاب مدلش هم راحت تره ....

نه خیر. کجاش ارزون تره؟

لینک به دیدگاه

نه یه دونه rx 580 هنوز هم خیلی بازی هارو راحت اجرا میکنه اما یه بازی های cpu محور یا آنلاین رو حتما باید یه i7 نسل هفت به بالا بگیری که راحت باشی که اینجاست که cpu خیلی گرون تره 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...