رفتن به مطلب

راهنمایی برای خرید HDD برای ارشیو و بازی کردن

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

میخوام هارد دیسک بخرم در مرحله اول کاربریم، ذخیره فیلم با کیفیت 4K هست، یعنی هم ارشیو میکنم هم نگاه میکنم، از اون بابت میخوام سرعتش خوب باشه، خودم در حال حاضر 2 عدد وسترن دیجیتال ابی از قدیمی ها دارم نه از این جدید ها، با کش 64 مگابایت و بعد از 6 سال روشن بودن هنوز کارکردش عالیه، ولی میخوام دیگه اینا رو بازنشسته کنم

در مرحله دوم هم نصب تعداد بسیاز زیادی بازی هست، هم اجرا هم ارشیو..

یک هارد دو ترابایت اکسترنال اپیسر خریدم چند هفته پیش که فروختمش، چون احساس میکنم اگر هارد داخلی داشته باشم راحت تره واسم، واسه همین در نظر دارم تا چند ترابایت هارد دیسک بخرم

لطفا این رو در نظر بگیرید این هارد دیسک ها رو برای یک مدت طولانی میخوام پس کیفیت و طول عمرش بالا باشه.

الان چند مدل در بازار هست با چند برند :/ یک سری ارزون هستن یک سری گرون 

وسترن دیجیال سبز 1 ترابایت 700 تومان

وسترن دیجیتال ابی یک ترابایت 1100

وسترن دیجیتال ابی 2 ترابایت 1800

وسترن دیجیتال بنفش 3 ترابایت 2 مییلیون

وسترن دیجیتال یک ترابایت بنفش 1100

توشیبا یک ترابایت 1100

وسترن دیجیتال 1 ترابایت بلک 2 میلیون

و چند برند دیگه مثل سیگیت و غیره هم همین حدود ها هست قیمتش

بودجه من هم دو میلیون هست

بنظرتون از این بنفش ها بخرم یک 3 ترابایت؟! این خوبه برای سیستم خانگی؟ شنیدم فقط برای دوربین خوبه؟!

یا دو تا ابی وسترن دیجیتال 1 ترابایت بخرم؟

یا سه تا وسترن دیجیتال سبز؟!

یا کل پول رو بدم وسترن دیجیتال بلک یک ترابایت؟ واقعا یعنی این مدل سرعتش یک گیگابایت بر ثانیه هست؟!! درسته اینه؟ اگر اره پس خریدش نسبت به SSD با صرفه تر نیست؟!

بنظرتون صبر کنم قیمت ها پایین تر نمیاد؟ خدایی یک ماه چیش همین وسترن دیجیتال ابی ها 700 تومن بودند😑

یک مورد دیگه ای هم هست اینه ، یک هاردیسک 2 یا 3 ترابایتی بخریم ، یا 2 تا دو یا یک ترابایتی؟! 

در ضمن بودجه هم 2100 هست.

لینک به دیدگاه

سلام سیگیت باراکودا ۴ ترابایت بخرید

لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

سلام دوستان لطفا جواب دهید...

فرق وسترن دیجیتال سبر و بنفش با ابی در چیه؟ یعنی واقعا کیفیتشون تو بلند مدت در حد وسترن دیجیتال ابی نیستش؟ من خودم ابی دارم و موقعه بازی کردن و کپی کردن کمی سر و صدا میده، یعنی اون بیشتر صدا میدن؟ بعدش از چه سایتی بخرم و با گارانتی کدوم شرکت؟ تو دیجی کالا که همه از دم از ریفر بودن، و دست دوم بودن یکی در میون هارد ها میگفتن😐

بعدش من فعلا میخوم فقط تا 1400 هارد بخرم

اگر وسترن دیجیتال سبز بخرم میتونم2 تا 2 تراباتی بخرم

اگر وسترن دیجیتال ابی بخرم میتونم یک عدد 2 ترابایت بخرم

اگر وسترن دیجتال بنفش بخرم بازم میتونم یک عدد 2 ترابایتی بخرم

در مورد برند سیگیت هم همین طور هستش، کسی در مورد این برند چیزی میدونه واقعا بهتر از وسترن دیجیتال هست؟

مهمترین چیزی که من اولویتم هست، حجم بالا، گارانتی خوب، و کارکرد خوب تو بلند مدت.

لینک به دیدگاه

رنگ wd:

آبی: کاربری عمومی هست‌

بنفش: بخاطر این می‌گن برای دوربین مداربسته که بیشتر برای نوشته شدن اطلاعات پرفورمنس داره نه خوندنش. همچنین قابلیت روشن موندن ۲۴/۷ داره

سبز: مثل آبیه و کلا خط تولیدش حذف شده و ssd سبز جایگزینش شده

سیاه: سرعت و عمرش بیشتر از آبیه و بازم read و write مثل آبی بالانس هست

قرمز: برای خوندن بهینه شده. کاربردش برای data center هست

برای شما با توجه به اینکه سرعت می‌خوای و خوندن و نوشتن هم به یک اندازه مهمه، آبی یا سیاه گزینه‌های مناسب هست.

سرعت سیاه هم یک گیگ بر ثانیه نیست. تفاوتش نهایتا در حد دو برابر آبی هست. 

نکته آخر: 

_ برای انتخاب بین آبی و سیاه باید ببینی حجم برات مهمتره یا سرعت

_ به سال ساخت هارد توجه کن. اختلاف نسبتا بالایی داره عملکردشون

https://hdd.userbenchmark.com/Compare/WD-Black-4TB-2016-vs-WD-Black-1TB-2013/3908vs1822

از سایتایی بگیر که بار جدید اوردن. البته لزوما به معنای جدید بودن هارد نیست ولی خب احتمالش بیشتره

ویرایش شده توسط Masoudk96
لینک به دیدگاه

در 54 دقیقه قبل، Masoudk96 گفته است :

رنگ wd:

آبی: کاربری عمومی هست‌

بنفش: بخاطر این می‌گن برای دوربین مداربسته که بیشتر برای نوشته شدن اطلاعات پرفورمنس داره نه خوندنش. همچنین قابلیت روشن موندن ۲۴/۷ داره

سبز: مثل آبیه و کلا خط تولیدش حذف شده و ssd سبز جایگزینش شده

سیاه: سرعت و عمرش بیشتر از آبیه و بازم read و write مثل آبی بالانس هست

قرمز: برای خوندن بهینه شده. کاربردش برای data center هست

برای شما با توجه به اینکه سرعت می‌خوای و خوندن و نوشتن هم به یک اندازه مهمه، آبی یا سیاه گزینه‌های مناسب هست.

سرعت سیاه هم یک گیگ بر ثانیه نیست. تفاوتش نهایتا در حد دو برابر آبی هست. 

نکته آخر: 

_ برای انتخاب بین آبی و سیاه باید ببینی حجم برات مهمتره یا سرعت

_ به سال ساخت هارد توجه کن. اختلاف نسبتا بالایی داره عملکردشون

https://hdd.userbenchmark.com/Compare/WD-Black-4TB-2016-vs-WD-Black-1TB-2013/3908vs1822

از سایتایی بگیر که بار جدید اوردن. البته لزوما به معنای جدید بودن هارد نیست ولی خب احتمالش بیشتره

اگه میتونستم به جای یک لایک صد تا لایک بهت میدادم . پس با این وجود همون نسخه ابی برای من مناسب تره، بودجمون هم که به نسخه سیاه نمیخوره .... خوب فقط میمونه نسخه 2 ترابایتش که با توجه به نا مطمئن بودن سایت ها و احتمال اسیب تو راه ظهر میرم از نمایندگی اواژنگ شهرمون یک ابی میخرم.

فقط میمونه یک سوال دیگه :

الان یعنی این هارد خودم داره به رحمت الهی کم کم نزدیک میشه؟ با توجه به این که هیچ مشکلی نداره و سرعتش همونه!

Untitled.png

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

هارد بلک لرزش و صدای خیلی بالا و قابل توجهی داره حتی نسبت به آبی 1 ترا که 7200 هست مثل بلک ها که همه 7200 هستن. سایر آبی ها (2 ترا و بالاتر همه 5400 هستن و مناسب آرشیو) یک چهارترا آبی هم هست که SSHD بود که هیچی بحث ما نیست.

اما قرمز معمولی هم برای آرشیو مناسبه SMR هستن معمولا ولی برا آرشیو مناسبه. پرو هیچی. یعنی عملا RED Pro همون بلکه که برای NAS و RAID بهینه شده روی PCB اونم نه بیشتر.

حتی بنظر من اگه دیر به دیر به هاردتون سر میزنید بنفش هم میتونید تهیه کنید. معمولا خوش قیمت ترن. بعضیا فکر میکنن بنفش چون برای دوربینه امنیته ور 24/7 کار میکنه لابد سگ جون تره. در صورتی که هدش بهینه شده که اطلاعت ریز رو چند تا چندتا با خطای کمتری بنویسه. همین.  مثلا شما 30 تا دوربین hd دارید خیلی فرق داره با یک دوربین 4k موقع ضبط روی هارد.

از اینجا به بعد برمیگرده به اینکه قیمت کدوم و موجودی کدومشون برای شما در دسترس تره.

بعضیا میگن هارد های بنفش و قرمز برای مصارف خاصی بهینه شدن ولی این جمله فقط در حد frameware هست و اصل هارد که پلاتر و هد هست همه یکیه. سیار موارد مثل کش و سرعت چرخش همه که مشخصه همه با یه نگاه درکش میکنن.

اگه میخواید یه لول از هارد های متداول بالا برید به هارد های هلیوم پناه ببرید که میشه گلد های 8 ترا به بالای وسترن مثلا. ارزون هم نیستن!

کلا برای آرشیو، هارد های اکسترنال مخصوصا دسکتاپی رو ترجیه میدم. هم از ویروس و هم از خطر اشبتاه فرمت شدن و تو پرو پای بایوس موقع بوت نپیچیدن در امانن. جایی هم توی کیس نمیگیرن و شما کاری به خاکو EMI نداری که برات دقدقه بشن. جا به جاییشم که دیگه مشخصه کمی هم نسبت به ضربه مقاوم ترن نسبت به خاطر قابی که دارن و مثل هارد های معمولی لخت نیستن. کانکتور ساتا سریع آسیب میبینه و سخت تعمیر میشه در عوض USB از فلزه و کابل و متعلقاتش در دسترس تره برای تعمیر.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Devileytion گفته است :

هارد بلک لرزش و صدای خیلی بالا و قابل توجهی داره حتی نسبت به آبی 1 ترا که 7200 هست مثل بلک ها که همه 7200 هستن. سایر آبی ها (2 ترا و بالاتر همه 5400 هستن و مناسب آرشیو) یک چهارترا آبی هم هست که SSHD بود که هیچی بحث ما نیست.

اما قرمز معمولی هم برای آرشیو مناسبه SMR هستن معمولا ولی برا آرشیو مناسبه. پرو هیچی. یعنی عملا RED Pro همون بلکه که برای NAS و RAID بهینه شده روی PCB اونم نه بیشتر.

حتی بنظر من اگه دیر به دیر به هاردتون سر میزنید بنفش هم میتونید تهیه کنید. معمولا خوش قیمت ترن. بعضیا فکر میکنن بنفش چون برای دوربینه امنیته ور 24/7 کار میکنه لابد سگ جون تره. در صورتی که هدش بهینه شده که اطلاعت ریز رو چند تا چندتا با خطای کمتری بنویسه. همین.  مثلا شما 30 تا دوربین hd دارید خیلی فرق داره با یک دوربین 4k موقع ضبط روی هارد.

از اینجا به بعد برمیگرده به اینکه قیمت کدوم و موجودی کدومشون برای شما در دسترس تره.

بعضیا میگن هارد های بنفش و قرمز برای مصارف خاصی بهینه شدن ولی این جمله فقط در حد frameware هست و اصل هارد که پلاتر و هد هست همه یکیه. سیار موارد مثل کش و سرعت چرخش همه که مشخصه همه با یه نگاه درکش میکنن.

اگه میخواید یه لول از هارد های متداول بالا برید به هارد های هلیوم پناه ببرید که میشه گلد های 8 ترا به بالای وسترن مثلا. ارزون هم نیستن!

کلا برای آرشیو، هارد های اکسترنال مخصوصا دسکتاپی رو ترجیه میدم. هم از ویروس و هم از خطر اشبتاه فرمت شدن و تو پرو پای بایوس موقع بوت نپیچیدن در امانن. جایی هم توی کیس نمیگیرن و شما کاری به خاکو EMI نداری که برات دقدقه بشن. جا به جاییشم که دیگه مشخصه کمی هم نسبت به ضربه مقاوم ترن نسبت به خاطر قابی که دارن و مثل هارد های معمولی لخت نیستن. کانکتور ساتا سریع آسیب میبینه و سخت تعمیر میشه در عوض USB از فلزه و کابل و متعلقاتش در دسترس تره برای تعمیر.

واقعا خیلی ممنون بابت راهنمایی عالی و کامل.

در مورد هارد اکسترنال هم دو عدد داشتم یکی اپیسر فلزی نظامی  USB 3  یک ترابایت یکی هم وسترن دیجیتال 4 ترابایت اکسترنال که هر دوشون رو متسفانه فروختم به قصد این که هارد داخلی بخرم ، واقعا بزرگترین اشتباه زندگیم این بود اون هارد رو خریدم 1750 الان قیمتش 2500 هستش😐 در صورتی که تو یو تیوب دیدم یک عدد وسترن دیجیتال 4 ترابایت ابی داخلشه 😞  هر دوشون هم کارکردشون به 2 دو ماه نمیرسید :/

ویرایش شده توسط Paradise Lost
لینک به دیدگاه

در در 6 مرداد 1399 در 23:40، Paradise Lost گفته است :

سلام

میخوام هارد دیسک بخرم در مرحله اول کاربریم، ذخیره فیلم با کیفیت 4K هست، یعنی هم ارشیو میکنم هم نگاه میکنم، از اون بابت میخوام سرعتش خوب باشه، خودم در حال حاضر 2 عدد وسترن دیجیتال ابی از قدیمی ها دارم نه از این جدید ها، با کش 64 مگابایت و بعد از 6 سال روشن بودن هنوز کارکردش عالیه، ولی میخوام دیگه اینا رو بازنشسته کنم

در مرحله دوم هم نصب تعداد بسیاز زیادی بازی هست، هم اجرا هم ارشیو..

یک هارد دو ترابایت اکسترنال اپیسر خریدم چند هفته پیش که فروختمش، چون احساس میکنم اگر هارد داخلی داشته باشم راحت تره واسم، واسه همین در نظر دارم تا چند ترابایت هارد دیسک بخرم

لطفا این رو در نظر بگیرید این هارد دیسک ها رو برای یک مدت طولانی میخوام پس کیفیت و طول عمرش بالا باشه.

الان چند مدل در بازار هست با چند برند :/ یک سری ارزون هستن یک سری گرون 

وسترن دیجیال سبز 1 ترابایت 700 تومان

وسترن دیجیتال ابی یک ترابایت 1100

وسترن دیجیتال ابی 2 ترابایت 1800

وسترن دیجیتال بنفش 3 ترابایت 2 مییلیون

وسترن دیجیتال یک ترابایت بنفش 1100

توشیبا یک ترابایت 1100

وسترن دیجیتال 1 ترابایت بلک 2 میلیون

و چند برند دیگه مثل سیگیت و غیره هم همین حدود ها هست قیمتش

بودجه من هم دو میلیون هست

بنظرتون از این بنفش ها بخرم یک 3 ترابایت؟! این خوبه برای سیستم خانگی؟ شنیدم فقط برای دوربین خوبه؟!

یا دو تا ابی وسترن دیجیتال 1 ترابایت بخرم؟

یا سه تا وسترن دیجیتال سبز؟!

یا کل پول رو بدم وسترن دیجیتال بلک یک ترابایت؟ واقعا یعنی این مدل سرعتش یک گیگابایت بر ثانیه هست؟!! درسته اینه؟ اگر اره پس خریدش نسبت به SSD با صرفه تر نیست؟!

بنظرتون صبر کنم قیمت ها پایین تر نمیاد؟ خدایی یک ماه چیش همین وسترن دیجیتال ابی ها 700 تومن بودند😑

یک مورد دیگه ای هم هست اینه ، یک هاردیسک 2 یا 3 ترابایتی بخریم ، یا 2 تا دو یا یک ترابایتی؟! 

در ضمن بودجه هم 2100 هست.

اینطور که یادمه فیلم های 4k حدود 40 گیگ حجم دارن. یعنی هر یک ترابایت برابر میشه با 25 تا فیلم 4k.اگر شما کلی هزینه کنید و 4 ترابایت بخرید میشه 100 تا فیلم. ولی اگر بیایید 1080 دانلود کنید و هر فیلم با حجم تقریبی 2 گیگ (معمولا 1 گیگ هستن.) میشه 500 تا فیلم توی هر ترابایت. و اگر 4 ترابایت بخرید میشه 2000 فیلم!!!

قصد دخالت نداشتم اما من خودم باشم ترجیح میدم 1080 دان کنم.

لینک به دیدگاه

سلام وقت بخیر

بااجازه از استارتر محترم

یه هارد میخوام فقط برا آرشیو بخرم..2 یا 4 ترا...

کدوم مدل رو پیشنهاد میدین؟قیمت برام خیلی مهمه

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

من یک عدد هارد ابی وسترن دیجیتال 2 ترابایت خریدم با یک عدد SSD m2 128 ولی SSD رو بعد  از نصب نشون نمیده هیچ جای کامپیوتر مشکل از چیه دوستان؟

خدای بزرگ ، این SSD چه مرگشه چرا نشون نمیده داخل کامپیوتر؟

تو بخش DISK DRIVES قشنگ اورده بالا

تو برنامه Hard Disk Sentinel نشون میده قشنگ

تو DISK MANGER اورده بالا، ولی فکر کنم با این هارد جدید HHD یکی شده اخه وقتی اون رو Unistall میکنم HHD هم باهاش حذف میشه، یکی میگه جریان چیه؟

یک عکس از SSD که بالا نمیاره و نمیشه پارتیشن بندی کرد :/

Untitled.png

این برند M2 خوبه دوستان؟ کاش اصلا M2 نمیخریدم 😞 کلا بالا نمیاد

سال ساخت HHD هم اواخر 2019 هست و ساخت تایلند هست، ...

IMG_20200819_215752.jpg

اقا پارتیشن رو درست کردم، ولی سرعت SSD وقتی که یک فایل رو از داخل HHD کپی میکنم 70 مگابایت هستش، پس این چیه رو جلد SSD نوشته 3000 مگابایت در ثانیه؟😐

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، Paradise Lost گفته است :

این برند M2 خوبه دوستان؟ کاش اصلا M2 نمیخریدم 😞 کلا بالا نمیاد

سال ساخت HHD هم اواخر 2019 هست و ساخت تایلند هست، ...

IMG_20200819_215752.jpg

اقا پارتیشن رو درست کردم، ولی سرعت SSD وقتی که یک فایل رو از داخل HHD کپی میکنم 70 مگابایت هستش، پس این چیه رو جلد SSD نوشته 3000 مگابایت در ثانیه؟😐

درود 

سرعت هر حافظه ای با اون یکی فرق داره در مورد شما سرعت خوندن اطلاعات هاردیسکتون نهایتا 70 مگ هست یعنی ته زور ارسال اطلاعات هاردتون اینقدره حالا سرعت نوشت ssd شما چه سه هزار باشه چه ده هزار فرقی نداره چون اطلاعات با سرعت 70 مگ براش ارسال میشه عملا بیکارمییشینه تا هارد قطره قطره اطلاعات رو بفرسته عکسشم باز همینه یعنی از ssd به هارد ، توقع شما وقتی درسته که اطلاعات از رم ویا یک ssd دیگه با همین سرعت ، بخواد منتقل بشه ، بهترین هاردیسکم نهایت سرعت خوندنش حدود  150 مگ هست اگه هارد توانایی کارکرد 3000 داشت پس الان شما به چه دلیلی رفتی ssd خریدی ؟!!!!

لینک به دیدگاه

در 35 دقیقه قبل، abidi گفته است :

درود 

سرعت هر حافظه ای با اون یکی فرق داره در مورد شما سرعت خوندن اطلاعات هاردیسکتون نهایتا 70 مگ هست یعنی ته زور ارسال اطلاعات هاردتون اینقدره حالا سرعت نوشت ssd شما چه سه هزار باشه چه ده هزار فرقی نداره چون اطلاعات با سرعت 70 مگ براش ارسال میشه عملا بیکارمییشینه تا هارد قطره قطره اطلاعات رو بفرسته عکسشم باز همینه یعنی از ssd به هارد ، توقع شما وقتی درسته که اطلاعات از رم ویا یک ssd دیگه با همین سرعت ، بخواد منتقل بشه ، بهترین هاردیسکم نهایت سرعت خوندنش حدود  150 مگ هست اگه هارد توانایی کارکرد 3000 داشت پس الان شما به چه دلیلی رفتی ssd خریدی ؟!!!!

اقا دمت گرم من کلا اشتباه متوجه شده بودم، دیشب چند تا بازی سنگین ریختم رو SSD  بازی عین F35 میومدن بالا، کلا کف خون قاطی کردم از این همه سرعت، ولی برای ارسال اطلاعات با توجه به این که در حال حاضر 4 ترابایت HHD دارم سرعتش خوب نیست و همون طور که شما هم گفتی دیگه همینه و ربطی به SSD نداره، ولی کاشکی ارزونی بود و میشد 3-4 تا از اینا خرید، لامصب حقوق 2 ماه رنج بازوم رفت واسه یک 128 گیگ و یک هارد 2 ترابایت😑

الان هم در حال حاضر اخرین نسخه ویندوز 10 رو روش نصب کردم و تو کمتر از 3 دقیقه نصب شد ، ولی مشکلی که دارم همش بلو اسکرین میده موقعه اجرا شدن سیستم و الان دارم با کامپیوتر دیگه میام، واقعا من موندم مشکل از چیه؟ کلا کامپیوتر از دست رفت.....

IMG_20200820_125741.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...