رفتن به مطلب

اخبار، بحث و بررسی کارت گرافیک‌های سری NVIDIA RTX 3000

اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 6 دقیقه قبل، ISI300 گفته است :

بیش از ۱۰۰۰۰ شیدر...

فکر کنم قبل از این که مسابقه شروع بشه انویدیا برنده میدانه...

98db375e3c18054a32db5c959172995a2a46a727798ce3bc9de50dc99cf88a26.gif

حواستون باشه، اگه big navi بخواد در بحث مارکتینگ، ارزش خرید بیشتری نسبت به 3060 و 3070 داشته باشه، عملا پیروز میدانه! همونطور که 580 در زمان خودش ارزش خرید بیشتری نسبت به 1060 داشت (کاری نداریم که قربانی ماینینگ شد، ولی خب بازم گاو شیرده amd بود)

مگه چند درصد گیمرا نیاز به هیولاهایی مثل 3080 و 3090 دارن؟ |: خلق الله کلا 1000، 2000 دلار خرج سیستم میکنن نسلی، چون اغلب روی 1080p بازی می کنن. کی 1500 دلار به 3090 پول میده 😂 این لامصب برای گیمینگ 8k با rt on اوورکیله ... 😂

ویرایش شده توسط ali_8114
لینک به دیدگاه

• ارسال 314
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

در 5 دقیقه قبل، ISI300 گفته است :

بیش از ۱۰۰۰۰ شیدر...

فکر کنم قبل از این که مسابقه شروع بشه انویدیا برنده میدانه...

ابن 10000 شیدر کمی گول زنندست دوست عزیز و شما فک نکن الان 3070 که حدود 6 هزار شیدر داره خیلی از 2070 سوپر قوی تره خیر بالاتر بنچمارک رسمی خود انویدیا هست 40 درصد پرفورمنس بهتر شده منتها خوبی ماجرا اینه قیمت ثابت هست و این 40 درصد رایگان هست

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، ali_8114 گفته است :

حواستون باشه، اگه big navi بخواد در بحث مارکتینگ، ارزش خرید بیشتری نسبت به 3060 و 3070 داشته باشه، عملا پیروز میدانه!

مگه چند درصد گیمرا نیاز به هیولاهایی مثل 3080 و 3090 دارن؟ |: خلق الله کلا 1000، 2000 دلار خرج سیستم میکنن نسلی، چون اغلب روی 1080p بازی می کنن. کی 1500 دلار به 3090 پول میده 😂 این لامصب برای گیمینگ 8k با rt on اوورکیله ... 😂

من که کلا بی خیال آپگرید شدم (با این وضع قیمت قطعه) و فقط به خاطر علاقه به تکنولوژی پیگیری می کنم. البته آدم زیاد پیدا میشه که بیاد معادل ۱۵۰۰ دلار یا حتی خیلی بیشتر هزینه کنه، چون من خودم نمیتونم دلیل نمیشه که دیگران هم نتونن هزینه کنن.

اگه قصد بازی های نسل فعلی باشه خوب یه RX 580هم براحتی میتونه اکثر بازی ها رو تو ۱۰۸۰ به خوبی اجرا کنه. 

لینک به دیدگاه

همینکه نسبت به نسل قبل افزایش قیمت نداشته خوبه

معمولا چقد طول میکشه قطعات جدید وارد ایران بشن؟

من الان همه قطعاتو گرفتم منتظر کارت گرافیکم

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

ابن 10000 شیدر کمی گول زنندست دوست عزیز و شما فک نکن الان 3070 که حدود 6 هزار شیدر داره خیلی از 2070 سوپر قوی تره خیر بالاتر بنچمارک رسمی خود انویدیا هست 40 درصد پرفورمنس بهتر شده منتها خوبی ماجرا اینه قیمت ثابت هست و این 40 درصد رایگان هست

شما صبر کنید درایور درست و حسابی بده اون موقع مشخص میشه ضمنا چارت 8k ۳۰۹۰ رو ببینید متوجه میشن این نسل خیلی خیلی قوی تر هستش

Eg2Nx5-XgAAxjby.jpg

ویرایش شده توسط 🅰️🅼🅸🅽
لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

درست میفرمایید که از نظر معماری تحول بزرگیه و نمیشه اعداد رو مستقیم مقایسه کرد، ولی همین که عملکرد ۳۰۷۰ مشابه یا بهتر از 2080 Ti با کمتر از نصف قیمت باشه خبر خیلی خوبی هست و آدم رو یاد کارت های ۹۷۰ یا ۱۰۷۰ میندازه که جهش مشابهی داشتن.

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، 🅰️🅼🅸🅽 گفته است :

شما صبر کنید درایور درست و حسابی بده اون موقع مشخص میشه ضمنا چارت 8k ۳۰۹۰ رو ببینید متوجه میشن این نسل خیلی خیلی قوی تر هستش

Eg2Nx5-XgAAxjby.jpg

چارت رو دیدم چون از دسترس خودم و شما و خیلیای دیگه خارج هست اینجا روش مانور ندادم خیلیا هنر کنن بتونن 3070 رو تهیه کنن که کارت مناسبی هست برای رزلوشن 2k با رفرش ریت 144 و 4k با فریم ریت 60

لینک به دیدگاه

در 22 دقیقه قبل، ISI300 گفته است :

من که کلا بی خیال آپگرید شدم (با این وضع قیمت قطعه) و فقط به خاطر علاقه به تکنولوژی پیگیری می کنم. البته آدم زیاد پیدا میشه که بیاد معادل ۱۵۰۰ دلار یا حتی خیلی بیشتر هزینه کنه، چون من خودم نمیتونم دلیل نمیشه که دیگران هم نتونن هزینه کنن.

اگه قصد بازی های نسل فعلی باشه خوب یه RX 580هم براحتی میتونه اکثر بازی ها رو تو ۱۰۸۰ به خوبی اجرا کنه. 

نه، اخه سیستم های budget friendly توی خارج هم خیلی پر طرفدار هستن. مثل ایران نیست که دیگه اصلا چیزی به نام سیستم گیمینگ اقتصادی نداشته باشیم (از 20 میلیون شروع میشه 😂)

شما سرچ کنید توی گوگل و پیج های یوتیوب، پرطرفدار ترین مقالات سیستم پیشنهادی گیمینگ زیر 2000 دلارن. یه مانیتور 60 هرتزی 1080p، یه 2060 یا 5700، 16 گیگ رم هم میندازن با یه i5 یا رایزن 5 ... با مانیتور خونه پرش بشه 2000 تا. مانیتور نخوان که با 1500 هم جمع میشه

3090 مشخصه که بیشتر اثباتگر تکنولوژیه و واضحا برای رقابت در بازار طراحی نشده. ولی 3070 تابلوئه که رقابتیه! ساخته شده تا اونایی که 2080ti دارن، بندازن بیرون و برن سریع یکی ازش بخرن، از قیمتش معلومه. البته این دفعه اول نیست که این مدلی میشه ... 1070 هم اومد تا 980ti رو کنار بزنه. ولی 980ti هنوزم ارزش خرید داره ... در حالی که 2080ti از همون روز اول ارزش خرید نداشت :)))

حالا با این اوضاع اگه بیگ ناوی بیاد بزنه با قیمتش، 3060 و 3070 رو خورد و خاکشیر کنه، حسابی حال انویدیا رو گرفته!

ولی انصافا کاری که انویدیا با RT کرد رو، amd تا ده سال دیگه به زور بتونه بکنه ... APU های نسل یازدهم اینتل هم که زدن خاکشیر کردن amd رو، آخرین شانس بنده خدا همینه 😂

ویرایش شده توسط ali_8114
لینک به دیدگاه

بر اساس گفته انویدیا گرافیک 3070 از 2080ti قویتره!! 

واقعا این حرف درسته؟؟ 

اگر یه کارت 500 دلاری از یه کارت1200 دلاری قویتر باشه خرید 3090 عملا حماقت محضه چون همین حالا هم خیلی از گیمرا هنوز وارد 4k نشدن چه برسه 8k!!!

لینک به دیدگاه

سلام

چندتا نکته .

خدا نگه دار سری 2000 . از همون اول می گفتیم سری 2000 ناقصه و انویدیا عملا در سری بعدی فناوری RT رو OK می کنه یه عده از دوستان قبول نمی کردند . هربار که خبر نسل 3000 میومد معلوم بود که حداقل در سطح RT سری 3000 سری 2000 رو زیر میگیره .

طبیعتا دیگه نباید روی قدرت RT کارتی مثل 2060 حساب کرد .

احتمالا برای مدتی کارت 2080Ti و ... یه کاهش قیمت اساسی رو تجربه کنن . در شرایطی که خرید کارت از خارج کشور ارزونتر از داخل تموم میشه این کاهش قیمت میتونه فرصت تکرار نشدنی ما ایرانی ها باشه . به جای نگرانی در مورد قیمت سری 3000 این فرصت رو از دست ندید !!!!! هرچند اگر سری 3000 با قیمت نامناسب وارد بشه هنوزم میتونیم روی آمازون حساب کنیم .

تجربه نشون داده بهینه کردن تعداد زیاد سایه زن سختی های خاص خودش رو داده . پس کارت های سری 3000 میتونن در چندماه اینده و دریافت چند درایور از این هم بهتر بشن . برای خود من خیلی جالب خواهد بود که کارتی با 10 هزار سایه زن تا چه مقدار اور میشه و تا چه مدت میتونه از پس بازی ها بربیاد .

اون مقدا 350 وات هم خیلی بهش دل نبندید . کارت 2080Ti هم یه کارت 250 واتی بود اما در نسخه های غیر رفرنس خیلی راحت 300 وات رو هم رد می کرد . ما با یه کارت پر مصرف رو به رو هستیم اما به نظر من کاملا ارزشش رو داره . درسته که مصرف و گرمای کمتر همیشه یه مزیته اما ساپورت کامل RT فعلا مهمترین هدفه .

این مقدار جهش توسط انویدیا به 3 دلیل کلی رخ داده .

1. ساپورت کامل RT .

2. رقابت با کنسولهای جدید که RT رو هم ساپورت می کنن

3. رقابت بهتر با ای ام دی مخصوصا که در نسل فعلی موفق شد فاصله رو کم کنه .

و

اون زمان گفته می شد 3090 احتمالا حدود 5248 سایه زن داره حالا مشخص شده این رقم برای 3070 صحیح تره و 3090 بالای 10 هزار سایه زن داره

ناوی بزرگ طبق آخرین اخبار در مراحل طراحی قرار داره . ای ام دی در مورد RDNA2 فقط به مصرف کمتر اشاره کرده که این میتونه نشان دهنده رویکرد ای ام دی باشه .

هنوز ای ام دی از ناوی برای ساخت APU های جدید استفاده نکرده . احتمالا نسل دوم RDNA به ساخت APU های قدرتمند ختم بشه چون پرفورمنس در برابر مصرف بیشتری داره و دست ای ام دی رو برای ساخت APU های قدرتمند باز میزاره . ای ام دی از مدتها پیش به فکر استفاده از فناوری MCM بوده . حتی صحبت هایی در مورد ساپورت ناوی از این فناوری شد که توسط ای ام دی تکذیب شد هرچند ای ام دی از این فناوری به عنوان آینده یاد کرد . حالا که انویدیا بیش از 10 هزار سایه زن رو چپونده توی یک پردازنده ، ای ام دی بیش از هر زمان دیگه ای به ساخت یک GPU با همین مقدار سایه زن نیاز داره و فناوری MCM میتونه این مورد رو با هزینه مناسب امکان پذیر کنه . احتمالا نسل بعدی شاهد استفاده از این فناوری باشیم .

راستی بهترین بستر برای ران کردن 3090 میشه چیپست سری 500 سوکت AM4 که PCIe4.0 رو پشتیبانی می کنه .

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Reven گفته است :

بر اساس گفته انویدیا گرافیک 3070 از 2080ti قویتره!! 

واقعا این حرف درسته؟؟ 

اگر یه کارت 500 دلاری از یه کارت1200 دلاری قویتر باشه خرید 3090 عملا حماقت محضه چون همین حالا هم خیلی از گیمرا هنوز وارد 4k نشدن چه برسه 8k!!!

خوب میرن  3090 میخرن که 4k بازی کنن دیگه

دقیقا داری میگی خیلیا وارد 4k نشدن

دقیقا به خاطر همین هم 3090 میگیرن

لینک به دیدگاه

3070 چه کارتی و چه قیمتی (البته به دلار و نه ریال)

امیدوارم با 20 میلیون تومن در دسترس باشه

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، amir_amd گفته است :

3070 چه کارتی و چه قیمتی (البته به دلار و نه ریال)

امیدوارم با 20 میلیون تومن در دسترس باشه

20 میل هم زیاده با دلار ۳۰تومن و شکم سیر نشدنی وارد کننده هم حساب کنیم باید ارزونتر بشه

لینک به دیدگاه

اگه دلار افزایش نداشته باشه تا آخر سال و قیمت ها استیبل بشه 3070 بین ۱۸.۵ تا ۲۱ تومن قیمت می خوره.

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

خوب میرن  3090 میخرن که 4k بازی کنن دیگه

دقیقا داری میگی خیلیا وارد 4k نشدن

دقیقا به خاطر همین هم 3090 میگیرن

البته حرفتون تقریبا تا چند سال پیش درست بود

اما از بعد از سری 1080ti تقریبا اکثر پرچم دار ها بطور Single هم میتونند در 4k بازی 60 فریم رو بدن بطور ثابت

3090 برای 8k طراحی شده که البته همچنان باید درنظر داشت که باید کارت ها وارد بازار بشن تا مشخص بشه

اگرچه برای کشور عزیزمون خیلی ها روی 1080 گیم میزنن به دلیل شرایط قیمت ها

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، farshid0018 گفته است :

البته حرفتون تقریبا تا چند سال پیش درست بود

اما از بعد از سری 1080ti تقریبا اکثر پرچم دار ها بطور Single هم میتونند در 4k بازی 60 فریم رو بدن بطور ثابت

3090 برای 8k طراحی شده که البته همچنان باید درنظر داشت که باید کارت ها وارد بازار بشن تا مشخص بشه

اگرچه برای کشور عزیزمون خیلی ها روی 1080 گیم میزنن به دلیل شرایط قیمت ها

کارت های قویتر از 1080ti توانایی اجرای 4k دارن ( و نه ارایه تجربه لذت بخش 4k)

3090 هم هم توانایی هندل کردن 8k داره ( ونه بازی لذت بخشش رو) حداقل حدس من اینه و بعیده بتونه عملکرد خوبی تو 8k بده ولو با این پیشرفت های چشمیگری که داشتش چون 8k بی نهایت سنگینه

شخصا خودم که 1080ti دارم ضعفش رو میبینم

تو فول اچ دی کاملا توانا

تو 2k نفسش گرفته میشه

و تو 4k عملا هیچ حرفی برای گفتن نداره

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، Slasher گفته است :

😁

درود جهت کنجکاوی دوست عزیز شما مشکلتون با اون کارت ایسوز به کجا رسید؟ تونستین RMA کنید

ایران همیشه تا نسل قبل رو نفروشن جنس جدید وارد نمی کنن خصوصا در گرافیک این قضیه مشهود هست

کسی که خریدار باشه صبر می کنه بررسی ها بیاد و بچ اول هم فروش بره و اگر مشکلی نبود می تونه سفارش بده این سایتای واسطه براش بیارن

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

درود جهت کنجکاوی دوست عزیز شما مشکلتون با اون کارت ایسوز به کجا رسید؟ تونستین RMA کنید

ایران همیشه تا نسل قبل رو نفروشن جنس جدید وارد نمی کنن خصوصا در گرافیک این قضیه مشهود هست

کسی که خریدار باشه صبر می کنه بررسی ها بیاد و بچ اول هم فروش بره و اگر مشکلی نبود می تونه سفارش بده این سایتای واسطه براش بیارن

درود فراوان 
 مشکل چیپ مموری و کنترلر مموری داشت(یه جوری که مصرف مموری بیشتر از 3.5 گیگ میشد ارتیفکت شروع میشد) یه گوشه افتاده و داره خاک میخوره شاید زیر 1 ماه کار کرد فک کنم..
 جایگزینش کارت 5700xt شد که کارت خوبیه واقعا ارزش خرید داره ولی نه با این قیمت ها 

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

3090 هم هم توانایی هندل کردن 8k داره ( ونه بازی لذت بخشش رو) حداقل حدس من اینه و بعیده بتونه عملکرد خوبی تو 8k بده ولو با این پیشرفت های چشمیگری که داشتش چون 8k بی نهایت سنگینه

تو فول اچ دی کاملا توانا

تو 2k نفسش گرفته میشه

لذت بخش اگر منظور فریم ریت بالا 60 هست حرفتون درست هست اما بجز اون 1080ti روی 4k روی رنج 60 فریم در اکثر بازی ها البته بسته به سنس

لینک به دیدگاه

در در 12 شهریور 1399 در 15:27، Alirezatha گفته است :

تو فول اچ دی کاملا توانا

تو 2k نفسش گرفته میشه

دقیقا, منم 1080 تی آی دارم حرفت کاملا درست 4 کا 30 فریم 2 کا 85 فول اچ دی 130 اینا یه میانگینی هستن که من در بازی های اخیر تجربه میکنم , 3090 به هر حال برا همه خوبه 4k 60 fps , 2k  144hz, 1080p 240hz,360hz

شاید بتونی با 1080 تی ای تو فول اچ دی 240 فریم بر ثانیه بگیری اما بازیت مثل خمیر بازی میشه از لحاظ تکسچر و گرافیک .واقعا وقت ارتقا هست ولی پول ندارم متاسفانه .  

لینک به دیدگاه

در در 13 شهریور 1399 در 20:58، Hossein gamer گفته است :

دقیقا, منم 1080 تی آی دارم حرفت کاملا درست 4 کا 30 فریم 2 کا 85 فول اچ دی 130 اینا یه میانگینی هستن که من در بازی های اخیر تجربه میکنم , 3090 به هر حال برا همه خوبه 4k 60 fps , 2k  144hz, 1080p 240hz,360hz

شاید بتونی با 1080 تی ای تو فول اچ دی 240 فریم بر ثانیه بگیری اما بازیت مثل خمیر بازی میشه از لحاظ تکسچر و گرافیک .واقعا وقت ارتقا هست ولی پول ندارم متاسفانه .  

کسانی که الان هنوز کارت نسل 10 و پایین تر رو دارن دیگه باید بهشون گفت که دیگه واقعأ وقت ارتقا هست ...

حتی اگه شده یه " کلیه "رو هم بدیم بره ولی باید ارتقا داد 😂

کلیپ زیر رو توی فروم همسایه دیدم و حیفم اومد که با شما هم به اشتراک نگذارم .....

ذکر مصیبت خریداران کارتهای 2080Ti که با رونمایی از سری جدید "امپر" دارن توی سر خودشون میزنن و میخوان کارتهاشون رو زیر قیمت بفروشند یا پس بدهند !😅 

مقایسه اندازه کارت ۳۰۹۰ با مادربورد Mini ITX

IMG_20200904_020059_730.jpg

لینک به دیدگاه

در رابطه با پست بالا

مادربورد:

Screenshot_20200905-010943_Telegram.thumb.jpg.79e073941248812623729e9d176d189b.jpg

گرافیک:

Screenshot_20200905-011244_Telegram.thumb.jpg.ef54c3377eac2db02a1c110c4cc078b1.jpg

AMD:

Screenshot_20200905-010956_Telegram.thumb.jpg.730b019130eb70afeb9721f766ccd831.jpg

ویرایش شده توسط Masoudk96
لینک به دیدگاه

اولا که عنوان تاپیک باید از انقلاب احتمالی تبدیل به انقلاب بزرگ بشه چون دیگه احتمالی نیست و رخ داده

سوالی که از اساتید دارم چقدر احتمال داره یه کارتی مثل 3080سوپر یا 3080ti با قیمت نزدیک به 3080 ولی قدرت نزدیک به 3090 معرفی بشه؟ مشابه چیزی که تو 2080 سوپر دیدیم

چون من الان 1080ti دارم

3090 بخوام بگیرم حس میکنم زیادی دارن میکنن تو پاچم و حقیقتا گرونه قیمتی حدود 60 تومن شاید در بیاد

3080 میخوام بگیرم زورم میاد منی که کارت نسل 10 ام یازده گیگ حافظه داره بیام دو نسل ارتقا بدم و یک گیگ vram کمتری بگیرم و حس میکنم ده گیگ به زودی کم بیاره و خریدن 3080 آینده نگرانه نیست برای فردی مثل من که هر دو یا سه نسل در میون ارتقا میده

نظرتون چیه در کل؟!

ویرایش شده توسط Alirezatha
لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

اولا که عنوان تاپیک باید از انقلاب احتمالی تبدیل به انقلاب بزرگ بشه چون دیگه احتمالی نیست و رخ داده

( در وصف قدرت 3080 همینقدر بگم تو رزولوشن 4k تو کالاف دیوتی مدرن وارفار 1% low بیشتر از میانگین فریم ریت 2080ti هست) اگر نفهمیدین چی شد عکس زیر رو ببینین تا بفهمین انقلاب یعنی چی

image.thumb.png.a344fa44262529d5f9dceb26fb51e3a9.png

ولی سوالی که از اساتید دارم چقدر احتمال داره یه کارتی مثل 3080سوپر یا 3080ti با قیمت نزدیک به 3080 ولی قدرت نزدیک به 3090 معرفی بشه؟ مشابه چیزی که تو 2080 سوپر دیدیم

چون من الان 1080ti دارم

3090 بخوام بگیرم حس میکنم زیادی دارن میکنن تو پاچم و حقیقتا گرونه قیمتی حدود 60 تومن شاید در بیاد

3080 میخوام بگیرم زورم میاد منی که کارت نسل 10 ام یازده گیگ حافظه داره بیام دو نسل ارتقا بدم و یک گیگ vram کمتری بگیرم و حس میکنم ده گیگ به زودی کم بیاره و خریدن 3080 آینده نگرانه نیست برای فردی مثل من که هر دو یا سه نسل در میون ارتقا میده

نظرتون چیه در کل؟!

درود انویدیا هنوز همه کارتاش رو بازی نکرده و منتظر سری Rdna2 هست ببینه در عملکرد چه جورین دلیل اینکه این همه فضای خالی بین بازه 700 تا 1500 دلار گذاشته همین هست فرض کنیم amd رقابت پذیر باشه و بتونه پرفورمنس 3080 رو بده با 16 گیگ حافظه که این حجم رم  شایعه هست برای پرچمدار بیگ ناوی و قیمتم همون 700 دلار باشه انویدیا کارت 3080 مدل 20 گیگ و یا حتی مدل 3080ti رو معرفی می کنه و قیمتم مجبور هست پایین نگه داره برای رقابت پذیر بودن

فعلا همه باید صبر کنن تا ماه اکتبر چون تا اون موقع همه چی مشخص شده اگر کسی دوست داشته باشه اینده نگرانه خرید کنه و 4 سالی 1 بار ارتقا میده من نظر شخصیم اینه کارت گرافیک حداقل باید 12 گیگ باشه و حداکثر هم 16 گیگ برای اینکه تا 4 سال دووم بیاره و سال 2024 بره سراغ 5080 یا هر چیزی که اسمش هست

ویرایش شده توسط matrix.trixx
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...