رفتن به مطلب

راهنمایی برای خرید فن

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام 

خیلی وقته ک میحوام برای کیس ام فن بگیرم ( 2*140 - 4*120) اما خیلی گیج شدم

ایا فنی ک rpm بیشتری داشته باشه بهتره؟ یعنی فن گرین ک 2100 rpm داره بهتر از فن cougar vortex ک rpm  1500 داره ؟

اصطلاح pwm به چه معناس؟ ایا برندا یا مدلایی هستش ک پیشنهاد کنین؟ سرعت مناسب برای فن 140 چند rpm مناسب هستش؟

خیلی ممنون میشم از لطفتون

لینک به دیدگاه

سلام علیکم

ببینید، rpm یکی از چندین پارامتر موثر برای یک فنه. پارامتر مهمتر از اون، میزان هوادهی فن هست. یه فن با طراحی مناسب ممکنه در دور 1500، بیشتر از یه فن با طراحی ضعیف در دور بالای 2000 هوادهی داشته باشه.

قرارگیری تمام این پارامترها در کنار هم باعث میشه که فقط با تست و بنچمارک بشه مشخص کرد که کدوم فن بهتره. روی کاغذ نمیشه قضاوت درستی داشت.

اصطلاح PWM، مخفف Pulse Width Modulation هست و میشه با این تکنولوژی، سرعت فن رو نه با افزایش-کاهش ولتاز، بلکه با پالس و نوسان کنترل کرد. این باعث میشه که فن یه فیدبک بتونه بده و شما میتونید دور فن رو بخونید و. این باعث میشه که کنترل فن، به صورت اتومات و بهینه ای انجام بشه. طبیعتا فن های pwm گرونقیمت تر از فن های dc هستن. سرعت فن های dc رو معمولا نمیتونید خیلی معقول کنترل کنید و بازه کنترل محدودی داره. چون اگه ولتاژ از یه حدی پایینتر بیاد، مقاومت داخلی سیستم مانع کارکرد مناسبش میشه ولی شما با pwm میتونید دور فن هارو به شدت کم کنید برای مواقع بیکاری سیستم، که باعث میشه فنها عمر طولانی تری داشته باشن، نویز کمتر بشه و گرد و خاک کمتری بیاد داخل سیستم

خلاصه صحبتهام، این باشه که اگه سیستمتون خیلی بالارده نیست و پردازنده پر مصرفی مثل i9 ها و گرافیک های رده بالای سری 2000 ندارید، تقریبا هر فن اسم و رسم داری که پیدا کنید، مناسب هست. حالا میخواد گرین باشه، میخواد کوگر باشه، میخواد دیپ کول باشه ... دیگه خفن ترینشون، نوکتوا - Noctua هست که خریدش فقط در صورتی توجیه داره که یا کمالگرا باشید و مشکلی با 600-700 هزار تومن پول بابت یک عدد فن دادن مشکلی نداشته باشید، یا اینکه واقعا سیستمتون اینقدر پرمصرف و داغ باشه که نیاز داشته باشید به قدرتش ...

حالا ممکنه شما بودجه ای که اختصاص دادید به این امر رو بفرمائید؟ اگه مدل خاصی مد نظرتون هست هم بفرمایید که خالی از لطف نیست.

لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، Hossein- گفته است :

سلام

فن کیس گرین GF120-RGB

بله از مدلش در جریان بودم ولی سوالم این بود با  2100 rpm بهتر از فن کوگار ورتکس با 1500 rpm است یا خیر

در 16 ساعت قبل، ali_8114 گفته است :

سلام علیکم

ببینید، rpm یکی از چندین پارامتر موثر برای یک فنه. پارامتر مهمتر از اون، میزان هوادهی فن هست. یه فن با طراحی مناسب ممکنه در دور 1500، بیشتر از یه فن با طراحی ضعیف در دور بالای 2000 هوادهی داشته باشه.

قرارگیری تمام این پارامترها در کنار هم باعث میشه که فقط با تست و بنچمارک بشه مشخص کرد که کدوم فن بهتره. روی کاغذ نمیشه قضاوت درستی داشت.

اصطلاح PWM، مخفف Pulse Width Modulation هست و میشه با این تکنولوژی، سرعت فن رو نه با افزایش-کاهش ولتاز، بلکه با پالس و نوسان کنترل کرد. این باعث میشه که فن یه فیدبک بتونه بده و شما میتونید دور فن رو بخونید و. این باعث میشه که کنترل فن، به صورت اتومات و بهینه ای انجام بشه. طبیعتا فن های pwm گرونقیمت تر از فن های dc هستن. سرعت فن های dc رو معمولا نمیتونید خیلی معقول کنترل کنید و بازه کنترل محدودی داره. چون اگه ولتاژ از یه حدی پایینتر بیاد، مقاومت داخلی سیستم مانع کارکرد مناسبش میشه ولی شما با pwm میتونید دور فن هارو به شدت کم کنید برای مواقع بیکاری سیستم، که باعث میشه فنها عمر طولانی تری داشته باشن، نویز کمتر بشه و گرد و خاک کمتری بیاد داخل سیستم

خلاصه صحبتهام، این باشه که اگه سیستمتون خیلی بالارده نیست و پردازنده پر مصرفی مثل i9 ها و گرافیک های رده بالای سری 2000 ندارید، تقریبا هر فن اسم و رسم داری که پیدا کنید، مناسب هست. حالا میخواد گرین باشه، میخواد کوگر باشه، میخواد دیپ کول باشه ... دیگه خفن ترینشون، نوکتوا - Noctua هست که خریدش فقط در صورتی توجیه داره که یا کمالگرا باشید و مشکلی با 600-700 هزار تومن پول بابت یک عدد فن دادن مشکلی نداشته باشید، یا اینکه واقعا سیستمتون اینقدر پرمصرف و داغ باشه که نیاز داشته باشید به قدرتش ...

حالا ممکنه شما بودجه ای که اختصاص دادید به این امر رو بفرمائید؟ اگه مدل خاصی مد نظرتون هست هم بفرمایید که خالی از لطف نیست.

ممنون از توضیخات کلماتون

بله واقعا از نوکتوا تعریف زیاد شنیدم ولی متاسفانه تو ایران صرفه اقتصادی نداشت

اره من پردازندم i5  هست و gpu سری 1600 ti  هستش ولی کولینگ بیشتر خب عمرشونو زیاد میکنه. خیاله منم راحت

برای هر فن 350 تا 300 تومن .  البته قیمت فن های 140 میلیمتری ک 2 تا میخوام رو ندارم .

کوگار ورتکس 1500 rpm یکی از دوستان تو فروم میفروشه 200 و منم نظرم رو گرین 120 rgb یا بدون rgb هست ک هر دو  2100 rpm  دارن و خب واسه 140 میلیمتری همونجور ک گفتم اشناییت ندارم

اگ مدل با کیفیتی هم میشناسین ممنون میشم اسم ببرین

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، reza1989 گفته است :

اگ مدل با کیفیتی هم میشناسین ممنون میشم اسم ببرین

والا اوضاع بازار خیلی خرابه، من نمیدونم واقعا چی معرفی کنم که بشه پیدا کرد. در واقع اصلا نمیدونم که چی میشه پیدا کرد 😂

کوگر ورتکس فن خوبیه، ولی باز بستگی به شرایط نگهداری قبلیش داره اگه دارید استوک خریداری میکنید. خیلی نمیشه صریح در موردش نظر داد

گرین 120 چه rgb و چه معمولی و چه سری HAF، یک جورایی الان به طور متوسط، بهترین فنهای موجود در بازارن (باز با این وجود که مثل تمام اجناس بازار، قربانی دلالی شدن). به طور متوسط عرض کردم، با در نظر گرفتن تمام پارامترهای فنی در کنار قیمت. با این پول، گزینه خاص دیگه ای ندارید ... اگه پرفورمنس بهتر میخواید باید برید سراغ ترمالتیک و نوکتوا که اصلا صرفه اقتصادی ندارن به قول خودتون.

خیلی سخت هم نگیرید، تقریبا هر مدلی که خریداری کنید، کارتون رو راه میندازه ... سیستمتون هم اونقدر به نظر داغ نمیاد که لازم باشه وسواس به خرج بدید.

ویرایش شده توسط ali_8114
لینک به دیدگاه

سلام اصلا از فن های گرین نگیر من خودم از gf 120 rgb استفاده میکردم یه ماه بیشتر عمر نداشت با اینکه گرین قوی تر هست ولی دوامش پایین هست من در حالت کلی برای 120 ها mf 120L rgb و mf 120 pro rgb و برای 140 هم mf 140 pro rgb رو از برند های کولرمستر پیشنهاد میکنم

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، reza1989 گفته است :

بله از مدلش در جریان بودم ولی سوالم این بود با  2100 rpm بهتر از فن کوگار ورتکس با 1500 rpm است یا خیر

در 18 ساعت قبل، reza1989 گفته است :

ا ایا برندا یا مدلایی هستش ک پیشنهاد کنین؟؟

من جواب این سوالتو دادم

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، kiarash917 گفته است :

سلام اصلا از فن های گرین نگیر من خودم از gf 120 rgb استفاده میکردم یه ماه بیشتر عمر نداشت با اینکه گرین قوی تر هست ولی دوامش پایین هست من در حالت کلی برای 120 ها mf 120L rgb و mf 120 pro rgb و برای 140 هم mf 140 pro rgb رو از برند های کولرمستر پیشنهاد میکنم

خوب برادر هر خط تولیدی سوتی داره

دلیل نمیشه چون فن شما استثنا به هر دلیلی یک ماه عمر داشت اون تولید کننده ضعیف باشه لوکس ترین برند ها هم جنس معیوب از خط تولیدشون خارج میشه گرین که جای خود دارد

خیر سرش دو سال گارانتی داره

لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

خوب برادر هر خط تولیدی سوتی داره

دلیل نمیشه چون فن شما استثنا به هر دلیلی یک ماه عمر داشت اون تولید کننده ضعیف باشه لوکس ترین برند ها هم جنس معیوب از خط تولیدشون خارج میشه گرین که جای خود دارد

خیر سرش دو سال گارانتی داره

گارانتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ دلت خوشه هاااااااا میبری گارانتی 1 ماه طول میکشه بره تهران بعدشم اونجا یه بهونه ای میارن و بعد از 2 ماه فن خودتو همونجور به خودت میدن

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، kiarash917 گفته است :

گارانتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ دلت خوشه هاااااااا میبری گارانتی 1 ماه طول میکشه بره تهران بعدشم اونجا یه بهونه ای میارن و بعد از 2 ماه فن خودتو همونجور به خودت میدن

من خودم تا حالا با گارانتی های مختلفی سر و کار داشتم

دوتا از گارانتی ها  بودن که برخوردشون فوق العاده بود و بدون هیچ مشکلی به صورت فوری کارم رو انجام دادن

یکی گارانتی پانا هست که محصولات ریزر و لاجیتک و رپو رو گارانتی میکنه

یکی هم گارانتی گرین هست

البته من تهران هستم ونمیدونم تو سایر شهر ها خدماتشون چطوره

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، Alirezatha گفته است :

من خودم تا حالا با گارانتی های مختلفی سر و کار داشتم

دوتا از گارانتی ها  بودن که برخوردشون فوق العاده بود و بدون هیچ مشکلی به صورت فوری کارم رو انجام دادن

یکی گارانتی پانا هست که محصولات ریزر و لاجیتک و رپو رو گارانتی میکنه

یکی هم گارانتی گرین هست

البته من تهران هستم ونمیدونم تو سایر شهر ها خدماتشون چطوره

همینه دیگه شما تو تهران هستید شرایط این گارانتی های شهرستان رو نمیدونی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...