رفتن به مطلب

جمع آوری کیس صرفا برای برنامه نویسی

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام به همه دوستان

من در حال حاضر یک لپ تاپ دارم که کارهام رو با اون انجام میدم
اما در حال حاضر به دلیل اینکه بیشتر خونه هستم و ساکن شدم میخوام یک کیس خوب جمع کنم که حداقل تا 2 یا 3 سال جوابگو باشه

کارم صرفا برنامه نویسی هست : موارد استفاده ویژوال استودیو / اندروید استودیو / و چند تا برنامه دیگه در همین سبک و سیاق هست
نهایتا نهایتا اگر هم بخوام بازی کنم در حد یک کانتر استرایک بازی می کنم (البته یه تایمی گیمر بودم و بازی های روز رو دنبال میکردم ولی دیگه مدت هاست ترک کردم :) )

دوستان خودم نظرم بیشتر روی سی پی یو های AMD هست سری رایزن رو دو بار استفاده داشتم واقعا راضی ام کردن
در حال حاضر هم که لپ تاپم رایزن 3700u هست که واقعا دمش گرم

نکته مهم اینکه دوستان لطفا اگر راهنمایی می کنید فقط یک مساله حائز اهمیت هست و اون هم اینکه هر چقدر بشه میخوام قطعات رو سبک و کم حجم بردارم ... در حال حاضر که متاسفانه در بازار داخلی کیس mini itx موجود نیست ولی خب اگر بشه کیس رو هر چقدر جمع و جورتر بردارم خیلی عالی میشه
چون در آینده خیلی نزدیک قصد مهاجرت دارم بنابراین هر چقدر کیس کوچکتر باشه بهتر هست

مانیتور و موس و کیبورد و ... منتفی هست دارم فقط کیس میخوام
بودجه در حدود 30 یا نهایتا 40 میل هست

ممنون میشم راهنمایی های لازم رو داشته باشید
متشکرم

لینک به دیدگاه

سلام وقت بخیر
بنده برنامه نویس asp.net core - vuejs هستم
جسارتا میشه بفرمایید چرا میخواید سیستم تهیه کنید؟به نظر بنده لب تاپتون کاملا کافی هستش

لینک به دیدگاه

در 46 دقیقه قبل، sajad564 گفته است :

سلام وقت بخیر
بنده برنامه نویس asp.net core - vuejs هستم
جسارتا میشه بفرمایید چرا میخواید سیستم تهیه کنید؟به نظر بنده لب تاپتون کاملا کافی هستش

سلام دوست عزیز

ممنون که در این تاپیک مشارکت کردید

والله دو دلیل داره اولیش میشه گفت دلی هست :)چون چند سالی هست به دلیل جابجایی های زیادی که داشتم سیستم نداشتم میخوام یک سیستم برای خونه جمع کنم

دوم اینکه من هم اندروید برنامه میزنم هم ios واقعیتش برای کدنویسی سوئیفت مجبور شدم مک رو ویرچوال بیارم بالا که خودتون میدونید چقدر اذیت میکنه

تصمیم گرفتم به امید خدا یه سیستم بگیرم که بشه سیستم اصلی و همه کارهام رو باهاش انجام بدم از اون ور روی لپ تاپ مک رو به صورت کامل یعنی هکینتاش نصب کنم که بتونم از کل سیستم بهره وری کامل رو داشته باشم

به قولی هم فال هست هم تماشا ... هم کارم انجام میشه هم میخوام بعد از چند سالی به خودم یه هدیه بدم :):)

لینک به دیدگاه

چون برنامه نویسی اندروید استودیو بیشتر رم محور هست (به جز مبحث رندرینگ) به نظر میاد بهتره سیستمی تهیه بشه که رم بالایی ساپورت کنه.

اگر برنامه نویسی سمت و سوی بازی سازی بگیره گرافیک مهم هست ولی اگه سمت و سوی بازی سازی و سه بعدی سازی نگیره میشه از گرافیک چشم پوشی کرد.

اگر من جای شما بودم و اگر اجبار و ضروری بودن و عجله داشتم تصمیم متفاوتی میگرفتم  ولی اگر اجبار نداشتم حتما با حفظ ارزش پول صبر میکردم و منتظر سیستم های ساپورت رم ddr5 میشدم که کمپانی هاینیکس هم رمشو روانه بازار کرد که پهنای فرکانسی حداقل دوبرابری نصیب کاربر میکنه و احتمالا با پردازنده های پنج نانومتری amd سیستم متفاوتی میبستم.

ولی در صورتی که مجبور به تهیه کردن سیستم بودم با توجه به بازار ایران و موجود بودن محصولات کنونی اگر از گرافیک چشم پوشی میکردم با سی تومن نگاهم به سمت باندل 3900x و مادربرد b550 ساپورت pcie4 با 32 گیگ رم و حافظه nvme  بود. کیس و پاور و گرافیک معمولی قابل بالانس شدنه.

ویرایش شده توسط jj-191
لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، jj-191 گفته است :

چون برنامه نویسی اندروید استودیو بیشتر رم محور هست (به جز مبحث رندرینگ) به نظر میاد بهتره سیستمی تهیه بشه که رم بالایی ساپورت کنه.

اگر برنامه نویسی سمت و سوی بازی سازی بگیره گرافیک مهم هست ولی اگه سمت و سوی بازی سازی و سه بعدی سازی نگیره میشه از گرافیک چشم پوشی کرد.

اگر من جای شما بودم و اگر اجبار و ضروری بودن و عجله داشتم تصمیم متفاوتی میگرفتم  ولی اگر اجبار نداشتم حتما با حفظ ارزش پول صبر میکردم و منتظر سیستم های ساپورت رم ddr5 میشدم که کمپانی هاینیکس هم رمشو روانه بازار کرد که پهنای فرکانسی حداقل دوبرابری نصیب کاربر میکنه و احتمالا با پردازنده های پنج نانومتری amd سیستم متفاوتی میبستم.

ولی در صورتی که مجبور به تهیه کردن سیستم بودم با توجه به بازار ایران و موجود بودن محصولات کنونی اگر از گرافیک چشم پوشی میکردم با سی تومن نگاهم به سمت باندل 3900x و مادربرد b550 ساپورت pcie4 با 32 گیگ رم و حافظه nvme  بود. کیس و پاور و گرافیک معمولی قابل بالانس شدنه.

ممنون از توضیحات خوب تون

بسیار نظر عالی و پخته ای هست

چند تا نکته اینکه در خصوص صبر کردن من خودم یک فلسفه دارم و اون هم اینکه در زمان حال زندگی کن !!! ... البته که نیم نگاهی به آینده و مسائل پیش رو دارم و داشتم همیشه ولی اینکه مدام به خودم بگم صبر کن فلان چیز رو بخری بهتر از اینی هست که الان میخوای بخری یا فلان فلان فلان ... نه !!! چند باری این کار رو کردم هر دفعه پشیمون شدم

در خصوص سری جدید سی پی یو های amd یا رم های جدید هم همینه

متاسفانه ما در ایران فعلی زندگی می کنیم و اصلا نمیشه راجع به آینده پیش بینی یا برنامه ریزی کنیم هر چند اگر میشد هم من با توجه به فلسفه زندگی ام در حال زندگی می کنم و از حال لذت میبرم ، آینده یک امر مبهم هست که نمیخوام لذتم رو باهاش معامله کنم ...

در مورد باندل یک سوال داشتم ... اکثر سایت ها میبینم سی پی یوها رو باندل با فلان مادربورد میدن ... !!! یعنی خودم برم توی بازار نمیتونم به صورت تکی سی پی یو رو تهیه کنم و بعد بر اساس سلیقه خودم مادربورد بردارم؟؟؟!!!

سی پی یو رو انتخاب کردم 3900xt برمیدارم میمونه مادربورد که نمیدونم برای این سی پی یو b550 کفایت میکنه یا باید x570 بردارم

دوم اینکه این سی پی یو کولینگ داره یا باید جداگانه خریداری کنم اگر آره چی بخرم ؟؟

در مورد ssd تجربه کار با ای دیتا رو داشتم بسیار عالی هستند الان هم که سری GAMMIX توی بازار هست یه دونه 512 کفایت میکنه برام هارد هم که 2 ترا اکسترنال دارم هیچی

میمونه رم که قطعا میخوام 32 گیگ بردارم چون اولین بار هست میخوام تجربه اش کنم ببینم واقعا توی کارم تاثیر خودش رو میگذاره یا نه ...

با توجه به قطعات انتخابی فقط میمونه پاور و کیس که مشکل اساسی من همینه

کیس که هر چی میگردم هیچ نمونه مینی یا ماکرو یا کوچولو تر از حالت عادی پیدا نمی کنم متاسفانه نمیدونم چی بردارم

گرافیک رو هم فعلا بهش فکر نکردم اگر مجبور شدم یه دونه تک فن از سری 1650 یا پایین تر یا بالاتر برمیدارم (البته نمیدونم ضعیف ترین گرافیکی که میشه برداشت که با قطعات همخونی داشته باشه چی هست ولی به نظرم باید فکر راندمان سیستم هم بود به نظرم حیف هست خیلی رده پایین باشه)

بودجه رو که باید تغییر بدم ولی چاره ای نیست ... !!!! :)

لینک به دیدگاه

با این میزان بودجه، یه کم دست به عصا باید خرید کرد.

میتونید پردازنده 8 هسته ای بگیرید با کارت گرافیک خیلی معمولی رو به پایین

میتونید پردازنده 6 هسته ای بگیرید با کارت گرافیک نسبتا خوب (در حد 570/580)

پیشنهاد من، دومیه. پردازنده های نسل جدید رایزن در راه هستن و بعد از عرضه پردازنده های جدید، میشه با قیمت خیلی خوبی پردازنده های خیلی قدرتمندی خرید کرد

ولی در مجموع شاید الان اصلا وقت مناسبی برای خرید سیستم نباشه. میشه گفت که اصلا اجناس قیمت ندارن. در عرض یک هفته سه میلیون تومن رفته روی قیمت 9600k و از 8 شده 11

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، kian.h گفته است :

در مورد ssd تجربه کار با ای دیتا رو داشتم بسیار عالی هستند الان هم که سری GAMMIX توی بازار هست یه دونه 512 کفایت میکنه برام هارد هم که 2 ترا اکسترنال دارم هیچی

سلام دوست عزیز،

از این حرفی که میزنم اطمینان ندارم ولی فکر کنم ssd هر چی خالی تر باشه پر سرعت تره. اگر این حرف درست باشه، به نظرم بهتره یک ssd کم حجم مثل 120 گیگ یا 256 گیگ بخرید و با بقیه ی پول ssd یک هارد اینترنال بخرید.

اون ssd برای نصب ویندوزه، و هارد برای کار های عادی، اگر ssd شما حجم بیشتری داشت میتونید نرم افزار های سنگین رو هم توش نصب کنید، تا سریع تا باز بشن.

میمونه رم که قطعا میخوام 32 گیگ بردارم چون اولین بار هست میخوام تجربه اش کنم ببینم واقعا توی کارم تاثیر خودش رو میگذاره یا نه ...

به نظرم کار جالبیه، اما ممکنه تفاوت کمی با 16 گیگ داشته باشه، بهتره بنچمارک ببینید. تا مطمعن بشوید این سرمایه گذاری درسته یا نه؟

کیس که هر چی میگردم هیچ نمونه مینی یا ماکرو یا کوچولو تر از حالت عادی پیدا نمی کنم متاسفانه نمیدونم چی بردارم

بازار کیس ایران توی قحطیه. با سیاست های کثیف فروشندگان شما ضرر میکنید، فقط کیس های معمولی موجود دارن، چون مینی کیس ها طرفدار ندارن و فروشنده دنبال سوده تا مشتری مداری.

به نظرم شما یک کیس معمولی با سایز معمولی بخرید اما تهویه ی خوبی داشته باشه. روزی که خواستید از ایران بروید یا سفر کنید، قطعات را بردارید، اگر میتوانید درون جعبه بزارید و سپس داخل چمدان.

فکر کنم جعبه جای زیادی اشغال کنه، با یک وسیله ی امن که به قطعات شوک وارد نکند آنها ها را عایق کنید و ببرید. (این وسیله ی امن مثل کیسه های مادربرد و گرافیک هست که توی جعبه خودشون هست. اونو دور نندازید. وقتی هم داخل کیسه گذاشتید با پلاستیک حباب دار و لباس ضد ضربه اش کنید.)

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، HosseinRF گفته است :

سلام دوست عزیز،

از این حرفی که میزنم اطمینان ندارم ولی فکر کنم ssd هر چی خالی تر باشه پر سرعت تره. اگر این حرف درست باشه، به نظرم بهتره یک ssd کم حجم مثل 120 گیگ یا 256 گیگ بخرید و با بقیه ی پول ssd یک هارد اینترنال بخرید.

اون ssd برای نصب ویندوزه، و هارد برای کار های عادی، اگر ssd شما حجم بیشتری داشت میتونید نرم افزار های سنگین رو هم توش نصب کنید، تا سریع تا باز بشن.

به نظرم کار جالبیه، اما ممکنه تفاوت کمی با 16 گیگ داشته باشه، بهتره بنچمارک ببینید. تا مطمعن بشوید این سرمایه گذاری درسته یا نه؟

بازار کیس ایران توی قحطیه. با سیاست های کثیف فروشندگان شما ضرر میکنید، فقط کیس های معمولی موجود دارن، چون مینی کیس ها طرفدار ندارن و فروشنده دنبال سوده تا مشتری مداری.

به نظرم شما یک کیس معمولی با سایز معمولی بخرید اما تهویه ی خوبی داشته باشه. روزی که خواستید از ایران بروید یا سفر کنید، قطعات را بردارید، اگر میتوانید درون جعبه بزارید و سپس داخل چمدان.

فکر کنم جعبه جای زیادی اشغال کنه، با یک وسیله ی امن که به قطعات شوک وارد نکند آنها ها را عایق کنید و ببرید. (این وسیله ی امن مثل کیسه های مادربرد و گرافیک هست که توی جعبه خودشون هست. اونو دور نندازید. وقتی هم داخل کیسه گذاشتید با پلاستیک حباب دار و لباس ضد ضربه اش کنید.)

بسیار عالی و ممنون از لطف تون

در مورد کیس بله واقعا قحطی هست هر سایتی رو بگی بالا و پایین کردم چیزی پیدا نکردم

پیشنهادتون توی بردن قطعات این شکلی عالی بود قطعا همین کار رو میکنم قبلش از دوستان اهل فن از همین انجمن راهنمایی میگیرم که مشکلی برای قطعات پیش نیاد

و اما دو تا سوال مهم برام پیش اومد

اول اینکه میشه الان اصلا کیس تهیه نکنم یا مثلا یک کیس خیلی به درد نخور و ارزون چون بعدش به دردم نمیخوره و فروختن کیس تنها هم خیلی سخته

دوم اینکه داشتم مادربوردهای سایر مینی رو نگاه میکردم دیدم لیون توی سری ای ام دی که چیزی نداره البته هیچ سایت دیگه ای هم نداشت اما سری z490 رو دیدم هم لیون هم چند جای دیگه موجود دارند

دو تا مطلب به ذهنم رسید اولا اینکه مادربورد رو کوچیک برمیدارم برای هدف نهایی ام که میخوام کیس مینی برای خودم ببندم دوم اینکه با خرید سی پی یو اینتل نیازم به خرید گراف مجزا مرتفع میشه و با گراف مجتمع خود سی پی یو کارم راه میفته مثلا 10700k بردارم

نظر دوستان اهل فن خیلی میتونه کمکم کنه

ممنون میشم دریغ نکنید با تشکر

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، kian.h گفته است :

بسیار عالی و ممنون از لطف تون

در مورد کیس بله واقعا قحطی هست هر سایتی رو بگی بالا و پایین کردم چیزی پیدا نکردم

پیشنهادتون توی بردن قطعات این شکلی عالی بود قطعا همین کار رو میکنم قبلش از دوستان اهل فن از همین انجمن راهنمایی میگیرم که مشکلی برای قطعات پیش نیاد

و اما دو تا سوال مهم برام پیش اومد

اول اینکه میشه الان اصلا کیس تهیه نکنم یا مثلا یک کیس خیلی به درد نخور و ارزون چون بعدش به دردم نمیخوره و فروختن کیس تنها هم خیلی سخته

دوم اینکه داشتم مادربوردهای سایر مینی رو نگاه میکردم دیدم لیون توی سری ای ام دی که چیزی نداره البته هیچ سایت دیگه ای هم نداشت اما سری z490 رو دیدم هم لیون هم چند جای دیگه موجود دارند

دو تا مطلب به ذهنم رسید اولا اینکه مادربورد رو کوچیک برمیدارم برای هدف نهایی ام که میخوام کیس مینی برای خودم ببندم دوم اینکه با خرید سی پی یو اینتل نیازم به خرید گراف مجزا مرتفع میشه و با گراف مجتمع خود سی پی یو کارم راه میفته مثلا 10700k بردارم

نظر دوستان اهل فن خیلی میتونه کمکم کنه

ممنون میشم دریغ نکنید با تشکر

روی کیس هزینه ی زیاد و کمی نکنید، یک کیس گرین جدید بخرید که جلوش حداقل 2 فن و پشت و سقفش هم جای فن داشته باشه. که بتونید فن بزارید.

در بلند مدت قطعات توی کیس قدیمی بخار پز میشن و شما مجبورید قطعات جدید بخرید.

برای خرید مادربرد حتما حواستون به تغذیه ی برق cpu باشه. اگر مدل خوبی برندارید ممکنه مادربرد به cpu خوب برق نرسونه.

اگر میخواهید cpu با گرافیک مجتمع بخرید حتما و حتما حداقل 16 گیگ رم بخرید. یک کولر خوب هم برای cpu تهیه کنید و به کولر استوک اینتل راضی نباشید. اگر میخواهید کنارش گیم هم بزنید باید بنچمارک نگاه کنید که گرافیکش به درد میخوره یا نه؟

اگر قصد دارید بعدا سیستم رو در خارج ارتقا بدهید، به نظرم لازم نیست پاور قدرتمندی بخرید، یک پاور متناسب با سیستم مورد نظرتون بخرید، بعدا توی خارج هم میشه پاور جدید خرید.

به نظرم بهتره الان روی قطعات اصلی سرمایه گذاری کنید تا پاور با قدرت بیشتر.

یک ایده هم دارم شاید جالب نباشه. شما اگر کار گرافیکی نمی کنید میتوانید یک GTX 710 2GB بخرید با یک cpu قدرتمند اما بدون گرافیک مجتمع، بعدا در خارج یک گرافیک بهتر بخرید یا کلا با همین GTX 710 2GB کار کنید.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

آقا من با بررسی هایی که کردم بیخیال سایز مینی آی تی ایکس شدم

دلم هم راضی نمیشه برم سراغ سی پی یوهای اینتل

این قطعات رو خودم انتخاب کردم ، ممنون میشم نظر بدید

Capture.thumb.JPG.cc02a94b88958cbdb6f39935973a2568.JPG

چند تا سوال :

1- رم با این مادربورد و سی پی یو همخوانی داره یا نه ؟ اگر نه جایگزین چی باید باشه؟

2- تفاوت 3800 با 3900 توی بنچمارک های اینقدری نبود که راضی بشم به هزینه اضافی ... نظرتون؟

3- مادربورد برای این سی پی یو مناسبه؟

4- کولینگ خود سی پی یو کافیه یا باید جداگانه تهیه کنم اگر نیازه چی بخرم؟

5- گراف انتخاب شده فعلا برای صرفه جویی در هزینه هست اگر بتونم دست دوم بگیرم این کار رو میکنم چون بعدا یه گراف مناسبتر میخرم ولی برای الان مشکلی پیش نمیاره؟

6- پاور و کیس مناسب این قطعات رو بفرمایید ممنون میشم؟

سپاس

ویرایش شده توسط kian.h
لینک به دیدگاه

در 33 دقیقه قبل، kian.h گفته است :

- رم با این مادربورد و سی پی یو همخوانی داره یا نه ؟ اگر نه جایگزین چی باید باشه؟

2- تفاوت 3800 با 3900 توی بنچمارک های اینقدری نبود که راضی بشم به هزینه اضافی ... نظرتون؟

5- گراف انتخاب شده فعلا برای صرفه جویی در هزینه هست اگر بتونم دست دوم بگیرم این کار رو میکنم چون بعدا یه گراف مناسبتر میخرم ولی برای الان مشکلی پیش نمیاره؟

1- خیر موردی نداره

2- 3900 پردازنده 12 هسته ایه در حالی که 3800 پردازنده هشت هسته ایه و توی امتیاز بنچمارک cinebench r20 نزدیک 1600 واحد باهم اختلاف دارن که عدد بزرگیه. قطعا به هزینه می ارزه، ولی شاید بهتر باشه که پردازنده ارزونتر رو الان بخرید و بعدا در خارج از کشور به نسل جدید ارتقا بدید.

3- بله، مناسبه. در آینده بروزرسانی سری جدید رو هم دریافت میکنه

4- اگه کار رندر نمیکنید، بله کافیه. در خارج میتونید این مورد رو هم اوکی کنید چون تنوع کولر در خارج با داخل قابل مقایسه نیست

5- در حد تصویر دادن و ویندوز مشکلی پیش نمیاره ولی شاید جوابگوی اینترفیس های گرافیکی سنگین نباشه (هکینتاش رو بعید میدونم جواب بده)

6- بستگی داره که بخواید این دو قطعه رو از ایران خارج کنید یا نه. اگه میخواید خارج کنید که بستگی باز به آینده نگریتون داره. اگه میخواید در آینده گرافیک سنگین نصب کنید برید روی 800 وات به بالا ولی اگه نمیخواید خارج کنید یا آینده نگری رو بیخیال هستید، یه 650 وات هم کافیه. در مورد کیس، اگه میخواید خارج کنید میتونید کیس های خوبی مثل green z4 یا masterbox mb500 بخرید. اگه نمیخواید خارج کنید هم باز این دو مورد خوبن، چون افت قیمت کیس خیلی زیاد نیست (قطعه مصرفی نیست و استهلاک نداره). توصیه من اینه که کیس رو خارج نکنید از ایران. تنوع و قیمت در خارج خیلی بهتره

لینک به دیدگاه

آقا من با بررسی هایی که کردم بیخیال سایز مینی آی تی ایکس شدم

دلم هم راضی نمیشه برم سراغ سی پی یوهای اینتل

این قطعات رو خودم انتخاب کردم ، ممنون میشم نظر بدید

Capture.thumb.JPG.cc02a94b88958cbdb6f39935973a2568.JPG

چند تا سوال :

1- رم با این مادربورد و سی پی یو همخوانی داره یا نه ؟ اگر نه جایگزین چی باید باشه؟

سپاس

سلام رفیق

قطعاتت خیلی جالب نیست اولا اگه می خوای ۳۸۰۰ بگیری ۳۷۰۰ بگیر چون هیچ توجیهی نداره خرید ۳۸۰۰. مادربورد هم می تونی b450 برداری چون هیچ نیازی به پول اضافی دادن برای b550 نداری. رمت هم زیادی گرونه و ارزش نداره، در ضمن باندل رایزن بخوای بخری فافا آی تی از لیون قیمتاش بهتره. پاور هم باید ببینی چه کارتی می خوای انتخاب کنی بعد تصمیم بگیری. کیس هم همینقدر که air flow داشته باشه کافیه نیاز نیست گرون باشه.

لینک به دیدگاه

در 32 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

1- خیر موردی نداره

2- 3900 پردازنده 12 هسته ایه در حالی که 3800 پردازنده هشت هسته ایه و توی امتیاز بنچمارک cinebench r20 نزدیک 1600 واحد باهم اختلاف دارن که عدد بزرگیه. قطعا به هزینه می ارزه، ولی شاید بهتر باشه که پردازنده ارزونتر رو الان بخرید و بعدا در خارج از کشور به نسل جدید ارتقا بدید.

3- بله، مناسبه. در آینده بروزرسانی سری جدید رو هم دریافت میکنه

4- اگه کار رندر نمیکنید، بله کافیه. در خارج میتونید این مورد رو هم اوکی کنید چون تنوع کولر در خارج با داخل قابل مقایسه نیست

5- در حد تصویر دادن و ویندوز مشکلی پیش نمیاره ولی شاید جوابگوی اینترفیس های گرافیکی سنگین نباشه (هکینتاش رو بعید میدونم جواب بده)

6- بستگی داره که بخواید این دو قطعه رو از ایران خارج کنید یا نه. اگه میخواید خارج کنید که بستگی باز به آینده نگریتون داره. اگه میخواید در آینده گرافیک سنگین نصب کنید برید روی 800 وات به بالا ولی اگه نمیخواید خارج کنید یا آینده نگری رو بیخیال هستید، یه 650 وات هم کافیه. در مورد کیس، اگه میخواید خارج کنید میتونید کیس های خوبی مثل green z4 یا masterbox mb500 بخرید. اگه نمیخواید خارج کنید هم باز این دو مورد خوبن، چون افت قیمت کیس خیلی زیاد نیست (قطعه مصرفی نیست و استهلاک نداره). توصیه من اینه که کیس رو خارج نکنید از ایران. تنوع و قیمت در خارج خیلی بهتره

بسیار عالی و ممنون از توضیحات خوب تون

بله من حواسم نبود تفاوت 3700 با 3800 رو مد نظرم بود نه 3900 که البته فکر میکنم با استفاده ای که من دارم نیازی به 3900 نیست چون کار رندرینگ که ندارم فقط برنامه نویسی و کدنویسی هست

در مورد کیس و پاور نظرم عوض شده و میبرم شون بنابراین میخوام یک کیس و پاور مناسب تهیه کنم البته با این پیش بینی که نهایتا میخوام یک گراف در حد 1660 هم بعدا بگیرم چون من بازی که نمی کنم در حد نهایتا نهایتا نهایتا یک بتل فیلد اون هم آنلاین دیگه حوصله بازی آفلاین و داستان محور و این ها رو ندارم البته وقتش رو هم ندارم

باز ممنون میشم در مورد کیس و پاور کمک کنید

در 12 دقیقه قبل، Buddy گفته است :

سلام رفیق

قطعاتت خیلی جالب نیست اولا اگه می خوای ۳۸۰۰ بگیری ۳۷۰۰ بگیر چون هیچ توجیهی نداره خرید ۳۸۰۰. مادربورد هم می تونی b450 برداری چون هیچ نیازی به پول اضافی دادن برای b550 نداری. رمت هم زیادی گرونه و ارزش نداره، در ضمن باندل رایزن بخوای بخری فافا آی تی از لیون قیمتاش بهتره. پاور هم باید ببینی چه کارتی می خوای انتخاب کنی بعد تصمیم بگیری. کیس هم همینقدر که air flow داشته باشه کافیه نیاز نیست گرون باشه.

سلام دوست عزیز ممنون که در بحث مشارکت کردید

در مورد سی پی یو بله نظر خودم هم 3700x هست بالا به اشتباه گفتم که توی نقل قول اصلاح کردم

در مورد 3900 هم دوست دارم بخرمش اما به نظرم باتوجه به نیازم هزینه اضافی کردنه و در واقع میشه گفت به اندازه پولی که میدم ازش کار نمیکشم

البته نظر دوستان اهل فن شرط هست به نظرتون توی کار برنامه نویسی تفاوت 3900 با 3700 با چشم محسوس هست یا خیر؟؟؟

خب در مورد مادربورد باید اول در انتخاب سی پی یو به نتیجه برسم بعد انتخاب کنم که 450 رو میخوام یا 550 درسته ؟؟؟ یا 450 برای سی پی یو 3900 هم کافیه یا نه؟؟؟

کلا یه سوال دارم تفاوت سری B با سری X چی هست ؟؟؟ چه موقع نیاز که تصمیم گرفته بشه کدوم انتخاب بشه یا نه؟؟ مثلا توی اینتل ها میدونم اگر سی پی یو سری K باشه باید مادربورد سری Z انتخاب بشه و اگر نه باید سری H اما توی ای ام دی ها چطور هست وضعیت ؟؟؟!!!

در مورد رم ممنون میشم پیشنهاد بدید ...

در مورد فافا هم نظر شما درسته و از قضا بنده خودم شیراز زندگی میکنم این لیستی که دیدید گذاشتم خواستم ازش اسکرین بگیرم وگرنه هر قطعه ای که شیراز و فافا داشته باشه قطعا از همین جا میگیرم مگر اینکه موجود نباشه

در مورد کیس و پاور هم واقعا ممنون میشم راهنمایی کنید

سپاس

ویرایش شده توسط kian.h
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، kian.h گفته است :

بسیار عالی و ممنون از توضیحات خوب تون

بله من حواسم نبود تفاوت 3700 با 3800 رو مد نظرم بود نه 3900 که البته فکر میکنم با استفاده ای که من دارم نیازی به 3900 نیست چون کار رندرینگ که ندارم فقط برنامه نویسی و کدنویسی هست

در مورد کیس و پاور نظرم عوض شده و میبرم شون بنابراین میخوام یک کیس و پاور مناسب تهیه کنم البته با این پیش بینی که نهایتا میخوام یک گراف در حد 1660 هم بعدا بگیرم چون من بازی که نمی کنم در حد نهایتا نهایتا نهایتا یک بتل فیلد اون هم آنلاین دیگه حوصله بازی آفلاین و داستان محور و این ها رو ندارم البته وقتش رو هم ندارم

باز ممنون میشم در مورد کیس و پاور کمک کنید

سلام دوست عزیز ممنون که در بحث مشارکت کردید

در مورد سی پی یو بله نظر خودم هم 3700x هست بالا به اشتباه گفتم که توی نقل قول اصلاح کردم

در مورد 3900 هم دوست دارم بخرمش اما به نظرم باتوجه به نیازم هزینه اضافی کردم و در واقع میشه گفت به اندازه پولی که میدم ازش کار نمیکشم

البته نظر دوستان اهل فن شرط هست به نظرتون توی کار برنامه نویسی تفاوت 3900 با 3700 با چشم محسوس هست یا خیر؟؟؟

خب در مورد مادربورد باید اول در انتخاب سی پی یو به نتیجه برسم بعد انتخاب کنم که 450 رو میخوام یا 550 درسته ؟؟؟ یا 450 برای سی پی یو 3900 هم کافیه؟؟؟

کلا یه سوال دارم تفاوت سری B با سری X چی هست ؟؟؟ چه موقع نیاز که تصمیم گرفته بشه کدوم انتخاب بشه یا نه؟؟ مثلا توی اینتل ها میدونم اگر سی پی یو سری K باشه باید مادربورد سری Z انتخاب بشه و اگر نه باید سری H اما توی ای ام دی ها چطور هست وضعیت ؟؟؟!!!

در مورد فافا هم نظر شما درسته و از قضا بنده خودم شیراز زندگی میکنم این لیستی که دیدید گذاشتم خواستم ازش اسکرین بگیرم وگرنه هر قطعه ای که شیراز و فافا داشته باشه قطعا از همین جا میگیرم مگر اینکه موجود نباشه

در مورد کیس و پاور هم واقعا ممنون میشم راهنمایی کنید

سپاس

۳۹۰۰ رو برای برنامه نویسی اطلاع ندارم ولی بعید می دونم تفاوت زیادی بکنه واسه شما.

b450 فرقش به صورت تئوری با b550 و x570 روی PCI-E هست که واسه کارت گرافیکها تفاوتی نداره فعلا و برای nvme های خیلی پرسرعت مهمه و البته x570ها قابلیت اورکلاک بالاتری واسه سی پی یو و رم دارند و البته یه سری امکانات جانبی بیشتر.

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، Buddy گفته است :

۳۹۰۰ رو برای برنامه نویسی اطلاع ندارم ولی بعید می دونم تفاوت زیادی بکنه واسه شما.

b450 فرقش به صورت تئوری با b550 و x570 روی PCI-E هست که واسه کارت گرافیکها تفاوتی نداره فعلا و برای nvme های خیلی پرسرعت مهمه و البته x570ها قابلیت اورکلاک بالاتری واسه سی پی یو و رم دارند و البته یه سری امکانات جانبی بیشتر.

ممنون از اینکه وقت میگذارید و کمک می کنید

میتونم خواهش کنم با توجه به تجربه ای که دارید خودتون یک لیست اسمبل کنید برای پیشنهاد ...

سپاس

لینک به دیدگاه

در 26 دقیقه قبل، kian.h گفته است :

میتونم خواهش کنم با توجه به تجربه ای که دارید خودتون یک لیست اسمبل کنید برای پیشنهاد ...

سپاس

سلام دوست عزیز،

توی این سایت میتوانید چک کنید که قطعات همخوانی دارند یا نه؟ کلا سایت خوبی برای انتخاب قطعات هست.

https://pcpartpicker.com/list/

لینک به دیدگاه

سپاس

اینا 39 تومن میشه حدودا از لیون اگه تهیه کنین فقط میمونه کیس که خودتون باید انتخاب کنید. البته این سیستم با نیم نگاهی به گیمینگ هست می تونین کارت رو یه چیز سبک بردارین بجاش رایزن 3900 بندازین که اونم خوبه.
لینک به دیدگاه

دوست عزیز به نظرم یکم برای صرفا کد نویسی دارید پول رو یه جورایی دور میریزید.

بنده خودم یه سیستم گیم دارم و یه سیستم برای کد نویسی جمع کردم که ساعتای طولانی سیستم گرون قیمتم روشن نمونه چون جایگزین کردنش سخته!!

بنده برنامه نویس وب هستم و با visual studio 2019 و visual studio code کار میکنم.

کانفیگ سیستمی که برای کارم جمع کردم اینه:

msi h310 pro vdh plus

intel pentium g5400

adata ddr4 8gb 2400

wd green 240gb ssd

green eco 300w

گرافیکشمک که آنبورد هست و با گرافیکایی مثل gt710 که شما انتخاب کردید تفاوتی از لحاظ عملکرد نداره!

من از اندروید اطلاع ندارم ولی برای visual studio این سیستم کاملا کافیه.

شما که اون هزینرو میخواید بکنید برای صرفا این کار به نظرم اشتباه می کنید مگر اینکه پولتون از پارو بالا بره!

به نظرم اون هزینرو برای یک مانیتور خیلی با کیفیت و میز و صندلی استاندارد بکنید بیشتر به بدنوتن لطف کردید چون با یه همچین سیستمی هم کارتون راه میفته

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، xXxHO3EiNxXx گفته است :

دوست عزیز به نظرم یکم برای صرفا کد نویسی دارید پول رو یه جورایی دور میریزید.

بنده خودم یه سیستم گیم دارم و یه سیستم برای کد نویسی جمع کردم که ساعتای طولانی سیستم گرون قیمتم روشن نمونه چون جایگزین کردنش سخته!!

بنده برنامه نویس وب هستم و با visual studio 2019 و visual studio code کار میکنم.

کانفیگ سیستمی که برای کارم جمع کردم اینه:

msi h310 pro vdh plus

intel pentium g5400

adata ddr4 8gb 2400

wd green 240gb ssd

green eco 300w

گرافیکشمک که آنبورد هست و با گرافیکایی مثل gt710 که شما انتخاب کردید تفاوتی از لحاظ عملکرد نداره!

من از اندروید اطلاع ندارم ولی برای visual studio این سیستم کاملا کافیه.

شما که اون هزینرو میخواید بکنید برای صرفا این کار به نظرم اشتباه می کنید مگر اینکه پولتون از پارو بالا بره!

به نظرم اون هزینرو برای یک مانیتور خیلی با کیفیت و میز و صندلی استاندارد بکنید بیشتر به بدنوتن لطف کردید چون با یه همچین سیستمی هم کارتون راه میفته

سلام مجدد به همگی

در خصوص جمع آوری سیستم توی توضیحاتم اول تاپیکم گفتم که هم برای کار میخوام هم خرید همچین سیستمی یه مقدارش هم دلی هست و برای لذت بردن

نه قطعا من پولم از پارو بالا نمیره و خیلی هم مایه دار نیستم خوشبختانه همین پولی هم که دارم هزینه میکنم از کار برنامه نویسی به دست آوردم

معمولا هم سعی می کنم از چیزایی که دارم و میتونم داشته باشم نهایتا استفاده رو ببرم خیلی منطقی برخورد نمیکنم با همه مسایل اما خب پایه همه تصمیماتم منطق هست ولی زیاد درگیرش نمیشم :) بیخیال نمیخوام وارد فاز فلسفی بشم

دوستان من یادم رفت بگم که یه ps4 هم دارم که واقعا از موقعی که تصمیم گرفتم دیگه بازی رو بگذارم کنار چون داشت آسیب میرسوند به کارم داره خاک میخوره یادم افتاد که با این گرونی بازار خب بفروشم و هزینه کنم برای همین سیستم

در مورد مانیتور و میز و صندلی هم بسیار فرمایش شما درست هست و خوشبختانه همه رو به اندازه و کیفیت خوب دارم الهی شکر

در مورد سیستم با راهنمایی های دوست عزیز Buddy من قطعات رو نهایی کردم باز ممنون میشم اگر اشتباهی توی انتخاب ها هست بفرمایید تا اصلاح کنم

فقط یه سوال برام پیش اومده و اون هم اینکه مادربورد رو اگر b450 بردارم باید بایوس رو آپدیت کنم درسته؟؟؟

سیستم نهایی : (البته با کمک دوستان نهایی تر و منجر به خرید بشه انشالله :))

پردازنده ای ام دی Ryzen 9 3900X

مادربرد گیگابایت B450 AORUS ELITE

کارت گرافیک گیگابایت RX 570 GAMING 8G

پاور کولر مستر 750 وات MWE 750 WHITE 230V - V2

اس اس دی ای دیتا SX8200 Pro 256GB

رم جی اسکیل Ripjaws V 32GB 16GBx2 3200Mhz CL16 DDR4

ممنون میشم اگر نیاز به اصلاح داره بفرمایید و در نهایت هنوز روی گراف شک دارم ببینم میتونم مورد بهتری پیدا کنم یا نه اما خب فکر میکنم اگر بخوام یه بازی در  حد بتل فیلد 1 رو آنلاین بزنم همین کفایت کنه من هم بازی دیگه ای غیر از این یا نهایتا فیفا نمی زنم اون شاید و اما و اگر داره چون واقعا توی ترک هستم :)

کیس رو انتخاب نکردم چون واقعا هر چی جستجو کردم به نتیجه نرسیدم ممنون میشم راهنمایی کنید

سپاس

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، kian.h گفته است :

سلام مجدد به همگی

در خصوص جمع آوری سیستم توی توضیحاتم اول تاپیکم گفتم که هم برای کار میخوام هم خرید همچین سیستمی یه مقدارش هم دلی هست و برای لذت بردن

نه قطعا من پولم از پارو بالا نمیره و خیلی هم مایه دار نیستم خوشبختانه همین پولی هم که دارم هزینه میکنم از کار برنامه نویسی به دست آوردم

معمولا هم سعی می کنم از چیزایی که دارم و میتونم داشته باشم نهایتا استفاده رو ببرم خیلی منطقی برخورد نمیکنم با همه مسایل اما خب پایه همه تصمیماتم منطق هست ولی زیاد درگیرش نمیشم :) بیخیال نمیخوام وارد فاز فلسفی بشم

دوستان من یادم رفت بگم که یه ps4 هم دارم که واقعا از موقعی که تصمیم گرفتم دیگه بازی رو بگذارم کنار چون داشت آسیب میرسوند به کارم داره خاک میخوره یادم افتاد که با این گرونی بازار خب بفروشم و هزینه کنم برای همین سیستم

در مورد مانیتور و میز و صندلی هم بسیار فرمایش شما درست هست و خوشبختانه همه رو به اندازه و کیفیت خوب دارم الهی شکر

در مورد سیستم با راهنمایی های دوست عزیز Buddy من قطعات رو نهایی کردم باز ممنون میشم اگر اشتباهی توی انتخاب ها هست بفرمایید تا اصلاح کنم

فقط یه سوال برام پیش اومده و اون هم اینکه مادربورد رو اگر b450 بردارم باید بایوس رو آپدیت کنم درسته؟؟؟

ممنون میشم اگر نیاز به اصلاح داره بفرمایید و در نهایت هنوز روی گراف شک دارم ببینم میتونم مورد بهتری پیدا کنم یا نه اما خب فکر میکنم اگر بخوام یه بازی در  حد بتل فیلد 1 رو آنلاین بزنم همین کفایت کنه من هم بازی دیگه ای غیر از این یا نهایتا فیفا نمی زنم اون شاید و اما و اگر داره چون واقعا توی ترک هستم :)

کیس رو انتخاب نکردم چون واقعا هر چی جستجو کردم به نتیجه نرسیدم ممنون میشم راهنمایی کنید

سپاس

اگر خرید حضوری دشته باشید روی جعبه مادربردهایی که تولیدشون پس از عرضه ryzen 3000 باشه درج شده amd ryzen 3000 desktop ready

معنیش اینه که نیاز به اپدیت بایوس نداره ولی اگر تولیدش قدیمی تر باشه باید حتما با یه پردازنده قدیمی تر بایوسش اپدیت بشه.

قطعات خوبی هم انتخاب کردی. اما من ترجیحم به این هست برای 3900x بردی قوی تر تهیه کنید تا بتونید از تمام پتانسیل پردازنده بهره ببرید.

موفق باشی.

ویرایش شده توسط xXxHO3EiNxXx
لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، kian.h گفته است :

سلام مجدد به همگی

سپاس

سلامی دوباره

سی پی یو مادربورد خوبه (واسه کار شما نیازی به تهیه مادربورد گرونتر نیست)

کارت rx570 رو اصلا نو نخرید چون ارزش خرید نو نداره.

پاوری که من پیشنهاد دادم پاور خیلی بهتری هست.

nvme هم به نظرم نیاز نداری با همون قیمت می تونید اس اس دی معمولی با دوبرابر حجم بگیرید.

رم هایی که انتخاب کردید رو اصلا پیشنهاد نمی کنم چون خیلی قدیمی هست و ممکنه مشکل compatibility پیدا کنید، بهترین کار این هست که pdf لیست رم هایی که رسمی ساپورت میشه توسط مادربوردی که انتخاب کردین رو قبل خرید چک کنید که به مشکل نخورین.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، xXxHO3EiNxXx گفته است :

اگر خرید حضوری دشته باشید روی جعبه مادربردهایی که تولیدشون پس از عرضه ryzen 3000 باشه درج شده amd ryzen 3000 desktop ready

معنیش اینه که نیاز به اپدیت بایوس نداره ولی اگر تولیدش قدیمی تر باشه باید حتما با یه پردازنده قدیمی تر بایوسش اپدیت بشه.

قطعات خوبی هم انتخاب کردی. اما من ترجیحم به این هست برای 3900x بردی قوی تر تهیه کنید تا بتونید از تمام پتانسیل پردازنده بهره ببرید.

موفق باشی.

بسیار عالی و ممنون از توضیح خوب تون

پیشنهاد مادربوردتون چی هست؟

در خصوص کیس هم واقعا اگر ترجبه ای دارید ممنون میشم بفرمایید موندم واقعا چی بگیرم؟

سپاس

در 1 ساعت قبل، Buddy گفته است :

سلامی دوباره

سی پی یو مادربورد خوبه (واسه کار شما نیازی به تهیه مادربورد گرونتر نیست)

کارت rx570 رو اصلا نو نخرید چون ارزش خرید نو نداره.

پاوری که من پیشنهاد دادم پاور خیلی بهتری هست.

nvme هم به نظرم نیاز نداری با همون قیمت می تونید اس اس دی معمولی با دوبرابر حجم بگیرید.

رم هایی که انتخاب کردید رو اصلا پیشنهاد نمی کنم چون خیلی قدیمی هست و ممکنه مشکل compatibility پیدا کنید، بهترین کار این هست که pdf لیست رم هایی که رسمی ساپورت میشه توسط مادربوردی که انتخاب کردین رو قبل خرید چک کنید که به مشکل نخورین.

سلام مجدد بله ممنون از توضیحات کارسازتون

گراف رو واقعا شک دارم چون قصد بازی ندارم به نظرتون اگر یه 1030 بردارم برای کارهای گرافیکی مثل فتوشاپ و ایلیوستراتور و ... و برنامه نویسی و رزولوشن تصویری که بهم میده کفایت میکنه؟؟ میخوام هزینه اضافی گراف رو بگذارم روی باقی قطعات آخه 1030 رو با 3 و خورده ای میشه تهیه کرد که 5 تومن تفاوت قیمت داره با 570

در مورد رم اگر از موجودی های لیون موردی رو خودتون پیشنهاد میدید ممنون میشم ...  ، هر چند حتما به روی چشم میرم لیست رم های ساپورت شده رو هم میخونم

و در آخر اینکه در مورد انتخاب کیس موندم ممنون میشم راهنمایی کنید

سپاس

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، kian.h گفته است :

در خصوص کیس هم واقعا اگر ترجبه ای دارید ممنون میشم بفرمایید موندم واقعا چی بگیرم؟

سپاس

سلام مجدد بله ممنون از توضیحات کارسازتون

گراف رو واقعا شک دارم چون قصد بازی ندارم به نظرتون اگر یه 1030 بردارم برای کارهای گرافیکی مثل فتوشاپ و ایلیوستراتور و ... و برنامه نویسی و رزولوشن تصویری که بهم میده کفایت میکنه؟؟ میخوام هزینه اضافی گراف رو بگذارم روی باقی قطعات آخه 1030 رو با 3 و خورده ای میشه تهیه کرد که 5 تومن تفاوت قیمت داره با 570

در مورد رم اگر از موجودی های لیون موردی رو خودتون پیشنهاد میدید ممنون میشم ...  ، هر چند حتما به روی چشم میرم لیست رم های ساپورت شده رو هم میخونم

و در آخر اینکه در مورد انتخاب کیس موندم ممنون میشم راهنمایی کنید

سپاس

گرافیک رو دست دو از همین فروم تهیه کنید. رم هم اونی که پیشنهاد دادم بهتون با در نظر گرفتن موردی بود که گفتم. کیس سلیقه ای هست و من خودم چیز ارزنده ای در سطح اینترنت ندیدم البته در حد ۴ تومن به کیس بخواین بدین چند مدل کولر مستر خوب لیون داره. راستی مادربورد رو که تو پست قبلیم پیشنهاد کردم.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، kian.h گفته است :

سپاس

دوست عزیز مادربرد رو هر کسی میتونه بر اساس تجربه و بودجه و نظر شخصیش یه پیشنهادی بده.

اما اگر من باشم برای اون پردازنده حداقل یکی از این سه مدل رو انتخاب می کنم. دقت بکنید گفتم حداقل

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-components/motherboard/amd/asus/socket-am4/asus-prime-x570-p-mainboard-556457.html

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-components/motherboard/amd/asus/socket-am4/asus-rog-strix-b550-f-gaming-motherboard-444128.html

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-components/motherboard/amd/asus/asus-tuf-x470-plus-am4-gaming-mainboard.html

در مورد کیس هم واقغا با این قیمت ها برای ادم نظری نمیمونه!!

ولی به نظر بنده یکی از استاندارد ترین کیس گرین مدل z4 هستش اما واقعا ارزش این قیمت رو نداره!

توی اون بازه قیمتی (4 الی 5) بهتره برید سراغ کیس های دیپ کول یا کولر مستر

لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، kian.h گفته است :

سلام مجدد به همگی

سلام

در مورد برنامه نویسی اطلاعی ندارم ولی اگر قرار هست پردازنده زیر لود کامل بره مدار تغذیه اون مادربرد کم میاره ( aorus elite b450 بیشتر بدرد کار سبک مثل گیم میخوره) :

aoruse.thumb.PNG.527b6cb91feea7119f0cb846d4de21b0.PNG

و اگر قرار نیست تو لود کامل بره پس پردازنده 24تردی احتمالاً بدردتون نمیخوره.

برای 3900x بنظرم b550-f رو بخرید , مدار تغذیش به راحتی از پس 5950x اورکلاک شده هم برمیاد. یک اسلات nvme+pcie x16 gen 4 هم ساپورت میکنه. اس اس دی های جدید با سرعت 7400مگ هم که بزودی میان . 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...