رفتن به مطلب

مشکل با کارت گرافیک 4870

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام به اساتید گرامی

این کارت گرافیک حدود سه سال ونبم که رو سیستم است و استفاده در حد معمول ازش میشه شش ما گذشته دو سه بار شده که در حین کار سیستم یا هنگام بالا آمدن مانیتور را خاموش کرده کار نمی کند یا تصویر را بصورت شطرنجی و گاهی اوقات درهم نشان می داد که با قطع کردن کامل برق سیستم مشکل حل می شد امروز با همیشه فرق می کرد و علاوه بر مشکلات فوق در چندیدن بار قطع و وصل کردن برق سیستم بالا نمی آمد و روی LCD POSTER روی VGA BIOS سیستم هنگ می کرد(مادربورد RAMPAGE FORMULLA) در نهایت با بیرون آوردن و وصل مجدد کابل مانیتور و قطع کردن برق از پشت پاور مشکل حل گردید. به نظر خودم در دفعات پیش علت از گرم شدن بیش از حد کارت بوده حدود 80 درجه ولی این دفعه از همان اول استارت سیستم این مشکل وجود داشت لازم به ذکر است که گاهی اوقات کارت را با نرم افزار همراه با درایور شرکت AMD اورکلاک می کنم که دفعه آخر که ماه گذشته بود درست بعد از اورکلاک کردن این اتفاق افتاد که باعث شد که فکر کنم علت از اورکلاک و گرم شدن کارت باشه. همچنین درایور کارت مرتباً آپدیت می شود

به نظرتون کارت مذبور در شرف سوختن است یا مشکل چیز دیگری است آیا با تعویض خمیر سیلیکون هیت سینک مشکل رفع می شود. یا.....

با تشکر فراوان

لینک به دیدگاه

ممکن هم هست که مشکل از پاور باشه . اگر مشکل از خود کارت بود ، با قطع برق برطرف نمیشد . ممکنه که خنک کننده کارت مشکل پیدا کرده باشه یا خمیر سیلیکون از بین رفته باشه . کارت رو باز کن و خمیرش رو چک کن . به نظر من مشکل پاور محتمل تره .

لینک به دیدگاه

2 حالت داره عزیز :

1. همون چیزی که حامد جان اشاره کرد و پاورتون یکهو رو ریل 12 کم میاره و کارت گرافیک به مشکل میخوره ( پاورتون مدلش چیه ؟)

2. این کار عمر خودشو کرده باشه والان تو فرکانس مرجع خودش گاهی اوقات به مشکل میخوره. این به خصوص برای 4870 ها زیاد پیش میاد چون بسیار کارتهای داغی هستند و دیگیرید سریعتر انجام میشه که بعد از مدت طولانی استفاده و رو سیستم بودن دیگه رو فرکانس مرجع پایه 100% پایدار نیستن و یا باید دانکلاک بشن یا ولتاژ اضافی بخورن تا 100% پایدار بمونن ! البته خمیر سیلیکون رو یک تعوض کن ببین برطرف میشه یا نه ! خمیر سیلیکون 3 ساله عملا انگار وجود نداره ^^ و این خودش ممکنه باعث جهش های ناگهانی دما و قفل کردن یا به مشکل خوردن کارت بشه !

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یادتون باشه خمیری که 3 سال و نیم رو کارت بوده بیشتر عایق گرما هست تا ناقل گرما.!

من هم چند وقت پیش 4850 یکی از دوستام مشکلی مشابه شما داشت و با تعویض خمیر خیلی بهتر شد و از اون موقع تا حالا گزارش کرش کردن در هنگام بازی ویا خاموش شدن رو نداره.برای نحوه صحیح خمیر زدن هم میتونی به تاپیک زیر مراجعه کنید.

http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=11789

لینک به دیدگاه

2 حالت داره عزیز :

1. همون چیزی که حامد جان اشاره کرد و پاورتون یکهو رو ریل 12 کم میاره و کارت گرافیک به مشکل میخوره ( پاورتون مدلش چیه ؟)

2. این کار عمر خودشو کرده باشه والان تو فرکانس مرجع خودش گاهی اوقات به مشکل میخوره. این به خصوص برای 4870 ها زیاد پیش میاد چون بسیار کارتهای داغی هستند و دیگیرید سریعتر انجام میشه که بعد از مدت طولانی استفاده و رو سیستم بودن دیگه رو فرکانس مرجع پایه 100% پایدار نیستن و یا باید دانکلاک بشن یا ولتاژ اضافی بخورن تا 100% پایدار بمونن ! البته خمیر سیلیکون رو یک تعوض کن ببین برطرف میشه یا نه ! خمیر سیلیکون 3 ساله عملا انگار وجود نداره ^^ و این خودش ممکنه باعث جهش های ناگهانی دما و قفل کردن یا به مشکل خوردن کارت بشه !

ممنون از جوابهای سریع اساتیدی چون آقا حامد و آقا سالار عزیز که وقت میزارن و این موقع شب انشا های من و امثال من را خونده و بدقت جواب میدن :wub:

مدل پاور 1230 گرین است بابت تعویض خمیر سیلیکون هم اگر یه لینک مفید و کامل از نحوه تعویض خمیر این مدل کارت و یا مشابه بگذارید ممنون میشم راستی بهترین خمیر سیلیکون بازار در حال حاضر چی هست.

باز هم خیلی خیلی ممنونم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

لینک براتون گذاشتم.البته داخلش برای گرافیک توضیح ندادم ولی اینجا یه توضیح مختصر میدم.با توجه به اینکه کارت شما حتما گارانتیش تموم شده با حوصله و دقت فن و هیت سینک رو از روی کارت جدا کنید.سپس دو سطح رو(سطح GPU و کف سینکی که خمیری شده) به خوبی با پنبه و الکل تمیز کنید.مجددا به اندازه نیاز در مرکز چیپ خمیر بزنید و دوباره کولر رو در جای خود نصب کنید.الان میتونید از TX4 استفاده کنید که قیمتی حدود 14 هزار تومان داره.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

لینک براتون گذاشتم.البته داخلش برای گرافیک توضیح ندادم ولی اینجا یه توضیح مختصر میدم.با توجه به اینکه کارت شما حتما گارانتیش تموم شده با حوصله و دقت فن و هیت سینک رو از روی کارت جدا کنید.سپس دو سطح رو(سطح GPU و کف سینکی که خمیری شده) به خوبی با پنبه و الکل تمیز کنید.مجددا به اندازه نیاز در مرکز چیپ خمیر بزنید و دوباره کولر رو در جای خود نصب کنید.الان میتونید از TX4 استفاده کنید که قیمتی حدود 14 هزار تومان داره.

با سلام به استاد عزیز:

از جوابتون خیلی ممنونم بخشیید موقعی که در حال نوشتن پاسخ بودم شما پست را فرستاده بودید و من فقط دو پاسخ اول را دیده بودم بابت خمیر هم از همین خمیر برای CPU استفاده کردم مقداری از آن مونده مانعی ندارد که از آن استفاده کنم؟

متشکرم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

درود دوست گلم

در حضور اساتیدی چون سالارخان ما فقط شاگردیم.

اگر کیفیتش خوب باشه موردی نداره ولی حداقل هر 6 ماه یکبار باید تعویض بشه.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

سلام به دوستان گرامی

ببخشید که این پاسخ را اینقدر دیر میزارم بیشتر قصدم از این کار تجربه ام را در اختیار دیگران گذاشتن است و بعدش هم ضمن تشکر فراوان از راهنمایی های بسیار مفید اساتید فروم فیدبکی هم از نتیجه کار داده باشم.

خمیر سیلیکن هیت سینک کارت را با TX4 تعویض کردم و کلیه مشکلاتی که در پست های قبلی گذاشته بودم بطور کلی حل شد و تا کنون حتی یک بار هم اون اتفاقات نیفتاد حتی با اوردرایو کارت!!!!.....

در پایان باید بگم کاربران خوش شانس این فروم و مدیران ارشد آن باید به وجود موثر و فعال اساتیدی که در این فروم فعالیت میکنند ببالند

(گرچه جمله بالا هرگز نمی تونه اونجور که باید حق مطلب و تشکر را بیان کنه ولی من فقط میتونم بگم که به عضویتم تو این فروم افتخار میکنم)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود مجدد خدمت شما دوست گل.

اینکه مشکل شما حل شده و اینجا اعلام کردید خودش کلی ارزش داره.

از طرفی دوتا نکته رو خدمتتون متذکر بشم :

یکی تمیز کردن مرتب سیستم و تاثیر آن روی عملکرد سیستم هست.حدود 6 ماه یکبار یا حداقل یکسال یکبار در کیس رو باز کنید و تمامی خاک های موجود در آن را تمیز کنید(نقاطی که فن داره خیلی بیشتر خاک میگیره مثل پاور ،گرافیک و فن پردازنده)

یکی اورکلاک هست(اوردرایو).کارت شما حدود 4 سال کار کرده و دیگه زیاد اذیتش نکنید این پیرمرد رو...

موفق باشید

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

چند نکته هم من بگم !... بستگی به کیفیت ساخت کارت هم داره ! ... بنده یک کارت geforce 5700le از سال 83 خریدم .. میشه 8 سال ... هنوزم بدون کوچکترین اشکالی داره کار میکنه و ضعیف هم نشده !... فقط فن رو تعویض کردم اواخر و فروختمش .. و مطمئنم چند سال دیگه اون کارت کار میکنه !>..

واسه همینم هست .. تفاوت قیمت تو کارتها زیاده .. نوع خازنها .. میزان تغذیه و فن و غیره خیلی مهمه .. و حتی بورد اون .. اینها شاید در ابتدا زیاد دیده نشه ولی برای کارتهای با سن بالا مهمترین عوامل هست که باید دقت بشه این کارت از چه برندی و در چه جایگاهی از لحاظ کیفیت ساخت جا داره .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

از استارتر بخاطر به اشتراک گذاری تجربه بسیار مهم متشکرم

چند نکته هم من بگم !... بستگی به کیفیت ساخت کارت هم داره ! ... بنده یک کارت geforce 5700le از سال 83 خریدم .. میشه 8 سال ... هنوزم بدون کوچکترین اشکالی داره کار میکنه و ضعیف هم نشده !... فقط فن رو تعویض کردم اواخر و فروختمش .. و مطمئنم چند سال دیگه اون کارت کار میکنه !>..

واسه همینم هست .. تفاوت قیمت تو کارتها زیاده .. نوع خازنها .. میزان تغذیه و فن و غیره خیلی مهمه .. و حتی بورد اون .. اینها شاید در ابتدا زیاد دیده نشه ولی برای کارتهای با سن بالا مهمترین عوامل هست که باید دقت بشه این کارت از چه برندی و در چه جایگاهی از لحاظ کیفیت ساخت جا داره .

دوست عزیز جی پی یو ها باهم متفوت هستند بعضی ها خنک بعضی ها بسیار گرم خود برد نقش بسیار مهمی داره تو لوز نشدن جی پی یو

اما در مورد گرافیکی مثل 4870 که چی پی یو گرمی داره تعویض دوره ائی خمیر سیلیکون بسیار مهمه

ویرایش شده توسط otello
لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...

با سلام دوباره به دوستان و اساتيد گرامي:

مشكل كارت من چند وقتي هست برگشته بصورتي كه دائماً آلارم VGA BIOS روي LCD POSTER دارم و با ريستارت كردن گاهاً پيغام  OVER RANGE روي مانيتور ظاهر ميشه و ديگه هيچ تصويري ندارم و با تعويض خميرسيليكن رفع نشد كه هيچ بدتر هم شد چيزي كه بر حسب آزمايش هاي مكرر به آن رسيدم اينه كه اگر حدود 10 تا 20 دقيقه سيستم روشن بماند با ريستارت كردن مشكل برطرف ميشه و از اون به بعد تا هروقت كه خواستي ميتوني باهاش كار كني و حتي ريستارت هاي مكرر هم تفاوتي نمي كنه مگر اينكه براي مدتي خاموش بشه دوباره همون اتفاق ميفته نكته جالب اينجاست كه اگر در اين زمان دست به تنظيمات اوركلاك بزني سيستم هنگ ميكنه و مشكل برميگرده و جالب اينجاست كه با افزايش دور فن نيز هم همون اتفاق ميفته و حتماَ بايد فن روي حالت اتوماتيك و دما روي حول حوش 80 باشه تا سيستم استيبل باشه به عبارتي اگر با افزايش دستي دور فن دما را به 70 و 60 برسوني دوباره سيستم هنگ ميكنه و بالا نمي آيد و بايد با Safe mode تنظيمات فن را برگردوني تا مشكل برطرف بشه

1. نظرتون چيه مشكل از كجاست؟

2. قابل تعمير است؟

3. اين كارت با اين شرايط چقدر ارزش ريالي داره؟

4. اگر بخوام يه كارت جايگزين كنم كه با توجه به مشخصات سيستم انتخاب بشه چي پيشنهاد ميدين به عبارتي با توجه به سرعت و نوع ساختار CPU و RAM جوري اتخاب بشه كه در يك رده باشند و هنگام اجراي بازيها كارت گرافيك انتخاب شده به نسب نه ضعيفتر از CPU و بقيه قطعات باشه و نه خيلي قويتر، يه چيز متناسب با بقيه قطعات باشه....

به عبارت ديگه تعادل بين هزينه و كارايي چون حالا حالا ها قصد ارتقاء ندارم و مسلماً هر كارت گرافيكي قوي و گراني هم كه الان بگيرم اون موقع بايد با بقيه قطعات عوض بشه و يه جورايي پول دورريختنه...

پيروز باشيد

لینک به دیدگاه

درود بر دوستان و اساتيد گرامي:

من همچنان منتظر راهنمايي هاي مفيدتان هستم

لینک به دیدگاه

با اجازه اساتید

شما کابل های پاور که به گرافیک وصل میشن رو عوض کردید؟ کلا عوض کنید کابل های گرافیک رو

فعلا همین به نظرم رسید

لینک به دیدگاه

ممنون از حسن توجه تون اين كار را قبلاً انجام دادم فرقي نكرد.

حتي كارت را روي اسلات ديگر مادربرد نيز گذاشتم

فقط تنها كاري كه نكردم كه حتماً بايد انجام بدم گذاشتن كارت روي يه كامپيوتر ديگه است 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون از حسن توجه تون اين كار را قبلاً انجام دادم فرقي نكرد.

حتي كارت را روي اسلات ديگر مادربرد نيز گذاشتم

فقط تنها كاري كه نكردم كه حتماً بايد انجام بدم گذاشتن كارت روي يه كامپيوتر ديگه است 

احتمالا بایوس کارتتون مشکل پیدا کرده.یکبار اونرو پوگرام کنید و یا اگر وارد نیستید بدید بیرون این کا رو براتون انجام بدن ولی قبلش جهت اطمینان کارت رو روی سیستم دیگه امتحان کنید.

لینک به دیدگاه

ممنون از جواب شما استاد گرامي

امكانش است يه لينك از نحوه آپديت كردن باياس به من بدين...

پيروز باشيد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خدمت شما 

http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=15674&page=2

ولی اگر توانایی و علم کافی جهت انجام این کار رو ندارید خودتون به انجام این کار مبادرت نورزید.

لینک به دیدگاه

درود و سلام

بینهایت ممنون از راهنماییتون ولی بایاس آپدیت نمی شه و پیغام زیر (در فایل پیوست ظاهر میشه) اشکال کجاست؟

post-1031-0-57475600-1380287062_thumb.png

post-1031-0-98732200-1380287079_thumb.png

با DOS به علت نداشتن دیسک بوت انجام ندادم

پیروز باشید

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...