رفتن به مطلب

مشاوره برای انتخاب مادربرد

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان من الان سی پی‌یو 8600k دارم و مادربرد tuf b360 pro و خنک کننده کولرمستر ml240l rgb ، سوالی ک دارم اینه میخواستم سی پی یو رو ارتقا بدم به 9700k اما بخاطر قیمت نزدیکش به 9900k وسوسه شدم  که همین 9900k رو بگیرم ایا این سی پی یو  با این مادربرد من مچ هست و مشکلی نداره با این چیپ یا حتما سری z390 یا z370 میخواد؟ و سوال دومم اینه این واترکولری که الان دارم برا 9900k مناسبه؟ استفادم گیم هست ، ممنون میشم راهنماییم کنید .

لینک به دیدگاه

درود دوست عزیز

مادربرد این مورد پیشنهاد میشه / و به شدت ارزش خرید داره

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-components/motherboard/intel/gigabyte/lga1151/gigabyte-z390-aorus-ultra-mainboard-555448.html

واتر خوبیه / فقط از خمیر مرغوب استفاده کنین هیچ مشکلی نداره ...

لینک به دیدگاه

بله حتما برای خمیر از همین برند کولر مستر ژل پرو میگیرم ، ولی درباره مادربرد بنطرتون نخوام هزینه کنم با همین برد چیزی میشه؟ شنیده بودم بجز چیپ z بقیشون ممکنه باعث افزایش دمای سی پی‌یو شن

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، Blackwisdom گفته است :

بله حتما برای خمیر از همین برند کولر مستر ژل پرو میگیرم ، ولی درباره مادربرد بنطرتون نخوام هزینه کنم با همین برد چیزی میشه؟ شنیده بودم بجز چیپ z بقیشون ممکنه باعث افزایش دمای سی پی‌یو شن

چیزی نمیشه ولی کسی که میخواد چنین هزینه ای واسه سی پی یو بکنه . پس منطقیه باید یه برد حرفه ای هم داشته باشه !؟

لینک به دیدگاه

با همین مادربرد توصیه میشه i9 9900 معمولی بگیرین ولی اگه مادربرد رو می خواین تعویض کنید به نظرم Z390f و Z390 ace و Z390 auros بهترینه

لینک به دیدگاه

در 45 دقیقه قبل، invoker گفته است :

چیزی نمیشه ولی کسی که میخواد چنین هزینه ای واسه سی پی یو بکنه . پس منطقیه باید یه برد حرفه ای هم داشته باشه !؟

حرفت کاملا درسته . خب این برد حرفه ای قابلیت خاصی هم میده ؟ بجز اور کردن و فرکانس رم بیشتر ؟ منظورم اینه نمیخوام هزینه کنم مگر واقعا بودنش ضروری باشه ولی خب   شاید چند ماهی با همین برد کار کنم بعد z390 بگیرم خواستم بدون تو این چندماه چیزیو ک از دست نمیدم ؟

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

برای 9900 حتما مادربرد خوب تهیه کنید اصلا سمت مادربرد معمولی برای این سی پی یو نرین. فاز بندی و برق رسانی به این سی پی یو خیلی مهمه و حتما سریه z390 بگیرین

پیشنهاد خودم برای 9900k  مادربرد عالیه گیگابایت z390 Pro wifi هست که با مدل ultra تفاوت خاصی نداره و از لحا قیمتی واقعا مناسبه

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، Blackwisdom گفته است :

سلام دوستان من الان سی پی‌یو 8600k دارم و مادربرد tuf b360 pro و خنک کننده کولرمستر ml240l rgb ، سوالی ک دارم اینه میخواستم سی پی یو رو ارتقا بدم به 9700k اما بخاطر قیمت نزدیکش به 9900k وسوسه شدم  که همین 9900k رو بگیرم ایا این سی پی یو  با این مادربرد من مچ هست و مشکلی نداره با این چیپ یا حتما سری z390 یا z370 میخواد؟ و سوال دومم اینه این واترکولری که الان دارم برا 9900k مناسبه؟ استفادم گیم هست ، ممنون میشم راهنماییم کنید .

شما که میخوای هم cpu هم مین عوض کنید یک دفعه 10700k بگیرد که در اینده میتونید بهتر ارتقا بدید و بعدش اختلاف قیمتی بین مین z390 و. Z490 کم هست و هم چنین بین 10700k با 9900k و از نظر قدرت هر دو سی پی یو برابر هستن

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، zen گفته است :

شما که میخوای هم cpu هم مین عوض کنید یک دفعه 10700k بگیرد که در اینده میتونید بهتر ارتقا بدید و بعدش اختلاف قیمتی بین مین z390 و. Z490 کم هست و هم چنین بین 10700k با 9900k و از نظر قدرت هر دو سی پی یو برابر هستن

من الان پاور uk650 +  گرین رو دارم واتر و برد و سی پی یو الانم رو گفتم ۲ تا هارد ۱ ترای وسترن + ۲ تا هارد m2 و بجز فنای واتر ۵ فن دیگه هم تو کیس نصبه ، و البته گرافیکم rog 1660ti هست. بنظرت چقد شده مصرف کل پاورم؟ نسل ۱۰ بگیرم کم نمیاد؟

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Blackwisdom گفته است :

من الان پاور uk650 +  گرین رو دارم واتر و برد و سی پی یو الانم رو گفتم ۲ تا هارد ۱ ترای وسترن + ۲ تا هارد m2 و بجز فنای واتر ۵ فن دیگه هم تو کیس نصبه ، و البته گرافیکم rog 1660ti هست. بنظرت چقد شده مصرف کل پاورم؟ نسل ۱۰ بگیرم کم نمیاد؟

خیر مصرف سیستم شما در حال حاظر دوروبر 450 وات هستش !
-------------------------------------------------------------------------------------------------

جدا از همه اینا اگه کاربرد شما گیمینگ هستش / به شخصه اصلا چنین سی پی یویی پیشنهاد نمیدم !!!

دلیلش هم اینه که تو گیمینگ گرافیک اولویته نه سی پی یو !!!

بهترین کار اینه که اول کاربرد و بودجه رو مشخص کنین بعد به مساعل دیگه بپردازیم.

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، cyberpolice گفته است :

سلام

1- برای  چه کاری میخواید؟

2- اگه نمیخواید هزینه مادربرد کنید پس 9900k بدرد شما نمیخوره باید نسخه بدون k تهیه کنید

3-مادربرد بشدت اهمیت داره از لحاظ اینکه مدار vrm مناسبی برای هندل کردن اون سیپیو در full load نیازه و اینکه قطعات مربوط به اون سیستم یه بهره وری انرژی دارن که ماسفت ها یا ترانزیستور های اون در محدوده 5 تا 15 امپر اینطورا میتونن بیشترین کاراییو داشته باشن و دمای کمی رو تولید کنن بنابر این مادربرد شما که احتمال میدم 4+2 فاز باشه این 4 فاز مربوط به سیپیو نمیتونن در بهره وری خوبی تغذیه انجام بدن و اگه فرض کنیم 40 امپر ظرفیت هر فاز اینا باشه با یه حساب کتاب ساده از توان مصرفی خود 9900 متوجه میشیم که این ماسفت ها نمیتونن بین 5تا15امپر قرار بگیرن و بشدت بهره وریشون میاد پایین 

4-الان در دوره ای هستیم که گرافیک بشدت تحت تاثیر قرارگرفته به نظرم اگه شما برای 60 فریم میخوای حتما این پول روی گرافیک بزار چون سیپیو شما کاملا مناسب 60 فریم هست تازه زیادشم هست فقط میمونه بحث IPC که اونم نسل جدید اینتل داره میاد اهمیت پیدا میکنه شما الان با این سیپیو 3070 یا 5700xt میتونید تهیه کنید برای بازی ها aaa در 60 فریم بدون هیچ مشکلی

کارم فعلا تماما گیمه اما بعدا شاید سیستمم بشه کاری ( که از قبل رم 32 گرفتم ) اگر 9900k رو این برد جواب نمیده نظرت راجع به 9900 عادی چیه تو مصرف برق یا فازبندی با این برد الانم ب مشکل نمیخوره ؟ فاز مادربرد که گفتی 2+4 متوجه نشدم ولی برق سی پی یو یه 8 پین وصله اون 24 پین هم ک سرجاشه . من نمیخوام هزینه زیادی برای گرافیک کنم و در واقع این گرافیک کاملا جوابگوی من هست و من الان  میتونم راحت 120 تا 140 fps بگیرم رو الترا تو اکثر گیمها ( البته مانیتورم 60 هرتزه XD ) . دوس داشتم سی پی یو قوی تری بگیرم اما با این بودجه من10 11 میلیون انتخاب 9700k یکم غیر منطقیه چون تقریبا با این پول میشه 9900k و 10700k خرید ک البته بخوام بگیرم طبق فرمایشاتت باید برد هم بگیرم ک خب باز هزینه ایه و نمیخوام ترجیحا اینکارو کنم . در  مجموع یا باید 9900 عادی بگیرم یا 9700k بنظرت جفتش با این برد بخوبی جواب بده ؟

داداش مصرفم گیمه ولی دوس دارم سی پی یو رو عوض کنم نظر تو چیه ؟ 9900 عادی یا 9700k با همین برد . گرافیکم برام اوکیه فک نمیکنم تا یکی دو سال دیگه نیاز ب عوض کردنش پیدا کنم چون کاملا کارمو راه میندازه . من اگر مانیتور 120 هرتز هم بگیرم بازم اینمقدار fps رو میدن بهم قطعات پس ب بیشترش نیازی ندارم و صرفا ولخرجی کردنه . درباره مصرف برق خیلی ممنون فک میکردم بیشتر این شده باشه XD

ویرایش شده توسط Blackwisdom
لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، cyberpolice گفته است :

سلام

1- برای  چه کاری میخواید؟

2- اگه نمیخواید هزینه مادربرد کنید پس 9900k بدرد شما نمیخوره باید نسخه بدون k تهیه کنید

3-مادربرد بشدت اهمیت داره از لحاظ اینکه مدار vrm مناسبی برای هندل کردن اون سیپیو در full load نیازه و اینکه قطعات مربوط به اون سیستم یه بهره وری انرژی دارن که ماسفت ها یا ترانزیستور های اون در محدوده 5 تا 15 امپر اینطورا میتونن بیشترین کاراییو داشته باشن و دمای کمی رو تولید کنن بنابر این مادربرد شما که احتمال میدم 4+2 فاز باشه این 4 فاز مربوط به سیپیو نمیتونن در بهره وری خوبی تغذیه انجام بدن و اگه فرض کنیم 40 امپر ظرفیت هر فاز اینا باشه با یه حساب کتاب ساده از توان مصرفی خود 9900 متوجه میشیم که این ماسفت ها نمیتونن بین 5تا15امپر قرار بگیرن و بشدت بهره وریشون میاد پایین 

4-الان در دوره ای هستیم که گرافیک بشدت تحت تاثیر قرارگرفته به نظرم اگه شما برای 60 فریم میخوای حتما این پول روی گرافیک بزار چون سیپیو شما کاملا مناسب 60 فریم هست تازه زیادشم هست فقط میمونه بحث IPC که اونم نسل جدید اینتل داره میاد اهمیت پیدا میکنه شما الان با این سیپیو 3070 یا 5700xt میتونید تهیه کنید برای بازی ها aaa در 60 فریم بدون هیچ مشکلی

ببخشید که وسط تاپیک این دوستمون سوال می کنم ...

ولی می خواستم بپرسم که برای رایزن 3900X یا نسل جدید 5000 رایزن ( 5900X ) بنظرتون چه مادربوردی از چیپست X570 میتونه بهترین انتخاب باشه ؟؟؟

الان در بازار داخلی دو گزینه ای که وجود داره یکی مادربورد Rog Strix X570 F Gaming هست و دیگری Rog Crosshair VIII Hero که اختلاف قیمتی حدود 7 میلیون تومان دارند ! بنظرتون ارزش داره بخوایم برای گزینه گرون تر هزینه کنم ؟؟؟ ( با فرض اینکه اورکلاک نخوایم انجام بدیم و فقط برای کاربری معمولی و گیم باشه )

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، cyberpolice گفته است :

پس شما معیارت باید حداکثر فریم باشه برای سیپیو! 

هرچند بیسوادایی هستن که میگن چون 4k هست سیپیو باید فلان و بالارده باشه یا چون این گرافیک مثلا جدیدترین نسل nvidia یا amd هست باید سیپیو هم جدیدترین باشه تا گلوگاه پیش نیاد، ولی اون بیسوادا نمیدونن گلوگاه همیشه هست و نسبیه و هیچوقت با جدیدترین های روز دنیا هم از بین نمیره ، اینو در بررسی های کارت جدید انویدیا میتونید مشاهده کنید که چقد ازین حرف های مضحک چه در خارج و چه در داخل زده میشه در صورتی که دراصل برای سیپیو فقط فریمه که مهمه و پردازش هایی که به دوشش گذاشته میشه وگرنه کار نداره به گرافیک که جدیده یا قدیمیه ، به طور خیلی خیلی کلی وقتی گلوگاه در یه بازی x از سمت گرافیک باشه (عمدتا همینه) نسل جدید گرافیک این گلوگاه رو کمرنگ تر میکنه و بار سیپیو زیاد تر میشه و میتونه از ظرفیت خودش بهتر استفاده کنه

وقتیم گلوگاه از سمت سیپیو باشه فقط نسل جدید سیپیو میتونه کمرنگش کنه!(البته میگم اگه این گلوگاه از بستر بهینه سازی الگوریتم بازی باشه ، فقط زمانی کمرنگ میشه که سرعت پردازش سیپیو از پیچیدگی زمانی پیشی بگیره!)

حالا برای کاربر چی مهمه؟ معیارش چی باشه؟ مشخصه ، فریم و رزولوشن!

فریم برای سیپیو و گرافیک! 

رزولوشن  برای گرافیک!

حالا شما معیارتو درست بچین اگه 60 فریم و fhd میخوای همین سیپیو شما کفایت میکنه و زیادم هست اگه نه 4k و 60 فریم میخوای فقط کافیه گرافیک رو ارتقا بدی

اگه بالای 144 فریم میخوای هم سیپیو هم گرافیک نیاز به ارتقا دارن اگه 4k و 144 میخوای که گرافیک 3090 یا nvlink نیازی :-))))) و ارتقا سیپیو (در اصل باندل چون مادربرتون کلا برای i9 و i7 مناسب نیست)

مهندس براوو ... احسنت 👍 👍 👍

ماشااله اطلاعاتتون خیلی کامله !

هم فنی هستید و هم اینکه مثالهایی که می آورید و شیوایی بیان ارائه مطلب توسط شما ، بسیار برای ما کاربران پایه ابتدایی ، قابل فهم و آموزنده هست

لطفا بیشتر در فروم حضور داشته باشید و ما رو از اطلاعاتتون بهره مند کنید 🙏 🙏 🙏

لینک به دیدگاه

داداش توضیحت خوب بود . سوال اخرم اینه میخوام 9700k بگیرم حالا عمده استفادم فعلا گیمه ولی در کنارش میخوای بکارای دیگه هم فکر کنم بنظرت با این برد ( مثل 9900k ) بازم مشکل فازبندی هست ؟ گرافیک هم شاید سال دیگه عوض کردم .و ی سوال دیگه 9700k یا 9700kf ؟توی دما چقد فرق داره ؟ چون خونده بودم بجز نداشتن گرافیک داخلی خمیر زیر سی پی یو هم گویا ی تغییراتی کرده 

لینک به دیدگاه

در 19 ساعت قبل، cyberpolice گفته است :

راجب فعالیت هم احتمالا به زودی مرخص بشم و فروم سخت افزاری دیگه ای رو انتخاب کنم بیشتر به دلیل وجود دوستان در اینجا هستم

با سلام

اول اینکه لطفا اگر خواستید به یه فروم سخت افزاری دیگه ای نقل مکان کنید ، آدرس مکان جدید رو به ما هم اطلاع بدید تا شما رو اونجا هم تعقیب کنیم 😅

دوم اینکه مطلب "راهنمای کلی انتخاب سیپیو و گرافیک برای سیستم گیمینگ" که در بالا لینکش رو دادید من مطالعه کردم ، بسیار آموزنده هست ولی متأسفانه ناقص هست و ادامه مطلب رو به قسمتهای بعدی موکول کرده که موجود نیست !

فقط یه جمله ای رو در راهنمای فوق دیدم که برام جای سوال هست:

شما فرموده بودید : "اگه شما مانیتور 120 هرتزی دارید باید بازیتون بیشتر از 60 فریم اجرا بشه تا شما تصویر تکراری نگیرید و بازیتون روون باشه"

اگه ممکنه این جمله رو بیشتر توضیح بدید چون من الان مانیتور 165 هرتزی با رزولوشن 2K دارم ولی چون کارت گرفیک 1080 و سی پی یو 6700K دارم و جوابگوی بازیهای AAA جدید نیست ، الان اومدم و با برنامه nvidia inspector فریم بازیها رو روی 60 فریم قفل کردم تا اولأ فشار بیش از حد روی گرافیک و سی پی یو وارد نشه و دما کنترل بشه و هم اینکه فریم ریت ثابت بمونه و بازی روون اجرا بشه ...

سوالی که دارم اینه که آیا اینکار من اشتباه هست و باید فریم ریت رو آزاد کنم تا از 60 بالاتر بره ؟؟؟ چونکه به افزایش دما هم خیلی حساسم و اعتقادم این هست که فریم رو پایین تر بیارم ، دما کمتر بالا میره !

( توضیح: اگر عمری باقی باشه قصد دارم وقتی قیمتها متعادل بشه ، ارتقا بدم به Ryzen 9 5900X و گرافیک 6800XT یا 3080 )

لینک به دیدگاه

داداش من ی سرچ جزئی کردم به 3 مدل مادربرد  z390 طبق بودجم رسیدم به ترتیب اولیت خریدم مینویسم . لطفا بگو از اینا کدوم بهترین انتخاب میتونه باشه برای 9900k

rog z390-f

rog z390-h

msi mpg z390 gaming plus

مدل های بالا تری هم میتونستم انتخاب کنم اما همه ی مدل هایی ک گیگابایت زده برق 8+4 پین نیاز دارن که پاور من فقط 8 پین رو داره برا همین از برند های رده بالای راگ و گیگا نمیتونم انتخاب کنم . لطفا بگو از بین این اینا کدوم بهتر جواب میده برا این سی پی یو

ویرایش شده توسط Blackwisdom
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...