رفتن به مطلب

راهنمایی برای تهیه کابل های اضافه پاور ماژولار Cooler Master V650 Gold

اشتراک گذاری

Recommended Posts

دوستان سلام.

من حدود 4-5 سال قبل برای پلتفرم Z97 خودم یه پاور Cooler Master V650 Gold گرفتم که فول ماژولار هست.

اون زمان خب مادربرد ها قدیمی تر بودن و نیازمندی به برق CPU مثل پلتفرم Z490 نبود که برای CPU 4+8 پین برق بخواد برای همین من به این موضوع توجه نکردم که ممکنه یه روز به کمبود کابل بخورم.

image.thumb.png.49ee240fe64e236c7aa712c64c1d1482.png

image.thumb.png.e64d04d957ded60d1c17e7eccd3f5352.png

همونطور که توی مشخصات روی جعبه می بینید 1 عدد کابل 24 پین برق اصلی مین برد وجود داره.

1 عدد کابل 8 به 4+4 برای برق CPU وجود داره ( جایی که الان برای Z490 کمبود پیدا شده )

1 عدد کابل 8 به خروجی 2 * (6+2) برای PCIE گرافیک

و بقیه داستان. این هم عکس خود پاور

قیمت خرید و فروش منبع تغذیه کامپیوتر کولر مستر Cooler Master V650 Gold|فروشگاه  اینترنتی مشهد کالا - بزرگترین مرکز فروش کالای دیجیتال شرق کشور

نکته جالب اینجاست که این پاور 4 تا خروجی مجزای 8 پین داره برای برق پردازنده یا گرافیک ولی داخل متعلقاتش فقط 1 عدد کابل 4+4 پردازنده وجود داشته و الان من میخوام به نسل 10 اینتل ارتقا بدم سیستمم رو منتهی توی تامین برق CPU که به صورت 4+8 هست به مشکل خوردم.

دوستان لطفا در این رابطه بنده رو راهنمایی کنید. آیا کابل اضافه 8 پین برای برق پردازنده وجود داره که با این پاور مشکلی نخوره یا خیر و از کجا میشه تهیه کرد.

سپاس فراوان.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

بعید میدونم کابلی بتونید پیدا کنید...

امن ترین و اصولی ترین روش، ارتقا پاورتون هست، اما اگه توانایی ارتقا ندارید، یدونه بسازید!

یه پاور خراب پیدا کنید، یا از یه خدمات کامپیوتری که پاور اوراقی داره، یه کابل 4 پین سیپیو تامین کنید... بعد با توجه به عکس زیر، باید یه تغییر کوچیک توی یکی از کابل های pci e ایجاد کنید تا اون کابل 4 پینی که گرفتید رو بهش وصل کنید،

What are "sense" pins in 8-pin PCI Express power plug? - Electrical  Engineering Stack Exchange

همونطور که میبینید 4 پین سیپیو، دو تا 12 ولت و دوتا gnd داره، یدونه از کابل های pci e رو قطع کنید و با توجه به عکس اون 4 پینی که گرفتید رو بهش وصل کنید...

بعد از این کار، حتما با یه مولتی متر اون پین جدید رو تست کنید،

اگر از الکترونیک زیاد سر در نمیارید، اصلا این روش پیشنهاد نمیشه،(هر چند اگر کامل و دقیق هم تست کردید و سالم بود، باز هم پیشنهاد نمیشه:دی)

یه مورد دیگه، اون 4 پین روی مادر برد ها، معمولا آپشنال هست و برای سیپیو های های-اند اون نسل که بخاد از حداکثر توان مصرفیش استفاده بشه، کاربرد داره، توی دفترچه مادر برد چک کنید، باید نوشته باشه اون 4 پین واجب حیاتی هست هست یا نه، در اصل برای برق سیپیو یه 4 پین لازمه و حتی 8 پین هم آپشناله🤪 شما میتونید توی کانکتور 8 پین، برق 4 پین بزنید(یعنی 4 پینش خالی باشه) و بدون مشکل سیستم کار کنه(البته برای سیپیو با مصرف بالا پیشنهاد نمیشه)

مدل سیپیو رو بگید، شاید بتونید بدون اون 4 پین از مادربرد استفاده کنید.

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

سلام. ممنون بابت راهنمایی ولی من دنبال یه راه حل منطقی تر برای این ماجرا هستم.

من خودم کلی تو فروم های خارجی و یوتیوب تحقیق کردم، همه گفتن که بدون مشکل مادربرد با تنها ATX12V_1 هشت پین بالا میاد منتهی اگر قصد اورکلاک داشته باشید بدون اون ۴ پین سیستم unstable میشه.

من فکر کنم از این مولکس به ۴ پین ها مشکلمو حل میکنه احتمالا.

molex-ti-p4-2.thumb.jpg.8fabfe0652570fc39216dfe76e853548.jpg

لینک به دیدگاه

سلام

اگر امکانش هست اون 4 پین رو اصلا نزن .

الا سیستم رو خریدی یا نه ؟ اگر آره چه CPU ای گرفتی ؟

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، Mohammad Ghost گفته است :

سلام. ممنون بابت راهنمایی ولی من دنبال یه راه حل منطقی تر برای این ماجرا هستم.

من خودم کلی تو فروم های خارجی و یوتیوب تحقیق کردم، همه گفتن که بدون مشکل مادربرد با تنها ATX12V_1 هشت پین بالا میاد منتهی اگر قصد اورکلاک داشته باشید بدون اون ۴ پین سیستم unstable میشه.

من فکر کنم از این مولکس به ۴ پین ها مشکلمو حل میکنه احتمالا.

سلام دوست عزیز کلا بیخیال تبدیل بشو خیلی وقت پیش برای گرافیک امتحان کردم خیلی بی کیفیته سیمش میسوزه 

بعید میدونم تبدیل باکیفیت تو بازار داخل پیدا کنی

لینک به دیدگاه

سلام

همون 8 پین سی پیو کافیه براتون مگر اینکه i9  بگیرید و مخصوصا بخوایین اور کنید .

لینک به دیدگاه

در 23 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

سلام

اگر امکانش هست اون 4 پین رو اصلا نزن .

الا سیستم رو خریدی یا نه ؟ اگر آره چه CPU ای گرفتی ؟

سلام. سیستم رو هنوز تهیه نکردم عزیز ولی قصدم برای i7 10700K هست.

مادربرد هم Z490 F-Gaming Asus خواهد بود.

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، hamed_crazy گفته است :

سلام

همون 8 پین سی پیو کافیه براتون مگر اینکه i9  بگیرید و مخصوصا بخوایین اور کنید .

طبق تحقیقاتی که کردم تو فروم های خارجی به نظر میرسه که این قضیه یه مقدار وابسته به Motherboard خواهد بود و بعضی مین برد ها با این قضیه Unstable می شن خصوصا تو لود بالا حتی بدون اورکلاک. فلسفه این داستان 4 پین بیشتر share کردن جریان ورودی به سمت پردازنده است تا تقسیم بشه این موضوع توی main board های z490 برای همین صرفا بحث اورکلاک هم نیست فقط.

لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، Abolfazl.Ganji گفته است :

سلام دوست عزیز کلا بیخیال تبدیل بشو خیلی وقت پیش برای گرافیک امتحان کردم خیلی بی کیفیته سیمش میسوزه 

بعید میدونم تبدیل باکیفیت تو بازار داخل پیدا کنی

من از همین تبدیل های اینجوری سال ها قبل توی کارت گرافیک سری 200 nvidia استفاده کردم اون موقع خروجی مولکس 4 پین رو دوتایی میگرفت و به یک خروجی 6 پین PCI-E گرافیک تبدیل میکرد. من 2 تا از اون تبدیل ها زده بودم یعنی 4 تا مولکس 4 پین به 2 تا PCI-E شش پین و جواب بود. حالا این مورد فکر نکنم مثل اون حتی جریان زیادی روی کابل بکشه. برق اصلی 8 پین CPU رو مستقیم از پاور میگیرم ولی این مورد 4 پین اضافه رو مجبورم اینطوری تامین بکنم.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Mohammad Ghost گفته است :

سلام. سیستم رو هنوز تهیه نکردم عزیز ولی قصدم برای i7 10700K هست.

مادربرد هم Z490 F-Gaming Asus خواهد بود.

شما 4 انتخاب کلی دارید .

1. با همین پاور سراغ رایزن ها برید . 10700K تقریبا با 3800X در یک سطح قرار میگیره و از 5800X ضعیفتره .

اگر هدف گیم هستش که یه پردازنده در حد 3600 یا نهایتا 5600X به همراه یه مادربرد b450 هم کافیه . مادربردهای b550 هم که بعد از مادربردهای X570 عملا قویترین مادربردهای سوکت AM4 هستند و پردازنده 16 هسته ای 5950X رو هم ساپورت می کنن عموما 1 عدد 8 پین دارن .

2. با همین پاور پردازنده و برد مناسب از اینتل خریداری کنید . بازهم اگر هدف گیمینگه  نیازی به 10700 نیست .

3. پاور رو عوض کنید و با خیال راحت هر سیستمی که میخواهید بخرید .

4. سراغ تبدیل و .... برید .

روش آخر توصیه نمیشه . البته شما میتونید برای نسل آینده اینتل هم صبر کنید .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...