رفتن به مطلب

چه خبرتووووووووووووووونه؟!!

Feri_seven
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 3 ساعت قبل، silvermanHHH گفته است :

بیشتر کردن دلال؟

ینی الان دلال کمه؟

ینی فکر کردین تو کشوری بنام ایران بیشتر کردن دلال،از این چیزی که هست، باعث رقابت میشه؟

شما زبان فارسی بلدی؟

من میگم مشکل دلالی نیست، زیاد بودنش هم خوبه، مشکل انحصار در بازاره. شما خودت تعداد دلال ها رو مطرح می کنی درصورتی که دلال چه 1 دونه باشه، چه هزارتا باشه، تا زمانی که انحصار وجود داره، نتیجه اش فقط و فقط گرانی و بدتر شدن وضعیت اقتصادیه. شما انحصار رو برداری، مشکل حل میشه، زیاد بودن دلال در اون شرایط " شرایط بدون انحصار" به نفع مردمه.

این کشور هیچ قانون سروته داری برا واسطه گری درست نکرده ،هر کی از خونه ننش بلند میکنه،با یکم سرمایه و وسایل ،میشه دلال 

برای اجناس نه قیمت سری حساب شده نه قیمت تهی ،هر کی فلال جنسو میخره یکم به سود خودش میندازه روش میفروشه ،هیچ مجوزی هم نیازی نداره ،فقط پول میخای پول

همه جای دنیا کما بیش همینه. البته یکسری قوانین درمورد دلالی یکسری کالاهای خاص و حتی شیوه دلالی وجود داره که در ایران هم قوانینی در این زمینه برای کالاهای خاص داریم. منتها، کالاهای عادی شامل قوانین خاصی نمیشن. مثلا اگر در همه جای دنیا یک گروه دلال با هم دست به یکی کنند برای افزایش قیمت یک نوع کالای خاص، این دیگه ربطی به دلالی نداره و جرم سازمان یافته است و تعزیر داره. دقیقا مثل چند تا بانک یا چند تا مغازه که دست به یکی کنند برای کلاهبرداری و اخلال اقتصادی. اینو همه جای دنیا جرم میدونن در ایران هم همینطوره. منتها این موارد خیلی کم اتفاق میفته و بازهم میگم مشکل اصلی ما انحصاره. اگر انحصار رو حذف کنی، حتی در وضعیت "بی قانونی فعلی" هم باشیم، باز هم اوضاع خیلی بهتر خواهد شد.

دلیل این قیمتای فضایی اتفاقا دلالای کلان که ازشون گله دارید نیستن (البته اونا هم بی تقصیر نیستن،که براشون مهم نیست به کی میفروشن و به کجا میفرستن فقط از دستشون در بره پولشون برگرده کافیه) بلکه همین دلالای خرد هست که ماشالا از ۸۰ملیون نفر ۴۰ملیونش حداقل یکبار عملیات بچاپ بنداز رو انجام داده

جنسی که شرکتهای اصلی دلالی وارد کننده میارن داخل ،باید تعیین بشه با چه قیمتی باید برسه بدست مصرف کننده ،نه همینطور بده به شرکت a,بعد بده به گروه b بعد بده به آقای c بعد آقای d بعد بده به فروشنده که بعدشم بده به خریدار با قیمت نزدیک ۱.۵تا دوبرابر قیمت اول

بله عزیز مشکل زیادی و فراوونی دلاله ،نه کم بودنش

مثال بارزش دیجی کالا هست ،میبینید که واسطه ها کمترن ،قیمتای دیجی کالا اکثر  از بازار ارزون تره ،دلیلش کمتر بودن دلاله 

ببین الان توی آمریکا، یکسری هستند، آدم عادی، بهشون میگن Scalper که معادل فارسی نداره. ولی این آدما میان از Newegg و Amazon کارت گرافیک میخرن به قیمت MSRP و بعدش به چند برابر قیمت توی E-Bay میفروشن به خلق الله. اینا آدم معمولی هستند. نه به جایی وصل هستند و نه انحصاری وجود داره. خیلی هم این داستان باعث اعتراض مردم شده. کاریش هم نمیشه کرد، کارشون غیر قانونی هم نیست. تازمانی که تولید گرافیک محدوده این مشکل وجود داره، منتها، این مشکل موقتی بوجود اومده و در حال حاضر با فروش حضوری عملا ساختار چنین دلالی به زودی از هم می پاشه.

حالا چرا ساختار این نوع دلالی از هم می پاشه؟

چون انحصار برای واردات وجود نداره، هر شخصی، هر مغازه ای، میتونه بره مستقیم از چین یا کشور های دیگه گرافیک سفارش بده و براش ارسال بشه.

در ایران، اما، ما رسما انحصار داریم. یعنی من نوعی به عنوان یک فرد عادی نمیتونم تو خونم بشینم و مثلا از AMAZON گرافیک سفارش بدم بیاد. باید حتما یک شرکتی این وسط واسطه بشه. اگر مثلا من فروشگاه هستم، نمیتونم واسه خودم جنس از چین سفارش بدم، باید حتما کارت بازرگانی داشته باشم یا اجاره کنم. اینها باعث میشه، یکسری شرکت که خودشون رو نماینده برند میدونن فقط اونها بتونن برند X رو وارد کنه. قیمتش، موجودیش، انحصاری همه چیزش دست اونهاست. 

هر زمان، مثال اروپا، یا آمریکا، انحصار بر واردات برداشته بشه، و هر شخصی بتونه تو خونه اش از هرجای دنیا هر کالایی که خواست برای استفاده شخصی اش بیاره، بدون اینکه نیاز به آویزون شدن به یک شخص ثالث برای مجوز/ثبت سفارش یا هرچیزی بشه، اونوقت، تمام مشکلات این چنینی حل میشه.

اونوقت حتی اگر یک دفعه Chia Coin باعث بشه به طور موقتی چند روز قیمت یک کالایی بالا بره، به سرعت دلال های دیگه میتونن با واردات اون جنس و یا حتی خود شما با مراجه مستقیم به Amazon یا فروشگاه هر کشوری، با خریداری کالایی که نیاز دارید، اثر افزایش قیمت رو خونثی کنین و یا کاهش بدین و یا حتی از بین ببرید.

پس مشکل دلال نیست. مشکل قوانین انحصاری است که بر این حوزه قرار دادند. بیخودی به دلال یا تعداد دلال ها اعتراض نکنید. به انحصار باید اعتراض کنید.

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

ا تو ایران چون انحصار داریم، دلالی و تعدد دلال - بر عکس بقیه دنیا - باعث گرانی میشه.

اصلا من رفتم شام بخورم.

وقتی 2 متر خاک رفت روی همه مون اون موقع درک بیشتری نسبت به مسئله حلال و حرام و دلالی به منظور دوشیدن مردم به آدم دست میده.

مسئله وارداتچی ردیف اول جداست مسئله گرون فروشی دلال ردیف آخر مثل لیون هم جداست.

ویرایش شده توسط Ali_14
لینک به دیدگاه

در ۲۰ دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

شما زبان فارسی بلدی؟

عزیز ناراحت نشید

خلاصه و بدون توضیح میگم

کل حرفاتون ماله کشیه 

موفق باشید

لینک به دیدگاه

در 54 دقیقه قبل، silvermanHHH گفته است :

عزیز ناراحت نشید

خلاصه و بدون توضیح میگم

کل حرفاتون ماله کشیه 

موفق باشید

نه ناراحت نمیشم داداش. من خودم هم تا 31 سالگی همینطوری مثل شما و اون دوستمون علی آقا فکر می کردم. واقعیتش اینه که یکسری مسائل پایه ای اقتصاد رو به هیچ کدوم ماها یاد ندادن، و طبیعی اکثریت مردم به قول آقای فردوسی اینطوری به دلالی نگاه نمی کنند.

اگر من هم مانند خیلی از دوستان وارد این داستان نمیشدم، واقعیتش منم هیچ وقت متوجه ریشه مشکل و عمق فاجعه نمیشدم. کلا همه ی مردم رو از نظر علم اقتصاد بی سواد نگه داشتند تا نفهمیم چطوری دسترسی عموم مردم به کالای ارزانتر، با کیفیت تر و خدمات بهتر محدود و محدودتر میشه.

من و شما جفتمون توی یه قایق هستیم و کاربر کامپیوتریم و قیمت های فعلی همه به ضرر ماست. بنابراین اگر هم صحبتی کردم بیشتر به خاطر این بود که تجربه ام رو share کنم و نظر دیگه ای از زاویه متفاوت به داستان بدم. نه اینکه خودمو مطرح کنم. فکر هم نکنید من اعتراض نمیکم، نه، من هم به شرکت ها اعتراض می کنم، خیلی بیشتر از شما. حتی ساعت ها پای تلفن دعوا کردم. ولی تا سیستم اقتصادی از اساس درست نشه، این دعواها، مثل اعتراض این تاپیک، بی فایده است.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱۳ دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

نه ناراحت نمیشم داداش. من خودم هم تا 31 سالگی همینطوری مثل شما و اون دوستمون علی آقا فکر می کردم. واقعیتش اینه که یکسری مسائل پایه ای اقتصاد رو به هیچ کدوم ماها یاد ندادن، و طبیعی اکثریت مردم به قول آقای فردوسی اینطوری به دلالی نگاه نمی کنند.

اگر من هم مانند خیلی از دوستان وارد این داستان نمیشدم، واقعیتش منم هیچ وقت متوجه ریشه مشکل و عمق فاجعه نمیشدم. کلا همه ی مردم رو از نظر علم اقتصاد بی سواد نگه داشتند تا نفهمیم چطوری دسترسی عموم مردم به کالای ارزانتر، با کیفیت تر و خدمات بهتر محدود و محدودتر میشه.

من و شما جفتمون توی یه قایق هستیم و کاربر کامپیوتریم و قیمت های فعلی همه به ضرر ماست. بنابراین اگر هم صحبتی کردم بیشتر به خاطر این بود که تجربه ام رو share کنم. نه اینکه خودمو مطرح کنم. فکر هم نکنید من اعتراض نمیکم، نه، من هم به شرکت ها اعتراض می کنم، خیلی بیشتر از شما. حتی ساعت ها پای تلفن دعوا کردم. ولی تا سیستم اقتصادی از اساس درست نشه، این دعواها، مثل اعتراض این تاپیک، بی فایده است.

حرفاتون کاملا درست و منطقی هست

حالا اونایی که مخالفن هیچ دلیل درست یا راهکار درستی ازشون ندیدم

فقط یه چیزایی رو طوطی وار تکرار میکنن

خب دلالها اجناس رو از اخارج از کشور تهیه نکنن پس کی تهیه بکنه

همین لان هم دولت ملزومات اصلی مردم مثل شکر برنج و غیره رو دیگه وارد نمیکنه و انداخته گردن وارد کننده ها

طرف مثال بی ربط نونوایی رو میزنه

برو یک نونوای دیگه

نبود برو سوپرمارکت نون بسته بندی بگیر

کلی انتخاب داری

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، WINNER گفته است :

خب دلالها اجناس رو از اخارج از کشور تهیه نکنن پس کی تهیه بکنه

مسئله اینه ارث پدرشونو ازت میگیرن بابت چیزی که بهت میفروشن.

اینکارو انجام میدن چون میدونن مجبوری ازشون خرید کنی.

همون چیزی که ایجاد کننده تاپیک توی پست اول بهش اشاره کرده.

پس میبینی که نمیشه رفت یک نانوایی دیگه چون توی ایران تولید کننده قطعات سخت افزاری نداریم.

ویرایش شده توسط Ali_14
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۲۵ دقیقه قبل، Ali_۱۴ گفته است :

پس میبینی که نمیشه رفت یک نانوایی دیگه چون توی ایران تولید کننده قطعات سخت افزاری نداریم.

خب این حرف ارمین هست دیگه

انحصار و نبود قانون البته قانون هست ولی مجری قانون نداریم

بعدشم یک کشور نباید همه چیز رو تولید کنه و تو این کشور هم خدا نکنه چیزی تولید بشه

اولین اتفاقی که میوفته انحصار و بعد کالای بی کیفیت و با مبلغ چند برابر جنس با کیفیت خارجی تحویل مردم میدن

نمونش گرین

نمونش ایران خودرو و سایپا

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، WINNER گفته است :

بعدشم یک کشور نباید همه چیز رو تولید کنه و تو این کشور هم خدا نکنه چیزی تولید بشه

اولین اتفاقی که میوفته انحصار و بعد کالای بی کیفیت و با مبلغ چند برابر جنس با کیفیت خارجی تحویل مردم میدن

نمونش گرین

درسته اما فقط اون وارد کننده ردیف اول نیست که داره ارث پدرشو میگیره.

علاوه بر اون. دلال ردیف آخری که میده دست مشتری هم داره ارث پدرشو میگیره.

یعنی دزدی کوچک (قیمت های کاذب فروشنده ها) داره در سایه دزدی بزرگ (انحصار واردات) انجام میشه. شما فکر میکنین این قیمت های نجومی تماما" نتیجه انحصار و کمبود کالاست اما توجه کنین یک عده فروشنده توی همین شرایط بد هر روز دارن چاق تر میشن. اینا با هم جور در نمیاد.

بحث ما اینه که هردو مقصر هستن. هم ریشه انحصار باید کنده بشه هم ریشه خورد فروش هایی که زیر سایه نبود نظارت خودشون برای بازار قیمت تعیین میکنن.

وگرنه کسی با این مسئله که دلال بره قطعه وارد کنه و سود معقول دلالیشو بگیره مشکلی نداره. اما آخه SDD چهل میلیون تومنی دیگه دلالی نیست, از نظر من چیز دیگه ایه. انگار قیمتای اینجا با هیچ جای دنیا تناسب نداره. اونجا 5 درصد گرون بشه دلال اینجا 55 درصد گرون میکنه.

ویرایش شده توسط Ali_14
لینک به دیدگاه

در در ۱۴۰۰/۲/۲۷ در ۱۲:۵۶، HeX گفته است :

یه دوستی داشتم پارسال تابستون وارد بورس شد! بهش گفتم نشو!؟ گفت تو نمیخوای بقیه سود کنن!!!
دوباره یک ماه پیش با ضرر 70-80 درصدی از بورس خارج شد. بهش گفتم الان موقع خروج نیست. گفت میرم رمز ارز همه دارن سود 7-8 برابری می کنن. الان اونجا هم n درصد ضرر کرده.

بعد زمین و زمان رو مقصر میدونه و میگه من بدشانسم!!!

سرمایه گذاری اصول داره. بلد نیستی کنار بشین و نظاره گر باش. بلدی بسم الله...

حرفتون صحیح هست اگر بلد نیستی نباید ورود کنی

لینک به دیدگاه

در ۷ ساعت قبل، WINNER گفته است :

نمونش گرین

گرین چیو ممنوع کرده؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)
در در ۱۴۰۰/۲/۲۸ در 00:23، ARMIN گفته است :

شغل من خرید و فروش خدمات حمل و نقل بین المللی است بنابراین من خودم با افتخار یک دلال هستم، خلاصه همین اول عرایضم اینو گفتم که بدونید. من قبل از اینکه وارد شغل دلالی بشم، همون تصور "عوام" از دلالی رو داشتم. شغل دلالی در فرهنگ ایران منفیه، و از دیدگاه عامه ی مردم عبارت است از یک فروند شغال که فقط یه گوشه نشسته و هیچ زحمتی نمیکشه، با تلفن خرید و فروش می کنه و صرفا منتظره یه اتفاقی بیفته که قیمت یک جنس رو به چند برابر قیمت تو پاچه خلق الله کنه. این آدم شیطان صفت خون مردم رو تو شیشه می کنه و باعث و بانی هر گونه گرانی و قحطی در کشوره.

اینکه دلال به قول استارتر تاپیک، یک لاشخور هست هم از همین دیدگاه فرهنگی میاد و ریشه در کمونیسم داره و تو فرهنگ ما هم بسیاری از دیدگاه های اقتصادی کمونیستی از دیر باز جا افتاده. اگر دقت کنید اگر مثلا کسی بیاد تو تلویزیون علیه دلال ها صحبت کنه همه خوشحال میشن، اگر کسی بیاد راجب حذف دلالی صحبت کنه همه خوشحال میشن. این نوع نگاه به این شغل به طور ریشه ای در فرهنگ ما جا افتاده، غافل از اینکه مشکل دلالی نیست و دلال ها، انسانهای شریفی هستند که مثل بقیه مردم برای کسب درآمد تلاش می کنند. مشکل ما انحصاره، و چون نمیخوان به انحصار پرداخته بشه، میان دلالی رو می کوبن، تا شما "انحصار" رو که بزرگترین عامل تمام بدبختی های اقتصادی است، نبینی.

دلال اتصال دهنده خریدار و فروشنده است. در اغلب کشور های نرمال، دلالی شغل خوبیه و به طور نظام مند حمایت میشه. قوانین مشخصی هم بر اون مستتر هست. مثلا من به عنوان دلال، نمیتونم از یک حدی بیشتر و از یک حدی کمتر، حق الزحمه بابت کالا یا خدماتی که ارائه می کنم، دریافت کنم. حالا کف و سقف حق الزحمه و سود منو چه کسی تعیین می کنه؟ خود بازار آزاد. مثال میزنم، اگر من بابت کرایه حمل یک کامیون از آلمان تا ایران، به جای 200 یورو سود، 2000 یورو سود دریافت کنم، خریدار میتونه به 500 تا شرکت رقیب من مراجعه کنه و میون این شرکت ها بهترین خدمات با کمترین میزان سود رو دریافت کنه. پس چه عاملی مانع میشه که من دلال نتونم مشتری رو سرکیسه کنم؟ وجود 500 تا شرکت رقیب که میتونن بهتر/کمتر از من قیمت بدن. 

حالا فرض کنید، دولت بیاد قانون بگذاره، بگه وارد کنندگان فقط از یک شرکت حمل میتونن خدمات حمل دریافت کنند! تو چنین شرایطی من سلطان میشم، و به جای 200 یورو میام 5000 یورو حق الزحمه دریافت می کنم!! اینه که باعث گرونی میشه!! مقصر دلالی یا دلال بودن نیست، مسبب اینه که انحصار یک کالا، انحصار واردات، انحصار یک خدمات، دست یک نفر یا یک شرکت یا یک گروه بیفته، اینه که باعث گرانی و این وضع فجیع میشه. 

به مردم اینو نمیگن، به مردم توضیح نمیدن. به مردم نمیگن آقا ما اجازه واردات رو محدود کردیم به چند تا شرکت، ما ارز برای واردات رو فقط به چند شرکت خاص میدیم، ما هزار تا مانع گذاشتیم تا هر کسی نتونه وارد این بیزینس بشه. وقتی چیزی در اقتصاد محدود شد، وقتی چیزی انحصاری شد، حتی اگر سنگ و ریگ بیابون هم باشه، قیمتش میشه همسنگ طلا.

ولی ما مردم باید به دلال فحش بدیم. چون اینطوری میخوان که ما نفهمیم مشکل کجاست. خلاصه اونا به همه میگن دلال لاشخوره، شما هم بگین دلال لاشخوره.

درود

انحصار هم به خودی خود بد نیست و در نوع انحصار کامل که تو ایران هست فاجعه میشه که دقیقا میشه حرف شما.

یه مثال زنده داریم. تقریبا زمستان پارسال بود که تعداد واردکننده های گوشی چندبرابر شد و قیمت بخوبی تعدیل شد. الان همه اون واردکننده ها دلال هستند ولی قیمت بازار موبایل الان به نسبت قیمت ارز تقریبا منطقی هست. پس معلوم میشه کار کار دلال نیست.

مونوپلی میشه  ایران خودرو و سایپا. یعنی رقیبی وجود نداره. یعنی تزریق قطره چکانی برای بالا نگهداشتن تقاضا. یک فروشنده و تعداد زیادی خریدار. با اینکه محصول تولید داخل هست.

این وسط احتکار هم وارد میشه. یعنی اونی که کالاهایی رو میخره و به قصد بالا رفتن قیمت نگهمیداره میشه محتکر. باز این با دلالی و واسطه گری فرق داره.

حالا جالب تر این وسط دولت که هم از توبره میخوره و هم از آخور! فکر کنید برای هرنوع خدمات و محصولی میاد مالیات بر ارزش افزوده تعریف می کنه. مثلا شما یه ملک که خرید و فروش بکنی باید رو کمیسون املاکی مالیات بر ارزش افزوده بدی!؟ خب دقیقا ارزش افزوده این معامله چی بوده که باید 9 درصد بره تو جیب دولت.؟؟؟ حتی اجازه؟ یا مثلا برای واردات اومدن ارزش افزوده گمرک گذاشتن....

ارزش افزوده خودش میشه مالیات مضاعف که دست آخر همش از جیب مشتری و مصرف کننده بیرون میاد!؟

به حدی المان های اقتصادی تو ایران زیاد و از پیچیدگی بالا برخوردار هست که واقعا نمیشه همه چیز رو متوجه واسطه گر دونست...

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

در ۹ ساعت قبل، Ali_۱۴ گفته است :

درسته اما فقط اون وارد کننده ردیف اول نیست که داره ارث پدرشو میگیره.

علاوه بر اون. دلال ردیف آخری که میده دست مشتری هم داره ارث پدرشو میگیره.

یعنی دزدی کوچک (قیمت های کاذب فروشنده ها) داره در سایه دزدی بزرگ (انحصار واردات) انجام میشه. شما فکر میکنین این قیمت های نجومی تماما" نتیجه انحصار و کمبود کالاست اما توجه کنین یک عده فروشنده توی همین شرایط بد هر روز دارن چاق تر میشن. اینا با هم جور در نمیاد.

بحث ما اینه که هردو مقصر هستن. هم ریشه انحصار باید کنده بشه هم ریشه خورد فروش هایی که زیر سایه نبود نظارت خودشون برای بازار قیمت تعیین میکنن.

وگرنه کسی با این مسئله که دلال بره قطعه وارد کنه و سود معقول دلالیشو بگیره مشکلی نداره. اما آخه SDD چهل میلیون تومنی دیگه دلالی نیست, از نظر من چیز دیگه ایه. انگار قیمتای اینجا با هیچ جای دنیا تناسب نداره. اونجا 5 درصد گرون بشه دلال اینجا 55 درصد گرون میکنه.

سلام

الان ما همه ناراحتیم که دلال داره فلان چیز رو گرون میده که کاملا به جا و درسته اما چرا خودمون ( منظور کلیت جامعه ) نمیریم همون جنس رو بیاریم تا مجبور نباشیم از دلال گرون بخریم ؟ چون هر کسی نمی تونه هر چیزی رو وارد کنه چون انحصار هستش .

شما فکر کن مثلا کارت گرافیک و آقای X با دلار 50 تومنی بریزه توی بازار خب آقای Y که می بینه آقای X چه سود خوبی می کنه هم میره و کارت گرافیک میخره و با دلار 47 تومنی وارد بازار می کنه تا با قیمت بهتر بازار آقای X رو صاحب بشه ، 3 تومن ارزونتره اما هنوزم تا دلار 25 تومنی خیلی سود هستش . همین کار رو آقای Z هم میتونه انجام بده و با دلار 44 تومنی کارت وارد بازار کنه . طبعتا در این شرایط کارتهای آقای X فروش نمیره ، حالا یا باید ضرر بده یا قیمتش رو کاهش بده و بیاره روی همین 40 - 44 تومن در نهایت این کاهش قیمت به قدری ادامه پیدا می کنه که مثلا توی 30 تومن متوقف بشه یعنی جایی که سود کمتر ارزشش رو نداشته باشه ، اما اگه انحصار وجود داشته باشه و فقط آقای X بتونه کارت وارد کنه دلیلی نداره که کارت و با دلار 30 تومنی بده .

الان توی کشور یه کالا چند دست میگرده تا به دست مصرف کننده برسه

آقای 1 میده به آقای 2 آقای 2 به آقای 3 و .... تا مثلا میرسه به دست آقای 6 و در نهایت مصرف کننده . دلیل این هم انحصاره چون آقای 1 که تنها وارد کننده هستش کالا رو فقط به آقای 2 میفروشه حالا اگر 100 نفر برن و همون کالا رو وارد کنند آقای شماه 2 که نمی تونه همه این 100 نفر و پیدا کنه و اون کالا رو ازشون بخره . اگر شایط فراهم باشه حتی یه فروشگاه معمولی هم میتونه خودش مقداری جنس وارد کنه این مغازه ها خودشون مستقیم جنس به مصرف کننده می فروشن طبعتا این دسته از فروشنده ها هرچقد هم که جنس کم وارد کنند به خاطر قیمت بسیار خوبشون میتونن تاثیر بزارن . خب چرا این اتفاق نمی افته . چا مثلا همین لیون نمیره کارت وارد کنه و با قیمت بهتر بریز توی بازار و هم یه سود خوب بکنه هم قیمت ها و کمی کاهش بده ؟ خب احتمالا چندتا دلیل داشته باشه اما این اتفاق هر دلیلی که داشته باشه موجب انحصار میشه .

در 10 ساعت قبل، Ali_14 گفته است :

همین یعنی انحصار

لینک به دیدگاه

در در ۱۴۰۰/۲/۲۴ در 02:33، Fido گفته است :

اینجا ایرانه و اغراق نیست بگیم بهشت دلالان و کسایی هستش که پول مفتکی درمیارن ...

کلا مردم دنبال یه فرصت کوچک میگردنکه به نحوی از شرایط سو استفاده کنن ...

فقط و فقطم ضرر این شرایط به افراد و کاربران عادی میرسه ...

افراد ساده که هم باید از کم بودن درآمدشون زجر بکشن و هم با قیمتهای نجومی مواجه بشن ...

مشکل همینجاست. این افراد احمقن. چرا؟

چون تا زمانی که خودشون ۳۰ تومن از این راه زدن به جیب، اون ۳۰ تومنشون شده خرج همه چیزای دیگه که گرون شده. عده کمی حالا کارشون بیش از بقیه گرفته باشه و رو غلتک باشن بحثش جداست

مشکل کل کشور ما همینه. تا جلو پاشونو می‌بینن مردم. یه آزمایش اگه انجام بدی ممکنه یه گله گوسفند متعجبت کنن و انتخاباشون منطقی‌تر باشه

حتی اونی که چندصد نیلیارد تومن بدزده احمقه‌ها

چون همون پولو اگه می‌ذاشت توی یه صنعت یا یه کار الان صاحب اون صنعت بود و هر روز همون پول بیشتر می‌شد

نه که فقط باهاش چند تا دونه خونه تو کانادا یا آمریکا بخره

در 1 ساعت قبل، MasoudK96 گفته است :

مشکل همینجاست. این افراد احمقن. چرا؟

چون تا زمانی که خودشون ۳۰ تومن از این راه زدن به جیب، اون ۳۰ تومنشون شده خرج همه چیزای دیگه که گرون شده. عده کمی حالا کارشون بیش از بقیه گرفته باشه و رو غلتک باشن بحثش جداست

مشکل کل کشور ما همینه. تا جلو پاشونو می‌بینن مردم. یه آزمایش اگه انجام بدی ممکنه یه گله گوسفند متعجبت کنن و انتخاباشون منطقی‌تر باشه

حتی اونی که چندصد نیلیارد تومن بدزده احمقه‌ها

چون همون پولو اگه می‌ذاشت توی یه صنعت یا یه کار الان صاحب اون صنعت بود و هر روز همون پول بیشتر می‌شد

نه که فقط باهاش چند تا دونه خونه تو کانادا یا آمریکا بخره

مثلا تو رانندگی یه سری هستن همش می‌پیچن جلو این و اون. تا یه ماشین خالی می‌شه می‌پیچن‌ جاش

نمی‌فهمن که:

۱. کل این آکروبات بازیا رو سرعت متوسطشون تاثیر چندانی نداره و نهایتا تو همون زمان ماشین کناریشون رسیدن به مقصد

۲. جلویی‌هام همبنکارو بکنن راه اینا بسته شده

در حالی که یه گله گوسفند اگه دقت کنی همش از هم سبقت نمی‌گیرن

مثال روزمره زدم حرفم ثابت شه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)
در در ۱۴۰۰/۲/۲۴ در ۲۳:۱۵، HeX گفته است :

درود

مراقب سرمایه هاتون باشید. خیلی هایپ شده روی بازار رمز ارزها که امسال بازار رمز ارزها هست و همه پولها داره سمت این بازار میره. امیدوارم اونایی که دارن سرمایه گذاری میکنن روی ماهیت و پشتوانه رمز ارزها تحقیق کرده باشند. یاد پارسال افتادم که تمام ملت داشتن پول ها رو وارد بورس می کردند!!!! الان اون پولها همه نابود شده.

وارن بافت میگه هرجا بازار به سرمایه گذاری عموم جامعه رسید جای ورود نیست و در اصل فرصت خروج هست.

یه روز ایلان ماسک، یه روز خزانه داری آمریکا یه روز رئیس بانک انگلیسی. همه به بی پشتوانگی رمز ارزها اذعان دارند. بیت از مقاومت کنونی  که داره نگذره احتمال سقوط دست جمعی تمام ارزها با هم هست. اینجا دامنه نوسان هم نداریم. بیت بیست هزار دلاری 2017 به کمتر از 4000 دلار در 2019 برگشت و مدتی در این قیمت ثابت ماند.

و یادآوری می کنم، در اواخر قرن 18 وقتی تب طلا در آمریکا افتاد بیشترین سود رو فروشندگان بیل و کلنگ کردند و نه جویندگان طلا...

https://cryptorank-images.s3.eu-central-1.amazonaws.com/snapshots/296fa72de2febca29b53cff6.png

بیت در مرز 35 هزار

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۴۸ دقیقه قبل، HeX گفته است :

تقریبا وقت ورود هست ^_^^_^

لینک به دیدگاه

در ۹ ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

گرین چیو ممنوع کرده؟

ممنوع نکرد دم رقیبا رو قیچی کرد به بهانه تولید داخلی(مونتاژ) مثل همونایی که واکسن خوب میزنن اما از ورودش برای مردم ناراحت میشن

اگر سنتون قد بده قبل اومدن کرونا(گرین) بهترینهای دنیا رو میتونستی تو بازار  تهیه کنی اما الان...

لینک به دیدگاه

در ۲۶ دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است :

تقریبا وقت ورود هست ^_^^_^

حتی میشه گفت برا دلارم الان ورود خوب هست

لینک به دیدگاه

در ۳۱ دقیقه قبل، Sabertooth گفته است :

ممنوع نکرد دم رقیبا رو قیچی کرد به بهانه تولید داخلی(مونتاژ) مثل همونایی که واکسن خوب میزنن اما از ورودش برای مردم ناراحت میشن

اگر سنتون قد بده قبل اومدن کرونا(گرین) بهترینهای دنیا رو میتونستی تو بازار  تهیه کنی اما الان...

بنظرم هنوز هم  همه چی هست

از کولرای کورسیر و ایسوس و کولر مستر تا پاوراشون و کیساشون میشه گفت اکثرا موجوده و کمتر کالایی تو زمینه پاور و کیس و کولر از برند های مطرح هست که ایران نباشه

من خودم هشتاد درصد قطعات سیستمم رو وارد کردم ولی کولر و کیس رو از ایران خریدم

پاور هم وارد کردم چون قیمت ایران تخیلیه نه که نباشه

لینک به دیدگاه

در ۹ ساعت قبل، HeX گفته است :

درود

انحصار هم به خودی خود بد نیست ...

معین جان سخن شما متین و با کل حرفهای شما موافق هستم. فقط این مورد رو بگم من هم موافقم بعضی جاها باید انحصار باشه. مثال میزنم سال 98 یک محموله لباس برند آدیداس رو به امارات ارسال کردم و اونجا متوجه شدم اجازه ترخیص به نماینده ما نمیدن. دلیلش این بود که چون برند آدیداس یک برند مطرح جهانیه، و محصولات Fake زیاد داره، استثناعا به دفتر آدیداس در امارات انحصار واردات برند خودش رو دادند تا جلوی ورود محصولات Fake به کشورشون گرفته بشه. خوب این موضوع جالب بود برام که چطور یک انحصار میتونه حتی در یک اقتصاد آزاد، در یک جایی به نفع خریدار باشه.

یا مثلا برای دارو، در اکثر کشورها انحصارش دست شرکت های دارویی هست. هر شرکتی نباید به واردات دارو بپردازه چون نیاز به تخصص و مسئولیت داره.

لینک به دیدگاه

در ۴ ساعت قبل، Sabertooth گفته است :

حاجی واقعا می خوای واکسن بزنی فکر میکنی خوبه بزنی خلاص میشی  ؟؟؟؟ خودتو با این ملت قاطی همه چی دان قاطی نکن هر چی اینا گفتن درسته بدون صدر در صد اشتباه تو این کشور خلاف جهت برو ، من پارتی دارم میتونم واکسن روسی یا هندی بزنم همین دو تا ماه پیشم بهم زنگ زدن، هیچکدام رو نخواهم زد ، الانم مدل آفریقایی اومده که میگن واکسن رو این تاثیر نداره😜 ، یارو واکسن زده دو روز بعد مرده

لینک به دیدگاه

در ۷ ساعت قبل، Coffee Addicted گفته است :

حاجی واقعا می خوای واکسن بزنی فکر میکنی خوبه بزنی خلاص میشی  ؟؟؟؟ خودتو با این ملت قاطی همه چی دان قاطی نکن هر چی اینا گفتن درسته بدون صدر در صد اشتباه تو این کشور خلاف جهت برو ، من پارتی دارم میتونم واکسن روسی یا هندی بزنم همین دو تا ماه پیشم بهم زنگ زدن، هیچکدام رو نخواهم زد ، الانم مدل آفریقایی اومده که میگن واکسن رو این تاثیر نداره😜 ، یارو واکسن زده دو روز بعد مرده

شما که قراره خودکشی کنی ،پس چه بزنی چه نزنی فرقی برای شوما نداره

لینک به دیدگاه

در ۹ ساعت قبل، Coffee Addicted گفته است :

شما نزده مستی گویا😅

دارم با مثال توجیح میکنم نگو دوستان متاعشون از موتوری گرفتن

دلال داریم جنسی رو کلی دونه 1000 میخره بعد دونه ای با 50 سود میفروشه (دلال سالم)

اما لاشخور داریم همون جنس کلی 1000 تومن رو تو پیام خصوصی بز خری میکنه 2 روز بعد دونه 10000 فروووووش میذاره

لینک به دیدگاه

درود دوستان

۱دلار کاهشی

۲ بیت کویین با مغز سقوط کرد

۳ قیمت جهانی کاهش 

ولی یه ۲۰۶۰ فکستنی که به گرد پلی ۵ نمیخوره هنوز ۲۴ تومنه

کدوم منطقی بازار ایران روش استواره ؟؟؟

بابا بیت کویین هم کسی نمیخواد اصلا تو ایران که ممنوعه

بکشین پایین قیمت این لعنتیو دیگه

لینک به دیدگاه

قیمت بیت کوین هیچ ربطی به گرافیک نداره

حتی قیمت اتریوم هم هیچ ربطی به گرافیک نداره

کارمزد شبکه اتریوم هست که قیمت گرافیک رو تغییر میده

که در حال حاضر درآمد ماین با کردن اتریوم به نسبت گذشته هیچ کاهشی نداشته بلکه افزایش هم داشته

کاهش قیمت گرافیک فک میکنم تو آذر ماه رخ بده و قیمت ها حدود 40 درصد کاهش پیدا کنن ( البته بعید میدونم هرگز دیگه بشه قیمت های یکی دوسال پیش رو تو خواب هم دید)

البته اشاره کنم قیمتی هم که شما گفتین صحیح نیست

الان همین فروشگاه نوین پلازا داره 3060 میفروشه 24 تومن

ویرایش شده توسط Alirezatha
لینک به دیدگاه

در ۲ ساعت قبل، arash_aria گفته است :

کدوم منطقی بازار ایران روش استواره ؟؟؟

عرضه و تقاضا،

و هر آنچه تقاضای بیشتر داشته باشد، گران تر خواهد بود، و گاهی اوقات تا حد ناموجودی هم میرود. و کالا های بدون تقاضا معمولا ناموجود هستن.

یک مثال: به احتلاف قیمت دلاری و تومانی xbox و ps توجه کنید، هم نسل 8 هم نسل 9، xbox به دلیل تقاضا کمتر همیشه قیمت پایین تری داشته. و عرضه کمتری هم خواهد داشت. چون برای دلال سودی نداره xbox بیاره وقتی میتونه ps بیاره. و سود بیشتری بکنه. ولی از نظر قیمت دلاری هر دو برابر هستند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...