رفتن به مطلب

قطعات ساخت ایران! باور کنیم یا هنگ کنیم یا!؟

Recommended Posts

توی دیجی کالا داشتم میگشتم یهو چشمم افتاد به رم با برند فدک 😐

اولش ردش کردم رفت بعد یادم اومد فدک اسم ایرانی هست رفتم دیدم بعله نوشه Made In IRAN

الان یه حس غریبی دارم همراه با تعجب و خنده و... نمیدونم باور کنم که از صفر تا صد خودشون ساختن یا فقط مونتاژ میکنن یا کپی‌بردای میکنن؟

از دوستان تا حالا کسی از این رم‌ها استفاده کرده؟ اصلا ارزش تست داره یا نه؟

https://www.digikala.com/product/dkp-3748988/رم-دسکتاپ-ddr4-دو-کاناله-3000-مگاهرتز-cl15-فدک-مدل-h3-ظرفیت-16-گیگابایت

لینک به دیدگاه

در 23 دقیقه قبل، Gh-Moradi گفته است :

الان یه حس غریبی دارم همراه با تعجب و خنده و... نمیدونم باور کنم که از صفر تا صد خودشون ساختن یا فقط مونتاژ میکنن یا کپی‌بردای میکنن؟

تا جایی که من اطلاع دارم تولید توی ایران انجام میشه

فدک اولین رم DDR3 رو سال 94 داد بیرون. تقریباً 1 میلیارد تومن هم ارز دولتی گرفته(احتمالاً برای چیپ ها) و 163 میلیون هم به سازمان ها(سازمان تامین اجتماعی،فرمانداری سربیشه،بیمارستان آیة ال... خوانساری و....(منابع)) رم فروخته.

تو دیجی که گارانتی مادام العمر داره،در مورد بعضی کیفیت هاش نمیشه همینطوری نظر داد و باید از نزدیک چک کرد ولی ظاهراً که PCB خوبی داره.

تو بعضی کالا های الکترونیکی واقعاً بعضی جنس های ایرانی کیفیتشون عالیه، خودشون هم تولید میکنن و مثل گرین و امثالهم مونتاژ کار نیستن.

پ،ن:امیدوارم مثل گرین نشه :l

ویرایش شده توسط Professor Higgins
لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، Gh-Moradi گفته است :

توی دیجی کالا داشتم میگشتم یهو چشمم افتاد به رم با برند فدک 😐

اولش ردش کردم رفت بعد یادم اومد فدک اسم ایرانی هست رفتم دیدم بعله نوشه Made In IRAN

https://www.digikala.com/product/dkp-3748988/رم-دسکتاپ-ddr4-دو-کاناله-3000-مگاهرتز-cl15-فدک-مدل-h3-ظرفیت-16-گیگابایت

اگر شرکت گارانتی کنندش یا ..... گرین باشه مفتش گرونه!

لینک به دیدگاه

در 52 دقیقه قبل، Gh-Moradi گفته است :

فدک اسم ایرانی هست رفتم دیدم بعله نوشه Made In IRAN

نمیدونم باور کنم که از صفر تا صد خودشون ساختن یا فقط مونتاژ میکنن یا کپی‌بردای میکنن؟

اصلا ارزش تست داره یا نه؟

سلام.

خودتون چی فکر میکنین؟ :)

بنظرتون ظرفیت و توان تولید همچین قطعه ای رو داریم؟ پاسخ به سوالتون :

There are only a handful of semiconductor manufacturers with the capability to produce DRAM chips, and they are Micron (Crucial), Samsung, and Hynix.

متن کامل : https://www.crucial.com/support/articles-faq-memory/truth-about-memory-manufacturers

ویرایش شده توسط mohsen.dehvari
لینک به دیدگاه

شرکتی مثل Geil برای رم هاش از چیپ های شرکت Micron استفاده میکنه فک کنم این فدک هم یجورایی مثل اونه...

ویرایش شده توسط Aminj
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Gh-Moradi گفته است :

بنده حدود یک سالی میشه فدک ddr4-2400 از روی ناچاری استفاده میکنم.

از چیپ های میکرون استفاده میکنه.

حدود پارسال همین موقه گرفتمش 500 هزار تومن که نسبتا میارزه.

جالبه بدونید روی جعبه رم نوشته : مخصوص عملیات های سنگین و اورکلاک😂

لینک به دیدگاه

وقتی با همون پول رم به ظاهر ایرانی میشه یک مطمعنش رو خرید، چرا برم ایرانی بخرم؟

این # ها هم چرت میگن، باید بگن #حمایت از جنس ایرانی با کیفیت. تو ایران همشون بی کیفیت هستن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

از ازل تا به کنون، فقط تایوان در تولید رم حرف اول رو زده و میزنه

نه آمریکا نه چین نه هر قدرت تولیدی دیگه ای نیومده بزنه رو دست اینا، نه اینکه نتونن، کلا تولید حافظه رو به تایوان سپردند،

اینا نمیدونم چرا خودشون رو نخود آش میکنن،

اگه عرضه دارن بیان یه ecu پرشیا رو تولید کنن که نخوان اینهمه ماشین رو الکی تو انبار بخاطر نداشتن کامپیوتر بخوابونن.

احتمالا هیت سینک روی اینارو بردارید، با یه رم ژل مواجه میشید که فقط یه هیت سینک روش خورده و تمام!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خدایا منو ببخش

همینجوری یه چیزی پروندم که این رم ها احتمالا ژل هستن،

الان یه سرچ زدم و دیدم دقیقا ژل هستن🤣

قضاوت با خودتون:

فقط اسم روی چیپ ها متفاوتن، تک تک قطعات smd رو برد ها و حتی نوشته ها یه چیزه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سمت راستی ژل و سمت چپی فدکه!

1860790.thumb.jpg.cc4ab4ae9e967589744ccdb2513a606e.jpg4e82ac13a41d301d8b8b96d26e08e4a56b57d3a6_1597295227.thumb.jpg.c450f084cc40679c39fc6e4b3488f1d7.jpg

ژل هم که فک کنم از چیپ میکرون برای رم ها استفاده میکنه، پس این رما همون ژل هست که توی کارخونه ژل تولید نشده!!!!!!

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

حالا با این که کیفیت این رم ها چطور هست کار ندارم چون استفاده نکرم و تجربه ندارم نمیتونم نظر بدم، بر خلاف بعضی ها که برای اولین بار اسم این برند رو شنیدن و فوری شروع کردن به تخریب. خود تحقیریه دیگه، چیکار میشه کرد؟

بعضی از دوستان احتمالا میدونن که چیپ های رم اصولا به وسیله چند شرکت که در جنوب شرق آسیا متمرکز هستند تولید میشن و هر برند رمی که استفاده میکنن فقط از این چند شرکت چیپ ها رو سورس میکنن (هاینیکس، سامسونگ، مایکرون و ...) و از مریخ و ... هم نمیاد. در مورد فرم فیزیکی که هم که استاندارد های رم مثل DDR و GDDR و همچنین طراحی فیزیکی این قطعات هم استاندارد هستن، یعنی از مشخصات JEDEC پیروی می کنن و انتظار نباید داشت که برای ثابت کردن ایرانی بودن این رم باید همه چیز و همه SMD ها و آرایش پین ها و ... متفاوت باشه. پس انتظار نداشته باشین ایران یک شبه بیاد Fab راه اندازی کنه و خودش استاندارد مموری تبیین کنه که با هیچ کدوم از پلتفرمهای x86 هم سازگار نباشه.

ویرایش شده توسط ISI300
لینک به دیدگاه

ما با پدیده ای در این کشور مواجه هستیم

که گویا بقیه ابر انسان هستن و ما انسان اولیه

برای بعضی مرغ همسایه غازه

برادر من استفاده نکرده چیو تخریب میکنی؟

چرا ما باید راجب هر چیزی خود شاخ پندار باشیم و کارشناس عالیه؟؟

کمترین و زیباترین حرکت سکوت و تماشا هست 

اگر استفاده کردید بد بوده بیاید بگید آقا ما استفاده کردیم بد بود

دیگه چرا ندیده نشناخته و تحقیق نکرده میکوبی / میکوبی که چی؟ یکی بهترش رو بسازی؟

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، MAhmoOD Nazari گفته است :

پس این رما همون ژل هست که توی کارخونه ژل تولید نشده!!!!!!

انقدر از اسم "ژل" استفاده کردین ناخودآگاه طبع شوخی بی مزه بنده رو فعال کردین  بنابراین جمله شمارو با توجه به ادعاهای  شرکت معظم فدک مبنی بر طراحی و تولید انواع حافظه رایانه از قبیل ram و ssd  و توان رقابت با نمونه های خارجی و تمایل به صادرات اصلاح میکنم : پس این رم ها همون ژله هست که با ریختن کمی پودر  ( چیپ به اصطلاح تولید داخل که درواقع تولید ضعیفترین تولید کننده بین سه تولید کننده ی اصلی (micron) در مقدار مشخصی آب (طراحی داخلی و بومی فدک) و قرار دادن در یخچال پس از مدت مشخص با صرف هزینه ی 1 میلیارد تومان (درسال 94) برای چاپ نام فدک و تولید ایران روی قطعات وارد بازار شده و با افتخار تولید داخل هست و قابل رقابت با نمونه های خارجی.

متاسفانه بعضی دوستان بجای تولید و نو آوری با انحصار و تحت فشار قرار دادن مردم و اجبار  برنامه ریزی کردند که ضعیف ترین و بی کیفیت ترین محصولات رو با قیمت های بالا با تضمین فروش (صرفا بدلیل فلج کردن توان خرید مردم و محدود کردن انتخاب ها) وارد بازار کنند و نه تنها کارآفرینی خاصی صورت نمیگیره با توجه به اینکه بیشتر این محصولات از جمله خودروسازی و بسیاری موارد دیگه که همین مثال براشون قابل استفادست درواقع بیشتر قطعاتشون تولید خارج هست بلکه فقط و فقط فشار روی عموم مردم بیشتر میشه.

عزیزانی که از همچین شرکت هایی یا شرکت هایی مثل glx برای گوشی موبایل حمایت میکنین اگه مثل بنده و سایر دوستان اینجا عضوی از این جامعه هستین که از گلالود شدن آب ماهی بیشتری بدست نمیارین توجه داشته باشین که دستور ممنوعیت واردات قطعاتی که نمونه ی ایرانی (بخونید با نام ایرانی اما تولید کامل خارجی) دارند یا امکان تولیدشون در داخل هست صادر شده و برنامه ریزی طولانی مدت اما مشابهی مانند خودروسازی براش درنظر گرفته شده( که البته با بروزرسانی هایی در متن خبر با توجه به آماده نبودن بستر و شرایط در زمان حاضر سعی شد کمی پوشانده بشه). بنابراین با حمایت از ادعاهای به اصطلاح تولید کنندگانی از این قبیل بزودی بخاطر انحصار و محدودیت و نبودن گزینه های دیگه ناچار به خرید قطعات ضعیف با قیمت های بالا خواهید شد. دقیقا همون اتفاقی که برای خودروسازی افتاده و حتی خودروهای به اصطلاح تولید داخل به بهانه های مختلف به قیمت خودروهای خارجی با کیفیتی که تا همین چندسال پیش میتونستین تهیه کنین فروخته میشن داخل بازار.

ویرایش شده توسط mohsen.dehvari
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

هیچ شرکتی تو دنیا رمها رو خودش 100 درصد تولید نمیکنه

شما برد روی یک رم رو نگاه کنید از کلی قطعه تشکیل شده

هیچ شرکتی نمیتونه بیاد برای تمام اون قطعات روی برد رم یک شرکت تولیدی بزنه که اگر بخواد اینکار رو بکنه اصلا تولیدش بصرفه در نمیاد

شرکتها فقط برد رو طراحی میکنن و اینکه روی برد از چه قطعاتی استفاده کنن

بعضی شرکتها هم هستن حتی طراحی  رو انجام نمیدن فقط به شرکتهای بزرگ سفارش میدن و بعد فقط برند خودشون رو میزنن روی رم

من یک رم اکسترم داشتم وقتی روی سی پی یو زد نگاه میکردم رم رو میزد ژل

لینک به دیدگاه

من که نمیدونم چیه داستانش ولی احتمالا عین همین گرین که از چین میخره و مارک خودش رو میزنه این ها هم احتمالا از یک شرکتی که ارزونترین قیمت رو داشته باشن رو میخرن و دیگه یه هیت سینک فلزی رو یک کارگاه کوچیک هم میتونه تولید بکنه و میشه روش چسبوند

چیزی که برای من جالبه اینه که ملت از گارانتی مادام العمر این شرکت تعریف میکنن تو کامنت ها (تازه یکی نوشته عین گرین ایرانی باکیفیت😂)

در صورتی که اکثر رم ها گارانتی مادام العمر دارن

من ترجیح میدم برم یه XPG بگیرم که لیکوئید کولینگ داره، RGB داره، چیپش برای سامسونگه، گارانتی آونگ مادام العمر هم داره (که آونگ خوبه بین همه این چیزایی که داشتم) و در آخر یه برند بین المللیه و میدونه چی به چیه و چی ساخته و عقبه اش معلومه

قیمتش هم نهایتا 400-500 گرون تر باشه ولی وقتی حداقل سیستم الان 20 میلیون تموم میشه منطقیه بخاطر 400-500 کل سیستم رو تو خطر بندازی یا تو گل فرو کنی؟

سخت افزار کامپیوتر شوخی نیست

البته کلا صنعت شوخی نیست ولی اینا تو خودرو سازی و پوشاک و غیره و غیره گند زدن دیگه اینجارو گند نزنن البته گرین تا الان رخنه کرده ولی خب قطعات اصلی نبوده و صرفا به نابودی پاور و کیس و کولر رضایت داده

کلا بیخیال باشید 

شاید بدرد سیستم های اداری (که فروشنده میخواد فقط بکنه تو پاچه شرکت) و کامپیوتر های ارگان ها بخوره ولی بدرد ماها که برای گیمینگ و ادیت و طراحی و غیره میخوایم و سواد هرچند حداقلی و کم داریم درباره سخت افزاری داریم نمیخوره.

لینک به دیدگاه

الهی به امید تو 

رفتیم واسه حمایت از تولید بدردنخور داخل 

و خریدن رم های خوب با قیمت 10برابر الان

علی برکت الله 

لینک به دیدگاه

سلام

نه باور کنید، نه هنگ. فقط فرار کنید...

پ.ن: دوستان یه زحمت بکشید oem این رم هارو از علی بابا پیدا کنید ببینیم از کجا اومده

ویرایش شده توسط ali_8114
لینک به دیدگاه

من اولین با با ورود سری ddr4 باهاش شنا شدم شاید 4 سال پیش

اینکه کیفیت چطوره.

یکی از دوستان که کارش منتاژه میگفت رم های بدون سینکش که استفاده کرده به اسم خودشونه رو بعضی  بردا گاهی بازی در میاره و لی جدیدا شرکت به اسم سوزوکی اورده و میفروشن که مشکلاتش برطرف شده.

لینک به دیدگاه

اگه خیلی ارزون تره بخر . 

چون مونتاژ ایرانه نه ساخت ایران 

مثل گوشی GLX و مودم Utel 

ایران کی تونسته چیپ بزنه خودش ؟ 

لینک به دیدگاه

میگن چرا محصول ایرانی رو میکوبید!😑😑😑

خب عزیز دل برادر وقتی محصول ایرانی انحصار بازار رو تمام و کمال دستش میگیره که حتی قیمتش هم برابر محصول خارجیه چرا حمایت کنیم؟؟

مثل اینکه بعضیا تو ایران زندگی نمیکنن و انحصاری که خودرو سازا به وجود آوردن نمیبینن! تازه گرین کلید انحصاری کردن قطعات کامپیوتر رو زده به زودی با همین فدک مدکا هم کلا انحصار میفته دست یه مشت برند آشغال مونتاژی با قیمت برابر قطعه برند خارجی!!!

احتمالا به زودی به اینایی که از خارج وسیله وارد میکنن هم گیر بدن یا گمرکی رو ببرن بالا رسما دیگه مجبور بشیم از این آت و اشغالا بخریم!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...