رفتن به مطلب

راهنمایی در مورد مانیتور

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام من یک عدد مانیتور ۲۷ ایسوس دارم و می خوام یدونه دیگه با اندازه کوچکتر بخرم ولی کلا چیزی از کنتراست و زمان تاخیر نمیدونم  مثلا کنتراست 1 به 5000000 کیفیت بهتری داره و یا مثلا 1 به 1000000   و یا زمان تاخیر کلا چیه  و  کدوم پنل هم برای چشم خوب هست و هم کفیت خوبی داره

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Mahdi ZMS گفته است :

با سلام من یک عدد مانیتور ۲۷ ایسوس دارم و می خوام یدونه دیگه با اندازه کوچکتر بخرم ولی کلا چیزی از کنتراست و زمان تاخیر نمیدونم  مثلا کنتراست 1 به 5000000 کیفیت بهتری داره و یا مثلا 1 به 1000000   و یا زمان تاخیر کلا چیه  و  کدوم پنل هم برای چشم خوب هست و هم کفیت خوبی داره

سلام

بطور کلی ما ۳ نوع پنل مانیتور داریم : IPS , VA , TN

که تفاوت های قابل توجهی دارن

IPS : بهترین کیفیت تصویر و رنگ ، بیشترین زاویه دید ، گرون ترین ، در اکثر مدل ها رفرش ریت کمتر و زمان تاخیر بهتر از VA و بدتر از TN | کاربرد اصلی = طراحی و کار گرافیکی

TN : ضعیف ترین کیفیت تصویر و رنگ ، کمترین زاویه دید ، ارزون ترین ، در اکثر مدل ها رفرش ریت بیشتر و کمترین زمان تاخیر نسبت به دو پنل دیگه | کاربرد اصلی = گیمینگ حرفه ای (تورنومنت)

VA: کیفیت تصویر و رنگ بهتر از TN و بدتر از IPS ، زاویه ی دید تا حدی مشابه IPS ، قیمت کمتر از IPS و بیشتر از TN ، رفرش ریت بیشتر از IPS و کمتر از TN و بیشترین زمان تاخیر | کاربرد اصلی = تقریبا همه چی

حالا شما با توجه به کاربرد و بودجتون میتونید از بین مانیتور های موجود، یه مدل مناسب خودتون رو انتخاب کنید.

زمان تاخیر اگر اشتباه نکنم تعریفش این میشه = مدت زمانی که طول میکشه تا یک پیکسل از رنگ تمام مشکی به تمام سفید تغییر کنه یا برعکس.

که بنظر من اگر بصورت تورنومنتی بازی نمیکنید تفاوت چندانی ایجاد نمیکنه. زیر 6 میلی ثانیه باشه کفایت میکنه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

بالاتر دوستمون توضیحات عمومی پنل هارو دادن،

اما برای تمامی مانیتور ها چنین نیست.

من vp228 دارم با پنل tn؛ اما به لحاظ کیفیت تصویر کنار ips گذاشتم بهتر بود و اصلا هم زاویه دید نداره، از هر طرفی که نگاه میکنم، تصویر بدون تغییره(البته ازون vp228 های تولید ایسوس هست، نه ازینایی که مادیران سرهم میکنه!)، اما یه مانیتور استوک hp هم گرفتم، اون هم tn هست، با کوچکترین تغییر زاویه، رنگ ها تغییر میکنه و تصویر غیر واقعی میشه!

بیشتر باید دنبال همون زاویه دید و میزان کنتراست باشید تا نوع پنل، مگر اینکه مقیاس کارتون خیلی حرفه ای باشه!

تعریف کلی زمان تاخیر رو هم ایشون دادن، اما در عمل به معنی اینه که تصویر به مانیتور ارسال شده و چقدر طول میکشه تا اون تصویر به نمایش دربیاد، یعنی اینکه تصویر توسط کار گرافیک رنده شده و به مانیتور ارسال شده و اما یه وقفه ای هست تا تصویر نمایش داده بشه، اون میشه زمان تاخیر! هر چی هم کمتر، بهتر

پنل های VA هم شنیدم همشون زاویه دیدشون کمه و خیلی تفاوت رنگ میده، پنل VA رو بدلیل مقاومت بالا، بیشتر توی نمایشگر های فروشگاهی یا صندوق های حسابداری دیدم که استفاده میشه!

لینک به دیدگاه

ممنون از دوستان تا حدی اطلاعتم کامل شد ولی کنتراست رو هنوز نفهمیدم مثلا کنتراست یکی  1 به 5000000 و دیگری 1 به 1000000 هست  کیفیت کدوم یک بهتره؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اصولا کنتراست جزو اون کمیت هاییه که هرچی بیشتر باشه بهتره،

به طور کلی کنتراست میشه توانایی ایجاد تضاد بین رنگ ها، هر چی کنتراست بیشتر باشه، مزر بین رنگ ها کمتر میشه و رنگ کیفیت بهتری داره

لینک به دیدگاه

در 47 دقیقه قبل، Mahdi ZMS گفته است :

ممنون از دوستان تا حدی اطلاعتم کامل شد ولی کنتراست رو هنوز نفهمیدم مثلا کنتراست یکی  1 به 5000000 و دیگری 1 به 1000000 هست  کیفیت کدوم یک بهتره؟

سلام کنتراست هایی که شرکت ها اعلام مکنن جهت تبلیغات هست. ولی بسته به نیاز شما یا va بخر یا ips. 

Va

کنتراست 1 به 3000

نمایش بهتر و یک دستی رنگ سیاه. 

رنگ ها به طبیعی تر هست. 

مانسب ترین ماینتور برای استفاده در فضا های تاریک

Ips 

کنتراست 1 به 1000

یک دستی رنگ سیاه را نداره. 

زاویه دید بیشتر نسبت به va

رنگ ها روشن تر و شاد تر  هستن. 

مناسب برای استفاده در  فضا های روشن. 

ویرایش شده توسط zen
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 46 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است :

مزر بین رنگ ها کمتر میشه و رنگ کیفیت بهتری داره

شرمنده یه سوال، الان کم شدن مرز بین رنگ‌ها خوبه با بد؟؟؟ خب اگه مرز بین رنگ‌ها کم بشه یعنی تفکیک پذیری عملا از بین میره که 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 1 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

شرمنده یه سوال، الان کم شدن مرز بین رنگ‌ها خوبه با بد؟؟؟ خب اگه مرز بین رنگ‌ها کم بشه یعنی تفکیک پذیری عملا از بین میره که 

منظورمون یه چیزه، من یکم بد بیان کردم، منظورم از کم شدن مرز این بود که اگه دقت کنید، بین 2 تا بخش که رنگ متفاوت دارن، ممکنه یه طیف رنگ ایجاد شه تا از یک رنگ به رنگ دیگه برسه، منظور من از کم شدن مرز بین رنگ ها، از بین رفتن اون طیف بین 2 بخش  رنگ ها بود! که با افزایش کنتراست کمتر میشه...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 7 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است :

منظورمون یه چیزه، من یکم بد بیان کردم، منظورم از کم شدن مرز این بود که اگه دقت کنید، بین 2 تا بخش که رنگ متفاوت دارن، ممکنه یه طیف رنگ ایجاد شه تا از یک رنگ به رنگ دیگه برسه، منظور من از کم شدن مرز بین رنگ ها، از بین رفتن اون طیف بین 2 بخش  رنگ ها بود! که با افزایش کنتراست کمتر میشه...

خب این خوبه یا بد؟؟؟به نظر من بده.

راستش من حدود ۳روزی هست یه مانیتور جدید گرفتم (msi optix mpg27cq) و قبل از این یه سامسونگ داشتم با پنل pls الانکه اومدم به va توی این چند روز تا حدودی باهاش مچ شدم ولی هنوز یکی دوتا موردش رو نمیتونم درک کنم، یکی سایه و شبح طور بودن رنگ ها در بعضی جاها یکی هم تنظیماتش، تنظیماتش یجوریه، اینگار هر طرف رو درست میکنی یه طرف دیگه خراب میشه.

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، Paxton گفته است :

زمان تاخیر اگر اشتباه نکنم تعریفش این میشه = مدت زمانی که طول میکشه تا یک پیکسل از رنگ تمام مشکی به تمام سفید تغییر کنه یا برعکس.

درود

در تکمیل گفته دوستان

دوتا هست : از مشکی به سفید و سپس مشکی که میشه گفت از مشکی به مشکی

یکی دیگه هم از خاکستری به خاکستری (از این مورد بیشتر استفاده میکنن )

در 5 ساعت قبل، MAhmoOD Nazari گفته است :

من vp228 دارم با پنل tn؛ اما به لحاظ کیفیت تصویر کنار ips گذاشتم بهتر بود

تایید میکنم صرفا به نوع پنل نیست و درجه ی کیفی اونم مد نظر البته تعریف افراد از کیفیتم متفاوته و از طرفی ما مانیتور 2 میلیونی با پنل ips داریم همچنین مانیتور 60 میلیونی اگر قرار به مقایسه باشه باید حداقل همرده باشن در نتیجه اگر tn شما رو خوب در نظر بگیریم ips رو که کنارش گذاشتید صد در صد  ضعیف  و هم ردش نبوده پس نمیشه گفت مانیتورتون از ips سر تر هست که اگر اینگونه بود دیگه ips اصلا تولید نمیشد !

حتی تکنولوژی جدید oled با این تصاویر خیره کننده بازم تو دقت رنگ خییلی از ips فاصله داره  !!!

تعریف کلی زمان تاخیر رو هم ایشون دادن، اما در عمل به معنی اینه که تصویر به مانیتور ارسال شده و چقدر طول میکشه تا اون تصویر به نمایش دربیاد، یعنی اینکه تصویر توسط کار گرافیک رنده شده و به مانیتور ارسال شده و اما یه وقفه ای هست تا تصویر نمایش داده بشه، اون میشه زمان تاخیر! هر چی هم کمتر، بهتر

(در تکمیل گفته دوستان صرفا جهت تفهیم صاحب تاپیک ) :

زمان پاسخ دهی (Response Time): مدت زمانی که طول می‌کشه تا تصویر در مانیتوراز یک رنگ به رنگ دیگر تغییر کند.
تاخیر ورودی (Input Lag) : زمانی که مثلا توی گیم روی موس کلیک میکنیم تا ارسال دستور به گرافیک سپس پردازش و در نهایت ارسال تصویر به مانیتور جهت نمایش .

در 3 ساعت قبل، Mahdi ZMS گفته است :

کنتراست : به طور کلی دوتا پیکسل از مانیتور رو در نظر بگیرید یکی سفید ترین حالت و یکی هم مشکی ترین تفاوت این دو میشه کنتراست ( البته کنتراست ابعاد خیلی گسترده تری داره و به این سادگی تعریف نمیشه این مثال صرفا جهت تفهیمه )
در کل هرچی بیشتر باشه تصویر زنده تر و طبیعی تره 

کنتراست استاتیک : هر دو رنگ سفید و مشکی رو کنار هم میذارن ( مثلا صفحه شطرنجی ) بعد کنتراست رو اندازی میگیرن
کنتراست داینامیک : مانیتور رو کاملا سفید اندازه میگیرن و سپس کاملا سیاه بعد تفاوت این دوتا رو میگن کنتراست داینامیک
(توی کنتراست کلا آب بندی میشه شدید یعنی به این اعداد خیلی دل خوش نکنید و بررسی های مانیتور ها رو ببینید خیلی بهتره به نظرم اون داینامیک که دیگه یه چیز مسخره هست صرفا چون اعدادش کنده تر میشه واسه گول زدن ملت کاربردش بیشتره تا بیانگر واقعیت باشه !

images.jpg.1dbb462633b89bf07360d7aaf4a5a54c.jpg

لازم به ذکره که پنل های ips به جز رده بالاهاش به نسبت va بدترین کنتراست رو ارائه میدن اما در کنارش بهترین دقت رنگ رو هم دارن ! :

photo_2020-09-01_09-57-33.thumb.jpg.d93f9b6fb18f8b1f0106cdd6d36b3a7d.jpg

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، abidi گفته است :

درود

در تکمیل گفته دوستان

دوتا هست : از مشکی به سفید و سپس مشکی که میشه گفت از مشکی به مشکی

یکی دیگه هم از خاکستری به خاکستری (از این مورد بیشتر استفاده میکنن )

(در تکمیل گفته دوستان صرفا جهت تفهیم صاحب تاپیک ) :

زمان پاسخ دهی (Response Time): مدت زمانی که طول می‌کشه تا تصویر در مانیتوراز یک رنگ به رنگ دیگر تغییر کند.
تاخیر ورودی (Input Lag) : زمانی که مثلا توی گیم روی موس کلیک میکنیم تا ارسال دستور به گرافیک سپس پردازش و در نهایت ارسال تصویر به مانیتور جهت نمایش .

کنتراست : به طور کلی دوتا پیکسل از مانیتور رو در نظر بگیرید یکی سفید ترین حالت و یکی هم مشکی ترین تفاوت این دو میشه کنتراست ( البته کنتراست ابعاد خیلی گسترده تری داره و به این سادگی تعریف نمیشه این مثال صرفا جهت تفهیمه )
در کل هرچی بیشتر باشه تصویر زنده تر و طبیعی تره 

کنتراست استاتیک : هر دو رنگ سفید و مشکی رو کنار هم میذارن ( مثلا صفحه شطرنجی ) بعد کنتراست رو اندازی میگیرن
کنتراست داینامیک : مانیتور رو کاملا سفید اندازه میگیرن و سپس کاملا سیاه بعد تفاوت این دوتا رو میگن کنتراست داینامیک
(توی کنتراست کلا آب بندی میشه شدید یعنی به این اعداد خیلی دل خوش نکنید و بررسی های مانیتور ها رو ببینید خیلی بهتره به نظرم اون داینامیک که دیگه یه چیز مسخره هست صرفا چون اعدادش کنده تر میشه واسه گول زدن ملت کاربردش بیشتره تا بیانگر واقعیت باشه !

images.jpg.1dbb462633b89bf07360d7aaf4a5a54c.jpg

لازم به ذکره که پنل های ips به جز رده بالاهاش به نسبت va بدترین کنتراست رو ارائه میدن اما در کنارش بهترین دقت رنگ رو هم دارن ! :

photo_2020-09-01_09-57-33.thumb.jpg.d93f9b6fb18f8b1f0106cdd6d36b3a7d.jpg

بسیار ممنونم از توضیح مفیدتون

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 14 دقیقه قبل، abidi گفته است :

درود

دوست عزیز درباره این داستان من نظری ندارین؟؟؟

چجوری ای ابرها و سایه ها رو حذف و یکدست کنم؟

msi optix mpg27cq

photo_2021-01-16_21-43-51.jpg

photo_2021-01-16_21-43-56.jpg

photo_2021-01-16_21-43-59.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 44 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

دوست عزیز درباره این داستان من نظری ندارین؟؟؟

چجوری ای ابرها و سایه ها رو حذف و یکدست کنم؟

msi optix mpg27cq

رزولیشن مانیتور چی هست؟

گرافیکتون چیه؟

از کابل مرغوب استفاده میکنید؟

این حالت لایه لایه شدن، فک کنم زمانی پیش میاد که بیت ریت کم هست!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 46 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است :

رزولیشن مانیتور چی هست؟

گرافیکتون چیه؟

از کابل مرغوب استفاده میکنید؟

این حالت لایه لایه شدن، فک کنم زمانی پیش میاد که بیت ریت کم هست!

2k

gtx 1080

فابریکی خود مانیتور هست

چیکارش باید کرد؟قابل تنظیم هست؟؟؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 19 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

gtx 1080

فابریکی خود مانیتور هست

از داخل پنل انویدیا چک کنیدببینید که تصویر native نباشه، فرکانس و بیت ریت تنظیم باشن، ممکنه برای دریافت تصویر مطلوب در رزولیشن 2k احتیاج به استفاده از کابل بهتر یا ورودی دیگه باشه...

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

2k

gtx 1080

فابریکی خود مانیتور هست

به این مشکل color dithering  میگن این مسئله مربوط به درایور انویدیا هستش که چند ساله هنوز تو ویندوز حل نکرده. یعنی شما به کارت AMD وصل کنید این مشکل تا حد زیادی کم میشه. قبلا رو بعضی درایورها میتونستید مشکل رو تا حدی برطرف کرد ولی الان تو ویندوز های جدیدیتر نمیشه.

https://www.techpowerup.com/forums/threads/nvidia-dithering-registries-hack-guide-how-to-deal-with-color-banding-after-calibration-on-nvidia-gpu.259094/

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 32 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است :

از داخل پنل انویدیا چک کنیدببینید که تصویر native نباشه، فرکانس و بیت ریت تنظیم باشن، ممکنه برای دریافت تصویر مطلوب در رزولیشن 2k احتیاج به استفاده از کابل بهتر یا ورودی دیگه باشه...

والا هرچی گشتم اینارو توی پنل پیدا نکردم 😐

در 31 دقیقه قبل، 🅰️🅼🅸🅽 گفته است :

به این مشکل color dithering  میگن این مسئله مربوط به درایور انویدیا هستش که چند ساله هنوز تو ویندوز حل نکرده. یعنی شما به کارت AMD وصل کنید این مشکل تا حد زیادی کم میشه. قبلا رو بعضی درایورها میتونستید مشکل رو تا حدی برطرف کرد ولی الان تو ویندوز های جدیدیتر نمیشه.

https://www.techpowerup.com/forums/threads/nvidia-dithering-registries-hack-guide-how-to-deal-with-color-banding-after-calibration-on-nvidia-gpu.259094/

عجب پس یعنی کاریش نمیشه کرد؟؟؟

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

والا هرچی گشتم اینارو توی پنل پیدا نکردم 😐

عجب پس یعنی کاریش نمیشه کرد؟؟؟

فعلا نه! سخت نگیرید حالشو ببرین. جالبتر اینجاست انویدیا تو لینوکس این مشکلو ندراه.

Dithering in Windows drivers? | guru3D Forums

این مشکل به خاطر تبدیل رنگ ها از 6 بیت به 8 بیت یا 8 بیت به 10 بیت پیش میاد که درایور یا ویندوز باید با الگوریتمی بهبود بدن.

یک کاری میتونید انجام بدین مقدار گاما و کنتراست رو از طریق کنترل پنل انویدیا یا خود تنظیمات مانیتور تغییر بدین یکخورده بهتر میشه.

لینک به دیدگاه

این روش هم هستش رو ویندوزهای قبلی جواب میداد:

https://hub.displaycal.net/forums/topic/how-to-enable-dithering-on-nvidia-geforce-with-windows-os/

لینک به دیدگاه

برای تست هم میتونید از تصاویر زیر استفاده کنید.

Monitor Banding.jpg

Monitor Banding.png

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 1 ساعت قبل، 🅰️🅼🅸🅽 گفته است :

فعلا نه! سخت نگیرید حالشو ببرین.

البته این داستان فقط توی صحنه ها و تصاویری ثابت وجود داره ها، در واقعا توی گیم یا فیلم اصلا قابل تشخیص نیست، یخورده تنظیمات از جمله Black tuner رو بالا پایین کردم بهتر شد، ممنون از راهنمایی خوبتون.

شرمنده یه سوال دیگه هم هست درباره قابلیت ها و گذینه های این مانیتور.

Zero Latency , HDCR , Anti Motion Blur 

اینا به درد میخورن؟؟؟ روشن کنم؟؟؟

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

البته این داستان فقط توی صحنه ها و تصاویری ثابت وجود داره ها، در واقعا توی گیم یا فیلم اصلا قابل تشخیص نیست، یخورده تنظیمات از جمله Black tuner رو بالا پایین کردم بهتر شد، ممنون از راهنمایی خوبتون.

شرمنده یه سوال دیگه هم هست درباره قابلیت ها و گذینه های این مانیتور.

Zero Latency , HDCR , Anti Motion Blur 

اینا به درد میخورن؟؟؟ روشن کنم؟؟؟

تو محیط های تاریک مثل فیلم های ترسناک یا رنگ آسمان در بازی ها قابل مشاهده هستش البته چون متحرک هستش دقت نکردین. اون گزینه ‌ها رو دقیقا نمیدونم. اولی Anti Motion Blur محو شدن حرکتی رو از بین میبره. معمولا در مانیتورهای رفرش بالا یک ایرادی دارن این هستش وقتی یک جسمی سریع حرکت میکنه  سایه‌ای از حرکت جسم دیده میشه. این گزینه برای اون هستش. دومی رو که اصلا نمیدونم  سومی احتمال خیلی زیاد زمان پاسخ دهی رو کم میکنه ولی باعث ایجاد سایه در اطراف اشیا میشه. این مورد رو فعال کنید پیکسل ها سریع تر میشن. مثلا موس رو تکون بدین مشخص هستش اما دقت کنید به دنباله موس یک سایه ایجاد میشه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...