رفتن به مطلب

تاپیک جامع بحث‌ها و مشکلات مربوط به گلوگاه سیستم و قطعات

اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 3 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

منظور ایشون این هستش که برای گلوگاه نشدن پردازنده میری یه پردازنده قویتر میخری بعد گرافیک برای پردازنده گلوگاه میشه میری گرافیک قویتر میخری دوباره پردازنده گلوگاه میشه و....

..........

به طور کلی در سیستم های گیمینگ باید سیستم به شکلی باشه که گرافیک زیر لود کامل بره و به نوعی گلوگاه بشه چون در اکثر سیستم های گیمینگ کارت گرافیک گرانترین قطعه هستش پس باید از همه قدرتش استفاده بشه .

ایده آل اینه که شما فرمودین, ولی به چه قیمتی؟

آیا مثلا برای ده درصد گلوگاه ارزش داره کل سیستم رو عوض کنیم؟؟؟

لینک به دیدگاه

• ارسال 1.2k
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

تصاویر ارسال شده

در 5 ساعت قبل، NaeemSameti گفته است :

حقیقتا نفهمیدم منظورتونو خخخخ با این حال +

مخلص، آقا وحید شفاف سازی کرد.

در 5 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

منظور ایشون این هستش که برای گلوگاه نشدن پردازنده میری یه پردازنده قویتر میخری بعد گرافیک برای پردازنده گلوگاه میشه میری گرافیک قویتر میخری دوباره پردازنده گلوگاه میشه و....

..........

به طور کلی در سیستم های گیمینگ باید سیستم به شکلی باشه که گرافیک زیر لود کامل بره و به نوعی گلوگاه بشه چون در اکثر سیستم های گیمینگ کارت گرافیک گرانترین قطعه هستش پس باید از همه قدرتش استفاده بشه .

در 5 ساعت قبل، mka19 گفته است :

سعید جان با این حرفت من رفتم تو افق محو شم

تحلیلش منو یاد انتگرال سه گانه انداخت?

مخلص. فکر نکنم اینقدر پیچیده باشه.

در 2 ساعت قبل، Sundown گفته است :

به نظرم نه. اگر بخوای روند حذف گلوگاه رو پی بگیری، مدام باید قطعه عوض کنی، همانطور که برخی دوستان می کنند.

به نظرم بهتره ببینی رایانه کارت رو انجام می ده یا نه و خودت رو زیاد درگیر گلوگاه و بزنگاه و ... نکنی.

لینک به دیدگاه

یکی از دوستان به توصیه من کارت 1080 و سی پی یو  7700 خریده.الان مرتب گله داره که سی پی یو ضعیفه و باید 7700k می خریدم.

چقدر حرفشون درسته ؟

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، amir_amd گفته است :

یکی از دوستان به توصیه من کارت 1080 و سی پی یو  7700 خریده.الان مرتب گله داره که سی پی یو ضعیفه و باید 7700k می خریدم.

چقدر حرفشون درسته ؟

حرفشون کاملا غلطه قدرت پردازش 7700 معمولی با نسخه کا بسیار بسیار ناچیزه و نسخه کا فقط قابلیت اورکلاک بیشتری داره یا همون ضریب بازه.

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Sundown گفته است :

گلوگاه به طور کلی نسبی هستش . یه چیز کامل و صد در صد نیست .

برای مثال : ( اعداد رو از خودم میزارم )

شما با 1080 و 4460 و رم 16 با فرکانس 1600 توی فلان بازی 100 فریم میگیرید . اگر رم رو ببرید روی +2000 فریم شما میشه 103 فریم اگر CPU رو هم به 4770K ارتقاء بدید فریم نهایی میشه 108 .

شاید بگید خب سیستم فعلی به اندازه 8 فریم برای گرافیک گلوگاه شده ام این برداشت تا حدود زیادی نادرسته . عموما وقتی صحبت از گلوگاه میشه که گرافیک نتونه زیر لود کامل بره و درصد زیادی از پرفورمنس از دست بره . الان یه گرافیک بالارده میتونه بالای 3 تومن قیمت داشته باشه 20 درصد هرزرفتن پرفورمنس این کارت میشه حدود 600 هزارتومن . ضمن این که کارت گرافیکی که 20 درصد از این کارت گرافیک ضعیفتر باشه میتونه تا 1 تومن ارزونتر باشه ( عموما پرچمدارها به نسبت فریمی که میدن قیمت بالاتری دارند ، همون پرفورمنس در برابر دلار یا به صرفه بودن کارت که برای مثال تفاوت بین 970 و 980 در زمان عرضه میشه اشاره کرد) بنابر این شما عملا 1 تومن از پولتون رو دور ریختید پس ارزشش رو داره که برید و ارتقاء بدید .

ضمن این که بعضی از بازی ها به طور کلی وابستگی بیشتری به CPU دارن و توی این بازی ها CPU زودتر گلوگاه میشه .

اما برای این که بفهمید نیاز به ارتقاء دارید یا نه . ( توجه کنید که در اکثر بازی ها فقط 4 هسته تاثیر مستقیم و زیادی دارن پس تا حدود درصد لود CPU میتونه گمراه کننده باشه با این حال میشه بهش استناد کرد )

برنامه MSI Afterburner رو نصب کنید . تنظیمات مربوط به مانیتورینگ GPU و CPU و رم و فریم و ... رو انجام بدید و وارد بازی بشید .

حالا نگاه کنید که کدوم قطعه زیر لود کامل میره و چقدر فریم میگیرید ( بهتره برای تست فریم رو آزاد بزارید ) اگر گرافیک زیر لود کامل میره و CPU  تا 75 درصد از قدرتش استفاده می کنه شما عملا گلوگاه ندارید و CPU به خوبی کارش رو انجام داده . اگر CPU داره حدود 90 درصد از توانش استفاده می کنه باز هم شما به اون شکل با گلوگاه رو به رو نیستید اما احتمالا با ارتقاء CPU کمی بهبود در روند اجرای بازی رو مشاهده می کنید و اگر CPU زیر لود 100 در 100 میره و همچنین اگر گرافیک زیر لود کامل نمیره یعنی شما با گلوگاه رو به رو شدید . حالا شما با توجه به درصد زیر لود رفتن گرافیک و مقایسه فریم خودتون با فریم هایی که سایت های معتبر منتشر کردند میتونید میزان نسبی گلوگاه رو حساب کنید .بعد میتونید با توجه به جیبتون و محاسبه این که برای مثلا 10 درصد پرفورمنس بیشتر چقدر باید هزینه کنید میتونید به این نتیجه گیری برسید که نیاز به ارتقاء دارید یا نه . با همه این ها اگر شما 60 فریم رو میگیرید فعلا نیازی به ارتقاء ندارید .

لینک به دیدگاه

گلوگاه ؟؟؟؟؟؟؟

4770 i7 اونم سری K! 

.............. 

لینک به دیدگاه

گلوگاه کاملا بستگی به بازی مورد نظر داره .. 
در مورد گلوگاه کارت های 1070 و قوی تر از 1070 من چندین فروم خارجی و ویدئو معتبر از یوتوبرهای معروف رو دیدم. یک i5 حتی سری k در بعضی بازی ها (بعضی) می تونه قدرت کارت رو محدود کنه. بازی هایی مثل Mafia 3 و GTA V و چند عنوان دیگه .. در هر کدوم از این بازی ها هم به سبکی خاص. برای مثال:

- در بازی مافیا 3 تاثیر چشمگیری داره به صورتی که فریم رو به زیر 60 می رسونه در بعضی موارد

-در بازی GTA V فریم رو  مثلا از 100 به 80 می رسونه که طبیعتا با استفاده از Vsync روی 60 فریم شما متوجه این تغییر نخواهید شد

در مورد پردازنده های i7، هر پردازنده ای از این نوع و از نسل های 4 و 6 و 7 کافی هست. شاید پردازنده های سری 2 که خیلی قدیمی هستن دچار مشکل شن (شاید)

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، NaeemSameti گفته است :

حرفشون کاملا غلطه قدرت پردازش 7700 معمولی با نسخه کا بسیار بسیار ناچیزه و نسخه کا فقط قابلیت اورکلاک بیشتری داره یا همون ضریب بازه.

البته فرکانس   7700k که 4.2 هست نسبت به 7700 که فرکانس  3.6 هست حدود 600 گاهرتز بیشتره و 7700k توی بنچکارکها حدود 12% سریعتر هست ولی من سوالم اینه که 7700 برای 1080 گلوگاه میشه ؟

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

گلوگاه به طور کلی نسبی هستش . یه چیز کامل و صد در صد نیست .

برای مثال : ( اعداد رو از خودم میزارم )

شما با 1080 و 4460 و رم 16 با فرکانس 1600 توی فلان بازی 100 فریم میگیرید . اگر رم رو ببرید روی +2000 فریم شما میشه 103 فریم اگر CPU رو هم به 4770K ارتقاء بدید فریم نهایی میشه 108 .

شاید بگید خب سیستم فعلی به اندازه 8 فریم برای گرافیک گلوگاه شده ام این برداشت تا حدود زیادی نادرسته . عموما وقتی صحبت از گلوگاه میشه که گرافیک نتونه زیر لود کامل بره و درصد زیادی از پرفورمنس از دست بره . الان یه گرافیک بالارده میتونه بالای 3 تومن قیمت داشته باشه 20 درصد هرزرفتن پرفورمنس این کارت میشه حدود 600 هزارتومن . ضمن این که کارت گرافیکی که 20 درصد از این کارت گرافیک ضعیفتر باشه میتونه تا 1 تومن ارزونتر باشه ( عموما پرچمدارها به نسبت فریمی که میدن قیمت بالاتری دارند ، همون پرفورمنس در برابر دلار یا به صرفه بودن کارت که برای مثال تفاوت بین 970 و 980 در زمان عرضه میشه اشاره کرد) بنابر این شما عملا 1 تومن از پولتون رو دور ریختید پس ارزشش رو داره که برید و ارتقاء بدید .

ضمن این که بعضی از بازی ها به طور کلی وابستگی بیشتری به CPU دارن و توی این بازی ها CPU زودتر گلوگاه میشه .

اما برای این که بفهمید نیاز به ارتقاء دارید یا نه . ( توجه کنید که در اکثر بازی ها فقط 4 هسته تاثیر مستقیم و زیادی دارن پس تا حدود درصد لود CPU میتونه گمراه کننده باشه با این حال میشه بهش استناد کرد )

برنامه MSI Afterburner رو نصب کنید . تنظیمات مربوط به مانیتورینگ GPU و CPU و رم و فریم و ... رو انجام بدید و وارد بازی بشید .

حالا نگاه کنید که کدوم قطعه زیر لود کامل میره و چقدر فریم میگیرید ( بهتره برای تست فریم رو آزاد بزارید ) اگر گرافیک زیر لود کامل میره و CPU  تا 75 درصد از قدرتش استفاده می کنه شما عملا گلوگاه ندارید و CPU به خوبی کارش رو انجام داده . اگر CPU داره حدود 90 درصد از توانش استفاده می کنه باز هم شما به اون شکل با گلوگاه رو به رو نیستید اما احتمالا با ارتقاء CPU کمی بهبود در روند اجرای بازی رو مشاهده می کنید و اگر CPU زیر لود 100 در 100 میره و همچنین اگر گرافیک زیر لود کامل نمیره یعنی شما با گلوگاه رو به رو شدید . حالا شما با توجه به درصد زیر لود رفتن گرافیک و مقایسه فریم خودتون با فریم هایی که سایت های معتبر منتشر کردند میتونید میزان نسبی گلوگاه رو حساب کنید .بعد میتونید با توجه به جیبتون و محاسبه این که برای مثلا 10 درصد پرفورمنس بیشتر چقدر باید هزینه کنید میتونید به این نتیجه گیری برسید که نیاز به ارتقاء دارید یا نه . با همه این ها اگر شما 60 فریم رو میگیرید فعلا نیازی به ارتقاء ندارید .

بسیار عالی بود دوست عزیز. مطالبتون جالب جامع و چکیده بود واز خوندنشون لذت بردم.

اتفاقا به مقاله ای برخوردم که همین صحبتهای شما رو این مقاله هم به تفصیل بیان کرده که دوستان در صورت تمایل  می تونن مطالعه کنن:

http://www.pcgamer.com/will-your-cpu-bottleneck-your-graphics-card

لینک به دیدگاه

البته فرکانس   7700k که 4.2 هست نسبت به 7700 که فرکانس  3.6 هست حدود 600 گاهرتز بیشتره و 7700k توی بنچکارکها حدود 12% سریعتر هست ولی من سوالم اینه که 7700 برای 1080 گلوگاه میشه ؟

4k نهایت کیفیت اخرین بازیای جهان

20% ممکنه بشه

نظر کارشناسی نیست همینطوری از هوا

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، meepo گفته است :

گلوگاه کاملا بستگی به بازی مورد نظر داره .. 
در مورد گلوگاه کارت های 1070 و قوی تر از 1070 من چندین فروم خارجی و ویدئو معتبر از یوتوبرهای معروف رو دیدم. یک i5 حتی سری k در بعضی بازی ها (بعضی) می تونه قدرت کارت رو محدود کنه. بازی هایی مثل Mafia 3 و GTA V و چند عنوان دیگه .. در هر کدوم از این بازی ها هم به سبکی خاص. برای مثال:

- در بازی مافیا 3 تاثیر چشمگیری داره به صورتی که فریم رو به زیر 60 می رسونه در بعضی موارد

-در بازی GTA V فریم رو  مثلا از 100 به 80 می رسونه که طبیعتا با استفاده از Vsync روی 60 فریم شما متوجه این تغییر نخواهید شد

در مورد پردازنده های i7، هر پردازنده ای از این نوع و از نسل های 4 و 6 و 7 کافی هست. شاید پردازنده های سری 2 که خیلی قدیمی هستن دچار مشکل شن (شاید)

با تشکر از شما. حرفتون کاملا درسته. برخلاف عقیده ای که قبلا بود بنظرم خرید i7 برای گیم عاقلانه تر و اینده نگرانه تر هست. البته i7 ها هم با هم فرق دارند مثلا در بعضی عناوین 7700k  حدود 15 درصد از 3770k فریم بالاتر میده.

ویرایش شده توسط Sundown
لینک به دیدگاه

40-50%   Rise of the tomb raider 

45-60%            Mafia 3

متوسط مصرف CPU در دو بازی (در هردو مصرف GPU حدود 100%)  

Untitled.png

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Sundown گفته است :

40-50%   Rise of the tomb raider 

45-60%            Mafia 3

متوسط مصرف CPU در دو بازی (در هردو مصرف GPU حدود 100%)  

Untitled.png

GTA V رو اگر ممکنه تست کنید

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Sundown گفته است :

با تشکر از شما. حرفتون کاملا درسته. برخلاف عقیده ای که قبلا بود بنظرم خرید i7 برای گیم عاقلانه تر و اینده نگرانه تر هست. البته i7 ها هم با هم فرق دارند مثلا در بعضی عناوین 7700k  حدود 15 درصد از 3700k فریم بالاتر میده.

خواهش می کنم
من خودم قصد ارتقا داشتم و حتی داخل یکی از معتبرترین فروم های خارجی هم مطرح کردم (linustechtips)
با وجود بازی های جدید که معمولا به خاطر بحث Optimization یکم بیشتر روی CPU تمرکز دارن بهتره که i7 داشته باشید. اما تقریبا 500 تومن هزینه اضافی نسبت به i5 عملا داخل خیلی از بازی های 2-3 سال گذشته تاثیر چندانی نخواهد داشت. بحث سر کسی هست که بخواد تازه سیستم جمع کنه و نگاهش به گیم های عجیب و غریبی هست که الان اومده و انتشار چنین بازی هایی احتمالا ادامه هم خواهد داشت. 

به هرحال همیشه پول و بودجه مسئله اصلی است. 

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، amir_amd گفته است :

GTA V رو اگر ممکنه تست کنید

ندارم GTA رو.

ولی مافیا 3 هم روی CPU فشار میاره و اصطلاحا بازی CPU intensive  هست. 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یه موردی که دوستن اصلا ازش صبحت نکردن (چون به شکل فنی گلوگاه باید تست شده باشه توسط شخص) رزولیشنه. بله پردازنده 4770 هم میتونه برای 1080ti گلوگاه باشه. و از اون طرف یه I3 معمولی میتونه راحت 1080 رو ران کنه بدون گلوگاه تو هیچ بازی. نکته رزولیشنه. خوبه من یه ویدئو گرفتم تک تک پارمتر هارو مانیتور کردم با توضیح و باز میبینم که برای کاربرا سواله که گلوگاه هستیم یا نه.

شما اگه 4770 رو بزارید کنار 1080TI روی 768×1366 گلوگاه میکنه اما یه i3 روی 4K با یه کارت هرچی که باشه گلوگاه نمیشه (مگه بازی های عجیب غریب مثل ashes of singularity یا skycity). همین قضیه رو بگیرید برید جلو. مشخصه CPU بهتر معمولا باعث افزایش فریم میشه (به کمک بار پردازشی میاد و میبینیمi7 بهتر از i3 عمل میکنه) ولی همیشه CPU ضعیف باعث گلوگاه نمیشه.

پس رزولیشن رو ملاک قرار بدید.

لینک به دیدگاه

در 13 دقیقه قبل، unhappy گفته است :

(slm ba in system bemoshkel bar nmikhoram (kambod bodje

گلوگاه؟؟؟؟

a.thumb.png.a9d88d738a3bbd6282c20c3a120b253f.png

1- پردازنده سری 6 است ولی چیپ مادربرد سری 7 رو هم ساپورت می کنه. پس به نظرم علاوه بر اینکه بهتره پردانده i5 بردارید ، همینطور بهتر است که از سری 7 هم بردارید. متوجه هستم که مشکل بودجه دارید ولی برای گیمینگ زیر i5 نباید برداشت

2- با برداشتن پردازنده سری 7، اونموقع می تونید از رم های با سرعت بیشتر از 2133 مگاهرتز ،که گویا انتخاب هم کردید، استفاده کنید (اونم روی بعضی از مادربرد های سری B و H) مثلا مادربرد خود بنده B150 Pro Gaming هست و رم 2133 برای پردازنده نسل 6 و رم 2400 برای پردازنده نسل 7 ساپورت می کنه.

3- پاور یک مقدار قوی تر باید باشه از نظر من

4- شما SSD در نظر نگرفتید که این واقعا روی کارکرد سیستمتون تاثیر زیادی خواهد گذاشت. اگر مسئله ی بودجه دارید لااقل می تونید یک اس اس دی 120 گیگی برای ویندوز در نظر بگیرید. 

ویرایش شده توسط meepo
لینک به دیدگاه

خیلی ساده میتونی سرچ کنی و ببینی که 6100 از i5 6400 تو اکثر بازی ها عملکرد بهتری داره ولی احتمالا تو تعداد خیلی کمی از بازی ها گلوگاه داشته باشی ، سعی کن خودت  سرچ کنی تا اینکه به نظر هایه کارشناسی گوش بدی ، پیشنهاد من خرید Rx470 یا Rx480 هست با مادربورد z170 که هم بتونی 6100 رو اورکلاک کنی  با خرید یه کولر و هم بتونی نسل جدید پردازنده هارو استفاده کنی و اگه لازم شد اور کنی /

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، unhappy گفته است :

(slm ba in system bemoshkel bar nmikhoram (kambod bodje

گلوگاه؟؟؟؟

درود دوست گرامی

فارسی بنویس.

لینک به دیدگاه

اول اینکه گرافیک 100% مدل 6gb رو ببند. اگه بودجه کافی نیس نبند کلا! cpu هم مدل i5 7500. پاور خوبه. بقیه کافی ان. اگه با nvidia game works و nvidia physix و نرم افزار های nvidia حال میکنی حتما همین gtx 1060 6gb رو بخر بهترینه. در غیر اینصورت rx 480. البته واسه این amd پاور قوی تر لازمه. (و یه لوله دودکش و ترانس مستقیم برق شهر?)

ویرایش شده توسط amir467
لینک به دیدگاه

در 21 ساعت قبل، ـ۞ Devileytion ۞ـ گفته است :

یه موردی که دوستن اصلا ازش صبحت نکردن (چون به شکل فنی گلوگاه باید تست شده باشه توسط شخص) رزولیشنه. بله پردازنده 4770 هم میتونه برای 1080ti گلوگاه باشه. و از اون طرف یه I3 معمولی میتونه راحت 1080 رو ران کنه بدون گلوگاه تو هیچ بازی. نکته رزولیشنه. خوبه من یه ویدئو گرفتم تک تک پارمتر هارو مانیتور کردم با توضیح و باز میبینم که برای کاربرا سواله که گلوگاه هستیم یا نه.

شما اگه 4770 رو بزارید کنار 1080TI روی 768×1366 گلوگاه میکنه اما یه i3 روی 4K با یه کارت هرچی که باشه گلوگاه نمیشه (مگه بازی های عجیب غریب مثل ashes of singularity یا skycity). همین قضیه رو بگیرید برید جلو. مشخصه CPU بهتر معمولا باعث افزایش فریم میشه (به کمک بار پردازشی میاد و میبینیمi7 بهتر از i3 عمل میکنه) ولی همیشه CPU ضعیف باعث گلوگاه نمیشه.

پس رزولیشن رو ملاک قرار بدید.

تشکر. بله رزولیشن هم باید لحاظ بشه. فکر کنم رزولیشن بالا مهار می کنه گرافیک رو و جلوی گلوگاه شدن CPU رو می گیره.

لینک به دیدگاه

• 5 هفته بعد...

با عرض سلام آیا این سیستم گلوگاه ایجاد میکند واگه ایجاد میکند کدام قطعه
CPU AMD ATHLON II X3 425
VGA AMD R9 270
RAM DDR3 8GB
M.B FOXCONN A78AX 3.0
GREEN 530AB
HDD 500 GB 7200 RPM
البته CPU آنلاک شده با مادربورد و به
amd phenom ii x4 b25 تبدیل شده

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...