رفتن به مطلب

مشاوره جهت خرید قطعات کامپیوتر

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام حامدجان,راستش میخوام نظر شخصی شما رو بدونم,که اگر شما جای بنده بودید برای این شرایط کاری که خدمتتون عرض کردم چه سیستمی رو بیشنهاد میکردین که هم عالی و هم مرقوم به صرفه باشه؟؟!!

نظر شخصی رو تو پی ام میپرسن:دی

لینک به دیدگاه

• ارسال 27.2k
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

حامد جان ممنون از اینکه وقتتو گذاشتی , @};-

خب حالا اگه یه سیستم با هزینه کمتر و با در نظر گرفتن اورکلاک باشه چی پیشنهاد میکنی!! :-?؟؟؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

حامد جان ممنون از اینکه وقتتو گذاشتی , @};-

خب حالا اگه یه سیستم با هزینه کمتر و با در نظر گرفتن اورکلاک باشه چی پیشنهاد میکنی!! :-?؟؟؟

این یجورایی سوال من هم هست

ارزونترین مین و سی پی یو برای اوور چی هست ؟؟؟

با ترکیب 3570k + یه مین h61 نمیشه اوور کرد ؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

میتونی این تغییرات رو بدی :

پردازنده : Intel® Core™ i7-3570K Ivy Bridge قیمت حدودی 740

مادربورد : ASUS P8Z77-V PRO قیمت حدود 710

رم : Patriot Gamer II 16GB 2x4GB DDR3 1333 قیمت حدودی 140

هارد دیسک : Toshiba 3TB SATA3 7200RPM 64MB قیمت حدودی 500

گرافیک : Club 3D HD 7870 2GB DDR5 قیمت حدودی 860

درایو نوری : Pioneer BDR-207DBK 12X Bluray Disk - RW قیمت حدودی 350 ( البته این مدل ممکنه دیگه نباشه یا اینکه قیمتش این نباشه . من قیمت رو حدس زدم . ولی شما به بلوری رایتر نیاز داری حتما )

کیس : CASE GREEN X-5 قیمت حدودی 260

پاور : Power Green GP850B-OC قیمت حدودی 440

قیمت در میاد 4 میلیون . باز هم جا داره ارزونتر بشه . ولی خوب سیستم هم ضعیفتر میشه .

لینک به دیدگاه

این یجورایی سوال من هم هست

ارزونترین مین و سی پی یو برای اوور چی هست ؟؟؟

با ترکیب 3570k + یه مین h61 نمیشه اوور کرد ؟؟؟؟

شما برای اور کردن پردازنده های سری K باید حداقل از مادربورد های سری P67 ، Z68 و یا Z77 استفاده کنید . سری های دیگه امکان اور پردازنده رو به شما نمیدن . ارزونترینهای هر کدوم از این سری ها هم به درد اور نمیخورن. چون مدار تغذیه ضعیفی دارن . باید متوسط به بالای این سری ها رو تهیه کنید .

لینک به دیدگاه

سلام

مشخصات سیستم من :

CPU : Core2duo E8500 3.16 GHz

M.D : ASUS P5E

RAM : 4G DDR2 800

Power : 680 w Green

VGA : EAH 3870 X2 1G TOP

دنبال این بودم که فقط کارت گرافیک رو ارتقا بدم ( تا 1 ملیون که به شخصه نتیجه گرفتم تا این قیمت 6990 بهترین گزینس ! ) ولی بعد دیدیم پاور واسه این کارت کم دارم پس در نتیجه باید پاورم عوض کنم ! چند جا دوستان هم گفتند با این گرافیک CPU به مشکل می خوره ! خلاصه کلا گیج شدم !

حالا می خوستم ببینم اگه این گرافیکو بخرم با مشخصات ذکر شده هیچ جای امیدی هست یا باید حرکت انقلابی زد و کلا رفت تو کار سیستم جدید ...

حتی المقدور می خوام تغییر اساسی ندم ولی اگه به نتیجه نرسم مجبورم و اگه بخوام سیستم عوض کنم می خوام بدونم پیشنهاد شما واسه این بودجه ها چیه :

گرافیک که : 6990 ( اگه پیشنهاد بهتر دارید بفرمایید )

سی پی یو : 600 تا 700 هزار تومان

مادربورد : 600 تا 700 هزار تومان

رم : تا 300 هزار تومان

منتظر کمکتون هستم ...

با تشکر

اشکان

لینک به دیدگاه

به نظر من بهتره که کارت گرافیک رو از سری 7000 بگیری . میتونی 7870 و یا 7950 بگیری . مصرف کمتری دارن . حرارت کمتری ایجاد میکنن و کارایی بهتری دارن .

پردازنده رو تا 700 تومان میتونی اینتل Core i5 3570 معمولی بگیری . سری K گرونتره و برای اورکلاکه . مادربورد رو میتونی از سری H77 و یا B75 بگیری . چون Z77 برای اورکلاک مناسبه و تفاوت چندانی با سریهایی که گفتم و مخصوصا با H77 نداره . مهمترین تفاوتش همون ساپورت اورکلاک پردازنده هست . در عوض با حدود 500 تومان میتونی یک مادربورد خوب بگیری .

رم رو میتونی 2 تا 4 گیگی بگیری . 8 گیگ رم کافیه . فرکانس 1333 بگیر . نیازی به فرکانس بالاتر نداری . با حدود 130-140 تومان میتونی بگیری . پاور 680 وات هم برای همچین سیستمی کاملا کفایت میکنه . چون اور هم نمیکنی مشکلی پیش نمیاد . البته اگر پاور سالمه .

لینک به دیدگاه

به نظر من بهتره که کارت گرافیک رو از سری 7000 بگیری . میتونی 7870 و یا 7950 بگیری . مصرف کمتری دارن . حرارت کمتری ایجاد میکنن و کارایی بهتری دارن .

پردازنده رو تا 700 تومان میتونی اینتل Core i5 3570 معمولی بگیری . سری K گرونتره و برای اورکلاکه . مادربورد رو میتونی از سری H77 و یا B75 بگیری . چون Z77 برای اورکلاک مناسبه و تفاوت چندانی با سریهایی که گفتم و مخصوصا با H77 نداره . مهمترین تفاوتش همون ساپورت اورکلاک پردازنده هست . در عوض با حدود 500 تومان میتونی یک مادربورد خوب بگیری .

رم رو میتونی 2 تا 4 گیگی بگیری . 8 گیگ رم کافیه . فرکانس 1333 بگیر . نیازی به فرکانس بالاتر نداری . با حدود 130-140 تومان میتونی بگیری . پاور 680 وات هم برای همچین سیستمی کاملا کفایت میکنه . چون اور هم نمیکنی مشکلی پیش نمیاد . البته اگر پاور سالمه .

ممنون از راهنماییت دوست من ولی من تو اکثر بنچ مارک ها دیدیم 6990 ریت بالا تری داری نسبت به 7870 یا 7950 , و اگه مشکلش فقط دماست نمی شه با فن حلش کرد ؟؟! در ضمن اهل اور کلاک هم نیستم چون اصولا اطلاعاتشو ندارم ! در ضمن می شه مدلای مادر برد رو کامل بنویس برام هم چنین رم رو( و برای مثال مادر برد ASUS - Rampage IV Extreme فرقش با H77 که گفتید چیه ) , در ضمن تعویض پاور رو از این جهت گفتم چون ( برای مثال 6990 ) 2 تا درگاه 8 تایی برای پاورش می خوره در صورتی که پاور من 1 دونه هشتایی داره این مشکل رو چه جوری می شه با همین پاور حل کرد ؟

باز هم ممنون از ادامه راهنماییت ...

ویرایش شده توسط AshkanP
لینک به دیدگاه

بنچ مارک ها برای تست و نشون دادن قدرت هستن . تو حالت کاربردی شما نیازی به اون کارت پیدا نمیکنی . ضمنا قیمت 6990 الان خیلی بالاتر از اینهاست .کارت 7950 تو بازی مترو 2033 که خیلی برای AMD سنگینه ، تو فول اچ دی حداقل 41 فریم میده که بالاتر از حد نرمال بازی کردنه . برای بازی شما 30 فریم در ثانیه بگیری ، یعنی هیچ مشکلی نداری . 6990 همین حالت رو 62 فریم میگیره . ولی مصرفش حدود 2 برابر 7950 هست . ضمن اینکه قیمتش هم بیشتره . مشکل دما رو با فن معمولی نمیتونی حل کنی . باید کلی برای یک فن خوب هزینه کنی . تازه کیس هم باید فضای کافی داشته باشه . چون 6990 کارت خیلی بزرگیه .

مادربورد رو میتونی مثلا ASUS P8H77-V بگیری . حدود 450 تومانه . یا Asus P8B75-V که حدود 330 تومان باید باشه . البته قیمتها رو بهتره از فروشگاه بگیری . چون من قیمتها رو با توجه به قیمت های قبلی و بلالا رفتن اونها تو بازار دارم حدس میزنم . ممکنه اشتباه کنم .

رم رو Patriot Gamer II 8GB 2x4GB DDR3 1333 میتونی بگیری . حدود 140 باید باشه . رم خوبیه .

میتونی برای پاور تبدیل بزنی و یک 8 پین بگیری . معمولا تو جعبه کارت گرافیک تبدیلش هست . ولی اینکار رو نکنی بهتره . چون اون پاور برای این کار طراحی نشده و عملا نمیتونه 2 تا 8 پین و خوب تغذیه کنه . برای همین ممکنه آسیب برسونه به سیستم .

لینک به دیدگاه

مادربورد برای اورکلاک های حرفه ای طراحی شده . برای این طراحی شده که روش 5 تا کارت گرافیک نصب کرد . برای این قیمتش خیلی بالاست . شما نیازی به اینها نداری .

لینک به دیدگاه

بنچ مارک ها برای تست و نشون دادن قدرت هستن . تو حالت کاربردی شما نیازی به اون کارت پیدا نمیکنی . ضمنا قیمت 6990 الان خیلی بالاتر از اینهاست .کارت 7950 تو بازی مترو 2033 که خیلی برای AMD سنگینه ، تو فول اچ دی حداقل 41 فریم میده که بالاتر از حد نرمال بازی کردنه . برای بازی شما 30 فریم در ثانیه بگیری ، یعنی هیچ مشکلی نداری . 6990 همین حالت رو 62 فریم میگیره . ولی مصرفش حدود 2 برابر 7950 هست . ضمن اینکه قیمتش هم بیشتره . مشکل دما رو با فن معمولی نمیتونی حل کنی . باید کلی برای یک فن خوب هزینه کنی . تازه کیس هم باید فضای کافی داشته باشه . چون 6990 کارت خیلی بزرگیه .

مادربورد رو میتونی مثلا ASUS P8H77-V بگیری . حدود 450 تومانه . یا Asus P8B75-V که حدود 330 تومان باید باشه . البته قیمتها رو بهتره از فروشگاه بگیری . چون من قیمتها رو با توجه به قیمت های قبلی و بلالا رفتن اونها تو بازار دارم حدس میزنم . ممکنه اشتباه کنم .

رم رو Patriot Gamer II 8GB 2x4GB DDR3 1333 میتونی بگیری . حدود 140 باید باشه . رم خوبیه .

میتونی برای پاور تبدیل بزنی و یک 8 پین بگیری . معمولا تو جعبه کارت گرافیک تبدیلش هست . ولی اینکار رو نکنی بهتره . چون اون پاور برای این کار طراحی نشده و عملا نمیتونه 2 تا 8 پین و خوب تغذیه کنه . برای همین ممکنه آسیب برسونه به سیستم .

حامد جان ممنون کمک زیادی کردی ...

لینک به دیدگاه

دوباره سلام آقا حامد,تازه الان فهمیدم که همشهری هم که هستی! :x دم تموم بروبچ گیلانی گرم... :-h !!!!!

حامد جان اگه حالشو داری میخوام یه نظر کارشناسی واسه یه سیستم با بودجه متوسط برا اورکردن نظر بدی! :Peace Sign:

انشاا... که بتونیم جبران کنیم @};-

لینک به دیدگاه

سلام

دوستان پردازنده AMD FX-6100 با مادربورد ASROCK 870iCafe R2.0 سازگار هست؟

سایت سازنده بورد نوشته: - Support for Socket AM3+ processors

- Support for Socket AM3 processors: AMD Phenom™ II X6 / X4 / X3 / X2 (except 920 / 940) / Athlon II X4 / X3 / X2 / Sempron processors

- Supports 8-Core CPU

- Supports UCC feature (Unlock CPU Core)

- V4 + 1 Power Phase Design

- Supports CPU up to 140W

- Supports AMD's Cool 'n' Quiet Technology

- FSB 2600 MHz (5.2 GT/s)

- Supports Untied Overclocking Technology

- Supports Hyper-Transport 3.0 (HT 3.0) Technology

ولی تو سایت AMD در توضیحات چیپ AMD 870 صحبتی از سوکت AM3+ نکرده!

درضمن این انلاک کردن هسته چی هست؟(کلا من اولین بارمه میخوام AMD بخرم!)

لینک به دیدگاه

بله ساپورت میکنه . بعضی از سازنده های مادربورد برای اینکه تولید مادربورد های قبلی خودشون رو ادامه بدن و با با قیمت کمتری نسبت به مادربورد های جدید فروش داشته باشن ، اونها رو با ارتقاء به سوکت AM3+ وارد بازار کردن . مثل همین ازراک . برای اینکه که بتونن تو بخش مادربورد های ارزون بازار هم حضور داشته باشن .

لینک به دیدگاه

سلام

دوستان پردازنده AMD FX-6100 با مادربورد ASROCK 870iCafe R2.0 سازگار هست؟

سایت سازنده بورد نوشته: - Support for Socket AM3+ processors

- Support for Socket AM3 processors: AMD Phenom™ II X6 / X4 / X3 / X2 (except 920 / 940) / Athlon II X4 / X3 / X2 / Sempron processors

- Supports 8-Core CPU

- Supports UCC feature (Unlock CPU Core)

- V4 + 1 Power Phase Design

- Supports CPU up to 140W

- Supports AMD's Cool 'n' Quiet Technology

- FSB 2600 MHz (5.2 GT/s)

- Supports Untied Overclocking Technology

- Supports Hyper-Transport 3.0 (HT 3.0) Technology

ولی تو سایت AMD در توضیحات چیپ AMD 870 صحبتی از سوکت AM3+ نکرده!

درضمن این انلاک کردن هسته چی هست؟(کلا من اولین بارمه میخوام AMD بخرم!)

سلام دوست عزیز, بله همینطور که حامد جان گفتند این مادربرد از این cpu

پشتیبانی میکنه و ضمنا منظور از کلمه unlock هسته برای یک پردازنده

,یعنی اینکه ضریب هسته این پردازنده یا به اصطلاح مولتیپلیر این پردازنده باز میباشد.

به طور ساده تر یعنی اینکه این نوع از

پردازنده ها قابلیت اورکلاک کردن را دارند! 8-X

[

معنی لغوی overclock :

مطمعنا همه با 0 و 1 آشنا هستین، به هر زوج از 0 و 1 در سخت افزار به نام clock شناخته میشه، و به تعداد کلاک در هر ثانیه رو با Hz (هرتز) نشون می دن و اگر این کلاک رو با استفاده از تنضیمات دستی (manual) از حالت استاندارد افزایش بدیم به این عمل OverClocking گفته میشه.]

زمانی که سرعت قطعات کامپیوتر از حالت دیفالت(Default) افزایش داده بشه، اون موقع گفته میشه که اورکلاک صورت گرفته.

ضمنا دوست عزیز لازم میدونم که بگم اور کردن یه قطعه نیاز به اطلاعات زیاد سخت افزاری ونرم افزاری و تجربه نیز دارد! [-X

و در مورد این پردازنده AMD FX-6100 باید بگم که از نوع پردازنده های 6 هسته ای AMD با کلاک GHz 3.30 و دمای قابل قبولی نیز برای اورکردن داره. @};-

لینک به دیدگاه

دوباره سلام آقا حامد,تازه الان فهمیدم که همشهری هم که هستی! :x دم تموم بروبچ گیلانی گرم... :-h !!!!!

حامد جان اگه حالشو داری میخوام یه نظر کارشناسی واسه یه سیستم با بودجه متوسط برا اورکردن نظر بدی! :Peace Sign:

انشاا... که بتونیم جبران کنیم @};-

خواهش میکنم عزیز . من در خدمتم . بودجه متوسط تا چه حدیه ؟ الان برای اورکردن یک پردازنده اینتل ، شما حداقل باید 1300-1400 برای پردازنده و مادربورد هزینه کنی . برای بقیه قطعات هم باید حدود 1500 در نظر بگیری تا چیز خوبی بشه . اگر تا حدود 3 میلیون میتونی هزینه کنی سیستم خوبی میشه . ولی اگر کمتر میخوای هزینه کنی زیاد نباید به اورکلاک فکر کرد. هر کدوم رو میخوای بگو تا برات لیست کنم .

لینک به دیدگاه

منظور از کلمه unlock هسته برای یک پردازنده

,یعنی اینکه ضریب هسته این پردازنده یا به اصطلاح مولتیپلیر این پردازنده باز میباشد.

این گفته شما اشتباهه . بعضی پردازنده های سری قبلی AMD که مثلا دو هسته ای بودن قابلیت تبدیل شدن به 4 هسته ای رو داشتن . اون ها 4 هسته ای درست شده بودن .ولی 2 هسته اونها قفل و غیر قابل استفاده بود . با استفاده از مادربورد مناسب میشد هسته های اونها رو باز کرد . این پردازنده ها از پردازندههای عادی هم رده خودشون کم گرونتر بودن . ولی از پردازنده هایی که با آنلاک شدن به اونها تبدیل میشدن ارزونتر بودن . برای همین خیلی ها که میدونستن چطور باید این کار رو انجام بدن ، دنبال این مدلها میگشتن . سری AM3+ قابلیت آنلاک هسته نداره .

لینک به دیدگاه

این گفته شما اشتباهه . بعضی پردازنده هایکه مثلا دو هسته ای بودن قابلیت تبدیل شدن به 4 هسته ای رو داشتن . اون ها 4 هسته ای درست شده بودن .ولی 2 ه سری قبلی AMD سته اونها قفل و غیر قابل استفاده بود . با استفاده از مادربورد مناسب میشد هسته های اونها رو باز کرد . این پردازنده ها از پردازندههای عادی هم رده خودشون کم گرونتر بودن . ولی از پردازنده هایی که با آنلاک شدن به اونها تبدیل میشدن ارزونتر بودن . برای همین خیلی ها که میدونستن چطور باید این کار رو انجام بدن ، دنبال این مدلها میگشتن . سری AM3+ قابلیت آنلاک هسته نداره .

سلام حامد جان, عذرخواهی بنده رو قبول کن ,خوب شد که این حرکتو زدی و یه چیزی به علممون در مورد پردازنده های AMD اضافه شد! @};-

لینک به دیدگاه

خواهش میکنم عزیز . من در خدمتم . بودجه متوسط تا چه حدیه ؟ الان برای اورکردن یک پردازنده اینتل ، شما حداقل باید 1300-1400 برای پردازنده و مادربورد هزینه کنی . برای بقیه قطعات هم باید حدود 1500 در نظر بگیری تا چیز خوبی بشه . اگر تا حدود 3 میلیون میتونی هزینه کنی سیستم خوبی میشه . ولی اگر کمتر میخوای هزینه کنی زیاد نباید به اورکلاک فکر کرد. هر کدوم رو میخوای بگو تا برات لیست کنم .

سلام حامد جان خیلی ممنون از راهنماییت.

اگه زحمتت نمیشه با هزینه حدودا 2500 تا 2700 یه سیستم برا اور پیشنهاد کن.

لینک به دیدگاه

شما برای اور کردن پردازنده های سری K باید حداقل از مادربورد های سری P67 ، Z68 و یا Z77 استفاده کنید . سری های دیگه امکان اور پردازنده رو به شما نمیدن . ارزونترینهای هر کدوم از این سری ها هم به درد اور نمیخورن. چون مدار تغذیه ضعیفی دارن . باید متوسط به بالای این سری ها رو تهیه کنید .

سلام

آقا حامد

Z77vpro جز کدام دسته قرار میگرد؟

متوسط یا بالا؟

ممنون

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

آقا حامد

متوسط یا بالا؟

ممنون

با اجازه حامدجان,

چیپست Z77 الان جدیدترین بین سوکت های 1155 هست

Vpro امکانات جانبی بسیار عالی داره.در واقع جزو رده های بالا محسوب میشه.البته برای اور اگه مد نظر داری گزینه های بهتری هم هستن مثل سری ماکسیموس.ولی به نظر من این مادربرد بین مدل های ایسوس جزو بهتریناست در کنار WS که البته WS کمی بهتر از اینه

لینک به دیدگاه

سلام

آقا حامد

متوسط یا بالا؟

ممنون

همونطوری که دوستمون گفتن این مادربورد در رده بالا قرار میگیره . تو بوردهای ایسوس تقسیم بندی به این شکله که مدلهای V میشن حد وسط . V-pro و بالای اون میشن بهتر و V-LX و پایین اون میشن ضعیفتر . حالا ممکنه تو بعضی از سریها ، بعضی از مدلها نباشه . مثلا ما H61 V-Pro نداریم .

لینک به دیدگاه

سلام حامد جان خیلی ممنون از راهنماییت.

اگه زحمتت نمیشه با هزینه حدودا 2500 تا 2700 یه سیستم برا اور پیشنهاد کن.

پردازنده : Intel® Core™ i7-3570K Ivy Bridge قیمت حدودی 740

کولر پردازنده : Thermalright HR-02 Macho قیمت حدودی 135

مادربورد : ASUS P8Z77-V قیمت حدود 550

رم : Patriot Gamer II 16GB 2x4GB DDR3 1333 قیمت حدودی 140

هارد دیسک : Seagate 1TB SATA3 7200RPM 64MB قیمت حدودی 260

گرافیک : Club 3D HD 7850 1GB DDR5 royalQueen قیمت حدودی 660

درایو نوری : Liteon DVD-RW 24X قیمت حدودی 55

کیس : CASE GREEN X-5 قیمت حدودی 260

پاور : Power Green GP750B-OC قیمت حدودی 400

این سیستم 3200 در میاد . اگر بخوای ارزونتر بشه باید کارت گرافیک رو ضعیفتر برداری ، پاور رو هم میتونی 650 وات بگیری . میتونی حدود 200 تا 300 تومان کمتر دربیاری .

لینک به دیدگاه

سلام از بندست ..مخلص آقا حامد هم هستیم..در خواست راهنمایی در مورد خرید هارد اس اس دی در ظرفیت 60 تا 90 گیگ رو دارم ...

اگر خدا بخواد میخوام با ویندوز 8 برتکونم ...حالا دنبال یه چیز فوق العاده پر سرعت و خوب میگردم ...البته قیمتش از همه مهم تره ...اگر میشه چد تا به ترتیب ممعرفی کنید اگر گیرم نیومد برم سراغ بعدیش ..

یه سوال دیگه واقعا این نوع هارد بدرد بخور هست برای سرعت ...؟؟؟ ایا ارزش این همه هزینه رو داره ؟؟؟ دست دوش گیر بیارم خوبه یا نه نو بگیرم ؟؟عمرشون در چه حد هست /؟؟؟

تشکر و سپاس گذار

لینک به دیدگاه

اس اس دی فوق العادس ، منم تا نداشتم فکرشو نمیکردم

اینا بهترینا هستن:

ocz vertex 4

corsair force gt

من خودم جی تی دارم راضی هستم ;)

راستی آقا حامد یکی از فامیلا یه کیس تا 500 و یه مانیتور تا 200 میخواد

دسته دوم هم باشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...