رفتن به مطلب

مشاوره جهت خرید قطعات کامپیوتر

اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه
مرسی دوس جان. یکم عجله دارم . . .!

به نظر خودمم انتخاب خیلی خوبی هست

ولی یه سوال

گرافیک MSI بهتره یا Sapphire ؟

پاور ۷۰۰ وات قیمتش چنده؟

این سیستم رو واسه کسی میخوام. . . شاید بودجه رو واسه مانیتور و اسپیکر افزایش داد . . .

اما یه سوال هم واسه سیستم خودم داشتم. . .

cpu:core i7 920

m.b: Gigabyte x58 ud3r

vga: Gigabyte 5850

power: Green 685

میخوام بدونم اینو میتونم کراس کنم؟ حداکثر کارت گرافیکی که میتونم اضافه کنم چی هست؟

خیلی مرسی . . .

دقيقأ نمي شه گقت كه كدوم بهتره!! ممكنه كه هر شركتي در يك محصول بهتر عمل كنه و با يك تكنولو‍ژي اختصاصي براي يك مدل كارت داشته باشه. بهتر بود دقیقاً دو مدل مد نظرتون رو اعلام می فرمودین.

TDP کارت 5850 150-160 وات هست.و در حالت کلی برای دو تا 5850 تقریباً تا 300 وات احتیاج هست. باقی سیستم شما هم high end هست و به عرضتون برسونم در کل نزدیک 700 وات احتیاج سیستم در حالت فول لود دارین که با این سیستمی که دارین پاور 685 وات باید با بیش از 100 درصد توان کار کنه. پس بهتره یا کارت کم مصرفتری برای کراسفایر کردن انتخاب کنین یا پاور رو تعویض بفرمایین.

پاور Green GP750B-OC انتخاب خوبیه با 439 تومن قیمت و اگه کارتهایی که کراس میکنی باهاشون کم مصرف باشن این پاور هم جواب میده Green GP650B-OC با 395 تومن قیمت. البته تفاوت کم قیمتشون باعث میشه تو این range مدل 750 وات انتخاب معقولتری باشه. اگه هم اور بخوای کنی هم کراسفایر این پاور هم Green GP850B-OC با قیمت 484 تومن مناسبه. ولی برای شما همون 750 وات کفایت میکنه.

مادربردتون با داشتن 4 اسلات گرافیک توانایی کراس فایر کردن x16 x16 رو داره . این مادربرد قابلیت SLI رو نیز داراست.

شما میتونین حتی کارتهای 5870 و 5970 رو هم با این کارت 5850 خودتون به شرط تأمین توان پاور کراس کنید ولی توصیه شده همون 5850 رو برای کراس انتخاب کنین.

پیشنهاد

ضمناً بهتره به فکر ارتقای کلی سیستمتون باشین البته اگه از لحاظ بودجه مشکل ندارین چون سوکت lga1366 همون طوری که تو  بنچ مارکهای موجود در نت میبینین به علت معماری ساخت قدیمی تر نسبت به آیوی بریج و سندی بریج  ضعف داره. و توان بالاتری رو هم نیاز داره.

ویرایش شده توسط emdadrayanekaraj
لینک به دیدگاه

• ارسال 27.5k
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

• کاربر ویژه
دوستان چند روزه آقا حامد نیستن کسی خبر نداره ؟ :huh:

نگران شدم :unsure:

آقا حامد استاد ما هستن.

موقع امتحانات دانشگاهی چه کسی که امتحان داره و چه کسی که دوروبریاش امتحان دارن مشغولیتش زیاد میشه.

هر جا هستن موفق و سلامت باشن.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

میشه بفرمایید تفاوت این دو مودم در چی میباشد؟

ASUS DSL-N10 Wireless-N ADSL Modem

ASUS RT-N10+ Wireless N Router

لینک به دیدگاه

مرسی دوس جان جان!

منظورم همون کارت 7770 هست.

راهنماییتون خیلی مفید بود. راجع به کراس سیستم خودم که ایشالا وقتی دلار ۱۰۰۰ تومن شد ! هم پاور رو عوض میکنم هم یه کارت قوی میگیرم.

ولی کاش در مورد ارتقا سیستم بیشتر میگفتین که ضعفشو میفهمیدم.

در مورد اون یکی سیستم رفتم قیمت بگیرم بیشترشون گفتن فردا صبح بیا.اما یکیش ادعا مهندسیش میشد. گفت مادر بردت به درد نمیخوره. یه قیمت هایی هم میگفت که فکر نکنم اصلا اسم قطعات رو شنیده بوده باشه.

هارد رو میگفت امروز صبح ۲۱۵ بوده ولی امروز عصر ۲۱۹

مانیتور 22A360 رو گفت ۴۵۰ !

خلاصه . . . راجع به مادر برد به شک انداختم.یعنی این برندی که گفتین اینقدر بده؟!

حالا قیمت ها رو فردا میگرم تا با هم بخندیم!

حالا اگه مادر بورد از برند بهتری تو همین قیمت سراغ دارین لطفا بفرمایین.

اگه میشه قیمت کارت 7770 sapphire و msi و تفاوتشون رو هم بفرمایین

مرسی

لینک به دیدگاه

دوستان چند روزه آقا حامد نیستن کسی خبر نداره ؟ :huh:

نگران شدم :unsure:

حامد جان چند روزی رفتند مسافرت و به اینترنت دسترسی ندارند. انشا الله به زودی هم برمی گردند.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
مرسی دوس جان جان!

منظورم همون کارت 7770 هست.

راهنماییتون خیلی مفید بود. راجع به کراس سیستم خودم که ایشالا وقتی دلار ۱۰۰۰ تومن شد ! هم پاور رو عوض میکنم هم یه کارت قوی میگیرم.

ولی کاش در مورد ارتقا سیستم بیشتر میگفتین که ضعفشو میفهمیدم.

در مورد اون یکی سیستم رفتم قیمت بگیرم بیشترشون گفتن فردا صبح بیا.اما یکیش ادعا مهندسیش میشد. گفت مادر بردت به درد نمیخوره. یه قیمت هایی هم میگفت که فکر نکنم اصلا اسم قطعات رو شنیده بوده باشه.

هارد رو میگفت امروز صبح ۲۱۵ بوده ولی امروز عصر ۲۱۹

مانیتور 22A360 رو گفت ۴۵۰ !

خلاصه . . . راجع به مادر برد به شک انداختم.یعنی این برندی که گفتین اینقدر بده؟!

حالا قیمت ها رو فردا میگرم تا با هم بخندیم!

حالا اگه مادر بورد از برند بهتری تو همین قیمت سراغ دارین لطفا بفرمایین.

اگه میشه قیمت کارت 7770 sapphire و msi و تفاوتشون رو هم بفرمایین

مرسی

اول از همه پیشنهاد میکنم از همین لیون کامپیوتر و مدیر با وجدان و شریفش جناب آقای حسینی بخرید. حداقل اینه که متوجه بشه به موضوعی وارد نیستی مثل اون مهندس....قیمتاشم از خیلی جاها بهتره.

حرف اون بنده خدایی که مادربردهای برند دیگش رو دستش باد کرده رو هم گوش نکن. جز بهترینهاست شک نکن. تمامی اساتید تأیید می فرمایند. وقتی بخری و 1 سال بعد به این روز برسی به خودت آفرین میگی.

http://lioncomputer.ir/product/1303/MSI%20Radeon%20HD%207770%20GHz%20Edition%201GB%20GDDR5/ http://lioncomputer.ir/product/1310/SAPPHIRE%20HD%207770%20GHz%20Edition%201GB%20GDDR5/

عزیز شما که قصد اور نداری بهتره بهت بگم  فرقی با هم ندارن تو کارایی ولی به خاطر سیستم خنک کننده آلومینیومی و جریان هوای بیشتر کارت MSI اونو انتخاب می کنم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
سلام دوستان

میشه بفرمایید تفاوت این دو مودم در چی میباشد؟

ASUS DSL-N10 Wireless-N ADSL Modem

ASUS RT-N10+ Wireless N Router

عزیز اولی هم مودم هست و هم روتر.

دومی فقط روتر.

لینک به دیدگاه

عزیز اولی هم مودم هست و هم روتر.

دومی فقط روتر.

ممنون از شما

میشه یکم راجع به روتر بیشتر توضیح بدید؟

برای اینترنت ADSL میخوام باید اولی را بگیرم درسته؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عکس زیر گویای همه چیز هست. مودم اینترنت رو دریافت و روتر اون رو بین کلاینت ها که میتونه لپ تاپ گوشی و ... پخش میکنه.

remotewired001.jpg

روتر وایرلس اسمش روشه یعنی بدون سیم این کار رو انجام میده.

مودم روتر وایرلس adsl یا همون مدل اولی یعنی اینترنت رو به صورت adsl دریافت میکنه و به صورت بیسیم پخش میکنه. البته اکثر مدلها پورت lan هم دارن مثل همین مدل که 4 تا پورت lan برای ارتباط توسط کابل lan هم داره. اگه دسترسی به خریدش داری تو خریدش شک نکن.

پس برای کار شما شد مدل مودم روتر adsl 

لینک به دیدگاه

مرسی دوس جان.

اتفاقا خودمم دوس دارم از لیون کامپیوتر خرید کنم. ولی به خاطر مشکلات احتمالی مثل گارانتی و . . . اول باید از جای در دسترس قیمت بگیرم.هرچند که میدونم اینجوری بیشتر تیغ میزنن!

اگه خیالم از خرید اینترنتی راحت باشه احتمال خرید از همینجا بیشتره که البته کرایه بار رو هم باید در نظر گرفت!

حالا با اجازت یه سوال دیگه هم پیش اومد!

تو لینکی که دادین نوشته که کارت Msi کراس فایر رو ساپورت نمیکنه! درسته؟ یا اشتباه لپی بوده؟!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
مرسی دوس جان.

اتفاقا خودمم دوس دارم از لیون کامپیوتر خرید کنم. ولی به خاطر مشکلات احتمالی مثل گارانتی و . . . اول باید از جای در دسترس قیمت بگیرم.هرچند که میدونم اینجوری بیشتر تیغ میزنن!

اگه خیالم از خرید اینترنتی راحت باشه احتمال خرید از همینجا بیشتره که البته کرایه بار رو هم باید در نظر گرفت!

حالا با اجازت یه سوال دیگه هم پیش اومد!

تو لینکی که دادین نوشته که کارت Msi کراس فایر رو ساپورت نمیکنه! درسته؟ یا اشتباه لپی بوده؟!

حتماً نباید اینترنتی خرید کنین برید مغازه لیون کامپیوتر حضوری خرید کنین. ضمناً دوست من کراس فایر رو پشتیبانی میکنه تو لینک هم نوشته. کجاش نوشته پشتیبانی نمی کنه؟؟!!

لینک به دیدگاه

مشکل اینجاس که مغازه مورد نظر در دسترس نمیباشد!

تو همین لینکی که دادین نوشته:crossfire support: ‎No

امروز بازم که رفتم قیمت بگیرم خیلی گرون میگفتن .

ولی همه مغازه هایی که رفتم میگفتن AsRock خوب نیست!

ما هم فعلا بلا تکلیفیم . . .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

crossfire x نسل بعد از crossfire هستش و به کارتها و مادر برد های گفته میشه که از توانی جمع شدن با بیشتر از یک کارت رو دارند یعنی وقتی شما 3 یا 4 کارت گرافیک رو با هم وصل کنید طبیعتا از این تکنولوژی استفاده کردین کارتهای این رده دارای 2 تا پل crossfire هستند به جای یکی و مادر برد های هم که از crossfire x پشتیبانی می کنند طبیعتا داری 3 یا 4 تا اسلت 16 PCIx برای کارت گرافیک هستند .

کراس کردن دو 7770 msi بدون نیاز به کابل انحام شده و کارایی بالایی ارائه میدهد.

a.jpg

کیفیت مادربوردهای ASRock را وقتی باور میکنید که رکورد جهانی اورکلاک Core i7 3770K با یک مادربورد ازراکی شکسته می‌شود
اولین برند مادربرد در دنیا با سرتیفیکیت ویندوز 8

ازراک بعد ایسوس و گیگابایت با اختلاف نزدیکی سومین برند برتر مادربرد در دنیاست.

لینک به دیدگاه

مشکل اینجاس که مغازه مورد نظر در دسترس نمیباشد!

تو همین لینکی که دادین نوشته:crossfire support: ‎No

امروز بازم که رفتم قیمت بگیرم خیلی گرون میگفتن .

ولی همه مغازه هایی که رفتم میگفتن AsRock خوب نیست!

ما هم فعلا بلا تکلیفیم . . .

دوست عزیز حهت اطلاع شما عرض کنم که برند asrock ، یک برند معتبر هست و محصولاتش بسیار خوبو با کیفیت هست و از نظر قیمت هم در مقایسه با مارک های دیگه ، معقولتر هست.  زیاد به این حرف ها توجه نکنیند.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

در تکمیل صحبت استاد عزیز maxel باید به عرض برسونم فروشنده های ذی نفع مشاور خوبی نیستن. مگر از قبل اثبات شده باشن.

لینک به دیدگاه

مرسی دوستان. دیگه حرفی باقی نمیمونه!

این فروشنده ها جوری کلاه سر آدم میزارن که آدم کیف میکنه!

مثلا زنگ میزنن قیمت بگیرن. طرف میگه این قطعه رو ندارم. اینم میاد اون قطعه ای رو که خودت پیدا کردی رو خیلی راحت یه خطی روش میکشه و یه مدل دیگه جاش مینویسه. یکمی هم تو سر قطعه قبلی میزنه . . .

ما که به احتمال زیاد از لیون کامپیوتر خرید میکنیم . . .

حالا شاید یکم صبر کنیم که به قیمت قبلی برسن!. . .

ولی خودمونیما!

هدف از خرید این سیستم بیشتر واسه بازی بوده. به نظرتون خرید یه ایکس باکس بی درد سرتر و بهتر نیست؟!

لینک به دیدگاه

کسی جواب منو نداد

مانیتور 22 بالا دسته دو یا نو تا 600!

لینک به دیدگاه

crossfire x نسل بعد از crossfire هستش و به کارتها و مادر برد های گفته میشه که از توانی جمع شدن با بیشتر از یک کارت رو دارند یعنی وقتی شما 3 یا 4 کارت گرافیک رو با هم وصل کنید طبیعتا از این تکنولوژی استفاده کردین کارتهای این رده دارای 2 تا پل crossfire هستند به جای یکی و مادر برد های هم که از crossfire x پشتیبانی می کنند طبیعتا داری 3 یا 4 تا اسلت 16 PCIx برای کارت گرافیک هستند .

کراس کردن دو 7770 msi بدون نیاز به کابل انحام شده و کارایی بالایی ارائه میدهد.

a.jpg

کیفیت مادربوردهای ASRock را وقتی باور میکنید که رکورد جهانی اورکلاک Core i7 3770K با یک مادربورد ازراکی شکسته می‌شود

اولین برند مادربرد در دنیا با سرتیفیکیت ویندوز 8

ازراک بعد ایسوس و گیگابایت با اختلاف نزدیکی سومین برند برتر گرافیک در دنیاست.

ازراک گرافیکم میزنه؟!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ازراک گرافیکم میزنه؟!!

نه عزیز اشتباه تایپی بود و اصلاح شد با تشکر از حسن دقت شما

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
کسی جواب منو نداد

مانیتور 22 بالا دسته دو یا نو تا 600!

دوست من الان رنج قیمت مانیتور 22 از 450 تومن به بالاست. 

یه مدل 22 اینچ از aoc هست که 450 ولی توصیه نمی کنم. aoc v22

AOC "22 - E2240 قیمت 490 تومن

LG IPS 226V قیمت 520 تومن صفحه IPS

LG "22 2260V قیمت 500 تومن

Asus "21.5 VS228H قیمت 580 تومن

LG-22-W2286L-LED قیمت 480 تومن. این مدل full hd نیست و 1050*1680 هست. ولی کارایی و ظاهر خوبی داره قیمتشم مناسبه

SAMSUNG - 23" - S23A360H Plus 
این مدل سماسونگ رو با قیمت 590 پیشنهاد می کنم.
لینک به دیدگاه

LG-22-W2286L-LED قیمت 480 تومن. این مدل full hd نیست و 1050*1680 هست. ولی کارایی و ظاهر خوبی داره قیمتشم مناسبه

دست شما دردنکنه

منم خودم عاشق محصولات ازراکم و همش دوست دارم این مینمو بفروشم ازراک اکسترم 4 بگیرم و از اولشم اونو میخواستم ولی این بهم رسید که جریانش طولانیه!

والا دنبال یه مانیتور با کنتراست بالا و زمان پاسخ دهی پایینم

شاید همون ال جی خوب باشه!

مشکلم با ای پی اس اینه که زمان پاسخ دهیش کمه وگرنه حتما ای پی اس میگرفتم

لینک به دیدگاه

راستی در مورد کنتراست من دیدم بعضی هارو نوشتن استاتیک 1 به هزار هست و یه چیز دیگش یک به 5 ملیونه

این یعنی چی؟یعنی دو نوع کنتراست داره؟

لینک به دیدگاه

سلام

دوستان میشه توضیح بدین تو مانیتور IPS چی هستش و چه کارایی داره و کنتراست 1به 10میلیون با 1 به 50 میلیون چه فرقی داره و زمان پاسخ دهی 2 ثانیه با 5 ثانیه چه تفاوتی داره

ممنون میشم

دستتون درد نکنه

ویرایش شده توسط ali_rrr
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کنتراست بصورت یه نسبت هست و واحد نداره! مثلا میگن کنتراست این LCD برابر 700:1 هست ... یعنی وقتی این LCD داره سفید خالص رو نشون میده، (روشن ترین رنگ ممکن) این سفید، 700 برابر روشن تر از وقتیه که داره سیاه خالص رو نشون میده! (یعنی تاریک ترین رنگ)

حالا این چه معنی میده؟ یعنی خب هرچی این عدد بزرگتر باشه، این نسبت عمیق تره و اختلاف بیشتره! در نیتجه سیاه تاریکتر و سفید درخشنده تری داریم! کلا میشه گفت اگه طیف رنگ رو در نظر بگیریم، با بزرگ شدن این عدد، این طیف کش میاد و بلند تر میشه... در نتیجه رنگها با طیف کاملتری بوجود میان و عملا تصویر واقعی تر میشه...

اصولا دو نوع کنتراست برای تلویزیونها تعریف میشود دینامیک و استاتیک و عبارتست از بیشترین اختلاف شدت نور دو نقطه یا پیکسل .
کنتراست استاتیک اختلاف شدت نور دو پیکسل در یک فریم و کنتراست دینامیک اختلاف شدت نور یک پیکسل در فریمهای متوالی می باشد .
و شفافیت و عمق تصاویر بعد از ریز شدن پیکسل ها یا همان افزایش رزولوشن تصویر با این مشخصه ها کامل شده و کنتراست بالاتر تکنولوژی تولید رنگ مشکی مصنوعی کاملتر و سفید درخشانتری را طلب می کند .

کنتراست، در واقع بزرگترین ضعف LCD و LED هست ... تلویزیون های CRT از قدیم بخاظر طرز کارکردشون کنتراست بینهایت دارن! (یعنی دقیقا چیزی که ما با جشممون میبینیم! تاریک رو هیچی نمیبینیم (0) و خب سفید هم هرچقدر باشه، جواب بینهایته! ) تو صفحه های Plasma هم کنتراست خیلی خیلی عالی هستش... چیزی حدود 20,000:1 ! ولی تو LCD من بیشتر از 1300:1 یادم نمیاد دیده باشم... ولی همینم خیلی خوبه و کاملا راضی کننده هستش! 
این سامسونگ و ال جی هم که میان میگن مثلا من مانیتور زدم با کنتراست 5,000,000:1 ، عملا داره دروغ میگه و واقعیش حدود 1000:1 هستش... اون 5,000,000:1 از راه دیگه ای بدست اومده که به Dynamic Contrast معروفه و اصلا ملاک درستی نیست...
پس کنتراست استاتیک 1:1000 یعنی اختلاف شدت نور دو نقطه مجاور اگر تیره ترین یا مشکی 1 باشد نقطه مجاور میتواند شدت نوری تا 1000 برابر داشته باشد .
زمان پاسخ دهی تصویر که هر چه کمتر باشد معادل فرکانس بیشتر است عبارتست از زمانی که طول میکشد تا پردازشگر تصویر فریم جدیدی خلق کند در تصاویر خیلی سریع ورزشی یا فیلمهای اکشن چنانچه این زمان به اندازه کافی کوتاه نباشد مثل فیلمهای خیلی قدیمی پرش در فریمها را میتوانید مثل فیلمهای قدیمی حس کنید . 5 میلی ثاتیه 2 میلی ثانیه و 8 میلی ثانیه 14 میلی ثانیه

حتماً شنیدین ولی خوب 5 کافیه. و 8 نه.

IPSها به دلیل داشتن زاویه دید بالا و همچنین نمایش مقدار رنگ بیشتر مورد علاقه گرافیست ها هستند، ولی خوب زمان پاسخ دهی خوبی ندارند که در حالت کلی برای گیم زیاد مناسب نیستند.

لینک به دیدگاه

سلام

یک سیستم هست که میخوام با حداقل هزینه (150 تا 300) ارتقاش بدم برای گیم و تا یک سالی بتونه حداقل نیاز رو جواب گو باشه. مشخصات فعلیش این هاست: 

CPU Type

DualCore Intel Pentium E2140, 1600 MHz (8 x 200)

Motherboard Name

Gigabyte GA-945PLM-S2 v2/v3  (3 PCI, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Motherboard Chipset

Intel Lakeport i945PL

System Memory

2048 MB  (DDR2-667 DDR2 SDRAM)

Video Adapter

NVIDIA GeForce 9400 GT  (512 MB)

Monitor

Samsung SyncMaster S19A300B/S19A350B (Digital)  [18.5" LCD]  (HDBB824139)

Monitor2

LG Flatron ez T710BH  [17" CRT]

و تا اونجایی که خودم اطلاع دارم فعلا بجز CPU بقیه قطعات در حد minimum requirements هستند (اگر اشتباه میکنم تصحیح کنید). لیست کامل CPU هایی که این مادربرد ساپورت میکنه در این لینک هست ولی اونهایی که قاعدتا مناسب بازی هستند با گروه بندی از نظر قدرت و بازده:

(احتمالا خیلی گرون)
Core 2 Extreme QX9770, QX9650 \ Core 2 Quad Q9650 

(احتمالا گرون)
Core 2 Extreme QX6850, QX6800 \ Core 2 Quad Q9550, Q9450, Q9400

(احتمالا مناسب)
Core 2 Extreme QX6700 \ Core 2 Quad Q6700, Q9300, Q8400, Q6600, Q8300 \ Core 2 Duo E8600, E8500, E8400, E7600

(احتمالا ضعیف)
Core 2 Extreme X6800 \ Core 2 Quad Q8200 \ Core 2 Duo E8300, E8200, E8190, E7500, E7400, E6850, E6750

(احتمالا خیلی ضعیف)
Core 2 Duo E7200, E6550, E7300, E6540, E6700 \ Pentium Dual-Core E5700, E5800, E6300, E6500, E6600, E6700

اضافه میکنم که دست دوم بودن مهم نیست و چون من خودم زیاد در بازار نیستم و مخصوصا از قیمت ها اصلا خبر ندارم عنوان گروه بندی ها رو با "احتمالا" نوشتم. اینجا پست زدم تا نظر شما رو بدونیم، خیلی لطف میکنید

ویرایش شده توسط mln12
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...