رفتن به مطلب

کدام پردازنده؟ I9 9900 vs 9900k ؟

Recommended Posts

سلام و عرض ادب

دوستان من کارت گرافیک RX 6700 XT سفارش دادم آخر ماه به دستم میرسه. پردازنده فعلی من I5 8400 هست که برای رزولوشن 1080P گلوگاهه 😑 حالا میخوام یه پردازنده ای بخرم که، هم گلوگاه از بین بره و هم پردازنده ای باشه که در صورت ارتقا کارت گرافیک در آینده جوابگو باشه. قصد مهاجرت به چیپ ست جدید هم فعلا ندارم.
حالا بین سه پردازنده موندم یعنی I7 8700k ، I9 9900k و I9 9900 ... مسلما I9 بهتره ولی از نظر VRM و دفع حرارت میترسم مشکلی پیش بیاد چون مادربوردم Z370 هست و واتر کولر ندارم. در ضمن اینم بگم اصلا قرار نیست اورکلاک کنم و صرفا کاربری من گیمینگ هست. سیستم فعلی من:

Intel Core i5 8400

MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC

Nitro+ AMD Radeon RX 6700 XT

Green GP850B-OCPT

Thermalright-Macho Rev.A(BW)

ویرایش شده توسط Mohammad-RI
لینک به دیدگاه

درود شما اگر مانیتورتون ۶۰ هرتز هست که نیازی به تعویض پردازنده ندارید اما اگر ۱۴۴ هرتز هست به نظرم پردازنده ۸۷۰۰k ارزنده ترین هست و به راحتی می تونید چند سالی باهاش سر کنید نسل اینده lga1700 و am5 در راهن تا اخر امسال و به نظرم خرید 9900k الان منطقی نیست

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

درود شما اگر مانیتورتون ۶۰ هرتز هست که نیازی به تعویض پردازنده ندارید اما اگر ۱۴۴ هرتز هست به نظرم پردازنده ۸۷۰۰k ارزنده ترین هست و به راحتی می تونید چند سالی باهاش سر کنید نسل اینده lga1700 و am5 در راهن تا اخر امسال و به نظرم خرید 9900k الان منطقی نیست

بله مانیتورم LG 24MP68VQ هست. یعنی واقعا گلوگاه نیست؟ توی 2K و 4K شاید نباشه ولی احساس میکنم توی 1080p اذیت کنه. بله بیشتر منتظرم DDR5 معرفی بشه بعد کوچ کنم 😂

لینک به دیدگاه

به نظر من 8700k خیلی راحت تا مدت خوبی پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، pedi9004 گفته است :

به نظر من 8700k خیلی راحت تا مدت خوبی پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

درسته خودم تمایل دارم به خرید این ولی I9 9900 هم وسوسه کنندست. فقط میمونه همون مسائلی که اشاره کردم 😑

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، Mohammad-RI گفته است :

بله مانیتورم LG 24MP68VQ هست. یعنی واقعا گلوگاه نیست؟ توی 2K و 4K شاید نباشه ولی احساس میکنم توی 1080p اذیت کنه. بله بیشتر منتظرم DDR5 معرفی بشه بعد کوچ کنم 😂

در مورد سوالتون خیر گلوگاه نمیشه اصلا برای ۶۰ فریم اما این مانیتور!؟ و گرافیک Rx 6700xt خوب واقعا حیف هست شما فکر خرید یک مانیتور 2k و ۱۴۴ هرتز باشید تا واقعا بتونید از توان گرافیکتون استفاده کنید و از جلوه های بصری هم لذت بیشتری ببرید پردازندتون فعلا جوابگو هست اولویت اولتون فعلا مانیتور باشه دوست عزیز بازی در کیفیت ۱۰۸۰ یا 2k یا 4k رندر بشه فرقی برای پردازنده مرکزی نداره و فقط اینجا قدرت گرافیک مطرحه الان گرافیک شما برای رزلوشن 2k طراحی شده و استفاده کردنش روی کیفیت 1080p اونم روی ۶۰ فریم ظلم به خودتونه پس هزینه کنید و مانیتور رو عوض کنید

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

در مورد سوالتون خیر گلوگاه نمیشه اصلا برای ۶۰ فریم اما این مانیتور!؟ و گرافیک Rx 6700xt خوب واقعا حیف هست شما فکر خرید یک مانیتور 2k و ۱۴۴ هرتز باشید تا واقعا بتونید از توان گرافیکتون استفاده کنید و از جلوه های بصری هم لذت بیشتری ببرید پردازندتون فعلا جوابگو هست اولویت اولتون فعلا مانیتور باشه دوست عزیز بازی در کیفیت ۱۰۸۰ یا 2k یا 4k رندر بشه فرقی برای پردازنده مرکزی نداره و فقط اینجا قدرت گرافیک مطرحه الان گرافیک شما برای رزلوشن 2k طراحی شده و استفاده کردنش روی کیفیت 1080p اونم روی ۶۰ فریم ظلم به خودتونه پس هزینه کنید و مانیتور رو عوض کنید

والا چی بگم 😪 اصلا قصد خرید مانیتور ندارم. و اینکه بودجه هم فراهم نیست که بتونم یه مانیتور خوب با پنل IPS تهیه کنم. برنامه ام اینه که فعلا یه پردازنده خوب بخرم و در وهله بعد مانیتور بخرم. نخریدمم میتونم مدت زمان بیشتری توی رزولوشن 1080P از این کارت گرافیک استفاده کنم.

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، Mohammad-RI گفته است :

والا چی بگم 😪 اصلا قصد خرید مانیتور ندارم. و اینکه بودجه هم فراهم نیست که بتونم یه مانیتور خوب با پنل IPS تهیه کنم. برنامه ام اینه که فعلا یه پردازنده خوب بخرم و در وهله بعد مانیتور بخرم. نخریدمم میتونم مدت زمان بیشتری توی رزولوشن 1080P از این کارت گرافیک استفاده کنم.

برادر من شما پردازنده ۱۱۷۰۰k هم بخری همین ۶۰ فریمی رو میده که پردازنده ۸۴۰۰ میده چه کاریه اصلا نخر پولتو جای دیگه هزینه کن حرف من اینه با اینکار تجربه کاربریت عینا مثل قبل هست و صرفا پولتو دیر ریختی اگر از کامپیوترت برای کاری غیر از بازی و تفریح استفاده می کنی مثل رندر و ... بله خرید پردازنده جدید قابل قبول هست

لینک به دیدگاه

اگر اختلاف قیمت 9900کا با 8700کا زیر 2 تومن هستش 9900k بخرین. بازی های امروزی حتی برای 60 فریم هم به 8 هسته نیاز دارن.

لینک به دیدگاه

در 37 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

برادر من شما پردازنده ۱۱۷۰۰k هم بخری همین ۶۰ فریمی رو میده که پردازنده ۸۴۰۰ میده چه کاریه اصلا نخر پولتو جای دیگه هزینه کن حرف من اینه با اینکار تجربه کاربریت عینا مثل قبل هست و صرفا پولتو دیر ریختی اگر از کامپیوترت برای کاری غیر از بازی و تفریح استفاده می کنی مثل رندر و ... بله خرید پردازنده جدید قابل قبول هست

ممنون از نظرتون ❤️

در 10 دقیقه قبل، 🅰️🅼🅸🅽 گفته است :

اگر اختلاف قیمت 9900کا با 8700کا زیر 2 تومن هستش 9900k بخرین. بازی های امروزی حتی برای 60 فریم هم به 8 هسته نیاز دارن.

بله هر سه پردازنده ای که نام بردم زیر 10 تومن هستن و اختلاف قیمتی ندارن. از نظر VRM و کولینگ نظری ندارید؟ حقیقتا گیج شدم 🙁

لینک به دیدگاه

درود بر شما
مادربورد خوبی دارید و کولر بادی هم خوب هست من جای شما باشم و پول هم داشتم قطعا 9900k میگرفتم.

لینک به دیدگاه

الآن در پاسخ به عنوان تاپیک، جواب ها چند دسته اند:

1. بعضی از دوستان خرید مانیتور 2K رو پیشنهاد میدن با این دلیل که I5 8400 تو این رزولوشن مشکلی با RX 6700 XT نداره.
2. دوستانی که میگن با توجه به داغ بودن I9 و مشکلات VRM و کولر ، خرید I7 8700k خیلی ایمن تر از I9 هست.
3. دوستانی که میگن به دلیل اختلاف قیمت کم، خرید I9 9900K پیشنهاد میشه. و میگن اگر نمیخوای اورکلاک کنی، این مادربرد و کولر کاملا جوابه.

الآن واقعا گیج شدم. با راه حل 1 زیاد اوکی نیستم. ولی بین 2 و 3 موندم. نظرتون چیه I9 9900 بگیرم؟ 🤔 ممنون میشم بقیه عزیزان هم نظرشون رو بگن.

ویرایش شده توسط Mohammad-RI
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Mohammad-RI گفته است :

ممنون از نظرتون ❤️

بله هر سه پردازنده ای که نام بردم زیر 10 تومن هستن و اختلاف قیمتی ندارن. از نظر VRM و کولینگ نظری ندارید؟ حقیقتا گیج شدم 🙁

مشکلی نداره. رو فرکانس استوک میتونید ولتاژ پایین تر هم ست کنید.

لینک به دیدگاه

اختلاف قیمت بین 8700k و 9900k واقعا زیاد نیست و بنظرم خرید 9900k منطقی تره

i9 9900k و i7 10700k از نسل بعدی عینا قدرتشون برابره. قیمتشون هم همینطور(تو ایران البته)

من کاری به اینکه همین i5 8400 برای شما کافیه یا نه ندارم کلی گفتم

مدار تغذیه مادربرد شما هم بنظر اوکیه برای i9

این 9900k سی پی یو داغیه اما مشکلی نداره کولر شما هم بد نیست اما اگه احیانا تو فرکانس توربو 5 گیگاهرتز دما بیش از حد بالا رفت میتونید فرکانس رو دستی رو 4.5 ست کنید و سی پی یو رو اندرولت کنید که قطعا خیلی تو دما تاثیر خواهد داشت

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

هم 9900 هم 9900k هر دو بخاری برقی ای از برند خوشنام اینتل هستند!

برای استفاده از تمام توان این سیپیو، حداقل به کولر 360 نیاز دارید و استفاده از نیتروژن مایع پیشنهاد میشه!

من یه مدت یه کانفیگی زیر دستم بود با 9900k که روش کولر 240 گرین بود.

توی پروفایل دیفالت مادربرد، فرکانس بوست و مولتی ترد محدود بود، دما هم زیر لود به 70-80 میرسید، اما وقتی محدودیت فرکانس مولتی ترد رو برداشتم، سیپیو حدود 30 درصد بهتر عمل کرد، اما دما کلا رو 90-100 میچرخید!حتی تو idle! یعنی شما اگه 9900 بخرید و براش کولر خوب نگیرید، مطمئنا در حد 8700k هم نمیتونید ازش پرفورمنس بگیرید!

فرکانس محدود شده هم 4.5 گیگاهرتز بود، یادم نیست چه بنچمارکی گرفتم، اما با محدودیت فرکانس، مارک 6xxx گرفت و بدون محدودیت 8xxx گرفت که میشه گفت حدود 30 درصد بهتر شده بود، اما دماش کاملا غیر قابل کنترل بود.

با این سری سیپیو های اینتل اصلا شوخی نکنید که از سری fx های amd که واقعا بخاری برقی بودن، داغ تره. اونا با فن استوک به 80-90 میرسیدن، ولی اینا با واتر کولر وضعشون اینه.

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

دوست عزیز 9900k پردازنده داغی هست اما 9900 معمولی به داغی k نیست. من خودم 9900 معمولی رو با خنک کننده کولرمستر هایپر 212 توربو راه انداختم دما حالت عادی همیشه بین 40 تا 45 هستش.

بنظر من با توجه به اینکه میفرمایید اورکلاک نمیکنید اختلاف قیمت تقریبا 1 میلیونی بین  9900 و 8700k ، سی پی یو 9900 معمولی بگیرید. خیالتون راحته نیاز به تعویض خنک کننده ندارید و اینکه دو تا هسته بیشتر از 8700 دارید. 😁

- اما برای 9900K باید به سراغ یه خنک کننده خوب برید که من خودم پیشنهاد نمیکنم.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Mohammad-RI گفته است :

الآن در پاسخ به عنوان تاپیک، جواب ها چند دسته اند:

1. بعضی از دوستان خرید مانیتور 2K رو پیشنهاد میدن با این دلیل که I5 8400 تو این رزولوشن مشکلی با RX 6700 XT نداره.
2. دوستانی که میگن با توجه به داغ بودن I9 و مشکلات VRM و کولر ، خرید I7 8700k خیلی ایمن تر از I9 هست.
3. دوستانی که میگن به دلیل اختلاف قیمت کم، خرید I9 9900K پیشنهاد میشه. و میگن اگر نمیخوای اورکلاک کنی، این مادربرد و کولر کاملا جوابه.

الآن واقعا گیج شدم. با راه حل 1 زیاد اوکی نیستم. ولی بین 2 و 3 موندم. نظرتون چیه I9 9900 بگیرم؟ 🤔 ممنون میشم بقیه عزیزان هم نظرشون رو بگن.

دوست عزیز شما اشتباه متوجه حرف های بنده شدین شما مانیتورت نرخ تازه سازی تصویرش ۶۰ فریم در ثانیه هست برای ۶۰ فریم در ثانیه ۸۴۰۰ کفایت می کنه طبق گفته خودتون قصد تعویض مانیتورم که ندارین شما کارت گرافیکت که رسید هر بازی خودت خواستی تست کن ۶۰ فریم رو می گیری این تا اینجا حرف من این هست شما وقتی بیشتر از ۶۰ فریم با توجه به محدودیت مانیتورت به دردت نمی خوره چه اصراری به هزینه اضافه داری حالا حتی اگر ۱ میلیون باشه اگر بحث اینده نگری باشه که الان بدترین موقع ممکن هست و سوکت lga1700 کمتر از ۱ سال دیگه دست مصرف کنندست

ویرایش کنم این چارتم بگذارم بد نیست پردازنده ۹۴۰۰ که جایگزین ۸۴۰۰ شد دقیقا معماری یکسانی دارن فقط ۱۰۰ مگاهرتز فرکانس رو اینتل افزایش داده که نهایتش ۵ درصد اختلاف عملکرد ایجاد کنه که همینم نیست ۳ درصد فک کنم دقیقش باشه می بینید که توی ۸ بازی متوسط فریم ۸۱ هست 

2019-08-05-image-2.thumb.png.323fe04ebd52e0a287c8ef69b8e747b0.png

ویرایش شده توسط matrix.trixx
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، a.d oc گفته است :

این 9900k سی پی یو داغیه اما مشکلی نداره کولر شما هم بد نیست اما اگه احیانا تو فرکانس توربو 5 گیگاهرتز دما بیش از حد بالا رفت میتونید فرکانس رو دستی رو 4.5 ست کنید و سی پی یو رو اندرولت کنید که قطعا خیلی تو دما تاثیر خواهد داشت

ممنون از راهنمایی تون🌸

در 51 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است :

با این سری سیپیو های اینتل اصلا شوخی نکنید که از سری fx های amd که واقعا بخاری برقی بودن، داغ تره. اونا با فن استوک به 80-90 میرسیدن، ولی اینا با واتر کولر وضعشون اینه.

خب این رو هم در نظر بگیرید که من اصلا قرار نیست سمت اورکلاک برم. صادقانه بگم بلد نیستم. نیاز بنده صرفا گیمینگ هست. 🙂

در 10 دقیقه قبل، Mu3tang گفته است :

- اما برای 9900K باید به سراغ یه خنک کننده خوب برید که من خودم پیشنهاد نمیکنم.

ممنون. باز این کار منطقی تر به حساب میاد. داخل بازی دمای پردازنده تون چطوره؟

در 18 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

اگر بحث اینده نگری باشه که الان بدترین موقع ممکن هست و سوکت lga1700 کمتر از ۱ سال دیگه دست مصرف کنندست

متوجه هستم ولی به عنوان مثال داخل یوتیوب I5 8400 رو به همراه 2080 دیدم که حتی فریم در بعضی مواقع به 60 هم نمی رسید که بنده بخوام فریم رو قفل کنم به اصطلاح. فکر کنم عنوان بتلفیلد بود.
در مورد نسل آینده هم حقیقتش مشخص نیست قیمت گذاری ها چطوری هست. مطمئنا به چیپ ست جدید کوچ میکنم ولی کی رو نمیدونم.

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، Mohammad-RI گفته است :

ممنون از راهنمایی تون🌸

خب این رو هم در نظر بگیرید که من اصلا قرار نیست سمت اورکلاک برم. صادقانه بگم بلد نیستم. نیاز بنده صرفا گیمینگ هست. 🙂

متوجه هستم ولی به عنوان مثال داخل یوتیوب I5 8400 رو به همراه 2080 دیدم که حتی فریم در بعضی مواقع به 60 هم نمی رسید که بنده بخوام فریم رو قفل کنم به اصطلاح. فکر کنم عنوان بتلفیلد بود.
در مورد نسل آینده هم حقیقتش مشخص نیست قیمت گذاری ها چطوری هست. مطمئنا به چیپ ست جدید کوچ میکنم ولی کی رو نمیدونم.

با خیال راحت 9900K بخرین به دما و اینجور چیزها هم توجه نکنید تا 80 درجه کاملا سیف هستش. اگر هم به دما حساس هستین با کمی اندرکلاک/اندر ولت مشکل کاملا رفع میشه. هیچ وقت پردازنده ضریب بسته هم نخرید!

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، Mohammad-RI گفته است :

🌸

اینکه در رزلوشن بالای ۱۰۸۰ مثلا 4k بیاد زیر ۶۰ فریم طبیعی هست دوست عزیز دلیلش هم ضعف گرافیک هست و مطلقا به پردازنده ربطی نداره سنگ مفت گنجشک مفت شما گرافیک که اومد دستت هر بازی رند بازار خواستی تست کن روی ۱۰۸۰p به نظرم همیشه ۶۰ فریم رو بگیری اگر رضایت نداشتی پردازندت رو عوض کن اینم تست بتل ۵ با 2080ti که تقریبا هم قدرت 6700xt هست عدد کمتر متوسط ۱ درصد هست و عدد بزرگتر متوسط کل فریم هست

BFV.png

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Mohammad-RI گفته است :

تو بازی هایی که من تست کردم ( ویچر 3 و CS GO ) بین 53 تا نهایت 65 درجه بود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...