رفتن به مطلب

معرفی فن و کنترلر به همراه ریموت

Recommended Posts

سلام و عرض ادب.

خیلی وقته میخوام فن هایِ کیس ـم رو عوض کنم. پارسال به کمک دوستان فروم فن GF120-RGB رو به هزار زحمت به مادربرد متصل کردم ولی مدیریتش برای من سخت بود. این سری میخوام یک بار برای همیشه فن Noctua بخرم.
مشکل اینجاست نمیدونم امکانش هست 5 تا فن رو به کنترلر متصل کرد و از طریق ریموت، سرعت شون رو کم و زیاد کرد؟ اصلا نمیخوام فن ها به مادربرد متصل بشه. میخوام از طریق ریموت این کار رو انجام بدم ولی نمیدونم دقیقا چه چیزی باید تهیه کنم. کیس بنده Z4 گرین هست. فن هایی هم برای خرید مدنظر دارم ایناست:

Noctua NF-A14 PWM chromax.black.swap, Premium Quiet Fan, 4-Pin (140mm, Black)
Noctua NF-F12 PWM chromax.black.swap, Premium Quiet Fan, 4-Pin (120mm, Black)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

اون پسوند pwm توی مدل فن ها، یعنی اینکه دور فن رو از طریق یک سیم و سیگنال دریافت میکنن. برق به صورت کامل بهشون میرسه و اگه سیگنال دور فن بهشون نرسه، با حداکثر دور کار میکنن...اگه سیگنال کامل هم بهشون برسه متوقف میشن و اگه led داشته باشن اونا روشن میمونه!

من نمیدونم از چه کنترلری استفاده میکنید، اما اکثر کنترلر ها با ولتاژ کار میکنن، یعنی ولتاژ کمتری به فن میدن که دور پایین تری داشته باشه، یا برعکس حداکثر ولتاژ و جریان خروجی رو در اختیار فن میذارن که با حداکثر دور بچرخه. این کار یکم غیر اصولیه که فن pwm با ولتاژ کنترل شه(یکم بحث طول عمر فن میاد وسط)فن هایی هم که نور پردازی دارن، توی روش کنترل با ولتاژ توی دور بالا و پایین نورشون زیاد و کم میشه!!!

باید دنبال یه کنترلر pwm باشید، فن های pwm هم اکثرا 4 پین هستن، پس کنترلری که میخواید تهیه کنید باید ورودی فن هاش 4 پین باشه.

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، MAhmoOD Nazari گفته است :

باید دنبال یه کنترلر pwm باشید، فن های pwm هم اکثرا 4 پین هستن، پس کنترلری که میخواید تهیه کنید باید ورودی فن هاش 4 پین باشه.

ممنون از توضیح تون. دقیقا همین موندم. 😁 میخوام دو تا فن 140 جلو، دو تا سقف و یه 120 پشت وصل کنم. فقط نمیدونم کدوم کنترلر رو خریداری کنم. تنوع محصول توی آمازون یا ایبی بالاست. دقیق نمیدونم کدوم مدل بهتره.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

هرچند فن های نکتوا تولید چین و تایوان داره و با هم اختلاف دارن (از دید من چشمگیر) ولی در افسانه ها اومده همین هاب فن 10 پورت دیپکول که توایران هم هست و 500 هزارتومان حدودا قیمت میخوره، یکی از پورت هاش میخوره به مادربرد و سیگنال میگیره کمو زیاد بشن همه فن های متصل بهش. اگه دنبال چیزی هستید که PWM رو مستقل کنترل کنه، بنده تا به امروز چیز پدرمادر دار زیر 100 دلار ندیدم.

اگر فنی هستید شاید بتونید برای فن ها برد و کنترلری بسازید که روی 12 ولت مثلا 25% یا 50% بچرخن. چون چیز پیچیده ای نیست. دوستمون در پست دوم در خلاصه ترین حالت ممکن، اطلاعات بسیار خوبی رو منتقل کردن.

ولی هدفتون رو روشن نکردید. اگر میخواید با دمای فعلی قطعات، نویز رو کم کنید؛ فکر نمیکنم راه درستی رو پیشه رو داشته باشید اونم با احتساب هزینه 5 میلیون برای فن ها و 3 میلیون برای فن کنترلر PWM

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، Devileytion گفته است :

ولی هدفتون رو روشن نکردید. اگر میخواید با دمای فعلی قطعات، نویز رو کم کنید؛ فکر نمیکنم راه درستی رو پیشه رو داشته باشید اونم با احتساب هزینه 5 میلیون برای فن ها و 3 میلیون برای فن کنترلر PWM

بله اون هابی که فرمودید رو دیدم ولی باز به یکی از سوکت های مادربرد میخوره و باز مجبورم از طریق بایوس سرعت شون رو تنظیم کنم. فن هایی که اشاره کردم گرون قیمت هستند میتونم با مدل Noctua NF-P14S جایگزین کنم ولی بازم هرجور حساب میکنم جزو بهترین فن های دنیاست. پک های موجود در لیون کامپیوتر هم بررسی کردم دیدم چیزِ جالبی موجود نیست. یعنی با تعویض فن های فابریک کیسِ خودم، تفاوتِ چشمگیری در تهویه یا نویز ایجاد نمیشه. حتی داخل فروم گرین این موضوع رو مطرح کردم که آیا فن های ARGB که جدیدا عرضه شده نسبت به فن های Z4 عملکردشون چطوره گفتن در حد 15 درصد بهبود عملکرد دارند و به من دوباره فن های GF120-RGB رو پیشنهاد کردن.

هدفم صرفا خرید فن های مرغوب مثل bequiet یا Noctua هست که واقعا خریدشون یه ارتقا به حساب بیاد.

ویرایش شده توسط Mohammad-RI
لینک به دیدگاه

یه مدل کنترل فن هست که جای dvd rw میخوره یکی از دوستان یه NZXT ac Sentry چیزی جالبی بود(^o^) با تاچش سرعت فن ها رو کم و زیاد میکرد 

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، Aminj گفته است :

یه مدل کنترل فن هست که جای dvd rw میخوره یکی از دوستان یه NZXT ac Sentry چیزی جالبی بود(^o^) با تاچش سرعت فن ها رو کم و زیاد میکرد 

بله اتفاقا به چشمم خورد. خیلی جالبه 😁 فقط نمیدونم روی دی وی دی رایتر کیس ـم جا میخوره یا نه. بیشتر دنبال این مدل ها هستم. نسبت به اینی که فرمودید ارزون تر و راحت تر هست. فقط نمیدونم کدوم به کارم میاد.

https://www.newegg.com/p/1YF-015K-00014
https://www.newegg.com/p/1YF-015K-00017
https://www.amazon.com/Remote-Controller-Computer-Cooling-Supply/dp/B08KTJ9F4W

آخری فکر کنم به کارم میاد باز صد در صد مطمئن نیستم 😑

لینک به دیدگاه

نوکتوا واقعا  بی نظیره یعنی اولین بار که از نزدیک دیدمش معنی واژه کیفیت رو فهمیدم

داخل جعبه اش تبدیل 1 به 2 هم هست و  با هر پورت میتونین دوتا فن رو کنترل کنین

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

نوکتوا واقعا  بی نظیره یعنی اولین بار که از نزدیک دیدمش معنی واژه کیفیت رو فهمیدم

بله. واقعا همینطوره. به تازگی NH-D15 سفارش دادم. از بین تمام ایرکولرهایی که تو این چند سال دیدم بهتره. سری اول 1/500/000 پنج تا فن GF120-RGB سفارش دادم بعد مجبور شدم با ضرر بفروشم و دوباره کیس Z4 بخرم. الآنم میتونم با نصف هزینه، فن های ARGB این شرکت رو بخرم ولی آنچنان ارتقایی به حساب نمیاد. اگر از همون اول نوکتوا سفارش میدادم این همه ضرر نمیکردم.

لینک به دیدگاه

در ۱۱ دقیقه قبل، Mohammad-RI گفته است :

بله اتفاقا به چشمم خورد. خیلی جالبه 😁 فقط نمیدونم روی دی وی دی رایتر کیس ـم جا میخوره یا نه. بیشتر دنبال این مدل ها هستم. نسبت به اینی که فرمودید ارزون تر و راحت تر هست. فقط نمیدونم کدوم به کارم میاد.

https://www.newegg.com/p/1YF-015K-00017

آخری فکر کنم به کارم میاد باز صد در صد مطمئن نیستم 😑

شما که قصد خرید فن Noctua دارید یه فن هاب ساده کفایت میکنه RGB رو میخوایید چیکار!!!

شاید فن NF-A12×25 گزینه بهتری باشه به هر حال انتخاب با خودتونه

لینک به دیدگاه

در ۱۴ ساعت قبل، Mohammad-RI گفته است :

سلام و عرض ادب.

خیلی وقته میخوام فن هایِ کیس ـم رو عوض کنم. پارسال به کمک دوستان فروم فن GF120-RGB رو به هزار زحمت به مادربرد متصل کردم ولی مدیریتش برای من سخت بود. این سری میخوام یک بار برای همیشه فن Noctua بخرم.
مشکل اینجاست نمیدونم امکانش هست 5 تا فن رو به کنترلر متصل کرد و از طریق ریموت، سرعت شون رو کم و زیاد کرد؟ اصلا نمیخوام فن ها به مادربرد متصل بشه. میخوام از طریق ریموت این کار رو انجام بدم ولی نمیدونم دقیقا چه چیزی باید تهیه کنم. کیس بنده Z4 گرین هست. فن هایی هم برای خرید مدنظر دارم ایناست:

Noctua NF-A14 PWM chromax.black.swap, Premium Quiet Fan, 4-Pin (140mm, Black)
Noctua NF-F12 PWM chromax.black.swap, Premium Quiet Fan, 4-Pin (120mm, Black)

چرا فن ها رو میریزی تو ماستا....

دلیل استفاده نکردن از 2 پینی که به مادربرد وصل میشه چیه؟

6تا فن وصله به هاب فن 2تاش pwm 14 سانت 2500 دور که دقیقا زیر گرافیک نصب کردم از طریق ai suite تا قبل رسیدن دمای گرافیک به 45 خاموش و بعد اون نسبت به دمای گرافیک دورشون کم و زیاد میشه

بقیه فنها هم 3 پین هستن و با تمام قدرت میچرخن تمام!

هاب مورد استفاده

617XO45iYBL._SL1000_.jpg

ویرایش شده توسط Sabertooth
لینک به دیدگاه

در 35 دقیقه قبل، Aminj گفته است :

شما که قصد خرید فن Noctua دارید یه فن هاب ساده کفایت میکنه RGB رو میخوایید چیکار!!!

شاید فن NF-A12×25 گزینه بهتری باشه به هر حال انتخاب با خودتونه

بله فکر کنم همون مدلی که داخل آمازون موجود هست به کارم بیاد. ریموت داره. در کنار مدیریت نورپردازی، سرعت هم میشه تنظیم کرد و اینکه 4 پین هم هست و میشه بدون اتصال به مادربرد از طریق ریموت کنترل کرد. فقط از شما و دیگر دوستان اهل فن میخوام بهترین گزینه موجود معرفی کنند تا با خیال راحت خرید رو انجام بدم. منظورم این مدله:

در 34 دقیقه قبل، Sabertooth گفته است :

چرا فن ها رو میریزی تو ماستا....

دلیل استفاده نکردن از 2 پینی که به مادربرد وصل میشه چیه؟

😂😂😂
صرافا برای راحتی کار میگم. کار کردن با بایوس و نرم افزار های موجود سخته. بیشتر دنبال محصولی هستم که بصورت فیزیکی بتونم کنترل کنم. من پارسال 5 تا GF120-RGB به مادبرد وصل کردم. تنظیمات مربوطه رو انجام دادم ولی زمانی که سیستم روشن می کردم فن ها با نهایت سرعت کار می کرد بعد از 15 دقیقه دوباره به حالت اول برمی گشت. برای همین ترجیح میدم برای راحتی کار به مادربرد متصل نشه.

لینک به دیدگاه

فک کنم شما به صدای کیس خیلی حساسید 😁

بنده خودم یه مدت فن های pure wings 2 رو داشتم تو حالت فول لود صداش نمی یومد چه برسه به حالت های دیگه

دیگه نمی خواست سرعت فن ها رو کنترل کنم

ویرایش شده توسط Aminj
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

هرچند این موضوع سلیقه ایه ولی من جای شما بودم یه کولر گازی میزاشتم هم خودم حال میکردم هم کیسم. حالا یه موضوع هست طرف مثل خود من، عشق فنه؛ اون یه داستان دیگس. حدس میزنم قطعات رده بالایی دارید که هزینه بالای فن براتون مهم نیست ولی بنظر من شما Curve فن هاتون رو توی بایوس بد میچینید که یهو تا فول اسپید میرن و بعد ساکت میشن و دوباره این روند تکرار میشه. مدل مادربرد چی هست؟ بعضیا فن رو توی بایوس میزارن روی سایلنت به خیال اینکه واقعا ساکت تر فن فعالیت کنه ولی غلطه.

بنده خودم فن کنترلر داشتم LCD جلوی کیس بود برند بیتفینکس و تاچ اسکرین. سال میرفتو میومد کمو زیادش نمیکردم. هفته اول آره، ولی بعد گذاشتمشون روی مینیموم که صدا ازشون درنیاد. همین. دلیلشم تنبلی بود. برای بازی: زیادکنی، برای دسکتاپ: کم کنی؛ کلافه میشی بعد از یه مدتی و میزاریش کنار.

فن زیاد حتی با دور 10 درصد هم صداش برای کیسی که روی میزه به گوش میرسه. هر چند گوش با گوش فرق داره. بعد هم سرعت خاک گرفتون رو زیاد میکنه. تاثیرشم تا دو سه فن اول مشهوده، بعد از اون هرچی فن اضافه کنی دمای قطعات تغییر چشم گیری نمیکنه، ولی نویز بالا میره. اما دمای محیط بیشترین اثر رو داره.

اگه گوشت تیزه فکر فن اضافه کردن (حتی نوکتوا که خدای فن هاست) رو از سرت بیرون کن. یا کیسو از خودت دور کن یا دوره همه فن هایی که داریو بزار مینیموم جوری که کمو زیاد نشن، پول هم هدر نمیدی. بعدش هم کولر گازی که خدمت گفتم اگه وقعا قصد داری پول خرج کنی. یه کار دیگه هم میتونی بکنی. همه فن های کیست به غیر از اصلی ها (گرافیک-پاور-CPU) رو قطع کن، بشین با سیستمت کار کن ولی مثلا فن گرافیک یا پردازنده رو دستی رو یک عدد متوسطی بزار که تو لود تغییر نکنن (دمات بالا میره ولی فقط در هد تست). ببین صدای دیگه ای نداری؟ شاید کویل واین یا صدای تو مخی هارد داشته باشی. این تست نشون میده حتی اگه فن های سوپر سایلنت هم بزاری، با کانفیگ فعلیت هم هیچ وقت به سیستم Dead Silent نرسی، پس هزینه هم برای فن نکن؛ چون هر چقدر هم که کم نویز باشن فن های جدیدت (از سیستم بی فن که سایلنت تر نیستن!) بازم صدای های دیگه نمیزاره حالشو ببری. متوجه که شدی منظورم چیه؟

لینک به دیدگاه

در 45 دقیقه قبل، Devileytion گفته است :

هرچند این موضوع سلیقه ایه ولی من جای شما بودم یه کولر گازی میزاشتم هم خودم حال میکردم هم کیسم. حالا یه موضوع هست طرف مثل خود من، عشق فنه؛ اون یه داستان دیگس. حدس میزنم قطعات رده بالایی دارید که هزینه بالای فن براتون مهم نیست ولی بنظر من شما Curve فن هاتون رو توی بایوس بد میچینید که یهو تا فول اسپید میرن و بعد ساکت میشن و دوباره این روند تکرار میشه. مدل مادربرد چی هست؟ بعضیا فن رو توی بایوس میزارن روی سایلنت به خیال اینکه واقعا ساکت تر فن فعالیت کنه ولی غلطه.

بله خب علاقه که صد در صد دخیله ولی خب هوادهی و نویز هم برام مهمه. از اونجایی که RGB بودن برام مهم نیست، برندهایی که بالاتر عرض کردم بهترین گزینه هست. مثلا فنِ Noctua NF-P14S حدود 800 تومن قیمت داره که در مقایسه با فن های RGB که بصورت پک فروش میره خیلی ارزون تر درمیاد. با اینحال اگر بدونم اضافه کردن 4 تا فنِ 140 به کیس، تفاوتی در عملکرد ایجاد نمیکنه خب بیخیال میشم 😁 مادربردی که این اتفاق برام افتاد MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC بود. که البته میخوام به زودی عوض کنم.

در 45 دقیقه قبل، Devileytion گفته است :

اگه گوشت تیزه فکر فن اضافه کردن (حتی نوکتوا که خدای فن هاست) رو از سرت بیرون کن. یا کیسو از خودت دور کن یا دوره همه فن هایی که داریو بزار مینیموم جوری که کمو زیاد نشن، پول هم هدر نمیدی. بعدش هم کولر گازی که خدمت گفتم اگه وقعا قصد داری پول خرج کنی. یه کار دیگه هم میتونی بکنی. همه فن های کیست به غیر از اصلی ها (گرافیک-پاور-CPU) رو قطع کن، بشین با سیستمت کار کن ولی مثلا فن گرافیک یا پردازنده رو دستی رو یک عدد متوسطی بزار که تو لود تغییر نکنن (دمات بالا میره ولی فقط در هد تست). ببین صدای دیگه ای نداری؟ شاید کویل واین یا صدای تو مخی هارد داشته باشی. این تست نشون میده حتی اگه فن های سوپر سایلنت هم بزاری، با کانفیگ فعلیت هم هیچ وقت به سیستم Dead Silent نرسی، پس هزینه هم برای فن نکن؛ چون هر چقدر هم که کم نویز باشن فن های جدیدت (از سیستم بی فن که سایلنت تر نیستن!) بازم صدای های دیگه نمیزاره حالشو ببری. متوجه که شدی منظورم چیه؟

ممنون از توضیح تون. متوجه شدم. دمای محیط همیشه خنک هست. تو زمستون پکیج اتاق خاموشه و تابستون هم کولر دائما روشنه. اینم بگم کیس الآن پایین میز کامپیوتر هست و الآن سرعت فن ها رویِ حالت کند هست. و هیچ مشکلی باهاشون ندارم. هنگام گیم پلی دادن رویِ حالت تند میذارم که مقداری نویزشون میره بالا. فقط خواستم وضعیت محیطی و سیستم رو خدمت تون توضیح بدم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خب پس همون که حدس زدم. عشق داشتن فن با کیفیت! بنده هم دنبال فن فن های نکتوا بودم ولی سوای بر هزینه 14 میلیون تومانی، مادربرد بنده در بهترین حالت 13 تا فن ساپرت میکنه (بدون استفاده از Y تبدیل و اتصال فقط به کانکتور های PWM روی برد)، ولی من 16 تا فن قصدم بود این شد که این پروژه منتفی شد و تبدیل شد به یه پروژه دیگه.

برای این مدل مادربردت رو پرسیدم چون برد ایسوس من با وجود تمام امکانات قلمبه سلمبه ای که برای کنترل فن داره، چه تو بایوس چه تو ویندوز (و من استفاده نمیکنم ازشون)؛ یه آپشن ساده گذاشته به این شکل که: سه تا دما داخل بایوس میشه ست کرد برای هر هدر. کم، زیاد و حد وسط؛ که با تغییر دما از سرعت فنی که روی دمای کم ست شده حرکت میکنه تا به دور فنی که برای دمای بالا ست شده برسه. من سه تا عدد 49-50-51 بهشون دادم و گفتم دور فن روی هر سه این اعداد 20% باشه. اینطوری وقتی توبازی برم یا تو دسکتاپ بچرخم صدای کیسم تغییر نمیکنه. البته کمی دما رو فدا کردم ولی به لطف کاستوم واتر کولینگ تا حدودی مهار شدن قطعاتم.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Devileytion گفته است :

خب پس همون که حدس زدم. عشق داشتن فن با کیفیت! بنده هم دنبال فن فن های نکتوا بودم ولی سوای بر هزینه 14 میلیون تومانی، مادربرد بنده در بهترین حالت 13 تا فن ساپرت میکنه (بدون استفاده از Y تبدیل و اتصال فقط به کانکتور های PWM روی برد)، ولی من 16 تا فن قصدم بود این شد که این پروژه منتفی شد و تبدیل شد به یه پروژه دیگه.

تا حدودی بله 😁به قول شما به چشم یه پروژه بهش نگاه میکنم. فن های chromax.black رو برای خرید مدنظر دارم برای اینکه کولرم از این سری هست. در مورد مادربرد هم والا اصلا همچین آپشن هایی نداشتم. با اینکه قصد دارم به زودی مادربرد ROG STRIX Z490-E سفارش بدم و یحتمل امکاناتی که گفتید رو داره، اصلا نمیخوام فن ها به مادربرد متصل بشه. فعلا هابی که بالاتر لینکش رو گذاشتم رو میخوام سفارش بدم و تست کنم ببینم چطوری هست و در وهله بعد برم سراغ فن ها.

فقط یه سوالی دارم. نحوه کارکرد این هاب ها چطوریه؟ چون مسقیم با ساتا به پاور متصل میشه، وقتی سیستم روشن میشه با حداکثر سرعت کار میکنه؟ دوست مون تو پست دوم در مورد ولتاژ صحبت کردن. این نکته در مورد هاب هایی که ریموت دارند و میشه سرعت رو کم و زیاد کرد هم صدق میکنه؟ ( لینک هاب مدنظر رو براتون میذارم )

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کاملا شانسیه. هاب با هاب فرق داره کارکردش. حتی فن هایی که من به مادربرد زدم اول با دور 50 درصد روشن میشن بعد از اومدن لوگو بایوس میرن روی 20 درصد. شاید گیگابایتا از اول روی عدد ست شده توی بایوس بمونن و مادربرد های MSI تا رسیدن به ویندوز سرعت فن ها فول بمونه. هاب من هم همین شکل بود. یعنی اول فول اسپید روشن میشدن با سیستم بعد کم میشدن. تنها راه اینکه اول تا آخر سرعت فن ها تغییر نکنن، سوای بر تهیه هابی که این ویژگی رو روی PWM بده؛ هاب فن هایی هست که به اصطلاح ناب/پتاسیومتر دارن و با ولتاژ کار میکنن.

لینک به دیدگاه

در ۳ ساعت قبل، Devileytion گفته است :

کاملا شانسیه. هاب با هاب فرق داره کارکردش. حتی فن هایی که من به مادربرد زدم اول با دور 50 درصد روشن میشن بعد از اومدن لوگو بایوس میرن روی 20 درصد. شاید گیگابایتا از اول روی عدد ست شده توی بایوس بمونن و مادربرد های MSI تا رسیدن به ویندوز سرعت فن ها فول بمونه. هاب من هم همین شکل بود. یعنی اول فول اسپید روشن میشدن با سیستم بعد کم میشدن. تنها راه اینکه اول تا آخر سرعت فن ها تغییر نکنن، سوای بر تهیه هابی که این ویژگی رو روی PWM بده؛ هاب فن هایی هست که به اصطلاح ناب/پتاسیومتر دارن و با ولتاژ کار میکنن.

پس با این حساب الآن مطمئن شدم که اول هاب رو سفارش بدم و روی چند تا فن تست کنم بعد برم برای خرید. نمیخوام فن ها روی دستم بمونه چون به راحتی فروش نمیره با اون قیمت شون.

هم از شما هم هم از سایر دوستان که نظرات شون رو به اشتراک گذاشتند تشکر میکنم. استفاده کردیم.🙂🌹

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...