رفتن به مطلب

خطر قطعی برق برای کیس کامپیوتر

Mahyar Curious
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

دورد دوستان در مورد دیود یکسو کننده کسی چیزی میدونه ؟

لینک به دیدگاه

• ارسال 146
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

دورد دوستان در مورد دیود یکسو کننده کسی چیزی میدونه ؟

خیلی وقت پیش یه چیزایی در موردش خوندم . الان حضور ذهن ندارم .

تا اونجایی که یادم میاد با چندتا دیود یه مدار ساخته میشد که جریان فقط از یه سمت واردش میشه و برعکس رد نمیشه .

رشتم علوم تجربی بود و دانشگاه هم زمین شناسی میخوندم اینها رو هم خیلی کم از قدیم یادمه .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خیلی وقت پیش یه چیزایی در موردش خوندم . الان حضور ذهن ندارم .

تا اونجایی که یادم میاد با چندتا دیود یه مدار ساخته میشد که جریان فقط از یه سمت واردش میشه و برعکس رد نمیشه .

رشتم علوم تجربی بود و دانشگاه هم زمین شناسی میخوندم اینها رو هم خیلی کم از قدیم یادمه .

ممنون داداشم

ما تو همین فروم متخصص الکترونیک داشتیم هر چی میگردم پیداشون نمیکینم

به شدت به همین دیودش نیاز دارم شرکت خیام الکتریک هم تماس گرفتن گفتن یه دیود یکسو کننده بعضی مدل ها گرون قیمت داره

حالا من 6 تومنی خریدم اونا تو مدل های 7 تومنیشون دارن

حالا گیرآوردم فقط شماره چندش به درد من میخوره؟؟؟

لینک به دیدگاه

ممنون داداشم

ما تو همین فروم متخصص الکترونیک داشتیم هر چی میگردم پیداشون نمیکینم

به شدت به همین دیودش نیاز دارم شرکت خیام الکتریک هم تماس گرفتن گفتن یه دیود یکسو کننده بعضی مدل ها گرون قیمت داره

حالا من 6 تومنی خریدم اونا تو مدل های 7 تومنیشون دارن

حالا گیرآوردم فقط شماره چندش به درد من میخوره؟؟؟

گمونم یکی دوتا از دوستانی که از تیم مدیریت بودن توی الکترونیک تخصص داشتند .

گمونم جناب LEE و پوریا لیون ( ؟ ) بودن .

یه صحبتی با خبات بکن . گمونم سررشته خوبی داره .

در مورد سوالتون راستش نمیدونم . همین حد رو هم که یادمه خیلی کار شاخی کردم !!!

نمیدونید که سرو کله زدن با 200 مدل فسیل حلزونی شکل چه کار سختیه !!! آدم اسمش رو هم فراموش میکنه .

موفق باشید .

لینک به دیدگاه

درود

شاید تنها راهش گذاشتن یک مقاومت بین پایه های خازن اصلی صافی الکترولیتی مدار لامپ کم مصرف باشه که باعث بشه خازن با ولتاژهای ضعیف شارژ نشه و مقاومت ولتاژ رو مصرف کنه  و بالطبع لامپ چشمک نزنه ، اما راستش دقیقا نمیدونم اهم و واتش چقدر باید باشه ، داخل این انجمن میتونید سوالتونو مطرح کنید ، حتما پاسخ خواهند داد :

http://www.irantk.ir/f794/

لینک به دیدگاه

پریشب برقا رفته بود (بعد یک هفته) کامپیوتر خاموش شده بود!

ویندوزش مشکل پیدا کرده بود ؛ روشن میکردی رو دسکتاپ هنگ بود.

کل دیروز (زمان کاری) و عصر وقت صرف ویندوز و برنامه ها شده بود!

واقعا باید یه فکری کرد...

لینک به دیدگاه

میگن اگه این محافظ ها بیشتر طول بکشه تا روشن شه بهتره...البته فقط شنیدم

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام دوستان.

امیدوارم همیشه شاد و خرم باشید.
چند وقتیه یه چیزی فکر منو مشغول کرده. گفتم اینجا مطرح کنم شاید به کمک شما بشه یه کاریش کرد.

بنده کارم سیستم صوتی خودرو هست. برای تقویت برق ماشین همیشه باید باتری اضافه بشه و از سیم ضخیم استفاده بشه. اما یه چیزی هست به اسم خازن که موازی میشه با برق ورودی امپلی فایر و برخلاف تصور بسیار از مشترین ها و همکاران گرام هیچ کمکی به تقویت برق ماشین نمیکنه که برعکس خودش یه مصرف کنندس و در شرایط بحرانی میاد قبل از امپ از ولتاژ کم میکنه و شروع به مصرف میکنه اما عمده کارش اینه که وقتی یه لحظه برق به نوسان شدید میکنه خودش رو خالی میکنه تا شک به امپ وارد نشه و افت ولتاژ لحظه ای نداشته باشیم.

تو خونه هیچ وقت ما استفاده لحظه ای نداریم اما فک میکنم که افت وشک لحظه ای زیاد داریم که برای اون ها میایم محافظ میزاریم قبل از خروجی. که اون هم وقتی ولتاژ نوسان میده کلا مسیر رو قطع میکنه و بعد از یکسان شدن برق دوباره وصلش میکنه و در اصل هیچ کمکی به یکسان شدن جریان نمیکنه.

حالا سوال من اینه که میشه مثل ماشین بیایم خازن بزاریم اول محافظ یا چندراهی که جلوی افت های لحظه ای رو بگیره؟
فک میکنم اگر بشه این کار رو کرد بسیار عمر پاور بهتر بشه.
البته میدونم که میشه از ups استفاده کرد ولی به چند دلیل استفادش غیر معقوله. یکی اینکه هزینش به شدت بالاس. دوم اینکه ups مثل باتری دوم خودرو میمونه. هم اینکه ولتاژ رو دقیقا ثابت میکنه و هم اینکه جلوی این نواسانات رو میگیره و هم اینکه از چند ثانیه تا چند دقیقه بعد از قطعی برق خروجی میده برای جلوگیری از پریدن اطلاعات که به درد منه یکی نمیخوره. برای من فقط از بین رفتن نواسانات مهمه.

از دوستان عزیز کسی تجربه ای داره؟ کاری کرده درباره این مورد؟
بسیار ممنونم از همه دوستان.

لینک به دیدگاه

ورودی پاور کامپیوتر AC هست و شما نمیتونید روی اون از خازن استفاده کنید (همچنین پاورها منابع سوئیچینگ هستند تغییرات لحظه از نباید روشون تاثیری داشته باشه حداقل نه روی پاورهای درست و حسابی که درست طراحی شده باشند)

شما باید از Stabilizer استفاده کنید

لینک به دیدگاه

سلام. بله فکرتون درسته و میشه ولی همون طور که خودتون گفتین به درد لحظه ای میخوره. همونجور که در کولر های ابی  خود شرکت قرار میده  یا در یخچال های ایرونی که من دیدم. 

یه مدت دیده بودم که اداره برق برای جلو گیری از نوسان سر هر 5تا تیربرقی یه خازن نصب کرده بود. حالا چرا؟ دلیلشم اینه که ممکنه یه ترانسفورمر گذاشته سر کوچه و میخوان 100 تا خونه رو تغذیه کنه که همین باعث میشه نوسان زیاد باشه برای همین خازن میزاشتن. 

اگه برق منزل شما هم زیر 200 هست واقعا نیاز به استابلایز دارین (تسبیت کننده).اگه خازن هم میخواین استفاده کنین که باید خازن های بزرگ صنعتی استفاده کنین که فکر میکنم هزینه با یه استابلایز یکی در بیاد.

این چیزایی بود که من فقط اشنایی داشتم نه تجربه. امید وارم بدرد بخوره 

لینک به دیدگاه

ممنونم از دوستانی که نظرشون رو گفتن.

طبق تحقیقاتی که خودم کردم نمیشه روی ac خازن سوار کرد. پس بحث خازن منتفی هست.

نواسانات لحظه ای برای من فقط اون لحظه ی استارت کمپرسور کولرگازی هست که 2 عددش روی برق خونس. البته ما دو کنتور داریم و هرکدوم به یه کنتور وصل شده. ولی همون یکی که با کامپیوتر یکیه وقتی استارت میزنه مخصوصا تو شب همه نور خونه تیک میزنه! طبیعتا این شک به پاور هم منتقل میشه. سوالم اینه که ضرری برای پاور نداره؟ پاور من کورسیر rm750 هست که جزو بهترین هاست.

برق منزل تو محدوده اوج بار فصل تابستون میاد حدود 196 و کمتر نمیشه ولی در طول مدت روز کاملا بالای 200 هست. لازمه استابلایزر بگیرم؟

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، Ali Subi گفته است :

ممنونم از دوستانی که نظرشون رو گفتن.

طبق تحقیقاتی که خودم کردم نمیشه روی ac خازن سوار کرد. پس بحث خازن منتفی هست.

نواسانات لحظه ای برای من فقط اون لحظه ی استارت کمپرسور کولرگازی هست که 2 عددش روی برق خونس. البته ما دو کنتور داریم و هرکدوم به یه کنتور وصل شده. ولی همون یکی که با کامپیوتر یکیه وقتی استارت میزنه مخصوصا تو شب همه نور خونه تیک میزنه! طبیعتا این شک به پاور هم منتقل میشه. سوالم اینه که ضرری برای پاور نداره؟ پاور من کورسیر rm750 هست که جزو بهترین هاست.

برق منزل تو محدوده اوج بار فصل تابستون میاد حدود 196 و کمتر نمیشه ولی در طول مدت روز کاملا بالای 200 هست. لازمه استابلایزر بگیرم؟

توی توضیحات پاور شما نوشته ورودیش Universal هست (100 تا 240 ولت) پس نیازی نیست نگران این باشید که ولتاژ ورودی کم هست

در مورد تغییرات لحظه ای هم اگه به طور دقیق قرار باشه بررسی کنید ببینید مشکلی به وجود میاد یا نه ، خروجی های پاور توی اون لحظه باید بررسی بشه (در حالی که سیستم روشن هست توی زمانی که کولر روشن میشه خروجی ها با اسیلوسکوپ بررسی بشه)

به نظرم کلا نیازی نیست کار خاصی انجام بدید ، توی ورودی پاورها (پس از تبدیل AC به DC) به اندازه کافی خازن هست !

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، rn4j1m1 گفته است :

توی توضیحات پاور شما نوشته ورودیش Universal هست (100 تا 240 ولت) پس نیازی نیست نگران این باشید که ولتاژ ورودی کم هست

در مورد تغییرات لحظه ای هم اگه به طور دقیق قرار باشه بررسی کنید ببینید مشکلی به وجود میاد یا نه ، خروجی های پاور توی اون لحظه باید بررسی بشه (در حالی که سیستم روشن هست توی زمانی که کولر روشن میشه خروجی ها با اسیلوسکوپ بررسی بشه)

به نظرم کلا نیازی نیست کار خاصی انجام بدید ، توی ورودی پاورها (پس از تبدیل AC به DC) به اندازه کافی خازن هست !

بسیار ممنونم از شما دوست من.

تردیدم درباره وضعیت برق و پاور رو برطرف کردید.

یک دنیا تشکر.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود دوست گرامی ، کم بودن ولتاژ (تا حدی که تولید کننده مجاز دونسته)  تاثیری رو عمر مفید خازن های پاور نداره ، نوسانات خیلی شدید میتونه به خازن های صافی ضربه وارد کنده اما با توجه به اینکه توی پاور های جدید از PFC استفاده میشه خودش باعث میشه تا حدود خیلی زیادی این ضربات گرفته بشه و اصلا جای نگرانی نداره . همچنین نوسانات برق تاثیری ناچیزی رو روی خروجی ها پاور که سیستم رو تغزیه میکنن میزاره که اصلا مهم  نیست .

لینک به دیدگاه

• 10 ماه بعد...

سلام بعد ار نوسان برق دیگه سیستم با زدن دکمه سوییچ روشن نمیشه ( چراغ مادربورد روشن میشه اما سیستم نه)

من دو ساله سیستمو دارم پاور green 850 oc + paltiunium هست و مادربورد هم Asus z170k

قبلنا اینطور میشد اما با دراوردن باتری مادربورد و خارج کردن سیم پاور و گذاشتن دکمه پاور رو صفر چند دقیقه صبر میکردم بعد با اتصال سیم و روشن کردن دکمه پاور سیستم روشن می شد. اما الان با دراوردن باتری و صبر کردن روشن نمیشه ( چراغ مادربورد روشن میشه اما خود سیستم نه)

اینو بگم من یک بار مادربوردم خراب شد( به خاطر یه مشکل دیگه) بردمش گارانتی یدونه نوشو بهم دادن. این مشکل قبل از تعویض مادربورد هم وجود داشت. پس نمیتونه از مادربورد باشه. الان یعنی مشکل از پاوره یا از جای دیگه؟

لینک به دیدگاه

سلام بعد ار نوسان برق دیگه سیستم با زدن دکمه سوییچ روشن نمیشه ( چراغ مادربورد روشن میشه اما سیستم نه)

من دو ساله سیستمو دارم پاور green 850 oc + paltinium هست و مادربورد هم Asus z170 progaming

قبلنا اینطور میشد اما با دراوردن باتری مادربورد و خارج کردن سیم پاور و گذاشتن دکمه پاور رو صفر چند دقیقه صبر میکردم بعد با اتصال سیم و روشن کردن دکمه پاور سیستم روشن می شد. اما الان با دراوردن باتری و صبر کردن روشن نمیشه ( چراغ مادربورد روشن میشه اما خود سیستم نه)

اینو بگم من یک بار مادربوردم خراب شد( به خاطر یه مشکل دیگه) بردمش گارانتی یدونه نوشو بهم دادن. این مشکل قبل از تعویض مادربورد هم وجود داشت. پس نمیتونه از مادربورد باشه. الان یعنی مشکل از پاوره یا از جای دیگه؟

ویرایش شده توسط zoroaster
لینک به دیدگاه

سلام . احتمالا از پاور هست . اگه میتونی با یه پاور دیگه تستش کن . اگه نه پاور رو به نمایندگی ببر و تست کن . 

لینک به دیدگاه

سلام ممنون از راهنماییتون 3 ساله از گارانتی پاور مونده و برچسب گارانتی روی پاور هست ولی پاور جعبه نداره؟ مشکلی که نداره برای گارانتی ؟ قبول می کنن؟

من شهرستانم و فاصلم از تهران دوره؟ باید با کابل ها بفرستم پاورو براشون یا خود پاور کفایت می کنه؟

لینک به دیدگاه

اگه انقدر مشکل نوسان داری باید یو پی اس بگیری

این استابلایزر و محافظ و فلان همه کشکه، فقط و فقط یو پی اسه که واقعا محافظت می کنه

چون خودش باتری داره و افت فشار رو هم فوری جبران می کنه

400 - 500 می دی و حکم بیمه ی تضمینی داره

لینک به دیدگاه

با سلام

مادربردتون قابلیت روشن شدن از طریق برد رو داره ؟ اگر داره اون رو تست کنید و نتیجه رو اعلام کنید

لینک به دیدگاه

ظاهرا شما از محافظ برق استفاده نمیکنی اصلا

؟؟

با یه پاور دیگه تست کن

لینک به دیدگاه

سلام دیشب با درآوردن باتری مادربورد و سیمها و  گذاشتن کلید پاور رو صفر و موندن ۱۰ ساعت تو همون حالت روشن شد!!!

اگه این مشکل به clear cmos ربط داشته باشه باید با یکی ۲ دقیقه موندن حل میشد نه ۱۰ ساعت حالا چون این مشکل بارها برام تکرار شده . ایراد از کجاست؟ نیاز داره پاور گارانتی بفرستم؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...