رفتن به مطلب

همه چیز درباره خمیر سیلیکون (خمیر حرارتی)، سوالات، مشکلات، بررسی‌ها و تجربه‌ها

اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

ادامه بخش 3...

چند مدل اشتباه خمیر زدن :

wlp_03a.png

کیک پنیری.(انباشته کردن مقدار زیادی خمیر سیلیکون)

wlp_03c.png

آقای خسیس(کم زدن خمیر)

wlp_03b.png

روشهای گفته شده در بالا در صورتی هست که شما برای اولین بار اقدام به خمیر زدن هیت سینک جدید خودتون میکنید.زمانی که برای تعویض خمیر هیت سینک برای نوبت های بعدی اقدام میکنید باید ابتدا دوسطح را بخوبی تمیز کنید.تمیز کردن روش و مراحلی دارد که به صورت خلاصه به آن میپردازیم.

تمیز کردن خمیرهای قبلی:

تمیز کردن دو سطح با استفاده از الکل و با استفاده از گوش پاک کن یا پارچه نخی تمیز انجام میشه.استفاده از الکل برای از بین بردن خمیرهای خشک شده ی قبلی ضروری است.از استفاده از وسایلی که باعث خش افتادن بر روی دوسطح میشود(مثل چاقو)اجتناب کنید.

thermal02_sm.jpgpost-7048-0-76264900-1334482046_thumb.jpgpost-7048-0-68781300-1334482063_thumb.jpg

استفاده از خمیر جدید :

با توجه به مطالب گفته شده در بالا میتوانید از یکی از روش های گفته شده استفاده کنید.

نکات :

رعایت نکات ذیل میتواند در افزایش موفقیت شما که کاهش دما در قطعه و دفع آن به صورت موثر هست نقش اساسی ایفا کند.

-میزان خمیر به کار برده شده میتونه در بین کولرها و پردازنده های مختلف متفاوت باشه و اصطلاح به اندازه ی یک نخود خمیر یک میزان نسبی میباشد.همانطور که میدانید اندازه و سطح پردازنده های مختلف با یکدیگر متفاوت است و در مشاهدات خودتون دیدید که سطح هیت سینکها نیز باعث تفاوت در حجم استفاده از خمیر میشه.برای مثال هیت سینکهایی که به صورت Core contact هستند اغلب دارای فرو رفتگی هایی در سطح خود هستند که خمیر بیشتری برای پر کردن این فرو رفتگی ها لازم است یا میزان خمیر برای پوشش سطح یک پردازنده با سوکت 775 با سوکت 2011 متفاوت هست.

-اگر احساس می کنید خمیر شما کمی سفت است دلیل بر نامرغوبی آن نیست و میتوانید با کمی حرارت غیر مستقیم آنرا کمی نرم تر کنید.نحوه ی انجام :ابتدا خمیر را به گونه ای در مقابل نفوذ آب مقاوم کنید(داخل پلاستیک انداختن و یا سفت بستن در آن که آب وارد آن نشود)سپس آنرا داخل آب گرم انداخته و منتظر بمانید تا کمی گرم شود.سپس خمیر خود را که کمی هم نرم شده نسبت به قبل میتونید استفاده کنید.

-دقت کنید زمانی که خمیر را برروی پردازنده ریخته و سینک را در جای خود محکم میکنید از برداشتن مجدد هیت سینک(جهت مشاهده میزان خمیر زده شده و یا کنترل اینکه خمیر به تمام نقاط رسیده باشد)خودداری کنید.چون اینکار باعث ایجاد حباب در خمیر و همینطور رفتن هوا بین دو سطح شده که خود عایق گرماست.

-در هنگام خریدن خمیر به رنگ آن توجه کنید.

خمیرهای نقره دار معمولاً خاکستری تر هستند .

کیفیت خمیر سیلیکون به میزان نقره بکاربرده شده در خمیر هست . هرچی نقره بیشتر انتقال دما نیز بیشتر و سفتی خمیر هم بیشتر و قیمت هم بیشتر می شود. این هم که گفته می شود با پوست تماس نداشته باشد به دلیل این است که نقره توسط پوست جذب می شود و ممکن هستش سرطان زا شود.پس احتیاط رو به هنگام استفاده از این خمیرها چاشنی کارتون کنید و یا از دست کش استفاده کنید.

-زمان تعویض خمیر سیلیکون یک فرآیند تجربی است و برای افراد مختلف با کاربردهای مختلف از کامپیوتر شخصی متفاوت است.مثلا کسی که به طور دائم از پردازنده در بیشترین سطح اورکلاک استفاده میکند(دمای بیشتر از حد معمول) در مقابل کسی که چندروز یکبار از کامپیوتر شخصی خود استفاده میکند .مسلما شخص اول باید حداقل دو ماه یکبار خمیر پردازنده خود را تعویض کند درحالی که شخص دوم نیازی به تعویض خمیر پردازنده تا یکسال یا بیشتر ندارد.دراصل زمان تعویض خمیر زمانیست که کاربر متوجه افزایش دما نسبت حالت اولیه به علت از بین رفتن کیفیت خمیر به مرور زمان میشود.

-دقت کنید که خمیر تمام نقاط بین هیت سینک و پردازنده رو پوشش دهد.

-اگر متوجه خط های زیادی در کف هیت سینک خود شده اید ما بشما پیشنهاد میدیم که از یک سمباده خیلی نرم برای سیقل دادن کف هیت سینک خود استفاده کنید.بر روی نمونه هایی از خمیر ها سمباده ای مناسب برای سیقل دادن کف هیت سینکها ارائه میشود.

-خمیر های بدون نقره معمولاً سفید رنگ هستند و به درد ایرکولینگ(خنک کننده گی از طریق هوا) نمی خورند و قیمت کمتری دارند.مانند خمیرهای چینی و ارزان قیمتی که به وفور در بازار ما یافت میشوند.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

4-اصطلاحات و اعداد و ارقام نوشته شده بر روی خمیرهای حرارتی

بذارید از روی خمیر موجود در بسته بندی کولر بوفالو به تشریح نوشته ها و اعداد بپردازیم.

خوب Thermal Conductivity که تقریبا روی تمامی خمیرهای سیلیکون نوشته شده به معنی رسانایی گرمایی و گذردهی و یا ضریب انتشار و هدایت نیز می باشد.واحد آن وات بر هر متر کلوین است.هر چقدر این عدد بزرگتر باشد نشانگر گذردهی حرارتی بهتر آن خمیر میباشد.درعناصر بهترین گذردهی حرارتی به ترتیب مربوط به سه فلز نقره ،مس و طلا میباشد و کمترین گذردهی حرارتی مربوط به عنصر رادون میباشد.پس تولید خمیرهایی با ترکیب اکسید نقره کاملا منطقی به نظر میرسد.

در خط سوم نیز به وضوح میتوان دید که با 10 درصد اکسید نقره ترکیب شده است.

Thermal Resistance یا مقاومت حرارتی که با واحد اینچ مربع بر وات اندازه گیری می شود.

99536471588094260732.jpg

البته به اعداد و ارقامی که برروی خیلی از این محصولات نوشته شده نمی توان اکتفا کرد و باید با آزمایش های دقیق صحت این نوشته ها رو تایید و یا رد کرد.

وجود اکسید نقره در خمیر های سیلیکون برای همه نمی تونه مطلوب باشه! برای اورکلاکر هایی که دماهای زیر 0 درجه رو برای اورکلاک انتخاب میکنند.باید از خمیرهایی مثل "سرامیک" استفاده کنند که نقره ندارد.چون خمیرهای نقره دار در دماهای پایین اصطلاحا کرک(تغییر حالت)میکنه و تبدیل به یک عایق میشه و تا دما رو به حدود 10 درجه بالای صفر نرسونی مشابه تکه ای سنگ سخت می ماند.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

5-بهترین نمونه های موجود در بازار

یکی از نمونه هایی که قبلتر در بازار ما موجود بوده و یه زمانی سر زبونها افتاده بود مدل ZM-STG 1 برای شرکت زالمان بود.

zmstg102.jpg

یکی از نمونه های خیلی مرغوب که خیلی از کاربرا اونو بهترین میدونستند arctic silver 5 بود.

1.jpg

مدل بعدی که تو بازار ما هم موجود هست مدل thermalright_cf2 هست که فکر نکنم کیفیت محصولات ترمال رایت نیاز به تعریف داشته باشه.

1.JPG

بدون شک tuniq_tx4 رو میشه جرو بهترینها دونست.البته به لطف شرکت گرین این محصول همیشه تو بازار ما به سهولت تمام قابل دسترسی هست.یکسری دوستان هم شکایت دارند نسبت به سفتی این خمیر ظاهرا در نمونه های جدید این مشکل تا حدی برطرف شده.

430_tuniq_tx4_pack_big.jpg

انواع خمیرهای با کیفیت و شناخته شده در یک نگاه :

Thermal_Interface_Roundup.jpg

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

انجام آزمایش :

آزمایش زیر از سایت hardwaresecrets با کمی تغییر(فارسی سازی)برداشته شده است.

توجه : به دلیل محدودیت تعداد کمی از عکسها رو به نمایش میذارم.

تست بر روی پلتفورم اینتل و روی پردازنه 860 انجام شده است.

دمای اتاق 15 درجه سلسیوس بوده است.

یک قطره کوچک از خمیر سیلیکون در وسط :

post-7048-0-22560500-1334493636_thumb.jpg

آزمایش با قطره ای متوسط در وسط :

post-7048-0-75885200-1334493692_thumb.jpg

آزمایش با قطره ای بزرگ از خمیر در وسط :

post-7048-0-87998600-1334493741_thumb.jpg

بصورت خطی صاف از بالا تا پایین :

post-7048-0-67491500-1334493818_thumb.jpg

دو خط موازی :

post-7048-0-12654200-1334493844_thumb.jpg

پهن کردن خمیر در تمام سطح پردازنده :

post-7048-0-17788400-1334493914_thumb.jpg

انباشته کردن مقدار زیادی از خمیر سیلیکون روی هم :

post-7048-0-24916800-1334493963_thumb.jpg

و نتیجه ی نا مطلوب آن :

post-7048-0-81764700-1334493997_thumb.jpg

و در آخر نتیجه تست :

post-7048-0-76907000-1334494029_thumb.jpg

نتیجه گیری :

یادتون باشه که خوب خمیر زدن تنها نقش کوچکی از فرآیند انتقال دما رو ایفا میکنه و سایر عوامل نیز بر آن تاثیر گذار هست.یک هیت سینک از چند بخش تشکیل شده همگی در دفع گرما نقش اساسی ایفا میکند.پس زمانی که دمای پردازنده شما بالا میره فقط خمیر نیست که باید عوض بشه بلکه ابتدا سایر عوامل را کنترل کنید و سپس به تعویض خمیر مبادرت نمایید.سطح تماس هیت سینک با پردازنده،لوله های ناقل گرما(هیت پایپ)،پره هایی از جنس آلمینیوم،مس و یا نیکل و دمنده(فن) از اجزای دیگر یک خنک کننده ی بشمار می روند.

صاف و سیقلی بودن سطح تماس هیت سینک.استفاده از فناوری Core cantact(منظور تماس مستقیم هیت پایپ با سطح پردازنده میباشد).استفاده از کولرهایی با هیت پایپ های 8 میلیمتری به جای 6 میلیمتری.تعداد بیشتر پره ها و کیفیت اونها و دمندگی بالای فن و در نهایت نوع خمیر بکار گرفته شده همگی در کنار هم میتونن تاثیر خودشون رو بخوبی نشون بدن.یک خمیر با کیفیت عالی تفاوت دمایی کوچکتر از 10 درجه سانتیگراد نسبت به یک خمیر معمولی در شرایط ایده آل ایجاد میکند.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود به دوستان خوب لیونی.

تمام تاپیک ها ویرایش شده.

دیگه به بزرگی خودتون ببخشید اگر کمی کسری چیزی داره.

اکثر مطالب از سایتهای haedware secrets،tomshardware،forzencpu,techpowerup,benchmark reviews برداشته شده.همچنین مطالبی از فرومهای فارسی نقل شده.خیلی از مطالب به صورت تجربی بوده که تجربه ی افراد اهل فن برای من خیلی با ارزش بود و اینجا وارد کردم.

همچنین از دوستان خوبم آقا پوریا و آقا هرمز که در نوشتن این مطلب منو یاری کردند کمال تشکر و قدردانی را دارم. @};-

با تشکر و آرزوی موفقیت برای شما دوستان.

دوستدار شما

معین

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود بر شما

آقا معین عزیز واقعا زحمت کشیدید و عالی بود سر فرصت باید دقیق مطالعه کنم ولی واقعا ترکیب متن و عکس عالیی داشتید!

مخصوصا قسمت نحوه خمیر زدن عالی بود مشکل خیلی از دوستان هستش!ما هم هنوز نیومده رفتنی شدیم فعلا :D

ایشاالله موفق باشید خیلی خوب پیشرفتید! ^_^

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خواهش میکنم نظر لطف دوستان هست.

من هم برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

لینک به دیدگاه

من کل تاپیک از اول تا اینجا رو خوندم

خیلی قضیه جالب شد مخصوصا وقتیکه بعد از چندتا تست، پای آزمایشگاه اومد وسط

کاش اون دوستمون که گفت تو آزمایشگاه کار میکنه نتیجه رو اعلام میکرد

خوب شد تاپیک رو اوردی بالا

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

اقا بسیار عالی بود من خیلی نکته ها رو یاد گرفتم

دمت گرم

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

چه جالب... بعد از 3 سال امدم تو تايپيك... اين خميرو به من ندادم تست كنم كه نتيجشو بگم... يك نوستالي‍‍‍زي بود برام.

لینک به دیدگاه

:wub: عجب!

ایول

آقا کسی این خمیرو داره امتحانش کنیم؟

خوب شد اومد بالا

لینک به دیدگاه

سلام.

آقا منم در حدود یه ماه قبل یه خمیر cf2 از شرکت thermaltake گرفتم که خیلی خیلی سفت بود و یک سرنگش فقط برای یه دفعه استفاده شد.

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

معین جان عجب نکاتی رو آوردی. :x

ممنون از محبتت @};-

ویرایش شده توسط UP90
لینک به دیدگاه

چه باحال

من همیشه فکر میکردم هرچی بیشتر خمیر بزنی بهتره اما حال فهمیدم اشتباه میکردم

مرسی معین جان کل مطلب رو خوندم وکلی چیز یاد گرفتم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

خواهش میکنم.

چند روز پیش داشتم امتحان میکردم خمیرهای یکبار مصرف شرکت استار رو که بصورت سافت پک هست با خمیر بشکه ای و خمیر سرنگی چینی.همگی کارایی مشابه هم داشتند ولی احساس کردم استار یکم بهتر عمل کرد.مشکل اینه که یکی دو درجه اختلاف نمیتونه معیاری برای انتخاب باشه چون دمای محیط بالاست و با روشن شدن کولر منزل و خنک کننده ها کمی اوضاع تغییر میکنه.البته خیلی سعی کردم شرایط محیطی رو ثابت نگه دارم .یکم از خمیر کولر بوفالو داشتم با یکم هم Z5 ویکم TX3 از دوره قاجارها.در اینکه TX3 یکی از بهترین خمیرهای دنیا هست شک ندارم.

یه نکته ای که هست در مورد پردازنده من هرچقدر کولر رو سفت تر میکردم(البته نه اون مقدار که به برد فشار وارد کنه)باعث میشد اون خمیر بین کولر و پردازنده پوسته ای تر بشه و جالبتر اینکه بهتر عمل میکرد.

یه نکته دیگه اینکه برای پردازنده هایی مثل 2500K خیلی مهم نیست که اطرافش خمیر خورده باشه و بیشتر تمرکز باید سمت وسط باشه.هرچقدر خمیر در وسط یکنواخت تر و درست زده شده باشه از طرفی فشار کولر هم بیشتر باشه باز بهتر عمل میکنه.بخاطر همین هست یکسری شرکت ها کف کولر هاشون رو یکم محدب میزنن و یا تمرکز هیت پایپ هاشون به سمت وسط هست.این تحدب باعث میشه وسط کولر بیشترین تماس رو با سطح میانی IHS داشته باشه.

لینک به دیدگاه

معین جان،

به نظرت خمیر Noctua NT-H1 نسبتا چطوره؟

دو سه جا دیدم دارن حول و حوش 18 تومنه، اگه خوبه و به این قیمت ارزش داره که بگیرم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

TX4 بهتره.البته با توجه به نتایج تست ها میگم.قیمتش هم کمتر هست فکر کنم حدود 14-15 باشه.

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

معین جان،

پیرو فرمایش شما، TX4 خریداری شد، و با تعویض آن با خمیر کولر مستر، حداقل 3 درجه دمای CPU پایین تر اومده. بسیار ازش راضی ام. نرم و راحت پخش شد. اندازه یه لوبیا وسط CPU و تمام. فکر کنم سرنگش راحت برای 3 تا 4 بار پاسخ میده.

الان هوا گرمه؛ ولی با این کیفیت TX4 بعید نیست تو زمستون دمای CPU تو بیکاری زیر 28 میاد.

ویرایش شده توسط Armin2012
لینک به دیدگاه

معین جان کار بسیار زیبایی هست و کاملا مشخصه که با حوصله و دقت بسیاری نوشته شده. موفق باشی @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام خدمت معین جان عزیز :

مطالبتون در مورد خمیر و نحوه استفاده و نکات مربوطشون واقعا عالی بودن

خسته نباشید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با تشکر از حمایت و دلگرمی دوستان.

هنوز هم مطالب جدید و جالبی در مورد خمیرها جسته و گریخته در جاهای مختلف به چشمم میخوره که سعی دارم بهترین هاش رو سر فرصت وارد تاپیک کنم .

لینک به دیدگاه

معین جان منتظر مطالب جدید هستیم . از نوع خیلی شدید و بی صبرانه :p ;)

لینک به دیدگاه

آقا معین ممنون بابت این تاپیک جامع

فقط یک سوال اگر خمیر سیلیکون مثلا TX4 به زیر سی پی یو(جایی که روی زیف قرار میگیره)

بماله چطور باید پاک بشه؟

بعد اینکه آیا مشکلی ایجاد میکنه؟

ممنون

لینک به دیدگاه

آقا معین ممنون بابت این تاپیک جامع

فقط یک سوال اگر خمیر سیلیکون مثلا TX4 به زیر سی پی یو(جایی که روی زیف قرار میگیره)

بماله چطور باید پاک بشه؟

بعد اینکه آیا مشکلی ایجاد میکنه؟

ممنون

دوست عزیز من چون خودم ریختم و پاک کردم جسارتا جواب میدم که با مسواک خشک پاک کنید. اگه خیلی ریخته بود وبا مسواک خشک نشد نهایتا آغشته به الکل سفید که تو داروخانه میفروشن کنید و پاکش کنید.

ویرایش شده توسط Armin2012
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام من یه h100 corsaire خریدم که خمیر سیلیکون نداره می خواهم ببندمش روی 3770k بهترین خمیر سیلیکون چی می تونم واسش بخرم؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...