رفتن به مطلب

همه چیز درباره خمیر سیلیکون (خمیر حرارتی)، سوالات، مشکلات، بررسی‌ها و تجربه‌ها

اشتراک گذاری

Recommended Posts

1.w3540 پردازنده اینتل از خانواده xeon است

2.همانطور که دقت کنید این دما ها طبق گفته دوستان مربوط به دمای پردازنده است

3.شما تفاوتی در مقایس دمای هسته نخواهید داشت چرا؟ ممکن است یک هسته شما فعالیتی نداشته باشد

ولی دمای پردازنده که توسط دمای هسته ها محاسبه میشود میتواند یک ملاک خوب باشد پس زیاد تفاوتی نمیکند

4.خوب شما با همین خمیری که روی پردازنده دارید و از آقا کیوان دریافت کردید تست اور را انجام بدهید، و اگر دقت

کنید دوستمان اینکار را انجام داده است

5. منظور از سفتی را شما نگرفتید؟ این خمیر تقریبا مثل سیمان در حال خشک است و منظور من و دوستمان از

سفتی این حالتش است، شاید بگم شبیه بتونه خشک است بهتر باشد

6. من شک دارم که شما زیروفرم استفاده کرده باشید و یا اگر هم کردید احتمالا خمیر مشکل داشته است، کسانیکه

زیروفرم مصرف کرده اند و از جمله خودم که 2 تا سرنگش را استفاده کردم باید بگویم بخوبی با انگشت دانه اش و راحت

پخش میشود و سفت نبوده است

7. هر خمیری زیر فشار هیت سینک براحتی پخش خواهد شد، سیمانم زیر فشار بزارید، سفتیش را از دست خواهد

داد

8. الان من همین خمیر را روی q920 و با فن v10 دارم و در هنگامی که سیستم روشن است با دور حداکثر فن دما

را روی 40 تا 43 نگه داشته ام و ظهر ها که هوا گرمتر میشود دما به 45و 46 هم میرسد، تنها زمان خوب دمای سیستم

شب ها ساعت 1 تا 3 صبح است که پنجره ها را باز بزارم تا دما روی 39 برسد، به هر طریقی که بخواهیم از خمیر دفاع کنیم،

نمیتوان توجیه پیدا نمود

دوستان اگر آزمایشگاه تجزیه مواد سراغ دارند که این امر را قبول میکند که خمیر را تجزیه و تحلیل کنند، عالی میشود

یا آقا کیوان نتیجه گزارش آزمایش گمرک و استاندارد را لطف کنند

من از اين خمير كاملا راضيم چون قبل از استفاده دماي هسته ها موقع ران بودن اورتوس 82 درجه بود و بعد از استفاده به 67 هم نميرسيه. من از فن زروترم cf800 استفاده ميكنم. دماي پردازنده هم قبلا 57 بود الان 50 شده. هر چند كه خمير قبلي زروترم بود كه خشك شده بود ولي همون زروترم خشك شده رو من قبلا با اين خميرهاي 1000 تومني مقايسه كرده بودم خيلي بهتر بود.

خمير خوب كولينگ خوب هم ميخواد.شما نبايد انتظار داشته باشيد كه اين خمير روي كولينگ استوك اينتل معجزه كنه. همين خمير رو با روي يه فن تونيك تاور با خمير معمولي مقايسه كنيد. مطمئن باشيد نتايج خيره كننده اي روي كاهش دماي هسته بدست مياريد.

الان من همین خمیر را روی q920 و با فن v10 دارم و در هنگامی که سیستم روشن است با دور حداکثر فن دما

را روی 40 تا 43 نگه داشته ام و ظهر ها که هوا گرمتر میشود دما به 45و 46 هم میرسد، تنها زمان خوب دمای سیستم

شب ها ساعت 1 تا 3 صبح است که پنجره ها را باز بزارم تا دما روی 39 برسد، به هر طریقی که بخواهیم از خمیر دفاع کنیم،

نمیتوان توجیه پیدا نمود

اگه قرار باشه دماهاي در محدوده 39 تا 46 رو واسه مقايسه انتخاب كنيم همين نمودار بيانگر مطلب هست:

521ejcu3znrcydj9hib.png

اختلاف دماي خميرهاي مختلف تو اين محدوده دما فقط 1.2 درجه هست كاري ندارم كه تستها واسه دماي ايده آل هست منظور من اين هست كه مقايسه بايد تو دماهاي بالا انجام بشه.

لینک به دیدگاه

عزیز ببیخشید، میشه بپرسم چقدر از کولینگ ها شناخت دارید؟ بی زحمت روی اینترنت Coolermaster V10 را سرچ کنید تا

بیشتر با این کولینگ آشناشوید بعد بگویید فن استوک اینتل :)

در ضمن پردازنده من اینتل Q920 است نه Q9650، توصیه میکنم مطالب را دقیق تر بخوانید و بیشتر اطلاعات جمع کنید

در ضمن تغییر متغیر دما در ساعات مختلف، حداقل برداشت من این است که اینرا نشان میدهد که جنس کیس و ... است

که دارد تاثیر میگذارد و این خمیر هیچ تفاوتی با فن استوک و خمیر معمولی برایم ایجاد نکرده است تازه کولینگی مثل V10

و 3 فن دیگه مدام باید با حداکثر توان کار کنند که دما را نظراند از 45 بالاتر برود؟ حالا کافیه من اور انجام بدهم تا فاجعه بی آفرینم

لینک به دیدگاه

عزیز ببیخشید، میشه بپرسم چقدر از کولینگ ها شناخت دارید؟ بی زحمت روی اینترنت coolermaster v10 را سرچ کنید تا

بیشتر با این کولینگ آشناشوید بعد بگویید فن استوک اینتل :)

در ضمن پردازنده من اینتل q920 است نه q9650، توصیه میکنم مطالب را دقیق تر بخوانید و بیشتر اطلاعات جمع کنید

در ضمن تغییر متغیر دما در ساعات مختلف، حداقل برداشت من این است که اینرا نشان میدهد که جنس کیس و ... است

که دارد تاثیر میگذارد و این خمیر هیچ تفاوتی با فن استوک و خمیر معمولی برایم ایجاد نکرده است تازه کولینگی مثل v10

و 3 فن دیگه مدام باید با حداکثر توان کار کنند که دما را نظراند از 45 بالاتر برود؟ حالا کافیه من اور انجام بدهم تا فاجعه بی آفرینم

من شما رو نگفتم شما كه نتايج يه تست درست و حسابي رو ارائه نكرديد. در ضمن دماي پردازنده توسط مادبرد اندازه گيري ميشه نه از روي دماهاي هسته

حداکثر توان کار کنند که دما را نظراند از 45 بالاتر برود؟ حالا کافیه من اور انجام بدهم تا فاجعه بی آفرینم

يعني مثلا 45 زياده يا حتي 60 زياده (نسبت به 67.9 كه خود اينتل واسه 920 اعلام كرده) بعد تغييرات دماي محيط چه ربطي به موضوع داره.

همين تونيك تاور كه من روي يه سيستم ديگه دارم با q6600 فرقش با فن استوك 6-7 درجه كاهش دما واسه پردازنده بود اما دماي هسته ها رو حدود 15 درجه پائين اورد. شما معيارتون اشتباه هست شما سنسوري رو واسه مقايسه انتخاب كرديد كه دمائي در محدود 39-46 رو به شما ميده كولينگ هر چي باشه (حتي با وجود لوله) طبق قانون اول ترموديناميك در بهترين شرايط كه مقاومت حرارتي خمير و هيتسيك صفر باشه ميتونه دما رو به دماي محيط برسونه اگه يه تعداد مسائل انتقال حرارت رو حل كنيد ميبينيد كه عملا نزديك شدن به دماي محيط هم خيلي سخته

ویرایش شده توسط MicroSystem
لینک به دیدگاه

عزیز من با شما بحثی ندارم، شما هنوز نمیدونی پردازنده چیست و هسته هایش چیست وگرنه میدانستید که دمای

پردازنده وابسته به میزان فعالیت هسته ها و به طبع دمای مربوط به آنهاست و مادربورد تنها کارش گزارش است.

شما از آن دسته آدم هایی هستید که میخواهید دفاع کنید اما نمیدونید دارید چی میگوید :)

لینک به دیدگاه

عزیز من با شما بحثی ندارم، شما هنوز نمیدونی پردازنده چیست و هسته هایش چیست وگرنه میدانستید که دمای

پردازنده وابسته به میزان فعالیت هسته ها و به طبع دمای مربوط به آنهاست و مادربورد تنها کارش گزارش است.

شما از آن دسته آدم هایی هستید که میخواهید دفاع کنید اما نمیدونید دارید چی میگوید :)

شما از آن دسته آدم هایی هستید که میخواهید دفاع کنید اما نمیدونید دارید چی میگوید

شما بدتر شما اصلا انتقال حرارات نميدونيد چيه. مقاومت حرارتي نميدونيد چيه. معادله بقاي انرژي نميدونيد چيه. فرق بين انتقال حرارات گذرا و دائم رو نميدونيد.قوانين ترموديناميك رو بلد نيستيد. شما فقط توهين بلديد به يه تاجر باسابقه مملكت و به يك استاد دانشگاه و ...بنابراين تمام بحثهاتون از درجه اعتبار ساقطه. من هم ديگه بحثي با شما ندارم

ویرایش شده توسط MicroSystem
لینک به دیدگاه

.شما نبايد انتظار داشته باشيد كه اين خمير روي كولينگ استوك اينتل معجزه كنه

يک خمير خوب يکی از نشانه هاش اينکه حتی رو کولينگ فابريک هم دما بطور محسوس کاهش ميده ،رويو ها از خمير خوب (نه عالی) آرکتيک سيلور 5 در اينترنت پره ، بحث اينجا خدای نکرده بر اين نيست که داخل محفظه خمير فوق دوغ پر شده بلکه بحث بر اين مطلب که اين خمير يه خمير معمولی و متاسفانه کارخانه مثل ساير برندهای بی تجربه در خمير سازّی!مشخصات مبالغه شده اي گذاشته ....و قيمت فروش در ايران نيز با کيفيتش تناسب نداره

لینک به دیدگاه

يعني مثلا 45 زياده يا حتي 60 زياده بعد تغييرات دماي محيط چه ربطي به موضوع داره.

همين تونيك تاور كه من روي يه سيستم ديگه دارم با q6600 فرقش با فن استوك 6-7 درجه كاهش دما واسه پردازنده بود اما دماي هسته ها رو حدود 15 درجه پائين اورد. شما معيارتون اشتباه هست شما سنسوري رو واسه مقايسه انتخاب كرديد كه دمائي در محدود 39-46 رو به شما ميده كولينگ هر چي باشه (حتي با وجود لوله) طبق قانون اول ترموديناميك در بهترين شرايط كه مقاومت حرارتي خمير و هيتسيك صفر باشه ميتونه دما رو به دماي محيط برسونه اگه يه تعداد مسائل انتقال حرارت رو حل كنيد ميبينيد كه عملا نزديك شدن به دماي محيط هم خيلي سخته

اين نكته رو هم ذكر كنم كه بنده ترموديناميك و انتقال حررات رو تو مقطع كارشناسي تو يكي از دانشگاههاي دولتي تدريس ميكنم

آها بله عزیز وقتی اینتل اعلام میکنه تحمل دمایی ÷ردازنده شما مثلا 60 درجه است، 60 زیاد است .

بهتر است شما یه آزمایش انجام بدهید الان که فصل سرماست کیستان را ببرید بیرون ببینید آیا دمای هسته ها هم کاهش می یابد

یا نه .

من واسم تحصیلات شما مهم نیست، چون اساتیدی را دیدم و خود شاگرد و همکارشان بودم که افتخارشان فوق لیسانس مهندسی

نرم افزار از دانشگاه هایی مثل امیرکبیر، علم و صنعت و ... بود، اما دریغ از یک ریزه دانش در گرایش تخصصیشان، پس بهتره من و شما

بجای نازیدن به مدرک و محل تدریسمون با واقعیت ها بحث کنیم

در ضمن من به شما و اون شخصی که شما بهش میگید تاجر توهین نکردم، من هرچی میگم شما یه جواب دیگری به من میدهید که کاملا بی ربط است

اصلا دقت نمیکنید که من میگم پردازنده ام چیست، فنم چیست، هر چی که به ذهنتان میرسد مینویسید، حتی نتایج معتبر آقای صامتی را قبول ندارید

حتی حاضر نیستید نتایج ایشون را دقیق بخوانید که ببینید بنده خدا در چند حالت تست گرفته است و اصلا پردازنده اش چیست.

لینک به دیدگاه

درود

بعضی از دوستان بحث رو اشتباه گرفتن و مطالب رو به حاشیه میبرن .

فرامرز جان مگه کسی گفت اقا کیوان بده ؟ ایشون هم دوست بنده هستن و همکار خوبم که خیلی از کار ها رو با ایشون شروع کردم بحث ما در مورد خمیر سیلیکن A1 هستش ایا میارزه این قیمت و ایا کیفیت داره یانه لطفا دوستان بحث رو بیخود قاطی نکنن .در ضمن فرامرز جان خوب شد در اول پستتون فرمودید که نمیخواید در این مورد توضیحی بدید ولی مشاا... یه کتاب نوشتید عزیز :) اخه من عاشق نوشتارتم عزیز . البته به دل نگیریدا روی مضاح گفتم

microsystem عزیز ممنونم از نظرات خوبتون عزیز ولی اینرو قوبل دارید که ادم با تجربه هم امکان اشتباه درش هست ؟ پس خدای نکرده اینجا تفکر رو روی این نبرید که دیگران فکر بدی راجب این مطابب بکنن عزیز من به ادب و شعور بالای شما خیلی خیلی معتقدم و احترام میگرارم چون واقعا قابل احترام هستید .

دوستان اگر پستی با لحنی بد مشاهده بکنم حتما پست رو پاک میکنم لطفا بیشتر دقت کنید

لینک به دیدگاه

من توی ازمایشگاه پالایشگاه کار میمنم شاید بتونم خمیر رو تجزیه کنم!!

لینک به دیدگاه

من توی ازمایشگاه پالایشگاه کار میمنم شاید بتونم خمیر رو تجزیه کنم!!

خیلی عالیه عزیز به کیوان خان میگم که یه دونه از این خمیر رو برای شما بفرسته اگر قبول کنن خوب میشه

لینک به دیدگاه

درود

بعضی از دوستان بحث رو اشتباه گرفتن و مطالب رو به حاشیه میبرن .

فرامرز جان مگه کسی گفت اقا کیوان بده ؟ ایشون هم دوست بنده هستن و همکار خوبم که خیلی از کار ها رو با ایشون شروع کردم بحث ما در مورد خمیر سیلیکن a1 هستش ایا میارزه این قیمت و ایا کیفیت داره یانه لطفا دوستان بحث رو بیخود قاطی نکنن .در ضمن فرامرز جان خوب شد در اول پستتون فرمودید که نمیخواید در این مورد توضیحی بدید ولی مشاا... یه کتاب نوشتید عزیز :) اخه من عاشق نوشتارتم عزیز . البته به دل نگیریدا روی مضاح گفتم

microsystem عزیز ممنونم از نظرات خوبتون عزیز ولی اینرو قوبل دارید که ادم با تجربه هم امکان اشتباه درش هست ؟ پس خدای نکرده اینجا تفکر رو روی این نبرید که دیگران فکر بدی راجب این مطابب بکنن عزیز من به ادب و شعور بالای شما خیلی خیلی معتقدم و احترام میگرارم چون واقعا قابل احترام هستید .

دوستان اگر پستی با لحنی بد مشاهده بکنم حتما پست رو پاک میکنم لطفا بیشتر دقت کنید

سلام ! سعید اقا قصد من ، به حاشیه بردن بحث نبود و همون ابتدای عرایضم هم اشاره کردم که هدفم از این پست ، ربطی به موضوع اصلی این تاپیک نداره و فقط خواستم بابت یک اشتباه سهوی ( البته اگه صدر در صد اثبات بشه ) سابقه ایشون زیر سوال نره ! از طرفی هم هدفم این بود تا در کنار عرض ارادت ، به نحوی از قضاوت یک طرفه و خراب شدن وجه کاری ایشون جلوگیری کنم !

من تاکید کردم که هیچ نظری در رابطه با بحث این خمیر و یا درستی و نادرستی کار ایشون در این مورد ندارم ، ولی قصدم این بود ، که اگه کاربر یا کاربران نا اشنایی ، این تاپیک و مباحث شو دیدن و خوندن ، روی حساب فرضا یک اشتباه ، کل سابقه کاری ایشون رو تحت الشعاع قرار ندن و خدایناکرده به اعتبار شغلی ایشون لطمه ای وارد نشه ! به همین دلیل گوشه ای از عناوین و حقایق موجود در کارنامه درخشانه شغلی ایشون رو بازگو کردم تا عزیزانی که ایشون و پیشینه کاری ایشون رو نمیشناسند ، بهتر و بیشتر شناخته و با در نظر گرفتن هر دو روی سکه ، در مورد ایشون و نحوه کسب شون قضاوت کنند !

من انتظار داشتم در این جمع ، حداقل شما بهتر از هر کسی ضرورت کار منو درک کنید ، چون شمام تقریبا همکار و هم شغل ایشون هستید !

من بنا به وظیفه وجدانی و تصمیم قلبی خود ، نظرمو در مورد ایشون بیان کرده و خواستم اولا از ایشون در بهبوهه این ناملایمات ( حال چه ایشون مقصر باشن و چه نه ) تشکری کرده باشم تا ایشون بدونند ، هستند کسانی که قدر شون رو دونسته و زحمات گذشته شون رو فراموش نکرده باشند و ثانیا هم خواستم تا حدی از قضاوت نادرست و ایجاد ذهنیت اشتباه ، در مورد ایشون و کسب و کار شون ، جلوگیری کنم !

همچنین من بهیچ وجه نگفتم که کسی گفته ایشون بده و ... ! من فقط کاری رو که فکر میکردم درست و لازمه ، انجام دادم ، اونم در محترمانه ترین حالتی که بلد بودم ، و بهیچ وجه به شخص خاصی هم ، اشاره نکردم و هدف و نیت قلبی مو ، پیش تر خدمت تون عرض کردم !

در مورد طولانی بودن نوشته های من هم که مثل همیشه .... ! البته من نه از شما و نه از هیچ کس دیگه ای بابت جدی یا شوخی در این مورد ، ناراحتن شده و بدل نمیگیرم ! امیدوارم نوشته من باعث اخلال در روند تاپیک نشده باشه و در نهایت ، این بحث ، به نتیجه ای عادلانه و ختم به خیر شده و باعث رنجش خاطری نشه

لینک به دیدگاه

فرامرز جان من به حسن خلق شما کاملا واقفم عزیز و اقا کیوان خیلی بچه خوبیه حالا یه کالا اورده بین 100 کالایی که اورده گیریم این بد باشه اصلا مهم نیست اخرش دیگه نمیاره .

زیاد سخت نگیر عزیز

در ضمن خیلی وقتها پیش میادش که کالاهای این چنینی فاسد باشن و تقصیر کسی نیست این مسئله .

لینک به دیدگاه

من خوشم نمیاد کسی ازم تعریف کنه هرکاری کردم وظیفه ام بوده شماها هم وظیفه دارین در کارتون سعی کنید بهترین باشین و خدمات اجتماعی درست ارایه کنید تا جامعه به سمت بهبودی بره

از سعدی است که میگه : نادان را ستایش خوش آید همچو خیک که در وی بدمند فربه نماید.:)

لینک به دیدگاه

دوستان من با خوندن چند صفحه قبل يه سئوال برام پيش اومد درباره غلظت و سفت بودن خمير سيليكون و رابطه اون با كيفيت خمير.

چون ديدم دوستان يكي از دلايل عدم كيفيت اين خمير رو سفت بودن اون ذكر كرده بودن ميخوام بدونم پس چرا خميرهايي كه شركتهاي سازنده مادربورد زير چيپهاي شمالي و جنوبي استفاده ميكنند اينقدر سفته؟ چون چند دفعه هيت‌سينك رو از چيپستها جدا كردم(به زور) و ديدم خمير زيرش به سفتي گله!

ممنون ميشم دوستاني كه اطلاع دقيق دارن پاسخ بدن. . .

لینک به دیدگاه

سفتی و شلی ملاک نيست مهم اينکه از چه موادی تشکيل شده ،اون نوعی که مد نظر شما است ،از نوع adhesive يا چسبنده اين نوع خمير هاست و بيشتر برای مواردی مثل پل شمالی جنوبی و... استفاده ميشه

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

ما از لحاظ قیمت با کمپانی صحبت کردم و قیمت رو کاهش دادم به 6 هزار تومان چون واقعا مقدارش کم هست و نهایتا 2 بار قابل استفاده هست ولی در مورد کیفت این خمیر کاری نمیتونم بکنم من هنوز رو نظرم هستم چیزی بهتر از این فعلا وجود نداره خودم هم تستش کردم

لینک به دیدگاه

من یه پیشنهاد خوبی دارم . فکر میکنم این خمیر یک مشکلی داره و همانطور که بچه ها اعلام کردن خشک بودنش هست که باعث کمی نارسانایی میشه . حالا از اساتید در خواست دارم اگر چیزی از این خمیر دارن با کمی خمیر معمولی قاطی کنن تا کمی خمیر شل تر بشه و بعد یه تست باهاش بگیرن .

اینطور به نظر میرسه مقدار نقره موجود در این خمیر خیلی بیشتر از مقدار سیلیکون هستش و این خودش باعث ایجاد فاصله هوایی میشه . البته تا نظر اساتید چی باشه .

لینک به دیدگاه

من یه پیشنهاد خوبی دارم . فکر میکنم این خمیر یک مشکلی داره و همانطور که بچه ها اعلام کردن خشک بودنش هست که باعث کمی نارسانایی میشه . حالا از اساتید در خواست دارم اگر چیزی از این خمیر دارن با کمی خمیر معمولی قاطی کنن تا کمی خمیر شل تر بشه و بعد یه تست باهاش بگیرن .

اینطور به نظر میرسه مقدار نقره موجود در این خمیر خیلی بیشتر از مقدار سیلیکون هستش و این خودش باعث ایجاد فاصله هوایی میشه . البته تا نظر اساتید چی باشه .

اینطوری احتمال زیاد کیفیت خمیر پایین میاد. معمولا اگه خمیرهای سفت رو شما کمی گرم کنید، شل تر میشه. میتونید سرنگ خمیر رو برای چند دقیقه تو یه ظرف آبجوش بیندازید و بعد استفاده کنید. هر چند خمیر سفت رو هم میشه استفاده کرد.

ویرایش شده توسط alirezairan
لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...
  • 2 سال بعد...
  • کاربر ویژه

درود

آقا من اون زمان این تاپیک رو ندیده بودم.الان هم یه چند وقتی هست که دوستان خیلی در مورد انواع خمیر براشون سوال پیش میاد.اینو کیشدم بالا.هم آزمایش داره.هم توضیحات علمی و البته تا دلتون بخواد اسپم.هرکس بحث در مورد خمیرها براش جالبه این 7 صفحه رو بخونه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

post-7048-0-58603800-1334408440_thumb.jpg

درود

راستش هرچقدر تو اینترنت گشتم تا یه تاپیک جامع در مورد خمیر سیلیکون(انواع،نحوه ی استفاده،کاربرد،اعداد و ارقام نوشته شده بر روی آن و...) پیدا کنم موفق نشدم و نتیجه گرفتم که تاپیکش رو ایجاد کنم و به یاری دوستان و اساتید لیونی یک تاپیک جامع و پر بار داشته باشیم.
در ادامه سعی داریم به موارد زیر بپردازیم :
1-خمیر سیلیکون و کاربرد آن
2-انواع خمیر حرارتی
3-نحوه ی استفاده صحیح
4-اصطلاحات و اعداد و ارقام نوشته شده بر روی خمیرهای حرارتی
5-بهترین نمونه های موجود در بازار

برای روشن شدن مطالب ودرک بهتر اون سعی میکنم با بیان ساده و از منابعی که ساده تر و خلاصه تر نوشته اند مطالب رو استخراج کنم.

1-خمیر سیلیکون و کاربرد آن

خمیر سیلیکون یک ترکیب با رسانایی بالا هست و بین دو سطحی قرار می گیره که نیاز هست انتقال حرارت بین این سطوح با کمترین افت صورت بگیره. مثلا بین سینک فن پردازنده و سطح بالایی پردازنده جایی هست که نیاز به بکارگیری این ترکیبات داریم.
ممکنه سطح زیرین سینک و سطح بالایی پردازنده به اندازه کافی صاف و صیقلی به نظر برسه ولی از دید میکروسکوپیک، این سطوح دارای پستی و بلندی هایی هستند که با قرار گرفتن روی هم لزوما این پستی و بلندی ها در دو سطح داخل هم نمی افتند و در نتیجه فضاهای خالی بین دو سطح به وجود میاد. نهایتا مقداری هوا بین سینک و سطح خارجی پردازنده باقی می مونه و هوا هم که می دونید عایق حرارتی خوبی هست. وظیفه خمیر سیلیکون پر کردن همین حفره های میکروسکوپی هست.

post-7048-0-19660700-1334409233_thumb.jpg

post-7048-0-61746500-1334409629_thumb.jpg
ترکیب پایه خمیر حرارتی هم عموما سیلیکون و اکسید روی هست ولی برای بالا بردن خاصیت رسانایی حرارتی از سرامیک و ترکیبات نقره هم در ساخت این مواد استفاده میشه

ویرایش شده توسط سعید حسینی
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

2-انواع خمیر حرارتی

انواع مختلفی از خمیرهای حرارتی وجود دارد که کم و بیش با آنها آشنا هستید.مدلهای مختلف رو از نظر کیفیت، نوع بسته بندی ،مورد استفاده و اندازه مصرف میشه طبقه بندی کرد.عکس چند مدل از این محصول رو میتونید ببینید.

large_a2674b397911871ad50466964a420ef9.jpg

مدل بشکه ای(قوطی ای)

بیشتر برای اون دسته از افراد کاربرد داره که دائما به تعمیر و سرویس کامپیوتر ها می پردازند.داشتن قاشقک مخصوص برای استفاده از این مدل الزامیست.

073805740_073804815c6826db2a9d689bd7d802a8334d0cd36658f687e.jpg

مدل سافت پک(بسته بندی نرم)

همینطور که از ظاهرش پیداست دارای بسته بندی کوچک و به اندازه ی یکبار استفاده می باشد.این مدل دارای قیمت فوق العاده ارزان و بیشتر برای کسانی هست که فقط به یک نوبت استفاده از این ماده نیاز دارند و یا نگهداری باقیمانده این مواد براشون امکان پذیر نیست.همونطور که میدونید این ماده سمی بوده و حتی روی بعضی از بسته بندی توصیه شده که با سطح پوست تماس مستقیم نداشته باشد.

145150475_1447353157f2541703f8cdfb2a6afb55c564e8c65f75707ad.jpg

1277956917194_hz-myalibaba-web2_643.jpg

خمیر سیلیکون سرنگی بزرگ(30 گرمی) و کوچک

مدل سرنگی کوچک متداول ترین مدل هست.مسلما افرادی که سیستم های متعددی رو سرویس میکنند از مدل بزرگتر و کسانی که تصمیم دارند سالی چند نوبت فقط کامپیوتر شخصی خود را از نظر حرارتی مثل روزهای اولش بکنند استفاده از مدل کوچکتر منطقی به نظر میرسه.در زیر یه نمونه با کیفیت با قاشقک مخصوص پخش کردن خمیر بر روی پردازنده رو میبینید.

gel-gc-extreme-large.jpg

نمونه ای از فنهای اورجینال دو شرکت اینتل و AMD و خمیر هایی که این دو شرکت برای فنهای داخل باکس در نظر گرفتند

pad.jpg

amd-socket-am3-am2-939-heatsink-fan-athlon-ii-x4-29gh.jpg

خیلی ها معتقدند تا زمانی که فن اورجینال بعد از مدتها استفاده از جای خود برداشته نشده لزومی به زدن خمیر مجدد نیست و همون خمیری که خود شرکت زده کفایت میکنه و در صورتی که فن رو از روی پردازنده جدا کردید نیاز هست خمیر قبلی رو پاک کرده و خمیر نو جایگزین آن کنیم.

3091.png

خمیر های چسبی(نواری)و یا چسب سیلیکون

عمده مصرف این خمیرها برای چیپ ست ها و پردازنده های گرافیکی است.انتقال حرارت این مدل نسبت به مدهای دیگر کمتر می باشد ولی از مقاومت خوبی برخوردار بوده و به مرور زمان دچار تغییر حالت نمیشوند.این نمونه به هیچ وجه برای پردازنده ها توصیه نمیشود.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

3-نحوه ی استفاده صحیح

روشهای گوناگونی برای نحوه استفاده از خمیرها ارائه شده که هر کدام دارای نقاط ضعف وقوت مربوط به خود میباشد.پس نمی توان روش جامعی رو به عنوان بهترین نوع خمیر زدن معرفی کرد.بطور مثال برای خمیرهایی که سفت تر هستند توصیه میشه که با قاشق مخصوص یک لایه ی هموار و یکنواخت از خمیر را بر روی تمام سطح پردازنده پهن کرداین درحالی است که این روش برای خمیرهایی که بسیار نرم هستند و یا بعضا گرانروی کمی دارند(شل هستند)به نظر کاربردی نیست.چون با اضافه شدن فشار فن بر روی خمیر پهن شده در تمام نقاط و به دلیل گرانروی کم ماده از روی پردازنده بر روی مادربورد می ریزد.پس با توجه به خمیری که در دست دارید یکی از روشهای زیر را انتخاب کنید.

1-به اندازه ی یک نخود متوسط دقیقا در مرکزترین نقطه سطح پردازنده ریخته و سعی کنید با فشار هیت سینک آنرا به تمام نقاط برسانید.این روش متداول ترین و ساده ترین روش خمیر زدن می باشد.توصیه میشه نیرویی به حد معقول و منطقی وارد کنید تا جایی که پایه ها رو براحتی بتوانید در جای خود سفت کنید.توجه داشته باشید که فشار بیش از حد دراین مورد میتواند باعث خارج شدن خمیر ها از زیر هیت سینک و یا خش افتادن سطح پردازنده و یا کف هیت سینک شما شود.این مورد بیشتر برای خمیرهایی با گرانروی کم و یا متوسط پیشنهاد میشه.

wlp_02a.pngwlp_02b.png

2-در این روش سعی کنید برای کنید برای انتقال بهتر حرارت در خمیرهای سفت ابتدا آنرا در تمام نقاط سطح پردازنده و با قاشق مخصوص به صورت یکنواخت و هموار یک لایه ی متناسب رو پراکنده کنید.سپس با فشار اندک هیت سینک را بادقت زیاد سر جای خود قرار دهید(جابجایی هیت سینک باعث کنار رفتن خمیر و از بین رفتن توازن آن در سطح پردازنده میشه پس دقیقا آنرا در مکانی قرار دهید که در آنجا قرار میگیرد و نیاز به جابجایی زیاد نداشته باشد)

0391.jpg

3-در سومین روش سعی میشه مشابه روش دوم عمل بشه.البته ایندفعه بر روی سطح تماس سینک با پردازنده.این روش طرفدار بیشتری نسبت به روش دوم داره دلیلش هم میتونه تسلط بیشتر کاربر در خمیر زنی باشه.در داخل کیس به دلیل نبود جای کافی و نداشتن دید کافی جهت مشاهده سطح پردازنده از تمام جهات مسلما نمیتوان از میزان یکنواختی خمیر در تمام سطوح مطمئن بود.همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید سطح مطلوبتری نسبت به روش قبلی ایجاد شده.

0411.jpg

نمونه صحیح خمیر زدن در حالت سوم برای فنهای اینتل (775،1155،1156،1366):

thermal03_sm.jpgthermal04_sm.jpgthermal05_sm.jpg

همانطور که ملاحظه میکنید در مرحله اول خمیر موثر و باکیفیت Arctic silver 5 را بر سطح صاف و تمیز هیت سینک به صورت یکنواخت پراکنده کرده و در مرحله بعدی هیت سینک را بخوبی در جای خود محکم کرده است.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ادامه بخش 3...

روشهای ابتکاری یا بدست آمده با تجربه و امتحان :

همانطور که قبلتر هم اشاره شد روشهای مختلفی برای خمیر زدن وجود دارد که به سه نمونه از کاربردی ترین و اصلی ترین روشها اشاره کردیم.حالا سعی داریم چند روش که به صورت ابتکاری توسط اشخاص مختلف و یا با تجربه و آزمون بدست آمده را نمایش میدهیم.داشتن اطلاعات در مورد گرانروی(شلی و سفتی) خمیر مورد استفاده و یا نوع تماس دو سطح(پردازنده و هیت سینک) با یکدیگر در این روش برای بدست آوردن میزان دقیق مورد نیاز ناقل حرارتی امری ضروری است.به چند روش اشاره میکنیم.

در این روش سعی شده با علامتگذاری محدوده پردازنده و مشخص کرده سطح برخورد مقدار مورد نیاز خمیر را بدست بیاورد :

HDT_TIM_Application_Pipe_Fill.jpg

ابتدا چهار گوشه را علامتگذاری کرده و سپس به اندازه یک نخود متوسط خمیر را برسطح هیت سینک گذاشته است.

HDT_TIM_Application_Center_Drop.jpg

این میزان از خمیر بطور کامل نتوانسته بین دوسطح را پوشش دهد.

HDT_TIM_Application_Center_Drop_Spread.jpg

افزایش مقدار خمیر به دو برابرو بکار گیری آن در دو نقطه متقارن :

HDT_TIM_Application_Two_Drops.jpg

و باز هم نتیجه مطلوب حاصل نشده است .

HDT_TIM_Application_Two_Drops_Spread.jpg

در مرحله سوم خمیر را بصورت دو خط موازی در کف هیت سینک بکار گرفته.

HDT_TIM_Application_Two_Lines.jpg

و بالاخره نتیجه مطلوب در اثر بخورد دوسطح با یکدیگر حاصل شده است.

HDT_TIM_Application_Two_Lines_Spread.jpg

خمیر محدوده مورد نظر را کامل پوشش داده است.

همانطور که میدانید خمیرهایی با کیفیت بالا و ترکیبات اکسید نقره و ... قیمت بالایی دارند.نقطعه ضعف این روش از بین رفتن مقدار زیادی خمیر برای بدست آوردن اندازه و جای مناسب برای خمیر زدن است که میتوان از خمیر دندان با گرانروی مشابه خمیر مورد نظر استفاده کرد و پس از بدست اوردن روش و اندازه ی مناسب از خمیر اصلی استفاده کرد.

روشهای دیگر

xs1284_22.jpg

Square_TIM_Application_Cross.jpg

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...