رفتن به مطلب

همه چیز درباره خمیر سیلیکون (خمیر حرارتی)، سوالات، مشکلات، بررسی‌ها و تجربه‌ها

اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

سلام دوست عزیز 

باید ببینین دما اتاقتون چند درجه است ؟ قطعات کامپیوتر از جمله گرافیک سی ی یو و ... به دمای محیط بسبار زیاد وابسطه هستن . 

لینک به دیدگاه

دوست عزیز با دور فن چند درصد به این دما میرسه؟ سنگین ترین بازی که اجزا کردید چی بوده؟

تا حدود 90 درصد بالا میره. watch dogs و crysis 3 . چندان فرقی نداره چه بازی باشه . دما دقیقا تا 82 بالا میره نه بیشتر نه کمتر ...

نه عزیز تعویض خمیر براتون توفیقی به همراه نخواهد داشت !

مشکل جای دیگه هست که باید حلش کنید .

این مدل کارت خنکی هست و مشکل رو باید از جای دیگه ای پیگیری کنید :

http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GeForce_GTX_760_Direct_Cu_II_OC/30.html

مشکل سخت افزاری منظورتون هست ؟  از کجا باید بفهمم ؟

چون تا حالا مشکلی نداشته کارت. حتی 1 بازم تو بازی ها کرش نکرده ...

سلام دوست عزیز 

باید ببینین دما اتاقتون چند درجه است ؟ قطعات کامپیوتر از جمله گرافیک سی ی یو و ... به دمای محیط بسبار زیاد وابسطه هستن . 

دمای اتاق 27 درجه هست ...

راستی ببخشید دوستان من 2 روز نت نداشتم ...

ویرایش شده توسط Amir751
لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

همه چیز درست ولی مهمترین چیزی که هیچکس نپرسیده این هستش که کیسی که استفاده میکنی چی هست چند تا فن داره

GPU شما تا 97 درجه میتونه گرم بشه ولی نشه بهتره

ویرایش شده توسط Royal
لینک به دیدگاه

سلام

دوست گرامي كسي نپرسيده چون مشخصه  CASE : Green X7 COUGAR

البته جسارت نشه @};-

CPU : INTEL 3570K

Cooler : Thermalright HR-02 Macho

MAIN : ASUS P8Z77-V

RAM : Kingstone Hyper-X 1866MHz

VGA : ASUS GTX 760 DCU

POWER : GREEN 885 EU

CASE : Green X7 COUGAR

Sound Card : Creative Soundblaster X-Fi Titanium

HDD : Western Digital Caviar Green 2TB

DVD-RW : Samsung 24X

Monitor : Samsung S23A560H

Keyboard & mouse : A4TECH PADLESS 9300F

Speaker : Creative T6100

Printer : HP Laserjet 1020

ویرایش شده توسط goldsky
لینک به دیدگاه

حالا این که فاها چطوری کار میکنن یعنی کدوم فن هوا را به داخل و کدوم هوا را به بیرون کیس هدایت می کنن

عکس کیس را دیدم ولی سیستم بستن فنها جالب نیست از روی فکر درست نشده فقط جای فن زیاد داره

کیسه زیبای هست 7 تا فن 12 در 12

اتاقت خنک هست در کل ؟

من برای دوستم سیستم جمع کردم بنده خدا میشینه پشتش سرما میخوره :laughing:

ویرایش شده توسط Royal
لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

همه چیز درست ولی مهمترین چیزی که هیچکس نپرسیده این هستش که کیسی که استفاده میکنی چی هست چند تا فن داره

GPU شما تا 97 درجه میتونه گرم بشه ولی نشه بهتره

دوست عزیزم همون X7 هست  :)

سلام

دوست گرامي كسي نپرسيده چون مشخصه  CASE : Green X7 COUGAR

البته جسارت نشه @};-

CPU : INTEL 3570K

Cooler : Thermalright HR-02 Macho

MAIN : ASUS P8Z77-V

RAM : Kingstone Hyper-X 1866MHz

VGA : ASUS GTX 760 DCU

POWER : GREEN 885 EU

CASE : Green X7 COUGAR

Sound Card : Creative Soundblaster X-Fi Titanium

HDD : Western Digital Caviar Green 2TB

DVD-RW : Samsung 24X

Monitor : Samsung S23A560H

Keyboard & mouse : A4TECH PADLESS 9300F

Speaker : Creative T6100

Printer : HP Laserjet 1020

مرسی

حالا این که فاها چطوری کار میکنن یعنی کدوم فن هوا را به داخل و کدوم هوا را به بیرون کیس هدایت می کنن

عکس کیس را دیدم ولی سیستم بستن فنها جالب نیست از روی فکر درست نشده فقط جای فن زیاد داره

کیسه زیبای هست 7 تا فن 12 در 12

اتاقت خنک هست در کل ؟

من برای دوستم سیستم جمع کردم بنده خدا میشینه پشتش سرما میخوره :laughing:

بله تهویش نباید بد باشه. حالا سوال اصلی این نیست ...

لینک به دیدگاه

شاید مشکل از نرم افزار باشه با بقیه نرم افزار ها نگا دما کن

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز سرعت فن رو میتونی چک کنی ببینی مثلا وقتی دما به 75 میرسه،سرعت فن چند درصده؟

Sent from my C5303 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوستان نظرتون در باره ی Z9 چیه :-?

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام خدمت دوستان نظرتون در باره ی Z9 چیه :-?

خودم تست نکردم و جایی هم بررسی ازش ندیدم ولی یکی دوستان روی کارت استفاده کرده بود خیلی ازش تعریف می کرد.

در حال حاظر چون رقیب 25 تومانی به نام چیل فکتور وجود داره و بار z9 ه میکی دو سالی هست تو بازار هست خیلی توصیه نمیشه !

ضمن اینکه بار جدید شرکت عقیق هم رسیده و noctua NT-H1 هم با قیمتی حدود 35-40 در بازار موجود شده که خمیر خیلی خوبی هست !

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بعد از صحبتهایی که با معین عزیز انجام دادیم (منزل ما در حین تست 2500k :دی) و راجع به Noctua و CF3 صحبت کردیم و متفق القول معتقد بودیم noctua واسه دمای بالا خوب نیست... بر آن شدم که:

این مدت یکسری تستهای دقیق انجام دادم روی خمیر noctua و CF3 

یکسالی هست که از cf3 استفاده میکنم چون noctua موجود نبود :دی

تستها با 2 واترکولینگ Larkooler و corsair h100 انجام شد تا ضعف یا قدرت یکی از کولر ها نتایج رو تحت تاثیر قرار نده.. تستها روی فرکانس 4000 و 4500 و 5000 و 5300 مگاهرتز گرفته شده بود با یک پردازنده که از نسل سندیبریج بود و مشکل خمیر زیر IHS نداشت (یعنی لحیم بود زیر IHS و گرما به خوبی منتقل میشد)

نتیجه کلی که به دست اومد این بود که :

نتیجه تست با corsair H100i

اگر دمای لود پردازنده تا زیر 60 درجه باشه(فرکانس 4000 و 4500 که دما حاکثر بین 50 تا 60 بود) بهترین عملکرد با noctua هستش در حد 2-3 درجه نسبت به CF3

اما اگر دمای لود پردازنده بالا باشه یعنی بخواد بین 60 الی 75 باشه خمیر noctua به سرعت کاراییش رو از دست میده و خمیر CFIII با فرق حدود 5-6 درجه برتری پیدا میکنه مخصوصا" در نگه داشتن دمای لود بالای 70 درجه

نتایج با واترکولینگ Larkooler هم شکل کلیش به شکل فاصله های دمایی در H100i بود یعنی در دماهای بسیر بالاتر CF3 بهتر عمل میکرد با این تفاوت که متغیر های دمایی در لارکولر اندکی بیشتر بودند (به علت ضعیفتر بودن Larkooler در مقابل H100i)

نتیجه کلی هم که خودم گرفتم برای انجام کارهای خودم این بود که : وقتی با قطعات خنک تر سر و کار دارم از noctua استفاده کنم (مثل وقتی که روی گرافیک واترکولینگ میبندم که دما از 45 بالاتر نمیره یا روی سیستم های 24/7 خنک)

وقتی هم میخوام خمیر کارتهایی که کولر ایر دارن رو عوض کنم چون بازه دمایی لودشون بالای 60 هستش از CF3 استفاده کنم

الان هم که با انگشتان بریده بریده در خدمت دوستان هستم + نگارش ضعیف :دی

متاسفانه اسکرین شاتها روی فلشی بود که فایلهاش بر باد رفت.... همه فایلها تبدیل بر فرمت .chk شده بودن و درست نشدن و مجبور شدم فرمت کنم همه چیز رو.... اما اگه فرصت شه تستهای بیشتری هم انجام میدیم این بار با تمرکز روی خمیر سیلیکون برای کارت گرافیک :دی

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

ممنونم از فرجان عزیز که تجربیاتشون رو در اختیار دوستان قرار می دهند !

همونطور که فرجام اشاره کردن خمیر نوکتوا با عبور از دمای 60 سریعا شروع به خشک شدن می کنه بطوری که در دمای 85 درجه و با تست بر روی گرافیک 480 تقریبا تمام سطح خمیر مثل یک لایه پاک کن کاملا جامد و خشک شده بود!

لازم به ذکر هست که کارت تازه خمیر خورده بود و بعد از چندتا تست کارت باز شد و اینجا بود که حیرت زده شدم از خشک شدن خمیر!از اونجایی که کنجکاو شده بودم خمیر TX4 که کمی تاریخ مصرفش هم گذشته بود رو زدم و دوباره تست کردم و اینسری دما از 80 فرا نرفت !

با تست بر روی واتر تقریبا مطمئن بودم که عملکرد NT-H1 در دماهای بالا کاملا با مشکل مواجه میشه و با دوست خوبم فرجام هم در میون گذاشته بودم تا مدتی پیش که تامزهاردور این تست ها رو گرفت :

01-Water-Cooling-High-Pressure.png

*تست ها با ΔT گرفته شده و افزایش دما + دمای محیط ملاک قرار داده میشه.

در تست دمایی در بازه 55-60 نوکتوا کمی از CF III بهتر عمل کرده و در بازه دمایی حدود 65-85 بر روی گرافیک ها برتری کامل با CFIII هست :

04-GPU-Cooling.png

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

بعد از صحبتهایی که با معین عزیز انجام دادیم (منزل ما در حین تست 2500k :دی) و راجع به Noctua و CF3 صحبت کردیم و متفق القول معتقد بودیم noctua واسه دمای بالا خوب نیست... بر آن شدم که:

تستها با 2 واترکولینگ Larkooler و corsair h100 انجام شد تا ضعف یا قدرت یکی از کولر ها نتایج رو تحت تاثیر قرار نده.. تستها روی فرکانس 4000 و 4500 و 5000 و 5300 مگاهرتز گرفته شده بود با یک پردازنده که از نسل سندیبریج بود و مشکل خمیر زیر IHS نداشت (یعنی لحیم بود زیر IHS و گرما به خوبی منتقل میشد)

اگر دمای لود پردازنده تا زیر 60 درجه باشه(فرکانس 4000 و 4500 که دما حاکثر بین 50 تا 60 بود) بهترین عملکرد با noctua هستش در حد 2-3 درجه نسبت به CF3

اما اگر دمای لود پردازنده بالا باشه یعنی بخواد بین 60 الی 75 باشه خمیر noctua به سرعت کاراییش رو از دست میده و خمیر CFIII با فرق حدود 5-6 درجه برتری پیدا میکنه مخصوصا" در نگه داشتن دمای لود بالای 70 درجه

نتایج با واترکولینگ Larkooler هم شکل کلیش به شکل فاصله های دمایی در H100i بود یعنی در دماهای بسیر بالاتر CF3 بهتر عمل میکرد با این تفاوت که متغیر های دمایی در لارکولر اندکی بیشتر بودند (به علت ضعیفتر بودن Larkooler در مقابل H100i)

نتیجه کلی هم که خودم گرفتم برای انجام کارهای خودم این بود که : وقتی با قطعات خنک تر سر و کار دارم از noctua استفاده کنم (مثل وقتی که روی گرافیک واترکولینگ میبندم که دما از 45 بالاتر نمیره یا روی سیستم های 24/7 خنک)

وقتی هم میخوام خمیر کارتهایی که کولر ایر دارن رو عوض کنم چون بازه دمایی لودشون بالای 60 هستش از CF3 استفاده کنم

متاسفانه اسکرین شاتها روی فلشی بود که فایلهاش بر باد رفت.... همه فایلها تبدیل بر فرمت .chk شده بودن و درست نشدن و مجبور شدم فرمت کنم همه چیز رو.... اما اگه فرصت شه تستهای بیشتری هم انجام میدیم این بار با تمرکز روی خمیر سیلیکون برای کارت گرافیک :دی

درود

ممنونم از فرجان عزیز که تجربیاتشون رو در اختیار دوستان قرار می دهند !

همونطور که فرجام اشاره کردن خمیر نوکتوا با عبور از دمای 60 سریعا شروع به خشک شدن می کنه بطوری که در دمای 85 درجه و با تست بر روی گرافیک 480 تقریبا تمام سطح خمیر مثل یک لایه پاک کن کاملا جامد و خشک شده بود!

لازم به ذکر هست که کارت تازه خمیر خورده بود و بعد از چندتا تست کارت باز شد و اینجا بود که حیرت زده شدم از خشک شدن خمیر!از اونجایی که کنجکاو شده بودم خمیر TX4 که کمی تاریخ مصرفش هم گذشته بود رو زدم و دوباره تست کردم و اینسری دما از 80 فرا نرفت !

با تست بر روی واتر تقریبا مطمئن بودم که عملکرد NT-H1 در دماهای بالا کاملا با مشکل مواجه میشه و با دوست خوبم فرجام هم در میون گذاشته بودم تا مدتی پیش که تامزهاردور این تست ها رو گرفت :

*تست ها با ΔT گرفته شده و افزایش دما + دمای محیط ملاک قرار داده میشه.

در تست دمایی در بازه 55-60 نوکتوا کمی از CF III بهتر عمل کرده و در بازه دمایی حدود 65-85 بر روی گرافیک ها برتری کامل با CFIII هست :

درود

نظرتون رو هم راجب TX4 بگید لطفاً :D

این خمیر اینقدر سفته هر سری می خوام استفاده کنم میذارمش تو آب جوش یه چند دقیقه ایی و ظاراً هم خیلی مهمه که وقتی کولر رو روش بذاریم، دیگه نباید بلند کنید چون حالتش رو از دست میده ...

------------

و یه سوال که خیلی وقته دچار مشکلم راجبش !

برای مدار تغذیه و رم باید از چه خمیری استفاده کرد ؟ منظورم نمونه اییه که داخل ایران باشه ...

لینک به دیدگاه

چیل فکتور واقعا عالی عمل کرده

نزدیک یک سالی هست که دارم ازش استفاده میکنم.اصلا خاصیتش رو از دست نمیده.

2600k و V8 روی فرکانس 4.0 تا حالا دما از 55بالاتر رو بخودش ندیده. . .  .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با تشکر از توضیحات آقا معین عزیز :دی

2 تا از اسکرین شات ها پیدا شد فعلا از طریق ریکاوری (بقیه هم انشالله در میان)

تست خمیر CF3 روی 4500 با ولتاژ 1.208

r1dr212ty9kldbaqq3rq_thumb.jpg

تست خمیر Noctua روی 4500 با ولتاژ 1.208

0h6h70kzjc9v5l0d1ah_thumb.jpg

همونطور که مشخصه در بازه دمایی زیر 50 درجه noctua بهتر بوده...

CF3 هم در بازه دمایی بالای 60 که از نظر من مهمتره بهتر عمل میکنه

لینک به دیدگاه

سلام و عرض ادب

آقا معین به نظرتون بین پنج خمیر TX4 و CFIII وNT-H1 و  Cooler Master Extreme Fusion X1 و Gelid GC Extreme کدام بهتر میباشد؟

و خاصیت خودشون را دیرتر از دست میدهند؟

ممنونم

ویرایش شده توسط Mohammad.J
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام و عرض ادب

آقا معین به نظرتون بین پنج خمیر TX4 و CFIII وNT-H1 و  Cooler Master Extreme Fusion X1 و Gelid GC Extreme کدام بهتر میباشد؟

و خاصیت خودشون را دیرتر از دست میدهند؟

ممنونم

درود

TX4 که دیگه نیست و اگر هم جایی دیدید خرید نکنید که فاسد شده هست.ضمن اینکه با CFIII و CM X1 کارایی نزدیکی به هم دارند.

جلید اکستریم توی همه این مدلها بهتر هست ولی تو بازار ما نیست مگر اینکه افرادی که خودشون وارد می کنند ولی قیمتش یکم بالاست.

تو بازار ایران اگر برای گرافیک و دماهای بالا نیاز دارید CFIII که خیلی هم مقرون به صرفه هست تهیه کنید !و برای دماهای زیر 60 نوکتوا NTH1 بی همتاست.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

TX4 که دیگه نیست و اگر هم جایی دیدید خرید نکنید که فاسد شده هست.ضمن اینکه با CFIII و CM X1 کارایی نزدیکی به هم دارند.

جلید اکستریم توی همه این مدلها بهتر هست ولی تو بازار ما نیست مگر اینکه افرادی که خودشون وارد می کنند ولی قیمتش یکم بالاست.

تو بازار ایران اگر برای گرافیک و دماهای بالا نیاز دارید CFIII که خیلی هم مقرون به صرفه هست تهیه کنید !و برای دماهای زیر 60 نوکتوا NTH1 بی همتاست.

سلام معین جان با این تفاسـیر من سی پی یو رو کار ندارم اما اکثر کارتا با کولر خودشون بالای دما 60 میرن پس نوکتوا نمیتونه مناسب باشه اما گرافیکهایی که با واتر خنک میشن با نوکتوا بسیار عالی هستن . 

ممنون از توضیحات فرجام و معین جان . 

لینک به دیدگاه

سلام من تعمیرکار کامپیوترم به حرف من عمل کن مطمئن باش مشکلت حل میشه کارت گرافیکت رو در بیار و یه خمیر سیلیکن مرغوب بخر و فقط روی قسمت آینه ای تراشه gpu بکش بعد کارت رو به آرومی ببند و بعد از بوت با سرعت کلاک پایین به بالا شروع به بازی کن در صورت مشکل دیگه من در خدمتم 09199512751

لینک به دیدگاه

شاید مشکل از نرم افزار باشه با بقیه نرم افزار ها نگا دما کن

نه دوست عزیز دما با چند برنامه همزمان گرفته شده

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز سرعت فن رو میتونی چک کنی ببینی مثلا وقتی دما به 75 میرسه،سرعت فن چند درصده؟

Sent from my C5303 using Tapatalk

سرعت فن تا 80-90 درصد بالا میره. ولی دما دقیقا روی 82 کنترل میشه یعنی با کنترل فرکانس...

سلام من تعمیرکار کامپیوترم به حرف من عمل کن مطمئن باش مشکلت حل میشه کارت گرافیکت رو در بیار و یه خمیر سیلیکن مرغوب بخر و فقط روی قسمت آینه ای تراشه gpu بکش بعد کارت رو به آرومی ببند و بعد از بوت با سرعت کلاک پایین به بالا شروع به بازی کن در صورت مشکل دیگه من در خدمتم 09199512751

سلام . دقیقا یکی از سوالاتم همین بود که با تعویض خمیر درست میشه یا نه . تو اولین فرصت خمیرش رو عوض میکنم ببینم چی میشه ...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سرعت فن تا 80-90 درصد بالا میره. ولی دما دقیقا روی 82 کنترل میشه یعنی با کنترل فرکانس...

سلام . دقیقا یکی از سوالاتم همین بود که با تعویض خمیر درست میشه یا نه . تو اولین فرصت خمیرش رو عوض میکنم ببینم چی میشه ...

تعویض خمیر فکر میکنم باعث ابطال گارانتیش میشه

دوست گرامی بهتر هستش به دنبال راههای دیگه ایی باشید

ویرایش شده توسط momo000000
لینک به دیدگاه

تعویض خمیر فکر میکنم باعث ابطال گارانتیش میشه

دوست گرامی بهتر هستش به دنبال راههای دیگه ایی باشید

آخه مشکل اینه که راه دیگه ای وجود نداره. دمای کارت هم از حد مجاز بالاتر نمیره که ببرم گارنتی. کیفیت چیپ هم 82 درصد هست. فقط دمای کارت با این کولر برابر با مدل رفرنس هست دقیقا!

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز.اگر امکان داره با نسخه دیگری از درایور گرافیک ،کارت رو تست کنید ببینید باز هم دما همین قدر هست یا نه؟

لینک به دیدگاه

دوست عزیز فعلا با خمیر کارت کاری نداشته باشین تا در اخر اگه چاره ای نداشتین خمیر رو عوض کنین.البته اینو هم بگم که حدود 80 % این گونه مشکل ها به دلیل خمیر نامرغوب است که طی مدت کوتاه کیفیت شونو از دست میدن.بعضی از این مشکلات هم ممکنه از نحوه ی خازن چینی کارت باشه. . . . . .  ولی فکر کنم مشکل از خمیر باشه! :!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...