رفتن به مطلب

همه چیز درباره خمیر سیلیکون (خمیر حرارتی)، سوالات، مشکلات، بررسی‌ها و تجربه‌ها

اشتراک گذاری

Recommended Posts

دو حالت داره.

1 .خمیر رو صحیح و به اندازه نزدی.

2 .از این خمیر های مارک متفرقه که معلوم نیست چیه استفاده می کنی.

دونه 1500 شکل امپول میده سفیده از اوناس یه مارک خوب واسه gpu و cpu چی بگیرم که حسابی خنک باشه؟

لینک به دیدگاه

کلا استفاده از هر ماده اي که لايه اي اضافي و به غير از خمير رو بين دو سطح ايجاد کنه توصيه نميشه .

اگر هم استفاده کرديد بعدش با يه دستمال يا پنبه خشک سعي کنيد سطح رو طوري تميز کنيد که هيچ ماده اضافي بين دو سطح نمونده باشه ....

سلام

همونطور که در پست های قبل گفتم بنده از تینر فوری برای شتسشو استفاه کردم...تاکید روی لفظ فوری واسه این هست که این تینر 10000خیلی سریع تبخیر میشه، با این حال سریع بعد استفاده از تینر با گوش پاک کن خشک روی سطوح کشیدم تا احیانا اثری از تینر نمونه (البته بعدش چک می کردم که خود پرز پنبه روی سطح جا نمونه!)...

ضمنا روی PC با تعویض خمیر و ... خیلی خوب جواب گرفتم، ولی متاسفانه نوت بوک نه

با این اوصاف در کنار نظر و راهنمایی سایرین شما در مورد سؤالات و مشکل بنده نظری ندارید؟؟

ویرایش شده توسط MiladIT
لینک به دیدگاه

درود

مطلب مفیدی بود

من برای پاک کردن خمیر قبلی پنبه رو با تینر فوری مرطوب (نه خیس) میکنم و به آرامی پاک میکنم و با دو عدد گوش پاک کن محتوای محلول به جا مونده رو با حرکت های نرم پاک میکنم تا سطح کولر و چیپ کاملا براق بشه! طوری که یه تار مو رو آینه کنه! کمی میزارم هوای آزاد بهش بخوره تا بخار های پاک کننده ها بپره و عملیات انتحاری زدن خمیر به سطح رو آغاز میکنم :D

لینک به دیدگاه

این خمیر حرف نداره عالی خنک میکنه

دمای هسته ای که زیرشه بالای 70 نره موندگاری عالی داره

لینک به دیدگاه

سلام

در این تاپیک بیشتر دوستان روی روش قرار دادن خمیر به اندازه یه نخود برای تعویض خمیر سیلیکون اتفاق نظر داشتند

ولی الان مثلا برای CPU سیستم بنده که corei7 2670QM هست (لطفا عکسی رو که ضمیمه کردم ببینید) و از لحاظ سطح مقطع مستطیل شکل با عرض کم و طول زیاد هست اگه از اون روش نخود استفاده شه چون موقع قرار دادن هیت سینک بصورت دایره ای خمیر پخش میشه مسلما به اون کناره های CPU خمیری نمی رسه.... (گرچه بعضی جاها دیدم گفته بودن اصل همون مرکز پردازنده هست و کناره های اون زیاد مهم نیست، ولی در صحت این حرف زیاد مطمئن نیستم) 

فکر نکنم این روش مناسب cpu با این سطح مقطع باشه..به نظرتون با این اوصاف از چه روشی استفاده کنم؟؟؟

خمیر رو هم با توجه به اینکه کلا این لپتاپ ما بازه دمایی کاری قطعاتش بالاست تصمیم گرفتم chill factor 3 انتخاب کنم...مشکلی نیست با این انتخاب؟؟

سیستم: Asus N55SF

تو همه پردازنده ها بهترین روش اینه که کل سطح رو بزنید

ولی هم سخته و زمان گیر

بهترین راه روش خطی هست که HEX هم گفتند

راستی HEX از بچه های هات اورکلاکی؟ اشنا به نظر می رسی

درود

هيچ وقت بهترين روش براي همه نميتونه يکي باشه !  :D

من خودم نقطه نقطه هاي ريز ميزنم روي پردازنده بعد بلاک رو مستقيم و بدون حرکت اضافي سفت مي کنم روي سوکت.

يه چند بار با اين خمير ارزون ها يا خمير دندون تست کنيد تا قلقش بياد دستتون ...

تو این روش فکر کنم هوا تو خمیر بمونه که باعث زود سفت شدن خمیر و از دست دادن کیفیتش بشه

ممنون از پاسخگویی

خیلی عذر می خوام از این سؤال و این سؤال رو فقط برای روشن تر شدن موضوع می پرسم

مگه نباید خمیر به حدی باشه که کامل بین سطح پردازنده و اون کف بلاک خنک کننده قرار بگیره و تمام پستی بلندی های هر دو سطح رو بپوشونه و اینکه موقع فشار دادن بلاک روی cpu و gpu اگه هم خمیر اضافه باشه مگه تمام اضافات اون در اثر همین فشار بلاک از اطراف بیرون نمیاد؟ #-o

خوب اگه خمیر بغل پردازنده اشباع بشه که خنک سازی بد تر میشه

خمیر باید به اندازه باشه و فقط سطح رو بپوشونه

:D من خمیر میزنم cpu سرعت سیستم میاد پایین تازه داغ تر هم میشه الان بدون خمیر بهتره قضیه چیه :-?

احتمالا خمیرتون خاصیتشو از دست داده به همین دلیل نقش محافظ گرما رو داره

از خمیر های مرغوب استفاده کنید

ویرایش شده توسط DEnnIES
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

همونطور که در پست های قبل گفتم بنده از تینر فوری برای شتسشو استفاه کردم...تاکید روی لفظ فوری واسه این هست که این تینر 10000خیلی سریع تبخیر میشه، با این حال سریع بعد استفاده از تینر با گوش پاک کن خشک روی سطوح کشیدم تا احیانا اثری از تینر نمونه (البته بعدش چک می کردم که خود پرز پنبه روی سطح جا نمونه!)...

ضمنا روی PC با تعویض خمیر و ... خیلی خوب جواب گرفتم، ولی متاسفانه نوت بوک نه

با این اوصاف در کنار نظر و راهنمایی سایرین شما در مورد سؤالات و مشکل بنده نظری ندارید؟؟

تنها يک حالت ميمونه ! اونم اينکه پيچ ها رو به اندازه کافي سفت نکرديد !

چون حتي اگر زياد هم خمير زده باشيد وقتي پيچ ها رو به اندازه کافي سفت کنيد خود به خود از بين دو سطح خارج ميشه و اون مقدار که کافي هست باقي ميمونه.

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

تنها يک حالت ميمونه ! اونم اينکه پيچ ها رو به اندازه کافي سفت نکرديد !

چون حتي اگر زياد هم خمير زده باشيد وقتي پيچ ها رو به اندازه کافي سفت کنيد خود به خود از بين دو سطح خارج ميشه و اون مقدار که کافي هست باقي ميمونه.

شاید تعجب کنید، ولی این مورد رو هم رعایت کردم

پیچ ها رو تا جایی که ممکن بود (حدی که دیگه به پایه های پردازنده فشار غیر معمول وارد نشه) سفت کردم!

واقعا موندم این سیستم مشکلش چیه دیگه...

اصرار بنده هم برای رسیدن به یک راه حل برای مشکل دما این هست که این دمای بالا به شدت روی عمر و عملکرد کلی قطعات تاثیر گذاره...

--------------------------------------------

بنده هم به این نتیجه ای که دوستمون رسیدن ایمان آوردم!

41332142943719042210_Untitled.jpg

ویرایش شده توسط MiladIT
لینک به دیدگاه

درود بر عزیزان

یک تجربه:

من یه لپ تاپ دارم که 4 سال پیش خریدم و cpu core i3 داره.چند ماهی بود گرمای خیلی زیادی داشت و خیلی  اذیت میکرد.هیتسینکشو باز کردم و کمی خمیر سیلیکون سفید که 3 تومن خریده بودمش زدم روش و بستمش و تفاوت چندانی حاصل نشد.

لپ تاپ طوری بود که در حالت idle دمای cpu حدود 55تا 60 و دمای چیپست حدود 60 تا 65 درجه بود و زی فشار تا 87 درجه هم میرفت و در کارهای عادی هم حدود 72-73 درجه بود و cpu هم حدود 67-68 درجه و به هیچ طریقی پایین نمیومد.

دیروز رفتم بازار و با 2-3 ساعت گشتم تونستم یه خمیر z5 گیر بیارم.اومدم و روی چیپست+سی پی یو+جی پی یوی لپ تاپ رو با دستمال کاغذی خالی کاملا پاک کردم و رو هر کدومش یه نقطه از z5 گذاشتم.بعدشتم هیتسینکو کاملا فیت جا زدم و تمام پیچ هاشو خیلی محکم بستم.

بعد سیستم رو روشن کردم و باز منتظر دمای 70 درجه بودم.

اما در حالت idle دمای سی پی یو در حدود 39 تا 43 درجه فیکسه و اصلا بالاتر نمیره.دمای چیپست هم حدود 43 تا 46 درجه هست و بالاتر هم نمیره.در حالت کارای عادی و وبگردیو این کارا دمای سی پی یو حدود 49 تا 52 و چیپست هم 50 تا 53 درجه هست و اصلا هم بالاتر نمیره و خیلی پایداری خوبی داره.

اصلا فکرش هم نمیکردم یه خمیر سیلیکون خوب بتونه تا این حد موثر باشه و بتونه حدود 20 تا 25 درجه دما رو پایین بیاره.

کاملا تاثیر یه خمیر خوب روی دما رو حس کردم.خیلی عالیه

لینک به دیدگاه

با اینکه برای PC با مشخصات زیر از این خمیرهای 5 تومنی زده بودم، ولی یک ماه پیش و در تست با نرم افزار prime95 و مد large FFT کاملا وضعیت دما بعد از گذشت نیم ساعت رضایت بخش بود..

ولی با این حال برای تست این خمیر Chill Factor 3 روی PC هم دست به کار شدم و بعد از گذشت حدود نیم ساعت و با همون برنامه prime95 و مد Large FFT ماکزیمم دما 52 هست..(البته اگه کولر مناسبی با دور فن بالاتر روی سیستم بود، احتمالا ماکزیمم دما چند درجه پایین تر از این مقدار بود...)

CPU:Intel Dual-Core E5200 2.5 GHZ

CPU FAN SPEED:max--->>>2743 RPM

ویرایش شده توسط MiladIT
لینک به دیدگاه

5200 من با فن بوفالو نهایت میرفت رو 42

با خمیر TX3

لینک به دیدگاه

5200 من با فن بوفالو نهایت میرفت رو 42

با خمیر TX3

جسارتا شما هم با همین برنامه Prime95 که گفتم تست کردید و به عدد 42 رسیدید؟ (در اینصورت بعد چه مدت زمانی از اجرای برنامه 42 شد؟؟؟)

ضمنا ماکزیمم دور فن یادتون هست چقدر بود؟؟

ویرایش شده توسط MiladIT
لینک به دیدگاه

سلام خدمت همه 

آقا خمیر خور رو از کجا میشه تهیه کرد ؟

خود لیون فقط  z3 دارن ممنون میشم اطلاع رسانی کنید

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

جسارتا شما هم با همین برنامه Prime95 که گفتم تست کردید و به عدد 42 رسیدید؟ (در اینصورت بعد چه مدت زمانی از اجرای برنامه 42 شد؟؟؟)

ضمنا ماکزیمم دور فن یادتون هست چقدر بود؟؟

یادم نیست دقیق با چه برنامه ای بود ولی زیر 100 بود به مدت 30 دقیقه

قطعاتی که تاثیر داشتن مدینگ کیس بود که هوا به فن می رسوند

دور فن اگه اشتباه نکنم مکس بوفالو 2100 هست دیگه

یس پی یو هم لپ شده که خیلی تاثیر داره

+ خمیر سیلیکون خوب

مشتری دارم الان نمی تونم چک کنم توضیح بدم

ویرایش شده توسط DEnnIES
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

Google is your friend

ویرایش شده توسط omidsolo
لینک به دیدگاه

اگه گرما بحدیه که دستت رو که بذاری روی خنک کننده چیپست ، احساس کنی دستت میسوزه اونوقت بهتره که فن روش بذاری.

عوض کردن خمیر فکر نکنم تاثیری داشته باشه. شاید یکی دو درجه فرق کنه.

لینک به دیدگاه

سلام...........

من هم چیپ مادربردم داغه دست میزنم به هیتسینکش میسوزونه..............

فن رو چطوری میشه روی هیتسینک مادربرد نصب کرد؟ چون جایی واسه پیچ کردن فن به هیتسینک نداره

لینک به دیدگاه

جایی مخصوص نصب فن نداره. واسه همین باید به سختی روشی پیدا کنی که ببینی چطوری روش فن بذاری. :D

مال منم خیلی داغ بود. یه فن کوچیک گرفتم و پایه هاش رو شکستم و با انواع کارا بالاخره یه جوری روش فن نصب کردم بدون استفاده از پیچ و چسب یا ابزار دیگه!

لینک به دیدگاه

یه نکته هم بگم ، فکر کنم دمای چیپست اشتباه گزارش داده میشه. چون همیشه همین حدود 40 رو میگه ولی وقتی دست میزنی و میسوزونه یعنی باید بالای 70 درجه باشه.

مال منم میگفت 42 درجه. بعد دست میزدی ، دستت تو دو ثانیه میسوخت.

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

دوستان خمیری که به صورت اورجینال پشت هیت سینک دیپ کول گاما هست مناسبه یا بهتر عوضش کنم؟؟ اگه جواب میده که همینجوری نصبش کنم. ممنون میشم جواب بدید.

ویرایش شده توسط jetalpha
لینک به دیدگاه

جواب میده.

ولی خب خمیر مرغوب بهتره

من خودم وقتی کولر امضا رو گرفتم زیرش خمیر بود بعد چند ماه استفاده خمیر رو با نوکتوا عوض کردم 2 3 درجه کاهش داشت.

عجب خیلی تفاوت داره پس. اتفاقا من هم پردازنده شما رو دارم با خمیر و فن استوک خود اینتل دما تو لود تا 65 درجه می رفت. خمیر چیل فاکتور 3 رو دارم ولی میگم فعلا از همین خمیر پشتش استفاده کنیم حیف نشه :D   بعد دو سه ماه عوضش می کنیم. ممنون از پاسخگویی.

لینک به دیدگاه

اگر کار می کنه و دوشواری نداری لازم نیست ...

ول برای خمیر الان میتونی chillfactor III بگیری که خیلی هم خوبه قیمتش 25تومن ایناس....

فقط یه نکته ای مدنظرت باشه که این هیتسینک ها معمولا زیرشون چسب حرارتی هست و نه خمیر حرارتی پس موقع خمیر زدن باید مطمئن بشی که هیتسینک قشنگ می چسبه به قطعات....

البته از یه لحاظ کار تو راحت تره چون فکر کنم زیر اون هیت سینک فقط یه چیپ باشه بر خلاف مین من که مدار تغذیه cpu رو مجبور بودم روی تک تک ic ها خمیر بزنم.....

برای فن هم با چسب 1.2.3 راحت فنو بچسبون روی هیت سینک و تمام.....

ویرایش شده توسط crash
لینک به دیدگاه

سلام. حدود ۲سال پیش این خمیر سیلیکونو خریدم. روش که چینی مینی نوشته نمیدونم چی چیه. ولی یه سری اعداد پایینش هست . اگه کسی سر در میاره یا استفاده کرده لطفا بگه چجوریاس.
خوبه؟ بده؟ بهتر از این سفیداس؟ بدتره؟
دانلود کنید

دانلود کنید

دانلود کنید
دوستان من کمی مصرفم بالاس. اخه واسه  لبتاپ استفاده میکنم چون وقتی بازش کرم دیگه همه کارا رو انجام میدم . اگه چیزه خوب و به صرفه میشناسین معرفی کنین

post-19890-0-53209900-1433742613_thumb.jpg

post-19890-0-81522700-1433742644_thumb.jpg

post-19890-0-98563200-1433742678_thumb.jpg

ویرایش شده توسط hamed_crazy
لینک به دیدگاه

من هم دارم فقط بدرد ماست مالی میخوره عمرشون هم پایینه در کل ۲ تومن میارزه

لینک به دیدگاه

خمیر سیلیکون از هر مدل و برندی اگر یه درصدی نقره یا مواد هادی و انتقال دهنده گرما نداشته باشن همشون میشن همون ماست مالی بی فایده که دوستمون گفتن

اگه چیزی نوشته که از چه موادی تشکیل شده از اون قسمتاش عکس بزار ببینیم در چه حدیه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...