رفتن به مطلب

چند سوال در مورد سی پی یو خودم i5 10400f

Recommended Posts

درود؛
آقا من اخیرا موقع اسمبل خطایی انجام دادم نابخشودنی ، نگو موقع اسمبل  ، شب تو اتاق با  نور ناکافی که به داخل کیس کم میرسید ، سوکت ۸ پین سی پی یو رو تا ۴ تا پینش زده بودم و بقیه ش رو هوا بود. دیشب که داخل کیسو کار داشتم متوجه شدم و با نگرانی خاصی و بد و بیراه به خودم تصحیح کردم.نمیدونم چطوری کار میکردم و دووم آورده بود البته برنامه های سنگین همیشگی انجام ندادم فعلا و همه ش تو محیط ویندوز سی پی یو تا ۱۰ درصد فعال بود ، یک مورد هم اجرای گیم البته.
خلاصه تو تموم طول زمان صاحب کامپیوتر شدنم تا الان ، همچین خطای فاحش و ضایعی نکرده بودم. که ختم به خیر شد فعلا از صدقه سر مصرف سبک.
سوالاتم:
۱) دو  هفته که با این شرایط که گفتم سیستم رو استفاده میکردم و ظاهراً سبک،یعنی  آسیبی وارد شده به سی پی یو؟ از کجا مطمئن شم صدمه ندیده باشه؟ 
۲) صرفا فقط محض خاطر کنجکاوی میپرسم که با i5 10400f سنگین تر کار و نرم افزاری که میشه انجام داد چیه؟ گفتم البته که برای کار من خیلی بیشتر از نیازه که البته گهگاه ، یه رندرینگ و کانورت سطح متوسط  ویدیویی و مبتدی انجام میدم .
۳) از Ryzen 3 3100 و Ryzen 3 4300GE قویتره نه؟

لینک به دیدگاه

مشکلی پیش نمیاد نگران نباش.خطایی نبوده که خودتو سرزنش کنی!

سی پی یو اینتل و آسیب؟

10400f قوی هست برای کارهای میان رده و هدفش کاربری میان رده هست.

بله از اونا قوی تره.

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Saeed1980 گفته است:

10400 رو دراصل رو باید با سری 3600 یا 4600 مقایسه کرد
اما با توجه به اینکه دو هسته بیشتر داره تو پردازش های چند هسته ای حدودا 20 درصد قویتر هست ... تو گیم که فرق انچنانی فک نکنم باشه
البته باید درنظر گرفت 4300ge یک gpu هم قدرت یا خیلی جاها با قدرت بیشتر از gt1030 داره به نام Vega 6 که خودش یه برتری به حساب میاد ...

ویرایش شده توسط MR OXYGEN
لینک به دیدگاه

۵ ساعت قبل، Saeed۱۹۸۰ گفته است:

درود؛
آقا من اخیرا موقع اسمبل خطایی انجام دادم نابخشودنی ، نگو موقع اسمبل  ، شب تو اتاق با  نور ناکافی که به داخل کیس کم میرسید ، سوکت ۸ پین سی پی یو رو تا ۴ تا پینش زده بودم و بقیه ش رو هوا بود. دیشب که داخل کیسو کار داشتم متوجه شدم و با نگرانی خاصی و بد و بیراه به خودم تصحیح کردم.نمیدونم چطوری کار میکردم و دووم آورده بود البته برنامه های سنگین همیشگی انجام ندادم فعلا و همه ش تو محیط ویندوز سی پی یو تا ۱۰ درصد فعال بود ، یک مورد هم اجرای گیم البته.
خلاصه تو تموم طول زمان صاحب کامپیوتر شدنم تا الان ، همچین خطای فاحش و ضایعی نکرده بودم. که ختم به خیر شد فعلا از صدقه سر مصرف سبک.
سوالاتم:
۱) دو  هفته که با این شرایط که گفتم سیستم رو استفاده میکردم و ظاهراً سبک،یعنی  آسیبی وارد شده به سی پی یو؟ از کجا مطمئن شم صدمه ندیده باشه؟ 
۲) صرفا فقط محض خاطر کنجکاوی میپرسم که با i5 10400f سنگین تر کار و نرم افزاری که میشه انجام داد چیه؟ گفتم البته که برای کار من خیلی بیشتر از نیازه که البته گهگاه ، یه رندرینگ و کانورت سطح متوسط  ویدیویی و مبتدی انجام میدم .

عزیز همرده سی پی یو شما ۳۶۰۰xt هست و مدل ۳۱۰۰ و ۴۳۰۰ هم رده ۱۰۱۰۰ میشن. ولی در کل در کارهای ملتی amd بهتر عمل میکنه من خودم 11400 داشتم و وقتی دو تا سه تا برنامه باز میکردم هنگ کامل بود و رفتم  4650g گرفتم کاملا راضی هستم . کلا اینتل برای بازی بهتره ولی در کارهای ملتی amd خیلی بهتر عمل میکنه.

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، zen گفته است:

عزیز همرده سی پی یو شما ۳۶۰۰xt هست و مدل ۳۱۰۰ و ۴۳۰۰ هم رده ۱۰۱۰۰ میشن. ولی در کل در کارهای ملتی amd بهتر عمل میکنه من خودم 11400 داشتم و وقتی دو تا سه تا برنامه باز میکردم هنگ کامل بود و رفتم  4650g گرفتم کاملا راضی هستم . کلا اینتل برای بازی بهتره ولی در کارهای ملتی amd خیلی بهتر عمل میکنه.

استاد مگه برنامه هاتون چیا بودن؟ آخه همچین پردازنده هایی میتونن براحتی کارهای نیمه سنگین رو هندل کنن. 

لینک به دیدگاه

۳ ساعت قبل، zen گفته است:

ولی در کارهای ملتی amd خیلی بهتر عمل میکنه.

بله میدونم دقیقا راستش خودمم میخاستم از اول ، سیستم ای ام دی آپگرید کنم با خصوصا ryzen 3 4300ge که چون هم میخاستم آک بگیرم و هم از فروشگاهها اینترنتی معتبر ، هر جا که سرچ کردم ، پردازنده باندل با مادربرد بود و اجباری و حق انتخاب  نمیزاشت برای مادربرد اختیاری از طرفی اونموقع هم، بدمصب پیدا نمیشد ، ناچارا رفتم سمت اینتل و با خودم گفتم از لج اونا هم که شده اینتل  قوی تر از ۴۳۰۰ میگیرم که شد این انتخابم ولی خب بعد ۶ سال فرصت طلایی کوچ به پلتفرم ای ام دی بازم ازم سلب شد.از اول هم تا حالا همه ش اینتل بوده.ضمنا شرایط کرونا ، احتیاطا حضوری بازارگردی رو متوقف کردم که انتخابهام محدود شده به فروشگاه های اینترنتی و نتونستم خلاصه.دست دو هم نمیخاستم.جالب اینکه بعد از اینکه من پلتفرم اینتل مدنظرمو گرفتم ، همون سی پی یو با چند نوع متنوع مادربرد اجباری ، اما  قابل انتخاب ،،، موجود شد در یکی از فروشگاه ها که بین  اون مادربردهای اجباری ، یکیش هم مدنظرم بود از قبل. شانسه دیگه .... نداریم ...

مرسی

لینک به دیدگاه

۸ ساعت قبل، jj-۱۹۱ گفته است:

استاد مگه برنامه هاتون چیا بودن؟ آخه همچین پردازنده هایی میتونن براحتی کارهای نیمه سنگین رو هندل کنن. 

برنامه های معمولی نه خیلی سنگین. مثلا دارم بازی میکنم مشتری میاد قیمت یه قطعه را میخواد یا فلش میاره برای ویروس کشی وقتی اینتل داشتم برای سوییچ کردن بین چندتا برنامه مشکل داشتم و سیستم فریز میکرد یه چند ثانیه بعد رفتم رایزن ۴۶۵۰ گرفتم مشکل کاملا برطرف شد و نکته مهم اینکه همه قطعات قطعات سیستم قبلی بوده یعنی نه رم نه هارد نه. Ssd نه پاور عوض شدن فقط مادربرد و سی پی یو. 

6 ساعت قبل، Saeed1980 گفته است:

بله میدونم دقیقا راستش خودمم میخاستم از اول ، سیستم ای ام دی آپگرید کنم با خصوصا ryzen 3 4300ge که چون هم میخاستم آک بگیرم و هم از فروشگاهها اینترنتی معتبر ، هر جا که سرچ کردم ، پردازنده باندل با مادربرد بود و اجباری و حق انتخاب  نمیزاشت برای مادربرد اختیاری از طرفی اونموقع هم، بدمصب پیدا نمیشد ، ناچارا رفتم سمت اینتل و با خودم گفتم از لج اونا هم که شده اینتل  قوی تر از ۴۳۰۰ میگیرم که شد این انتخابم ولی خب بعد ۶ سال فرصت طلایی کوچ به پلتفرم ای ام دی بازم ازم سلب شد.از اول هم تا حالا همه ش اینتل بوده.ضمنا شرایط کرونا ، احتیاطا حضوری بازارگردی رو متوقف کردم که انتخابهام محدود شده به فروشگاه های اینترنتی و نتونستم خلاصه.دست دو هم نمیخاستم.جالب اینکه بعد از اینکه من پلتفرم اینتل مدنظرمو گرفتم ، همون سی پی یو با چند نوع متنوع مادربرد اجباری ، اما  قابل انتخاب ،،، موجود شد در یکی از فروشگاه ها که بین  اون مادربردهای اجباری ، یکیش هم مدنظرم بود از قبل. شانسه دیگه .... نداریم ...

مرسی

من سی پی یو را از سایت پرومیکس به قیمت ۶ تومن خریدم بصورت تک و مادربرد هم x570 ازراک فانتوم گیمینگ ۴ خریدم و کاملا راضی هستم تو ایران خیلی بده که سی پی یو را با مادربرد میفروشن میخوام چندتا سی پی amd به صورت تک وارد کنم نمیدونم خریدار داره یا نه.

لینک به دیدگاه

۱۶ ساعت قبل، Saeed۱۹۸۰ گفته است:

درود؛
سوالاتم:

سلام دوست عزیز

در جواب سوال اولتون خیالتون راحت باشه و اصلا نمیشه گفت این کارتون خطا بوده :D بعضی پاورا فقط یه 4پین دارن برای سی پی یو و هشت پین برای استفاده روزمره الزامی نیست

با 4پین هم به بدون مشکل کار میکنه

لینک به دیدگاه

بنده این کار رو تو مادربرد z370 با پردازنده i5 9600k تست کرده بودم وقتی فقط سوکت چهارپین رو وصل می کردم پردازنده به زور به فرکانس ۳.۸ میرسید در حالی که با ۸ پین تا فرکانس ۴.۹ به راحتی اورکلاک میشد😁

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
20 ساعت قبل، Saeed1980 گفته است:

درود؛
سوالاتم:

درود

ورودی برق رسمی برای تامین منبع سیپیو همون 4 پین هست و 4 پین بعدی و سوکت های اضافه 4 یا 8 پین، اپشنال به حساب میان

اون 4 پین هم تا 150 وات میتونه خروجی بده و برای سیپیو 65 واتی شما، تا 10 سال دیگه هم زیر سنگین ترین فشار، بدون مشکل میتونست کار کنه.

لینک به دیدگاه

16 ساعت قبل، zen گفته است:

به قیمت ۶ تومن خریدم

نه دیگه من حداکثر ۴ و ۴ و خرده ای میخاستم خرج کنم که یا همین 10400 اینتل یا همون ryzen های فوق الذکر میشد بردارم . که در این شرایط اینتل قوی تر بود منتها amd و پلتفرمشو بیشتر برای ارتقاهای آینده در نظر داشتم و ترجیح میدادم که  هم دامنه آپگرید وسیع تر داشت و هم بسمت سی پی یوهای رده بالاتر بخام برم خیلی سرتر از اینتل هستن. منتها گفتم در شرایط بودجه ای فوق ، اینتل قوی تر بود. و از اونطرفم محدودیت انتخاب قطعات و اجباری بودن مادربرد و کمبودشون ، دستمو بست و آینده نگری مو به باد داد. نمیدونم شاید یه مدت استفاده کنم و مثلا ۱ سال  بعد ، برد و سی پی یو عوض کنم ،چون تازه هزینه کردم الان تغییر بدم ضرر زیادی میکنم.

ازراک فانتوم گیمینگ ۴

خوبه دیگه خودتون فروشنده و گهگاه هم وارد کننده ای ، جرات میکنی بری سمت برندهایی که گارانتی ندارن یا گارانتی مطلوب ندارن یا اتفاقاً یه مدل ازراک برای ای ام دی هم چشممو گرفته بود که بخاطر گارانتی، دوستان رای مو زدن بکذریم که اصلا نشداین پلتفرم که بشه.

چندتا سی پی amd به صورت تک وارد کنم نمیدونم خریدار داره یا نه.

بنظرمن بیخیال بشین ، چون الان باندل اجباری و ابتکار عمل دست بنظرم الماس رایان یا چند شرکت مشابهه که سی پی یو رو با مادربرد اجباری میفروشن ،اینتل هم که از بابت آزادی انتخاب راحت تره ، یه عده هم باندل سی پی یو ای ام دی رو بخاطر بهره مندی از گارانتی انتخاب میکنن، اونوقت شما کجای کاری؟ منظورم اولویت سوم میشین.

برنامه های معمولی نه خیلی سنگین. مثلا دارم بازی میکنم مشتری میاد قیمت یه قطعه را میخواد یا فلش میاره برای ویروس کشی

شما ماشاالله توقعت از سیستم خیلی کمه برا همینه که با اون ۱۱۴۰۰ راضی نشدین

12 ساعت قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

درود

ورودی برق رسمی برای تامین منبع سیپیو همون 4 پین هست و 4 پین بعدی و سوکت های اضافه 4 یا 8 پین، اپشنال به حساب میان

اون 4 پین هم تا 150 وات میتونه خروجی بده و برای سیپیو 65 واتی شما، تا 10 سال دیگه هم زیر سنگین ترین فشار، بدون مشکل میتونست کار کنه.

عجب ! نمیدونستم و فکر میکردم ،در صورت ادامه استفاده در شرایط پر فشار (نه سبک فعلی)-  دچار کمبود ولتاژ میشد و نارسایی و سکته مغزی و اینا .😅.ممنون‌ که روشنگری کردین.چراغت روشن.😁

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...