رفتن به مطلب

مشکل در بایوس مادربرد

AliMv
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

چرا انقدر سر صدا ! 

جدیدترین فایل بایوس از سایت شرکت بگیر روی یک درایو بریز بعد با با برنامه پراگرام بایوس خود بایوس فایل بزن 

اینجا کلی چک هست از نظر سخت افزاری تا نرم افزاری هیچ مشکلی پیش نمیاید فقط نباید برق وسط کار بره 

اگر فایل بایوس اشتباه بزنید امضا دیجیتال و چک سخت افزاری نرم افزاری به هیچ وج اجازه نمیده فایل پراگرام بشه 

بایوس های تمام مادربردها در 10 سال اخیر همه spi هستند فقط حجم شون فرق میکنه هم رده ها به هم میخوره به راحتی عوض میشه  

برای درست کردن فایل فلش پراگرامر یا همان دامپ ای سی فلش مادربرد از فایل اصلی بایوس به این صورت میتونید عمل کنید 

برنامه UEFITool ویندوز بگیرید

https://github.com/LongSoft/UEFITool/releases

بعد باز کردن برنامه فایل فلش شرکت باز میکنید و بصورت زیر عمل میکنید 

فایل rom به شما میده دقیق فایل فلش برای پراگرام کردن هست 

اینجا برای asus prime b560m-a که 16 مگ حجم ای سی فلش

Untitleasdasd.thumb.jpg.3cbe25ffe84bc5a83d8ab0b80737f937.jpg

باز میگم احتیاج به این چیزا نیست شما فایل اپدیت از سایت شرکت بگیر با برنامه اپدیت بایوس خود بایوس فایل بزن

چیپ های جدید b560 , ... اپدیت بودنش مهم هست 

ویرایش شده توسط mahdix3
لینک به دیدگاه

14 ساعت قبل، ali-0098 گفته است:

یه مسله به ذهنم رسید:

احتمالا فایلی که رو مادر برد شما پروگرام کردن مال سیستم شما نبوده به خاطر همین است که الان هم نرم افزاری داری ابدیت میکنی تاثیری نداره. پس باید فایل دامپ همین مدل مادر برد باشه تا پروگرام سخت افزاری بشه تا همه چیز درست بشه.

بگرد دنبال تعمیرکاری که فایل دامپ مادربرد شما رو داشته باشه. اگر داشت اونوقت مادربرد بده دستش. توی نت هم نگرد هرچی پیدا کنی فایل های ابدیت نرم افزاری است.

منطور یعنی چیپ دیگه ای رو زدن؟ مثلا h370f ؟

فایل دامپ b360g ها یکسان هست؟ یا هر b360g یک فایل دامپ جداگونه داره؟ تو گوگل رو گشتم اصلا پیدا نشد

پس باید دنبال تعمیر کاری باشم که قبلا با پروگرامر از مادربرد مشابه من بکاپ گرفته؟

12 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

برادر با مسئولیت خودت بکن دیگه. من تا یه جایی میتونم راهنمایی بدم که safe باشه. از یک مرحله ای به بعد با خودتونه عزیز.

ممنون اره ریسک داره ولی ریسکشو قبول نمیکنم

14 ساعت قبل، milad.azn گفته است:

مادربرد رو ببر  مشکلش رو بگو . نیاز نیست کاری کنی. خود تعمیرکار اگه بلد کار باشه خودش پیدا میکنه فایلش رو . به هر ورژنی میتونید برگردید هیچ مشکلی نداره .

از کجا پیدا میکنن تو سایت ها هست؟  اگه تو سایت ها بشه پیداش کرد عکس  اولین نسخه روی مادربرد رو دارم شاید بتونم خودم پیدا کنم و کار آسون تر بشه

11 ساعت قبل، mahdix3 گفته است:

چرا انقدر سر صدا ! 

جدیدترین فایل بایوس از سایت شرکت بگیر روی یک درایو بریز بعد با با برنامه پراگرام بایوس خود بایوس فایل بزن 

اینجا کلی چک هست از نظر سخت افزاری تا نرم افزاری هیچ مشکلی پیش نمیاید فقط نباید برق وسط کار بره 

اگر فایل بایوس اشتباه بزنید امضا دیجیتال و چک سخت افزاری نرم افزاری به هیچ وج اجازه نمیده فایل پراگرام بشه 

بایوس های تمام مادربردها در 10 سال اخیر همه spi هستند فقط حجم شون فرق میکنه هم رده ها به هم میخوره به راحتی عوض میشه  

برای درست کردن فایل فلش پراگرامر یا همان دامپ ای سی فلش مادربرد از فایل اصلی بایوس به این صورت میتونید عمل کنید 

برنامه UEFITool ویندوز بگیرید

https://github.com/LongSoft/UEFITool/releases

بعد باز کردن برنامه فایل فلش شرکت باز میکنید و بصورت زیر عمل میکنید 

فایل rom به شما میده دقیق فایل فلش برای پراگرام کردن هست 

اینجا برای asus prime b560m-a که 16 مگ حجم ای سی فلش

Untitleasdasd.thumb.jpg.3cbe25ffe84bc5a83d8ab0b80737f937.jpg

باز میگم احتیاج به این چیزا نیست شما فایل اپدیت از سایت شرکت بگیر با برنامه اپدیت بایوس خود بایوس فایل بزن

چیپ های جدید b560 , ... اپدیت بودنش مهم هست 

سلام

ممنونم

یه سوال  یه نسخه ای بود روی مادربرد دقیقا یادمه 2.19.1269   ورژن 2018 همون چیزی که پایین صفحه رو بایوس مینویسن    من تو سایت سازنده چک کردم نسخه ها به این شکلن که مثلا مینویسه 2507 یا مثلا 2901  از کجا اون ورژنی که نوشته 2.19.1269 رو پیدا کنم؟

لینک به دیدگاه

31 دقیقه قبل، AliMv گفته است:

سلام

ممنونم

یه سوال  یه نسخه ای بود روی مادربرد دقیقا یادمه 2.19.1269   ورژن 2018 همون چیزی که پایین صفحه رو بایوس مینویسن    من تو سایت سازنده چک کردم نسخه ها به این شکلن که مثلا مینویسه 2507 یا مثلا 2901  از کجا اون ورژنی که نوشته 2.19.1269 رو پیدا کنم؟

مدل دقیق مادربرد شما و ورژنی دنبالش هستید 

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، mahdix۳ گفته است:

مدل دقیق مادربرد شما و ورژنی دنبالش هستید 

Asus Rog strix b360g

همون ورژن اولیه که روی مادربرد بود

2.19.1269

لینک به دیدگاه

۳ ساعت قبل، AliMv گفته است:

Asus Rog strix b360g

همون ورژن اولیه که روی مادربرد بود

2.19.1269

سلام علیکم و رحمت!

دوست عزیز چندتا مورد رو میگم انشالا کمک کوچکی بشه

اول اینکه خیلی خیلی خیلی بعیده که بایوس دیگه ای رو زده باشن روی سیستم شما. به این راحتی نیست این کار!

دوم اینکه بعضی مادربرد ها گزینه ای دارن که بشه بایوس ورژن پایینتر فلش زد. در مادربرد شما ندیدم همچین گزینه ای. ضمن اینکه وقتی بایوس رو فلش میزنین دارین فیرمویر بقیه چیپست ها اعم از INTEL ME رو هم آپدیت میکنین.

پس دونگرید رو بیخیال بشید بهتره.

چهارم اینکه من هم همیشه مثل دوستان دیگه آخرین ورژن بایوس رو فلش می کنم و تا به حال هیچ مشکلی ندیدم. توصیه ام هم همیشه همینه. چون بایوس خیلی مهمه و شرکت ها تست های زیادی روی بایوس انجام میدن.

(جا داره یادی کنیم از ترکیدن ماسفت های RAM در مادربرد های ROG Z690!)

مادربرد شما قابلیت ریکاوری بایوس هم داره پس نگران این نباشید اگر وسط فلش دوباره برق ها رفت

توصیه من تو این شرایط اینه که آخرین ورژن رو بزنید اگر مشکل رفع نشد اونوقت برید دنبال راهی برای داونگرید بایوس

آموزش فلش هم میگم

ROG STRIX B360-G GAMING | ROG Strix | Gaming Motherboards|ROG - Republic of Gamers|ROG Global (asus.com)

از صفحه مادربردتون آخرین ورژن بایوس رو دانلود کنین. فایل رو اکسترکت کنین. فایل BIOS RENAMER رو اجرا کنین. یک فلش مموری رو FAT32 فرمت کنین. فایل با پسوند CAP رو بریزید روش. فلش رو به پورت USB2.0 پشت سیستم بزنید

ریست کنین و وارد بایوس بشید. کلید F7 رو بزنید تا بره داخل Advanced Menu. وارد سربرگ Tools بشید. ASUS EZ FLASH UTILITY رو اجرا کنین و آدرس فایل رو بدید تا فلش کنه.

بعد سیستم ریست میشه و ازتون میخواد تا یک کلید بزنید که بره تو بایوس. واردش که شدید تنظیمات کارخانه باید اعمال شده باشه از قبل. چیزی رو دست نزنید و سیو کنید و ببینید چی میشه.

- اگر وسط کار فلش به مشکل خوردید خیلی ریلکس سیستم رو ریست کنین. بعد از روشن شدن دوباره خود سیستم باید با فایلی که داخل فلشتون هست دوباره بایوس رو فلش کنه. این قابلیت Crash Free هست که تو دفترچه مادربردتون هم گفته

اگر یک درصد بعد این کار ها باز هم سیستمتون مشکل داشت اونوقت میتونید بدید بیرون که با SPI فلش کنند که اصلا توصیه نمیکنم!

لینک به دیدگاه

۱۳ دقیقه قبل، Black Boy گفته است:

سلام علیکم و رحمت!

اول اینکه خیلی خیلی خیلی بعیده که بایوس دیگه ای رو زده باشن روی سیستم شما. به این راحتی نیست این کار!

دوم اینکه بعضی مادربرد ها گزینه ای دارن که بشه بایوس ورژن پایینتر فلش زد. در مادربرد شما ندیدم همچین گزینه ای. ضمن اینکه وقتی بایوس رو فلش میزنین دارین فیرمویر بقیه چیپست ها اعم از INTEL ME رو هم آپدیت میکنین.

سلام

والا من تونستم یک نسخه به عقب برگردم ولی مشکلات حل نشد

14 دقیقه قبل، Black Boy گفته است:

سلام علیکم و رحمت!

پس دونگرید رو بیخیال بشید بهتره.

چهارم اینکه من هم همیشه مثل دوستان دیگه آخرین ورژن بایوس رو فلش می کنم و تا به حال هیچ مشکلی ندیدم. توصیه ام هم همیشه همینه. چون بایوس خیلی مهمه و شرکت ها تست های زیادی روی بایوس انجام میدن.

(جا داره یادی کنیم از ترکیدن ماسفت های RAM در مادربرد های ROG Z690!)

مادربرد شما قابلیت ریکاوری بایوس هم داره پس نگران این نباشید اگر وسط فلش دوباره برق ها رفت

توصیه من تو این شرایط اینه که آخرین ورژن رو بزنید اگر مشکل رفع نشد اونوقت برید دنبال راهی برای داونگرید بایوس

آموزش فلش هم میگم

ROG STRIX B360-G GAMING | ROG Strix | Gaming Motherboards|ROG - Republic of Gamers|ROG Global (asus.com)

از صفحه مادربردتون آخرین ورژن بایوس رو دانلود کنین. فایل رو اکسترکت کنین. فایل BIOS RENAMER رو اجرا کنین. یک فلش مموری رو FAT32 فرمت کنین. فایل با پسوند CAP رو بریزید روش. فلش رو به پورت USB2.0 پشت سیستم بزنید

ریست کنین و وارد بایوس بشید. کلید F7 رو بزنید تا بره داخل Advanced Menu. وارد سربرگ Tools بشید. ASUS EZ FLASH UTILITY رو اجرا کنین و آدرس فایل رو بدید تا فلش کنه.

اینکه میگین فایل bios ranamer رو اجرا کنم من دفعات قبل مستقیم رو فلش مموری استخراج کردم و هیچ فایلی رو اجرا نکردم   الان این فایل رو اجرا کنم و برم بایوس و آپدیت کنم چه تفاوتی با اونیکه من فایل اجرا نمیکردم و مستقیم میزدم داره؟

17 دقیقه قبل، Black Boy گفته است:

بعد سیستم ریست میشه و ازتون میخواد تا یک کلید بزنید که بره تو بایوس. واردش که شدید تنظیمات کارخانه باید اعمال شده باشه از قبل. چیزی رو دست نزنید و سیو کنید و ببینید چی میشه.

یعنی وقتی وارد صفحه بایوس شد دیفالت رو نزنم و سیو کنم؟  من معمولا دیفالت رو میزنم ایندفعه بدون دیفالت کردن سیو کنم؟

لینک به دیدگاه

19 دقیقه قبل، AliMv گفته است:

سلام

والا من تونستم یک نسخه به عقب برگردم ولی مشکلات حل نشد

اینکه میگین فایل bios ranamer رو اجرا کنم من دفعات قبل مستقیم رو فلش مموری استخراج کردم و هیچ فایلی رو اجرا نکردم   الان این فایل رو اجرا کنم و برم بایوس و آپدیت کنم چه تفاوتی با اونیکه من فایل اجرا نمیکردم و مستقیم میزدم داره؟

یعنی وقتی وارد صفحه بایوس شد دیفالت رو نزنم و سیو کنم؟  من معمولا دیفالت رو میزنم ایندفعه بدون دیفالت کردن سیو کنم؟

BIOS RENAMER تفاوتی ایجاد نمیکنه فقط اسم فایل بایوس رو عوض میکنه تا موقع ریکاوری سیستم بایوس رو بشناسه. این کار رو گفتم بکنید تا اگر سیستم تون وسط فلش کرش کرد بتونید دوباره ریکاورش کنید و زحمت بعدیش کمتر بشه.

فرقی نمیکنه دیفالت رو بزنید یا نزنید چون همین که اینطوری فلش میکنید خودش تنیظمات دیفالت رو اعمال میکنه. فقط ازتون میخواد وارد بایوس بشید و تنظیمات رو اپلای کنید تا بتونه بنویسه روی حافظه اش.

ویرایش شده توسط Black Boy
لینک به دیدگاه

به آخرین نسخه آپدیت شد و بعد از یک روز کامل چک کردم مشکلات متاسفانه برطرف نشد

چکار کنم؟

تو دفترچه مادربردم دیدم ظاهرا این برد این قابلیت رو داره که بتونه به نسخه های قبل برگرده

ولی فکر کنم آخرین راه همون پروگرام کردن باشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...