رفتن به مطلب

نصب UEFI ویندوز و سوالاتم...

Saeed1980
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلا و درود و خداقوت؛

راجع به نصب ویندوز بصورت UEFI سوالاتی دارم لطفاً:

چون این حالتو آشنایی ندارم ممکنه بنظر پیش افتاده  و آماتوری بیاد و عذر دارم.

۱) در این حالت ، درایورهای مادربرد سازگار خواهند بود؟ یا سایر  درایورهایی مثل گرافیک که از وبسایت مربوطه دانلود و نصب میکنیم؟

۲) بنده روی ssd ویندوز رو میخام به این حالت نصب کنم در کنار هارد ۲ ترابایت که بصورت MBR هست، مشکلی پیش میاد ؟

۳) سایر تجهیزاتی هم که دارم اعم از هاردهای اکسترنال و فلشهام هم mbr و  این شکلی ان اونا چطور؟

۴) تکلیف بوت شدن فلشهایی که بصورت Legacy بوتیبل هستند چی میشه ،آیا باید دوباره بوتیبل بشن این بار بشکل UEFI ؟ من از YUMMI Multi boot استفاده میکنم ، این رو باید ورژن uefi پیدا کنم یا چی؟

و یا چه برنامه هایی بوتیبل udfi دارن؟

۵) ویندوز در این حالت boot record را ،روی همه پارتیشنها ، اعم از ssd و هارد داخلی ، رایت میکنه ؟ و نمیشه اون پارتیشنها رو مثل حالت mbr فرمت کرد؟ منظورم مشکل پیش میاد برای ویندوز در صورت فرمت سایر پارتیشنها؟

۶) کلا به دردسرش میرزه یا همون mbr ، نصب کنم؟

پیشاپیش متشکرم از حوصله و صبرتان و راهنمایی تون.

لینک به دیدگاه

۷ ساعت قبل، Saeed۱۹۸۰ گفته است:

سلا و درود و خداقوت؛

راجع به نصب ویندوز بصورت UEFI سوالاتی دارم لطفاً:

چون این حالتو آشنایی ندارم ممکنه بنظر پیش افتاده  و آماتوری بیاد و عذر دارم.

۱) در این حالت ، درایورهای مادربرد سازگار خواهند بود؟ یا سایر  درایورهایی مثل گرافیک که از وبسایت مربوطه دانلود و نصب میکنیم؟

۲) بنده روی ssd ویندوز رو میخام به این حالت نصب کنم در کنار هارد ۲ ترابایت که بصورت MBR هست، مشکلی پیش میاد ؟

۳) سایر تجهیزاتی هم که دارم اعم از هاردهای اکسترنال و فلشهام هم mbr و  این شکلی ان اونا چطور؟

۴) تکلیف بوت شدن فلشهایی که بصورت Legacy بوتیبل هستند چی میشه ،آیا باید دوباره بوتیبل بشن این بار بشکل UEFI ؟ من از YUMMI Multi boot استفاده میکنم ، این رو باید ورژن uefi پیدا کنم یا چی؟

و یا چه برنامه هایی بوتیبل udfi دارن؟

۵) ویندوز در این حالت boot record را ،روی همه پارتیشنها ، اعم از ssd و هارد داخلی ، رایت میکنه ؟ و نمیشه اون پارتیشنها رو مثل حالت mbr فرمت کرد؟ منظورم مشکل پیش میاد برای ویندوز در صورت فرمت سایر پارتیشنها؟

۶) کلا به دردسرش میرزه یا همون mbr ، نصب کنم؟

پیشاپیش متشکرم از حوصله و صبرتان و راهنمایی تون.

سلام

- درایور ها سازگار هستند

- خیر مشکلی پیش نمیاد. فقط درایو بوت باید GPT باشه (بنا بر گفته مایکروسافت)

- برای تجهیزات اکسترنال مشکلی پیش نمیاد (تست شده)

- برای بوت کردن فلش های بوتابل MBR باید داخل تنظیمات بایوس گزینه CSM فعال و Secure Boot غیر فعال بشه یا هم که فلش GPT پارتیشن بندی بشه. برنامه Rufus این کار رو میکنه (تست شده)

- خیر با فرمت کردن درایو های دیگه مشکلی برای ویندوز پیش نمیاد (تست شده)

- اگر درایو بوتابل زیاد استفاده می کنید خیر به دردسرش نمی ارزه. (تجربه شده!)

- مگر اینکه بخواید ویندوز 11 نصب کنید که حتما باید بایوس در حالت UEFI باشه نه Legacy

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...