رفتن به مطلب

سیستمی با روزی یک بار صفحه آبی مرگ در ویندوز 10 - اما در لینکوس و ویندوز 7 بدون حتی یک بار کرش و هنگ. دلیل چیست؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام خدمت دوستان و اساتید انجمن.

سیستم من با مشخصات زیر است:

CPU: 4790K
CPU Cooler : Thermalright  Macho Rev.A
MB: Asus H97 Pro
RAM : 32 Gigabyte DDR3 – 1600MHZ (4*8)
VGA: PNY Quadro K2200 4GB GDDR5 VRAM
HDD: 3 * 3TB

دوستان این سیستم به هیچ وجه اورکلاک نشده است.
از این سیستم برای ساخت انیمیش 3بعدی و رندر استفاده میکنم.

و سه تا سیستم عامل روی آن نصب دارم.  روی هر هارد یک سیستم عامل مجزا.
لینوکس CENT-OS-7
ویندوز 7
ویندوز10

در این مدت 6 سالی که از این سیستم استفاده میکنم این مشکل بزرگ برای  من در سیستم عامل ویندوز 10 پیش می‌آید.

در سیستم عامل ویندوز 10 روزی حداقل یک بار با صفحه آبی مرگ مواجه می‌شوم !

در سیستم عامل ویندوز 7 ماهی یک بار با صفحه آبی مرگ مواجه می‌شوم !

و نکته بسیار عجیب اینکه:
در طی 6 سال گذشته در لینوکس CENT-OS-7  حتی یک بار،  هم سیستم دچار کرش و هنگ  نشده است.

نکته مهم : روی این سیستم بیش از 20 بار ویندوز 10های مختلف را روی هاردهای مختلف نصب کردم از قدیمی‌ترین بیلد تا جدیدترین آنها.
چندین بار ویندوز 10 سوپر لایت هم نصب کردم . هیچی فرقی نمیکند و باز سهمیه روزی حداقل یک بار صفحه آبی مرگ را داشته‌ام. انواع درایور را هم امتحان کردم . از درایور درونی ویندوز 10 تا  درایور رسمی باز هم فرقی نمیکند.

نکته 1- ممکن است پاسخ دهید که برای حل مشکلاتم برای همیشه کوچ بکنم به  لینوکس CENT-OS-7

موضوع اینست که بعضی از نرم افزارهای گرافیکی و بسیاری از پلاگینهای گرافیکی که من با آنها کار میکنم ، نسخه لینوکس ندارند.

2- باز ممکن است پاسخ دهید که سخت افزارم قدیمی است و مناسب ویندوز 10 نیست.

ولی موضوع  عجیب اینست که  من یک سیستم قدیمی تر دارم  با مشخصات زیر که  از 4 سال قبل روی آن فقط ویندوز 10 نصب کردم و در این 4 سال که ویندوز 10 روی آن است حتی یکبار هم با صفحه آبی مرگ مواجه نشده است :
Intel Core i7-870
ASUS P7H55-M
RAM : 16 Gigabyte DDR3 – 1333MHZ (4*4GB)
VGA: PNY Quadro Quadro FX 1800 768MB GDDR3 VRAM
HDD:  2TB

--------------------

اساتید عزیز لطفاً من رو راهنمایی کنید چون برای کارم به 32 گیگابایت رم نیاز دارم و مجبورم با همین سیستم کار کنم از طرفی به نرم افزارهاو پلاگینهای به روز و جدیدی که فقط روی ویندوز 10 ارائه میشود هم نیاز دارم.

اگر مشکل سخت افزاری است چرا در ویندوز 7 و لینوکس (به هیچ وجه) این مشکل دیده نمیشود.

اساتید عزیز لطفاً من رو راهنمایی کنید  به نظر شما دلیل این مشکل  چیست؟

لینک به دیدگاه

صفحه مرگ چند دلیل دارد. 

1- هارد سلامت هارد را چک کنید با نرم افزار

2- رم ها را با memtest تست کنید ارور نداشته باشه. 

3- درایور ها را حتما حتما از خود سایت سازنده دانلود و نصب کنید و از درایور پک استفاده نکنید. 

4- مادربرد و یا سی پی یو هم می‌تونه ایراد داشته باشه که باید تست تعویض انجام بشه. 

5- شاید عجیب باشه برای همه ولی برای بنده اتفاق افتاده ماوس و کیبرد یا فلش و یا هارد اکسترنال باعث این مشکل بشه. 

6- DVD RW اگه دارید از سیستم جدا کنید. 

لینک به دیدگاه

با اجازه از اساتید ..البته اینا حدس و گمانه:)

ممکنه از اون نرم افزاری که استفاده میکنی باشه و بسته به سرعت و حجمی که مثلا از رمت میگیره سیستم دچار این موردی که میگی میشه..

یه مورد دیگه سخت افزارهست..مدل و سرعت رمهات یا گرافیک و یا موضوع دما و کولینگ قطعات، حتی دمای رمهات باشه و اینکه بنظرم هارد 3ترا مناسب ویندوز نیست و همین هارد ممکنه تو سرعت انتقال داده ها عقب بیافته از بقیه قطعات و سیستم کراش کنه..اینکه میگی تو ویندوز 10 بیشتره ممکنه یکی ازین مسائل باشه که تو 10 بیشتر خودش رو نشون میده.

لینک به دیدگاه

18 ساعت قبل، zen گفته است:

صفحه مرگ چند دلیل دارد. 

1- هارد سلامت هارد را چک کنید با نرم افزار

2- رم ها را با memtest تست کنید ارور نداشته باشه. 

3- درایور ها را حتما حتما از خود سایت سازنده دانلود و نصب کنید و از درایور پک استفاده نکنید. 

4- مادربرد و یا سی پی یو هم می‌تونه ایراد داشته باشه که باید تست تعویض انجام بشه. 

5- شاید عجیب باشه برای همه ولی برای بنده اتفاق افتاده ماوس و کیبرد یا فلش و یا هارد اکسترنال باعث این مشکل بشه. 

6- DVD RW اگه دارید از سیستم جدا کنید. 

خیلی خیلی ممنون از پاسخ گویی تون:

1- هارد سلامت هارد را چک کنید با نرم افزار :
سلامت هاردها را هر روز  با Hard.Disk.Sentinel.Pro  و HDTune چک میکنم ، همه هاردها 100 درصد سالم و سلامت میزند با دمای حداکثر 36 تا 37 درجه

2- رم ها را با memtest تست کنید ارور نداشته باشه
به خاطر کارم و شبیه سازی ذرات که تمام 32 گیگ رم رو پر میکند ، ماهی یک بار رم ها با memtest و  همچنین  windows memory diagnostic   تست میکنم کاملاً سالم و بدون هیچ نوع خطا و ارور

3- درایور ها را حتما حتما از خود سایت سازنده دانلود و نصب کنید و از درایور پک استفاده نکنید
درایور ها را و فقط نسخه WHQL  درایورها رو از  خود سایت سازنده دانلود و نصب میکنم  و به هیچ وجه از  DriverPack Solution  یا  Snappy Driver  استفاده نکرده  و نمیکنم

نکته بسیار مهم اگر مادربرد و یا سی پی یو ایراد دارند  چگونه میتوانند بارها  و بارها تحت سیستم عامل لینوکس توزیع CENT-OSو یا توزیع Fedors  و حتی ویندوز 7  64 بیتی ، بیش از 6 روزکاری (حدود 150 ساعت) زیر بار رندر 100 درصد شبیه سازی آب و آتش و دود و خاک در نرم افزار هودینی و مایا قرار بگیرند ، آن هم در شرایطی که صد در صد RAM پر میشود و  حدود 200 گیگابایت هم از ویرچوآل مموری هارد هم اشغال میشود. چگونه است که این قطعات هیچگونه مشکلی در لینوکس  و مشکلات بسیار بسیار کم در ویندوز 7 دارند، اما در ویندوز 10 روزی یک بار کرش میکنند .واقعاً معما است؟   ( دمای پردازنده در طی رندرهای چندروزه از 75 درجه بالاتر نمیرود .)

هارد اکسترنال به سیستم متصل نیست فقط گاهی برای بک آپ وصل میکنم.
در 6 سال اخیر 3 بار ماوس عوض کرده ام2 بار لاجیتک و یک بار   A4-Tech   با هم ماوس ها این مشکل وجود داشت.
2 تا کیبرد هم دارم یکی A4-Tech  و یکی لاجیتک  با هر دو کیبرد این اتفاق بارها افتاده است

6- DVD RW را هم چون کاربردی نداشت 2 سال است جدا کرده ام-

اسکرین شات خطاهای امروز از طریق نرم افزار BlueScreenView

01.png

02.png

18 ساعت قبل، amin110 گفته است:

با اجازه از اساتید ..البته اینا حدس و گمانه:)

ممکنه از اون نرم افزاری که استفاده میکنی باشه و بسته به سرعت و حجمی که مثلا از رمت میگیره سیستم دچار این موردی که میگی میشه..

یه مورد دیگه سخت افزارهست..مدل و سرعت رمهات یا گرافیک و یا موضوع دما و کولینگ قطعات، حتی دمای رمهات باشه و اینکه بنظرم هارد 3ترا مناسب ویندوز نیست و همین هارد ممکنه تو سرعت انتقال داده ها عقب بیافته از بقیه قطعات و سیستم کراش کنه..اینکه میگی تو ویندوز 10 بیشتره ممکنه یکی ازین مسائل باشه که تو 10 بیشتر خودش رو نشون میده.

در همه جا هنگام کار با ویندوز 10 این کرش رخ میدهد موقع مرور فایلها هنگام مرور در اینترنت ربط به نرم افزارهای تخصصی ندارد  اتفاقاً موقع کار با نرم افزارهای تخصصی خیلی کمتر رخ میده

کل هارد 3 ترا به ویندوز اختصاص ندارد - پارتیشن بندی میشود -  حدود 128 گیگ ویندوز و بقیه  دیتا

کولینگ سیستم مناسب است دمای سی پی بعد از چند روز کار رندر حداکثر به 75 میرسد دمای مادر برد به 38 درجه هاردها هم 35 درجه و کارت گرافیک هم هنگام کار سنگین مثلاً شبیه سازی با CUDA  به دمای 60 درجه میرسد این دماها بیشترین دمای ثبت شده در 6 سال اخیر هستند

لینک به دیدگاه

۳۴ دقیقه قبل، علیرضا احمدی گفته است:

در همه جا هنگام کار با ویندوز 10 این کرش رخ میدهد موقع مرور فایلها هنگام مرور در اینترنت ربط به نرم افزارهای تخصصی ندارد  اتفاقاً موقع کار با نرم افزارهای تخصصی خیلی کمتر رخ میده

کل هارد 3 ترا به ویندوز اختصاص ندارد - پارتیشن بندی میشود -  حدود 128 گیگ ویندوز و بقیه  دیتا

کولینگ سیستم مناسب است دمای سی پی بعد از چند روز کار رندر حداکثر به 75 میرسد دمای مادر برد به 38 درجه هاردها هم 35 درجه و کارت گرافیک هم هنگام کار سنگین مثلاً شبیه سازی با CUDA  به دمای 60 درجه میرسد این دماها بیشترین دمای ثبت شده در 6 سال اخیر هستند

نمیگم مشکل از همینه ولی بنظر این حقیر قطعا استفاده از هارد ظرفیت بالا برای نصب ویندوز کار درستی نیست و مشکلسازه..همین که میگین پارتیشن بندی کردی یه ایراده و نکته پارتیشنی هست که برای ویندوز جدا کردی..رم شما ظرفیتش بالاست و هارد و رم بهم مرتبطن و بهتر اینه همیشه بیشتر از ظرفیت رم رو تو قسمت پارتیشن ویندوز بعنوان فضای خالی در نظر بگیری.

توصیه میکنم برای ویندوز از یه هارد مجزا بدون ذخیره اطلاعات و نصب برنامه های اضافی و اکتیو استفاده کنین که منطقیتر و بهینه تره..خصوصا اگه بتونی ssd تهیه کنی بهتره.

لینک به دیدگاه

بنا به تجربه

اول یه ssd خوب مثل سامسونگ سریevo  بگیر و ویندوز را روی ssd بریز احتمال اینکه به خاطر مشکل هارد باشه  بالاست

دوم توصیه میکنم بایوس مادربورد را حتما اپدیت کنید 

وقتی این دو کار را انجام دادی احتمال بالا مشکلتون حل میشه

اگه حل نشد گانفیگ مادر برد و سی پی شما میتونه مسئله باشه

و  احتمالا با یه مادربرد سازگار تر مشکل شما حل شه

اینا صرفا براساس و بنا به تجربس - دوستان و استاد قطعا میتونن بیشتر و دقیق تر کمک کنن 

ویرایش شده توسط farhadii
لینک به دیدگاه

سعی کنید نظرات دوستان متخصص را بدقت تست  کنید احتمالا مشکلتان برطرف میشود

نظر بنده هم بیشتر سمت درایورهای قطعه هاییست که روی سیستم اصلی دارید است که احتمالا یا از درایور گرافیک و یا درایورهای نصب شده مادربرد است در بعضی قطعه ها این ناسازگاری بخاطر درایورها پیش میاید و ممکن است با سیستم و قطعاتی دیگر در همین سطح مشکلی نداشته باشید

حتما لاگ system failure را کپی کنید  چون قابل خواندن است و میشود فهمید سیستم چرا کرش کرده 

ویرایش شده توسط xshya
لینک به دیدگاه

سلام دوستان با راهنمایی شما دوستان و تحقیقات خودم خواندن پستهای فروم سایت (www.overclock.net  )  توانستم تا حد زیادی مشکل رو حل کنم.

به همین خاطر پاسخ رو و اینجا میذارم شاید در آینده به درد بقیه مخاطبان سایت بخوره.

حل مشکل با تغییر تایمینگ  RAM  

من از 2 نوع RAM   استفاده میکنم :

2 تا ماژول Kingston   با  سرعت حداکثر فرکانس 1866 مگاهرتز  و حداقل تایمنیگ 9.0-10-11-27-44-2T   در فرکانس 1866  

2 تا ماژول Crucial  با  سرعت حداکثر فرکانس 1866 مگاهرتز  و حداقل تایمنیگ 9.0-9-9-27-47-2T   در فرکانس 1866  

* پیکربندی تایمینگ 4 ماژول RAM   زمانی که سیستم تحت ویندوز 10 ، روزی یکبار با با صفحه آبی کرش مواجه میشد این بود:

9.0-9-9-27-47-2T     و در فرکانس 1600 مگاهرتز

یعنی تایمینگ مطابق توانایی تأخیر ماژولهای Crucial  

-----------------------------
* در حال حاضر من پیکربندی تایمینگ این 4 ماژول RAM   رو نزدیک به  توانایی تأخیر ماژولهای Kingston   تنظیم کردم

9.0-10-11-27-174-2T   در فرکانس 1600 مگاهرتز  

موضوع این است که در حال حاضر 4روز بعد از این تغییر  تایمینگ ،  با صفحه آبی کرش در ویندوز 10 روبرو نشده‌ام.

لینک به دیدگاه

بهتره کل تاپیک حذف شود

دادن مشخصات ناقص

تلف کردن وقت کاربرا

لینک به دیدگاه

در پایین برای  روشن شدن بیشتر موضوع و توضیح تخصصی تر حل مشکل ،  مطالبی رو نوشتم امیدوارم به درد دوستان بخورد.

ویرایش شده توسط علیرضا احمدی
لینک به دیدگاه

17 ساعت قبل، Sabertooth گفته است:

بهتره کل تاپیک حذف شود

دادن مشخصات ناقص

تلف کردن وقت کاربرا

دوست جوانسال عزیز آقا یا خانم Sabertooth

بهتر است این تاپیک باقی بماند، چون با راهنمایی یک کاریر آلمانی در overclock.net متوجه شدم وقتی شما xmp profile  رو فعال میکنید هنگام تنظیمات اتوماتیک تایمینگ RAM  کمترین اولویت رو به command rate  میده و در تنظیمات اولیه هنگامی که xmp profile  فعال بود ،  مقدار command rate تمام ماژول ها در تمام  Preset ها روی 1T  قرار میگرفت.

و از آنجایی که تعداد چرخه های بین کنترل کننده حافظه و صدور  فرمان به تراشه RAM (کپی کردن، خواندن و نوشتن) در کرنل سیستم عامل لینوکس به صورت خطی کنترل میشود تفاوتی از نظر stability در کرنل سیستم عامل لینوکس  بین  command rate با مقدار 1T و  2T  وجود ندارد ،

اما قضیه در سیستم عامل ویندوز و به خصوص ویندوز 10 متفاوت است چرخه های بین کنترل کننده حافظه و صدور  فرمان به تراشه RAM در سیستم عامل ویندوز 10 به صورت aggressive است یعنی گاهی خطی و گاهی غیر خطی (تصادفی)

(این موضوع سبب میشود ویندوز 10 نسبت به لینوکس با افزایش راندمان بین 0.5 تا حداکثر 3.5 درصدی در سرعت دستیابی memory controller به حافظه اصلی مواجه شود ، که البته گاهی در بعضی از سناریوها  مثل موضوع سیستم من باعث ناپایداری میشود)

1- راه حل ساده حل این مشکل کاهش فرکانس RAM از حدکثر مقداری است که 
memory controller  پشتیبانی میکند ، یعنی در مورد سیستم من کاهش فرکانس RAM  از 1600 به 1333

2- بهترین راه حال استفاده از تنظیمات 
xmp profile  است  که در حداکثر فرکانس پشتیبانی شده توسط چیپ  پل شمالی(Northbridge) - (در مورد این سیستم H97  و 1600 مگاهرتز)  ، مقدار command rate روی  2T باشد. که در مورد خاص سیستم من همچین Preset با command rate روی  2T  وجود نداشت.

3- روش آخر تنظیمات manual برای تایمینگ RAM   که نه سیخ بسوزد و نه کباب ، نه performance قربانی شود و نه stability ،  که با آزمایش و خطا و خواندن یکی دو تا راهنمای آنلاین به تنظیمات 9.0-10-11-27-174-2T   در فرکانس 1600 رسیدم.

نکته بسیار مهم و عجیب : در همه تنظیمات چه تنظیمات اولیه و دیفالت مادربرد و چه تنظیمات  xmp profile و  چه تنظیماتِ نهایی  manual برای تایمینگ RAM  ، سیستم آزمون مهم   MemTest86  رو با موفقیت کامل و بدون حتی یک خطا پشت سر می‌گذاشت. بنابراین نیاز بود که کاریری مثل این کاربر آلمانی سایت overclock.net  تجربه و دانش شخصی خودش رو در اختیار من بگذاره.

---------------------------

به همین دلایل است که من معتقدم این تاپیک باید حفظ شود، چون در هیچ کجای وب فارسی هیچ کدام از دوستان اطلاعی از تفاوت رفتار لینوکس کرنل (kernel version 5.0.11)  با  ویندوز 10 در چرخه های بین کنترل کننده حافظه و صدور  فرمان به تراشه RAM و aggressive  بودن ویندوز 10 در این موضوع و تأثیر مقدار command rate در هر دو سیستم عامل، نداشتند.

لینک به دیدگاه

واقعا فکر میکنید کسی تو این مملکت نمیدونه ناسازگاری بین رم ها و سیستم عامل ها چیه! خسته نباشی

من مشکلم راه حل نیست مشکلم دادن اطلاعات کم و ناقص و درخواست کمک هست شمایی که بزرگی چرا متوجه کم کاری تو تاپیکتون نشدید

شما اون زمان کوچیک بودی  اما سایتها و بلاگ هایی بود با خدایانی در عرصه سخت افزار همین لیون هم کم نداشت اما امروز به جایی رسیده که ملت دنبال لقمه آماده هستن

سعی کنید تاپیک مشکل سخت افزار میزنید کامل و دقیق مشخصات قطعات بدید کاربرا اذیت نشن و در آخر مجبور نباشید دست به دامن اجنبی ها بشید

#نه به اجنبی😅

ویرایش شده توسط Sabertooth
لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Sabertooth گفته است:

واقعا فکر میکنید کسی تو این مملکت نمیدونه ناسازگاری بین رم ها و سیستم عامل ها چیه! خسته نباشی

من مشکلم راه حل نیست مشکلم دادن اطلاعات کم و ناقص و درخواست کمک هست شمایی که بزرگی چرا متوجه کم کاری تو تاپیکتون نشدید

شما اون زمان کوچیک بودی  اما سایتها و بلاگ هایی بود با خدایانی در عرصه سخت افزار همین لیون هم کم نداشت اما امروز به جایی رسیده که ملت دنبال لقمه آماده هستن

سعی کنید تاپیک مشکل سخت افزار میزنید کامل و دقیق مشخصات قطعات بدید کاربرا اذیت نشن و در آخر مجبور نباشید دست به دامن اجنبی ها بشید

#نه به اجنبی😅

خب حالا که حسابی جوش آوردی فهمیدم خانم نیستی و آقایی،

پسرم (پسرم که میگم مسخره نمیکنم واقعاً جای پسرم هستی چون 45 ساله هستم)  تو سال 2022 هنوز شما گیر اینو دارید که چرا فلانی از اول  نرفته سراغ فرومهای خارجی،

چه میشه کرد وقتی، من و تو و بقیه 86 میلیون رفقای فارسی زبون ما تو ایران  تجربه‌ای در مورد  (Sequential address controlling) کرنل سیستم عامل لینوکس نداشتیم،

اون یارو آلمانی هم با همین اطلاعات به قول شما ناقص تونست مشکل رو حل کنه، هُنر هم نکرده، تجربه‌شو داشت، راهنمایی کرد،

حالا که من و شما و بقیه فارسی زبانان غیور داخل ایران در مورد تفاوت (Sequential address controlling)  و  (Irregular address controlling) واحد memory controller در سیستم عامل لینوکس و ویندوز آگاه شدیم، میتونیم از این به بعد از این موضوع برای کمک به بقیه استفاده کنیم.

الان در 29 ژانویه 2022 جمعیت جهان نزدیک 8  میلیارد نفره، خدارو شکر تکنولوژی سخت افزار هم مثل سایر شاخه‌های تکنولوژی مدرن در خاورمیانه و ایران متولد نشده!

پس بعضی وقتها که هموطنان عزیزتر از جانمان نتونستند کمکی برای حل یه مشکل تکنولوژی به ما کنند بهتره به دوری تو وب‌سایتها و فروم‌های خارجی بزنیم، شاید جواب رو پیدا کردیم، بعدش هم برگردیم به محیط وب فارسی و پاسخ و راه حل رو با بقیه درمیون بذاریم،

زیادم هم حرص نخوریم که قبلاً سایتها و بلاگ هایی بودند با انواع و اقسام خدا و سلطان در عرصه سخت افزار ، شاید این خدایان تقی به توقی خورده  و از طرفی به خاطر سواد و دانش‌شون تونستند از کشور مهاجرت کنند و الان تو بهترین کمپانیهای دنیا مشغول به کارند

مثل علیرضا حقدوست که اتفاقاً سال 1383 یه وبلاگ داشت و باهاش در مورد سخت افزار مشورت میکردم و بعداً چندبار در نمایشگاه الکامپ تهران از نزدیک دیدمش و با هم تبادل نظر داشتیم و بعد از فارغ التحصیلی در سال 1390 از شریف تو مقطع کارشناسی ارشد رفت آمریکا PHD خودش رو از دانشگاه مینسوتا گرفت و الان تو آمازون مشفول به کاره.

و یا رفیق قدیمی خودم  سعید بشاش که الان استاد تمام وقت دانشگاه سن خوزه است. یه مدت هم تو بخش R&D وسترن دیجیتال  کار میکرد.

به نظرت میشه الان رفت به این خدایان سابق وبلاگها و فروم های فارسی گفت، داداش ، سیستم  مخصوص رندر من تو ویندوز 10 ، با صفحه مرگ آبی مواجه میشه (BSoD) ، یه دیقه کارت تو آمازون و وسترن دیجیتال و ول کن بیا من و راهنمایی کن!

عزیزم مملکت از متخصص خالی شده، افراد با استعداد نسل بعد هم در اولین فرصت ایران رو ول میکنند و میرن، نمیشه بهشون هم ایرادی گرافت، به خاطر رفاه مادی بیشتر و زندگی در یک کشور با 
حــا کـــــــ ــمان  عاقل‌تر حق هم دارند که بروند. چون آدم یک بار بیشتر زندگی نمیکنه، و حیفه این یک بار فرصت حیات رو با توهمات ایدئــولوژیــک  دیگران به باد بده.

حالا من و شمایی که به هر دلیل تو این کشور، باقی موندیم، بهتره به ترویج دانش و آگاهی همدیگه و بقیه ایرانی ها کمک کنیم، نه اینکه چون یکی یادش رفته مقدار اولیه command rate یک RAM رو بنویسه، با حرص و بیحوصلگی درخواست حذف یک  تاپیک رو بکنیم. در حالی اگه اون تاپیک حذف میشد، الان شاهد اینقدر تبادل اطلاعات مفید  و آموزش حل مشکل نبودیم.

لینک به دیدگاه

سلام 

من تجربه همچین مشکلی رو داشتم قبلا همه چی هم تست کردم و در آخر فهمیدم مشکل از ویندوز بود 

ویندوز هایی که میخریم احتمال داره که مشکل داشته باشن و یکی دیگه از مشکلات ویندوز اپدیت ویندوز هست که بعضی از فایلهارو  ناقص میکنه و سیستم دچار مشکل میشه 

اگر هم خواستی ویندوز دانلود کنی مستقیم از سایت مایکروسافت بگیر که نقص نداشته باشه

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، !CyrusTheGreat! گفته است:

سلام 

من تجربه همچین مشکلی رو داشتم قبلا همه چی هم تست کردم و در آخر فهمیدم مشکل از ویندوز بود 

ویندوز هایی که میخریم احتمال داره که مشکل داشته باشن و یکی دیگه از مشکلات ویندوز اپدیت ویندوز هست که بعضی از فایلهارو  ناقص میکنه و سیستم دچار مشکل میشه 

اگر هم خواستی ویندوز دانلود کنی مستقیم از سایت مایکروسافت بگیر که نقص نداشته باشه

خیلی خیلی ممنون دوست عزیز مشکل با تغییر دستی تایمینگ RAM حل شده.

حالا که بحث ویندوز شد، توصیه من ویندوز 10 و 11 نسخه Super Lite  است

https://downloadly.ir/software/operating-system/windows-11-lite/

https://www.p30day.ir/windows-10-lite-6-153253.html

از بین گزینه های مختلف 64bit – SuperLite & Compact  رو دانلود کنید

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۰/۱۱/۳ در ۲۰:۴۷، علیرضا احمدی گفته است:

با سلام خدمت دوستان و اساتید انجمن.

سیستم من با مشخصات زیر است:

CPU: 4790K
CPU Cooler : Thermalright  Macho Rev.A
MB: Asus H97 Pro
RAM : 32 Gigabyte DDR3 – 1600MHZ (4*8)
VGA: PNY Quadro K2200 4GB GDDR5 VRAM
HDD: 3 * 3TB

دوستان این سیستم به هیچ وجه اورکلاک نشده است.
از این سیستم برای ساخت انیمیش 3بعدی و رندر استفاده میکنم.

و سه تا سیستم عامل روی آن نصب دارم.  روی هر هارد یک سیستم عامل مجزا.
لینوکس CENT-OS-7
ویندوز 7
ویندوز10

در این مدت 6 سالی که از این سیستم استفاده میکنم این مشکل بزرگ برای  من در سیستم عامل ویندوز 10 پیش می‌آید.

در سیستم عامل ویندوز 10 روزی حداقل یک بار با صفحه آبی مرگ مواجه می‌شوم !

در سیستم عامل ویندوز 7 ماهی یک بار با صفحه آبی مرگ مواجه می‌شوم !

و نکته بسیار عجیب اینکه:
در طی 6 سال گذشته در لینوکس CENT-OS-7  حتی یک بار،  هم سیستم دچار کرش و هنگ  نشده است.

نکته مهم : روی این سیستم بیش از 20 بار ویندوز 10های مختلف را روی هاردهای مختلف نصب کردم از قدیمی‌ترین بیلد تا جدیدترین آنها.
چندین بار ویندوز 10 سوپر لایت هم نصب کردم . هیچی فرقی نمیکند و باز سهمیه روزی حداقل یک بار صفحه آبی مرگ را داشته‌ام. انواع درایور را هم امتحان کردم . از درایور درونی ویندوز 10 تا  درایور رسمی باز هم فرقی نمیکند.

نکته 1- ممکن است پاسخ دهید که برای حل مشکلاتم برای همیشه کوچ بکنم به  لینوکس CENT-OS-7

موضوع اینست که بعضی از نرم افزارهای گرافیکی و بسیاری از پلاگینهای گرافیکی که من با آنها کار میکنم ، نسخه لینوکس ندارند.

2- باز ممکن است پاسخ دهید که سخت افزارم قدیمی است و مناسب ویندوز 10 نیست.

ولی موضوع  عجیب اینست که  من یک سیستم قدیمی تر دارم  با مشخصات زیر که  از 4 سال قبل روی آن فقط ویندوز 10 نصب کردم و در این 4 سال که ویندوز 10 روی آن است حتی یکبار هم با صفحه آبی مرگ مواجه نشده است :
Intel Core i7-870
ASUS P7H55-M
RAM : 16 Gigabyte DDR3 – 1333MHZ (4*4GB)
VGA: PNY Quadro Quadro FX 1800 768MB GDDR3 VRAM
HDD:  2TB

--------------------

اساتید عزیز لطفاً من رو راهنمایی کنید چون برای کارم به 32 گیگابایت رم نیاز دارم و مجبورم با همین سیستم کار کنم از طرفی به نرم افزارهاو پلاگینهای به روز و جدیدی که فقط روی ویندوز 10 ارائه میشود هم نیاز دارم.

اگر مشکل سخت افزاری است چرا در ویندوز 7 و لینوکس (به هیچ وجه) این مشکل دیده نمیشود.

اساتید عزیز لطفاً من رو راهنمایی کنید  به نظر شما دلیل این مشکل  چیست؟

شک نکن یه قطعه داری که درایورش با ویندوز ۱۰ سازگار نیست

من همین مشکل عجیب رو داشتم آخر فهمیدم کارت شبکم از ویندوز ۱۰ پشتیبانی نمیکنه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱۴۰۰/۱۱/۳ در 22:49، علیرضا احمدی گفته است:

02.png

سلام و عرض ادب

یک تست بد سکتور از هاردی که ویندوز 10 روش هست بگیرید چون از هارد به عنوان ویرچوال استفاده میکنید خرابی جزئی هارد هم میتونه باعث کرش بشه.

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۰/۱۱/۸ در ۰۶:۲۲، علیرضا احمدی گفته است:

سلام دوستان با راهنمایی شما دوستان و تحقیقات خودم خواندن پستهای فروم سایت (www.overclock.net  )  توانستم تا حد زیادی مشکل رو حل کنم.

به همین خاطر پاسخ رو و اینجا میذارم شاید در آینده به درد بقیه مخاطبان سایت بخوره.

حل مشکل با تغییر تایمینگ  RAM 

با درود
خوشحالم که مشکلتون برطرف شد
حقیقتش من و خیلی افراد دیگه از این تنظیمات پیچیده سیستم مثل بحث تغییر تایمینگ رمها ، زیاد سررشته و دانش فنی نداریم ...
ولی درخصوص رم کامپیوتر ، از اولین روزی که چشممون به کامپیوتر افتاده ، یه نکته رو همیشه بهمون یادآوری کردن :

در هنگام خرید قطعات سیستم ، اگر از تعداد دو ماژول رم یا بیشتر می خواهیم استفاده کنیم ،، اونوقت همیشه باید سعی کنیم تا از رمهای با برند یکسان و فرکانس یکسان و تایمینگ یکسان استفاده کنیم تا سیستم به حداکثر پایداری برسه و الان با این توضیحاتی که شما ارائه دادید ، متوجه شدم که این بحث سازگاری رمها چقدر مهمه و عدم سازگاری رمها چه مشکلات عجیب و غریبی رو میتونه در پی داشته باشه ...

مجددأ از اینکه تجربه خودتون رو در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم ...

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، saeedx گفته است:

با درود
خوشحالم که مشکلتون برطرف شد
حقیقتش من و خیلی افراد دیگه از این تنظیمات پیچیده سیستم مثل بحث تغییر تایمینگ رمها ، زیاد سررشته و دانش فنی نداریم ...
ولی درخصوص رم کامپیوتر ، از اولین روزی که چشممون به کامپیوتر افتاده ، یه نکته رو همیشه بهمون یادآوری کردن :

در هنگام خرید قطعات سیستم ، اگر از تعداد دو ماژول رم یا بیشتر می خواهیم استفاده کنیم ،، اونوقت همیشه باید سعی کنیم تا از رمهای با برند یکسان و فرکانس یکسان و تایمینگ یکسان استفاده کنیم تا سیستم به حداکثر پایداری برسه و الان با این توضیحاتی که شما ارائه دادید ، متوجه شدم که این بحث سازگاری رمها چقدر مهمه و عدم سازگاری رمها چه مشکلات عجیب و غریبی رو میتونه در پی داشته باشه ...

مجددأ از اینکه تجربه خودتون رو در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم ...

کاملاً  حق با شماست ، در هنگام خرید قطعات سیستم ، اگر از تعداد دو ماژول رم یا بیشتر می خواهیم استفاده کنیم حتماً  باید از ماژولهای یکسان استفاده کنیم، و خیلی بهتر است که  از Memory-Qualified-Vendors-List-(QVL)سازنده  مادربرد برای اطمینان بیشتر استفاده بشه

ولی موضوع اینجاست که 2 ماژول 8 گیگابایتی اولیه یعنی  Kingston  رو هنگام خرید اولیه قطعات سیستم تهیه کردم و بستم. چون هدفم فقط تهیه یک سیستم رندر ساده بود.

و بعد  چند ماه که به کار  Real time simulation fluid در نرم افزارهای 3بعدی پرداختم نیاز به RAM بیشتر داشتم، و دیگه اون موقع اون مدل اولیه Kingston  با پارت نامبر  KHX1866C9D3/8GX در بازار وجود نداشت.

به خاطر همین از فروشگاه لیون کامپیوتر پایین‌تر از میدون ولیعصر 2 تا ماژول Crucial  با پارت نامبر BLT8G3D1869DT1TX0  خریدم،

اوایل که فقط داخل لینوکس کار میکردم 32 گیگ رم سیستم عالی و با پایداری 100 درصد کار میکرد بعدها که مجبور شدم به خاطر برخی پلاگینهای شبیه سازی جدید که برای لینوکس موجود نبود و فقط روی MAC OS و ویندوز منتشر میشد بیام رو ویندوز 10 که مشکل ناپایداری شروع شد که تا همین چند روز پیش ادامه داشت  که با راهنمایی دوستان عزیز در این فروم و دیگر فروم های فارسی و بعضی فروم های بین المللی مشکل کاملاً  حل شد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...