رفتن به مطلب

راهنمایی میخام برای بهینه سازی سیستم از لحاظ cpu یا ram برای موارد کاربردی مورد انتظارم

Recommended Posts

درود و خداقوت؛

برای  اینکه بتونم همزمان برنامه ای مثل corel video studio رو در حال رندرگیری با کیفیت HD ، در کنار vm (با تخصیص ۶ گیگ رم ماشین مجازی) اجرا کنم و وسط کار یکی از این دو برنامه خواه بعلت کمبود حافظه خواه درگیر بودن cpu بیرون نپرند 
یا مثلا کورل در بک گراند رندرگیری متوسط انجام بدهد و همزمان در فورگراند ، یک بازی با تنظیمات متوسط انجام بدهم تا رندر تمام بشود؛

چه ارتقایی باید در شرایط فعلی سیستمم انجام بدم که قدری متناسب تر بشود والبته  با هزینه کمتر ؟
i5 10400F+H510 M +2*8 GB DDR4 2666

مواردی که به ذهن خودم رسید :

۱) تغییر برند به amd برای اجرای موازی سازی بهتر
که در مورد ویدیو و ... شنیدم که اینتل جلوتره و یه کم انتخاب ضد و نقیض و سخت شد.

۲) افزایش حافظه رم به مثلا ۲۴ 
(8GB + 16 GB GIGABYTE  XMP Dual)
چون با توجه به گجت اعلان وضعیت رم و cpu که روی دسکتاپ دارم، موقع اجرای همزمان مثلا کورل و ماشین مجازی ، ۹۰ درصد رم و سی پی یو متغیر از ۷۰ تا۹۰ و اکثرا ۷۰ مشغول بود ، بیرون پریدن از یکی از برنامه ها رو ربطش میدم به کم آوردن حافظه نه قدرت پردازشگر.

۳) آیا همزمان هر دو گزینه ۱ و ۲ لازمه؟ و البته پر واضحه که این هزینه
برترین گزینه س .

لطفاً نظر اساتید و دوستان رو بدونم با توجه به داستان بالا و با  ذکر مشخص نحوه کاربری سیستم و انتظارات.

ممنون.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز شما پراید داری پنج نفر هم سوار کردی سربالایی گاز میدی کولر هم گرفتی میگی ماشین راه نمیره دنده هم بیرون میندازه حالا میخوای پراید را ارتقا بدی موتور قویتر بندازی و .....

مسافرا زیادن داداش پیادشون کن و از پراید در حد خودش سواری بگیر

شما باید برای تدوین و رندرینگ از مادربرد قدرتمند و پردازنده قدرتمندتر استفاده کنی حالا میگیم همین سوکتی که خریدی حداقل سری Z میخریدی و Core I7 یا I9 رم هم که کمه اون جای خود و اینکه از کی راهنمایی میگیرید که 1 عدد رم هم بخرید ؟

سیستم Dual channel را میخواید به Single Channel ارتقا بدین ؟! برای سیستمی که دارید باید 1 جفت رم لنگه همونی که دارید تهیه کنید اگر هم پیدا نکردید اینهایی که داری بفروش و 4 تا مثل هم بخر SSD هم اگر نداری 100% بخر

شما برای رندر اگر شغلتون هست یا رشته تحصیلی بهتره سرور بخری با سوکت 2011 و یا 2066 این مدلها برای رندر استفاده میشن شاید نسبت به سری Z در بعضی موارد پردازندشون سرعتش در تک هسته کمتر باشه ولی چون تعداد هسته های پردازندشون بیشتر هست سیستمهای دیگر با این سری مقایسه نمیشن و حرفی برای گفتن ندارن

موقعی که سیستم میخرید باید بدونید برای چه کاری و با چه بودجه ای میخواهید سیستم تهیه کنید. سیستم شما برای گیمینگ خوبه البته اگر کارت گرافیک خوب هم داشته باشید ولی برای رندر متوسط هست و نه ضعیف

بنظرم اگر میبینی خرج ارتقا زیاد هست یه سیستم دیگه جمع کن و کارها را تفکیک کن توی یکی رندر کنک و اون یکی سیستم را هم برای کارهای دیگه استفاده کن

ویرایش شده توسط EHSANRF
حذف تبلیغ در تاپیک
لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۰/۱۱/۱۹ در 04:59، Royal گفته است:

مسافرا زیادن داداش پیادشون کن و از پراید در حد خودش سواری بگیر

😅آره والا راس میگین

باید برای تدوین و رندرینگ از مادربرد قدرتمند و پردازنده قدرتمندتر استفاده کنی

دقیقاً متوجهم ، بله ،ولی کار حرفه ای نیست که! شخصی و دلبخواهی.

تعداد هسته های پردازندشون بیشتر هست سیستمهای دیگر با این سری مقایسه نمیشن و حرفی برای گفتن ندارن

چون تعداد هسته های پردازندشون بیشتر هست سیستمهای دیگر با این سری مقایسه نمیشن و حرفی برای گفتن ندارن

حالا سرور به کنار که شغلیه ، ولی دقیقاً همینو فکر کردم که برم سمت تعویض پلتفرم اینتل ۱۰۴۰۰ جدیدا خریداری شده  به سمت amd که هسته های بیشتر و موازی سازی بهتری داره و هش ریت بالا، شاید اندکی و فقط مختصری ،نسبت به اینتل فعلی سریعتر و بهتر بتونم نتیجه بگیرم مثلا Ryzen 5 3600. 

رم هم که کمه اون جای خود

۲۴ یا ۳۲؟ 

اینکه از کی راهنمایی میگیرید که 1 عدد رم هم بخرید ؟

خودم.خخخ.شرمنده.

سیستم Dual channel را میخواید به Single Channel ارتقا بدین ؟! برای سیستمی که دارید باید 1 جفت رم لنگه همونی که دارید تهیه کنید اگر هم پیدا نکردید اینهایی که داری بفروش و 4 تا مثل هم بخر SSD هم اگر نداری 100% بخر

بله متوجهم یک جفت هماهنگ مثل الان که دو تا ۸ گیگ هماهنگن .ولی نکات:

۱) مادربرد فقط دواسلات دارد.

۲) شنیدم از متخصصان امر که چون رم های فعلیم GIGABYTE DDR4 2666 قابلیت دو کاناله و پروفایل XMP دارند ، میتونم یکیشونو با ۱۶ گیگ دو کاناله xmp دار همین برند ، جایگزین کنیم و اتومات بعلت اون پروفایل ، میشود ۲۴ گیگ دو کاناله و هماهنگ از هر لحاظ.

۳) ssd 250 GB سامسونگ دارم که ویندوز بشکل uefi روش نصبه با برنامه ها.

موقعی که سیستم میخرید باید بدونید برای چه کاری و با چه بودجه ای میخواهید سیستم تهیه کنید.

میدونستم والا ولی بعدا توقعم با پر رویی رفت بالا.شرمنده خخخ. برای ارتقا از نسل خاک خورده ۴ اینتل بسمت پردازش رده متوسط i5 نسل ۱۰ یا حداکثر ۱۱ برای کارهای شخصی من جمله رندر تفریحی ویدیوهای شخصی که با سرعت تر از سیستم قبل انجام بشود + نرم افزارهای ماشین مجازی سریع تر انجام بشود + گهگاهی گیم.

سیستم شما برای گیمینگ خوبه البته اگر کارت گرافیک خوب هم داشته باشید ولی برای رندر متوسط هست

بله ،با گرافیک ۱۶۵۰ سوپر خوبه و راضیم. رندر هم بازم متوجهم که در حد اسم i5 و پردازش متوسطه.

حداقل سری Z میخریدی

نمیخاستم خرج زیاد کنم برای استفاده رندر غیر حرفه‌ای و شخصی.

نهایتاً هم این رو هم بگم که برای این استفاده هایی که گفتم از اول که میفرمایید باید بدانی ، سوال جواب کرده بودم و میخاستم بخاطر کارایی موازی بهتر ، Ryzen3 3100 بگیرم که چون کرونا ،حوصله بازارگردی نداشتم و ایضا سیستم جدید رو دست دو نمیخاستم بخرم ، محدود شدم به فروشگاههای اینترنتی گارانتی دار (نه  فروش شخصی و از جستجو از ترب و انبوهی از فروشگاههای ثبت شده در اون ) که اونجا هم ، تابستون هر چی سرچ کردم همه شون باندل با مادربرد اجباری بود ، ناچار و احبار و اکراه رفتم سمت اینتل و با خودم گفتم هم قدرت یا قویتر از ۳۱۰۰ میگیرم ، اما خب الان که توقعم بی مورد مثل اون مثال پراید ، رفته بالا میخام که بدونم آیا همون ۳۱۰۰ میخریدم یا ryzen 5 3600 با باندل  (دست دو ) بگیرم و مال خودمو بفروشم از این اینتل فعلی i5 10400 میتونم تو برنامه های همزمان که بالا توضیح دادم ،بهتر نتیجه بگیرم و متوجهم که یهو جهش انچنانی i9 یا سرور ، توقع ندارم ولی ازاینتل فعلی ، بهتر خواهد بود یا نه؟یا اینکه سر بی درد را دستمال و هزینه اضافی نبندم و همون ارتقا رم؟ ۸ +۱۶؟

مرسی از بذل محبت و توجهت.

لینک به دیدگاه

۵۴ دقیقه قبل، Saeed۱۹۸۰ گفته است:

نهایتاً هم این رو هم بگم که برای این استفاده هایی که گفتم از اول که میفرمایید باید بدانی ، سوال جواب کرده بودم و میخاستم بخاطر کارایی موازی بهتر ، Ryzen3 3100 بگیرم که چون کرونا ،حوصله بازارگردی نداشتم و ایضا سیستم جدید رو دست دو نمیخاستم بخرم ، محدود شدم به فروشگاههای اینترنتی گارانتی دار (نه  فروش شخصی و از جستجو از ترب و انبوهی از فروشگاههای ثبت شده در اون ) که اونجا هم ، تابستون هر چی سرچ کردم همه شون باندل با مادربرد اجباری بود ، ناچار و احبار و اکراه رفتم سمت اینتل و با خودم گفتم هم قدرت یا قویتر از ۳۱۰۰ میگیرم ، اما خب الان که توقعم بی مورد مثل اون مثال پراید ، رفته بالا میخام که بدونم آیا همون ۳۱۰۰ میخریدم یا ryzen 5 3600 با باندل  (دست دو ) بگیرم و مال خودمو بفروشم از این اینتل فعلی i5 10400 میتونم تو برنامه های همزمان که بالا توضیح دادم ،بهتر نتیجه بگیرم و متوجهم که یهو جهش انچنانی i9 یا سرور ، توقع ندارم ولی ازاینتل فعلی ، بهتر خواهد بود یا نه؟یا اینکه سر بی درد را دستمال و هزینه اضافی نبندم و همون ارتقا رم؟ ۸ +۱۶؟

مرسی از بذل محبت و توجهت.

بعضی وقتها 1 قدم به عقب همون چند قدم به جلو محسوب میشه...چطوری ؟!

میتونی سرور بخری از سوکت 2011 V3 V4 که پردازنده های خیلی قدرتمندی دارن یا اگر میخوای AMD بخری چیپست X399 یا TRX40 یا X299 اینتل سوکت 2066 یا X99 که همون 2011 V3 و V4 هستش

حالا شما پردازنده ای که اری با پردازنده این مدلها مقایسه کن

AMD یک قدم از اینتل جلوتر هست و اون هم به این دلیل که پردازنده های AMD میتونن از رمهایی با فرکانس بالا پشتیبانی کنن در حالی که برای اینتل باید اور کلاک کنین یا اور پیش فرز که همون XMP هست

برای چیپستهایی که پیشنهاد دادم هم پردازنده های مختلف با تعداد هسته های زیاد وجود داره با قیمتهای مختلف و اینکه از رمهای چهار کاناله یا همون Quad channel پشتیبانی میکنن یعنی پهنای باند بالا در تبادل اطلاعات که این مشخصات برای تدوین و رندر و همه نوع نرم افزاری عالی هستن

فقط رمها را تا 64 بالا ببر اون موقع کارهایی را که حالا میگی گیر داری انجام بده و مقایسه کن

من خودم شخصا فقط چیپست سری X اینتل میخرم

اگر نمیخوای تو خرج بیفتی فعلا رمها را تا 32 گیگ افزایش بده. پردازندت بد نیست خیلی هم قدرتمند هستش میتونی 32 گیگ رم با فرکانس بالا بخری که خیلی کمکت میکنه

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Royal گفته است:

اگر نمیخوای تو خرج بیفتی فعلا رمها را تا 32 گیگ افزایش بده. پردازندت بد نیست خیلی هم قدرتمند هستش میتونی 32 گیگ رم با فرکانس بالا بخری که خیلی کمکت میکنه

همین کار رو در وهله اول انجام میدم ، والا از دوستان چه پنهون ، احساسمم از اول اینو می‌گفت،چون حس میکردم و عملا  با توجه به گجت وضعیت ، میدیدم که پردازشگر کشش دارد ولی رم درصد کمی باقی مانده و کم آورده.

اما جواب نفرمودید که ۸+۱۶ ، در اون حالتی که تو پست بالا گفتم ، ۲۴ دو کاناله می شود یا خیر ، آخه خود همین برند ۱۶ گیگ دو کاناله ش فقط ۲،۵۰۰ تومنه و بنده میخام یک ۸ گیگ بفروشم و مابقی که ۱،۸۰۰ بشود از جیب بدم.

اینه که مرحله به مرحله جلو بریم بهتره بنظرم اونم برای کارای کاربری شخصی که شاید توجیه خاصی نداشته باشد ولی خب همیشه یوزر ، پرفورمنس طلبه .خخخ.

ممنون.

لینک به دیدگاه

۲ ساعت قبل، Saeed۱۹۸۰ گفته است:

همین کار رو در وهله اول انجام میدم ، والا از دوستان چه پنهون ، احساسمم از اول اینو می‌گفت،چون حس میکردم و عملا  با توجه به گجت وضعیت ، میدیدم که پردازشگر کشش دارد ولی رم درصد کمی باقی مانده و کم آورده.

اما جواب نفرمودید که ۸+۱۶ ، در اون حالتی که تو پست بالا گفتم ، ۲۴ دو کاناله می شود یا خیر ، آخه خود همین برند ۱۶ گیگ دو کاناله ش فقط ۲،۵۰۰ تومنه و بنده میخام یک ۸ گیگ بفروشم و مابقی که ۱،۸۰۰ بشود از جیب بدم.

اینه که مرحله به مرحله جلو بریم بهتره بنظرم اونم برای کارای کاربری شخصی که شاید توجیه خاصی نداشته باشد ولی خب همیشه یوزر ، پرفورمنس طلبه .خخخ.

ممنون.

نمیشه

شما باید جفتشون را هم بفروشی و 2 تا 16 یا 4 تا 8 بخری که چون برد شما 4 تا اسلات داره ترجیه میدم و پیشنهاد میدم که 2 تا 16 بخرید

پردازنده ای که داری 128 گیگ ساپرت میکنه با فرکانس 2666 که البته اگر فرکانس بالاتری بخری با XMP میتونی استفاده کنی 

پیشنهاد من رم Kingston FSB 3000 هست که اگر RGB نباشن رمها ارزانتر هستن

Dual channel یا باید 2 تا ماژول باشه یا 4 تا و اگر 1 یا 3 ماژول باشن مادربرد در حالت Single channel کار میکنه و رمها حتما باید مثل هم باشن

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۰/۱۱/۲۰ در ۲۳:۱۷، Royal گفته است:

4 تا اسلات داره

Giga h510m s2h دو اسلاته س و باید بشود ۲×۱۶

در ۱۴۰۰/۱۱/۲۰ در 23:17، Royal گفته است:

اگر فرکانس بالاتری بخری با XMP میتونی استفاده کنی 

XMP در مورد جفت شدن تایمینگ های دو تا رمه یا ساپورت  فرکانس بالاتر ؟ یه خرده اطلاعات میدی؟ گیج شدم.

پیشنهاد من رم Kingston FSB 3000

بهتر از دو تا ۱۶ گیگا دو کاناله ۲۶۶۶ هست؟ کیفیت خودشو میگم که چطوره  البته فرکانس بالاترش بکنار؟ گارانتی درست و حسابی نداره که کینگستون

دو تا ۸ خودمو چند میتونم بفروشم بنظرت ؟ کسر ۳۰ درصد کافیه؟

ضمناً قیمت این کینگستون ها رو داری؟

باید 2 تا ماژول باشه

بله اطلاع دارم ولی اون توصیه بظاهر غلط مربوط به xmp گمراهم کرد.

لینک به دیدگاه

سلام

با توجه به این که قصد انجام چند کار همزمان دارید تعداد هسته مهمه .

در پردازنده های معمولی دکستاپ 3950 و 5950 با 16 هسته و 3900 و 5900 هم با 12 هسته وضع خوبی دارن .

در رده بالاتر هم پردازنده های TR و همرده های اینتلیشون هستند . در پردازنده های TR شما به رم 4 کاناله و 64 هسته دسترسی دارید اما هزینه سنگینی هم داره .

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، big VULTURE گفته است:

سلام

با توجه به این که قصد انجام چند کار همزمان دارید تعداد هسته مهمه .

در پردازنده های معمولی دکستاپ 3950 و 5950 با 16 هسته و 3900 و 5900 هم با 12 هسته وضع خوبی دارن .

در رده بالاتر هم پردازنده های TR و همرده های اینتلیشون هستند . در پردازنده های TR شما به رم 4 کاناله و 64 هسته دسترسی دارید اما هزینه سنگینی هم داره 

بله متوجهم ولی خود این معمولی ها هم کم هزینه بر نیست. درسته میخام همزمان انجام بدم ولی برای کاربری شخصی و عادی ، و با لحاظ اقتصاد،  اندکی بهتر از این نتیجه بگیرم هم برام کافیه و نه حرفه ای و پردازنده های چند ده ملیونی یا چند صد ملیونی.که خب با توجه به صحبت‌های بالا با دوستان ، که مشاهده میکنید ، فرض بر ارتقا رم از ۱۶ به ۳۲ لحاظ کردیم و با ذکر اینکه ۱۰۴۰۰ هم برای بنده و نوع کاربریم مطلوب است بشرط کم نیاوردن در رم.

ممنون.

ویرایش شده توسط Saeed1980
لینک به دیدگاه

میتونی 2 تا 16 ببخری مشکلی نداره رمهای DDR4 تا ظرفیت 128GB تولید شدن که تا 64GB بصورت تکی توی بازار داخلی موجود هست 

XMP تکنولوژی هست که بصورت اتوماتیک رم را در حالت Stable یا پایدار اورکلاک میکنه و مخصوص برای پردازنده های اینتل هست شما رم را تا جایی که میتونی و نسبت به بودجه ای که داری با فرکانس بالا بخر البته با در نظر گرفتن اینکه مادربردت تا چه فرکانسی پشتیبانی میکنه و پردازنده ای که داری و تا جایی که میدونم در حالت عادی پردازنده ای که داری تا 2666 را پشتیبانی میکنه ( حالا اگر رمی تهیه کنی با فرکانس 3000 باید با استفاده از XMP فرکانس را روی 3000 قرار بدی )

رمهای بازار جهانی که امیدوارم رمهای بازار داخل ایران هم شامل حالشون بشه تقریبا از چندین کمپانی تولید کننده ( آی سی های حافظه ) چیپ های حافظه ای که برای تولید رم استفاده میکنن را تهیه میکنن مثلا Micron , SK Hynix, Samsung که رمهای Kingston بیشترشون مجهز به چیپ های Micron هستن و اگر بخوای بدونی کیفیتش در چه حدی هست باید بگم حرف ندارن و در مورد گارانتی هم خودت بگو کدومش معتبر هست ؟ مگه داریم مگه میشه ؟!!!!!! رمهای Lexar هم از چیپهای میکرون استفاده میکنن که در اصل تحت نظارت خود Micron تولید میشن همه محصولاتش که میتونی ببینی تجار نا محترم چطور آبروی این برند را میبرن

رمها زیاد از قیمتشون کم نمیشه موقه فروش ولی بستگی به خودت داره و اگر میخوای زود بفروشی میتونی ارزون تر بدی چون زیاد از قیمت نمیفته کاربران میرن از مغازه میخرن ولی در کل رمهای Gigabyte هم خوب هستن البته با Gskill و Corsair و Kingstone و Geil زیاد فاصله داره

Kingstone فعلا توی بازار موجودیش کم شده و شاید گرون باشه که میتونی بجاش Corsair بخری و بخاطر پایین آوردن قیمت باید بدون RGB بخری یا فرکانس پایین تر که البته باید ببینی تفاوت قیمت این ارزش را داره یا خیر که از فرکانس و یا نور پردازی کم کنی

شما اگر هنوز متوجه نشدی XMP چه کاری انجام میده این قسمت مطالب را فراموش کن و بعدن که خریدی دوستان یا خودم میگم چیکار کنی

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۰/۱۱/۲۴ در 00:25، Royal گفته است:

در مورد گارانتی هم خودت بگو کدومش معتبر هست

والا اکثرا برای کینگستون که تو سایتها دیدم مینویسن گارانتی شرکتی ، بدون اسم و رسم دار.شایدم وارد کننده س.

مگه داریم مگه میشه ؟!

سری value که شنیدم تقلبی زیاد دارن و گفتم شاید سایر سری هاشونم این شکلی داشته باشه و بکنن تو پاچه آدم. ضمناً تا حالا کینگستون نداشتم، به این علت و همچنین اون گارانتی شرکتی غیر معتبر.

رمها زیاد از قیمتشون کم نمیشه موقه فروش

خب من همین دو تا ۸ گیگ دو کاناله رو که بصورت پک دو تایی بود تابستون ، ۲،۱۰۰ گرفتم ، عجله ندارم چند بزارم برای فروش؟ از قیمت آک الانش بی خبرم.

ضمناً کاربرای زبل سایتها ، میان و میگن فلان قیمت بدی که خودم مختصر میزارم روش و نو شو میخرم و این حرفا و مشتری واقعی سخت پیدا میشه ، فروش فیزیکی هم که دست کمی از این گروه ندارن تو سر مال زدن.

اگر هنوز متوجه نشدی XMP چه کاری انجام میده

گنگ و آی کیو پایین نیستم که چرا متوجه نشم. خخخ. ممنون.

لینک به دیدگاه

توضیحات لازم فنی مادربردم رو ضمیه میکنم:

۱)  ۲ اسلات و هر کدام ۳۲ جمعا ۶۴ گیگ ساپورت میکند.

۲). برای i5 نسل ۱۰ تا ddr4 2666 و برای i5 نسل ۱۱ تا ۳۲۰۰ ddr4 ساپورت میکند.(البته موقع خرید هم خونده بودم و مطلع بودم).

طبق شات از سایتش.Memory.thumb.jpg.4d1e0c13e7040240999d6cf92bcff965.jpg

لیست رم های قابل ساپورت از سایت سازنده:

mb_memory_h510m-s2h.pdf

سوالاتی که پیش میاد؛

۱).   (ضمن اینکه xmp همین الانشم دستی فعال کردم )شات از بایوس مادربردم میزارم که راجع به پروفایل های قابل انتخاب در این قسمت و Multiplyer و ضریب تا ddr4 2666 داره ، چطوری در صورت استفاده از نسل ۱۱ و رم ۳۲۰۰ ، xmp ست میشه و اونموقع تو این بخش چی مینویسه؟؟؟

1.thumb.jpg.211b3700e726818a5c25a314e3fd4983.jpg

2.thumb.jpg.929debfbe5c8631c58dc6de41956d535.jpg

۲) اگر رم ۳۲۰۰ بگیرم اونموقع با i5 نسل ۱۰ فعلیم ، (که بله بقول شما مطلعم که ۲۶۶۶ ساپورت میکنه و با این حساب ، ۲۶۶۶ گرفتم ) - در حد ۲۶۶۶ و فرکانس پایین تر کار میکنه یا همون قضیه xmp و مچ شدن اتفاق میفته ؟ پردازنده اورکلاک میشه در این حالت برای ساپورت ۳۲۰۰ ؟؟؟

ببخشید که توضیحات رو سوال زیاد داشتم.

ممنون.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...