رفتن به مطلب

آیا واقعا تغییر بوت متود ، به سیستم آسیب میزنه؟

MiladZQ
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام و درود

شرمنده مدتی هست که سؤالات و تاپیک های من توی فروم زیاد شده، نمیتونم هم جبران کنم برای دوستان توی تاپیک هاشون چون اونقدری اطلاعات ندارم ولی حتما در حد توانم و تجربیاتم سعی میکنم کمک کنم 🌹 عزیزان من توی چند جا خوندم که تبدیل فرمت هارد از mbr به gpt و همچنین تغییر بوت مادربرد از لگاسی به UFEI ممکنه به هارد و مادربرد آسیب بزنه. من مادربرد H310 mk رو همین دیروز از یکی از دوستان گرفتم و امروز خواستم روش ویندوز ۱۱ بریزم ولی با ریختن برنامه WhyNotWin11 متوجه شدم که کلا بوت متود من لگاسی هست (علاوه بر این هارد سیستم هم چون من سیستمم قدیمی و لگاسی بود و مجبور بودم با همین متود بریزم Mbr هست)

IMG_20220508_121937.thumb.jpg.151661ebb0b6c91701d3b8adb2cf4993.jpg

من فلش رو بوت کردم برای نصب ویندوز و خواستم ویندوز رو بریزم، با کلید ترکیبی Shift + F10 و دستور mbr2gpt /convert خواستم اس اس دی رو برای نصب ویندوز اماده کنم (قبلش فرمتش کردم توی همون قسمت نصب ویندوز یعنی عملا الان سیستم ندارم) که نمیشد و اجازه نمیداد (پاسخی که میداد مثل سایت که ازش راهنمایی میگرفتم نبود، برای نصب ویندوز روی اون اس اس دی هم اجازه نمیداد بهم که یعنی تبدیل نشده) ، الان من کلا با وجود این همه دردسر و خطر که نکنه برای مادربرد یا اس اس دی مشکلی ایجاد کنه تصمیم گرفتم که همون ویندوز ۱۰ خودمونو با همین شرایط بریزم (یعنی بوت متود و اینارو دست نزنم کلا)، به نظرتون راهی هست بدون دردسر بشه اینارو تغییر داد یا کلا بیخیال بشم..؟

مشخصات سیستم هم 

Gtx 1650s

Core i3 9100f

Asus H310 m-k

16Gb Ram Crucial DDR4 2666

هست 

لینک به دیدگاه

سلام
به صورت خیلی خلاصه
اگه گزینه ای تو مادربورد باشه که آسیب بزنه به مادربورد چرا سازنده که گارانتی میکنه مادربوردشو باید اون گزینه رو بزاره؟
در بوت به صورت UFEI به طور کلی میشه گفت علاوه بر دادن یه سری امکانات خاص سرعت بوت شدن رو یکم بالا میبره
واسه تبدیل MBR به GPT با ویندوز لایو(Hiren's BootCD PE) بوت کن سیستم رو و برنامه واسه پارتیشن بندی و فرمت و ... داره
به راحتی تبدیل میشه و میتونی تو حالت UFEI اس اس دی رو موقع نصب ویندوز ببینی

لینک به دیدگاه

راهنمایی اشتباه کردن. آسیبی در کار نیست. من الان لپتاپم سالهاست جی پی تی هست و اس اس دی هم داره. مشکلی هم نبوده.

با این نرم افزار براحتی تحت ویندوز و حتی بدون فرمت کردن میتونید بوت پارتیشن رو از ام بی ار به جی پی تی تغییر بدید:

https://soft98.ir/software/partition/3931-aomei-partition-assistant.html

اینم آموزش از روش دوم استفاده کنید:

https://www.tikplus.com/article/gpt-to-mbr-and-mbr-to-gpt.html

ویرایش شده توسط jj-191
لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، xboyiut گفته است:

سلام
به صورت خیلی خلاصه
اگه گزینه ای تو مادربورد باشه که آسیب بزنه به مادربورد چرا سازنده که گارانتی میکنه مادربوردشو باید اون گزینه رو بزاره؟
در بوت به صورت UFEI به طور کلی میشه گفت علاوه بر دادن یه سری امکانات خاص سرعت بوت شدن رو یکم بالا میبره
واسه تبدیل MBR به GPT با ویندوز لایو(Hiren's BootCD PE) بوت کن سیستم رو و برنامه واسه پارتیشن بندی و فرمت و ... داره
به راحتی تبدیل میشه و میتونی تو حالت UFEI اس اس دی رو موقع نصب ویندوز ببینی

41 دقیقه قبل، jj-191 گفته است:

راهنمایی اشتباه کردن. آسیبی در کار نیست. من الان لپتاپم سالهاست جی پی تی هست و اس اس دی هم داره. مشکلی هم نبوده.

با این نرم افزار براحتی تحت ویندوز و حتی بدون فرمت کردن میتونید بوت پارتیشن رو از ام بی ار به جی پی تی تغییر بدید:

https://soft98.ir/software/partition/3931-aomei-partition-assistant.html

اینم آموزش از روش دوم استفاده کنید:

https://www.tikplus.com/article/gpt-to-mbr-and-mbr-to-gpt.html

ممنونم 🌹 عزیزان راهی نیست که از راهی جز ویندوز لایو این کار رو انجام داد؟ یعنی نمیشه توی همون قسمتی که ویندوز رو میخوام نصب کنم کاراشو اوکی کنم؟ چون سرچ کردم ظاهرا یکم دردسر داره این راه.

لینک به دیدگاه

14 دقیقه قبل، MiladZQ گفته است:

عزیزان راهی نیست که از راهی جز ویندوز لایو این کار رو انجام داد؟

چون OS نداری خیر

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، MiladZQ گفته است:

من فلش رو بوت کردم برای نصب ویندوز و خواستم ویندوز رو بریزم،

درود

اینجا مشکل خوردید 

ویندوز شما UEFI نبوده یا درست بوت نکردید رو فلش (موقع دانلود بهش توجه کنید و اینکه dvd ها حالت uefi ندارن تا اونجا که میدونم)

پس وقتی تبدیل رو زدید بهتون گفته پارتیشن MBR نیست.

5 ساعت قبل، MiladZQ گفته است:

عزیزان من توی چند جا خوندم که تبدیل فرمت هارد از mbr به gpt و همچنین تغییر بوت مادربرد از لگاسی به UFEI ممکنه به هارد و مادربرد آسیب بزنه.

نه ربطی نداره فقط اگه کور کورانه با cmd انجام بدید چون هارد رو بدون اطلاع شما فرمت میکنه دیتاتون میپره... باید از نرم افزار های شخص ثالث استفاده کنید

مثل aomei که نسخه لایو هم داره باید ولی قبلش رو فلش بوت کنید یا انواع نرم افزار های دیگ

ویرایش شده توسط SaToshi
لینک به دیدگاه

ممنونم از مشارکت تمامی دوستان در تاپیک

https://falnic.com/blog/mbr-to-gpt.html

با استفاده از CMD و روش دوم این سایت تونستم فرمت MBR رو به GPT تغییر بدم و ویندوز رو بریزم. یه مشکلی که بود یهو دیدم اس اس دی ازش ۳ تا پارتیشن ساخته شده با سه تا اسم که ظاهرا مال همین UFEI و GPT بوده. منم چون سری اول اصلا حواسم نبود به تنظیماتی که میزنم برای نصب ویندوز گفتم خب مشکلی نداره، دوباره میریزم ویندوزو 😂 گرفتم هر چیزی که مربوط به درایو ۰ که همون اس اس دی بودو پاک کردم حتی MSR . بعد دیگه برای اس اس دی یه نیو زدمو ویندوز الان داره نصب میشه..

IMG_20220511_180246.thumb.jpg.e1d7181bc3ddcdc3774f35d6fbecb19e.jpg

IMG_20220511_180318.thumb.jpg.f9e1ff8300175735dfeca41c2120d74a.jpg

لینک به دیدگاه

من یه مقدار نگران شدم که نکنه اینجا اشتباهی کرده باشم که این پارتیشن جدید درست شده، با نصب مجدد ویندوز هم از بین نرفت. (تازه الان فهمیدم این پارتیشن جدید کلا برای اس اس دیم نیست، مال یه هارد دیگس) راهی نیست حذفش کنم؟

IMG_20220511_190916.thumb.jpg.c93e3eb78150baa84c3a3633fc4c9ccf.jpg

IMG_20220511_190932.thumb.jpg.e3ad016c6072eac38e8f80580a08144b.jpg

IMG_20220511_190943.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...