رفتن به مطلب

خریدار مین بورد z690-e

HesamHa
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• 3 ماه بعد...

به نظرم f بخرید e خیلی محدودیت داره اون هایپرش بزنید pcie اصلی می شه 8x بعد یکی از m.2 برد هم فقط m.2 pcie4.0 فقط می شناسه اگر m.2 pcie 5.0 هم باز بهش بزنید باز اصلی 8 ایکس می شه

خلاصه تبصره زیاد داره مادربردش به نظرم برید سمت f خیلی بهرته که البته فعلا قیمت خیلی غیر منطقی داره الان بهترین قیمت z690 prime-a داره که همه چیز داره قشنگم هست فقط wifi نداره که با 350 تومن 2 انته می شه خرید

گفتم یک راهنمایی بکنم چون خودمم می خواستم بخرم پشیمون شدم با داستان هایی که داره در بخش spec یا دفترچه ش همش نوشته کامل

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...
در ۱۴۰۱/۸/۲۲ در 01:46، slash_slash گفته است:

به نظرم f بخرید e خیلی محدودیت داره اون هایپرش بزنید pcie اصلی می شه 8x بعد یکی از m.2 برد هم فقط m.2 pcie4.0 فقط می شناسه اگر m.2 pcie 5.0 هم باز بهش بزنید باز اصلی 8 ایکس می شه

خلاصه تبصره زیاد داره مادربردش به نظرم برید سمت f خیلی بهرته که البته فعلا قیمت خیلی غیر منطقی داره الان بهترین قیمت z690 prime-a داره که همه چیز داره قشنگم هست فقط wifi نداره که با 350 تومن 2 انته می شه خرید

گفتم یک راهنمایی بکنم چون خودمم می خواستم بخرم پشیمون شدم با داستان هایی که داره در بخش spec یا دفترچه ش همش نوشته کامل

دوست عزیز من این مادربورد رو چند روز بعد از تاپیک تهیه کردم پست شما رو امروز خوندم منتهی هایپر که میفرمایید استفاده از اون اصلاً اجباری نیست! شما میتونید از اسلات های روی خود بورد استفاده کنید و بعد نیاز شد از هایپر استفاده کنید. خود بورد سه تا اسلات nvme داره

اما اینکه pcie اصلی بشه فکر نکنم چون که خود برد نقداً تراشه pcie5 رو ساپورت میکنه ایسوس که نمیاد بخاطر هایپر pcie4 اولویت 5 رو به 4 بده!

مساله ای که سری f داشت و من بابتش اون رو در اون برهه انتخاب نکردم یکی مدار تغذیه ضعیف تر و دومی نداشتن پورت pcie5 برای حافظه بود.

لینک به دیدگاه

17 ساعت قبل، HesamHa گفته است:

دوست عزیز من این مادربورد رو چند روز بعد از تاپیک تهیه کردم پست شما رو امروز خوندم منتهی هایپر که میفرمایید استفاده از اون اصلاً اجباری نیست! شما میتونید از اسلات های روی خود بورد استفاده کنید و بعد نیاز شد از هایپر استفاده کنید. خود بورد سه تا اسلات nvme داره

اما اینکه pcie اصلی بشه فکر نکنم چون که خود برد نقداً تراشه pcie5 رو ساپورت میکنه ایسوس که نمیاد بخاطر هایپر pcie4 اولویت 5 رو به 4 بده!

مساله ای که سری f داشت و من بابتش اون رو در اون برهه انتخاب نکردم یکی مدار تغذیه ضعیف تر و دومی نداشتن پورت pcie5 برای حافظه بود.

این چیزیه که توی سایتش نوشته و حتی Z790 هم این شکلیه اگر M.2 PCIE 5.0 استفاده بشه گرافیک X8 می شه توی بخش SPEC مطالعه بفرمایید

مسئله ی مهمیه الان خود من 5 تا SSD دارم که یکیشم با راگ USB 3.2 متصل کردم 3 تا که خیلی کمه تازه اون اولی هم رسما گند می زنه به گرافیک 2 تاش می مونه

این نسل سری ای به درد نمی خوره یا اف بخرید یا A

به صرفه ترین این نسل Z690-A PRIME هست مشابه استریکس ها با قیمت عالی هست از تاف هم به مراتب بهتره جالبه اما از تاف ارزون تره در ایران

ویرایش شده توسط slash_slash
لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، slash_slash گفته است:

این چیزیه که توی سایتش نوشته و حتی Z790 هم این شکلیه اگر M.2 PCIE 5.0 استفاده بشه گرافیک X8 می شه توی بخش SPEC مطالعه بفرمایید

مسئله ی مهمیه الان خود من 5 تا SSD دارم که یکیشم با راگ USB 3.2 متصل کردم 3 تا که خیلی کمه تازه اون اولی هم رسما گند می زنه به گرافیک 2 تاش می مونه

این نسل سری ای به درد نمی خوره یا اف بخرید یا A

به صرفه ترین این نسل Z690-A PRIME هست مشابه استریکس ها با قیمت عالی هست از تاف هم به مراتب بهتره جالبه اما از تاف ارزون تره در ایران

بخش SPEC مین بورد رو بررسی کردم. بسیار جالبه که مادربورد نمیتونه در لحظه از تمامی توان pcie5 حافظه و PCIe 5.0 x16 گرافیک استفاده کنه. حرف شما در این مورد بلخصوص کاملاً صحیح هست.
این مورد در حال حاظر در تمامی بوردهای Z690 و Z790 وجود داره. شما اگه یه حافظه به سوکت pcie5 بزنید توان پورت کارت گرافیک نصف میشه! اما این چطور ممکنه که پرچمدارترین چیپست ها چنین مشکل بزرگی داشته باشند؟
در حال بررسی به این مطلب رسیدم

ظاهرا این موضوع زمانی حل و فصل میشه که کارت های گرافیک مبتنی بر pcie5 x8 که با توان تقریباً pcie x16 هستند وارد بازار بشند.
اما اینکه میفرمایید خرید مادربورد های سری f و یا Z690-A PRIME توجیه پذیرتر هستند من فکر میکنم که این کار دور اندیشی خوبی نداره چون هیچ کدوم هارد pcie5 رو پشتیبانی نمیکنه. قطعا موضوع هارد و کارت گرافیک توی مادربوردهای جدید باگ نیست و با ورود کارت های جدید حل میشه

ویرایش شده توسط HesamHa
لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، HesamHa گفته است:

بخش SPEC مین بورد رو بررسی کردم. بسیار جالبه که مادربورد نمیتونه در لحظه از تمامی توان pcie5 حافظه و PCIe 5.0 x16 گرافیک استفاده کنه. حرف شما در این مورد بلخصوص کاملاً صحیح هست.
این مورد در حال حاظر در تمامی بوردهای Z690 و Z790 وجود داره. شما اگه یه حافظه به سوکت pcie5 بزنید توان پورت کارت گرافیک نصف میشه! اما این چطور ممکنه که پرچمدارترین چیپست ها چنین مشکل بزرگی داشته باشند؟
در حال بررسی به این مطلب رسیدم

ظاهرا این موضوع زمانی حل و فصل میشه که کارت های گرافیک مبتنی بر pcie5 x8 که با توان تقریباً pcie x16 هستند وارد بازار بشند.
اما اینکه میفرمایید خرید مادربورد های سری f و یا Z690-A PRIME توجیه پذیرتر هستند من فکر میکنم که این کار دور اندیشی خوبی نداره چون هیچ کدوم هارد pcie5 رو پشتیبانی نمیکنه. قطعا موضوع هارد و کارت گرافیک توی مادربوردهای جدید باگ نیست و با ورود کارت های جدید حل میشه

عزیز pcie 5.0 فعلا بیش از حد گرونه هنوز نیومده قیمت 2 تراش 800 دلاره در حالی که بهترین 4 ش 250 دلاره ضمنا توی گیم بین 4 با 5 عملا هیچ فرقی نیست

حتی بین 3 با 4 های معمولی یا 980 pro هم تفاوتی نیست بعضی از 3 ها مشابه p31 یا s11 pro یا sx8200 pro توی گیم از همین 980 pro که اینقدر طرفدار داره بهتر عمل می کنن

دمای کار هم با سرعت مدام داره بالا می ره و هزینه کولینک سنگین ssd های جدیدم بهش اضافه می شه و بعید می دونم به این زودی ها قیمتش درست بشه

به نظرم تا بیاد قیمت 5 درست بشه و شاید یک تاثیر جزئی در کارها بذاره ادم قطعا مادبردش عوض کرده مخصوصا اینکه نسل های بعدی جذابیت های زیادی هم داره

لینک به دیدگاه

54 دقیقه قبل، slash_slash گفته است:

توی گیم بین 4 با 5 عملا هیچ فرقی نیست

حتی بین 3 با 4 های معمولی یا 980 pro هم تفاوتی نیست

در تایید دوست خوبمون اضافه میکنم در گیمینگ بین اس اس دی ساتا و Gen.3 و Gen.4 هم تفاوت محسوسی نیست، چه برسه به Gen.5 در آینده.

اصولا یه بحث مارکتینگ هست که همه چیزو میچسبونن به گیمینگ. چون اونطوری بهتر میفروشه، تا اینکه بگن، آقا این واسه رندر خوبه!

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

در تایید دوست خوبمون اضافه میکنم در گیمینگ بین اس اس دی ساتا و Gen.3 و Gen.4 هم تفاوت محسوسی نیست، چه برسه به Gen.5 در آینده.

اصولا یه بحث مارکتینگ هست که همه چیزو میچسبونن به گیمینگ. چون اونطوری بهتر میفروشه، تا اینکه بگن، آقا این واسه رندر خوبه!

بله ارمین جان من خودم هر 3 نسل الان روی سیستمم هست و نتایجم برای بنچمارک گیم فاینال به شکل زیر شده

evo 860 13.1s

s11 pro 11.1s

980pro 10.1s

mp600 pro xt 8.1s

یعنی بین ساتا با بهترین m.2 که فکر کنم 5 6 سال هم با هم اختلاف تولید دارن و صد البته ssd نو هم ابتداش سرعتش بهتره تنها 60 درصد اختلافه با اینکه خطی 14 برابره سرعتس با 980 پرو که اختلاف تنها 30 درصده

علتشم بیشتر بر می گرده به سرعت رندوم مخصوصا 4k که توی تست crystal disk می گیرید الان mp600 به من نزدیک 100 مگ بر ثانیه اونجا می ده که فکر نمی کنم نسل جدیدم این عدد بهتر از اینا بشه

می دونید توی ایران هر چی باب بشه خوش فروش می شه خیلی واقعیت مسئله مهم نیست برای ssd کلا فاکتور سرعت خطی بی ارزش ترین مسئله هست(حال اینکه خریدار همیشه دنباله همینه)

مهمترین گزینه ها سرعت رندوم واقعی dram با slc cache با نوع حافظه(tlc or qlc) با کنترلر با ورژن nvme هست اصلا بعضی از مدل ها dram less هستن که در عمل خیلی ضعیف ترن یا حافظه slc که دارن میزانش خیلی کمه عین 980 pro اینا همش نکات مهمیه که بهش توجه نمی شه

من از لیون توی تخفیفا 2 تا mp600 pro xt بر داشتم و خیلی بهتر از 980 پرو هست از همه لحاظ سرعت کیفیت دما(20 30 درجه خنک تره) nvme حال اینکه 980 طرفداراش خیلی بیشتره

mp600 pro xt دقیقا همون مدل firecuda 530 هست که متاسفانه وارد ایران نشد شایدم نشه هیچ وقت اما به هر حال کورسیرش هست که هیت سینک بهتر و خوشگل تریم داره

کلام اخر اینکه باز الان بین ساتا و نسخه 3 با 4 اختلاف ها خیلی کم شده و می ارزه هر کدوم اگر بخرید حتی اگر نسخه 4 نداشته باشید نهایت 1 2 تومن می ذارید روش اما 5 تا بیاد به این شکل برسه 3 4 سال دیگه طول می کشه چندان هم بهتون بیشتر نمی ده یعنی یکجورایی ssd به اخرین مراحل بهینه سازیش رسیده و فقط دارن سرعت خطیش اضافه می کنن سرعت رندوم هم نیازی به 5 نداره چون براش همون سرعت 4 کاملا کافیه فقط دمای خیلی بالای نسخه 5 گیرتون میاد که اونم باید صبر کنید 3 نانو بشن بلکه یکم خنک تر بشن دقیقا مشابه اتفاقی که برای 4 افتاد و الان تولیدات جدیدش خیلی خنک ترن

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...