رفتن به مطلب

چرا رم های DUALرو توی CPUz سینگل نشون میده

mInI_ClockEr
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

با سلام
دوستان امروز یه پک رم جی اسکیل  CL15 4000 با ظرفیت 16 گیگ گرفتم گارانتی هم اصلی هست و لیبل آواژنگ خورده روش
روی مین هم یکی درمیون نصب کردم مثل رم قبلیم
با مشخصات عکس زیر
ولی توی برنامه CPUz میزنه سینگل
در صورتی که از همین مدل باس 2400 دارم قدیمی و DUAL میزنه

این مدلش هست
کسی نظری نداره ؟

IMG_20220910_170137342_HDR.thumb.jpg.6b46d1a710959398a16a5b9dcab1ddfc.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

عجب رمی، چه تایمینگ نابی!

فکر میکنم توی فرکانس بالای 3200 یه سری تغییرات توی کانفیگ ها و نسبت فرکانس ها ایجاد میشه که شاید بخاطر اون هست. روی فرکانس پیشفرض و بدون XMP چطور؟ باز هم سینگله؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
25 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

درود

عجب رمی، چه تایمینگ نابی!

فکر میکنم توی فرکانس بالای 3200 یه سری تغییرات توی کانفیگ ها و نسبت فرکانس ها ایجاد میشه که شاید بخاطر اون هست. روی فرکانس پیشفرض و بدون XMP چطور؟ باز هم سینگله؟

الان XMP رو خاموش کردم هیچ فرقی نکرد متاسفانه
بنظرتون تقلبی هست رم ها ؟
این CPUZ
OFF.thumb.jpg.0daf5356b3d239512f49acd92f17e161.jpg3453254.thumb.jpg.593d98be8c5ffa6f33f59cc070a8b396.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوال هست که!

اون قسمت channel زده 2*64 میشه دوال

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
6 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

دوال هست که!

اون قسمت channel زده 2*64 میشه دوال

نه دیگه دوست گرامی ببینید این رم قبلی هست روی سیستم دومم
قشنگ رنک رو زده DUAL
IMG_20220910_180925752.thumb.jpg.e2edeeff1390131edca217daabe1735e.jpg  IMG_20220910_180919675.thumb.jpg.8320ced71df1ac21897c28155c594d24.jpg

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
8 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است:

نه دیگه دوست گرامی ببینید این رم قبلی هست روی سیستم دومم
قشنگ رنک رو زده DUAL
IMG_20220910_180925752.thumb.jpg.e2edeeff1390131edca217daabe1735e.jpg  IMG_20220910_180919675.thumb.jpg.8320ced71df1ac21897c28155c594d24.jpg

اون مربوط به هر ماژول میشه، الان تک ماژول اگر تست کنید اون 64*2 میشه 64*1.

منظور از اون رنک هر ماژول، تعداد پهنای باند بین ماژول و برد هست:

image.png.fb68812e52b269072521223e62e2e936.png

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

الان تفاوتشون چی هست
منم به جستجو کردم اینها رو دیدم ولی نفهمیدم
البته رم ها یبر چیپ هستن
رم های قبلی دوبر چیپ بودن

توی Aida64 هم چک کردم به این صورت هست فکر کنم DUAL باشه
یخورده حساس شدم
امروز اینقدر بازار رو گشتم یه جنس ارزون با کارایی خوب گیر بیارم
پر شده رم های رنگانگ که خیلی هاشون فقط طرح شون فرق داره با هم مخصوصا کرسیر ها چیپ ها همه Hynix
این یدونه رو شانسی چشمم دید پشت ویترین یکی از مغاز ها
سریع بهش حمله کردم :D

324233.thumb.jpg.6cbb93f8d7ecac7eb4b946d69979cbf0.jpg

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

عزيز رنك ربطى به دوال و سينگل بودن نداره اين سرى توليد هست كه به صورت تكى توسط كارخونه توليد ميشن كه بر اساس سريال پك بندى هم ميكنن در اصل اون قسمت ديگه اى كه مينويسه دوال يا مثلا x2 اون مربوط به دوال بودنشون هست و هميشه باز كردن xmp بهتر از بسته بودنشه....

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
۱ ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است:

الان تفاوتشون چی هست
منم به جستجو کردم اینها رو دیدم ولی نفهمیدم
البته رم ها یبر چیپ هستن
رم های قبلی دوبر چیپ بودن

توی Aida64 هم چک کردم به این صورت هست فکر کنم DUAL باشه
یخورده حساس شدم
امروز اینقدر بازار رو گشتم یه جنس ارزون با کارایی خوب گیر بیارم
پر شده رم های رنگانگ که خیلی هاشون فقط طرح شون فرق داره با هم مخصوصا کرسیر ها چیپ ها همه Hynix
این یدونه رو شانسی چشمم دید پشت ویترین یکی از مغاز ها
سریع بهش حمله کردم :D

324233.thumb.jpg.6cbb93f8d7ecac7eb4b946d69979cbf0.jpg

این چیزی که من میگم شاید دقیق نباشه ولی تا جایی که خوندم و فهمیدم رو توضیح میدم:

مادربرد برای ارتباط با چیپ های حافظه، یه کنترلر رم داره که یه تعداد بانک رو ساپورت میکنه که به تعداد چیپ های موجود روی رم میشه خلاصه کرد، فرضا اگه مادربرد 64 بانک رو ساپورت کنه و 4 اسلات داشته باشه، و بخواید 4 ماژول رم استفاده کنید، حداکثر روی هر اسلات میتونه 16 بانک و رم دوال رنک رو هندل کنه، بنابراین شما اگر رم کواد رنک بندازید، مادربرد نمیتونه به درستی با کل حافظه ارتباط برقرار کنه.

یه جورایی رنک سینگل رنک توانایی تطبیق پذیری بهتر و ارتباط بهتری با مادربرد داره، هر چند پهنای باندش نسبت به دوال و کواد رنک کمتره، ولی شما باید ببینید مادربردتون چند تا بانک رو ساپورت میکنه و تعداد رنک رم های نهایی رو بر اساس اون بچینید تا بهترین پرفورمنس رو بگیرید، اکثر مادربرد های کنونی 64 یا 128 بانک رو میپذیرن، بنابراین اگر شما قصد دارید روی برد 64 بانک از 2 اسلات رم استفاده کنید، یعنی برای هر اسلات 32 بانک دارید و هر 8 بانک 1 رنک رم به حساب میاد، پس استفاده از رم کواد رنک بهترین پرفورمنس رو برای شما داره، البته دیگه اینجوری نمیتونید رم دیگه اضافه کنید، چون 64 تا بانک پرشده.

البته معمولا هیچ کسی به این مورد دقت نمیکنه، چون اکثر رم ها مخصوصا بالارده ها سینگل رنک هستن و خود بخود خیلی راحت با مادربرد مچ میشن.

یه نکته رو درباره رم های کورسیر که ذکر کردید متوجه نشدم، الان رم های کورسیر با چیپ هاینیکس خوب نیستن؟ رم های خودم هم کورسیر هستن البته چیپ میکرون، توی اپ aida 64 تست که میگیرم، از سیستم های حتی قوی ترش هم بهتره پرفومنس رم های کورسیر.

الان هم تو سرمه از سری dominator رم بگیرم و ونجنس های فعلیم رو جایگزین کنم.

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خیلی ممنون بابت راهنمایی دوستان
فقط الان این رم ها ولتاژ 1.5 دارن موردی نداره ؟بنظرتون زیاد نیست؟

لینک به دیدگاه

38 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است:

خیر دوست عزیز. سازنده تشخیص داده این فرکانس و تایمینگ توی این ولتاژ بدست میاد پس شما هم با خیال راحت استفاده کن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
1 ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است:

پروفایل xmp که داره همین هست و ولتاژ رو خودش روی 1.5 تنظیم کرده، با اون فرکانس باید ولتاژ بالا هم داشته باشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
1 ساعت قبل، Devileytion گفته است:

خیر دوست عزیز. سازنده تشخیص داده این فرکانس و تایمینگ توی این ولتاژ بدست میاد پس شما هم با خیال راحت استفاده کن.

بسیار ممنون🙏

34 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

پروفایل xmp که داره همین هست و ولتاژ رو خودش روی 1.5 تنظیم کرده، با اون فرکانس باید ولتاژ بالا هم داشته باشه.

تشکر بابت کمک هاتون 🙏

لینک به دیدگاه

سلام تست کن ببین رم ها توی اسلات های درست گذاشتی ؟ بعضی مادربرد ها دو تا از اسلات های رمشون فقط دوعال میشه یه تست بکن شاید درست شه 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱۴۰۱/۶/۱۹ در 22:43، mInI_ClockEr گفته است:

عزیز میشه درباره این رم ها توضیح بدید، من واقعا مردد شدم توی کورسیر. الان چیپ های هاینیکس خوب نیستن؟ یا اینکه منظورتون اینه که رم های کورسیر اصلشون یه چیزیه ولی تقلبی هاش با چیپ هاینیکس تو بازاره؟

لینک به دیدگاه

از DDR4 به اینور دیگه اورکلاک رم یه جورایی کنار گذاشته شد (هرچند تاثیرشم زیاد نبود) چون خود شرکت تا جای امن فرکانس رو با دست چین کردن تایین میکنه. اورکلاک به فرکانس بالاتر توسط کاربر، یا پایداری فدا میشه یا دما (که مشخصه). مثل قدیم نیست که جا داشته باشه و بدون دستکاری ولتاژ یا تایمینگ بشه دو سه استپ از رم فرکانس بالاتر گرفت. حالا کورسیر، جی اسکیل و... چیپ هر شرکتی رو هم که به کار ببرن فقط متعهدن عدد روی بچسب رم رو در اختیار کاربر بزارن. خلاصه خیلی روی این موضوع حساس نباشید که چیپ رم ها مال کدوم برنده، رم با کانفیگی که نیازتون رو برطرف میکنه تهیه کنید و تمام. حالشو ببرید. چون اون مهندس تو شرکت X که ازش رم خریدید یه چیزی میدونسته که تونسته قیمت/طول عمر/کارایی رو در کنار هم برای محصولش برآورده کنه. اگرم شک دارید رم اصله یا فیکه با گارانتی معتبر تهیه کنید که اینم باز همه بلدن.

حالا من بیام بهتون بگم رم های بی ریخت و بدون هیت سینک مثلا کینگ مموری(!) با باس خداهزار بهترین پرفرمنس رو میده. شما تهیه جی اسکیل یا کورسیر RGB که تو دلته رو ول میکنی بیای رم گرون تر و بی هیتسینک رو ببندی تو سیستم گیمینگت که همه چیز تمومه و فرضا قراره 2 فریم بیشتر تو بازی بده؟ تازه اونم بسته به شانس که CPU شما کشش این فرکانس رم رو داشته باشه و بتونه این فرکانس کارخونه رو پایدار کنه؟ مشخصا نه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
58 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

عزیز میشه درباره این رم ها توضیح بدید، من واقعا مردد شدم توی کورسیر. الان چیپ های هاینیکس خوب نیستن؟ یا اینکه منظورتون اینه که رم های کورسیر اصلشون یه چیزیه ولی تقلبی هاش با چیپ هاینیکس تو بازاره؟

خیر دوست گرامی من منظورم نسبت قیمت به کارایی هست
الان تقریبا بیشتر بازار دست کرسیر هست بنا به نظر وارد کنندگان محترم
خودم عشق دومینیتور و رویال جی اسکیل رو دارم ولی چه کنم با حجم 16 گیگ و باس مناسب توی بازار نایاب هست حالا بحث قیمتش هم یه چیز دیگه میشه
اصل منظورم این بود که بیشتر مدل های بازار چه کرسیر و جی اسکیل و ... از چیپ معمول استفاده میکنند و کارایی ها همه یکدست هستن فکر میکنم
چیپ های خوب روی رم های گرون هستن که یجورایی دست نیافتنی میشن
اتفاقا اگر دقت کرده باشید رم قبلی خودم هم  چیپ هاینیکس بود
حالا این مدل رو من گرفتم اصلا نمیدونم برنامه ایی یا بازی هست که حتی 1 درصد کارایی رو تغییر بده
هر چی بنچ میبینم یجا زیاده میشه کارایی یجایی دیگه کمتر از 3600

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
10 ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است:

خیر دوست گرامی من منظورم نسبت قیمت به کارایی هست
الان تقریبا بیشتر بازار دست کرسیر هست بنا به نظر وارد کنندگان محترم
خودم عشق دومینیتور و رویال جی اسکیل رو دارم ولی چه کنم با حجم 16 گیگ و باس مناسب توی بازار نایاب هست حالا بحث قیمتش هم یه چیز دیگه میشه
اصل منظورم این بود که بیشتر مدل های بازار چه کرسیر و جی اسکیل و ... از چیپ معمول استفاده میکنند و کارایی ها همه یکدست هستن فکر میکنم
چیپ های خوب روی رم های گرون هستن که یجورایی دست نیافتنی میشن
اتفاقا اگر دقت کرده باشید رم قبلی خودم هم  چیپ هاینیکس بود
حالا این مدل رو من گرفتم اصلا نمیدونم برنامه ایی یا بازی هست که حتی 1 درصد کارایی رو تغییر بده
هر چی بنچ میبینم یجا زیاده میشه کارایی یجایی دیگه کمتر از 3600

خب پس خیالم راحت شد، چون یه 4 ماژول دامینیتور سفارش دادم منتظرم برسه ")

عاره من رم های فعلیم هم 3600 هست، هیچ فرقی با وقتی که روی 2133 کار میکنه نداره، البته تست ایدا 64 افزایش کاراییش کاملا معلومه و روی 2133 حدود 28 گیگ بر ثانیه و روی 3600، 46 گیگ بر ثانیه میشه سرعتش. ولی توی کار اصلا معلوم نمیکنه، و یه چیز عجیب دیگه هم که هست، توی فرکانس 3600 نسبت به 2133 دمای ماکس سیپیو حدود 10 درجه افزایش پیدا میکنه! البته سیپیو فعلیم رو با واتر فعلی تست نکردم، اما قبلش 3600 با فن wraith prism داشتم، توی 2133 دما حداکثر 77 بود و توی 3600 دما به 87 میرسید×

لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

یه چیز عجیب دیگه هم که هست، توی فرکانس 3600 نسبت به 2133 دمای ماکس سیپیو حدود 10 درجه افزایش پیدا میکنه!

عجیب نیست، کنترلر رم داخل CPU باید با توان بیشتری کار کنه تا بتونه پا به پای 3600 بیاد.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
5 دقیقه قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

خب پس خیالم راحت شد، چون یه 4 ماژول دامینیتور سفارش دادم منتظرم برسه ")

عاره من رم های فعلیم هم 3600 هست، هیچ فرقی با وقتی که روی 2133 کار میکنه نداره، البته تست ایدا 64 افزایش کاراییش کاملا معلومه و روی 2133 حدود 28 گیگ بر ثانیه و روی 3600، 46 گیگ بر ثانیه میشه سرعتش. ولی توی کار اصلا معلوم نمیکنه، و یه چیز عجیب دیگه هم که هست، توی فرکانس 3600 نسبت به 2133 دمای ماکس سیپیو حدود 10 درجه افزایش پیدا میکنه! البته سیپیو فعلیم رو با واتر فعلی تست نکردم، اما قبلش 3600 با فن wraith prism داشتم، توی 2133 دما حداکثر 77 بود و توی 3600 دما به 87 میرسید×

منم مثل شما فقط توی بنچ که گفتین تفاوت رو میبینم ولی جاهای دیگه چیزی متوجه نمیشم
بعد برای من اینتل هست
برای شما AMD و یخورده شرایطش شنیدم برای استفاده از رم متفاوت هستش فکر کنم بعضی دوستان وارد تر هستن در مورد AMD و رم ها میتونن بیشتر کمک کنند

1 دقیقه قبل، Devileytion گفته است:

عجیب نیست، کنترلر رم داخل CPU باید با توان بیشتری کار کنه تا بتونه پا به پای 3600 بیاد.

یه سوال
الان نسل جدید AMD هم باز به همین صورت هست ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
3 دقیقه قبل، Devileytion گفته است:

ممنونم، این مورد رو نمیدونستم

3 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است:

رم های جدید برسه، اینم تست میکنم نتایجش رو میذارم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
45 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است:

منم مثل شما فقط توی بنچ که گفتین تفاوت رو میبینم ولی جاهای دیگه چیزی متوجه نمیشم
بعد برای من اینتل هست
برای شما AMD و یخورده شرایطش شنیدم برای استفاده از رم متفاوت هستش فکر کنم بعضی دوستان وارد تر هستن در مورد AMD و رم ها میتونن بیشتر کمک کنند

یه سوال

من تو چندتا بازی تست کردم 

اخریش همین گاردین گالاکسی بود 

اختلاف رم ۲۴۰۰ تاخیر ۱۷ با ۲۴۰۰ تاخیر ۱۵ حدود ۱۰ فریم بود 

تو یه بازی دیگه به زور ۲ تا ۳ فریم 

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است:

یه سوال

همیشه به همین شکل بوده. شما از هر قطعه ای بیشتر کار بکشی مشخصا دماش هم بالا میره. تا حدی که دیگه از پس اون کار بر نیاد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...